IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
Автор
Порака
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2012 во 17:24
Ми интересира дали треба да се плаќа данок на имот за стан кој што се отплаќа според законот за приватизација на општествените станови? Дали со самото склучување на договор за откуп станот преминува во сопстеност на откупувачот?
Или данок ќе почне да се плаќа откако станот ќе биде целосно отплатен?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2012 во 21:08
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Ми интересира дали треба да се плаќа данок на имот за стан кој што се отплаќа според законот за приватизација на општествените станови? Дали со самото склучување на договор за откуп станот преминува во сопстеност на откупувачот?
Или данок ќе почне да се плаќа откако станот ќе биде целосно отплатен?

Физичките и правните лица кои користат недвижен имот во државна сопственост плаќаат данок на имот

Ако Ве разбрав правилно, вие го откупувате станот во општествена сопственост согласно Законот за продажба на становите во општествена сопственост. Поправете ме ако грешам!


Доколку страните на договорот не го регулирале прашањето за времето на предавање на стварта, Вие ќе се стекнете со сопственост откако целосно ќе го отплатите станот. Со самото склучување на договорот Вие имате правен основ за стекнување на правото на сопственост. За да го реализирате тоа свое право, истото треба да го запишете во јавните книги за запишување на правата на недвижностите, односно во катастарот на недвижности. Секако, откако ќе го исплатите станот, Вие ќе се стекнете со право да го запишете вашето право на сопственост. 

Впрочем, отворете ја интернет страницата на катастарот и впишете ја адресата, така и најлесно ќе проверите дали вие имате право на сопственост, секако, доколку сте го запишале истото.

Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2012 во 22:38
Значи имаме имотен лист во кој што стои дека станот не смее да се отуѓува се додека не се отплати истиот според договор за купопродажба склучен со владата.

Станот бил општествен, потоа е склучен договорот за купопродажба врз основа на законот за приватизација на општествените станови од 90-тите години.

Татко ми не плаќа данок на имот (така му било кажано, или така разбрал дека не треба), мене ова ми е сомнително затоа прашувам.

Што сега, ако добро ве разбрав требало да се плаќа. Какви последици би имало, да не треба сега да платиме сосе затезни камати?
И никој не побарал дека треба да се плаќа, никој не не известил за тоа.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2012 во 23:33
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Значи имаме имотен лист во кој што стои дека станот не смее да се отуѓува се додека не се отплати истиот според договор за купопродажба склучен со владата.

Станот бил општествен, потоа е склучен договорот за купопродажба врз основа на законот за приватизација на општествените станови од 90-тите години.

Татко ми не плаќа данок на имот (така му било кажано, или така разбрал дека не треба), мене ова ми е сомнително затоа прашувам.

Што сега, ако добро ве разбрав требало да се плаќа. Какви последици би имало, да не треба сега да платиме сосе затезни камати?
И никој не побарал дека треба да се плаќа, никој не не известил за тоа.

Дали на имотниот лист е запишано чие е правото на сопственост? Дали е тоа Ваше, или на државата? Или пак запишано е право на користење, употреба, или станарина (станарина е стар законски термин кој веќе не постои, но може некаде сеуште да фигурира)?

Најдобро ќе биде да појдете во седиштето на општината и таму да се информирате за сите овие нешта, затоа што данокот на имот го собираат општините. 

Согласно Законот за даноците на имот, ако физичко лице користи данок на имот, истото не е ослободено од обврската да плати данок на имот.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:31
a kako prvapat se plakja toj danok?
 treba sam da im  dadesh  pari ili chekash dodeka tie ne ti pobaraat  ?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:37
Originally posted by brza brza напиша:

a kako prvapat se plakja toj danok?
 treba sam da im  dadesh  pari ili chekash dodeka tie ne ti pobaraat  ?

Она што претставува правен основ за стекнување на правото на сопственост (договор, решение и сл. ) се доставува до општината. Па така, на пример, кога се склучува договор за продажба на недвижност, што се прави во писмена форма, се доставува препис од договорот и до општината, за да се добие решение за плаќање данок, по што, по извршените уплати, може да се зашише правото на сопственост во катастар. Оттогаш веќе, самата општина известува кога и како да се плати данок на имот.

Сличен пример е и со решението за прогласување наследници. Наследниците го уплаќаат данокот, па дури потоа можат да го запишат своето право на сопственост во катастарот. Потоа самата општина ги презема потребните дејства.


Изменето од Македон - 19.Мај.2012 во 00:38
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:41
ima nekoja greshka tuka.

 ja imam imoten list od katastar vekje dve godini, ama seushte ne sum platil danok za  toa.

i shto sega?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:47
Originally posted by brza brza напиша:

ima nekoja greshka tuka.

 ja imam imoten list od katastar vekje dve godini, ama seushte ne sum platil danok za  toa.

i shto sega?

Дали станува збор за имот стекнат врз основа на наследување? Ако си бил наследник или даропримач од прв ред, ослободен си од плаќање данок на дар/наследство. Секако, потоа, данок на имот ќе плаќаш кога ќе ти стигне известување за тоа од страна на општината, односно градот Скопје.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:50
trebashe odma da kazam   deka e kupen stanot od  onie  opshtestvenite .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:56
Originally posted by brza brza напиша:

trebashe odma da kazam   deka e kupen stanot od  onie  opshtestvenite .

Дали во твојот имотен лист, ти си наведен како сопственик и дали истиот целосно си го отплатил, затоа што Морфиус наведе дека се уште го отплаќаат? 
Патем, дали ти си го купил тој општествен стан, или некој од твоите родители? Затоа што ако го купил некој од твоите родители, ти си наследник од прв наследен ред и нема потреба да плаќаш данок.
Јас колку што знам секоја година се плаќа данок на имотот. Станот во кој живеам е исто така од оние во општествена сопственост, но е купен пред речиси 20 години, ама секоја година редовно сме плаќале данок на имотот.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 00:58
jas  go kupiv na moe ime , na  nekolku rati, i cel e platen ushte pred dve godini.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 01:17
Originally posted by brza brza напиша:

jas  go kupiv na moe ime , na  nekolku rati, i cel e platen ushte pred dve godini.

Дали додека не беше тој стан во твоја сопственост, плаќаше данок на имот? Секако, доколку на тој стан си имал право на користење ( станарско право )? Или воопшто за тој стан не е платен данок на имот?

Јас колку што знам, согласно Законот за даноци на имот, за секој новостекнат имот, сопственикот е должен сам да поднесе даночна пријава најдоцна до 15 Јануари за тековната година. Секако тоа не мора да го прави секоја година, доколку нема промена на податоците.

А согласно член 35 од истиот закон: 
 
Без доказ за платен данок или без судска пресуда, изјаснување на странките
или со друг акт, не може да се изврши заверка на договорот за пренос на
сопственоста на недвижноста кај нотар или надлежен суд, или упис на
преносот на правото на сопственост на недвижности во катастарските и
другите јавни книги.

Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 08:01
Originally posted by Македон Македон напиша:


Дали на имотниот лист е запишано чие е правото на сопственост? Дали е тоа Ваше, или на државата? Или пак запишано е право на користење, употреба, или станарина (станарина е стар законски термин кој веќе не постои, но може некаде сеуште да фигурира)?

Најдобро ќе биде да појдете во седиштето на општината и таму да се информирате за сите овие нешта, затоа што данокот на имот го собираат општините. 

Согласно Законот за даноците на имот, ако физичко лице користи данок на имот, истото не е ослободено од обврската да плати данок на имот.

Во имотниот лист носител на правото на сопственост е татко ми и во истиот имотен лист е наведено дека станот не смее да се оттуѓува додека не се отплати.
Инаку да ќе прашам во општината, само сакам пред да одам таму да се информирам.
Доколку требало да се плаќа што може да следува? Исто како што кажа и @brza никој не не известил дека треба да се плаќа а ние мислевме дека не треба да се плаќа.

Изменето од Morfeus - 19.Мај.2012 во 08:04
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:49

Originally posted by brza brza напиша:

jas  go kupiv na moe ime , na  nekolku rati, i cel e platen ushte pred dve godini.


...ете гледаш,од што имаш обврски на форумов во однос на функционирањето на системот,и да се расправаш за Топлификација... си заборавил да пријавиш данок..!плазењеИмаш среќа што сме жив хаос,иначе покрај данокот за тие две години ќе треба и казна од неколку стотици евра да платиш..за прикривање на данок!...слично како Велија..газење од смеење

и ова..од каде бе ти пари за да си купиш стан...на твои години?.збунетости тоа од општествените!..партиски!.намигнување

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.