IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 01:12
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Не е можна делба без уништување,затоа прашањето и ми беше!


Не ми одговори на прашањето!не

 

Инаку она другото што го напиша и мене ми е горе-долу познато.намигнување


Па токму судската делба со јавна продажба е одговор на твоето прашање. Сосопственикот ќе му го понуди на оној со помал дел, својот дел, а доколку другиот сосопственик не сака да го откупи, тогаш по пат на јавна продажба, имотот ќе биде продаден, а двата сосопственика ќе добијат вредност сразмерна на делот.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 03:27

Ти сега одиш во нешто друго.Еве сега ќе ти појаснам.Дали да речеме ако двајца поседуваат недвижнина на пр.

Дали оној со поголем процент може да ја продаде целата недвижнина без да го праша оној со помал процент.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 12:15
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Ти сега одиш во нешто друго.Еве сега ќе ти појаснам.Дали да речеме ако двајца поседуваат недвижнина на пр.


Дали оној со поголем процент може да ја продаде целата недвижнина без да го праша оној со помал процент.


Не одам во нешто друго. Самиот, без судска одлука, не може да го продаде сиот неделив имот. Судската делба со јавна продажба е единствен начин.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 12:44
Но како доаѓаме до судска делба!?
 
Дали едниот тоа го покренува или двајцата се потребни?
 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 12:50
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Но како доаѓаме до судска делба!?
 

Дали едниот тоа го покренува или двајцата се потребни?

 


Едниот сосопственик доволно е да покрене барање за судска делба по пат на јавна продажба, но во таков случај, другиот сосопственик има право на првенствено купување, доколку понуди еднакви услови како и најповолниот понудувач. Правото на првенствено купување во секој случај е гарантирано.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2010 во 17:38

Ако добро те разбрав едниот сопственик може да покрене барање за судска делба и тоа да се усвои,без да го праша тој со помал процент!И тоа да се даде на јавна продажба.Така ли е !

Кон врв
sneza71 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneza71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 20:25
dali podlegnuva na plakanje danok na imot deloven objekt ako nee pusten vo upotreba
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 13:35
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Ако добро те разбрав едниот сопственик може да покрене барање за судска делба и тоа да се усвои,без да го праша тој со помал процент!И тоа да се даде на јавна продажба.Така ли е !Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 13:53
Originally posted by sneza71 sneza71 напиша:

dali podlegnuva na plakanje danok na imot deloven objekt ako nee pusten vo upotreba


Согласно член 1 од ЗАКОНОТ ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ И ДОПОЛНУВАЊЕ НА
ЗАКОНОТ ЗА ДАНОЦИТЕ НА ИМОТ "Сл. Весник на Р. Македонија бр.92/07 од 24.07.2007 година", даночното ослободување на обврзникот во однос на деловните згради или простории каде обврзникот ја врши дејноста повеќе не важи.


Дали Вам ви стигна решение за плаќање данок на имот и кога?

Изменето од Македон - 01.Октомври.2010 во 13:55
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 00:58
Originally posted by Македон Македон напиша:Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.
A што ако тој со помал процент не се согласува воопшто со продажбата!? 
Кон врв
tinodj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tinodj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 04:06
Здраво на сите...

Мене ме интересира дали некој може да ми даде конкретен одговор на следното прашање:

Дали странец (конкретно Словенец) во Македонија може да купи недвижен имот?

Дали притоа има ограничувања во однос на тоа од каков тип е имотот: стан, куќа, двор, нива, ограничувања заради локацијата на имотот, заради типот - пример: имотот е од културно или историско или стратешко за одбраната значење


Информација на тема во кој закон би било ова ( а поконкретно во кои членови од тој закон ) - исто е многу добродојдена.

Дополнителни информации (линкови, имиња на институции) би биле повеќе од добредојдени.

Кон врв
clen59 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај clen59 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 08:46
Ме интересира при донесување на одлука дали е главен диспозитивот или образложението или пак и едното и другото одат заедно.Во диспозитив се повикува на член 81 од ЗРО а во образложение на член 59 од ЗСО.И што во случајот ако повикувањето е на основа на член 59 а таа одредба со одлука на Уставен Суд е укината?Дали можам да покренам кривична постапка кон лицата и органите кои се повикале на овој укинат член 59 став 10 од Закон за средно образование.
Поздрав
Кон врв
clen59 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај clen59 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 09:09
Здраво,
Ме интересира при донесување на одлука дали е главен диспозитивот или образложението или пак и едното и другото одат заедно.Во диспозитив се повикува на член 81 од ЗРО а во образложение на член 59 од ЗСО.И што во случајот ако повикувањето е на основа на член 59 а таа одредба со одлука на Уставен Суд е укината?Дали можам да покренам кривична постапка кон лицата и органите кои се повикале на овој укинат член 59 став 10 од Закон за средно образование.
Поздрав
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 12:49
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.
A што ако тој со помал процент не се согласува воопшто со продажбата!? 


Како што објаснив погоре, на тој со помал дел му е понудено првенствено да го откупи делот на оној со поголем дел, па откако тој ќе одбие, делбата ќе се врши по пат на јавна продажба. Во таков случај, тој со помал дел, откако претходно го одбил правото да го откупи делот, нема начин како да ја спречи делбата по пат на јавна продажба.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.