IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Несоница
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Несоница

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
molivce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај molivce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 11:31
дали и другите трудници ги маци несоница или само мене?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 11:42
Не верувам дека блажената состојба има некаква врска со тета Инсомнија,ама може има.
 
Кај мене несоницата се јавувала после периоди на подолго мачење на организмот со неспиење,останување до премногу доцна,премногу кафе и алкохол и после големи количини на стрес.
 
Иначе не ми дошла на кампирање тета Инсомнија веќе подолго време,и нека не иде ама ич,не ја дружам повеќесреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 14:21

Банана и вино против несоница

Во случај да ве мачи несоница, не треба да броите овци, туку пред да легнете, да изедете една банана која ќе ја намали напнатоста. Така побрзо ќе заспиете. Препораката е да испиете и една чаша јогурт измешан со истолчени бадеми или да испиете една чаша добро вино, зашто и бадемите и виното го стимулираат опуштањето. Но, задржете се само на една чаша вино, зашто две веќе може да ве разбудат, а тогаш не помага ни броењето овци.

Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 01:38
vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 01:53
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....

А јас сега го частев кафе
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 08:45
Недостатокот од сон го поттикнува апетитот

Научници од Колумбија Универзитетот во Њујорк објавија дека повзраноста помеѓу недостатокот на сон и апетитот е поизразена кај жените.

Се покажало дека испитаниците по 4-часовен сон во текот на идниот ден консумирале просечно 329 калории повеќе отколку претходно.

Мажите по така краток сон внесувале просечно 263 калории повеќе.

На ненаспаните учесници во студијата најомилена им била брзата храна со голем удел на протеини и масти.

По зборовите на истражувачите, со ова темпо за една година телесната маса кај испитаниците би се зголемила за скоро 15-тина килограми.

Бројните рани студии веќе укажаа за поврзаноста на недоволното траење на сонот и зголемениот ризик за дебелеење.

Во 12-дневното истражување учествувале 13 мажи и 13 жени во доба од 30 до 45 години.

Ниту еден од учесниците во истражувањето немале преголема телесна маса ниту пак имале проблеми со здравјето.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 04:43
Босилек против несоница

Босилекот често се користи како зачин, но се применува и во народната медицина. Чајот од босилек се користи при воспаление на желудникот и на цревата, а им помага и на заболените од бубрези и од мочен меур. Нашите баби го користеле и за смирување на нервите, против несоница, лекување на астма и за подобрување на апетитот.

Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 13:36
eve eden sovet za nesonica
posle neprespanata nojk pojdete vo labaratorija za proverka na krv ,pa kupetesi edna tot hema i vitamin c i izedete edna kompir mandza.kompirot sodrzi alfalipoicna kiselina koja se svrzuva so teskite metali i gi isfrla pa taka ke mu se olesni na celiot organizam a zelezoto ke predizvika sozdavajne na sveza krf vo organizmot sosto site kletki ke pocnat da se snabduvaat so dovolno energija   i veruvajte slatkiot son e neizbezen.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2011 во 22:20
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....
ne mora da znaci stigma среќаjas pijam kafinja pa pak spijam kako zaklana mozda nesto drugo imash problemсреќаaj ne misli tolkuголемо%20гушкање
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 04:27
Ne mozam da spijam. Pa nemoguce e ova
Ima chare ili da zem da se utepam
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2014 во 13:51

Сокот од вишни ја лекува несоницата

За се ова е заслужен мелатонинот.

Сите луѓе, од време на време пијат сокови, кои освен што ќе ги освежат ќе им донесат и многу здравствени придобивки. Доста популарни се соковите од портокал, ананас, праски, банани, но малку се познати придобивките од пиењето сок од вишни. Тој има киселкаст вкус и во себе содржи многу витамини кои придонесуваат да имате енергија во текот на целиот ден.

За се ова е заслужен мелатонинот, антиоксиданс кој го има во големи концентрации во вишните, а кој е неопходен за добар сон. Милиони луѓе во светот имаат проблеми со спиењето. Некои тешко заспиваат, а други, пак, често пати се будат во текот на ноќта. Тоа резултира со хроничен замор, депресија, безволност, но и со сериозни здравствени проблеми. Недоволното спиење е поврзано со цел низ на хронични заболувања и состојби како што се дијабетот, кардиоваскуларните заболувања, дебелината, депресијата.

Научниците откриле дека природниот и вкусен сок од вишни помага при проблемите со спиењето. Ова го потврдиле резултатите од истражувањето во кое учествувале 15 возрасни лица. Научниците од Универзитетите Pennsylvania и Rochester, за да го испитаат дејството на киселкастиот сок од вишни на процесот на спиење, ги поделиле испитаниците во две групи. Едната група испитаници во тек на две недели пиела наутро и навечер по 2 децилитри сок од вишна, додека другата група испитаници пиела плацебо напиток.




Изменето од Valerija - 02.Април.2014 во 13:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
nikolceo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolceo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2014 во 21:13
Jas licno od medicinski aspekt mislam deka dokolku podolgo vreme imate nesonica ne e loso da se posovetuvate so nekoj psihijatar ne od pricina deka vie ste da se irazam grubo nenormalni nego poradi disbalnsot koj sto nastanal pomegu fazite na manija i depresija. najverovatno bi dobile ekoi medikamenti so koi bi se naspijale dobro i bi se vklucile vo normala povtorno. 
OVA NE VAZI ZA TRUDNICITE!!!!!!!
Nikolce
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2014 во 21:59
кога џаболебарев и јас патев од несоница, до 9 наутро неможеше сон да ме фати и нормално ги преспивав деновите :/
еднаш решив да не легнувам воопшто па така наредниот ден успеав да не заспијам до кај 12,  и на мама и реков буди ме утре во 8. Иако ми се спиеше станав тој ден рано али затоа вечерта веќе кај 11 бев кома и така си ја средив несоницата кул
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
mesecina_sonce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mesecina_sonce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2014 во 23:37
Мислев дека само јас имам проблем а вас тука еден куп ве има...може не е здраво но јас ќе се напијам едно две апчиња и спијам...знам дека не сум едина што користам антидепресиви и не го оправдувам тој начин...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.