Испечати | Затвори го прозорот

Мултиплекс склероза

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19787
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 07:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мултиплекс склероза
Постирано од: Shpela
Наслов: Мултиплекс склероза
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:17
Македонија - земја со висок ризик за мултиплекс склероза
Бројот на заболените во земјава е повеќекратно зголемен во изминативе 30 години

>Во 1976 година, кога се објавени првите епидемиолошки податоци, кај нас бројот на заболените од мултиплекс склероза бил 7,9 на 100.000 жители, а според последните официјални студии од минатата година, тој број е преку 30 заболени на 100.000 жители. Со тоа, Македонија е на листата земји со висок ризик за мултиплекс склероза, вели професорот Ристо Љапчев, шеф на одделението за невроимунологија при Клиничкиот центар во Скопје.

Бројот на заболените од мултиплекс склероза и во светот во последните пет години расте. Во некои региони на Западна Европа тој број е зголемен на повеќе од 150 на 100.000 жители. Според најновите истражувања, бројот на заболените во Европа расте со зголемување на географската оддалеченост од екваторот. Висока преваленција (повеќе од 30 случаи на 100.000 жители) е утврдена меѓу 44. и 64. степен географска ширина. Во региони со висок ризик за мултиплекс склероза се и поголем дел од Европа, САД, Нов Зеланд, Русија, Израел и Канада. Република Македонија се наоѓа меѓу 40. и 50. степен и 42. и 20. степен северна географска ширина и 20. и 27. и 23. и 5. степен источна географска должина. Болеста исклучително ретко се јавува во Африка, во поголем дел од Азија, Јапонија, како и меѓу црното население и Јапонците во САД. Тоа укажува на можност дека таа е "товар на белиот човек" што од Западна Европа се распространил низ светот.

Утврдено е дека човекот си го носи ризикот за болеста од местото од каде што живее до 15-тата година.

- Ако живеете во земја со висок ризик за мултиплекс склероза и до 15. година се преселите на друго место, со себе го носите ризикот за болеста - вели д-р Љапчев.

Од мултиплекс склероза почесто заболуваат жените отколку мажите, а соодносот е околу 2:1. Болеста најчесто се јавува во третата и четвртата декада од животот, со најголема застапеност меѓу 31. и 33. година. Многу ретко може да се јави пред пубертет и по 60-годишна возраст. Со повеќе епидемиолошки студии се заклучува дека генетските фактори се одговорни за наклонетост кон мултиплекс склероза кај одредени индивидуи. Ризикот од мултиплекс склероза за луѓе во чија семејна историја се појавува болеста е 0,2 отсто, а кај роднини на заболените од прво колено може да се искачи до пет отсто. Мултиплекс склерозата е многу почеста кај еднојајчените близнаци. Освен генетските, влијаат и факторите на околината, меѓу кои најмногу се истражувани инфективните агенси, начинот на исхрана и на живеење, физичка траума, психички стрес, вакцинациите, инсолацијата во одредени географски региони.

- Енигмата за причинителите на болеста се уште не е откриена. Зголемувањето на бројот на заболените во Македонија би можело да се должи и на напредокот во дијагностичките постапки, особено на примената на магнетната нуклеарна резонанца. Иако многубројни вирусни агенси се обвинувани како предизвикувачи, ниту еден не е идентификуван. Некои истражувачи сметаат дека за болеста е одговорен инфективен агенс на кој болниот од мултиплекс склероза е изложен во пубертетот или краток период подоцна. Некои научници претпоставуваат дека заболуваат луѓето што помалку се движат, не спортуваат и престојуваат во затворени простории. Со повеќе студии се испитува и поврзаноста на болеста со начинот на исхрана - објаснува д-р Љапчев.

Истражувањата покажуваат дека исхраната на Ескимите со риби - односно присуството на витамин Д, можеби ги штити луѓето од оваа болест. Во Норвешка се споредува честотата на болеста кај рибарите и фармерите и е констатирано дека кај фармерите е почеста оти повеќе внесувале животински масти во исхраната.

Многу е важно да се постави точна дијагноза и навреме да се исклучи постоење на други заболувања што личат на мултиплекс склероза.

- Во дијагностицирањето на болеста се поаѓа од историјата за болеста и невролошкиот преглед, а потоа следуваат дијагностички постапки - лабораториски испитувања на крвта и мозочната течност, неврофизиолошки испитувања, како и "имагинг-техниките - магнетната резонанца на мозокот и рбетниот мозок - вели д-р Љапчев.

На Клиниката за неврологија се следат и се применуваат светските трендови за современо дијагностицирање и лекување. Наглите влошувања се лекуваат со високи дози кортикостероиди, а надеж дава лекот интерферон, кој има позитивни ефекти за одложување на нападите и намалување на нивната јачина. Кај оние што имаат тежок и лош тек на болеста, се применуваат комбинации и со цитостатици.

- Физикалната терапија е од особена важност за пациентите. Бидејќи станува збор за болест што за секоја земја е здравствен, економски и социјален проблем, треба да се покрене иницијатива за отворање специјализиран центар за рехабилитација, каде што со мултидисциплинарен приод ќе се постигне повисок квалитет на живеење на болните - подобрување на физичката, психолошката адаптација на онеспособеноста и хендикепот предизвикани од болеста - додава Љапчев



Коментари:
Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:18
Нутриционизам
Мултиплекс склероза

Мултиплекс склероза е автоимуно заболување, при што имунолошкиот систем непотребно постапно ја разурнува миелинската обвивка на нервните влакна. Заболувањето има многу различни симптоми, кои различно се манифестираат кај луѓето. Тие може да бидат: слабост на едната рака или нога, невообичаено пецкање или чудно чувство во различни делови на телото, дуплирање на видот, губење на видот, проблеми во говорот или одењето, зголемено уринирање, прекинување во мислењето или проблеми со помнењето. Дијагнозата на заболувањето се поставува исклучиво во специјализираните клиники врз основа на детални анализи. За причините за ова автоимуно заболување постојат повеќе теории, меѓу кои не се исклучува и неправилниот начин на исхрана, влијанието на загадената средина, последици од тешки трауми, па дури и вирусните фактори. Од некои причини луѓето што живеат подалеку од екваторот почесто заболуваат од ова заболување. Некои како причина го наведуваат и различното дејство на сончевата светлина, но и исхраната во која има поголеми количества заситени масти (масти од животинско потекло).

Човековиот имунитет најефикасно се подобрува со правилна исхрана, што подразбира дека храната треба да се џвака темелно, да се јаде умерено три до пет пати дневно, да не се јаде меѓу оброците како ни во ноќните часови, освен понекогаш овошје. Човекот не се храни со она што ќе го голтне туку со она што ќе влезе во клетките - ќе се искористи. Ако не сме информирани како да му помогнеме на организмот правилно и оптимално да ги искористи компонентите од сварената и разложената храна, ние можеме залудно да јадеме најквалитетна и еколошки најчиста храна, а од неа да немаме никаква корист туку само штета. Храната што е внесена на неправилен начин главно се претвора во токсичен отпад и ја зголемува киселоста на организмот што е основа за развој на дегенеративни заболувања.



Ензими

од свежата храна

Основата на човековиот живот не се витамините туку ензимите, кои се наоѓаат во свежата храна. Точно е дека витамините (растворливи во вода и витамини растворливи во масти) се битни фактори за човековото здравје, но ако предозираме, може да предизвикаме спротивен ефект. Неконтролираното земање витамини, особено липосолубилни (витамини Д, Е, К и А) може да доведе до тешки нарушувања на здравјето. Од витамините, без последици по здравјето, можеме да го предозираме само витаминот Ц, бидејќи многу одамна е констатиран авидитет (глад) на клетките за тој витамин. Ако термички обработената храна не ја комбинираме со храна што содржи ензими (свеж зеленчук, свежо исцедени сокови од свеж зеленчук или свежо овошје), органските компоненти од сварената и апсорбираната храна од крвта не може да влезат во клетките и да учествуваат во размената на материите, туку се претвораат во неоргански компоненти - во токсичен отпад, кој е причина не само за непотребната дебелина, туку и за појава на многу здравствени проблеми.

За оваа нутриционистичка порака треба да размислат болните од мултиплекс склероза како и сите што обожаваат исклучиво варена, пржена и печена храна, а забораваат да јадат свежи салати и овошје. Тие луѓе не можат никогаш да бидат оптимално здрави дури и ако редовно консумираат медикаменти. Приказната дека кога Ескимите, кои консумираат неварено месо и неварена риба, а не консумираат свеж зеленчук и овошје (бидејќи го нема на почва со вечен снег), би јаделе варено месо и риба, би изумреле од ацидоза за многу кус временски период, е апсолутно точна. Тие би изумреле од ацидоза бидејќи вареното месо и риба не содржат ензими што се предуслов за искористувањето на органските компоненти од храната. За среќа другите луѓе јадат варено или печено месо и риба и термички обработена храна, но секогаш ја комбинираат со свежи сезонски салати, кои имаат базна реакција и се богати со егзогени ензими. Можеме да претпоставиме што ќе се случи и дали можеме да бидеме оптимално здрави ако не консумираме свеж зеленчук и свежо овошје заедно со термички обработената храна.

Во исхраната на болните од дегенеративни болести и на болните со мултиплекс склероза треба да преовладува свежата храна. Егзогените ензими, а не дигестивните, кои ги лачи главно панкреасот, се предуслов за надминување на тегобите и услов за појава на таканаречена ремисија (значително подобрување на здравствена состојба), која треба да трае што подолго време.



Природни додатоци

во исхраната

Во исхраната треба да се внесат и разни природни додатоци, а да се исфрлат заситените масни киселини, кои се наоѓаат и во црвените меса, сите хемикалии (конзерванси, адитиви, вештачки засладувачи, ароми и бои), газирани напитоци, хидрогенизирани масла (маргарини) и рафинирани прехранбени производи. Според долгогодишните испитувања на д-р Свонко, кој ги проучувал и бележел резултатите од променетиот начин на исхрана, кај заболените од мултиплекс склероза востановил дека исхраната е пресуден фактор за подобрувањето на здравствената состојба кај заболените. Тој препорачува 20 г ладно цедено нерафинирано маслиново масло дневно наместо сончогледовото, лукот во свежа и обработена форма, витаминот Ц (3 до 6 грама дневно), селен со витаминот Е, но само со 600 интернационални единици дневно, коензим Ку 10 (до 200 мг), витамини од Б-групата преку пивскиот квасец (3 пати по 3-6 таблети дневно) и други додатоци што ќе ги предложат лекарите-специјалисти.

Минералните и витаминските антиоксиданси се неопходни заради заштита на миелинската обвивка од агресивното и штетно дејство на оксидансите (слободните радикали) - кислород во молекулска форма, како и од другите агресивни компоненти.

Од додатоците во исхраната ќе го споменам и матичниот млеч во лиофилизирана форма, кој со редовно консумирање е во состојба да ја запре прогресијата на заболувањето. Свежиот зеленчук и свежото овошје, како и другите прехранбени производи треба да ги јадеме според препораките за исхрана во согласност со крвните групи.

Присуството на ензимите од свежата храна во исхраната на болните од мултиплекс склероза се пресуден фактор, а особено ќе ги истакнеме папаинот од папајата, која се смета како најлековитото овошје, и ензимите од брокола, која се смета за најлековит зеленчук покрај лукот и кромидот. Додатоците и антиоксидансите ќе ја подобрат мозочната циркулација кај заболените од мултиплекс склероза, и ќе го оптимализираат снабдувањето на мозокот со кислород.


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:23
Мултиплекс склероза е болест на речиси сите делови на централниот нервен систем. Таа се карактеризира со дисиминирани промени-жаришта од различна големина, најчесто распоредени во белата маса на мозокот, а поретко во сивата маса. Нервните клетки се заштитени со миелинска обвивка која им помага на нервните влакна да ги пренесуваат импулсите. Ако е оштетен миелинот, настануваат пречки во способноста на спроведување на електричните импулси во мозокот и од мозокот. Се смета дека жариштата настануваат на места, каде што под дејство на некоја супстанција се раствора миелинот, па така настанува демиелинизацијата.

Причините зошто настанува мултиплекс склероза се непознати. Има повеќе претпоставки, но главно се поделени на две групи, и тоа демиелинизацијата е последица на имунолошки нарушувања и мултиплекс склероза има вирусна етиологија од засега непознати вируси.

И едната и другата теорија во себе содржат како основа, нарушување на имунолошкиот систем. Според некои сфаќања, мултиплекс склероза е последица на автоимунизација. Се претпоставува дека во мултиплекс склероза постојат антитела на нервното ткиво. Поранешна инфекција создава преосетливост на инфективниот агенс или автоген антиген. Кога се повторува инфекцијата, се ослободува оваа компонента, па може да се создаде автоимуна реакција, а на местото на нејзиното ослободување се создава демиелинизација. Во прилог на тоа оди наодот на гама-глобулините во ликворот.

Болеста почнува најчесто помеѓу третата и четвртата деценија, поретко подоцна, а уште поретко кај деца од 9 до 15 години. Текот на болеста е со ремисии и егзацербации - подобрувања и влошувања. Клиничката слика обично почнува со класичниот тријас на симптоми: нистагмус (ненамерно мрдање на шареницата на очите), интенционен тремор, скандиран говор како четврт знак се придодава и отежнато одење (спастично атаксичен од). Бидејќи зависи кои подрачја од централниот нервен систем се зафатени, симптомите на болеста ќе се манифестираат различно. Меѓу првите знаци е појава на нејасен вид и двојни слики, кој по извесно време се подобрува. Болеста може да почне со моторни знаци, како ишијас, или делумна одземеност на едната нога, рака, или двете нозе. Симптомите опфаќаат: вознемиреност, трпнење, слаба координација, измореност, проблеми со рамнотежата, згрченост на мускулите, неразбирлив говор, несигурно одење, тешкотии со цревата и мочното бабуле, пречки во краткотрајно помнење, расудување или логично резмислување (конгнитивни пречки - болниот може да биде еуфоричен или депресивен). Тетивните рефлекси се засилени, постојат патолошки рефлекси, а стомачните рефлекси се азгубени.

Дијагнозата се поставува лабораториски, клинички, и со магнетна резонанца. Текот на болеста е различен, а ремисиите може да траат и со години. Сепак, по 10 години, 33 отсто од болните се способни за нормален живот и работа, а по 20 години 20 отсто.

Во САД има 400.000 заболени, во Словенија повеќе од 2.000, во Македонија околу 200 заболени во 2001 година. Почеста е појавата на мултиплекс склероза кај жените отколку кај мажите. Болеста се јавува кај жени често по породување, додека кај мажите се појавува по некоја занемарлива заразна болест. Во светски размери, болеста е почеста во другите климатски подрачја отколку во тропските. Луѓето од бела раса, кои живеат од природни производи, не знаат за мултипна склероза. Оваа болест се смета за болест на цивилизацијата. За жал, науката с? уште не ја открила причината за нејзиното настанување.

Лекувањето треба да биде медикаментозно, како и задолжителна рехабилитација со витаминска терапија и со антиоксиданти. Многумина болни утврдиле дека алтернативните терапии им помогнале подобро, па и значително подобро се чувствуваат. Според тоа, лично право е на секој болен од мултипна склероза да избере и да одлучи на кој алтернативен метод и техника ќе се изложи.

Мултиплекс склероза се лекува и со диета. Храната треба да биде таква како што јаделе примитивните народи кои не знаеле за таква болест. Храната треба да биде свежа, а варено треба да биде само она што не може да се јаде свежо. Интегрален ориз со свежо сирење и рен, треба да биде основен оброк. Месото треба да се избрише од менито, а се заменува со белковини од соја. Треба да се јаде помалку леб, а треба да биде само од црно и интегрално брашно. Конзервирана храна не треба да се јаде. Овошјето треба да се јаде свежо. Од благото, дозволено е мед и гроздов шеќер.

Заболените од мултиплекс склероза би требало редовно да земаат препарати од папаја која содржи папаин, кој го отстранува штетното дејство на пченичниот глутен. Покрај папаинот, во млекото од папајата се изолирани и следните ензими: кимопапаин А, кимопапаин Б, липаза, ликозим, фитостерини, фоспнолипиди, цаласа, глутамин-циклотрансфераза, како и 19 аминокиселини. Од нив, седум се есенцијални аминокиселини, кои човечкиот организам не може сам да ги синтетизира, а би морал да ги земе со секојдневната храна. Тоа се: ИЗОЛЕУЦИН, ЛЕУЦИН, ЛИЗИН, МЕТИОНИН, ФЕНИЛАЛАНИН, ТРИПТОФАН, ВАЛИН. Тие ја имаат следната задача:

ИЗОЛЕУЦИН - важен за растот и за интелектуалниот развој на човекот. Важна улога има и во синтезата на некои неесенцијални аминокиселини.

ЛЕУЦИН-ги помага мозочните функции и овозможува нивна стимулација; ја зголемува енергијата во мускулното ткиво.

ЛИЗИН - го овозможува создавањето на антитела во крвта на човекот, го зголемува растот на клетките и ја подобрува циркулацијата во организмот.

МЕТИОНИН - овозможува подобро разградување на мастите, го подобрува функционалниот состав на црниот дроб и го смирува нервниот систем.

ФЕНИЛАЛАНИН - го овозможува производството на тироксинот во штитната жлезда.

ТРЕОНИН - им помага на цревата при варење на храната.

ТРИПТОФАН - го подобрува искористувањето на витаминот Б, ја поддржува емоционалната стабилност и го смирува нервниот систем.

ВАЛИН - помага при координацијата на мускулнот систем, па е важен во одржувањето на концентрацијата.

Ензимската терапија дава многу добро резултати кај мултиплекс склероза, што можеби е поврзано со вирусите како една од причините на настанување на истата, и може да ги објасни успесите на лекување со ензимските препарати.
Мултиплекс склероза


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:29
Почитувани,

ја отворам оваа тема со цел да развијам дискусија на истата и да споделиме различни искуства со МС. Ова е само еден мал дел за оваа болест која што е сеуште табу тема (барем кај нас). Поздрав!


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 15:27
БРАВО! КОНЧНО НЕКОЈ ДА ЈА ОТВОРИ ОВАА ТЕМА ЗА ОВАА ДИЈАГНОЗА!ТОКМУ ТАКА ОВАА ДИЈАГНОЗА (ЈАС НЕ ЈА СМЕТАМ ЗА БОЛЕСТ - НЕ ТРЕБА ДА СЕ ДОЗВОЛИ ДА СЕ БОЛЕДУВА) Е ТАБУ ТЕМА КАЈ НАС.КОГА КЕ СЕ НАВЕДЕ НЕВРОЛОГИЈА И ИМЕТО СКЛЕРОЗА ЛУЃЕТО СОСЕМА ПОИНАКУ МИСЛАТ.ДЕКА ТОА Е ОНАА СТАРЕЧКА СКЛЕРОЗА, А НЕВРОЛОГИЈАТА ЈА ИДЕНТИФИКУВААТ СО ПСИХИЈАТРИЈА.ЈАС ИМАМ МС 16 ГОДИНИ...ДА,ТОМУ ТАКА ЈАС ЈА ИМАМ МС,НО НЕ ТАА МЕНЕ...НЕ ДОЗВОЛУВАМ НЕГАТИВНИ МИСЛИ ДА ВЛАДЕАТ СО МЕНЕ...СЕГА ЗА СЕГА ТОЛКУ ЗА МЕНЕ..ВО СТАТИЈАТА ГО СПОМЕНУВАТЕ ПРОФЕСОР ЉАПЧЕВ,НО ЗА ЖАЛ ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО ПЕНЗИЈА И НЕ Е ПОВЕЌЕ НА ОДЕЛОТ ЗА НЕВРЛОГИЈА.
СЕ Е ОДЛИЧНО НАВЕДЕНО ВО ВАШЕТО ИЗЛАГАЊЕ...
ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ДО ВАС Shpela ШТО ИМАВТЕ ХРАБРОСТ ДА ЈА ЗАПОЧНЕТЕ ОВА ТЕМА

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 14.Август.2009 во 13:03
Sream4help drago mi e sto se vkluci vo temava. Ispaga kao vo Makedonija da nema MS borci, a vsusnost se sramat da pomislat na MS, a ne da govorat.
Izvadocite sto gi postaviv se edni od retkite sto uspeav da gi najdam na makedonski. Za mojava sostojba se informiram na internet, no za zal, na drugi jazici i zatoa mislam deka e vreme da se informiraat site malku poveke za da nema razno razni predrasudi.
Inaku, dijagnozata mi e postavena pred recisi edna godina, simptomi vrtoglavica i nistagmus, a prethodno trnenje na levata dlanka i slabost vo ekstrenitetite. za ovaa nepolna godina doznav mnogu poveke istrazuvajki sama, otkolku sto mi kazaa doktorite. Inaku, ziveam recisi normalno, da ne nepravev MR na mozokot, nemase ni da znam sto mi e.
lek seuste nema, no nadezta postoi. Ima samo lekovi za ublazuvanje na simptomite i za usporuvanje na progresijata. Biten e pozitivniot stav i zdraviot nacin na zivot.
Bi sakala ovoj del od forumot, da bide nase katce kade sto ke si razmenuvame mislenja zosto sepak zaedno sme posilni.
za sega tolku, se sto ve interesira moze da me prasate, a se nadevam i jas vas.

Pozdrav i drzete se.


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Август.2009 во 15:37
Ne ima mnogu borci,samo sto zdruzenieto za MS vo nasava drzava ne funkcionira ...imase obidi pred nekolku godni no prikaznata e dolga ....Tokmu Taka ,zaedno sme posilni...Mnougu sum informirana vo vrska so MS.Postojat poveke vidovi na MS i sekoj slucaj za sebe e poseben.Kaj mene zapocna so trnenje na levata strana i vednas resiv da otkrijam sto e zatoa sto simptomot se pojavi vednas po poruduvanjeto i po mnogu silna glavobolka...Vo toa veme pred 16 godini vo Makedonija nemase magnetna rezonansa i po mnogu ispituvanja,sepak po sovet na eden od nevrolozite vo klnika otidov na snimanje vo Sremska Kamenica i dijagnozata se vospostavi-MS.Posetuvam mnogu forumi i grupi za multipleks,da za zal nema na makedonski,no sreka ja imam knigata od d-r Ljapcev i d-r Gogovska i vo nea gi ima site informacii...no,ne e se taka crno kako sto se misli...Dijagnozata ja odrzuvam so Rebif Interferon B-1-a. Ovoj interferonski preparata zapocnav do go zememam uste vo 1994 i vo toa vreme bese ekspirementalen lek i ne bese dozvolen i priznat od fondot za zdravstvo.Rbifot go kupuvav privatno so preporaka na d-r Daskalovska i d-r Mira od Hrvatska vo Serono(svajcarska famacevstska kuka).Znaci pocnav da go primam uste na samiot pocetok na MS i fala mu na boga do den denesen nikoj nemoze da primeti deka jas voopsto imam nekoj problem,a relapsot go smetam kako edna obicna nastinka koja sto doaga se leci i pominuva..toa e toa,ne smee da se padne vo depresija i da se ima crni misli vo sebe..ziveam normalen zivot,so smejstvo so dete tinejdjer ,vrabotena sum,imam visoko obrazovanie i vo tek e moeto ponatamosno obrazuvanje..

Bolesta za zal pocnuva najcesto od 20-40 godini vo najproduktivniot period....postojat nacini za odrzuvanje i prolongiranje na MS ,a toa se mnoguuuuuuuu..a eden od najvetuvacikiot nacin e so maticni kletki...i da mngi vitamini,a osobeno vitamin E od 400 edinici ,b-kompleks,leticin i omega 3...Nikako tusiranje so topla voda i izbegnuvaj infekcii,a osobeno begaj od luge koj kivaat i kaslaat imaat visoka temperatura i nedaj boze grip da te fati vednas ke imas vlosuvanje na sostojabata ..tolku sega za sega..cuvaj se i se najdobro i tuka sum ...ke govorime na ovaa tema ...pozdrav


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 26.Август.2009 во 23:10
vremeto pominuva i nikoj ne komentira na temata za MS.ocigledno e deka nema borci,dovolno hrabri licnosti da komentiraat za makata kako ziveat so MS i da gi spodelat svoite iskustva...ili pak ne se vo moznost da tipkaat na tastaturata ,zatoa sto mozebi imaat slabost,trpnenje,odzemenost na gornite ekstremiteti i da si ja iskazat svojata bolka ili licno iskustvo ... no ocigledno e deka temava pretstavuva TABU ili pak neznaenje ili strav na forumdjiite na IdiVidi..

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 10:54
Stvarno, i jas sum razocarana od odzivot. Nikoj nikade, no dobro, mozebi statistikata e pogresna.

Kako i da e, jas malce da se pozalam i voedno da spodelam iskustvo za ovaa bolest so 1000 lica. Eve, sega se vrativ od more, nekako mi prijase, osven sto ne se izlozuvav na sonce mnogu bidejki vazno e kaj MS teloto da ne se pregreva zosto se vlosuvaat simptomite. Sega sum na rabota i nekako denes mnogu mi se vrti i imam cuvstvo deka goram. No, se naviknuvam veke, no ziveam vo postojan strav da ne me udri na nepredvidliv nacin, na eden od 1000 nacini.
Koga ke se zamoram, pocnuva nogata da mi otkazuva, osekam slabost. No, posao zove, moram da se vratam. Imam uste mnogu da pisuvam, pa makar da vodam diskusija sama so sebe.
Sream4help, se nadevam deka ke prodolzis i ponatamu so diskusii, bez ogled na se. Pozdrav!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 12:32
nema da te udri nepredvidlivo, bolesta progresira postepeno i se usporuva so avtosugestii, uporni vezbanja, vitamini. Bev so drugar mi celo vreme site tie godini, bolesta naglo progresira koga se otkaza i prestana da se bori.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 13:47
Kako mislis so avtosugestii?? Da si vikas ne mi e nisto, odlicno se cuvstvuvam a svesen si deka ne e taka?? Sto se sluci so tvojot drugar? Raskazi ni poopsirno. Kade e i kako e sega toj?
Pozdrav!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 00:22
Ne te cini nisto da probas so avtosugestija, postoi i literatura vo bibliotekite, skepsata nema da pomogne. Kolku sto mozev da svatam i e ocigledno, disfunkcijata na centarot za motorika predizivkuva atrofija na muskulnata masa. Infuziite mu pomagaa privremeno so vidno podobruvanje i fizikalnata terapija, akupuntura. Vezbavme cesto zaedno zatoa sto sam ne mu teknuvase...20 god veke e bolen, no se opusti premnogu i ne bese discipliniran, atrofijata progresira. I zdrav covek ako e neaktiven ke se razboli, teloto e bioloska masina koja mora da se dvizi po sekoja cena.

member_profile.asp?PF=20955&FID=24 - scream4help   dava dragoceni soveti i na internet ima dosta forumi na taa tema.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 00:42
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Kako mislis so avtosugestii?? Da si vikas ne mi e nisto, odlicno se cuvstvuvam a svesen si deka ne e taka?? Sto se sluci so tvojot drugar? Raskazi ni poopsirno. Kade e i kako e sega toj?
Pozdrav!


Prvo go isfrlas stravot (nesmee da ostane potisnat vo tebe)
Go zamisluvas najlosoto nesto sto moze da ti se sluci
Potoa odis vo sprotivna nasoka
Go zamisluvas najubavoto nesto
Pozitivnite afirmacii pisuvani na hartija mnogu pomagaat (dvoen udar na energija)
Jas sum sportist ,od nastinka ne sum imala pogolemo zaboluvanje
No,na drugi polinja imam raboteno so afirmacii i vizualizacija i navistina tie metodi davaat cudesni rezultati



-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 28.Август.2009 во 16:19
Originally posted by zbunet zbunet напиша:


Kolku sto mozev da svatam i e ocigledno, disfunkcijata na centarot za motorika predizivkuva atrofija na muskulnata masa. . member_profile.asp?PF=20955&FID=24 - scream4help  
   dava dragoceni soveti i na internet ima dosta forumi na taa tema.

Zbunet, MS ne go napaga centarot za motorika, tocno e deka leziite na mozokot moze da se najdat bilo kade, no degeneracijata na motornite neuroni se slucuva kaj edna druga bolest, ALS (amiotroficna lateralna skleroza) koja sto e uste postrasna od MS i vekot na zaboleniot e pokratok.

Ako mozes stavi go linkot kade sto scream4help dava dragoceni soveti, nemozev da gi najdam.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 29.Август.2009 во 10:22
  member_profile.asp?PF=20955&FID=24 - scream4help   -  na MS i fala mu na boga do den denesen nikoj nemoze da primeti deka jas voopsto imam nekoj problem,a relapsot go smetam kako edna obicna nastinka koja sto doaga se leci i pominuva..toa e toa,ne smee da se padne vo depresija i da se ima crni misli vo sebe..ziveam normalen zivot,so smejstvo so dete tinejdjer ,vrabotena sum,imam visoko obrazovanie i vo tek e moeto ponatamosno obrazuvanje..


Kako e 16 god. so ovaa bolest ova mi ostavi poseben vpecatok , mislev na nejzinite postovi na ovaa tema, ne na link.

Mojot prijatel ima dijagnoza MS so navedenite disfunkcionalni motoricni simptomi, no moze i da e ALS, ne sporam.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 29.Август.2009 во 23:14
jej dobro e pocnaa diskusii vo vrska so ovaa dijagnoza.
Zbunet,blagodaram za podrskata :).
Kako se zivee 16 godini so ovaa dijagnoza?
Primer od eden moj den,osobeno raboten: moite utrata se kako na sekoja vrabotena licnost,zapocnuvaat okolu 6i30.Sekojdnevniot utrinski ritual e kako kaj sekoja licnost,potoa nasokata e kon friziderot za lekovi,vitaminite ne se odbegnuvaat,OBAVEZNO KAKO VOZDUH se zemaat,(zatoa sto znaes deka se za tvoe dobro)neli?Potoa mi zapocnuvaat rabotnite obrski,ako pocustvuvam zamor vo tekot na denot ili ako vidot mi se pomatuva..ednostavno i ne pomisluvam deka e od MS...SHEPLA PANIKATA TUKA NE SMEE DA BIDE PRISUTNA!EDNOSTAVNO,AVTOSUGESTIJATA DEKA SE KE BIDE VO RED I DEKA KE POMINE,TI POMAGA DA GI OTTRGNES losite misli!Po nasokata so dobri misli odvojuvam vreme za kratok odmor.Po rabotnite obvrski ,domasnite obrski ako sum vo moznost(poradi zamorot ili slabosta ako e prisutna)gi izvrsuvam,ako ne togas gi ostavam za podocna.No, podrskata i vospituvanjeto na tinejdjerot ne smee da izostane.Mislite nasoceni kon deteto ne mi dozvoluvaat da se prokupiram deka nesto mi se slucuva(iako fizickata nemok e prisutna)...Sekoj den izdvijuvam (gledajki TV) 10-15 aerobni vezbi na orbitrek.Ako denot e ponedelnik,sreda ili petok vo 18 casot pola minuta e izdvoena za interferonot.Ako nekoj od problemotite na dijagnozata,se prolongiraat poveke od edna nedela togas znam deka e relaps.No,znam deka ke se pomine po golemata doza na kortikosteroidi.Ne sakam nitu da pomislam deka moze da dojde do progresija,no ako lezijata (skleroza-beleg,miltipleks skleroza - poveke belezi ) sto se zozdala vo obvivkata na mozocnata kora,ne se zaleci i evidenten e problemot(koj mi sozdava poteskotii koi nemozat da se promenat)togas sekojdnevnit redosled na obvrski ili planovi go menuvam i prilagoduvam na novosozdadenata sostojba.Ne gi preopteretuvam domasnite sekojdnevno da diskutiram sto i kako mi se slucuva.Ne se prodlabocuvam vo analizirananje na situacija i da si postavuvam prasanja -"lele zosto mene,mi se slucuva ova" i da podlegnam slabosta.NIKAKO NE TREBA DA SE MISLI DEKA MS MENE ME VODI,TUKU DEKA JAS JA VODAM...SHEPLA,MULTIPEKS SKLEROZATA TI JA IMAS,A TAA TEBE TE NEMA..TI SI NEJZIN GOSPODAR,A NE TI E TAA NA TEBE GOSPODARKANEMOJ DA DOZVOLIS TAA DA TE OBZEME,NE SE PRODLABOCUVAJ VO MISLI,STO AKO UTRE ILI DALI I JAS KE IZGLEDAM OVAKA UTRE PO TOLKU GODINI? Toa e toa vo kratki crti od mene i za mene,Slobodno prasajte me sto ve interesira,ke vi odgovoram.
POZDRAV
PS: sekogas gledaj na zivotot od vedrata strana,pesimizmot e zabranet!

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 11:58
  аплауз    аплауз   аплауз    големо%20гушкање


PS, Orbitrekot e obavezitelen


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 16:22
Orbitrekot mi se rasipa, jas vezbam na topka, iako plivanjeto najmnogu ni odgovara, nemame vodeni povrsini za eksploatacija :)
Jas sum skoro dijagnosticirana i seuste ne sum pod nikakva terapija. za da zemam terapija treba 10-tina dena da lezam vo bolnica (a jas nemam vreme)za da mi napravat detalni ispituvanja (posebno me plasi lumbalna punkcija), psihicki ne sum spremna za takvo nesto. Neznam kolku e pametno da bidam samo na vitamini, t.e. se prasuvam dali e podobro vednas da se prevzeme nesto ili pak da se odrzuvam so vitamini, menuvanje na losite naviki, pravilna ishrana i vezbanje.
Za mene, veruvajte doznavanjeto za mojata sostojba bese sok sto nemozam da go opisam. Si se vosh*tuvam sama na sebe kako se spravuvam so ovaa vistina, deka mozebi, postojat ogromni sansi vo bliska idnina da ne mozam da odam. Kolku i da mislis pozitivno, potsvesta si raboti. Ednostavno, ova ne e macji kasalj, NEMA LEK.
Jas sum single, visoko obrazovana, odam na rabota (no neznam do koga ke bidam sposobna). Nesakam da zvucam pesimisticno, no poentata e deka JAS SE PLASAM.
Idninata na nikogo ne e zagarantirana, no na MS-ovcite e najnepredvidliva.
Kako si zadovolna so interferonot i kolku vreme go koristis? Dali si bila bez nikakva terapija i dali mozes da napravis sporedba?


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 16:34
мене мојата болест ми остави длабоки трауми и ми го промени животот,
сакам да ти дадам еден практичен совет
не поминувај низ ова никако сама! Не вели, можам јас сама.
кој ти е најблизок, родител, пријател, подели го товарот со него., искористи ја и неговата сила и храброст, оти може само твојата да биде малку. И не се устручавај, никако!!!! ИМАЈ ЧОВЕК ПОКРАЈ СЕБЕ!
Глупаво е да ти речам батали работата, заминувај сместа на испитувања, тоа сите ќе ти го речат. Сепак, овој живот ти е даден тебе и во него ти ја имаш главната улога, и никој не е поважен од тебе.
те гушкам, храбро девојче и ти посакувам и сила и среќа


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 16:36
Toa e bolnica, tamu ne se odi za da ti se vlosi sostojbata tuku obratno. Na krajot na kraistata nikomu ne e garantirano zdravjeto, nikoj ne znae sto go ceka sledniot moment, moze ova da mi e posleden post, ako taka gledame na rabotite. I kolku ima takvi koi ne znaat deka ne se zivi zaradi nivnoto odnesuvanje.
" Stravot e ubiec na umot " - drevna pogovorka  големо%20гушкање


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 16:43
уф, збунет, колку оптимистички звучи твојов пост во споредба со мојоттага
member_profile.asp?PF=22782&FID=24 - Shpela   бејби, кога си тажна и разочарана, притисни на опцијата ,,пребарувај - збунет,, и животот ќе биде песна, а болеста заебанцијаголемо%20гушкање


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 22:16
Kolku i da mislis pozitivno, potsvesta si raboti. Ednostavno, ova ne e macji kasalj, NEMA LEK.
Jas sum single, visoko obrazovana, odam na rabota (no neznam do koga ke bidam sposobna). Nesakam da zvucam pesimisticno, no poentata e deka JAS SE PLASAM.
Idninata na nikogo ne e zagarantirana, no na MS-ovcite e najnepredvidliva.
SHEPLA,ni pod tocka razno ovakvi razmisluvanja.Covecno e da se plasis,no ne preterano.Dali gi pocita moite soveti?Zemi citaj,najdi si obrski koi ke ti gi otrgnat losite misli.NEGATIVNITE MISLI SE EDEN OD FAKOTRITE ZA VLOSUVANJE NA SOSTOJBATA.T.E PROGRESIJA.POZNAVAM MNOGU MS-ovci KOI SE SOLO I KOI BILE SOLO A SEGA NE SE.ZA TVOE DOBRO POSLUSAJ ME NE SE PREOKUPIRAJ STO I AKO I KAKO BI BILO?POGOLEM BROJ OD LICATA KAKO NAS SE ZPOSOBNI ZA NORMALEN ZIVOT I RETKO KOJ E VO KOLICKA.PO PRIVITE 5 GODINI se gleda od prilika kakov e tekot na dijagnozata.Za MS KONKRETEN LEK NEMA,DA VISTINA e toa,no poznavam licnosti koi se na pat da ozdravat,zatoa sto nadezdta za ozdravuvanje ja pronajdoa vo maticnite kletki.
SHPELA,NEMOJ DA ODIS NA LUMBALNA PUNKCIJA.Jas ja odbiv i pokraj mnogute uveruvasnja od nevrolozite deka so toa se zaokruzuva kompletnata slika za MS.Osven LP ima drugi niz ispituvaanja,kako sto e EEMG,EP i sekako Magnetnata Rezonanca.
Interferonskata terapija ja zapocnav vo dalecnata 1995 godina.Togas lekot ne bese na pozitivnata liista i go kupuvav privatno.Zamisli terapijata sto e potrebna za eden mesec cini 2000 evra(vo toa vreme 4000 marki).So soprugot go prodadovme stanot za da bidam na interferonska terapija barem tri godini.Fondot ne go priznavase lekot zatoa sto bese eksperimentalen i duri po 10 godini si gi povrativme sredstvata blagodarejki na narodniot pravobranitel.Dali vredese tolku sredstva da se dadat za interferonskata terapija,DA,VREDESE I SE USTE VREDI.A ZOSTO?...zatoa sto po prvata godina od zemanjeto na interferonot rezultatite na MR bea pozitivni,t.e MS pokaza deka e vo degresija.Da imase period od 6 godini bez terapija,zatoa sto nemav poveke sredstva da gi kupuvam privatno.Razlika ima i toa golema.So interferon nemas cesti relapsi duri i po 2-3 godini...mene mi se sluci da nemam napad duri 5 godini.So inteferonskata terapija poslednive 3 godini paralelno korisatm i citostatici-imunospresivi (Cell Cept), zatoa sto taa zima me napadna grip.Ti sovetuvam,sekoj tip na infekcii vo tvojot organizam da go saniras ,duri i eden rasipan zab moze da ti sozdade problemi.Sekoja terapija e individualna.Sega ima mnogu lekarstva za drzenje na MS vo statuskvo pozicija.LDN-Low Dose Naltrexone,niska doza na Naltrekson.Nasa "koleska" go koristi i e mnogu zadovolna.Ti velam,sekoj slucaj za sebe e individualen,sekoj za sebe e posebna prikazna.Shpela,zatoa TREBA DA ODIS VO KLINIKA,DA TE SLEDAT NEVROLOZITEI,ZA DA UTVRDAT KOJ TIP NA MS GO IMAS I DA TI PREPISAT SOODVETNA TERAPIJA!Shpela,kolku godini imas?Jas MS imam od 24 godini,poznavam MS-ovka koja ja dijagnosticiraa na 16 godini.Znaci od toa vreme od pred 16 godini koga bevme samo 200 vo cela RM,sega ne ima 600.
Zbunet ,tokmu taka Na krajot na kraistata nikomu ne e garantirano zdravjeto, nikoj ne znae sto go ceka sledniot moment, moze ova da dremi e posleden post, ako taka gledame na rabotite. I kolku ima takvi koi ne znaat deka ne se zivi zaradi nivnoto odnesuvanje. " Stravot e ubiec na umot " големо%20гушкање Ke se nadovrzam na ova ,koga pred 16 godini mi vospostavija dijagnoza MS,bev zbuneta kako i Shpela,no gi poslusav sovetite na eden cenet nevrolog...negovite zborivi do den denesen mi odzvonuvaat vo glava ,a tie se:-"Nikoj neznae sto denot mu nosi i nikoj za sebe nesmee da misli deka e 100% zdrav,a ako misli deka e sovrsen i 100% zdrav-toj togas povtorno ne e dobar i toj e bolen ,samo ne e za vo klinika tuku za vo psihijatrija Bardovci"...
Pozdrav i tuka sum jas...Ke vi odgovoram na sekoe prasanje...

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 10:40
  аплауз    големо%20гушкање

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 18:02
Shpela,dali se e vo red so tebe?Dali si dobro ili resi vo klinika da odis za detalno ispituvanje?Ako pocna si pocnla so nterferonska terapija, znam deka na pocetokot od e tesko.Ako imas prasanja i se custvuvas konfuzno,slobodno prasaj.
Pozdrav i se najdobro

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 13:25
Zdravo decki!
Dali sum vo red, koga kako..mnogu e relativno. Seuste ne sum otisla na detalni ispituvanja nitu pak koristam nekakva terapija..samo vitamini. cekam da me strefi po vtor pat. Ostavam se vo bozji race. Pozdrav!


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 00:40
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Zdravo decki!
Dali sum vo red, koga kako..mnogu e relativno. Seuste ne sum otisla na detalni ispituvanja nitu pak koristam nekakva terapija..samo vitamini. cekam da me strefi po vtor pat. Ostavam se vo bozji race. Pozdrav!


Shpela milo mi e sto generalno si ok,ne mi se dopaga tvojot stav deka cekas da te strefi po vtor pat ...takvoto razmisluvanje e pogresno...so ms e nepedvidliv sekoj moment,no ako ocekuvam i da se tresam deka ke bide nesto togas samata si go vodam tekot na ms.taa e vo moi race ne vo bozji,zatoa sto tokmu toa pesimizmot e eden od neprijatelite za negativniot tek na dijagnozata.Pozdrav i cuvaj se 1

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 00:50
ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 17:55
BOLESTI NA NERVNIOT SISTEM I NACIN NA ISHRANA
MULTIPLA SKLEROZA

CELOKUPNOTO NASE TELO i SITE NEGOVI DELOVI postojano se snabduvaat, se polnat, so ZIVOTNA ENERGIJA - ki, chi, prana, zivotnan energija, itn - ili ENERGIJA od COVEKOVATA OKOLINA.

Ova ENERGETSKO POLNENJE se vrsi od NASATA SREDINA, od ATMOSFERSKITE PRILIKI, od DVIZENJETO na ZEMJATA i AKTIVNOSTITE na NEBESNITE TELA kako sto se ZVEZDITE i PLANETITE...vsusnost od CELIOT KOSMOS, UNIVERZUM ( cij sme i nie neraskinliv del " covek e mikrokosmos vo makrokosmosot" ). Ovoj POSTOJAN PROTOK na NEVIDLIVATA ENERGIJA vsusnost go OVOZMOZUVA - ZIVOTOT. ( Zivotot e bozji dar, poteknuva od Bog ili beskonecniot univerzum, od beskonecnoto )

KOLICINATA i INTENZITETOT na POLNENJE so ENERGIJA koja ja PRIMAME zavisi od POLOZBATA na naseto telo. Na primer, koga stoime pravo, ovaa VERTIKALNA POLOZBA i ovozmozuva na ovaa energija od zemjata mnogu dinamicno da protekuva gore-dole pa poradi toa funkcioniranjeto na srceto, organite za varenje i mozokot stanuvaat mnogu AKTIVNI, bidejki sme vo dvizenje.

Koga se zazema HORIZONTALNA POLOZBA, kako koga SPIEME, na primer, POLNENJETO na ENERGIJA e POMALKU INTENZIVNO i SITE NASI FIZIOLOSKI FUNKCII se USPORUVAAT.

2ve PRIMARNI SILI go ODRZUVAAT i AKTIVIRAAT ZIVOTOT na lugeto;

CENTRIPETALNATA SILA, koja vleguva vo MAGNETNOTO JADRO na ZEMJATA - od ZVEZDITE, SOZVEZDIJATA, SONCETO, MESECINATA, DRUGITE NEBESNI TELA, ATMOSFERATA i od samiot BESKRAEN PROSTOR, a koja site ja narekuvame - NEBESKA ili KOSMICKA SILA.

Toa e PRVATA SILA.

VTORATA PRIMARNA SILA e CENTRIFUGALNATA SILA koja se SOZADAVA so ROTACIJATA na ZEMJATA, i taa odi NAGORE i ja narekuvame ZEMJINA SILA.

Vo fizicka smisla KOSMOSOT e EXPANZIJA ili e RASPROSTRANET, no ja SOZDAVA DINAMICKATA SILA ili ENERGIJATA - CENTRIPETALNATA, koja doaga KON ZEMJATA ( kompaktnost,kontrakcija ). Zemjata e fizicka, kompaktna, no ENERGIJATA, koja so svojata rotacija sozdava, se dvizi NAGORE i SE SIRI ( expanzija )

( vidi vo " Najpoznatija ucenja - spirale",Michio Kushi, kako se sozdava materijal

en svet. Vo film " STAR WARS" se koristi izraz " sila " od kade izvira se. AIKIDO vestinata se zasnova na centripetalna i centrifugalna sila itn.Volsebnikot Merlin gi koristel tie 2ve primarni sili )

KOSMICKATA ENERGIJA PRODIRA vo TELOTO preku CENTAROT na SPIRALATA na CVETOT na KOSATA, na vrvot na glavata, a IZLEGUVA preku POLOVITE ORGANI.

ZEMJINATA ENERGIJA VLEGUVA preku POLOVITE ORGANI, proaga NIZ TELOTO i IZLEGUVA preku SPIRALATA na vrvot na glavata.

OVIE ENERGII TECAT, vo DLABOCINATA na TELOTO, DOLZ CENTRALNIOT KANAL i se SUDRUVAAT na ODREDENI PODRACJA ili ENERGETSKI CENTRI, sto PREDIZVIKUVA INTENZIVNA RADIJACIJA na ENERGIJA kon NADVORESNIOT SVET. Predelite kade sto ova ENERGETSKO VKRSTUVANJE e NAJSILNO se SREDNIOT MOZOK, GRLOTO, ZELUDNIKOT i TENKOTO CREVO ( kade sto se sozdava krvta a mozokot ja trosi najveke a se zavisi od kvalitetot na hranata vnesena vo zeludnik. Zeludnik,creva i mozok se povrzani; ako vnesete teska hrana, krvta od mozokot ke se spusti vo zeludnik pa nema da razmisluvate kako sto treba i ke stanete debeli, glupavi i mrzlivi ) Ovie 5 MESTA na SUDRUVANJETO na ENERGIITE, kako i PREDELITE na NIVNIOT VLEZ i IZLEZ, vo Indija se poznati kako 7 cakri.Cakra e ENERGETSKI CENTAR.

KOSMICKATA SPUSTUVACKA, CENTRIPETALNA sila e POSILNA kaj MAZOT i taka SOZDAVA SPRUZENI, NADOLU nasoceni, POLOVI ORGANI koi se NADVORESNI i PROSIRENI.

IZLEZNATA , EXPANZIVNATA zemjina sila POSILNA e kaj ZENITE i SOZDAVA POLOVI ORGANI koi se nasoceni NAGORE, vo VNATRESNOSTA na TELOTO.

PRIMARNIOT ili SPIRITUALNIOT KANAL ( neopipliv, nevidliv ) se PROTEGA DLABOKO vo TELOTO, nesto pred 'RBETOT. Bidejkii ZEMJATA se DVIZI okolu SVOJATA OSKA, ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA ne vleguva pravo tuku vo ZAVOJITA LINIJA vo vid na - SPIRALA. Vo SEVERNATA HEMISFERA kosmickata energija se DVIZI vo PRAVEC SPROTIVEN na dvizenjeto na STRELKITE na CASOVNIKOT, a ZEMJINATA SILA prodolzuva kon NADVORESNIOT SVET vo PRAVEC na DVIZENJETO na STRELKITE na CASOVNIKOT.

Ovie PRAVCI na DVIZENJE se SPROTIVNI vo JUZNATA HEMISFERA.

Vo TELOTO ovie SLEGUVACKI SPIRALI na ENERGIJA se PREPLETUVAAT, sozdavaji KONTURI slicni na DVOKRATNATA SPIRALA na DNK ( simbol na medicinata se 2 zmii i oznacuvat DNK ), so EDEN KRAJ koj ja predstavuva KOSMICKATA SILA i DRUGIOT koj ja predstavuva SILATA na ZEMJATA. Vsusnost, STRUKTURATA na DNK go ODRAZUVA NACINOT na MEGUDEJSTVOTO na OVIE SILI niz CELIOT COVECKI ORGANIZAM. Vo svojot PROTOK niz TELOTO ovoj SPIRITUALEN KANAL na ENERGIJA proaga niz GOLEMA VENA koja TECE pred 'RBETOT - INFERIORNATA SHUPLIVA VENA. Bidejki OVOJ KANAL e IZVOROT na NASATA ZIVOTNA ENERGIJA - negovoto NEPRECENO FUNKCIONIRANJE e BITNO za ZDRAVJETO.

PRIMARNIOT VERTIKALEN KANAL i DAVA SILA kako na DESNATA , taka i na LEVATA strana na TELOTO so ZIVOTNA ENERGIJA " ki" ili so OPSTATA ENERGIJA. Energijata koja gi ANIMIRA RACETE PROTEKUVA niz OVOJ CENTRALEN KANAL - so ENERGETSKITE CENTRI vo GRLOTO i SRCETO. Odovde odi levo i desno. POLNENJETO so ZIVOTNA ENERGIJA " ki " koja im DAVA SILA na NOZETE, se SOZDAVA vo PREDELOT na TENKOTO CREVO i slicno odi levo desno. Ovaa energija PROTEKUVA DLABOKO vo VNATRESNOSTA na RACETE i NOZETE i PRICINITEL e za NIVNOTO DVIZENJE.

POLNENJETO so ENERGIJA dosegnuva do CENTAROT na DLANKATA ili STAPALOTO, a ottamu zracesto se prostira vo strana / stranicno, KON NADVORESNIOT SVET i KON RACNITE i NOZNITE PRSTI. Centralnite delovi nekogas vo ORIENTALNATA MEDICINA se narekuvaat " srceto na dlankata " ili " srceto na stapaloto ".



3 GLAVNI GENERATORI na ZIVOTNATA ENERGIJA, dolz GLAVNIOT KANAL, vo DLABOCINATA na TELOTO se - SRCETO, ZELUDNIKOT i TENKOTO CREVO. Sekoj odgovara na TOCKATA na MERIDIJANOT na GLAVNIOT SUD ili " Conception vessel " - CV - koj se kacuva dolz PREDNATA STRANA na TELOTO.




Vo 20 i 21 vek, mnogu luge go iskusile HRONICNOTO SLABEENJE na ova VITALNO ENERGETSKO POLNENJE. Vo EXTREMNI slucai SIMPTOMITE na OVA slabeenje se VKOCANESTOST i NEMOZNOST na PODVIZUVANJE na RACETE i NOZETE, POREMETENO FUNKCIONIRANJE na ORGANITE, VLOSEN GOVOR, i NEJASNOST na MISLITE. Ovoj SINDROM poznat e kako

MULTIPLA SKLEROZA

koj vo 20 oi 21 vek dozivuva nekoi razmeri na epidemioloski napredok.

Kako i SEKOJA DRUGA BOLEST - ovaa SOSTOJBA NE E NORMALNA i PRIRODNA za COVEKOT a sepak se pojavuva.

ZOSTO I VOOPSTO SE POJAVUVA

PORADI NEPRAVILNIOT NACIN NA ISHRANA SE RAZBIRA !!!

MULTIPLA SKLEROZATA obicno ZAPOCNUVA vo NOZETE i prodolzuva NAGORE. Ovoj DEL na TELOTO koj e poveke KOMPAKTEN, cesto e PRVATA ZAGROZENA ZONA.

MULTIPLA SKLEROZATA moze da se kvalifikuva kako PRETEZNO EXPANZIVNA BOLEST pradizvikana od HRANA so EXTREMNA EXPANZIVNA ENERGIJA. ( seker,ovosen sok,lekovi itn )

No, MULTIPLA SKLEROZATA moze da se pojavi pri preobolna KONZUMACIJA na PRODUKTI so EXTREMNI ENERGII od DVETE GRUPI, pa taka postojat 2 tipa na priciniteli na MULTIPLA SKLEROZA a DEJSTVATA se slednive:

A. MULTIPLA SKLEROZA - pricinitel broj 1

VITALNIOT KANAL stanuva OTVOREN i MLITAV , sto DOVEDUVA do NAMALENA PROODNOST na ENERGIJATA na KOSMOSOT i ZEMJATA.

POVEKETO SLUCAI spagaat vo OVAA kategorija i e POSLEDICA na PREKUMERNA KONZUMACIJA na - RAFINIRAN SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, HEMIKALII vo ishrana i razno, LADNI PIJALOCI i drugi SUPSTANCII vo ISHRANATA so EXTREMNA EXPANZIVNA ENERGIJA.

B. MULTIPLA SKLEROZA - pricinitel broj 2

Vo DRUGIOT slucaj, VITALNIOT ORGAN se ZACEPUVA so TVRDI NAsl*gI od MASTI, sto go POPRECUVA PROTOKOT na ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA.

GLAVNIOT PRICINITEL e preteranoto KONZUMIRANJE na - HRANA od ZIVOTINSKO POTEKLO - sekoe meso od zivotni -, MLECNI PROIZVODI, osobeno SIRENJETO, RIBATA, JAJCATA i voopsto - ZASITENITE ZIVOTINSKI MASTI.

PRISTIGNUVANJETO, PROTOKOT na ENERGIJATA niz RACETE, NOZETE, ORGANITE i drugite DELOVI vo DVATA SLUCAI se NAMALUVA i NASTANUVA - PARALIZA.

Ako se NAJPRVIN NOZETE ZAGROZENI - POLNENJETO so ENERGIJA vo PREDELOT na TENKOTO CREVO ( kade se sozdava krvta ) e OSOBENO SLABO ili STAGNIRA. Dokolku se PRVO RACETE ZAGROZENI - PRIMARNOTO ZACEPUVANJE POSTOI vo ENERGETSKITE CENTRI kaj SRCETO i GRLOTO.

EDNA od METODITE vo MAKROBIOTICKATA DIJAGNOSTIKA za UTVRDUVANJE dali slucajot na M.S., Multipla Skleroza e PREDIZVIKAN od PREOBILNA EXTREMNA EXPANZIVNA ili HRANA so SPROTIVNATA EXTREMNA ENERGIJA e DA SE PRITISNE TOCKATA na " srceto na dlankata " vo centarot na dlankata, kako i centarot na spiralata na vrvot na glavata. Ako ovie predeli izgledaat kako NEOBICNO TVRDI, togas M.S., e PREDIZVIKANA so HRANA koja e PREMNOGU so EXTREMNA ENERGIJA, sprotivna od EXPANZIVNATA a vo taa hrana se PRODUKTI kako - MESO, MLEKO, SIRENJE, JAJCA itn. ( toa e hrana koja gi pravi organite tvrdi, zatoa se veli " Ne jadi meso, srceto ke ti stane tvrdo kako kamen!" Kako kamen znaci bez somilost a lugeto koi jadat zivotni se bezmilosni ubijci na luge, zivotni i priroda. Celata COVECKA istorija stradanjeto na zivotnite i prirodata e povrzana so lugeto koi jadele zivotni. Jadenje zivotni e bolest a ubivanje zivotni e ubistvo" toa mozete da procitate na internet ) Ako DLANKITE i VRVOT na GLAVATA se VPECATLIVO - MLITAVI ili MEKI - PRICINITELOT e ENERGETSKI SPROTIVEN a vo VID na HRANA toa e - RAFINIRAN SEKER i SITE PRODUKTI so SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, LADNI PIJALOCI, LEKOVI i HEMIKALII itn.

( GLEDATE DA VITAMIN C e ENERGETSKI EXTREMEN i SOUCESTVUVA vo SOZDAVANJETO na POVEKE BOLESTI i MULTIPLA SKLEROZATA isto kako i KOKAKOLATA ili SLADOLEDOT i slicni STETNI PROIZVODI. )

PRIMARNIOT PREDIZVIKUVAC na MULTIPLA SKLEROZATA e - NEPRAVILNIOT NACIN NA ISHRANA ! ! ! Pokraj toa, POSTOJAT i DRUGI FAKTORI koi DOPRINESUVAAT vo NAPREDUVANJETO na BOLESTA.

Mnogu luge se KAPAT vo VRELA VODA ili se TUSIRAAT po 20 minuti SEKOJ DEN. Porano lugeto, nesto PRED 20 VEK i vo del od nego, OVAA NAVIKA NE BILA taka CESTA. Lugeto se TUSIRALE BRZO ili se PERELE, MIELE so MOKAR SUNGER ili so PESKIR,a se kapele EDNAS NEDELNO. ( postapka so mienje so vlazana krpa kako nadvoresna terapija se primenuva vo Makrobiotikata, kako del od lecenjeto i otfrlanje na toxini i za podobar protok na cirkulacija i energija itn )

DOLGITE KAPENJA vo VRELA VODA ili TUSIRANJATA DOVEDUVAAT do GUBENJE na MINERALITE koi se NEOPHODNI za da se ODRZUVA AKTIVNOTO POLNENJE so ENERGIJA, so KOSMICKATA i ZEMJINATA - DOLZ VITALNIOT KANAL. ( najdobro e da zaboravite na "lekovititte" banji i slicno ili najdobro da vnimavate na ishrana i bidete zdravi pa da ne morate samo nadvoresno da se lekuvate i so rizik.Banjite ne lecat bolest tuku samo ublazuvat simptomi )

Poveketo od nas vo sovremenoto drustvo, koga izleguvame nosime obuvki, konduri, patiki itn. Vo gradsko naseleno mesto obicno odime po trotoar po ASFALTNI ili BETONSKI ULICI ( a ne se kameni selski kaldrmi ) NASITE STAPALA taka NIKOGAS ne se vo NEPOSREDEN KONTAKT so ZEMJATA.

SOVREMENATA COVEKOVA OKOLINA DOPRINESUVA kon toa da ja BLOKIRA ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA.

Nie uste poveke se IZOLIRAME od OVAA ENERGIJA so NOSENJETO na NAJLON CORAPI i druga OBLEKA od SINTETICKO VLAKNO ili KORISTENJE na ZASTIRKI, ZAVESI, MEBEL, KEBINJA i drugi raboti OD VESTACKI MATERIJALI vo SVOITE DOMOVI. NOSENJE KOZA ili KRZNO e istotaka STETNO i KRAJNO NEHUMANO.

SITE OVIE FAKTORI - OPERACIITE ili HIRURSKITE ZAFATI, NEPRIRODNIOT ZIVOTEN STIL, kombiniran so SOVREMENIOT NEPRAVILEN i NEZDRAV NACIN na ISHRANA so PRODUKTI od ZIVOTINSKO POTEKLO, MLECNI PROIZVODI, RAFINIRAN SEKER, BELO BRASNO i so HEMISKI PRERABOTENI PRODUKTI, GMO HRANA itn --- SOZDALE POSLABO COVECKO BITIE, go sozdale takanareceniot, CIVILIZIRANIOT SOVREMEN COVEK

(" Mesojadec - inteligentno zivotno koe ubiva drugo sustestvo za da go izede. Zivotno sto misli. Sposobno za zverski postapki koe ni zivotno ne moze da napravi. Najgolemoto zlo na planetata zemja - covekot mesojadec " Toa se del od komentarite koi ke gi procitate na internet )

NEKOI PREPORAKI ZA UBLAZUVANJE NA TEGOBITE KAJ MULTIPLA SKLEROZATA

( NAPOMENA : za PODETALNO i IZVORNO videte vo "Prirodno lecenje makrobiotikom ", Michio Kushi )


PRAVILNIOT PRISTAP kon ovaa bolest e da se PODREDUVA na toa DA SE ZAJAKNE NAPOJUVANJETO so ZIVOTNA ENERGIJA i da se RAZBIE STAGNACIJATA, osobeno DOLZ

" SPIRITUALNIOT " KANAL. Makrobiotickata terapija VKLUCUVA 3 - tri - ASPEKTA :

1. PREHRAMBENO PRILAGODUVANJE;

2. PROMENA NA NACINOT NA ZIVOT i vo nekoi slucai,

3. PRIMENA NA NADVORESNI MAKROBIOTICKI OBLOZI i LEKOVI.


NEKOI PREPORAKI ZA MULTIPLA SKLEROZA

CIJ PRICINITEL E EXTREMNA EXPANZIVNA HRANA

vidi podetalno " Prirodno lecenje makrobiotikom "


Kakva hrana da se zema ili modificira za da se izleci MULTIPLA SKLEROZATA , koja e PREDIZVIKANA od EXPANZIVNI EXTREMNI ENERGETSKI PRODUKTI kako SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, HEMIKALII itn ? Pacientot so vakov tip na M.S. treba da pocne da se hrani na pravilen nacin so nekoi izmeni a pacientot koj ima MULTIPLA SKLEROZA predizvikana od EXTREMNA HRANA kako HRANATA od ZIVOTINSKO POTEKLO, SIRENJA, MLEKO, JAJCA itn, treba da go sledi nacinot na makrobioticka ishrana SLICEN na onoj koj se koristi za VIDOVITE na RAK predizvikani od istiot vid na nezdrava hrana i da se eliminira celosno ishranata koja dovelo do pojava na MULTIPLA SKLEROZA od ovoj vid.

NEKOLKU OPSTI PREPORAKI

- celata hrana treba da e od RASTITELNO POTEKLO

- dnevnite obroci da se sostaveni od INTEGRALNI ZITARKI vo ZRNO a NE VO OBLIK na TESTO a LEBOT SO KVASEC STRIKTNO da se IZBEGNUVA.

- da se jade gomasio, corba miso ili tamari

- zelencuk, algi...da se IZBEGNUVA SVEZA SALATA

- mahunarki da se jadat

- ovosjeto i ovosnite deserti STRIKTNO da se izbegnuvaat

- HRANATA od ZIVOTINSKO POTEKLO treba da se e ELIMINIRA a ako pacientot ima kopnez kon takva hrana, RASTITELNITE JADENJA kako " SEITAN " moze da se koristi...

- caj ili drugi zdravi makrobioticki napitoci samo vo slucaj na zed...

- treba da se izbegnuvaat dolgite kapenja vo vrela voda ili tusiranjata. Vakviot pacient ne treba da pliva vo bazen so hlorirana voda ili ne poveke od nekolku minuti vo ezero ili potok. No, moze da pliva vo Okean. Okeanot e solen i taa komponenta e dobra kako terapija

- ne treba da se nosi obleka od sinteticko vlakno, osobeno dolna obleka, corapi i slicno a koza i krzno od zivotni vo nikoj slucaj

- ne treba da se nosi perika ili dopolnitelni delovi na kosata

- liceto so MULTIPLA SKLEROZA ne treba da nosi obuvki, konduri i slicno vo prostorijata i treba cesto da odi bosonog po treva ili zemja.

SEKOJA FORMA na TERAPIJA - VNATRESNA, so PRAVILNA ISHRANA ili POVEKE NADVORESNA, so nadvoresna upotreba na lekovi, razni masazi i stimulacija na odredeni tocki na teloto - na grbot na primer - i slicni postapki - TERAPIJA MORA da bide NASOCENA kon OSLOBODUVANJETO na BLOKIRANATA ENERGIJA i STIMULIRANJE na POLNENJE so ZIVOTNA ENERGIJA " ki " DOLZ NEVIDLIVIOT KANAL.

Postojat mnogu efikasni makrobioticki metodi na nadvoresna stimulacija za deblokiranje na stagniranata energija i protokot na istata niz celiot organizam, vo kombinacija so pravilniot nacin na ishrana.

Vo kombinacija so pravilnata ishrana, i so nadvoresni metodi vo makrobiotikata , kako i so meditacija ili borecki vestini kao Aikido ili Taichichuan, duri i so peenje i kazuvanje molitvi, MOZE DA DONESAT IZLEKUVANJE za 3 do 4 ili najveke 6 meseci.

Makrobiotickiot pristap NE E RIZICEN NITU IMA NESAKANI DEJSTVA, i toa e NAJSIGURNIOT i NAJFUNDAMENENTALNIOT NACIN na RESAVANJE na OVOJ ZDRASTVEN PROBLEM.

vidi izvoren text i podetalno vo kniga " Prirodno lecenje makrobiotikom ", Michio Kushi


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 16:30
Me zanima kakava hrana jadat lugeto so MS


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 11:50
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro

Bi mu pisala na doktorov, no dali ke mi odgovori?? Jas nekako sum protiv konvencionalnata medicina, no imam milion prasanja za nego. kakvo iskustvo imas ti so nego? a za LDN imam citano, no sepak, sega za sega ke se zadrzam na vitamini,..nemam nisto protiv lekovite za ms, no nema koj da mi gi prepise i dolga e procedurata. Fala ti.



Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 12:04
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Me zanima kakava hrana jadat lugeto so MS


Storm5, fala sto se vkluci vo muabetov. Mozebi ima vistina ova so makrobiotikata, no mene licno mi e seuste nedostapna i preskapa..ili ne sum dovolno informirana.
Inaku, lugeto so MS treba da izbegnuvaat crveno mesto, leb, mlecni proizvodi samo so 0% maslenost, i, kako i za site bolestini se preporacuva riba, zelencuk, ovosje, maslinovo maslo..mislam deka se vika Swankova dieta, ja ima na internet...vitamini D, Omega 3-6-9, B vitamini, maticen mlec, razni adaptogeni (go koristam Rhodiola vo momentov) i mnogu drugi vo visoki dozi..
Pozdrav!


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 14:41

     

Наука

Многуте мистерии на мултиплекс склероза

Кај повеќето пациенти болеста почнува, може неограничено да остане, но ретко е животно-загрозувачка

Кога станува збор за разбирање, спречување и за лекување на хронични болести, мултиплекс склероза е рангирана меѓу најпредизвикувачките. Зборот мултиплекс е соодветен на повеќе од еден начин. Различни можни причини се изложување рано во животот на некои вируси или токсични агенси, географски влијанија и начин на исхрана, наследни имунолошки дефекти и основни генетички чувствителности.

Болеста мултиплекс склероза (МС) е многу непредвидлива. Ретко има двајца пациенти слични во манифестирањето, времетраењето и напредувањето на симптомите; дури и основната причина за онеспособеност при МС се преиспитува. И ретко кои било двајца пациенти реагираат на истиот начин на дадена терапија, било да е медицински одредена или алтернативна. Името на играта е обид и грешка, велат експертите, бидејќи често не е можно однапред да се знае што најдобро ќе функционира за поединечни пациенти.

Неуспехот на медицинскиот естаблишмент да ги реши мистериите како што е МС, исто така, поттикнува многу пациенти да бараат алтернативни лекови, предложени од пријатели и роднини или пронајдени на Интернет. Многу од тие лекови не се штетни, а некои можат да бидат од помош, барем некое време.„Луѓето имаат само еден мозок и еден ’рбетен столб, и секој пациент со МС треба да ги оптимизира опциите за лекување секој ден“, вели Ален Боулинг, невролог од Центарот за МС „Роки маутајн“ и автор на „Комплементарна и алтернативна медицина и мултипла склероза“. Пациентите треба да го искористуваат она што им го нуди конвенционалната медицина, заедно со неконвенционалната, се' додека не си попречуваат.

Мултиплекс склероза е воспалителна автоимуна болест на централниот нервен систем, во која сопствениот имунолошки систем на телото ја напаѓа миелинската обвивка, што ги заштитува нервите во мозокот и ’рбетниот мозок, доведувајќи до неповратно оштетување на аксоните (нервните влакна), кои ги пренесуваат сигналите на нервниот систем. МС вообичаено се дијагностицира на возраст меѓу 20 и 40 години, но има докази кои индицираат дека почнува неколку години пред да се јават првите симптоми на слабост или онеспособеност. Дури и без лекување, на располагање се многу третмани, лекови, физичка и работна терапија, вежби и одмор, кои можат да ги ублажат симптомите и да го одложат напредувањето на болеста.

Кај повеќето пациенти болеста почнува, и може неограничено да остане, во повторувачко-ослабувачка форма што резултира со постепено прогресивна онеспособеност, но ретко е животно-загрозувачка. Кај речиси 10 отсто од пациентите, болеста е во прогресивна форма од почеток, а животниот век е намален.

Цел на терапијата е да се спречат повторувања и влошување на симптомите. Бидејќи симптомите можат сами да исчезнат, потребни се големи, долгорочни, научно контролирани клинички испитувања за да се утврди што функционира, а што само се чини дека првично функционира. Испитувања, исто така, се потребни за да се откријат потенцијалните сериозни споредни ефекти. Со тие испитувања се идентификувани неколку супстанции наречени имуномодулатори, од кои пет се одобрени од Американската администрација за храна и лекови како средства што ја модифицираат болеста. Тие се „авонекс“, „бетасерон“, „копаксан“, „новантрон“ и „ребиф“.

Околу 20 отсто од пациентите имаат релативно умерена форма на МС и можеби не им е потребен третман со лекови, но невозможно е да се предвиди кои се тие. Боулинг го нагласува значењето да не се чека додека се појават невролошки дефекти бидејќи тие не можат да се сменат со која било позната терапија. Терапиите треба да бидат приспособени кон природата на болеста на секој пациент, и познатата активност на различните лекови.

Зависно од фазата и јачината на болеста, симптомите можат да бидат замор, вртоглавица, промени на видот, спастичност, слабост, треперење, вкочанетост, проблеми со рамнотежата, болка, депресија, затвор и потешкотии со говорот. Кај понапредна болест, вообичаено се јавуваат сексуални проблеми и невоздржаност. Можат да се преземат мерки да се намали онеспособеноста од тие симптоми, како физичка, работна терапија, логопедија и психотерапија; избегнување топлина; соодветен одмор; и учење да се препознаат ограничувањата на другите.

Порано или подоцна, повеќето пациенти со МС, исто така, бараат, и често пати имаат полза од, комплеметарна и алтернативна медицина, како акупунктура, додатоци во исхраната, биофитбек, медитација, насочено снимање, таи чи, терапија со ладење, јога, терапевтски допир и електромагнетна терапија. Боулинг опишува во книгата што е познато за секое од можните дополнувања на медицински утврдените третмани. Некои од нив можат да бидат контрапродуктивни или да ја поништуваат ползата од лекот.

(Интернешенел хералд трибјун)


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 11.Октомври.2009 во 00:25
Хм,имам пријателка која веќе по одамна боледува од МС.Сега носи катетар оти неможе да станува од креветот оти коските и зглобовите и се ептен ослабнати.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 00:46
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Vo kombinacija so pravilnata ishrana, i so nadvoresni metodi vo makrobiotikata , kako i so meditacija ili borecki vestini kao Aikido ili Taichichuan, duri i so peenje i kazuvanje molitvi, MOZE DA DONESAT IZLEKUVANJE za 3 do 4 ili najveke 6 meseci.

:))))
Storm5 ke bidam vulgarna ,aj ne tresi zeleni ..MS da se izleci za 6 meseci.Wauuu,izgleda si nekoj/a genijalec ..SEGA ZA SEGA NEMA LEK ZA MS,dali ti go pronajde?..pa daj odi vo svetskata zdravstvena organizacija i kazi go lekot ,site da se izlecat od MS sto imaat ;)

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 01:12
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro

Bi mu pisala na doktorov, no dali ke mi odgovori?? Jas nekako sum protiv konvencionalnata medicina, no imam milion prasanja za nego. kakvo iskustvo imas ti so nego? a za LDN imam citano, no sepak, sega za sega ke se zadrzam na vitamini,..nemam nisto protiv lekovite za ms, no nema koj da mi gi prepise i dolga e procedurata. Fala ti.



Shpela,ako znaes srpsko-hrvatski ke ti odgovori!Mnogumina mu se obratile,megu koj i jas....Moze da i pises i na d-r Lodi Gogovska lodigog@yahoo.com,dogovori termin - steta sto ne raboti poveke na nevrologija...na Nevrologija pobaraj go d-r Vlado-ass na d-r Daskalovska...slobodno pisi mi ..se sto e do mene ke se obidam da ti pomognam..pozz

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 01:17
за специфична состојба како што е оваа тешко дека ќе може по меил да се стори нешто?!тага
каков и да е стручњак неопходно е личен контакт


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 01:26
za konsultacija,za mislenje,za sovet...moze...MS ne e premnogu strasna,zavisi od licnosta i nejzinite stavovi.Nekolku pati povtoriv vo ovas tema -Ne smee da se podlegne na crni misli, a toa deka kaj nas vo Makedonija malku se znae i govori za nasata sojtojba vistina e.

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 12:04
Slusav nesto za GERMANIUM i za nekoi kapsuli koi go hranat nervniot sistem. 1 kutija so 60 kapsuli se 3600 denari...


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 14:02
I jas slusnav za germaniumot, no se mislam dali da go zemam..ne zaradi cenata, tuku zatoa sto go zajaknuva imunitetot, a kaj nas imunitetot e toj sto go napaga nasiot mozok.. :(


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 19:11
Nie mozeme samo da gi podrzavame vo toa sto go pravat, a znaat sto pravat. Siguren sum deka go prevrtele internetot barajki informacii i posetile mnogu strucni lica.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 11:00
Zbunet,ti blagodaram ... potpolno si vo pravo ,se e skoro sto moze da se pronajde na net za ms e procitano i so so stricni lica iskolsutirano ... navistina neznaev veke kako Storm5 da go otrgnam od negovite napadni nametnuvanja za makrobiotikata...
Storm5 podzuvaj,kazuvaj za novi str. za ms ili soznanija i isptuvanja.Pomogni i kazi im na drugite sto e ms.deka samo 600tini ne ima vo MK, malkumina se zapoznaeni vsusnost sto e ms,samo nemoj poveke za taa tvoja makrobiotika...i da Tanja imala predvremen klimakas okolu 35tata a ne kancer....

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Kiyatsu
Датум на внесување: 02.Декември.2009 во 14:49
Почитувани,
Јас имам МС 4 години. Ги прочитав сите кометари со некои се согласувам со некои не.
Ке ви ја раскажам мојата приказна.
Во последните 2 години се чуствувам подобро од било кога во животот па мислам дека вреди да ја слушнете мојата приказна.
Прво да кажам дека нешто што не ми се допадна е тоа што имаше еден коментар од типот ало дали си ти нормален МС не се лечи. Не се согласувам со тоа. Никогаш не треба да и пристапуваш на дадена рабта со неверба. што значи ако си решил дека ќе имаш квалитетен живот ќе треба да веруваш во тоа во неизмерно колку и да личи тоа смешно на другите. Прво нешто што треба да се направи од моментот од кога ке дознете дека сте болни е да го прифатите тоа дека е така амам не за долго ќе го прифатите само колку да имате сила да се борите што повеќе. прво нешто што треба да смените не е храната не се витамините не се лекарствата туку МИСЛИТЕ. Тие се тие што ви даваат сила за живот, а пострашното е тоа што и тие ви ја одземаат. Колку и да личи смешно или амерички работава функционира не само кај мене туку кај милиони луге. Може да го погледнете мизерниот документарец "The secret" така беше за мене мизерен ама верувајте тоа е тоа и без да читате такви работи тоа е животот што ќе си мислиш тоа ќе навееш. Ако некој е заинтересиран за вакви нешта позитивно мислење само лекување стојам на располагање да го споделам искуството.

Наредно нешто е храната. Тешко беше ама сега посреќен и позадоволен човек од мене нема се хранам екстремно здраво ќе објаснам подоцна од што се состои мојата исхрана.

Наредно лекарствата. Земам ребиф и знаеме што е тој дека од него кар некој нема ама е единствен. Е сега единствената работа која ја земам и која многу ми држи е хомеопатијата.
Со неа се лекувам година ипол и има многу добра филозофија. Јас правам се уште прочистување на организмот од вируси и бактерии, паразити, метали и разно разни штеточини. треба организмот да се донесе до ниво во кое што било кога сме се родиле. и новите лимфоцити што ќе се создаваат да бидат здрави и да не го напаѓаат миалинот, а со тие нездравите што уствари ни го прават проблемот со текот на време ќе си умрат и проблемите наши ќе стагнираат. Јас сум до овој момент има и некои моменти кои велат дека има и опција да се обнови миалинот и да се вратиме како што сме биле ама за тоа не можам да гарантирам бидејќи тоа не ми се случило на мене сеуште а познавам луѓе кои успеале во тоа.
Зимам еден тон витамини минерели и ензими кои се многуууууу битни и германиум земам. Видов дека сте разговарале за германиумот јас го земам 2 години амам не овој што се продава кај нас иначе ако гераниумот е тоа што треба да биде односно ако овие кај нас продаваат стварно тоа што рекламираат тоа е одлично.
НАредно спорт. Не се прекршувам со тешки спортови не се замарам нешто претерано идам 4 пати неделно на yoga и tai chi и за викенди на водно. едно од најбитните работи за МС е физичката активност.
Се надевам дека не ве замарав многу и се надевам дека овој форум ќе помогне на многу луѓе болни од МС да си помогнат себеси на многу полесен начин од мене бидејќи мене ми требаше 2 години да дојдам до милион сознанија полезни за нас, а со широко среце ќе ги споделам со сите што се заинтересирани.

Поздрав до сите и МС е само едно ново заглавје од животот на сите нас не негативно него позитивно само треба да го гледаш од таа страна :)



Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 13:54
DALI E NA POVIDOK NOVA TEORIJA ZA MS? DALI DR. ZAMBONI KE DOKAZE DEKA SE RABOTI ZA VASKULARNO ZABOLUBANJE A NE ZA AVTOIMUNO-NEVROLOSKO?

Procitajte go tekstot:

Elene Ravali je bila naizgled zdrava 37-ogodišnja žena kada je počela da doživljava čudne napade vrtoglavice, trnjenje, privremeni gubitak vida i iscrpljujući zamor. To su bili klasični znaci MS, neurološke bolesti koja može oslabiti organizam.

To se desilo 1995. kada je njen muž, Paolo Zamboni, profesor medicine na Univerzitetu u Ferari u Italiji, odlučio da pomogne. Odlučio je da reši misteriju MS – bolesti koja pogadja ljude u mladosti ali čiji su uzroci nepoznati i za koju ima malo efikasnih tretmana.

Ono što je otkrio u svom istraživačkom radu, pretraživši stare prašnjave knjige i upotrebivši modernu tehniku, moglo bi totalno preokrenuti naša saznanja o MS : Dr Zambonijeva istraživanja ukazuju da MS nije, kako se inače veruje, jedno autoimuno stanje, nego vaskularna bolest.

Još uvek vrlo radikalna, eksperimentalna operacija koju je izveo na svojoj ženi pobudila je nadu da MS, koja je unesrećila 2,5 miliona ljudi širom sveta, može biti izlečena i čak u velikoj meri sprečena.

„ Ja sam ubedjen da ovo može biti revolucija u istraživanju i dijagnostici MS“, rekao je Dr Zamboni u jednom intervjuu.

Nisu svi tako optimistični: Skeptici upozoravaju da su dokazi suviše malog obima i spekupativni da bi se iznova pisale medicinske knjige. Čak i oni koji su zaintrigirani ovom teorijom upozoravaju da bolesnici sa MS ne bi trebalo da žure na operaciju – koju zovu „oslobadjajuča procedura“ – dok ne bude dovoljno istražena.

US i Kanadski istrživači pokušavaju da testiraju premise Dr Zambonija.

U svakom slučaju, za italijanskog profesora istraživanje je bilo u isto vreme lično i profesionalno a rezultati su bili zapanjujući.

Boreći se za zdravlje svoje žene, Dr Zamboni je tražio odgovore u medicinskoj literaturi. Pronašao je nagoveštaje koji se ponavljaju, unazad ceo vek, da je višak gvoždja mogući uzrok MS. Ovaj teški metal može uzrokovati upale i odumiranje ćelija, što je obeležje bolesti. Vaskularni hirurg je bio zaintrigiran – koincidencija, on je ranije istraživao kako nagomilanja gvoždja oštećuju krvne sudove u nogama, pa se zapitao da li je moguće da je u pitanju sličan problem u krvnim sudovima mozga.

Pomoću ultrazvuka ispitivao je krvne sudove koji vode u i iz mozga, tako da je Dr Zamboni došao do početnog nalaza: Kod više od 90 % ljudi sa MS, uključujući i njegovu suprugu, vene koje su drenirale krv iz mozga bile su loše formirane ili blokirane (zapušene). Kod ljudi bez MS nisu takve.

Postavio je hipotezu da gvoždje oštećuje krvne sudove i dopušta da ovaj težak metal, uz ostale nepoželjne čelije, predje kritičnu barijeru mozak – krv. (Barijera razdvaja krv i cerebrospinalnu tečnost. Kod MS, imune ćelije prelaze ovu barijeru, gde uništavaju mijelin, važnu ovojnicu nerava)

Iznenadjujuće je bilo, kada je Dr Zamboni izveo jednostavnu operaciju čišćenja vena i dozvolio da krv normalno cirukliše, mnogi od simptoma MS su nestali. Procedura je slična angioplastici, kod koje se provalči kateter od prepone do arterija, kada se naduvava balon za čiščenje blokade. Njegova žena, koja je imala operaciju pre tri godine, nije imala ni jedan napad od tada.

Teorija ovog istraživača je jednostavna : osnovni uzrok MS je stanje, koje je on nazvao „hronična cerebrospinalna venosna insuficijencija (skraćeno CCSVI)“. Ako napadnete CCSVI tako što ćete popraviti probleme drenaže iz mozga, možete sa uspehom tretirati ili još bolje sprečiti bolest.

„Ako bi se ovo pokazalo ispravno, to bi bilo veoma, veoma veliko otkriće zato što potpuno menja način na koji razmišljamo o MS, i kako je lečimo“, rekla je Bianca Weinstock-Guttman, koleginica profesor neurologije na State University of New York at Buffalo.

Inicijalna istraživanja u Italiji bila su mala, ali su rezultati dramatični. U grupi od 65 pacijenata sa MS fazom napad-remisija bolesti (najčešći oblik) koji su se podvrgli operaciji , broj aktivnih lezija u mozgu je naglo opadao, na 12 % od 50 %; dve godine posle operacije 73 % pacijenata nije imalo nijedan simptom.

Augusto Zeppi, 40. god, stanovnik severnog Italijanskog grada Ferare, je jedan od ovih pacijenata. Dijagnostifikovana mu je MS pre devet godina, patio je zbog žestokih napada svaka četiri meseca koji su trajali i nedeljama – čineći ga nemoćnim da koristi ruke i noge i iscrpljujući ga. „Sva maštanja o mojoj budućnosti su bila prekinuta“, rekao je on.

Skener je pokazao da su njegove dve iugularis vene (vene u vratu koje vraćaju krv iz glave) blokirane, 60 i 80 % respektivno. U 2007. on je bio jedan od prvih koji se podvrgao eksperimentalnoj operaciji odčepljenja vena. Imao je i drugu operaciju, godinu dana kasnije, kada se jedna od ovih vena ponovo začepila.

Posle ove procedure, G-din Zeppi je izjavio da je ponovo rodjen. „Ne mogu da se setim kako izgleda imati MS“, rekao je. „Dobio sam drugi život“.

Istraživači u Buffalo regrutuju 1700 odraslih i dece iz US i Kanade. Planiraju da testiraju na isti način obolele od MS i one koji to nisu, uz upotrebu ultrazvuka i magnetne rezonance, da urade detaljnu analizu cirkulacije krvi u i iz mozga i ispitaju nasl*ge gvoždja.

Drugi istraživač, Mark Haacke, profesor na McMaster University in Hamilton, ohrabruje pacijente da mu pošalju MRI snimke njihove glave i vrata tako da može dalje da istražuje teoriju Dr Zamboni. Dr. Haacke je svetski poznat stručnjak za obradu snimaka koji je razvio metod merenja nagomilavanja gvoždja u mozgu.

n je izjavio : „Pacijenti treba da se jave i kažu da žele da se nešto ovakvo istraži... da vidimo da li je teorija validna“.

Društvo za MS u Kanadi i US reagovalo je mnogo opreznije na zaključak Dr. Zamboni. „ Ostaju mnoga pitanja o tome kako i kada ovaj fenomen igra ulogu u oštećenju nervnog sistema koji se sreće kod MS, a za sada nemamo dovoljno dokaza da nagovestimo da je ova pojava uzrok MS“, rekli su iz ovog društva.

Američko društvo ide i dalje, obeshrabrujući pacijente da se testiraju ili da traže operaciju. Tačnije, nastavljaju sa promovisanjem tretmana lekovima koji ublažavaju simptome, kao što su kortikosteroidi, hemoterapija i lekovi protiv bolova.

Mnogi ljudi sa MS su, medjutim, nestrpljivi da vide rezultate. Priče o CCSVI su vrlo česte preko neta u grupama za podršku obolelima od MS, a pacijenti se otimaju da bi postali deo istraživanja, posebno kad čuju svedočenja.

Kevin Lipp, 49god , stanovnik Buffalo, ima dijagnozu MS od pre desetak godina imao je sve jače napade, pogotovo na vrućini. ( Osetljivost na toplotu je uobičajeni simptom MS) Njegovi simptomi su bili tako loši da je bio nesposoban za rad pa je zatvorio svoju poslastičarnicu.

G-din Lipp su pregledali i doktori su utvrdili blokadu u obe njegove vene (jugular i azygos). U januaru ove godine, otputovao je u Italiju na operaciju, koja je otklonila pet blokada, a on je počeo da se oseća bolje skoro odmah.

„Osećao sam se dobro. Osećao sam se potpuno normalno. Osećao sam se isto kao i mnog pre godina“. Od tada nije imao ni jedan napad.

Kao deo istraživačkog projekta, rodjaci G-dina Lipp su takodje testirani. Njegove dve sestre, obe imaju MS, imaju značajna začepljenja i nasl*ge gvoždja, dok njegov brat, koji nema MS, nema ni nasl*ge gvoždja ni blokadu arterija.

Odavno je poznato da postoji genetska komponenta kod MS, nova teorija je da je CCSVI (hronična cerebrospinalna venosna insuficijencija) nasledna – ljudi su rodjeni sa nepravilnim zaliscima i abnormalnim suženjima velikih vena vrata i mozga. Ovi problemi dovode do siromašne cirkulacije krvi i čak inverzije u pravcu optoka krvi što može izazvati upale, nagomilavanje gvoždja i stvaranja lezija u mozgu što su karakteristike MS.

Dobro je poznato da su simptomi MS prouzrokovani razgradnjom mijelina, jedne masne supstance koja obavija nervne ćelije i igra presudnu ulogu u prenosu poruka ka centralnom nervnom sistemu. Kada su te poruke nejasne, nepravilnost u radu nerava, prouzrokuju veliki broj poremećaja, uključujući zamagljen vid, gubitak osećaja u udovima i ponekad paralizu.

U svakom slučaju, nije jasno šta je okidač za razgradnju mijelina. Postoji mnogo teorija, uključujući izloženost virusima u detinjstvu, deficit u D vitaminu, hormoni – i sada, nasl*ge gvoždja u mozgu kao posledica loše cirkulacije krvi.

Iako je ubedjen u značaj svog otkrića, Dr Zamboni shvata da je medicina spora u prihvatanju novih teorija i da još sporije radi na njima. Uprkos svemu, njegova satisfakcija je saznanje da žena koja je inspirisala istraživenje, i verovatno dramatičan proboj u nauci, ima ogromnu korist od svega.

Elena, žena Dr Zamboni-ja , prošla je seriju skeniranja i neuroloških testova i njena multipla sklerosa je, prema svim rezultatima, nestala.

http://www.youtube.com/watch?v=6XeY5ogNkDE&feature=fvsr




Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 14:02
SREKNA NOVA GODINA

Da se pokaze tocna ova na Dr. Zamboni i da go najdeme spasot. Jas iskreno mnogu veruvam deka ova ke se pokaze tocno, i iskreno se nadevam deka brzo ke se implementira ovoj zafat i kaj nas.


Постирано од: ancci
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 21:06
      Искрено се надевам дека е! Затоашто досегашната теорија нема дадено резултати, и се нема мрднато од место со децении. Ова истото важи, и за многу други невролошки заболувања, за кои се смета дека се автоимуни. Мојот татко веќе 10 години боледува од Амиотрофична Латерална Склероза и искрено се надевам дека нема да биде предоцна.


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 21:45
za italijanskiot  Dr. Zamboni i negovata sopruga ,poslednive meseci mnogu se pisuva ... negovata teorija ako e tocna ,navistina ke bide revolucija vo medicinata... sega za sega, nemam mislenje ...

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 21:26
1. ШТО Е МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА ?
(Sclerosis multiplex, Encephalomyelitis disseminata) skrateno MS

Мултиплекс склероза (МС) е болест која го зафаќа централниот нервен систем кој што се состои од два дела: мозок и мозочна обвивка. Функцијата на овој систем зависи од постојаниот и доволен тек на нервни импулси што овозможува нормално функционорање на цел организам.
МС ги зафаќа аксоните и другите продолжетоци на нервните клетки кои поврзуваат различни делови од нервниот систем, кои пренесуваат информации помеѓу мозокот и сетилните органи.
Аксоните варираат помеќу себе во својата должина и обвиткани се со заштитна, изолациона обвивка, која се вика миелин. Таа има бела боја и овозможува брзо, рамномерно и ефикасно пренесување на нервниот импулс по должината на аксонот. Кај мултиплекс склероза одредени делови на миелинската обвивка реагираат односно се распаѓаат па поради тоа оваа болест е наречена уште и демиелинизирачка болест.
Кога одреден дел од миелинската обвивка е воспален или оштетен, преносот на импулсот низ аксонот е пореметен, успорен, испрекинат поради што пораката во мозокот доаѓа закаснето, погрешно или воопшто не доаѓа.
Оштетувањето на миелинската обвивка е причина за појава на првите симптоми на МС како што се слабост или трнење на рацете или нозете, или пак проблети со видот. Со оштетување пак на самиот аксон можат да настанат различни невообичаени сензации ( пр. искри или блесоци на видното поле ) па дури и чувство на бол. Оштетувањето може да биде на било кој аксон и на било кој дел од миелинската обвивка па поради тоа симптомите на МС се најразлични и тешко може да се одреди почетокот на болеста.
На местото каде се оштетува миелинската обвивка останува „лузна“ која се нарекува склероза, плак или лезија.........губитник



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 21:33
2. КОГА И НА КОЈ НАЧИН МОЖЕ ДА СЕ ЈАВИ МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА ?
Мултиплекс склероза е една од почестите невролошки заболувања. Само во ретки случаи болеста може да добие фатален тек, за разлика од нив голем број од болните по појавата на првите симптоми немаат никакви понатамошни промени па долго време се работно способни и поголемиот број од нив можат да продолжат со својот продуктивен и среќен живот. Од оние кој кои е дијагностицирана оваа болест на 75% никогаш нема да им биде потребна инвалидска количка. Потребно е да се напомене дека овој мал процент на лица кои имаат тешки последици од болеста се повеќе се намалува благодарение на развојот на науката и посебниот интерес за оваа болест.
Кај најголем број на пациенти првите симптоми на болеста се јавуваат помеѓу 20 и 45-тата година од животот, болеста ретко се добива и открива пред 15-тата година. Жените заболуваат два пати повеќе од мажите. Зачестеноста на болеста варира во различни краеви во светот, па дури и внатре во една иста земја. Болеста е почеста кај земјите кои се сместени помеѓу 40 и 65 степен северна географска ширина, многу поретка е на тропските предели и на Далечниот исток. Се смета дека некои етнички групи како што се Ескимите и Ромите се имуни на МС.............размислување

 МОЖНИ ОБЛИЦИ НА МС:
Текот на болеста кај секоја личност е различен и најчесто непредвидлив, но со тек на време, најголемиот број на болните можеме да ги сместиме во една од овие четири групи:
Релапсирачко - ремитантен облик
Секундарно прогресивен облик
Примарно прогресивен облик
Прогресивно – релапсирачки облик


Периодот помеѓу два напади може да биде само неколку месеци, но најчесто е околу 1- 2 години, меѓутоа може да се очеки значително голем одмор помеѓу двата напади.
Кај секундарни прогресивниот облик има
периоди на стабилизација. Во ретки случаи болес
постојана прогресија на болеста која е пратена со постојано оштетување или губиток на одредена функција или способност. Прогресивно релапсирачки облик напади кои не предизвикуваат трајни оштетувања и после 15 год. боледување. Отприлика 15%од болните имаат ваков облик нa МС......................губитник

-------------


Постирано од: Stesa
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 00:25
Поздрав до сите вас, позитивни луѓе
Со МС „се дружам“ 14 години, ама полека ме достигнува. Ми разбуди многу надежи теоријата на Замбони, ја истражував, контактирав, бев во Бугарија и правев снимање на вените - се покажа дека имам проблем со вените =- и сега сум на пат да го решам. Мислам дека треба нешто да направиме ние, заболените, кои имаме најголем интерес од тоа. Во целото соседство нешто се работи, а ние сме... Само како пример - http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Protokol-doktora-Zambonija-stize-u-Nish.sr.html
Ме интересира дали некој од вас истражувал или има некакво искуство со ЦЦСВИ.
Срдечно ве поздравувам


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 13:40
Здраво ,јас имам МС скоро 17 години (во јули точно) и контактирам со многумина од Србија и Хрватска и кај нив наголемо се дискутира за новиот зафат на др-Замбини.Ако оваа теорија за  ЦЦВИ се поаже како точна ,тогаш тој заслужува Нобелова Награда за медицина.Зафатот за отстранување на стенувањето на вените се прави и во Ниш и чини 2000 евра...еве некои линкови во врска со тоа иако се на српско-хрватски се разбира ...

http://blog.b92.net/text/13786/Multipla%20skleroza%20-%20nazire%20li%20se%20re%C5%A1enje%3F/ - http://blog.b92.net/text/13786/Multipla%20skleroza%20-%20nazire%20li%20se%20re%C5%A1enje%3F/

http://1.bp.blogspot.com/_5-ImkXb7dRQ/S50zP8Myd-I/AAAAAAAAApo/wmEh0V31Ewg/s1600/CZPretpostavka%2Bna%C4%8Dina%2Brazvoja%2Bbolesti%2BCCSVI%2Bi%2BMS.bmp - http://1.bp.blogspot.com/_5-ImkXb7dRQ/S50zP8Myd-I/AAAAAAAAApo/wmEh0V31Ewg/s1600/CZPretpostavka%2Bna%C4%8Dina%2Brazvoja%2Bbolesti%2BCCSVI%2Bi%2BMS.bmp

http://www.facebook.com/pages/Multipla-skleroza-i-CCSVI-Croatia/335533496177 - http://www.facebook.com/pages/Multipla-skleroza-i-CCSVI-Croatia
http://www.facebook.com/pages/Multipla-skleroza-i-CCSVI-Croatia/335533496177 - /335533496177

http://multiplaskleroza-ccsvi.blogspot.com/2010/03/sto-je-ccsvi.html - http://multiplaskleroza-ccsvi.blogspot.com/2010/03/sto-je-ccsvi.html

http://ccsviworldwidevictory.com/Serbia.aspx - http://ccsviworldwidevictory.com/Serbia.aspx



http://www.doktori.hr/halo-doktore/pitanja/istrazivanja-o-multiploj-sklerozi/#odgovor - http://www.doktori.hr/halo-doktore/pitanja/istrazivanja-o-multiploj-sklerozi/#odgovor

http://watch.ctv.ca/news/w5/the-liberation-treatment/#clip237751 - http://watch.ctv.ca/news/w5/the-liberation-treatment/#clip237751

http://www.mssociety.ca/en/default.htm - http://www.mssociety.ca/en/default

ПОЗДРАВ И СО СРЕЌА!


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 15:31
А дали има поврзаност МС со алцхајмерова болест,нешто повеќе ако некој знае и лечење,односно спречување на симптомите.Знаеме дека е многу мачно за оболениот но и за тие околу нив.Колку можеме да им помогнеме?


Постирано од: Valentina1972
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 14:42
Shpela, scream4help

Imate privatni poraki.

pzz

Vale


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 22:07
Originally posted by annaja annaja напиша:

А дали има поврзаност МС со алцхајмерова болест,нешто повеќе ако некој знае и лечење,односно спречување на симптомите.Знаеме дека е многу мачно за оболениот но и за тие околу нив.Колку можеме да им помогнеме?

Alchajmer napaga postari lica, a MS mladi od 20 do 40g.

Poveke ovde: http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?board=38.0


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 00:21
Здраво на сите.
Ја имам три години али не и давам важност воопшто.
Уште на почетокот ми кажаа луге информирани за оваа болест дека е автоимуна.
И јас ја открив на магнетна р
Прво почнав со бета феронот,па ребиф али наместо да ми е подобро од нив ми беше се полошо.
Сега сум само на витамини и физички лесни вежби,мислам дека сум добар но сигурен сум дека ке бидам уште подобар,како и сите вие што ве прочитав вечерва на форумов.
И на сите кои ја имаат ....оваа Господ да им даде прво здравје па после све друго.
Почна кај мене на 22 години сега имам 26 и многу надеж дека за брзо ке биде овој разговор саhttp://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/yes.gifмо минато.


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 13:57
Dejan, drago mi e sto se javi, zaedno sme pojaki. Prodolzi so tvojot optimizam i se nadevam naskoro ke zboruvame za CCSVI a ne za MS. Pozdrav!


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 20:10
Мило ми е што се најде воопшто некој се сети да отвори тема и воопшто форум за нас.
Секако МС ке биде минато за сите нас но можеме барем да си поделиме некои знаења.
бла%20бла
среќаМе интересира дали некој има пробано и дали има резултат од убодите на пчели-(bee venom+MS)?



Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 09:07
Ima rezultat kolku sto imam citano..

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=489.0

Neznam kaj nas toa kade se pravi. Ima mnogu alternativni terapii kako i konvencionalni, no niedna ne dava trajno resenie ili barem na podolg period. Sega cel MS svet e svrten kon teorijata na Zamboni, a i kaj nas e mozno vo skoro vreme da se pocne so intervencii za otvaranje (prethodno snimanje) na venite koi sto se stesnati.


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 14:03
Има кај нас во Охрид-доктор Бачев е дерматолог а приватно работи со тоа-Со пчелите.
Ме интересира дали некој ја има пробано оваа терапија?
да

http://www.youtube.com/watch?v=KtgI9x39nVM&feature=player_embedded#!


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 26.Мај.2010 во 09:29
Se za MS:

http://www.blogovanje.com/desetka/komentari.php?id=9


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 26.Мај.2010 во 15:31
CCSVI - Nova nadez, videa so prevod.
Predavanja dr. Živadinova održanog u Rijeci 06.05.2010. o istraživanju u Bufalo:

http://www.youtube.com/watch?v=Bgzsc2...

2. Gospođa koja se operirala u Melburnu, Australija:

http://www.youtube.com/watch?v=sazvSt...

3. Naš veliki brat Mark u Americi objašnjava CCSVI:

http://www.youtube.com/watch?v=sazvSt...

4. Facebook - MS i CCSVI Hrvatska:

http://www.facebook.com/pages/Multipl...

5. Protokol dr. Zamboni u Niš, Srbija

http://ccsviworldwidevictory.com/Serb...



Prvi video:

http://www.youtube.com/watch?v=agkLN5OzIdM&feature=channel

Drugi video:

http://www.youtube.com/watch?v=ZgqvCJyW48g&feature=channel

Treći video:

http://www.youtube.com/watch?v=46xG3nB-VRc&feature=channel

Četvrti dio:

http://www.youtube.com/watch?v=xTUiS21W_Zs&feature=channel

Peti dio:

http://www.youtube.com/watch?v=ABX3WITXL6c&feature=channel

Šesti dio:

http://www.youtube.com/watch?v=enfeOHrf0eM&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=DKRRaB8h1sE


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 11:59
Po povod svetskiot den za borba protiv MS, nasive vesnici izlegoa so mizerni, degradiracki, zaostanati tekstovi. Sram za neinformiranosta na neurolozite i na novinarite. Mozat barem da izguglaat za MS-CCSVI:

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=684D20AC6DC21E44B8F090F8EAAE09D0
http://utrinski.com.mk/?ItemID=5BA20DC4E7D29B46BEC01C02B2EA5ACD


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 28.Мај.2010 во 13:04
Mediumite  si poigraa so denot za MS vo  druga akontacija,i im pisav na site tv mediumi da go prdrzat denot i da iskazat podrsaka vo borbata protiv MS ,no ete toa e makedonskata realnost premnogu e surova ,a novinarite polni se za senzalionalno izvestuvanje so dramaticen tek...

Teorijata na Zamboni se izveduva i kaj nas vo Makdonija,kaj dr. Zan Mitrev ..nekolku pacienti ja imat izvrseno ...Drustvoto Za MS vo Dare Djambaz skluci dgvor za 50% popust za izvedba na balon diletacija tretmanot i za snimkite..D.r Nikodievic i plus uste eden nevrolog se na obuka kaj Zamboni ...So sreka neka ni e ...!


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 28.Мај.2010 во 13:46
Fala sto se javi i fala za informacijata. Neznaev deka veke startuvale so intervenciite kaj Zan Mitrev. Mnogu me interesira kako im e na pacientite posle diletacijata. Gi molam site sto pravele da se javat tuka da napisat dva, tri reda. Pozdrav i za drustvoto za MS sto se izborilo za popust za pacientite. Sekoja cest.


Постирано од: Eva10
Датум на внесување: 08.Јуни.2010 во 13:30
Moja draga licnost se izleci od MS blagodarenie na spiritualnata joga i vegetarijanskata ishrana. Kolku i da ne veruvate vo ova, postoi faktot deka centralniot nerven sistem e toj koj sto go izgraduva celiot organizam i upravuva so nego (so site organi). Dokolku e pod stres centralniot nerven sistem ne dobiva soodvetni informacii od organite i ne e sposoben da gi vrati istite. So drugi zborovi nastanuva kratok spoj vo sistemot i CNS sopstvenite organi zapocnuva da gi tretira kako strano telo i da gi napaga. Za da se vratat vo normalna sostojba neophodni se dolgi odmori, relaksacija i meditacii odnosno odrzuvanje na sostojbata na prazen um.


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 09.Јуни.2010 во 09:27
I jas znam luge koi sto se imaat izleceno od lupus, MS, morbus still, blagodarenie na k*rsevite koi sto gi posetuvaa na spiritualna joga vo MKC kaj Sveto.


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 09.Јуни.2010 во 12:45
Све е то во ред и јас вервам дека Јогата е добра за нашава болест,али ме интересират дали на пријателите кои се излечиле од мултиплекс со   јогата се здрави сеуште?
Мултиплексот е периодична болест може да му е подобро на човек од јога,некои вежби,али не е за стално.
Има периоди кога човек си мисли дека е излечен али не целосно.
И јас мислев дека сум излечен но ми треба време и ке  сум.
Поздрав до сите


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 10.Јуни.2010 во 10:00
Да, целосно е излечена, но она навистина навлезе во јогата, посетуваше разни семинари, читаше најразлична литература на таа тема, одеше дури до Јапонија. Значи, само со површен пристап, резултатите се минимални или моментални. Во еден момент, кога самата почувствува ги отфрли сите лекарства на званичната медицина (и покрај отпорот и негудувањата на лекарите) и еве веќе 6,7 години, на нивно неверување жената е во одлична состојба. (Она ги има поминато сите степени, па и највисокиот кога достигнуваш одвојување на духот од телото-во овој дел не се разбирам, па нема да навлегувам, јас завршив само две нивоа, се уште не се чувствувам подготвено за трето).Знам друга личност (не со посетување семинари, туку), на која состојбата драстично и се подобри со бременоста, и траеше 2 години по породувањето, но потоа следеше болен развод, стрес, хаос и се и се врати од почеток.


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 10.Јуни.2010 во 18:19
Сум пробал и јас со јогата,али не можам  да се опуштам така целосно-да го одвоиме духот од телото-да медитирам.
Иначе можеби се е во ред,не викам дека јогата не помага.
Али јас пак на моето.
:)
Господ да им дајт на сите здравје па и мене.
да


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 14:50
Nasite severni sosedi se veke aktivni:

http://www.youtube.com/watch?v=FCkCZz4ZswA


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 16:02
DA ,aktivni se i toa 5ti vaskularen svetski centar za CCSVI-ms se...bravo !!!
@Дејан и @Avatar23 jas primenuvav joga pred nekoe vreme,pomaga vo sostobata vo MS i site vezbi koi fizicki ne zamoruvaat se dobredojdeni...se sogglasuvam so Dejan,ms e periodicna bolest ,hronicna za koja se uste ne i se poznari pricinitelite ,a voeedno ako ne e poznat pricinitelot ne se znae sto treba da se leci,no ete se odi na podobro so najnovite israzuvanja i proceduri za MS..CCSVI-cetranlna spinalna venska insufiencija edna od pretpostavkite kako moze da se predizvika ms






-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Дејан
Датум на внесување: 09.Јули.2010 во 13:21
Ви благодарам на сите посебно тебе member_profile.asp?PF=22782&FID=24 - Shpela   затоа што ја  отвори оваа тема,за која што иако многу оптимистички гледам на болества,ми беше незгодно од луѓето што ме гледаат дека одам како со шината нога па им викав ЛИГАМЕНТИТЕ ГИ ИСТЕГНАВ,од кога почнав да се дружам барем виртуелно со Вас многу послободно можам да кажам на сите што ме гледаат дека имам  мултиплекс склероза.
Муабетиве што ги читам на форумов стварно држат место-Многу не има али малку кажуваме дека сме болни,се надевам дека ке ни се намали бројот а и дур сме членови да сме искрени со светов.
Поздрав од мене до сите васи болни и здрави.
големо%20гушкање


Постирано од: Shpela
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 16:34
Dejan pozdrav! Kaj mene ne se primetuva deka sum bolna, no bi sakala na site da im kazam i da ne me maltretiraat (iako sum svesna deka ziveeme vo malogragansko opstestvo so predrasudi), sum probala na bliski da im raskazam, no ne mi veruvaat, mislat deka si umisluvam. Samo so vas, so ist problem kako mene, mozam da se razberam..Ova e prokletstvo...
Ja otvoriv ovaa tema na forumov bidejki nemase na makedonski jazik dosega. Posledni sme vo se, pa taka i vo ova.No, se nadevam deka barem ke go smenime imeto na temata vo CCSVI.
Ubav vikend na site!


Постирано од: Stesa
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 18:15
Pozdrav do site,
Pisuvav pred nekoe vreme. Eve pak da vi se javam - MS imam 14 godini i se pocituvavme do pred dve-tri godini, jas nea, ona mene. Zdrav zivot, optimizam, balansirana hrana... E posle nekoe vreme jas ne ja pocituvav, pa i ona mene. Me dostignuvase.
Stom slusnav za CCSVI - pocnav so kopanje po net, javuvanje, kontakti... Posle site patesestvija, gi ispraviv venite vo "Filip Vtori", vo mart. Eve me posle 4 nepolni meseci, moze da kazam deka ima podobruvanje na site polinja.
a. piramidalni funkcii (MS-zamorot iscezna, mozam da pravam planovi za cel den)
b. cerebralni funkcii (Nema vrtoglavici, ramnotezata poleka se stabilizira - imav problemi i so anemija)
c. sfinkteri (bez urgentno trcanje vo toalet, patuvanja bez postojani i ponizuvacki zapiranja)
d. oset (bez restezii - pritisok, trpnenje, zarenje; bez "struen udar" veke dva meseci)
e. vidni i funkcii na pogledot (zabelezav deka mozam da citam so okoto koe pred toa davase zamatena slika)
f. mentalni funkcii (polesna koncentracija, bez umor..)
Znam deka CCSVI e eksperimentalna opcija, znam deka ne se znae kako ke se razviva za 5-10 godini, no znam i deka go nemam luksuzot da cekam tolku. Zasega e dobro.
Stojam na raspolaganje za site vasi prasanja.
Pozdrav, bidete zdravi i optimisticni.


Постирано од: info
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 21:17
Zdravo,
Stesa mozes li podetalno da objasnis kade gi pravese ispituvanjata za venite i dali takva moznost postoi kaj nas vo Filip Vtori, ili kaj niv samo intervencijata ja pravese?
Veruvam deka ke ti bide podobro vo sekoj slucaj od ovaa intervencija.
Golem pozdrav.


Постирано од: DeX
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 21:29
Stesa .
Многу ми се свиѓа ова што го читам,и ти посакувам уште многу срекни децении да поминеш срекен и здрав живот.
Поздрав
Трчање,работа и излегувања-журки и сл,беа мојот живот.Времето беше супер,летото беше во полн ек.
На забавата едвај и ставав крај.
Се до едно утро,кога се разбудив и многу чудно се осеќав.
Уморот ме имаше совладано.
Отидов кај мојот доктор,ми рече дека тоа што го осеќам било од замор и од ништо друго.
Потоа бев да ми ја проверат крвта.
Истото ми го кажаа и таму,потоа отидов на томографија-компјутер и таму ништо не можеше да ми се најде и испаѓаше дека јас сум здрав 100%,а во мене не се осеќав добро нити можев да одам право-осеќав дека сум нестабилен.
После сите кажувања од докторите дека сум преморен и дека ништо не ми е јас отидов да си направам магнетна резонанца.
Кога ја направив имаше и што да се види.
МР покажуваше дека 99,9% имам мултиплекс.
Онаа грозна болест болест за која што имам само слушано и читано?
За која што мислев дека дека им се случува на другите.Епа не!!!Беше во мене спиела сиве овие години,чекала да скокне и...............
Ме фати тотално неподготвен.
Мојот живот постана драма.
Доктори,прегледи,МР
Мојот живот постана живот кој не е мојот веке.
Во секој случај мојата верба кон Бога е преголема па ова го прифатив многу лесно како така требало да биде.
Сега веќе не разговараме за "оваа" туку сега си имаме CCSVI
Позздрав до сите.
ав


Постирано од: Stesa
Датум на внесување: 15.Август.2010 во 15:44
Поздрав на сите, особено на оние кои ми пишуваа на ЛК. Ви благодарам на убавите желби и се извинувам заради доцнењето.
Интервенцијата ја правев во Филип Втори кога таму тоа беше нова постапка. Испитувањата ги правев во Софија, а само постапката овде. Но, досега работите се променети и во Филип Втори веќе се работи, доекипирани се со невролози и постои листа на лица кои чекаат да бидат повикани (мислам дека одморите малку ги одложија работите). Инаку, мислам дека не е никаков проблем за закажување - имаат сајт на кој ги има потребните информации.
Инаку кај мене работите напредуваат, бавно но сигурно, во насока спротивна на онаа по која се движев долги, долги години. Активности по цел ден, домашни обврски, прошетки... Нешта за кои мечтаев долги години. На неколку места напишав - можете ли да замислите што и колку ми значеше коментарот на мојата ќерка: „Мамо, па ти одиш како нормалните мајки“.
Мора да напоменам - многу, навистина многу ми помага и физикалната терапија (масажи и вежби)
Е, сега, тенисот баш не ми оди , ама можам да минам по 800-1000 метри во еден здив, а после краток одмор да продолжам со секојдневни активности.
Многу поздрав до сите    


Постирано од: info
Датум на внесување: 17.Август.2010 во 17:54
Поздрав до сите ,
Stesa благодарам на одговорот ,јас денес бев во филип 2 и правев доплер на вените , резултатот беше во ред ,па закажав за преглед на невролог кој треба да одлучи дали да правам селективна флебографија .....
Ако не ти е проблем напиши дали ти правеше селективна флебографија и дали на неа ти открија дека имаш стеснување на вените ?
Искрено се надевам дека ЦЦСВИ е нашиот проблем


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 05.Септември.2010 во 01:09
Zdravo Info i jas bev vo Filip II da zakazam za ispituvanje za CCSVI i se zacudiv koga vidov deka na listata prvo e EHO na veni ,pa pregled kaj nevrlogo i po drugi niz ispituvanja e selektifnata flebografija na jugularni veni! Moe mislenje e deka ne se potrebni ti eden kup ispituvanja ,,potrebno e samo da se napravi venogram so  kolor dopler i flebografija za da se utvrdi dali postoi potreba od balon diletacija!Ako si na FB ima srpska gupa vo koja detalno e napisano za tretmanot.
Pozdrav i so sreka!

od 27 avgust i vo Filip II oficijalno se izveduva balon diletacija spored metodata na dr.Zamboni...

http://www.cardiosurgery.com.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3352&mid=651&tabId=1&tabindex=0



-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: info
Датум на внесување: 02.Октомври.2010 во 16:25
Поздрав до сите,каде сте? Зарем никој од вас нема корисни информации кои можеме да ги споделиме меѓу нас ?


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 03.Октомври.2010 во 22:16
ТУКА СМЕ,но малкумина сме на овој форум !Оди на фејсбук,не има повеќе и има наша група за церебрално хронична инсуфиенција CCSVI Makedonija ,таму споделуаме некои информации и плус има  групи каде има личности што поминале низ балон дилетација во Ниш и кажуваат што и како..поздрав

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: svampirdzieva
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 18:16
Zdravo na Site,

Se vikam Slavica Vampirdzieva i sum direkten pretstavnik na Tokuda Bolnicata od Sofia. Kako prvo cestitki za forumot i za temata, bi sakala da vi kazam dokolku nekoj e zainteresiran da dobie poveke informacii za lekuvanje na MS t.e. CCSVI neka mi se javi slobodno na telefon 078 401 619. Konsultacijata e besplatna i sekoj od vas ke dobie detalno objasnuvanje za lekuvanjeto.
Isto taka bi sakala da ve prasam dali nekoj moze da mi dade informacii dali mostoi MS Asocijacija vo Makedonija i kako da stapam vo kontakt so niv?

Se raduvam ne sekoj vas povik i kako i sekogas pomosta na pacientite pred se.

Pozdrav,
S.V.


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 30.Јуни.2011 во 10:48
Zdravo,
blagodaram za Vasata ponuda vo Bg,ke ja prosledam na fb...
Vo Mk nema asocijacija za MS,samo 2zdruzenija od koi ednoto e funkcionalno i e vo ramkite na Zdruzenieto za invalidi "Dare Dzambaz" .
Pozdrav

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: minimaus
Датум на внесување: 21.Јули.2011 во 15:14
Zdravo na site.
Forumov go otkriv slucajno barajki nekoja informacija i mnogu mi e milo.
Znaci mojata prikazna e sledna. Minatoto leto napraviv MR na glava otkako prethodese period na vrtoglavici, dvojni sliki i od strana na Dr. Damjanovski vo Mega med mi bese kazano deka imam malku multipleks. Za mene sokot bese golem, kako prvo poradi neinformiranost, i poradi faktot deka imam nesto sto ni na son ne bi poveruvala deka ke mi se sluci.
I posle edna jaka doza na kortiko, prepisana od Dr. Lodi pocnav da se cuvstvuvam podobro. Imav podolg period na rehabilitacija bidejki paralelno so seto toa imav i vospalenie na ocniot nerv. Vo toj period samo napraviv krvni ispituvanja koi bea negativni i pocnav na rabota. Se bese super do Nova Godina koga imav relaps i togas se resiv deka ke odam do kraj i deka ke gi napravam site mozni ispituvanja sto mi bea preporacani i taka napraviv. Znaci SEP, BAEP, lumbalna punkcija koi izlegoa negativni i..... mi bese kazano da prodolzam so vitamini, da pocnam da vezbam i da mislam pozitivno.
Vo sustina sum pozitiven covek i svativ deka od ovaa koza nema kade da izbegam, pa poradi toa si go prifativ faktot deka imam MS i ke mora da se naucam da ziveam so toa. Imam tri godisno since koe ne mi dozvoluva da razmilsuvam na nisto drugo osven na nego, a odam i na rabota.
Koga cuvstvuvam zamor zemam time off i odmaram. Pijam mnogu vitamini, jadam ovosje kolku sto mozam, zelencuk i pocnav i da konzumiram dosta riba.

Mnogu mi e milo sto imam moznost da procitam drugi iskustva osobeno vo delot na ishranata zosto realno jas lutav vo odnos na izborot na vitamini i slicno.

Fala vo mnogu


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 03.Август.2011 во 20:44
http://www.ivonazivkovic.net/MULTIPLA-SKLEROZA.html


Постирано од: Aleksandra923
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 10:30
http://www.todoxin.com/
efikasen protiv site avtoimuni zaboluvanja, kontakt tel:
Goran (Kumanovo): 075-465-918, kako zastapnik za Todoxin za Makedonija.


Постирано од: valentina s
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 23:43


Zdravo.Jas sum nov clen na forumov. Neodamna otkriv deka imam MS. Vo panika bev cel mesec, i seuste sum no toa e toa.Momentalno sum na rebif - Interferonska terapija, i nekako ne cuvstvuvam deka ima podobruvanje.(go primam mesec i polovina).Od forumov razbrav deka rezultati moze da se ocekuvaat po podolgo vreme ili nekoj spomna i deka nema podobruvanje. VE molam objasnete mi kako sleduva natamosnoto lecenje i vo sto bi mozele da se ocekuvaat slednite ,,podobruvanja". Blagodaram   


Постирано од: valentina s
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 16:19
Zdravo, dali ima uste nekoj na forumov. Veke podolgo vreme nema nekoj nov ili daj boze site da ozdravea. Mi treba podrska


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 16.Октомври.2012 во 13:43
Kje moze li da mi kazes....kako se ishranuvas...si napisal deka ke kazes megutoa nema.....i ako moze podetalno da mi objasni pa skoro se....ja vo april godinava doznav deka imam MS i seushte mi e teshko....barem dodeka da pomine izvesno vreme pa se nadevam deka posle se ke bide OK....pa priroda sum pozitivec....


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 16.Октомври.2012 во 13:49
Kje moze li dokolku procitas da mi objasni nesto podetalno za ishranata.....i se shto kje ti padne na pamet jas doznav od skoro april deka imam MS.....


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 10:31
Ubedena sum deka go najdov lekot....koj ne samo sto ja leci tuku moze i da ja izlekuva MS......     Varumin....go ima i kaj nas ....skap e megutoa ja lekuva celosno....MS.....


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 10:39
http://www.bezpardon.mk/makedonetsot-shto-go-izlechi-kastro-od-rak/


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 10:43
CITAT OD ADRESATA STO JA POSTIRAV PRETHODNO ...Za site so MS zaven vi e samo ovoj del dr ne e vazno....-Велат лек за мултиплекс склероза не постои. Ние го имаме. Нема лек за леукемија. Ние го имаме. Лечиме од ХПВ вирус, од парадентоза. Сите мои 12 лекови се прогласени за лекови и кај нас и во други држави, меѓународно се заштитени, имаме сертикикати, документација од 2.000 страни само за варуминот. Се е испитано, се е докажано.


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 11:03
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ТУКА СМЕ,но малкумина сме на овој форум !Оди на фејсбук,не има повеќе и има наша група за церебрално хронична инсуфиенција CCSVI Makedonija ,таму споделуаме некои информации и плус има  групи каде има личности што поминале низ балон дилетација во Ниш и кажуваат што и како..поздрав

Kako da ja najdam ovaa grupa na FB....ako prochitash te mooolam odgovori mi...


Постирано од: Bubi567
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 11:14
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Sream4help drago mi e sto se vkluci vo temava. Ispaga kao vo Makedonija da nema MS borci, a vsusnost se sramat da pomislat na MS, a ne da govorat.

Izvadocite sto gi postaviv se edni od retkite sto uspeav da gi najdam na makedonski. Za mojava sostojba se informiram na internet, no za zal, na drugi jazici i zatoa mislam deka e vreme da se informiraat site malku poveke za da nema razno razni predrasudi.

Inaku, dijagnozata mi e postavena pred recisi edna godina, simptomi vrtoglavica i nistagmus, a prethodno trnenje na levata dlanka i slabost vo ekstrenitetite. za ovaa nepolna godina doznav mnogu poveke istrazuvajki sama, otkolku sto mi kazaa doktorite. Inaku, ziveam recisi normalno, da ne nepravev MR na mozokot, nemase ni da znam sto mi e.

lek seuste nema, no nadezta postoi. Ima samo lekovi za ublazuvanje na simptomite i za usporuvanje na progresijata. Biten e pozitivniot stav i zdraviot nacin na zivot.

Bi sakala ovoj del od forumot, da bide nase katce kade sto ke si razmenuvame mislenja zosto sepak zaedno sme posilni.

za sega tolku, se sto ve interesira moze da me prasate, a se nadevam i jas vas.



Pozdrav i drzete se.





Lek ima...jas vchera doznav....I tuku sto go postirav....VARUMIN


Постирано од: ivuska
Датум на внесување: 28.Март.2013 во 00:21
zdravo ms clenovi majka mi e bolna 16 god od ms edna godina vo krevet velke za zal. Ja napravi intervencijata so baloniranje na venite kao demek imalo zapusuvanja i sl dzabe pari dzabe se se e vekje vo prekin poradi toa sto nisto ne bilo vistina reklamiranje za pravenje pari toa e toa ja nosevme i na banji vo Cacak acopresura i sl dzabe i se vlosi situacijata i .... Rebifot ne i pomaga muskulite atrofiraa, i se namali vidot i toa e toa gledam sega i racete i otkazuvaat, doktorive ne se zamaraat demek bolesna progresirala i nema sto da se pravinezz sto bi prezele u idnina za malku barem da pocne da mrda


Постирано од: Lara-lee
Датум на внесување: 26.Септември.2013 во 02:49
Zdravo na site,Ako ima nekoj na forumot, gledam veke dolgo Vreme nikoj ne pisuva.
Jas sum nova ovde a I nova se uste ne 100% diagnozirana so ms.Eve vaka,ova godina 2013 zA mene bese majlis a do sega,tatkomi pocina pred 6 meseci od mozocen udar bese 52 mnogu neocekuvano,bev sokirana...3 nedeli posle Toa sestra mi 27 god bese diagnozirana so Ms... Uste Eden golem neocekuvan shok...vo meguvreme nonstop Barav informacii zA ms da vidam od sto tocno stradi sestra mi,duri citav se zA ms pocnav da osekam deka I jas gi dobivam simptomite na ms.
Bev da napravam MRI I uste po golem shok... Mi rekoa deka I jas najverojatno imam ms.
Mnogu sum razocarena kako da bidam pozitivna???
Ve molam pistete Ako ima nekoj na forumot.


Постирано од: pebbles
Датум на внесување: 10.Октомври.2013 во 14:47
Здраво, Lara-lee не гледам причина зошто да се секираш за нешто што можеби никогаш нема да се исполни. При дијагностицирање на овие болести прво и најбитно е психичката спремност на лицето, не смееш во никој случај да паднеш во депресија. Неизлечиви болести не постојат, доколку имаш FB приклучи се на групата др.Слаѓана Велков, следи ги упатсвата, смени го начинот на живот и ништо нема да ти се случи. Мене ми дијагностицираа МС во 2011 и веднаш почнав да применувам веганска исхрана, што повеќе на сонце, што помалку црни мисли, редовно вежбање, едноставно се што се смета за здрав живот. Симптомите ми исчезнаа по неколку месеци (примав кортикостероиди еден месец и потоа одбив интереферони зашто класичната медицина не дава изгледи за излекување) и сега се е во најдобар ред. Симптомите не се враќаат, се е како што било пред дијагнозата. Ако можам јас, можеш и ти и сестра ти.


Постирано од: korisnik100
Датум на внесување: 17.Август.2015 во 21:03
zdr
kako da kupam naltrexone vo makedonija
kaj ima i cena ako znaes
blagodaram


Постирано од: levak2000
Датум на внесување: 20.Август.2015 во 13:13
Сега го откив форумот и пријатно ме изненади. МС ми дијагностицираа 2002(имав проблем со левата нога).По примање на првите инфузии функцијата на ногата ми се нормализираше.Почнав веднаш со Бетаферон.Сите години немав проблем и не и давав посебно значење.Пред година и пол почнав полека да имам проблем со мускулот на левата нога, но не реагирав.Еднаш кога земав Бетаферон, ме примети докторот и ми препиша Миорел.Од почеток многу ми помогна, но подоцна пак по старо. Во април оваа година го доживеав првиот напад по 13 год.После тоа се знае - инфузија и останати лекови,полека ми се враќа снагата. Многу ми помогна одењето во Негорски бањи.Персоналот во бањата е на високо ниво и доктори и сестри.Да знаев ќе одев порано.Вежбите многу ми помогнаа.Советот што ми го дадоа вреди за сите - што повеќе вежбање (пешачење, возење велосипед, масирање и др.)Прочитав погоре за лекот Варумин.Од мои сознанија тоа е превара, и не треба да им се дозволува на поединци да прават пари на туѓа мака.Во времето пишуваше дека го излекувал Туѓман а по месец дена имаше демант од Хрватска амбасада дека никогаш не бил лекуван со тој лек.Како заврши Туќман знаете.Имам колешка со МС и беше на интервенција во Ниш.Од почеток беше добра а сега пак по старо.Ме интересира дали има некој сознанија за други случаи. Ако ве интересира до кај е науката посетете го следниов линк https://www.facebook.com/IFeakingLoveScience/posts/1096826627005014. Поздрав до сите


Постирано од: gorkle
Датум на внесување: 26.Февруари.2017 во 21:05
Zdravo Levak2000 i pozdrav do site sto citaat. Pred godina dena i mene mi se sluchi takvo neshto i navistina neprijatno iznenaduvanje e ovaa bolest. No se reshava efikasno(vo najlosh slucaj se sprecuva progresija na bolesta) samo so promena na nacinot na ishranata. Potrebno e RADIKALNA PROMENA!!! Batalete interferoni i site ostanati hemikalii i lekarstva,po so tie ne samo sto ne lechat, nego i ke vi predizvikaat i drugi problemi vo idnina.
Se sto treba e da se otkazete od sekakov vid na poroci(cigari, alkohol, droga i slicno), potrebno e da preminete na surova ishrana(jadenje isklucivo ovoshje i zelencuk surovo, nikako gotveno), pienje mnogu voda, i zadolzitelno vezbanje.
Mnogu vazen del od terapijata e da se primenuva hidroterapija pri tushiranje(naizmenichno tushiranje so mnogu zeska i mnogu ladna voda)
Isto taka vi preporachuvam zemanje na tinkturi od Dr Shulc https://tinkturedrsulca.com/
Dokolku nekoj seriozno saka da si go podobri zdravjeto neka pishe na forumov, za da go upatam kaj doktor za da go vodi...
.... a i da ne zaboravam, NEOPHODNO e da se napravi klistiranje(klizma) na debeloto crevo, mozebi i najbitnata rabota osven hranata.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk