IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
Дејан Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дејан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:21
Ви благодарам на сите посебно тебе Shpela   затоа што ја  отвори оваа тема,за која што иако многу оптимистички гледам на болества,ми беше незгодно од луѓето што ме гледаат дека одам како со шината нога па им викав ЛИГАМЕНТИТЕ ГИ ИСТЕГНАВ,од кога почнав да се дружам барем виртуелно со Вас многу послободно можам да кажам на сите што ме гледаат дека имам  мултиплекс склероза.
Муабетиве што ги читам на форумов стварно држат место-Многу не има али малку кажуваме дека сме болни,се надевам дека ке ни се намали бројот а и дур сме членови да сме искрени со светов.
Поздрав од мене до сите васи болни и здрави.
големо%20гушкање
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 16:34
Dejan pozdrav! Kaj mene ne se primetuva deka sum bolna, no bi sakala na site da im kazam i da ne me maltretiraat (iako sum svesna deka ziveeme vo malogragansko opstestvo so predrasudi), sum probala na bliski da im raskazam, no ne mi veruvaat, mislat deka si umisluvam. Samo so vas, so ist problem kako mene, mozam da se razberam..Ova e prokletstvo...
Ja otvoriv ovaa tema na forumov bidejki nemase na makedonski jazik dosega. Posledni sme vo se, pa taka i vo ova.No, se nadevam deka barem ke go smenime imeto na temata vo CCSVI.
Ubav vikend na site!
Кон врв
Stesa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 18:15
Pozdrav do site,
Pisuvav pred nekoe vreme. Eve pak da vi se javam - MS imam 14 godini i se pocituvavme do pred dve-tri godini, jas nea, ona mene. Zdrav zivot, optimizam, balansirana hrana... E posle nekoe vreme jas ne ja pocituvav, pa i ona mene. Me dostignuvase.
Stom slusnav za CCSVI - pocnav so kopanje po net, javuvanje, kontakti... Posle site patesestvija, gi ispraviv venite vo "Filip Vtori", vo mart. Eve me posle 4 nepolni meseci, moze da kazam deka ima podobruvanje na site polinja.
a. piramidalni funkcii (MS-zamorot iscezna, mozam da pravam planovi za cel den)
b. cerebralni funkcii (Nema vrtoglavici, ramnotezata poleka se stabilizira - imav problemi i so anemija)
c. sfinkteri (bez urgentno trcanje vo toalet, patuvanja bez postojani i ponizuvacki zapiranja)
d. oset (bez restezii - pritisok, trpnenje, zarenje; bez "struen udar" veke dva meseci)
e. vidni i funkcii na pogledot (zabelezav deka mozam da citam so okoto koe pred toa davase zamatena slika)
f. mentalni funkcii (polesna koncentracija, bez umor..)
Znam deka CCSVI e eksperimentalna opcija, znam deka ne se znae kako ke se razviva za 5-10 godini, no znam i deka go nemam luksuzot da cekam tolku. Zasega e dobro.
Stojam na raspolaganje za site vasi prasanja.
Pozdrav, bidete zdravi i optimisticni.
Кон врв
info Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај info Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 21:17
Zdravo,
Stesa mozes li podetalno da objasnis kade gi pravese ispituvanjata za venite i dali takva moznost postoi kaj nas vo Filip Vtori, ili kaj niv samo intervencijata ja pravese?
Veruvam deka ke ti bide podobro vo sekoj slucaj od ovaa intervencija.
Golem pozdrav.
Кон врв
DeX Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 21:29
Stesa .
Многу ми се свиѓа ова што го читам,и ти посакувам уште многу срекни децении да поминеш срекен и здрав живот.
Поздрав
Трчање,работа и излегувања-журки и сл,беа мојот живот.Времето беше супер,летото беше во полн ек.
На забавата едвај и ставав крај.
Се до едно утро,кога се разбудив и многу чудно се осеќав.
Уморот ме имаше совладано.
Отидов кај мојот доктор,ми рече дека тоа што го осеќам било од замор и од ништо друго.
Потоа бев да ми ја проверат крвта.
Истото ми го кажаа и таму,потоа отидов на томографија-компјутер и таму ништо не можеше да ми се најде и испаѓаше дека јас сум здрав 100%,а во мене не се осеќав добро нити можев да одам право-осеќав дека сум нестабилен.
После сите кажувања од докторите дека сум преморен и дека ништо не ми е јас отидов да си направам магнетна резонанца.
Кога ја направив имаше и што да се види.
МР покажуваше дека 99,9% имам мултиплекс.
Онаа грозна болест болест за која што имам само слушано и читано?
За која што мислев дека дека им се случува на другите.Епа не!!!Беше во мене спиела сиве овие години,чекала да скокне и...............
Ме фати тотално неподготвен.
Мојот живот постана драма.
Доктори,прегледи,МР
Мојот живот постана живот кој не е мојот веке.
Во секој случај мојата верба кон Бога е преголема па ова го прифатив многу лесно како така требало да биде.
Сега веќе не разговараме за "оваа" туку сега си имаме CCSVI
Позздрав до сите.
ав

Изменето од DeX - 01.Август.2010 во 03:51
Кон врв
Stesa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 15:44
Поздрав на сите, особено на оние кои ми пишуваа на ЛК. Ви благодарам на убавите желби и се извинувам заради доцнењето.
Интервенцијата ја правев во Филип Втори кога таму тоа беше нова постапка. Испитувањата ги правев во Софија, а само постапката овде. Но, досега работите се променети и во Филип Втори веќе се работи, доекипирани се со невролози и постои листа на лица кои чекаат да бидат повикани (мислам дека одморите малку ги одложија работите). Инаку, мислам дека не е никаков проблем за закажување - имаат сајт на кој ги има потребните информации.
Инаку кај мене работите напредуваат, бавно но сигурно, во насока спротивна на онаа по која се движев долги, долги години. Активности по цел ден, домашни обврски, прошетки... Нешта за кои мечтаев долги години. На неколку места напишав - можете ли да замислите што и колку ми значеше коментарот на мојата ќерка: „Мамо, па ти одиш како нормалните мајки“.
Мора да напоменам - многу, навистина многу ми помага и физикалната терапија (масажи и вежби)
Е, сега, тенисот баш не ми оди , ама можам да минам по 800-1000 метри во еден здив, а после краток одмор да продолжам со секојдневни активности.
Многу поздрав до сите    
Кон врв
info Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај info Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 17:54
Поздрав до сите ,
Stesa благодарам на одговорот ,јас денес бев во филип 2 и правев доплер на вените , резултатот беше во ред ,па закажав за преглед на невролог кој треба да одлучи дали да правам селективна флебографија .....
Ако не ти е проблем напиши дали ти правеше селективна флебографија и дали на неа ти открија дека имаш стеснување на вените ?
Искрено се надевам дека ЦЦСВИ е нашиот проблем
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 01:09
Zdravo Info i jas bev vo Filip II da zakazam za ispituvanje za CCSVI i se zacudiv koga vidov deka na listata prvo e EHO na veni ,pa pregled kaj nevrlogo i po drugi niz ispituvanja e selektifnata flebografija na jugularni veni! Moe mislenje e deka ne se potrebni ti eden kup ispituvanja ,,potrebno e samo da se napravi venogram so  kolor dopler i flebografija za da se utvrdi dali postoi potreba od balon diletacija!Ako si na FB ima srpska gupa vo koja detalno e napisano za tretmanot.
Pozdrav i so sreka!

od 27 avgust i vo Filip II oficijalno se izveduva balon diletacija spored metodata na dr.Zamboni...

http://www.cardiosurgery.com.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3352&mid=651&tabId=1&tabindex=0

Кон врв
info Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај info Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 16:25
Поздрав до сите,каде сте? Зарем никој од вас нема корисни информации кои можеме да ги споделиме меѓу нас ?
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 22:16
ТУКА СМЕ,но малкумина сме на овој форум !Оди на фејсбук,не има повеќе и има наша група за церебрално хронична инсуфиенција CCSVI Makedonija ,таму споделуаме некои информации и плус има  групи каде има личности што поминале низ балон дилетација во Ниш и кажуваат што и како..поздрав
Кон врв
svampirdzieva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svampirdzieva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 18:16
Zdravo na Site,

Se vikam Slavica Vampirdzieva i sum direkten pretstavnik na Tokuda Bolnicata od Sofia. Kako prvo cestitki za forumot i za temata, bi sakala da vi kazam dokolku nekoj e zainteresiran da dobie poveke informacii za lekuvanje na MS t.e. CCSVI neka mi se javi slobodno na telefon 078 401 619. Konsultacijata e besplatna i sekoj od vas ke dobie detalno objasnuvanje za lekuvanjeto.
Isto taka bi sakala da ve prasam dali nekoj moze da mi dade informacii dali mostoi MS Asocijacija vo Makedonija i kako da stapam vo kontakt so niv?

Se raduvam ne sekoj vas povik i kako i sekogas pomosta na pacientite pred se.

Pozdrav,
S.V.
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2011 во 10:48
Zdravo,
blagodaram za Vasata ponuda vo Bg,ke ja prosledam na fb...
Vo Mk nema asocijacija za MS,samo 2zdruzenija od koi ednoto e funkcionalno i e vo ramkite na Zdruzenieto za invalidi "Dare Dzambaz" .
Pozdrav
Кон врв
minimaus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај minimaus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 15:14
Zdravo na site.
Forumov go otkriv slucajno barajki nekoja informacija i mnogu mi e milo.
Znaci mojata prikazna e sledna. Minatoto leto napraviv MR na glava otkako prethodese period na vrtoglavici, dvojni sliki i od strana na Dr. Damjanovski vo Mega med mi bese kazano deka imam malku multipleks. Za mene sokot bese golem, kako prvo poradi neinformiranost, i poradi faktot deka imam nesto sto ni na son ne bi poveruvala deka ke mi se sluci.
I posle edna jaka doza na kortiko, prepisana od Dr. Lodi pocnav da se cuvstvuvam podobro. Imav podolg period na rehabilitacija bidejki paralelno so seto toa imav i vospalenie na ocniot nerv. Vo toj period samo napraviv krvni ispituvanja koi bea negativni i pocnav na rabota. Se bese super do Nova Godina koga imav relaps i togas se resiv deka ke odam do kraj i deka ke gi napravam site mozni ispituvanja sto mi bea preporacani i taka napraviv. Znaci SEP, BAEP, lumbalna punkcija koi izlegoa negativni i..... mi bese kazano da prodolzam so vitamini, da pocnam da vezbam i da mislam pozitivno.
Vo sustina sum pozitiven covek i svativ deka od ovaa koza nema kade da izbegam, pa poradi toa si go prifativ faktot deka imam MS i ke mora da se naucam da ziveam so toa. Imam tri godisno since koe ne mi dozvoluva da razmilsuvam na nisto drugo osven na nego, a odam i na rabota.
Koga cuvstvuvam zamor zemam time off i odmaram. Pijam mnogu vitamini, jadam ovosje kolku sto mozam, zelencuk i pocnav i da konzumiram dosta riba.

Mnogu mi e milo sto imam moznost da procitam drugi iskustva osobeno vo delot na ishranata zosto realno jas lutav vo odnos na izborot na vitamini i slicno.

Fala vo mnogu
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2011 во 20:44
http://www.ivonazivkovic.net/MULTIPLA-SKLEROZA.html
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,891 секунди.