IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
levak2000 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Август.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај levak2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 13:13
Сега го откив форумот и пријатно ме изненади. МС ми дијагностицираа 2002(имав проблем со левата нога).По примање на првите инфузии функцијата на ногата ми се нормализираше.Почнав веднаш со Бетаферон.Сите години немав проблем и не и давав посебно значење.Пред година и пол почнав полека да имам проблем со мускулот на левата нога, но не реагирав.Еднаш кога земав Бетаферон, ме примети докторот и ми препиша Миорел.Од почеток многу ми помогна, но подоцна пак по старо. Во април оваа година го доживеав првиот напад по 13 год.После тоа се знае - инфузија и останати лекови,полека ми се враќа снагата. Многу ми помогна одењето во Негорски бањи.Персоналот во бањата е на високо ниво и доктори и сестри.Да знаев ќе одев порано.Вежбите многу ми помогнаа.Советот што ми го дадоа вреди за сите - што повеќе вежбање (пешачење, возење велосипед, масирање и др.)Прочитав погоре за лекот Варумин.Од мои сознанија тоа е превара, и не треба да им се дозволува на поединци да прават пари на туѓа мака.Во времето пишуваше дека го излекувал Туѓман а по месец дена имаше демант од Хрватска амбасада дека никогаш не бил лекуван со тој лек.Како заврши Туќман знаете.Имам колешка со МС и беше на интервенција во Ниш.Од почеток беше добра а сега пак по старо.Ме интересира дали има некој сознанија за други случаи. Ако ве интересира до кај е науката посетете го следниов линк https://www.facebook.com/IFeakingLoveScience/posts/1096826627005014. Поздрав до сите
Кон врв
gorkle Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gorkle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2017 во 21:05
Zdravo Levak2000 i pozdrav do site sto citaat. Pred godina dena i mene mi se sluchi takvo neshto i navistina neprijatno iznenaduvanje e ovaa bolest. No se reshava efikasno(vo najlosh slucaj se sprecuva progresija na bolesta) samo so promena na nacinot na ishranata. Potrebno e RADIKALNA PROMENA!!! Batalete interferoni i site ostanati hemikalii i lekarstva,po so tie ne samo sto ne lechat, nego i ke vi predizvikaat i drugi problemi vo idnina.
Se sto treba e da se otkazete od sekakov vid na poroci(cigari, alkohol, droga i slicno), potrebno e da preminete na surova ishrana(jadenje isklucivo ovoshje i zelencuk surovo, nikako gotveno), pienje mnogu voda, i zadolzitelno vezbanje.
Mnogu vazen del od terapijata e da se primenuva hidroterapija pri tushiranje(naizmenichno tushiranje so mnogu zeska i mnogu ladna voda)
Isto taka vi preporachuvam zemanje na tinkturi od Dr Shulc https://tinkturedrsulca.com/
Dokolku nekoj seriozno saka da si go podobri zdravjeto neka pishe na forumov, za da go upatam kaj doktor za da go vodi...
.... a i da ne zaboravam, NEOPHODNO e da se napravi klistiranje(klizma) na debeloto crevo, mozebi i najbitnata rabota osven hranata.
Кон врв
vojne123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vojne123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2017 во 23:49
dali so lepenkite se slabee zdravo
Кон врв
Mirakul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mirakul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2017 во 07:32
Zdravo do site. Bev na lekar i ne znaea shto da mi kazat me ispomatkaa deka imam prikleshten nerv a mene mi e strav zatoa shto veke 4-5 mseci mi trne levata strana od teloto. Rakata mi e kako ukocena (dlankata) i duri mi trne i liceto. Liceto ne cesto ama se slucuva. Iskreno, ne se dvizam mnogu skapav u kancelarija pred komjuter tri godini i pocnaa pred 4-5 meseci da se pojavuvaat simptomive (plus i vtoglavici ama moze mi se i od shto sedam na kompjuterov so saati). Me interesira mislenje i shto da napravam, shto da testiram i dali nekoj gi imal istite simpotmi? Ne znam shto da mislam
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105298
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2020 во 12:43

Потресна фотографија од славната актерка: Тешката болест ја “крши“ па среде улица се превиткува од болкиАктерката Селма Блер била фотографирана на улиците на Лос Анџелес во многу лошо издание.

Познатата американска актерка Селма Блер (47) веќе подолго време се бори со мултипла склероза.

Таа во последните години како што болеста напредувала, буквално поминувала низ пекол, а на крајот остана и без коса. Како што кажала и самата, првите симптоми почнале да се јавуваат уште од 2011-та година што е истата година кога го добила својот син Артур.

Кога докторите ѝ ја дијагностицирале болеста актерката за сè храбро проговори за да ја подигне свеста кај луѓето за таа болест.

Храбрата Селма признава дека често се чувствувала многу лошо и дека работите ѝ паѓале од раце, но дека сето тоа таа го препишувала на својата несмасност.

Поради хемотерапиите исто така почнала да ѝ паѓа и косата па убавата актерка одлучила целосно да ја избриче својата глава.

Сега била фотографирана по улиците на Лос Анџелес, со седа коса и очигледно во силни болки.

Фотографирана е како се држи за стомакот додека со своето момче се обидела да руча во некој познат ресторан.

Меѓутоа, бидејќи редот бил долг таа не можела да стои и да чека па продолжиле понатаму.

„Средствата за ублажување на симптомите не ми помогнаа и се чувствувам многу лошо“ - рекла актерката во октомври 2019-та година, наведувајќи дека ѝ препорачале да оди на агресивна хемотерапија. 


  •  
  •  
  •  
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.