IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 16:30
Me zanima kakava hrana jadat lugeto so MS
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 11:50
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro

Bi mu pisala na doktorov, no dali ke mi odgovori?? Jas nekako sum protiv konvencionalnata medicina, no imam milion prasanja za nego. kakvo iskustvo imas ti so nego? a za LDN imam citano, no sepak, sega za sega ke se zadrzam na vitamini,..nemam nisto protiv lekovite za ms, no nema koj da mi gi prepise i dolga e procedurata. Fala ti.

Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:04
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Me zanima kakava hrana jadat lugeto so MS


Storm5, fala sto se vkluci vo muabetov. Mozebi ima vistina ova so makrobiotikata, no mene licno mi e seuste nedostapna i preskapa..ili ne sum dovolno informirana.
Inaku, lugeto so MS treba da izbegnuvaat crveno mesto, leb, mlecni proizvodi samo so 0% maslenost, i, kako i za site bolestini se preporacuva riba, zelencuk, ovosje, maslinovo maslo..mislam deka se vika Swankova dieta, ja ima na internet...vitamini D, Omega 3-6-9, B vitamini, maticen mlec, razni adaptogeni (go koristam Rhodiola vo momentov) i mnogu drugi vo visoki dozi..
Pozdrav!
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 14:41

     

Наука

Многуте мистерии на мултиплекс склероза

Кај повеќето пациенти болеста почнува, може неограничено да остане, но ретко е животно-загрозувачка

Кога станува збор за разбирање, спречување и за лекување на хронични болести, мултиплекс склероза е рангирана меѓу најпредизвикувачките. Зборот мултиплекс е соодветен на повеќе од еден начин. Различни можни причини се изложување рано во животот на некои вируси или токсични агенси, географски влијанија и начин на исхрана, наследни имунолошки дефекти и основни генетички чувствителности.

Болеста мултиплекс склероза (МС) е многу непредвидлива. Ретко има двајца пациенти слични во манифестирањето, времетраењето и напредувањето на симптомите; дури и основната причина за онеспособеност при МС се преиспитува. И ретко кои било двајца пациенти реагираат на истиот начин на дадена терапија, било да е медицински одредена или алтернативна. Името на играта е обид и грешка, велат експертите, бидејќи често не е можно однапред да се знае што најдобро ќе функционира за поединечни пациенти.

Неуспехот на медицинскиот естаблишмент да ги реши мистериите како што е МС, исто така, поттикнува многу пациенти да бараат алтернативни лекови, предложени од пријатели и роднини или пронајдени на Интернет. Многу од тие лекови не се штетни, а некои можат да бидат од помош, барем некое време.„Луѓето имаат само еден мозок и еден ’рбетен столб, и секој пациент со МС треба да ги оптимизира опциите за лекување секој ден“, вели Ален Боулинг, невролог од Центарот за МС „Роки маутајн“ и автор на „Комплементарна и алтернативна медицина и мултипла склероза“. Пациентите треба да го искористуваат она што им го нуди конвенционалната медицина, заедно со неконвенционалната, се' додека не си попречуваат.

Мултиплекс склероза е воспалителна автоимуна болест на централниот нервен систем, во која сопствениот имунолошки систем на телото ја напаѓа миелинската обвивка, што ги заштитува нервите во мозокот и ’рбетниот мозок, доведувајќи до неповратно оштетување на аксоните (нервните влакна), кои ги пренесуваат сигналите на нервниот систем. МС вообичаено се дијагностицира на возраст меѓу 20 и 40 години, но има докази кои индицираат дека почнува неколку години пред да се јават првите симптоми на слабост или онеспособеност. Дури и без лекување, на располагање се многу третмани, лекови, физичка и работна терапија, вежби и одмор, кои можат да ги ублажат симптомите и да го одложат напредувањето на болеста.

Кај повеќето пациенти болеста почнува, и може неограничено да остане, во повторувачко-ослабувачка форма што резултира со постепено прогресивна онеспособеност, но ретко е животно-загрозувачка. Кај речиси 10 отсто од пациентите, болеста е во прогресивна форма од почеток, а животниот век е намален.

Цел на терапијата е да се спречат повторувања и влошување на симптомите. Бидејќи симптомите можат сами да исчезнат, потребни се големи, долгорочни, научно контролирани клинички испитувања за да се утврди што функционира, а што само се чини дека првично функционира. Испитувања, исто така, се потребни за да се откријат потенцијалните сериозни споредни ефекти. Со тие испитувања се идентификувани неколку супстанции наречени имуномодулатори, од кои пет се одобрени од Американската администрација за храна и лекови како средства што ја модифицираат болеста. Тие се „авонекс“, „бетасерон“, „копаксан“, „новантрон“ и „ребиф“.

Околу 20 отсто од пациентите имаат релативно умерена форма на МС и можеби не им е потребен третман со лекови, но невозможно е да се предвиди кои се тие. Боулинг го нагласува значењето да не се чека додека се појават невролошки дефекти бидејќи тие не можат да се сменат со која било позната терапија. Терапиите треба да бидат приспособени кон природата на болеста на секој пациент, и познатата активност на различните лекови.

Зависно од фазата и јачината на болеста, симптомите можат да бидат замор, вртоглавица, промени на видот, спастичност, слабост, треперење, вкочанетост, проблеми со рамнотежата, болка, депресија, затвор и потешкотии со говорот. Кај понапредна болест, вообичаено се јавуваат сексуални проблеми и невоздржаност. Можат да се преземат мерки да се намали онеспособеноста од тие симптоми, како физичка, работна терапија, логопедија и психотерапија; избегнување топлина; соодветен одмор; и учење да се препознаат ограничувањата на другите.

Порано или подоцна, повеќето пациенти со МС, исто така, бараат, и често пати имаат полза од, комплеметарна и алтернативна медицина, како акупунктура, додатоци во исхраната, биофитбек, медитација, насочено снимање, таи чи, терапија со ладење, јога, терапевтски допир и електромагнетна терапија. Боулинг опишува во книгата што е познато за секое од можните дополнувања на медицински утврдените третмани. Некои од нив можат да бидат контрапродуктивни или да ја поништуваат ползата од лекот.

(Интернешенел хералд трибјун)
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 00:25
Хм,имам пријателка која веќе по одамна боледува од МС.Сега носи катетар оти неможе да станува од креветот оти коските и зглобовите и се ептен ослабнати.
Љубов и само љубов
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:46
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

Vo kombinacija so pravilnata ishrana, i so nadvoresni metodi vo makrobiotikata , kako i so meditacija ili borecki vestini kao Aikido ili Taichichuan, duri i so peenje i kazuvanje molitvi, MOZE DA DONESAT IZLEKUVANJE za 3 do 4 ili najveke 6 meseci.

:))))
Storm5 ke bidam vulgarna ,aj ne tresi zeleni ..MS da se izleci za 6 meseci.Wauuu,izgleda si nekoj/a genijalec ..SEGA ZA SEGA NEMA LEK ZA MS,dali ti go pronajde?..pa daj odi vo svetskata zdravstvena organizacija i kazi go lekot ,site da se izlecat od MS sto imaat ;)
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 01:12
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro

Bi mu pisala na doktorov, no dali ke mi odgovori?? Jas nekako sum protiv konvencionalnata medicina, no imam milion prasanja za nego. kakvo iskustvo imas ti so nego? a za LDN imam citano, no sepak, sega za sega ke se zadrzam na vitamini,..nemam nisto protiv lekovite za ms, no nema koj da mi gi prepise i dolga e procedurata. Fala ti.Shpela,ako znaes srpsko-hrvatski ke ti odgovori!Mnogumina mu se obratile,megu koj i jas....Moze da i pises i na d-r Lodi Gogovska lodigog@yahoo.com,dogovori termin - steta sto ne raboti poveke na nevrologija...na Nevrologija pobaraj go d-r Vlado-ass na d-r Daskalovska...slobodno pisi mi ..se sto e do mene ke se obidam da ti pomognam..pozz
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 01:17
за специфична состојба како што е оваа тешко дека ќе може по меил да се стори нешто?!тага
каков и да е стручњак неопходно е личен контакт
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 01:26
za konsultacija,za mislenje,za sovet...moze...MS ne e premnogu strasna,zavisi od licnosta i nejzinite stavovi.Nekolku pati povtoriv vo ovas tema -Ne smee da se podlegne na crni misli, a toa deka kaj nas vo Makedonija malku se znae i govori za nasata sojtojba vistina e.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 12:04
Slusav nesto za GERMANIUM i za nekoi kapsuli koi go hranat nervniot sistem. 1 kutija so 60 kapsuli se 3600 denari...
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 14:02
I jas slusnav za germaniumot, no se mislam dali da go zemam..ne zaradi cenata, tuku zatoa sto go zajaknuva imunitetot, a kaj nas imunitetot e toj sto go napaga nasiot mozok.. :(
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 19:11
Nie mozeme samo da gi podrzavame vo toa sto go pravat, a znaat sto pravat. Siguren sum deka go prevrtele internetot barajki informacii i posetile mnogu strucni lica.
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 11:00
Zbunet,ti blagodaram ... potpolno si vo pravo ,se e skoro sto moze da se pronajde na net za ms e procitano i so so stricni lica iskolsutirano ... navistina neznaev veke kako Storm5 da go otrgnam od negovite napadni nametnuvanja za makrobiotikata...
Storm5 podzuvaj,kazuvaj za novi str. za ms ili soznanija i isptuvanja.Pomogni i kazi im na drugite sto e ms.deka samo 600tini ne ima vo MK, malkumina se zapoznaeni vsusnost sto e ms,samo nemoj poveke za taa tvoja makrobiotika...i da Tanja imala predvremen klimakas okolu 35tata a ne kancer....
Кон врв
Kiyatsu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kiyatsu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 14:49
Почитувани,
Јас имам МС 4 години. Ги прочитав сите кометари со некои се согласувам со некои не.
Ке ви ја раскажам мојата приказна.
Во последните 2 години се чуствувам подобро од било кога во животот па мислам дека вреди да ја слушнете мојата приказна.
Прво да кажам дека нешто што не ми се допадна е тоа што имаше еден коментар од типот ало дали си ти нормален МС не се лечи. Не се согласувам со тоа. Никогаш не треба да и пристапуваш на дадена рабта со неверба. што значи ако си решил дека ќе имаш квалитетен живот ќе треба да веруваш во тоа во неизмерно колку и да личи тоа смешно на другите. Прво нешто што треба да се направи од моментот од кога ке дознете дека сте болни е да го прифатите тоа дека е така амам не за долго ќе го прифатите само колку да имате сила да се борите што повеќе. прво нешто што треба да смените не е храната не се витамините не се лекарствата туку МИСЛИТЕ. Тие се тие што ви даваат сила за живот, а пострашното е тоа што и тие ви ја одземаат. Колку и да личи смешно или амерички работава функционира не само кај мене туку кај милиони луге. Може да го погледнете мизерниот документарец "The secret" така беше за мене мизерен ама верувајте тоа е тоа и без да читате такви работи тоа е животот што ќе си мислиш тоа ќе навееш. Ако некој е заинтересиран за вакви нешта позитивно мислење само лекување стојам на располагање да го споделам искуството.

Наредно нешто е храната. Тешко беше ама сега посреќен и позадоволен човек од мене нема се хранам екстремно здраво ќе објаснам подоцна од што се состои мојата исхрана.

Наредно лекарствата. Земам ребиф и знаеме што е тој дека од него кар некој нема ама е единствен. Е сега единствената работа која ја земам и која многу ми држи е хомеопатијата.
Со неа се лекувам година ипол и има многу добра филозофија. Јас правам се уште прочистување на организмот од вируси и бактерии, паразити, метали и разно разни штеточини. треба организмот да се донесе до ниво во кое што било кога сме се родиле. и новите лимфоцити што ќе се создаваат да бидат здрави и да не го напаѓаат миалинот, а со тие нездравите што уствари ни го прават проблемот со текот на време ќе си умрат и проблемите наши ќе стагнираат. Јас сум до овој момент има и некои моменти кои велат дека има и опција да се обнови миалинот и да се вратиме како што сме биле ама за тоа не можам да гарантирам бидејќи тоа не ми се случило на мене сеуште а познавам луѓе кои успеале во тоа.
Зимам еден тон витамини минерели и ензими кои се многуууууу битни и германиум земам. Видов дека сте разговарале за германиумот јас го земам 2 години амам не овој што се продава кај нас иначе ако гераниумот е тоа што треба да биде односно ако овие кај нас продаваат стварно тоа што рекламираат тоа е одлично.
НАредно спорт. Не се прекршувам со тешки спортови не се замарам нешто претерано идам 4 пати неделно на yoga и tai chi и за викенди на водно. едно од најбитните работи за МС е физичката активност.
Се надевам дека не ве замарав многу и се надевам дека овој форум ќе помогне на многу луѓе болни од МС да си помогнат себеси на многу полесен начин од мене бидејќи мене ми требаше 2 години да дојдам до милион сознанија полезни за нас, а со широко среце ќе ги споделам со сите што се заинтересирани.

Поздрав до сите и МС е само едно ново заглавје од животот на сите нас не негативно него позитивно само треба да го гледаш од таа страна :)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.