Испечати | Затвори го прозорот

Несоница

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19839
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 18:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Несоница
Постирано од: matrioshka
Наслов: Несоница
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 23:03
Vo poslednive nekolku nedeli mi se javi seriozen problem....Se se sluci vaka:edna ve4er sedew na net do 5h sabajle...potoa sekoja ve4er taka....pa se budew vo 6h poplade.....i ewe v4era sabajleto stanaw wo 10:30h a ve4erta legnaw vo 5h iako ne sedew na net.....ne mozam da spijam.
Moze li nekoj da mi pomogne....????????
P.S.Pijam kafe....ako se smeta i toa...



Коментари:
Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 00:30
Dobro dojde vo klubot!намигнување


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 00:43
А клубов како се вика.....Млади месечари....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: matrioshka
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 00:51
ahhahahhaha lol....:D


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 09:23
aaaaaaaaa ne e za smeenje ..
za placenje e.....
lekot e do 12h PS uklucen i posle off the end.....
toa ti e lekot src samo toa...
znam deka e COOL na PC do sabajle ama koga civijata e vlezena znajs kako ke se odrazi na tebe???
ke pocnat podocnjaci...mamurlok...
neizvrsuvanje na drugi obvrski...
i toa ne cini....
ustvari ti imas licno predizvikana nesonica...
sama go menuvas bioritamot...pa posle trazis pomos...
da znaes koga ke reces ..........
DOSTA !!!!

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 10:10
im alek kako nema, pravo na psihihatar treba da odis,


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 10:29
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

im alek kako nema, pravo na psihihatar treba da odis,

a neeeeeeeeeee
treba da odi kaj nekoj informaticar-softvero da i go namesti so pasvord da se iskluci PC...ckkkk vo 12h !!!

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 18:33
Ehh Bijonse....koga lekot za nesonica bi mozel da go reshi informatichar.....odamna cvrsto kje spiev!

Mora da se  soochime so prichinata  za nesonicata,za da ja eliminirame,a so vklucheniot komjuter samo ja ignorirame prichinata....!!!


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 21:42
кафе, чај и слични пијалаци богати со кофеин само ти одмагаат.. и не си единствена, верувај... убаво ти вели бијонсе, гасење на компјутерот на време е лек...

ако немаш некои посериозни проблеми и оптоварувања - пробај да се опушташ навечер... пред спиење испиј една чаша топло млеко со мед, па легни во креветот (секако, прво измиј ги забите ) изгасни ги сите светла и почни да се опушташ... диши длабоко, и опушти го секој мускул, ама буквално да го опуштиш, да се слееш со подлогата... можеш да си пуштиш некоја релаксирачка музика и пушти го мозокот на пасење - ама буквално не мисли на ништо!

мене ова ми помага... само што не пијам топло млеко со мед

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 09:32
Волшебни напитоци за победа над несоницата

За лечење на несоницата постојат неколку корисни рецепти и добро е секој кој пати од несоница да ја испита секоја од нив по десет дена. Треба да се применува онаа која најмногу помага.

Прв рецепт

Подгответе чај од еднакви количини мајчина душичка кантарион и листови од капина. Чајот се засладува со мед и се пие на празен желудник, пред спиење по половина децилитар. Во текот на денот пијте уште три децилитри чај засладен со мед и со малку свеж лимонов сок.

Втор рецепт

Дневно пијте по четири децилитри лимонада која се подготвува на следниот начин: во помало стаклено шише ставете три и пол децилитри сварена и оладена вода, четири супени лажици мед, свеж сок од еден лимон и две гранчиња рузмарин. Состојките измешајте ги и оставете ги да отстојат една ноќ. Покрај тоа, наутро на празен стомак и навечер пред спиење изедете една коцка шеќер натопена во свеж лимонов сок, а после тоа испијте половина децилитар умерено сварен чај од цветови од глог.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Април.2010 во 17:09
Со босилок против несоница и стрес
 

Често босилокот се користи како додаток на салатите, но и во многу јадења. Оваа билка има пријатен мирис и вкус. Босилокот има вкус кој потсетува на лето, море и сонце. Затоа не е и чудно што многу луѓе го сакаат и често го користат. Сега е токму сезона кога босилокот може да се користи свеж, иако како сушен може да се користи во текот на целата година.

Тој може да се става во храна, а од него се прават и ароматични маса.

Во овие зелени ливчиња се кријат преку 100 биолошки корисни материи, кои се многу здрави. Меѓу нив има витамини, минерали, олгоелементи...




Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 20:49
Ќе легнам да спијам... негде десет, десет и пол..
Ми треба саат време да заспијам. изненадување

Ќе се разбудам негде накај 3-4 саат...
И после вампирување до сабајле.
И на крај ќе ми се приспие негде накај 5-6 саат.
А за џабе.
Треба у школо да идам.
И многу нормално, хронично ненаспана...
Мислам да не е пудрата, ќе изгледам ко мртовец.

А не пијам ни кафе, ни чаеви..


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 22:58
i jas imam nesonica cela vecer nemozam da zaspijam do 6 sabajle pa posle legnuvam ama sega pocnav so rabota pa poleka sonot mi se vraka jas mislam deka lek za nesonicata e da se umoris da porabotis nesto pa se ke ok

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 23:11
Ја откоа ќе легнам ми треа саат ипол за да заспијам...тага
Дури и кога сум уморен , едноставно ми пливаат мислите во некој длабок бунар и неможам да затворам очи , и полека почнуваат очита да ми трнат...
И ќе заспијам , и таму негде после 3 саати ќе се разбудам... и после сум личел на Панда...
Па коа иам подочњаци ко тракторски гуми...ама добро и буцко сум малце...голема%20насмевкасреќатрепкање


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 12:09
jas legnuvam i odma ..trup..голема%20насмевка
btw...nemam nesonica poshto cel den mi e turbo i sekako vecerta gubish energija i spijam kako ,,bebe,,среќа


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 09:21
nesonicata e prv simptom na depresija.....
nezadovolstvo , stres i slichni raboti....
nema vrska premorenost pa da se zaspie...
izbite od glava negativnite misli , deluvajte pozitivno na negativnata emocija ....
trgnete go stresot...
i ke zaspiete kako bebche...
i razbira se...
nemojte dnevni obichai( kafe, cigara,hrana )vo kasnite vecherni chasovi....    

-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 20:16
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

nesonicata e prv simptom na depresija.....
nezadovolstvo , stres i slichni raboti....
nema vrska premorenost pa da se zaspie...
izbite od glava negativnite misli , deluvajte pozitivno na negativnata emocija ....
trgnete go stresot...
i ke zaspiete kako bebche...
i razbira se...
nemojte dnevni obichai( kafe, cigara,hrana )vo kasnite vecherni chasovi....    

Toa e tocno bijonse

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 04:29
nesonica me drzi dolgo vreme arno stoe forumot inace nema so da se pravi

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 15:02
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

nesonica me drzi dolgo vreme arno stoe forumot inace nema so da se pravi
pak imash nesonicaзбунетост
hmmm potrudi se da si legnesh i da ne mislish na nekoi raboti shto si gi mislelсреќа


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 15:16
има еден лек за несоница пред да си легниш да си ја пееш она иди иди несанице


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 16:21
Originally posted by bingo bingo напиша:

има еден лек за несоница пред да си легниш да си ја пееш она иди иди несанице
ehehe ne se zezaj sega g.bingoнамигнување


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 02:14
Originally posted by bingo bingo напиша:

има еден лек за несоница пред да си легниш да си ја пееш она иди иди несанице

me iznasmeja

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 16:22
ракомет и кошарка, во комбинација со овошје и вода..
и топови не ме будат тогаш.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 06:57
Koga naednas na rabota ke bidis treta smena se ti se poremetva, nema spienje haos.

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 17:53
pak ne spiesheзбунетостплазење

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: -Goldi
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 19:09
Одговорот е едноставен: вратете го квалитетниот сон во игра! Ако се работи само за период на несоница, не кревајте паника, можеби ве притиска некој проблем. Но ако гледате дека никако не поминува, тогаш направете анализа на вечерните навики.
 
 ЗАБОРАВЕТЕ НА КАФЕТО!

 ЗАБОРАВАТЕ НА МРСНАТА ХРАНА!
                      

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ НА ДОБРАТА КНИГА!Книгата е проверен рецепт што функционира за многу луѓе. Нема ништо лошо и вие да пробате да заспиете со добра содржина. Облечете се во пижами, влезете под јорганот и почнете да читате...сонот ќе долета за миг.намигнувањенамигнување


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 06:03
Сонот - чувар на здравјето


Стрес, депресија, вознемиреност, зголемен притисок, скриена болка ... се најчеста причина за несоница. Пред да се фатите за таблети, совладајте ги алтернативните техники на заспивање и отстранете се што ви го нарушува слаткиот сон.

Спиењето е важно и неопходно за добро здравје и ефикасно ментално функционирање. Немирите на сонот ја следат човечката врста од нејзиното настанување. Забележани се во историјата и литературата, но денес се почести бидејќи и сонот е загрозен со брзото темпо на живот. Денес луѓето во просек спијат по седум часа, што е час и половина помалку во споредба со минатиот век.

Се смета дека сонот го предизвикува хормонот мелатонин што се лачи во мозокот, во темнина. До пред 50 години погрешно се верувало дека сонот, всушност,е бесвесна состојба. Кога е развиен новиот метод, ЕЦГ, овозможено е следење на активностите на мозокот во текот на ноќта со ставње на електроди на главата на пациентот и денес претставува основен метод за испитување на работата на мозокот во текот на спиењето.

Се покажало дека во текот на спиењето се менуваат две состојби, тн. РЕМ и не - РЕМ фази. Во текот на РЕМ фазата очите брзо се мрдаат под затворените капаци, отчукувањето на срцето и останатите процеси во телото се забрзуваат. Оваа состојба трае дваесеттина минути и се јавува четири или пет пати во текот на ноќта. Во текот на не-РЕМ состојба, телото споро функционира. Оваа состојба трае подолго и се состои од четири фази.Третата и четвртата се етапи на длабок сон, кога е многу тешко оној што спие да го разбудите.

Се смета дека последната фаза е регенеративна и дека во тој период телото се обновува, користејќи се со хормонот соматостин. За организмот нормално да функционира, потребно е да се спие одреден број на часови во текот на 24 часа. Интересно е дека сонливоста е најмала еден час пред вообичаеното време за спиење,а најголема пред самото будење.

Несоницата е најчесто нарушување на сонот. Се манифестира како недостаток на сон, кусок на квалитетен сон, како тешкотија да се заспие, често будење во текот на ноќта или прерано будење. Во екстремни случаи може да дојде до потполно отсуство на сон. Нарушувањето може да биде краткотрајно,повремено и хронично.


Минлива несоница

Минливата несоница трае од една ноќ до две недели,додека повремената се јавува периодично. Доколку трае еден месец или подолго, се смета дека е хронична. Може да се јави кај лица од двата пола во сите животни доби,со тоа што почесто се јавува кај жените,и тоа особено после менопауза и кај лица постари од 60 години.

Кракторајната и повремена несоница обично се јавува поради специфичната психичка состојба, стрес, некои промени во навиките, како што се преселување, патување, друго работно време, или од надворешни причини како што се бучава, висока температура, светло, ниска температура, задушлива просторија и сл.


Хронична несоница

Хроничната несоница најчесто е резултат на комбинација на повеќе фактори, вклучувајќи и физички и ментални нарушувања. Една од највообичаените причини е депресијата. Други фактори можат да бидат артритис, болести на бубрезите, астма, Паркинсова болест. Меѓутоа, несоницата може да биде последица и на лоши навки, како што е конзумирање на одредени супстанци, хроничен стрес и сл. Добро е познато дека кофеионот предизвикува несоница, но малку се знае дека алкохолот има уште посилно негативно дејство.

Несоницата може да предизвика проблеми во текот на денот, како што се замор, недостаток на енергија, отсуство на концентрација и раздразливост. Студиите покажале дека таа е причина за бројни сообраќајни несреќи и несреќи на работното место. Ако не спиете повеќе од еден ден тоа има ист ефект на организмот како нивото на алкохол во крвта,поголемо од дозволеното.

Се верува дека нарушувањата во спиењето го зголемуваат ризикот од висок крвен притисок и срцеви заболувања, а постојат и сомнежи дека се поврзани и со дебелина и дијабетес. За жал,овој проблем често не се сфаќа сериозно, или погрешно се дијагностицира како психичко нарушување, на пример, депресија. Краткотрајните и повремени несоници не бараат лекување, кога се има во вид дека се јавуваат повремено и траат неколку дена. На пример, доколку дојде до промена во распоредот на спиење, организмот по неколку дена сам ќе се приспособи на новиот. Хрничната несоница се третира како сериозен проблем и лекувањето е неопходно.

извор ...идивиди

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 11.Август.2010 во 01:08
Причини за несоница може да бидат различни, почнувајќи од злоупотреба на
кафе, а завршувајќи на депресија. Разликуваме периодична и хронична
несоница...



Ако страдате од хронична несоница која трае повеќе од еден месец,
најдобро е да отидете на доктор. Но, ако несоницата трае не повеќе од 3
недели, најверојатно е периодична и можете да се справите со неа на
неколку едноставни начини.
1* Развивајте ритуали за спиење - легнување и станување во исто време, туширање со умерено топла вода и сл.
2*Избегнувајте ги побудувачите - кафе, чај, кока-кола, енергетски пијалоци, алкохол
3*Исхранувајте се здраво - здрава лесна храна , 2-3 часа пред спиење
4*Погрижете се за местото на спиење - проветрена соба, чиста постелнина..
5*Избегнувајте возбудливи активности по 17:00 - Во вечерните часови телото треба да се смири. Обидете се да
избегнувате голем физички или интелектуален напор по 17часот. Тоа ќе ви
помогне да го подготвите телото за спиење.
Значи, без физички напори пред спиење!!!


Постирано од: molivce
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 11:31
дали и другите трудници ги маци несоница или само мене?


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 11:42
Не верувам дека блажената состојба има некаква врска со тета Инсомнија,ама може има.
 
Кај мене несоницата се јавувала после периоди на подолго мачење на организмот со неспиење,останување до премногу доцна,премногу кафе и алкохол и после големи количини на стрес.
 
Иначе не ми дошла на кампирање тета Инсомнија веќе подолго време,и нека не иде ама ич,не ја дружам повеќесреќа


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Ноември.2010 во 14:21

Банана и вино против несоница

Во случај да ве мачи несоница, не треба да броите овци, туку пред да легнете, да изедете една банана која ќе ја намали напнатоста. Така побрзо ќе заспиете. Препораката е да испиете и една чаша јогурт измешан со истолчени бадеми или да испиете една чаша добро вино, зашто и бадемите и виното го стимулираат опуштањето. Но, задржете се само на една чаша вино, зашто две веќе може да ве разбудат, а тогаш не помага ни броењето овци.



-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 01:38
vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 01:53
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....

А јас сега го частев кафе

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Март.2011 во 08:45
Недостатокот од сон го поттикнува апетитот

Научници од Колумбија Универзитетот во Њујорк објавија дека повзраноста помеѓу недостатокот на сон и апетитот е поизразена кај жените.

Се покажало дека испитаниците по 4-часовен сон во текот на идниот ден консумирале просечно 329 калории повеќе отколку претходно.

Мажите по така краток сон внесувале просечно 263 калории повеќе.

На ненаспаните учесници во студијата најомилена им била брзата храна со голем удел на протеини и масти.

По зборовите на истражувачите, со ова темпо за една година телесната маса кај испитаниците би се зголемила за скоро 15-тина килограми.

Бројните рани студии веќе укажаа за поврзаноста на недоволното траење на сонот и зголемениот ризик за дебелеење.

Во 12-дневното истражување учествувале 13 мажи и 13 жени во доба од 30 до 45 години.

Ниту еден од учесниците во истражувањето немале преголема телесна маса ниту пак имале проблеми со здравјето.



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 04:43
Босилек против несоница

Босилекот често се користи како зачин, но се применува и во народната медицина. Чајот од босилек се користи при воспаление на желудникот и на цревата, а им помага и на заболените од бубрези и од мочен меур. Нашите баби го користеле и за смирување на нервите, против несоница, лекување на астма и за подобрување на апетитот.



-------------


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 29.Април.2011 во 13:36
eve eden sovet za nesonica
posle neprespanata nojk pojdete vo labaratorija za proverka na krv ,pa kupetesi edna tot hema i vitamin c i izedete edna kompir mandza.kompirot sodrzi alfalipoicna kiselina koja se svrzuva so teskite metali i gi isfrla pa taka ke mu se olesni na celiot organizam a zelezoto ke predizvika sozdavajne na sveza krf vo organizmot sosto site kletki ke pocnat da se snabduvaat so dovolno energija   i veruvajte slatkiot son e neizbezen.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 15.Мај.2011 во 22:20
Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

vo posledno vreme me faka nesonica neznam dali mozi od mnogu kafinja pienje najverovatno.....
ne mora da znaci stigma среќаjas pijam kafinja pa pak spijam kako zaklana mozda nesto drugo imash problemсреќаaj ne misli tolkuголемо%20гушкање


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 04:27
Ne mozam da spijam. Pa nemoguce e ova
Ima chare ili da zem da se utepam


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2014 во 13:51

http://falanga.com.au/sokot-od-vishni-ja-lekuva-nesonicata" rel="nofollow - За се ова е заслужен мелатонинот.

Сите луѓе, од време на време пијат сокови, кои освен што ќе ги освежат ќе им донесат и многу здравствени придобивки. Доста популарни се соковите од портокал, ананас, праски, банани, но малку се познати придобивките од пиењето сок од вишни. Тој има киселкаст вкус и во себе содржи многу витамини кои придонесуваат да имате енергија во текот на целиот ден.

За се ова е заслужен мелатонинот, антиоксиданс кој го има во големи концентрации во вишните, а кој е неопходен за добар сон. Милиони луѓе во светот имаат проблеми со спиењето. Некои тешко заспиваат, а други, пак, често пати се будат во текот на ноќта. Тоа резултира со хроничен замор, депресија, безволност, но и со сериозни здравствени проблеми. Недоволното спиење е поврзано со цел низ на хронични заболувања и состојби како што се дијабетот, кардиоваскуларните заболувања, дебелината, депресијата.

Научниците откриле дека природниот и вкусен сок од вишни помага при проблемите со спиењето. Ова го потврдиле резултатите од истражувањето во кое учествувале 15 возрасни лица. Научниците од Универзитетите Pennsylvania и Rochester, за да го испитаат дејството на киселкастиот сок од вишни на процесот на спиење, ги поделиле испитаниците во две групи. Едната група испитаници во тек на две недели пиела наутро и навечер по 2 децилитри сок од вишна, додека другата група испитаници пиела плацебо напиток.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Постирано од: nikolceo
Датум на внесување: 29.Јули.2014 во 21:13
Jas licno od medicinski aspekt mislam deka dokolku podolgo vreme imate nesonica ne e loso da se posovetuvate so nekoj psihijatar ne od pricina deka vie ste da se irazam grubo nenormalni nego poradi disbalnsot koj sto nastanal pomegu fazite na manija i depresija. najverovatno bi dobile ekoi medikamenti so koi bi se naspijale dobro i bi se vklucile vo normala povtorno. 
OVA NE VAZI ZA TRUDNICITE!!!!!!!


-------------
Nikolce


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 29.Јули.2014 во 21:59
кога џаболебарев и јас патев од несоница, до 9 наутро неможеше сон да ме фати и нормално ги преспивав деновите :/
еднаш решив да не легнувам воопшто па така наредниот ден успеав да не заспијам до кај 12,  и на мама и реков буди ме утре во 8. Иако ми се спиеше станав тој ден рано али затоа вечерта веќе кај 11 бев кома и така си ја средив несоницата кул


-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: mesecina_sonce
Датум на внесување: 29.Јули.2014 во 23:37
Мислев дека само јас имам проблем а вас тука еден куп ве има...може не е здраво но јас ќе се напијам едно две апчиња и спијам...знам дека не сум едина што користам антидепресиви и не го оправдувам тој начин...


Постирано од: nikolceo
Датум на внесување: 15.Август.2014 во 14:05
Sonot treba da bide neprekinat i dolg kako bi bile funkcionalni drgiot den. i jas ponekogas praktikuvam da se napijam nekoja tableta ako me ceka icrpuvacki den so cel da sum dobro naspan.

-------------
Nikolce


Постирано од: sonce43
Датум на внесување: 23.Ноември.2014 во 22:50
И јас го имам тој проблем. На еден пртал за здравје најдов многу убави работи односно чаеви кои ми помогнаа Еве ви линк од порталотhttp://www.moezdravje.com/chaevi-protiv-nesonitsa/



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk