IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака
fazze Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fazze Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 02:32
Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!
Кон врв
samko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 14:36
sekako deka mozat da te izbrkat ama valda nema da postpisat dogovor na 3 meseci ako imat namera da te izbrkat porano
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 00:20
Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!


Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.
Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно

1. Земјоделство
2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските
3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )
4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професии

Повеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 02:00
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!
Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно1. Земјоделство2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професииПовеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.

Морам да те корегирам за бр. 2 Занаетчиство
Мора да има регистрирано фирма во Занаетчиска комора.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 02:05
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by fazze fazze напиша:

Kako e mozno nekoj da si pravi biznis, znaci da si otvori dukjan bez nieden dokument?! Zgora na toa inspektorite da go preskoknat bez nikakva kazna i bez da baraat bilo kakva odgovornost, so obrazlozenie deka docitcniot biznis ne postoi kako praven subjekt pa nemaat na kogo da pisat kazna?!!? Pa po taa logika nie site treba da rabotime neregistrirani zarem ne?! Koj e nadlezen za vakvite slucai?!
Воопшто не е можно тоа, доколку дотичниот бизнис не постои, постои лицето кое го води тој бизнис, кое е правен субјект уште од раѓање.Постојат некои професии кои не треба да бидат регистрирани, а да бидат вршени слободно1. Земјоделство2. Занаетчиство, ако работат само занаетчијата и блиските3. Оние кои се занимаваат со угостителство во својот сопствен дом ( издаваат соби  од својата куќа )4. Слободните професии, т.е. лицата кои се занимаваат со слободни професииПовеќе за ова можеш да најдеш во Законот за трговски друштва од 2004 година.

Морам да те корегирам за бр. 2 Занаетчиство
Мора да има регистрирано фирма во Занаетчиска комора.


Calipso, во член 8 од Законот за трговски друштва од 2004 година наведено е дека: за трговци, во смисла на овој закон, не се сметаат....... 2) занаетчиите и физичките лица кои вршат услуги, освен ако нивната дејност може да се определи како претпријатие, во смисла на членот 4 од овој закон.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 02:09
Ок
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
ECI-MECI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ECI-MECI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:45
Што е сега со ова државен испит за психолози.Како се полага,што се полага и каде.Може нешто поопширно околу тоа.

Изменето од ECI-MECI - 20.Јануари.2010 во 14:46
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:49
Повели во темата "Новиот Закон за психолошка дејност", на третата страна од овој подфорум, таму е поставен дури и законот за вршење психолошка дејност, па таму мислам дека може да го најдеш одговорот на твоето прашање.
Кон врв
Срмена Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Срмена Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 11:28
HELP!!! студент сум на правниот факултет и за испит имам случај за кој треба да напишам тужба за надомест на штета и слични ствари. Е сега случајов ми е ваков:еден тип ја удира мојава клиентка со автомобил и таа се здобива со телесни и тешки телесни повреди. И све околу тоа ми е јасно, но дали има некаква врска тоа што лицево кое што ја нанело штетата платило во обвинителство сума на пари според чл.154 од ЗКП и со тоа се отфрла кривичната пријава за загрозување на безбедноста во сообраќајот.Прашањето ми е дали и покрај тоа може да се бара надомест на настанатата материјална и нематеријална штета???Зашо нема податоци дали со тоа се спогодиле странките во обвинителство (како што во пракса ги викаат странките во ЈО за да не се тужат после)или не??
Благодарам однапред
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 09:40
Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !
car's freack
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 22:24
.......... плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !....!?изненадување


....shto zborish be?.збунетост...ne me interesira se drugo shto si pishal,..ako stavrno e ova shto go kaza!.,...zemi togash , "prevrti" ja cela drzava,...ako imash zivci i vreme,....izvadi im ja zolchkata ,...ako vekje stvarno e taka !...koj moze da te kaznuva  da ne zastanuvash , tamu kaj shto nema nikakov znak za toa?

eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!изненадување

se , chudam samo,...navistina shto lugje ziveat vo zemjava!


Изменето од brza - 25.Февруари.2010 во 22:24
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 01:14
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Пред 3 години запрев на улица (значи не на тротоар туку на коловозот десно) бидејки моето две годишно момиче почна да повраќа од преголемата горештина ( најверојатно ).
Го извадов момичето од кола и постојав надвор колку една минута за да се освежит под сека и потоа го остадов момичето вкола и влегов наспроти во аптеката да побарам нешто за освежување !!!
Дури јас бев таму , жена ми и уште една жена со тригодишно дете беа во колата !
Во меѓувреме дошол сообраќаец и ја сликал колата и си заминал прку пат !!!
Кога се вратив , жена ми ми кажа и јас отидов да видам штое работата а сообраќаецот ми побара документи и ми напиша пријава за недозволено паркирање !!!
И покрај објаснувањата од моја страна дека не сум паркиран туку сум запрен и по која причина тој се однесуваше арогантно и не сакаше да ме сослуша !!!
После една година од тогаш ми дојде решение од комисија при СВР да платам глоба или да се жалам.
Јас поднесов жалба и во неа ги наведов сите факти и плус тоа дека таму кај што бев запрен нема поставено знак за забрането запирање и паркирање !
Жалбата ми беше одбиена со образложение дека на сликата се гледало дека момичето е в кола !
Е сега тие виделе момиче в кола но дали е тоа момичето за кое јас наведов дека му се слошило бидејки ако се гледало на сликата ке виделе дека во колата имаше уште една жена и едно дете а можеше да има уште 2 деца !!!
Но факт е дека момичето беше в кола но одкако јас го вратив назад кај мајка му (жена ми) и влегов во аптеката !!!
После тоа откако ми ја одбија жалбата по повеќе од една година ми дојде писмо од извршител за наплата !!!
Ве молам за правна помош доколку некој сака да се позанимава со случајот бидејки не се работи за сумата која треба да ја платам туку за неправдата која ми е нанесена мене и на многу други со вакви или слични случаи !!!
БЛАГОДАРАМ !


Прво што ми падна во очи е тоа дека делото се случило пред три години, па затоа прво провери ги роковите кои било потребно да бидат запазени за да можеш понатаму да продолжиш, независно дали тоа ќе биде управна или процесна постапка.
Доколку истите се запазени и сметаш дека ги поседуваш потребните материјални докази, а имаш финансиски можности, како и нерви да се бориш за правдата, откако ќе ги исцрпиш сите можности во управната постапка, поведи постапка пред надлежен судски орган.


Изменето од Македон - 26.Февруари.2010 во 01:17
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 16:00
eden , isto taka neshto slichno kaza tuka ....go kaznile deka mu "padnalo" nekakvo gjubre na ulica,...iako zakonot seushte ne bil...."silen"!Ич да не те чудит таквата појава бидејки полицијата од Тетово се искинала од пишење казни за непоседување Елеци со висока видливост во возилата иако законот е донесен но почнува да важи по влегувањето на РМ во ЕУ !

Изменето од alekso_2000 - 26.Февруари.2010 во 16:02
car's freack
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 22:07
pa ,..i ne me chudi da vidish !изненадување....na glupaviot svashta mozesh da mu,...poturish !

rekov: se chudam shto li sorta lugje ziveat na ovie 25 000 km2!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.