IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
Автор
Порака
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 02:12
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Ne naletav na nekoja slicna tema kade mozebi moze nekoj da me posovetva za problemov.

Pred 8 godini eden od brakjata otide na prosetka so svojot avtomobil i drustvo vo drug grad kade sto policijata go fati so marihuana 1 malo steblo sveza nerazviena okolu 30cm i suva okolu 5gr.
Posle detalno isprasuvanje itn go slikaa na mestoto vo domot na baba mi kade sto imalo 4-5 nerzavieni stebla od po 30cm istata bese odgleduvana za sopstvena namena. Znaci, dade izjava vo policija no ne i vo sud.

Dve godini po sluckata toj napravi izlez od makedonija i povtorno se vrati...nikoj ne go privede.
Pa vo megjuvreme toj osnova svoja firma, izvadi i vozacka dozvola direktno vo Prolece policiskata stanica bese itn...zosto dokolku e osuden ne go privedoa vednas koga bese 'vlezen ustata na volkot'?!
Sitna ripka e pa ne se zamaraat ili stanuva zbor za nesto drugo?

Rocistata bea odlozuvani, a toj se kriese uspesno. Inaku dvojno drzavjanstvo ima pa celo vreme izgovor bese deka se naogja vo drugata drzava 2.
Vrz osnova na ovie podatoci, da pretpostavime deka bil osuden vo otsustvo, znaejki deka osnova firma, vadi vozacka dozvola i slicno, dali ima osnov za dolopnitelno sudenje, menuvanje na izjava dadena vo policija, dopolnitelno rociste i sl?!

Inaku deloto se vodi vo sudot, a ne i vo policija. Neznam, taka mi kazaa.

Dali posle izminuvanje na tolku godini toa da e zastareno?!
Koga vsusnost zastaruva edno takvo delo - dokolku e dadena izjava vo sud pa pomine izvesen period ili dokolku ne e dadena takva izjava (kako vo slucajot so brat mi)..?

Pozdrav!

Дополнително судење во никој случај не може да има, тоа е еднаш пресудено, без разлика дали е во отсуство или не. 
Второ, многу е нелогично, како брат ти слободно си се шетал по границиве, без разлика што има и друго државјанство, факт е дека направил кривично дело, зашто одгледување марихуана е инкриминирачко дејствие во РМ и истото е казниво по закон.  
Трето, ако постапката е завршена и ако е осуден, ќе ја издржи казната , како што кажав, без разлика што не присуствувал на рочишта. Единствено што не е јасно во ситуацијава е следново: ако брат ти го фатиле во кола со марихуана, како стигнале и да сликаат дома кај баба ти и како тоа не располагаш со информација дали постапката е завршена и како истата е завршена, кога тоа теоретски не е  возможно. Не верувам дека се работи за ,,ситна риба па никој не се замара'', туку мислам дека брат ти не те информирал целосно и точно за ситуацијава. Има многу нелогичности.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 00:48
...

Изменето од billy1 - 11.Декември.2013 во 10:17
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 00:54
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Ti blagodaram za vnimanieto i voedno da se nadovrzam.
Poradi toa sto go fatile so steblence sveza treva i go prasale od kaj mu e, oj si kazal. Vednas posle toa se upatile so marici kon lokacijata kaj sto prestojuval, a toa bese vo domot na baba mi i tamu imal 3-4steblenca.

Ne raspolagame so informacii konkretno sto e presudeno i dali e nesto voopsto presudeno. Nikogas ne podignavme pratki koi pristignuvaa na negovo ime i istite bea vrakjani.
Bas zaradi toa sme staveni vo dilema, a on saka da si odi od RM i se sumlja da ne se pojavi nesto na granica.

Otvoreni sme na idei.
Fala.

А сите пратки ги враќаа или имаше оставено пред врата, во сандаче?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 10:34
...

Изменето од billy1 - 11.Декември.2013 во 10:17
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 10:56
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Го прашав брат ми, ми рече дека во 2006 бил осуден на 2,5 години затворска казна.
Па се прашувам, колку години се потребни за да застари делото?
Негова претпоставка е доколку некој е осуден на 1 година, треба 10 години да изминат за тоа дело да застари?! Во случајов со него - 25години?!


Е тоа е тоа што всушност ме става во дилема - како е возможно после донесената пресуда тој да излезе од РМ во 2007година, да се врати...во 2009година да основа своја фирма, во 2010година да извади возачка која ја подигна во полициска станица...а никој не направи ништо за да го приведе итн..?!
Тоа според мене, според она што беше истакнато за интегрирани системи (полиција - граница)...едноставно нема логика!


Изменето од billy1 - 08.Декември.2013 во 11:00
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
Elilili Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 17:30
Почитувани, имаме стан во станбена зграда, која до неодамна беше станбена куќа. Самото тоа станбена куќа асоцира на проблем :). Работата е што сите останати (30 стана имаат нелегални доградби, за кои имаат поднесено барање за легализација. Првото прашање ми е: Дали ќе им требаат 51% потписи од станари (меѓусебе и од мене)?

Постои проблем и со поткровјето, кое стои така со расипак кров и мртви гулаби бидејќи сите мислат дека им припаѓа. Ние конкретно неодамна најдовме имаме документ за адаптација на кој се потпишани сите оние кои во 1971 биле станари и општината веќе ни издала документ. Прашањето 2 ми е дали е тоа валиден документ врз основа на кој може да се извади имотен лист или решенијата за адаптација имаат одреден рок на важност?

И на крај, ако како зграда тоа поткровје претставува заедничка просторија (мислам ако никој нема валиден документ за истата) што може да се преземе за да заеднички се исчисти и среди? Има ли можност тоа да биде преку санитарна во одредената општина? И што ако не сакаат да платат за средување на покривот (кој вака прави штета) и чистење (гулабите пренесуваат зарази и не е баш пријатно во влезот, кој е заеднички).

Многу прашања, ама уште повеќе проблеми хаххаха.

Ви благодарам однапред за секој одговор, најмногу :)
Кон врв
hurremsultan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Април.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hurremsultan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 23:38
Pocituvani, jas tocno na den veligden imav problem so odredena turisticka agencija, poradi nivna greshka me vratija od aerodrom , aranzmanot me cineshe 599 evra, tie ne si ja priznavaat greskata i ne sakaat nitu edno evro da me obeshtetat, Kade da se obratam za pomosh ? Duri mi se zakanija i deka ako progovoram za sluckava po mediuite deka ke im platam oshteta shto sum im go narusuvala renometo i ugledot ...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 00:42
Originally posted by hurremsultan hurremsultan напиша:

Pocituvani, jas tocno na den veligden imav problem so odredena turisticka agencija, poradi nivna greshka me vratija od aerodrom , aranzmanot me cineshe 599 evra, tie ne si ja priznavaat greskata i ne sakaat nitu edno evro da me obeshtetat, Kade da se obratam za pomosh ? Duri mi se zakanija i deka ako progovoram za sluckava po mediuite deka ke im platam oshteta shto sum im go narusuvala renometo i ugledot ...

Нема спас од нив и при памет ненормален ќе те направатвртење со очи
Јас одма после нова година (по втор пат) се пожалив до Државен пазарен инспекторат, ама бидејќи тие се доста добро поврзани со сите агенции, искулираа. Ми рекоа дека се било ОК.
Ама ако имаш некоја врска таму добро ќе поминеш ако навистина е нивен пропуст. Тоа беше затоа што не си ја повлеков врската, а можеби и згрешив, затоа што првиот пат ми ги врати парите една битолско-скопска агенција.да

Дај образложи што се случило?!
Инаку ако си летал со Виз ер, не очекувај рефундирање, си има една ставка таму.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Elilili Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 16:06
Почитувани, што со побарувања од ЈП, за сметки кои се стари и по години, а не се тужени? До кого би се пратил приговор за застареност? До архивите ли нивни? Конкретно се работи за сметки за вода, кои се нетужени, но со кои тие не условуваат (само усно) при барање на потврди и барање за разделување во шахта и, секако, не ни ги уважуваат.

Ви благодарам однапред за одговорите. Поздрав
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 16:55
Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува.

Еве го дисклејмерот

Македонски Телеком се обврзува да ја почитува анонимноста и приватноста на своите корисници и посетители на ИДИВИДИ порталот. Македонски Телеком може да собира лични податоци на корисници/посетители само со нивна изречна согласност. Прибирањето на сите податоци од оваа интернет страна е во согласност со Законот за Заштита на личните податоци како и Правилникот за техничките и организациските мерки за обезбедување тајност и заштита на обработка на личните податоци Наведените податоци ќе се користат со цел информирање на корисникот, подобар увид и разбирање на потребите и барањата на корисниците на ИДИВИДИ, одржување на содржината и функционалноста порталот како и развој на можности за поквалитетно давање услуги. Македонски Телеком се грижи да ја овозможи безбедноста на вашите лични податоци. Податоци се грижливо чувани од губење, уништување, фалсификување и неавторизиран пристап.

Значи на форумов има невидено кршење на дисклејмерот на сајтов и на законот за заштита на лични податоци. И не верувам дека тоа е ограничено само на мене.

Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 17:51
смеење 

Ај вака среќа 

1. Четворица админи сме, од кои Перун е главен, останатите сме јас, Анастеа и Месинџер.
2. Јас никогаш не сум дал некој податок на член што може да наруши приватност негова, освем информации кои за повеќето тука се јавни, во смисла, роденден, од кој град е и слично а гарантирам и за останати админи во однос на ова.
3. Освем информациите кои вие како членови ќе ги оставите јавно на профил и ги гледаат сите, скриена информација може да биде, на пример име или иницијали кои ги оставате при регистрација, а тоа не е обврзувачко, што значи може да пишете дека името и презимето ви е Џингис Кан или било што друго, дури ни меилот регистрационен не може да го види никој, освем Перун.
4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.

Во однос на ова толку, кој сака да бара влакна во јајцето нека продолжи, може ќе најде некогаш.

Е сега, ти TheNagual доколку мислиш дека Mazak со пишанките збори вистина, а не дека се прави мангуп и изиграва ЦИА на форумов, слободно поднеси тужба само против мене и Перун, од причина што другите двајца тешко дека ќе бидат во можност да дојдат за на судење од причина што живеат во странство.
Ова ти го велам најсериозно, а сега ти одлучи кому ќе му веруваш?
Поздрав намигнување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 20:21
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува. .......


Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?Прво....тука не постои кривично дело, ниту прекршок....
Ова е исто како да кажам дека можам да најдам пуштол и да те убијам а ти да ме тужиш за убиство. Всушност слободно можеш да консултираш стручно лице и да се увериш во тоа. И немој да бидеш толку лесноумен....
А за оној експертот за се и сешто ако е толку способен, нека најде и моја адреса ... и нека ја објави јавно...се разбира, ако е способен...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:07
Originally posted by fiks fiks напиша:

смеење 

Ај вака среќа 

1. Четворица админи сме, од кои Перун е главен, останатите сме јас, Анастеа и Месинџер.
2. Јас никогаш не сум дал некој податок на член што може да наруши приватност негова, освем информации кои за повеќето тука се јавни, во смисла, роденден, од кој град е и слично а гарантирам и за останати админи во однос на ова.
3. Освем информациите кои вие како членови ќе ги оставите јавно на профил и ги гледаат сите, скриена информација може да биде, на пример име или иницијали кои ги оставате при регистрација, а тоа не е обврзувачко, што значи може да пишете дека името и презимето ви е Џингис Кан или било што друго, дури ни меилот регистрационен не може да го види никој, освем Перун.
4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.

Во однос на ова толку, кој сака да бара влакна во јајцето нека продолжи, може ќе најде некогаш.

Е сега, ти TheNagual доколку мислиш дека Mazak со пишанките збори вистина, а не дека се прави мангуп и изиграва ЦИА на форумов, слободно поднеси тужба само против мене и Перун, од причина што другите двајца тешко дека ќе бидат во можност да дојдат за на судење од причина што живеат во странство.
Ова ти го велам најсериозно, а сега ти одлучи кому ќе му веруваш?
Поздрав намигнувањеПретпоставувам дека Мазак незнае ништо пошто тврди дека не сум во МК, а сум во МК. Ама и тоа е претпоставка. Навистина неможам да бидам до крај сигурен дали тој се прави мангуп или навистина има некој пацов у форумов или у Телеком кој му дава илегално податоци. Еве и да не е така, тврдењата што ги изнесува тој можат на вас да ви навлечат сериозни кривични обвиненија.
Значи сега сме на жими мајка.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:22
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува. .......


Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?Прво....тука не постои кривично дело, ниту прекршок....
Ова е исто како да кажам дека можам да најдам пуштол и да те убијам а ти да ме тужиш за убиство. Всушност слободно можеш да консултираш стручно лице и да се увериш во тоа. И немој да бидеш толку лесноумен....
А за оној експертот за се и сешто ако е толку способен, нека најде и моја адреса ... и нека ја објави јавно...се разбира, ако е способен...


Ако ми се закануваш со убиство неможам да те тужам за убиство, ама можам да те тужам за отворена закана. Плус, Мазак не се заканува дека ќе дознае податоци, туку дека веќе има податоци. И знаеш ли колку криминали се разрешени поради дебили кои се фалеле по социјални мрежи и форуми? Ај пиши на ФБ како шверцаш бело робје од Украина и ќе видиш како ќе ти се нацртаат плавци на врата.
Сеа вие што сте решиле да ги толерирате сите бљувотини и навреди што ги кажа ви прави вас лошо за репутацијата. Значи типот ВАС може да ви направи проблем со законот, не мене. Во таа смисла не барам никаква правна помош од вас. Го постирав ова само да ви го привлечам вниманието на вас админите и на сите на форумов.
И кај е Мазак бе, го снема нешто.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.