Испечати | Затвори го прозорот

Правна помош

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19785
Датум на принтање: 22.Јули.2024 во 17:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Правна помош
Постирано од: Арогантен
Наслов: Правна помош
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:27
За правни совети, недоумици, изложување на случаи од секојдневието на членовите на форумот, прашања во врска со правото...да спориме и да одговориме овде .Коментари:
Постирано од: Македонецот
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 01:01
Ме интересира дали доколку потпишам договор на 3 месеца пробен период мозат да ме избркаат од работа после месец дена без никаква или со глупава причина? И што можам да направам да се заштитам или да бидам обештетен?


Постирано од: Арогантен
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 17:21
Може да те манипулира, пробен период од 3 месеца е предвиден во Законот за работни односи. Може да ти се сметаат само како "проба" тие 3 месеца, и да те избрка.

-------------
Bodies on a cemetery...


Постирано од: Македонецот
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 17:51
Да, тоа е јасно но дали може порано од тоа да ме избркаат?


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 18:55
e pa  ne bi trebàlo da te d'rže,ak' ne te biva za ništo bez razlika imiš ili nemiš dogovor.

-------------
Бог да чува!


Постирано од: Арогантен
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 13:41
Originally posted by Makedonec vo dusa Makedonec vo dusa напиша:

Да, тоа е јасно но дали може порано од тоа да ме избркаат?


Да де, нормално.

-------------
Bodies on a cemetery...


Постирано од: fazze
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 03:47
Дали со поништување на оглас за одредено работно место се поништува целиот јавен оглас?
Вака, да појаснам, се пријавив за работно место на јавен оглас кој се состоеше од повеќе отворени работни места, на едно од Министерствата на Р.М.
Слушнав дека ќе имало повторување на огласот за дел од отворените позиции, па ме интересира дали тоа значи дека ќе има повторување на јавниот оглас и за работните места за кои веќе има соодветни кандидати?!


Постирано од: RORAIMA
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 21:55
Samiot kazuvas deka kje ima povtoruvanje SAMO ZA ODREDENI POZICII.
Ako e taka ,togas Vasiot oglas i prijavata se vazecki

poz

-------------
se sto e so pari , e bez pari !


Постирано од: jovannvo
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 08:18
Originally posted by Арогантен Арогантен напиша:

За правни совети, недоумици, изложување на случаи од секојдневието на членовите на форумот, прашања во врска со правото...да спориме и да одговориме овде .


Постирано од: jovannvo
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 08:28
Do osnovnoto javno obvinitelsto vo kumanovo vo tekot na 1998 godina dostaviv krivicni prijavi protiv odredeni lica za izvrseni kriminalni dejstvija, a do denes ne sum izvesten deka, po navedenite krivicni prijavi e postapeno.Koi se moite prava ponatamu.Bidejki vo spomnatite krivicni prijavi navedov deka sum osteten sa pogolema suma na pari, pa dali mozam,poradi odolgovlecuvanje vo postapuvanjeto od strana na OJO Kumanovo da go ostvaram navedenoto ostetno pobaruvanje i od kogo.


Постирано од: jovannvo
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 08:50
Dokolku, spored zakonot e navedeno da odreden dogovor mora da bide zaveren od strana na notar dali se misli deka treba da se zaveri nekoj dogovor- privatna isprava, so solemnizacija, da se sostavi notarski akt ili pak da se zaverat, samo potpisite, na dogovornite strani.Vsusnost, dali ima razlika pomegu notarska zaverka na dogovor i zaverka na potpisi i koja.


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 23:06
Originally posted by jovannvo jovannvo напиша:

Dokolku, spored zakonot e navedeno da odreden dogovor mora da bide zaveren od strana na notar dali se misli deka treba da se zaveri nekoj dogovor- privatna isprava, so solemnizacija, da se sostavi notarski akt ili pak da se zaverat, samo potpisite, na dogovornite strani.Vsusnost, dali ima razlika pomegu notarska zaverka na dogovor i zaverka na potpisi i koja.


Razlika ima. Dokolku sakas notarot da ti sostavi notarski akt togas notarot ti go sostavuva aktot t.e dogovorot i odgovara za negovta sodrzina. Dokolku ti samiot si odneses dogovor, toa nema da bide notarski akt, tuku notarot samo ke gi zaveri potpisite i pri toa notarot ne odgovara za sodrzinata na aktot. Da izgotvis notarski akt e poskapo i od zaverka na potpisi i od solemnizacija t.e potvrduvanje na dogovorot.


Постирано од: bimba
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 12:47
денес и јас добив решение од мртв за наплата на такса(како и многу други граѓани),решението е пратено на дата 15.08.2009 г.Колку е ова правно да се спроведува и дали може да ми земаат пари од трансакционата сметка без судска одлука.Времето за жалба и приговор највероватно е поминат затоа што како спомнав погоре самото решение е од 15.08.2009г.Имам кабелска и сметам дека кабелскиот оператор треба да ги измирува таксите за мтв и др.Што ми советувате да превземам затоа што се чуствувам осуден без право на судење.


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 08.Декември.2009 во 10:13
da se platat smetkite inaku ako prisilno ti gi naplatat vo taa suma ke ja dodadesh i sumata za izvrsh*tel moj sovet e da se platiнамигнување


Постирано од: fazze
Датум на внесување: 27.Декември.2009 во 02:32
Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!


Постирано од: samko
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 14:36
sekako deka mozat da te izbrkat ama valda nema da postpisat dogovor na 3 meseci ako imat namera da te izbrkat porano


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 00:20
Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!


Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.
Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно

1. Земјоделство
2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските
3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )
4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професии

Повеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.


-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 02:00
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!
Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно1. Земјоделство2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професииПовеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.

Морам да те корегирам за бр. 2 Занаетчиство
Мора да има регистрирано фирма во Занаетчиска комора.

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 02:05
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!
Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно1. Земјоделство2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професииПовеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.

Морам да те корегирам за бр. 2 Занаетчиство
Мора да има регистрирано фирма во Занаетчиска комора.


Calipso, во член 8 од Законот за трговски друштва од 2004 година наведено е дека: за трговци, во смисла на овој закон, не се сметаат....... 2) занаетчиите и физичките лица кои вршат услуги, освен ако нивната дејност може да се определи како претпријатие, во смисла на членот 4 од овој закон.


-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 02:09
Ок

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: ECI-MECI
Датум на внесување: 20.Јануари.2010 во 14:45
Што е сега со ова државен испит за психолози.Како се полага,што се полага и каде.Може нешто поопширно околу тоа.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Јануари.2010 во 14:49
Повели во темата "Новиот Закон за психолошка дејност", на третата страна од овој подфорум, таму е поставен дури и законот за вршење психолошка дејност, па таму мислам дека може да го најдеш одговорот на твоето прашање.

-------------


Постирано од: Срмена
Датум на внесување: 26.Јануари.2010 во 11:28
HELP!!! студент сум на правниот факултет и за испит имам случај за кој треба да напишам тужба за надомест на штета и слични ствари. Е сега случајов ми е ваков:еден тип ја удира мојава клиентка со автомобил и таа се здобива со телесни и тешки телесни повреди. И све околу тоа ми е јасно, но дали има некаква врска тоа што лицево кое што ја нанело штетата платило во обвинителство сума на пари според чл.154 од ЗКП и со тоа се отфрла кривичната пријава за загрозување на безбедноста во сообраќајот.Прашањето ми е дали и покрај тоа може да се бара надомест на настанатата материјална и нематеријална штета???Зашо нема податоци дали со тоа се спогодиле странките во обвинителство (како што во пракса ги викаат странките во ЈО за да не се тужат после)или не??
Благодарам однапред


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 09:40
Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !

-------------
car's freack


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 22:24
.......... плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !....!?изненадување


....shto zborish be?.збунетост...ne me interesira se drugo shto si pishal,..ako stavrno e ova shto go kaza!.,...zemi togash , "prevrti" ja cela drzava,...ako imash zivci i vreme,....izvadi im ja zolchkata ,...ako vekje stvarno e taka !...koj moze da te kaznuva  da ne zastanuvash , tamu kaj shto nema nikakov znak za toa?

eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!изненадување

se , chudam samo,...navistina shto lugje ziveat vo zemjava!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 01:14
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !


Прво што ми падна во очи е тоа дека делото се случило пред три години, па затоа прво провери ги роковите кои било потребно да бидат запазени за да можеш понатаму да продолжиш, независно дали тоа ќе биде управна или процесна постапка.
Доколку истите се запазени и сметаш дека ги поседуваш потребните материјални докази, а имаш финансиски можности, како и нерви да се бориш за правдата, откако ќе ги исцрпиш сите можности во управната постапка, поведи постапка пред надлежен судски орган.


-------------


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 16:00
eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!Ич да не те чудит таквата појава бидејки полицијата од Тетово се искинала од пишење казни за непоседување Елеци со висока видливост во возилата иако законот е донесен но почнува да важи по влегувањето на РМ во ЕУ !

-------------
car's freack


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 22:07
pa ,..i ne me chudi da vidish !изненадување....na glupaviot svashta mozesh da mu,...poturish !

rekov: se chudam shto li sorta lugje ziveat na ovie 25 000 km2!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: pavleta
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 11:19
Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 18:06
Нешто сличен проблем имаа едни мои пријатели кои беа во брак 3 години и во периодот на поднесувањето на барање за државjанство на РМ  добија принова.
Сопругот на мојата пријателка имаше заснован работен однос во земјава,имаше брачен стаж од 3  години,но барањето  му беше одбиено заради непознавање на македонскиот јазик.
Постапката сеуште им е во тек,се додека тој не го совлада македонскиот јазик....Македонија и све е можно!
Заборавив да напоменам,барателот на државjанството ја немаше  напуштено земјава за тие 3 години.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 00:31
Originally posted by pavleta pavleta напиша:

Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    


Непрекинато значи да имаш постојано место на живеалиште овде, секако, да си се пријавиш согласно сите процедури, а чинам дека можеш да ја преминеш границата на определен период, како што е за одмор или слично, но не сум сигурен. Инаку периодот од една година, започнува од моментот на потпишувањето во матичната книга на венчаните, кое има конститутивен карактер.


-------------


Постирано од: pavleta
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 11:11
Ви благодарам многу за вашиот одговор! Се надевам дека нема да има вакви проблеми со јазикот, јазикот мора да се знае! Во врска со пријавуването, ова е завршено, се е во ред. Да, разбирам, потпишуването во матичната книга е задолжителен услов за предизвикужане на акција, да се смета, дека сум наишла под одредбата на правната норма и рокот тече од овој момент. И ова ќе биде завршено во близку време... Ви благодарам уште еднаш!


Постирано од: Срмена
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 14:19
Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 16:54
Originally posted by Срмена Срмена напиша:

Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав


Таквото побарување има рок за застарување, ама не знам колкав период треба да измине за да може да се повика на тоа. Треба да се види во законот.


-------------


Постирано од: lola123
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 15:20
imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!


Постирано од: the king
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 15:27
ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Dafince
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 03:09
Ве молам за помош. Порано работев во една фирма која сега води спор со моја бивша колешка. Имено, таа како и сите ние земаше плата трипати поголема од оној износ кој што беше пријавен. Сега ја тужат дека разликата во износот таа го должи и треба да го врати. Мене ме викаат да сведочам и да лажам дека работодавецот е во право или во спротивно и мене ќе ме обвинат за истото. Повеќе од една година добивам покани за сведок. Поканите ги оставаат под врата. Досега не сум потпишала дека сум добила покана.
Ве молам некое стручно лице да ми одговори имам ли право да не сведочам и дали е можно да ме соберат некоја вечер со комбе со оглед на фактот дека ниедна покана не е уредно доставена.
Многу Ви благодарам.


Постирано од: Eva10
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 11:56
Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 13:38
garant nemash shansi da si gi vratish ,..pravno !
tuku,...tuka e normalna rabota,...toa shto si go dal na mesec-dva ,...da go dobiesh nazad za nekoja godina ili pak,....nikogash !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 15:15
Originally posted by Eva10 Eva10 напиша:

Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор
да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.


Со каков договор? Склчучивте писмен договор, заверен на нотар, или пак усен договор, за кој немате сведоци?

Ако сте му позајмиле пари врз основа на усен договор, без сведоци, за жал, нема да можете да докажете пред судот дека Вие сте му позајмиле пари на тој пријател, затоа што тој, ако не сака да Ви ги врати парите, ќе негира дека воопшто нешто сте му позајмиле.

-------------


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 10:08
Sekoe skolo se plaka. Pamet vo glava za drug pat.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 15:47
Koga se dava bilo shto na zaem samo na zbor, treba toa da se prifati kako daruvanje. Ako smetate deka mozhete da daruvate onoa shto vi se bara kako pomosh, togash storete go toa.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 14:02
Vo pravo si messenger, apsolutno.


Постирано од: ros_24
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 01:36
Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 17:15
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ


Секако дека има правни професии, адвокатот, судијата и нотарот се само пример за тоа, но кај нас нема како што е во Англија, barrister и solicitor. Функциите на тие две професии се обединети во една-адвокатската функција. Кај нас адвокатот има право да настапува во сите спорови, независно дали е тоа кај повисок суд, или понизок.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 18:34
Originally posted by lola123 lola123 напиша:

imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!


Дали има некаков доказ за сето ова погоре кажано, односно дали откако Вие сте му ги уплатиле средствата, сте добиле некаква потврда (црно на бело) за сето ова или не?

-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 18:49
Tokmu taka, crno na belo...Umre vremeto na doverba, na prijatelstvo, rodninski vrski pogotovo koga se pari vo prasanje...Taka da dokolku nemate nikakov dokument na kogo , sto i kolku ste dale ,pisi brate propalo...
Povece sreca idniot pat...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 19:23
Originally posted by the king the king напиша:

ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!


Законот за трговски друштва е многу често менуван.
Делот за присоединување, спојување и поделба ( статусни промени ) е од член 517 до член 537-л. Во него се опфатени статусните промени, а во најновите измени е предвидено и спојувањето на македонско трговско друштво со друштво од ЕУ. Нема услови кои се посебни и важат токму за спојувањето кое ти го бараш, барем јас колку што видов, а и сега побарав на страна со правни прописи и во ЗТД тој тип на спојување не е споменат конкретно.

P.S. Што конкретно ти треба околу спојувањето? Дали е можеби нешто што е поврзано со пазарот и конк*ренцијата на пазарот?-------------


Постирано од: ros_24
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 19:16
а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 00:39
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?


Јавниот правобранител кај нас е познат како државен правобранител и истиот ги брани правата и имотните интереси на Република Македонија и други функции одредени со закон.

Народниот правобранител пак се грижи за почитување на човековите права и слободи од страна на органите на управата.

Јавното обвинителство на Република Македонија како единствен и самостоен државен орган кој ги гони сторителите на кривични дела и на други со закон утврдени казниви дела.

На интернет има доста информации за сите овие функции.

Во однос на есејот, пишувајте за судиите, адвокатите, нотарите, а можете да ги опфатите и овие професи, па и да направите споредба со земјите кои имаат прецедентно право, како што се Англија и САД.-------------


Постирано од: ros_24
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 14:02
па да..тоа е и целта да се направи споредба со овие две држави
фала многу *


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 28.Мај.2010 во 16:02
Prasanje:

Koj Zakon se odnesuva na lazno prestavuvanje? Znam za Zakonot za ime, no koga se raboti za lazno pretstavuvanje na svoja profesija, i sl, so cel materijalna zloupotreba?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Мај.2010 во 16:32
Originally posted by Kali Kali напиша:

Prasanje:Koj Zakon se odnesuva na lazno prestavuvanje? Znam za Zakonot za ime, no koga se raboti za lazno pretstavuvanje na svoja profesija, i sl, so cel materijalna zloupotreba?


Има еден член во Кривичниот Законик кој се однесува на Злоупотребата на личните податоци.


Злоупотреба на лични податоци


Член 149


(1)Тој што спротивно на условите утврдени со закон, без согласност на граѓанинот собира, обработува или користи негови лични податоци, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
(2) Со казна од став 1 се казнува тој што ќе навлезе во компјутерски информатички систем на лични податоци со намера користејќи ги за себе или за друг да оствари некаква корист или на друг да му нанесе некаква штета.
(3)Ако делото од ставовите 1 и 2 го стори службено лице во вршење на службата, ќе се казни со затвор од три месеци до три години.
(4) Обидот е казнив
(5) Ако делото го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.-------------


Постирано од: maja.s
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 16:09
Rabotam sekoja sabota, a spored zakon neli ne treba toa da e dozvoleno???? I plus jas sum so visoko obrazovanie, a prijavena sum kako srednista i za toa dobivam plata...
Kade mozam vakvi nepravilnosti da prijavam????


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 16:30
Прво добредојде на форумов Маја.
Повели еден линк, мислам дека ќе ти заврши работа.

http://www.dit.mk/ - http://www.dit.mk/

Па можеш понатаму да споделиш информации со нас. Колку се ефикасни и слично.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: maja.s
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 17:03
Fala Citam i gledam deka mnogu clenovi od zakonot gi zaobikoluvaat. Ke prijavam nepravilnost, a ke vidime koga ke se reagira....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 17:17
Originally posted by maja.s maja.s напиша:

Rabotam sekoja sabota, a spored zakon neli ne treba toa da e dozvoleno???? I plus jas sum so visoko obrazovanie, a prijavena sum kako srednista i za toa dobivam plata...
Kade mozam vakvi nepravilnosti da prijavam????


Работното време го организира работодавачот. Ако работодавачот јасно ти навестил во самиот договор дека работното време се одвива и во сабота, тогаш ти си потпишала дека прифаќаш такво нешто и дека ќе работиш согласно работното време кое сте го договориле со работодавачот. Ако пак, работното време е организирано од понеделник до петок, а за тоа и сте потпишале договор, тогаш, имаш право да пријавиш неправилност.

Во однос на пријавувањето, работодавачот твој ќе одговара за непријавување на вистинска состојба, што колку што јас знам, претставува прекршок.

-------------


Постирано од: maja.s
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 17:52
Dogovorot e potpisan za rabota od ponedelnik do petok...site go znaat ova kaj mene, ama ako ne ni odgovaralo, sme mozele da si napustime. Toa e situacijata kaj nas...
Ni Riselje ne bi mozel podobro da ne osakati....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 20:12
Originally posted by maja.s maja.s напиша:

Dogovorot e potpisan za rabota od ponedelnik do petok...site go znaat ova kaj mene, ama ako ne ni odgovaralo, sme mozele da si napustime. Toa e situacijata kaj nas...
Ni Riselje ne bi mozel podobro da ne osakati....


Штом работодавачот го организирал работното време од понеделник до петок, тогаш во сабота не треба да се работи, затоа што саботата не е дел од работното време, односно не е вклучена во работното време, што значи дека, во тој случај, можете да пријавите и неправилност, затоа што законот комплетно е на ваша страна.

-------------


Постирано од: konan
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 11:26
Originally posted by maja.s maja.s напиша:

Fala Citam i gledam deka mnogu clenovi od zakonot gi zaobikoluvaat. Ke prijavam nepravilnost, a ke vidime koga ke se reagira....
nego ke go opomenat a ti ke letas od rabotaда

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 12:40
Конан како искусен во ова , ја даде најреалната слика. Тоа што реално може да ти се случи. Баш пред некој ден зборев со една соседка што остана без работа...ми вика..

Газдата ме тераше да работам 7 дена по 7 часа(а имала потпишано за 40 часа неделно) на ден и кога му реков дека е противзаконски ме погледна и ништо не рече. По 3 дена ме избрка од работа. Што да правам сега......
Ај што да и речам...оди и поднеси тужба...што друго...
Штета..каква е реалната ситуација во земјава.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 11.Јули.2010 во 12:52
Пак нешто ме интересирашесреќа

На пример, дете се раѓа вонбрачно, таткото не го признава, значи неговото раѓање и постоење е одлука само на мајката....после некое време, таткото одлучува да се направат ДНК тестови, се испоставува дека е негово детето, и тој одеднаш решава да бара целосно старателство- а ситуацијата е- тој е во брак, и е многу богат и влијателен, значи може да го обезбеди детето материјално тип топ, а мајката е самохрана и има просечна плата 250 еур.

Како законот во Мк го гледа овој случај...кој има предност?
Постирано од: Македон
Датум на внесување: 11.Јули.2010 во 13:29
Originally posted by Kali Kali напиша:

Пак нешто ме интересирашесреќаНа пример, дете се раѓа вонбрачно, таткото не го признава, значи неговото раѓање и постоење е одлука само на мајката....после некое време, таткото одлучува да се направат ДНК тестови, се испоставува дека е негово детето, и тој одеднаш решава да бара целосно старателство- а ситуацијата е- тој е во брак, и е многу богат и влијателен, значи може да го обезбеди детето материјално тип топ, а мајката е самохрана и има просечна плата 250 еур. Како законот во Мк го гледа овој случај...кој има предност?


Дали со пресуда е утврдено дека тужителот е татко на детето, или сеуште е во постапка докажувањето на татковството? Ако со пресуда е утврдено дека тужителот е татко на детето, тогаш меѓу детето и тужителот настануваат односи меѓу родител и дете со дејство еx tunc, oдносно од раѓањето на детето. Судот истотака може во спорот за утврдување или оспорување на татковството, доколку смета дека е можно и потребно со оглед на исходот на спорот и околностите, да донесе одлука за доверување на детето на чување и воспитание. Секако, тука влијание ќе има и возраста на детето.

Пред се, се остава на самите родители да се спогодат за чување и воспитание на детето, доколку пак не успеат во тоа, решение ќе донесе Центарот за социјална работа, но како што кажав погоре, доколку судот оцени дека е можно и потребно, уште во самата постапка за утврдување на татковството, ќе донесе одлука за доверување на детето на чување и воспитание на еден од родителите. Оној родител, со кого детето не живее има право да одржува лични контакти со детето, при што и за ова е потребна спогодба меѓу родителите, но доколку не успеат ниту за ова да се спогодат, тогаш, решение ќе донесе Центарот за социјална работа, имајќи ги предвид и мислењата како и ставовите на детето, во зависност од возраста, при што го предупредува за последиците од неговата одлука.

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 11.Јули.2010 во 19:18
Да речеме дека е утврдено со пресуда дека е тој таткото, и дека родителите не можат да се спогодат.
Мене всушност ме интересираше ова со ЦСР; знам дека се тие надлежни да донесат решение за чување ( за старателство беше судот, или исто ЦСР?). И, дека се многу корумпирани, т.е. дека одлуките што ги донесуваат се најчесто во корист на оној кој има појаки врски, или моќ. Дека воопшто не се ажурни што се однесува до увид на терен, ангажираност во случаевите и стручна компетентност. Во смисла, не дај боже да мораш да тропнеш на нивна врата.

Дали на некој начин законот ја штити мајката во овој случај? Самохрана е, има ептен просечни примања, и има шанси да и го одземат детето.

Што станува на пример, ако се покаже дека таткото недоволно добро се грижи за детето, т.е. дека е неодговорен родител со последици по неговото психофизичко здравје, а ЦСР го штити бидејќи е влијателен на пример? Или обратно, кога мајката е неодговорен родител, а ЦСР е на нејзина страна бидејќи е мајка?

Всушност, дали во Македонија постои ефикасен механизам кој го контролира ЦСР, кога ЦСР лошо ја води играта на стручен медијатор помеѓу родителите и детето?

И ...thanks големо%20гушкањеПостирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 00:08
Originally posted by Kali Kali напиша:

Да речеме дека е утврдено со пресуда дека е тој таткото, и дека родителите не можат да се спогодат.


Ако во постапката за утврдување на татковството судот не донел одлука за чување и воспитание, поради тоа што сметал дека не треба да донесе таква одлука, тогаш останува тоа да се стори со спогодба, а ако не успее и со спогодба, тогаш, решение ќе донесе Центарот за социјални работи. Во случајов, таткото ќе е тој кој ќе поднесе барање за такво нешто, поради изменетите околности.
Во сето ова, истотака, Центарот ќе прибави и мислење од самото дете, земајќи ја в предвид возраста на истото.

Originally posted by Kali Kali напиша:


Мене всушност ме интересираше ова со ЦСР; знам дека се тие надлежни да донесат решение за чување ( за старателство беше судот, или исто ЦСР?).


Тие се надлежни, но при пресуда за утврдување на татковство или за развод на брак, судот истотака може да донесе одлука, при претходна консултација на Центарот за социјални работи.

Originally posted by Kali Kali напиша:


И, дека се многу корумпирани, т.е. дека одлуките што ги донесуваат се најчесто во корист на оној кој има појаки врски, или моќ. Дека воопшто не се ажурни што се однесува до увид на терен, ангажираност во случаевите и стручна компетентност. Во смисла, не дај боже да мораш да тропнеш на нивна врата. Дали на некој начин законот ја штити мајката во овој случај? Самохрана е, има ептен просечни примања, и има шанси да и го одземат детето.


Со самото утврдување на татковството, одлуката има дејство ex tunc, од што произлегува дека тој е татко од чинот на раѓање на детето, па ги има истите права како и мајката. Тоа значи дека има право да остварува контакт со детето, па дури и да го земе на чување и воспитание, ако за тоа одлучи Центарот за социјална работа,.

Дали се корумпирани или не, навистина не знам, не сум запознаен со ефикасноста на Центарот.

Originally posted by Kali Kali напиша:


Што станува на пример, ако се покаже дека таткото недоволно добро се грижи за детето, т.е. дека е неодговорен родител со последици по неговото психофизичко здравје, а ЦСР го штити бидејќи е влијателен на пример?
Или обратно, кога мајката е неодговорен родител, а ЦСР е на нејзина страна бидејќи е мајка?Всушност, дали во Македонија постои ефикасен механизам кој го контролира ЦСР, кога ЦСР лошо ја води играта на стручен медијатор помеѓу родителите и детето?И ...thanks големо%20гушкање


Во таков случај, другиот родител или јавниот обвинител ќе поведат постапка пред суд за одземање на родителското право над детето поради злоупотреба или грубо занемарување на родителските должности. Судот, по прибавено мислење од Центарот за социјална работа, ќе донесе одлука за одземање на родителското право над детето. Судијата колку што имам познавања не е обврзан стриктно да го следи прибавеното мислење.

Не би можел конекретно да ти одговорам како се одвива надзорот на работата на Центарот за социјални работи, чинам дека за тоа е надлежно Министерството за труд и социјална политика.

Повели и другпат.

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 13:02
Фала! :)


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 21.Септември.2010 во 23:42

Еве едно прашање.Ако со некого делиш имот, а он има поголем процент,дали он има право да го продаде целиот имот без да го праша оној со помал процент?!не%20знамПостирано од: kakos
Датум на внесување: 22.Септември.2010 во 15:23
Јас сум тужител во граѓански спор.
Постапката трае скоро две години и се наоѓа пред завршување - остана судијата да ја прогласи одлуката.
Анализирајќи ја целата постапка јас сум убеден дека треба да добијам.
Во оваа ситуација мојот адвокат ми кажува дека ќе ја повлече тужбата ако јас не потпишам со него договор - согласност, со чиј што текст јас не се согласувам.
(Секако дека претходно имам потпишано полномошно, за тој да ме застапува)

Дали адвокатот може да ја повлече тужбата без моја согласност? (можеби тој има влијанија од страна на тужениот)
Дали јас можам да го оспорам тоа повлекување на тужба?
Ако овој адвокат работи против моите интереси, како да ангажирам друг за истиов случај? (како е тоа законски определено?)
Кои се надлежните институции каде можам да добијам:
Информации
Правна помош

Консталацијата на нештата бара итност во мојата одлука.
Благодарам.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 25.Септември.2010 во 14:29
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Еве едно прашање.Ако со некого делиш имот, а он има поголем процент,дали он има право да го продаде целиот имот без да го праша оној со помал процент?!не%20знамСтанува збор за недвижна ствар, зар не? Истотака, би прашал, дали е можна делба на истата, без притоа истата да се уништи?

Според ова што го пишуваш, очигледно станува збор за сосопствност на ствар која со делбата би се уништила, бидејќи делот е определен сразмерно, според целината (идеален дел).
Во таков случај, пред се, сосопственикот треба да го понуди делот на другите сосопственици, кои имаат право на првенствено купување.
Доколку со правото на делба, може да се подели стварта без нејзино уништување, тогаш тоа и ќе се изведе по пат на судска делба. Истотака, судот може да одлучи при поделба на стварта, стварта да му припадне на едниот сосопственик, а тој на другите делови да им ја исплати вредноста на нивните делови.

На крајот, истотака е можна и судска делба по пат на јавна продажба, доколку стварта со поделбата би се уништила или значително би се намалила нејзината вредност.

Во овој случај сосопственикот на ствар што е предмет на делба со јавна продажба, има право на првенствено купување. Во спротивно, по јавната продажба на трето лице, секој од сопствениците ќе добие вредност еднаква на делот кој го поседува.

-------------


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 25.Септември.2010 во 20:06

Не е можна делба без уништување,затоа прашањето и ми беше!

Не ми одговори на прашањето!не
 
Инаку она другото што го напиша и мене ми е горе-долу познато.намигнување


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 01:12
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Не е можна делба без уништување,затоа прашањето и ми беше!


Не ми одговори на прашањето!не

 

Инаку она другото што го напиша и мене ми е горе-долу познато.намигнување


Па токму судската делба со јавна продажба е одговор на твоето прашање. Сосопственикот ќе му го понуди на оној со помал дел, својот дел, а доколку другиот сосопственик не сака да го откупи, тогаш по пат на јавна продажба, имотот ќе биде продаден, а двата сосопственика ќе добијат вредност сразмерна на делот.

-------------


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 03:27

Ти сега одиш во нешто друго.Еве сега ќе ти појаснам.Дали да речеме ако двајца поседуваат недвижнина на пр.

Дали оној со поголем процент може да ја продаде целата недвижнина без да го праша оној со помал процент.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 12:15
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Ти сега одиш во нешто друго.Еве сега ќе ти појаснам.Дали да речеме ако двајца поседуваат недвижнина на пр.


Дали оној со поголем процент може да ја продаде целата недвижнина без да го праша оној со помал процент.


Не одам во нешто друго. Самиот, без судска одлука, не може да го продаде сиот неделив имот. Судската делба со јавна продажба е единствен начин.

-------------


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 12:44
Но како доаѓаме до судска делба!?
 
Дали едниот тоа го покренува или двајцата се потребни?
 


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 12:50
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Но како доаѓаме до судска делба!?
 

Дали едниот тоа го покренува или двајцата се потребни?

 


Едниот сосопственик доволно е да покрене барање за судска делба по пат на јавна продажба, но во таков случај, другиот сосопственик има право на првенствено купување, доколку понуди еднакви услови како и најповолниот понудувач. Правото на првенствено купување во секој случај е гарантирано.

-------------


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 26.Септември.2010 во 17:38

Ако добро те разбрав едниот сопственик може да покрене барање за судска делба и тоа да се усвои,без да го праша тој со помал процент!И тоа да се даде на јавна продажба.Така ли е !Постирано од: sneza71
Датум на внесување: 30.Септември.2010 во 20:25
dali podlegnuva na plakanje danok na imot deloven objekt ako nee pusten vo upotreba


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 13:35
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Ако добро те разбрав едниот сопственик може да покрене барање за судска делба и тоа да се усвои,без да го праша тој со помал процент!И тоа да се даде на јавна продажба.Така ли е !Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 13:53
Originally posted by sneza71 sneza71 напиша:

dali podlegnuva na plakanje danok na imot deloven objekt ako nee pusten vo upotreba


Согласно член 1 од ЗАКОНОТ ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ И ДОПОЛНУВАЊЕ НА
ЗАКОНОТ ЗА ДАНОЦИТЕ НА ИМОТ "Сл. Весник на Р. Македонија бр.92/07 од 24.07.2007 година", даночното ослободување на обврзникот во однос на деловните згради или простории каде обврзникот ја врши дејноста повеќе не важи.


Дали Вам ви стигна решение за плаќање данок на имот и кога?

-------------


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 03.Октомври.2010 во 00:58
Originally posted by Македон Македон напиша:Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.
A што ако тој со помал процент не се согласува воопшто со продажбата!? 


Постирано од: tinodj
Датум на внесување: 03.Октомври.2010 во 04:06
Здраво на сите...

Мене ме интересира дали некој може да ми даде конкретен одговор на следното прашање:

Дали странец (конкретно Словенец) во Македонија може да купи недвижен имот?

Дали притоа има ограничувања во однос на тоа од каков тип е имотот: стан, куќа, двор, нива, ограничувања заради локацијата на имотот, заради типот - пример: имотот е од културно или историско или стратешко за одбраната значење


Информација на тема во кој закон би било ова ( а поконкретно во кои членови од тој закон ) - исто е многу добродојдена.

Дополнителни информации (линкови, имиња на институции) би биле повеќе од добредојдени.Постирано од: clen59
Датум на внесување: 04.Октомври.2010 во 08:46
Ме интересира при донесување на одлука дали е главен диспозитивот или образложението или пак и едното и другото одат заедно.Во диспозитив се повикува на член 81 од ЗРО а во образложение на член 59 од ЗСО.И што во случајот ако повикувањето е на основа на член 59 а таа одредба со одлука на Уставен Суд е укината?Дали можам да покренам кривична постапка кон лицата и органите кои се повикале на овој укинат член 59 став 10 од Закон за средно образование.
Поздрав


Постирано од: clen59
Датум на внесување: 04.Октомври.2010 во 09:09
Здраво,
Ме интересира при донесување на одлука дали е главен диспозитивот или образложението или пак и едното и другото одат заедно.Во диспозитив се повикува на член 81 од ЗРО а во образложение на член 59 од ЗСО.И што во случајот ако повикувањето е на основа на член 59 а таа одредба со одлука на Уставен Суд е укината?Дали можам да покренам кривична постапка кон лицата и органите кои се повикале на овој укинат член 59 став 10 од Закон за средно образование.
Поздрав


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Октомври.2010 во 12:49
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Да, но пред тоа мора да му го понуди својот дел, а доколку не постигнат согласност, тогаш покренува процес за судска делба по пат на јавна продажба.
A што ако тој со помал процент не се согласува воопшто со продажбата!? 


Како што објаснив погоре, на тој со помал дел му е понудено првенствено да го откупи делот на оној со поголем дел, па откако тој ќе одбие, делбата ќе се врши по пат на јавна продажба. Во таков случај, тој со помал дел, откако претходно го одбил правото да го откупи делот, нема начин како да ја спречи делбата по пат на јавна продажба.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Октомври.2010 во 13:04
Originally posted by tinodj tinodj напиша:

Здраво на сите...

Мене ме интересира дали некој може да ми даде конкретен одговор на следното прашање:

Дали странец (конкретно Словенец) во Македонија може да купи недвижен имот?

Дали притоа има ограничувања во однос на тоа од каков тип е имотот: стан, куќа, двор, нива, ограничувања заради локацијата на имотот, заради типот - пример: имотот е од културно или историско или стратешко за одбраната значење


Информација на тема во кој закон би било ова ( а поконкретно во кои членови од тој закон ) - исто е многу добродојдена.

Дополнителни информации (линкови, имиња на институции) би биле повеќе од добредојдени.Физичко лице, државјанин на земја членка на ЕУ и ОЕЦД во Македонија може да биде купи подвижен и недвижен имот. Оние физички лица кои не се државјани на земјите членки на ЕУ и ОЕЦД можат да се стекнат со право на сопственост само под услови на реципроцитет.

За ова погледни во член 2 од Законот за изменување и дополнување на Законот за сопственост и други стварни права (Службен весник на Р.Македонија бр.92/08 од 22.07.2008)

Истотака и погледни го членот 1 од Законот за изменување и дополнување на Законот за сопственост и други стварни права (Службен весник на Р.Македонија, бр.139 од 19.11.2009 година).

Сепак, согласно член 250 од Законот за сопственост и други стварни права, странски лица не можат да бидат сопственици на недвижност, која поради заштита и безбедност на Република Македонија е прогласено за подрачје на кое странски лица немаат право на сопственост, освен ако со закон поинаку не е определено.

-------------


Постирано од: indigo_cg
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 01:57
Здраво,

Би сакал да прашам дали има некој искуство со работа преку интернет. Сакам да почнам да работам на проекти како на пример web & graphic design. Проблемот е што се наплаќа само преку Paypal. Јас лично имам Paypal кој ми е поврзан со сметка во Бугарија. Е сега сакам да прашам како треба да се постапи за сето тоа да биде легално со плаќање на даноци, и кому треба да се плати данок ?

Однапред благодарност за советите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 17:39
Originally posted by indigo_cg indigo_cg напиша:

Здраво,

Би сакал да прашам дали има некој искуство со работа преку интернет. Сакам да почнам да работам на проекти како на пример web & graphic design. Проблемот е што се наплаќа само преку Paypal. Јас лично имам Paypal кој ми е поврзан со сметка во Бугарија. Е сега сакам да прашам како треба да се постапи за сето тоа да биде легално со плаќање на даноци, и кому треба да се плати данок ?

Однапред благодарност за советите.


Провери дали постои договор меѓу Македонија и Бугарија за одбегнување на двојното оданочување, доколку постои, Република Македонија нема да те оданочи за нешто за кое веќе си бил оданочен во Бугарија. Ти прочитај го сепак договорот.

Во однос на данокот во Република Бугарија, како и работата преку интернет, не би можел да ти одговорам, сепак, не го познавам бугарското право.

-------------


Постирано од: Pannet
Датум на внесување: 23.Октомври.2010 во 23:15
Моето породилно отсуство треба да заврши наредниот месец. Но работам во фирма каде што има масовни отпуштања.

Дали сум заштитена?

Конкретно, имам слушнато дека откако ќе се вратам од породилно не смеат да ме отпуштат една година, и не смеат да ме сменат од работната единица каде што работам (на пр.да ме пратат во друг град).

Има ли некој информација околу ова?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Октомври.2010 во 01:03
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Моето породилно отсуство треба да заврши наредниот месец. Но работам во фирма каде што има масовни отпуштања.

Дали сум заштитена?

Конкретно, имам слушнато дека откако ќе се вратам од породилно не смеат да ме отпуштат една година, и не смеат да ме сменат од работната единица каде што работам (на пр.да ме пратат во друг град).

Има ли некој информација околу ова?


Согласно член 101 од Законот за работни односи, се додека си на породилно отсуство работодавачот не смее да те отпушти. За периодот по враќањето од отсуството, никаде во законот не стои забрана за отказ. Постојат други видови заштита на работничката во тој период, но забрана за отказ нема.-------------


Постирано од: Pannet
Датум на внесување: 24.Октомври.2010 во 12:51
Фала МАкедон на одговорот. Единствено што знам е дека можам да користам 1 час пауза наместо 30 минути за доење. Имам ли некои други права и олеснувања? Т.е., за кои видови заштита зборуваме?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Октомври.2010 во 22:03
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Фала МАкедон на одговорот. Единствено што знам е дека можам да користам 1 час пауза наместо 30 минути за доење. Имам ли некои други права и олеснувања? Т.е., за кои видови заштита зборуваме?


За време на бременоста, како и една година по породувањето, работничката не смее да врши работи кои би наштелиле на нејзиното здравје, како и на здравјето на детето. За време на бременоста, како и со дете до една година возраст работничката не смее да врши прекувремена работа или да работи ноќе. На работничка која има дете од една до три години може да се наложи да врши прекувремена работа или работа ноќе само со нејзина претходна писмена согласност.

Во однос на паузата, имаш право на пауза од еден и пол час дневно, во кое време се засметува и дневната пауза. Тоа право го имаш се до наполнување една година на детето.

Има и други видови заштита, но тие се остваруваат доколку детето е родено со тешка болест, порано родено, доколку истото живее само со работничката ( самохрана мајка ) и доколку се роди мртво дете.

Истотака, работничката по враќањето од породилното отсуство треба да се врати на истото работно место, или на место според условите од договорот за вработување.

-------------


Постирано од: Morfeus
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 13:17
Во 1996 година моите имаат склучено купопродажен договор со владата за стан, спрема некој закон кој е тогаш донесен. Станот од тогаш го отплаќаме на рати и сеуште не е отплатен.

Дали ни следува имотен лист. Ова прашувам затоа што за да се регистрираме како заедница на станари е потребен број на имотен лист. Исто така за откуп на дворно земјиште како што разбрав потребна е копија од имотен лист.


Постирано од: fstak
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 13:51
imam dogovor za plac od 1984 godina vo koj se naznacuva deka 1/3 od placot ke se plati koga ke bidat doneseni voda struja i koga placot ke se prevede.Za voda i struja do kukata sme se pogrizile sami znaci sami sme platile .placot seuste ne e preveden bidejki gazdata bara da mu se plati.Dvajcata koj go imaat ovoj dogovor potpisano se pocinati.Svedoci ima zivi.Ovoj dogovor e samo so potpis na svedoci.
Imam slusnato deka zakonski ako nie ziveeme tuka poveke od 15 godini i nikoj ne go osporuva nasiot prestoj deka se podnesuva fiktivna tuzba i deka se presuduva vo nasa korist.Neznam slucajot e malku zamrsen .


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 21:07
Originally posted by fstak fstak напиша:

imam dogovor za plac od 1984 godina vo koj se naznacuva deka 1/3 od placot ke se plati koga ke bidat doneseni voda struja i koga placot ke se prevede.Za voda i struja do kukata sme se pogrizile sami znaci sami sme platile .placot seuste ne e preveden bidejki gazdata bara da mu se plati.Dvajcata koj go imaat ovoj dogovor potpisano se pocinati.Svedoci ima zivi.Ovoj dogovor e samo so potpis na svedoci.
Imam slusnato deka zakonski ako nie ziveeme tuka poveke od 15 godini i nikoj ne go osporuva nasiot prestoj deka se podnesuva fiktivna tuzba i deka se presuduva vo nasa korist.Neznam slucajot e malku zamrsen .


Дали делото не е можеби застарено?

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 21:10
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Во 1996 година моите имаат склучено купопродажен договор со владата за стан, спрема некој закон кој е тогаш донесен. Станот од тогаш го отплаќаме на рати и сеуште не е отплатен.

Дали ни следува имотен лист. Ова прашувам затоа што за да се регистрираме како заедница на станари е потребен број на имотен лист. Исто така за откуп на дворно земјиште како што разбрав потребна е копија од имотен лист.


Дали можеш да посочиш за кој закон станува збор, за да може да проверам и да видам за што станува збор поточно?

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Ноември.2010 во 16:12
shto zbori pa onoj?збунетост
 
ima ushte mnogu shto ne gi kupile ili  otplatile stanovite, i shto sega , tie nema da mozat da uchestvuvaat vo "drushtvoto" ,a?изненадување
 
...ako nekoj bekje,nema imot..t.e negov list,...togash sigurno ima nekoj dogovor za koristenje na stanot, i toa mu e dovolno !
 
iili pak ,..samiot kupoprodazen dogovor!
 
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fstak
Датум на внесување: 05.Ноември.2010 во 19:24
A kako ke ja resam legalizacijata na kukata?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Ноември.2010 во 12:53
Originally posted by fstak fstak напиша:

A kako ke ja resam legalizacijata na kukata?


Верувам дека договорот е склучен согласно Законот за облигационите односи на СФРЈ од 1978 година, кој кај нас важеше до 2001 година, кога е донесен новиот закон. Треба да се провери рокот на застареност во тој закон за да може да говориме за правна заштита.

Мислам дека треба да се бара стекнување на право на сопственост по пат на градење на туѓо земјиште во согласност со сопственикот на земјиштето, како на земјиштето, а соспственост на куќата ти поседуваш, доколку истата си ја изградил со дозвола на сопственикот на земјиштето, а и со дозвола од надлежен државен орган, уште со самото запишување на правото на сопственост во јавните книги (катастар). Ти имаш право на сопственост на куќата, зар не? Истата дали е изградена со сите дозволи за градба?

Од друга страна, ти си и совесен држател на земјиштето како недвижна ствар, со што можеш да се стекнеш со право на сопственост по пат на одржување по изминување на определен период. Според тогашниот закон, не знам кој е рокот за стекнување по пат на одржувачка, според сегашниот е 20 години и ти тој рок го исполнуваш, но односите настанале во времето на важење на тогашниот закон.

Прво одговори, ако можеш на тоа што те прашав, па ако треба и ќе ги побараме роковите.

-------------


Постирано од: fstak
Датум на внесување: 08.Ноември.2010 во 10:29
VO dogovorot e naznaceno deka mu se plateni dve tretini i dozvoluva da se pocne so izgradba.Kukata e diva gradba nemam nikakva dokumentacija,kako proekt ,dozvola za gradba,lokaciski uslovi i.t.n.Znam deka toa moze i sega da go napravam bidejki opstinata sproveduva upis ama jas ne otidov od pricina sto nemam imoten ili posedoven list na nase ime.
Sakam da go resam ova ama neznam koj e najdobriot pat.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Ноември.2010 во 12:48
Originally posted by fstak fstak напиша:

VO dogovorot e naznaceno deka mu se plateni dve tretini i dozvoluva da se pocne so izgradba.Kukata e diva gradba nemam nikakva dokumentacija,kako proekt ,dozvola za gradba,lokaciski uslovi i.t.n.Znam deka toa moze i sega da go napravam bidejki opstinata sproveduva upis ama jas ne otidov od pricina sto nemam imoten ili posedoven list na nase ime.
Sakam da go resam ova ama neznam koj e najdobriot pat.


Дали е ова договор за закуп или трајно користење? Ако е договор за трајно користење, дали правата од истиот, се запишани во катастарот?

-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk