IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:28
Опа и тука некои бомби летаат.    
Значи од сега со адвокат ја тука да си влегувам.
Посебно што многу попустливо по некои вакви лични
навреди,закани и ред поинакви кршења на форумскиот
правилник се реагира...
Има барем неколку кои покрај тоа што се без никаква опомена
кон упатувачите,и сеуште стојат.А се вулгарни пред се.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:49
Бомби бе и тоа по некоја случајност истиот Телеком Мувата на капата
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:54
Е до толку не драматизирај...Нема тука милионски провизии.
Но не е исклучено високо малограџанство.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 22:25
Originally posted by fiks fiks напиша:

смеење 


4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.
Da dopolnam, administrator ima pristap do mail adresa so koja korisnikot se registrira kako i do site informacii koi gi vnesuva pri zaclenuvanjeto na forumot
IP tracer koi locira IP adresi vo Karposh se IP adresi na T-Home. Site korisnici na drugi provajderi i kabelski operatori IP tracer dava priblizno tocna lokacija
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 01:44
Сега се каам што не го навлеков да се расприкаже уште малку во врска со неговите чпиунски потфати. Али тоа е.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 03:11


Vsushnost, koj saka(negovo pravo si e) mozhe slobodno da go tuzhi The Nagual za negovata "Marihuana inicijativna propaganda" na forumov, zatoa shto toa e protivzakonsko neshto...se shto treba da napravite e da go prijavite kako chlen na forumov so dostavena kopija na del od negovite mislenja preku advokat...i sekako deka ako advokatot podnese tuzhba ke mora da se otvori istraga...i togash ke mora adminite da dozvolat pristap do forumot zaradi istragata i ke mora da ja dadat tochnata lokacija na korisnikot(takvo neshto se ima slucheno na forumot Kajgana koj e pod povremena prismotra na nadlezhnite organi poradi bezbednsta na drzhavata-kako i drugi sajtovi.)

Toa e standardna operativna procedura nasekade vo svetot...i nekoj ako se prai mangup na forumov toa ne sum jas.

Jas sum protiv mangupite na forumov koi na mala vrata ja promoviraat upotrebata na Marihuanata.

Moe mislenje e deka adminite ne treba da toleriraat takvo odnesuvanje na forum(na tema za legalizacija na Marihuanata da spamira nekojsi posran narkoman)Изменето од fiks - 13.Јули.2015 во 11:53
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 11:53
А да смиревте малку топката и двајцата ќе може?

Секој има право на мислење и изнесување на истото, и никому нема да му се скрати тоа право.


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 15:22
Originally posted by Mazak Mazak напиша:Vsushnost, koj saka(negovo pravo si e) mozhe slobodno da go tuzhi The Nagual za negovata "Marihuana inicijativna propaganda" na forumov, zatoa shto toa e protivzakonsko neshto...se shto treba da napravite e da go prijavite kako chlen na forumov so dostavena kopija na del od negovite mislenja preku advokat...i sekako deka ako advokatot podnese tuzhba ke mora da se otvori istraga...i togash ke mora adminite da dozvolat pristap do forumot zaradi istragata i ke mora da ja dadat tochnata lokacija na korisnikot(takvo neshto se ima slucheno na forumot Kajgana koj e pod povremena prismotra na nadlezhnite organi poradi bezbednsta na drzhavata-kako i drugi sajtovi.)

Toa e standardna operativna procedura nasekade vo svetot...i nekoj ako se prai mangup na forumov toa ne sum jas.

Jas sum protiv mangupite na forumov koi na mala vrata ja promoviraat upotrebata na Marihuanata.

Moe mislenje e deka adminite ne treba da toleriraat takvo odnesuvanje na forum(na tema za legalizacija na Marihuanata da spamira nekojsi posran narkoman)
Иди кај адвокат со ваква идеја и ќе те препрати на психијатрија.
За што да ме пријават? Што се борам за легализација. Тоа е елементарна слобода на говор бе троле едно. Такви истраги се отвораат само доколку има сериозни индиции за криминал. А вчера, токму ти произнесе такви индиции во врска со себе и некојси админ кај кој твоето лижење упалило. Им правиш проблеми на луѓето, свесен ли си за тоа.
Инаку за наводната "пропаганда" ако е така тогаш и Месенџер треба да се пријави пошто и тој е про легализација. И некако не сум те видел него да го наречеш наркоман.(А имаме отприлика ист број на постови на темата. Иди брои ако не те мрзи) Можда пошто е админ, а нив е лошо да ги наречеш наркомани.

Изменето од fiks - 13.Јули.2015 во 15:31
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 15:30
Дечки, последен пат ве замолувам да прекинете со лични квалификации и, или дискутирајте на теми или прекинете да си реплицирате, да не банирам, затоа што тоа го мразам најмногу.

Мислам дека се разбравме, плус глупаво е да се кара некој на форум и да се конфронтира со некој кој не го знае.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 16:24
Некако само мене ме цензурирате, а оној тролот што уште од прв контакт со мене почна со ad hominem напади и навреди пошто немаше аргументи, си го галкате. Лигавењето се исплати. Тоа е тоа. Ама ваша штета е тоа. Тоа е исто како дома да си чувате агресивна шугава џукела и да очекувате да ви дојдат гости. Епа што да ви кажам. Негативно влијае врз ВАШАТА репутација. А во интернет ерата таквите ствари се шират вирално. (Не дека јас планирам да ве тужакам, ама луѓето читаат и гледаат)
И немора веќе да ме цензурирате, ќе се изцензурирам сам и достоинствено ќе се повлечам од тука. Како морален победник. Па има и други форуми со далеку подобра администрација и нулта толеранција кон тролови.
Good luck
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 18:12
Сите ги корегирам јас, не само тебе, не знам зошто мислите дека заземам страназбунетост
Ни тебе те знам Нагуал ни па Мазак, така да, ако ме обвинуваш си во грешка, а ако па не сакаш да пишуваш, јас тука нема што да направам.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
jovanh Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2015
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jovanh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2015 во 01:53
Здраво би сакал три работи да прашам.
Дали на мене како невраборен кој не е регистриран во завод за вработување ми следува бесплатна правна помош и кои адвокати/организации нудат бесплатна правна помош?
а третото прашање ми е за парница која на прво излагање би се дошло со порамнување мегу мене и тужителот дали се плакаат судски трошоци и ако се плакаат колку коштаат тие судските трошоци одпилика ако на прво излагање се порамнам со оној кој ме тужи.
фала
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2015 во 02:26
Originally posted by jovanh jovanh напиша:

Здраво би сакал три работи да прашам.
Дали на мене како невраборен кој не е регистриран во завод за вработување ми следува бесплатна правна помош и кои адвокати/организации нудат бесплатна правна помош?
а третото прашање ми е за парница која на прво излагање би се дошло со порамнување мегу мене и тужителот дали се плакаат судски трошоци и ако се плакаат колку коштаат тие судските трошоци одпилика ако на прво излагање се порамнам со оној кој ме тужи.
фала

Ти не спаѓаш во групата на лица кои можат да користат бесплатна правна помош затоа што не следува на невработени лица.

Бесплатна правна помош можат да добијат корисници на социјална помош, корисници на правото на инвалидски додаток, кои не остваруваат други приходи по основ на заработувачка или приходи од недвижности, корисници на најниска пензија кои живеат во семејна заедница со две или повеќе лица издржувани од него и семејства или самохран родител со едно или повеќе малолетни деца кои остваруваат право на детски додаток. На ова со измените на законот бесплатна правна помош можат да добијат и лицата на кои им е признаено правото на азил, барателите на азил, внатрешно раселено лице, како и раселено или прогонето лице кое на територијата на Република Македонија има престојувалиште, странски државјани, лица без државјанство и државјани на ЕУ.


Правно лице те тужи?!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
jovanh Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2015
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jovanh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2015 во 02:40
Да правно лице, се работи за мал долг кој поради мое игнорирање не сум го платил,сега планирам да се порамнам со институцијава на која ке и предложам каматата да се изземе(што не верувам дека ке се сложи тужителот со тоа) од долгот и судските трошоци е и тоа ме интересира највеке колку изнесуваат судските трошоци прв пат се соочувам со парница и сакам да знам кои би биле евентуалните судски трошоци ако на прво излагање би се порамнил со тужителот.

Изменето од jovanh - 26.Октомври.2015 во 02:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.