IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 00:06
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Дали на имотниот лист е запишано чие е правото на сопственост? Дали е тоа Ваше, или на државата? Или пак запишано е право на користење, употреба, или станарина (станарина е стар законски термин кој веќе не постои, но може некаде сеуште да фигурира)?

Најдобро ќе биде да појдете во седиштето на општината и таму да се информирате за сите овие нешта, затоа што данокот на имот го собираат општините. 

Согласно Законот за даноците на имот, ако физичко лице користи данок на имот, истото не е ослободено од обврската да плати данок на имот.

Во имотниот лист носител на правото на сопственост е татко ми и во истиот имотен лист е наведено дека станот не смее да се оттуѓува додека не се отплати.
Инаку да ќе прашам во општината, само сакам пред да одам таму да се информирам.
Доколку требало да се плаќа што може да следува? Исто како што кажа и @brza никој не не известил дека треба да се плаќа а ние мислевме дека не треба да се плаќа.

Штом сте се стекнале со сопственост, независно од тоа што немате право да го оттуѓите, сте требале и да пополните даночна пријава за тоа. Не можете да се повикате на тоа дека никој не ве известил за тоа, бидејќи непознавањето на законите не оправдува.

Доколку требало да се плаќа, ќе треба да се плати сиот износ на данокот, со тоа што, имаат право на присилна наплата, но, доколку го платиш редовно, до тоа нема да дојде. 
Во однос на каматата, согласно законот, На износот на данокот што не е платен во пропишаниот рок се плаќа камата во висина од 0,05% за секој ден задоцнување. (член 79)

Кон врв
elektroalf1969 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elektroalf1969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 01:14
Извините што ви се обракам на ваков начин. Јас не сум толку упатен за користење на форумите - плус сум нов член. Имав еден правен пробле. Замолив некој да ми помогне за правно протолкување на проблемот. Имено за што се работи?
Пред десетина години имав еден предмет К.бр xx/ 02 od 2002g. Бев обвинет и осуден на 10 месеци затвор и плакање на кривични трошоци за постапка во износ од 120,000 ден Затворската казна е извршена останаа кривичните трошоци. Од причина што не сум ги платил истите, не можам да си ја подигнам патната исправа (која самиот ја предадов во текот на кривичната постапка ). Имав поднесено неколку дописи до Основниот суд затоа што го исполнувам условот "сиромашко право".
Најтрагично е тоа што на сите мои дописи до судот сеуште немам одговор....
Разгледував повеке форуми симнав куп закони и верувајте се ми се поремети во главата :( :( :(.
Ве молам само за едно ако мозете точно да ми кажете ??
1 Дали има начин да си ја подигнам патната исправа?
2 Има ли рок за застарување на ваквите парични побарувања?
Благодарам многу ?? Ако сакате може и преку мобилен накратко да ви објаснам 077XXXXXX Титнете јас ке ве побарам .. БЛАГОДАРАМИзменет текст поради големината на буквите и повторување на истиот три пати во различна големина. 
Изменет телефонскиот број.
- Сантијаго.
Изменето од Santijago - 20.Мај.2012 во 01:22
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2012 во 12:47
Едно прашање. Бидејќи народов ни наш Македонски и Скопски обожава драми и трилери, ете на паркинг (кој патем е мноооогу широк, авион да слета) при излегување "чешнав" друго возило (движејќи се со молскавична брзина од 2km/h) и причинив материјална штета на браникот на другото возило видлива најверојатно под светлосен микроскоп (иако нема гаранција дека и тогаш ќе се види, но најсигурно ќе се види на CERN институтот). Човекот целиот избезумен и видно вознемирен одкако ги изгуби сите гласни жици објаснувајќи ми мене што сум направил и одкако ги загрижи и присутните за неговото кардио-васкуиларно здравје поради стресот кој го доживеа (каков ли суров човек сум јас), човекот ми побара пари. Сакаше да повика полиција, но знам дека ако повикаме полиција на увид, ќе имаме глоба од 250 евра (бидејќи штетата е видлива под ултра-светлосен микроскоп и е огроооооомнааа и страшнааа). Се смири човекот некако (прифаќајки ја суроваа реалност дека ќе вози возило со грозоморна и банкротирачка штета, велам видлива под ултра-светлосен микроскоп). Побара скромни 300 евра да го направел браникот, на што јас како психолог, утврдив дека лицето има проблеми со објективната перцепција и секако проработе и ароганцијата и инаетот кај мене и - одбив и си заминав. Е сега, човеков, ме напна на телефон, на работа, на врата остава ливчиња (со изјави од типот - да ми викнел поп на глава). Јас ќе ја признаам вината, ама нема теорија да му дадам 300 евра за браник кој - ќе се согласите - движејќи се со брзина од 2-3km/х НЕ МОЖЕ да биде оштетен. Ама пошто мора да има драма и трилер и турска серија во исто време - јас ете ќе направам Европски извештај. Прашањето ми е - ако пополнам Е. Извештај и се поптпишам на него - што се потоа последиците за мене ? Да го тргнам хистеричниов од глава - ама 300 евра не му давам!
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2012 во 16:30
- a be, sekakvi lugje ima na ovoj sv...,...mislam  vo makedonija!....zatoa i ne sum изненадување

..jas na eden shto mu go chuknav branikot ...mislam ,vo eden del  mu go iskrshiv na parchinja ,

..si go zadovoliv so edvaj ...4500 ama dinari,
..dodushe toj sakashe 100 € (da napomenam  samo ,...vo dinarska protivrednost ,oti  neli,...vo zemjava e samo dinarot zakonsko platezno sredstvo намигнување).

...ama ,...ne gi dobi !задоволство
задоволство
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 21:12
Ако мајката е Македонка,таткото Грк детето сега има 12 год. родено во Германија, а сега со пасош и државјанство Грчко и живеат во Грција,дали детето може да земе Македонско државјанство и пасош и кога може да си го оствари тоа право.
Кон врв
profesorce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај profesorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2012 во 17:46
Сакам да се информирам и ако има некој со мала правна помош да ми помогне.
Се работи за следново. Имотот кој го имам, од пред една година е со решение веќе приватизиран а се работи за куќа со двор, заедно 397 м2. Е сега се јавува проблем од комшиите кои делејќи голем плац на неколку помали не си оставија улица, со не знам какви не работи се имаат послужено и случајно дознавам дека вo општина Кавадарци се работи на промена на урбанистичкиот план каде за да постои улица се зема метар и пол во должина од 20 метри од мојот двор. Па со кое право не знам и никако не можам да сфатам дали е ова можно. Дали имало излаганје на планот на увид не знам, можеби сум го пропуштил, но сметам дека не е тоа таква грешка од моја страна да изгубам дел од мојот двор а никој да не ме праша.
Испаѓа дека двајца комшии се договориле да не оставаат дел за улица и да ми земат мене дел.
Би замолил ако е некој упатен во оваа проблематика за помош,
Дали без моја согласност може да ми земат дел од дворот,
Дали може да се ценкам и да барам огромна надокнада за тие 30м2 бидејќи се нарушува функционалноста на куќата.

Поздрав
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2012 во 22:03
Originally posted by profesorce profesorce напиша:

Сакам да се информирам и ако има некој со мала правна помош да ми помогне.
Се работи за следново. Имотот кој го имам, од пред една година е со решение веќе приватизиран а се работи за куќа со двор, заедно 397 м2. Е сега се јавува проблем од комшиите кои делејќи голем плац на неколку помали не си оставија улица, со не знам какви не работи се имаат послужено и случајно дознавам дека вo општина Кавадарци се работи на промена на урбанистичкиот план каде за да постои улица се зема метар и пол во должина од 20 метри од мојот двор. Па со кое право не знам и никако не можам да сфатам дали е ова можно. Дали имало излаганје на планот на увид не знам, можеби сум го пропуштил, но сметам дека не е тоа таква грешка од моја страна да изгубам дел од мојот двор а никој да не ме праша.
Испаѓа дека двајца комшии се договориле да не оставаат дел за улица и да ми земат мене дел.
Би замолил ако е некој упатен во оваа проблематика за помош,
Дали без моја согласност може да ми земат дел од дворот,
Дали може да се ценкам и да барам огромна надокнада за тие 30м2 бидејќи се нарушува функционалноста на куќата.

Поздрав


Знам луѓе на кои им ја померија портата кон дворот поради изградба на улица. Исто така знам луѓе на кои им ја изрушија гаражата затоа што не го испочитувал правилото за тоа колку метри од улица смее да се постави објект. Никој не доби оштета, нивна грешка беше.

Кој е поупатен во правните работи ако знае нека ти каже.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2012 во 10:40
Deteto moze da poseduva Makedonsi i grchki pasosch, ili Makedonski i Germanski pasosch no koga ke napolnit 18 godini samiot trebit da odluchit koj pasosch ke go zadrzit.
Кон врв
zaremkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaremkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 23:56
IMAME TUZBA ZA PONISTUVAJNE NA TESTAMENT VRZ OSNOVA NA GRADBA.POSTAPKATA E VO TEK.VOEDNO DOBIVAME KRIVICNA TUZBA .DALI SUDIJATA TREBA DAJA OTVRLI KRIVICNATA TUZBA PORADI TOA STO SE VODI GRAKANSKI SPOR ZA PONISTUVANE NA TESTAMENT VRZ OSNOVA NA GRADBA.DALI E ZAKONSKI PARALELNO DA SE VODI GRAKANSKA SPOR I KRIVICNA TUZBA,A OSTAVINSKATA POSTAPKA E VO TEK A TUZENITE BARAAT PREKU KRIVICNA TUZBA DEKA IMAAT VLADENIE NA TRETIOT SPRAT A NEMAAT SOPSTVENOS PORADI TOA STO TESTAMENTOT E OSPOREN i POSTAPKATA E VO TEK. DALI MOZEME ZAKONSKI DA BARAME DA SE PREKINE KTIVICNATA TUZBA,ODNOSNO POSTAPKATA,OD PRICINA STO SE VODI GRAKANSKI SPOR PO TESTAMENT KOJ E OSPOREN I POSTAPKATA E VO TEK.
Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 21:42
Заборавив да се пријавам (во рокот кој што го даваат кога се пријавував предходниот пат) во агенцијата за вработување. Како да ме вратат на листата? Да не одам до таму и да чекам ред само за да ми кажат што да правам.
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 14:02
  nekoj da znae 
 vo 2010 maj mesec sum osuden na zatvorska kazna od edna godina i sega vo maj zastaruva izvrsuvanjeto na kazna spored clen 109 ili tri godini od koga sum osuden a pak drugata godina istekuvaat 10 god od koga deloto e napraveno
 suden sum pod clen 378 stavka 3 v.v stavka 1
prasanjeto e sto treba da se pravi sega i kako ide toj proces posto jas imam i poternica pa taka da uste na granicen premin ke me privedat тага
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 14:03
deloto e vozenje kola so tablicki od druga kola i osuden sum vo odsustvo
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 19:37
Ми треба правна помош.
Имено на сопругата и е блокирана трансакционата сметка од страна на извршител. Таа трансакциона сметка е 100 % блокирана, и сега неможе да ги извади парите кои и доспеваат таму по основ на плата.
Јас колку што знам извршител може да ја блокира сметката и да подигне најмногу до 30 % од средствата кои се влезени на неа. Имено сопругата зема плата од 10 000 денари, а извршителот има земено 4600 денари од неа.
Дали е тоа согласно законот или извршителот прекршува некои закони? Или пак има некои нови измени во законот за извршители каде тие смеаат да подигаат и до 50 % од сумата.
Инаку се работи за тужба во износ од 30 000 денари за неплатена кирија за 3 месеци за локал. Сега со наградата за извршителот треба да платиме 40 000 денари.
10 000 извршителот бара како награда, ја блокира сметката да неможе да се врши никаква трансакција и повлекува скоро 50 % од средствата на сметката.
Ќе ве молам ако може некој да ми даде било каква правна помош.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 14:48
Dolgo vreme sum na forumov I ne sum primetil deka ovde ima pravnici.jas imam problem so drzavata r makedo nij a.jas Po nacionalnost koloniziran srbin I makedonija seuste me drzi vo zarobenistvo so dzidovi od otrovna ruda preku nejzinite institucii sud policija opstina katastar I nevladini.jas sum pod strog nadzor.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.