IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 14:14
Originally posted by olga olga напиша:

Pocituvan Makedon,privremena merka podnese mojot advokat veke 3-tri pati, 2009,2010,2011,smekavajne na vladenie 2011 podnesena tuzba, samovlastie no sve besche odbieno od strana na sudot. Mojot advokat dolgi godini rabotesche kako sudija imotni pravni odnosi i se razbirat vo rabotaata i samiot se cudit na rabotata od sudot.Ke probam da vi raskazam eden primer,2008 Opschtina Ohrid bespravno mi odzede del od mojata gradezna parcela 75m2 i asfaltira pristapen pat sudot go dobiv Opschtinata besche zadolzena da go otstranit asfaltot od mojot imot, schto istoto i go stori.Gradeznata parcela ja ogradiv so pletena zica. Nezadovolen sosed koj ne granicit direkno so mojot imot podnesvit predlok za privremena merka i vo rok od 3-tri dena ogradata ja ruschet no sosedot e zadolzen da podnesit tuzba schto istoto i go pravit. Tuzbata e napischana protiv mojot sin koj ne e sopstvenik dosega se odrzani 4 cetiri rocischta i na sekoe rocischte mojot advokat kazuvat deka mojot sin ne e sopstvenik-pasivna legitimacija,kazuvat deka za tie dejstvija imam pravosilna presuda potvrdena od Bitola. Za zal sudot ne se interesirat koj e sopstvenik,tuzitelot kogo trebit da tuzit
ednostavno sudot odit ponataka.Nikoj ne rabotit so dokazi site rabotet po svoe ubeduvajne.Moe mislejne sudijata e dolzen da gi pocituvat odlukite na povisokiot sud vo ovaj slucaj odluka na apelacioniot sud Bitola. Kazetemi ako ne sum vo pravo. Pozdrav

Oва кое ми го кажувате е навистина надвор од здравиот разум. Останува само секоја одлука на Основниот суд во Охрид да ја обжалувате пред Апелациониот суд во Битола. Друг начин, очигледно нема. Особено не е нормално тоа што го тужат вашиот син, кој не е пасивно легитимиран, односно не е сопственик на парцелата, а без некакво објаснение зошто од него се бара нешто. 
Кон врв
mechence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mechence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 12:11
Здраво.

Ми треба правен совет за земја и наследство. Дали има некоја услуга за правни совети во Македонија? Каде би можел да стапам во контакт со адвокат преку интернет?

Благодарам однапред!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 22:56
Оди на  http://zk.com.mk/, пиши таму адвокати и ќе ги најдеш оние со кои можеш да контактираш преку нет.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 15:54
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Оди на 
http://zk.com.mk/, пиши таму адвокати и ќе ги најдеш оние со кои можеш да контактираш преку нет.
Santijago, go cenam tvojot trud i sakasch da pomognisch na bilo koj da praschat neschto no tvojot tip za z.kniga mozam da recam deka ne e taka. Jas preku taa z.kniga kontaktirav 10 deset advokati za sovet, dobiv 10 deset razlicni odgovori. Dali tie advokati se tolku sposobni ili navistina naschite zakoni se za kanta. POZDRAV
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 16:03
Па добро јас не сум крив што адвокатите различно ти кажале.
Оваа листа е листа на адвокати кои што имаат право да вршат адвокатска дејност. Не ги измислив јас нив. Кој колку е способен да врши дејност е сосема друга тема на разговор. 

Ако не ви е веродостојна таа листа, еве ви листа издадена од Адвокатската комора на РМ





Исто така треба да се земе во предвид дека секој адвокатски совет вреди пари. Тие луѓе немаат намера да си го губат скапоценото време за лепи очи.


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2012 во 07:22
G-din Santijago, vo nikoj slucaj nepomisliv deka Vie ste krivi deka advokatite dale razlicno mislenje.Jas samo go podeliv moeto iskustvo.
Pozdrav.
Кон врв
elizabetag Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elizabetag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 19:03
Здраво,
Сакав да прашам дали фирмата има право да ти даде отказ додека си на боледување, кога договорот ќе ти истече?
Благодарам за одговорот
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 19:19
Доколку не е потпишано продолжување на работниот однос , нажалост да фирмата има право да даде отказ
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 19:26
Originally posted by elizabetag elizabetag напиша:

Здраво,
Сакав да прашам дали фирмата има право да ти даде отказ додека си на боледување, кога договорот ќе ти истече?
Благодарам за одговорот
 

категорично не . Можат да ти дадат отказ во првиот ден кога си на  на работа после боледувањето  и тогаш треба да ти ги платат сите плати до крајот на договорот . И да ти исплатат деновиве кои си биле во болнични .
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 19:47
Vsushnost mozat!
Toa go napravija na moja prijatelka. Vraboteniot znael koga mu istekuva dogovorot i trebalo da pobara prodolzuvanje. Dokolku odobrele se potpishuva sleden dogovor, dokolku ne vashiot raboten odnos e zavrshen.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 22:08
Originally posted by elizabetag elizabetag напиша:

Здраво,
Сакав да прашам дали фирмата има право да ти даде отказ додека си на боледување, кога договорот ќе ти истече?
Благодарам за одговорот

Впрочем, не станува збор за отказ, станува збор за престанок на договорот за вработување нао пределено време поради изминување на времето за кое тој е склучен. Отказ е едно нешто, престанок на овој договор е друго нешто. Доколку престане договорот, не станува збор за отказ, туку за престанок на овој договор, поради тоа што изминало времето. Независно дали работникот е на боледување, или не, договорот ќе престане да произведува правно дејство поради тоа што изминало времето за кое е склучен.
Кон врв
antimilica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antimilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 10:53
Ve molam dali moze da mi odgovori nekoj na slednovo> Dobiv tuzba na ime na mojata firmata, na koja napraviv promena na naziv i sediste. No vo tuzbata se navedeni stariot naziv i sedisteto. Dali tuzbata e osnovana ili ne?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 16:43
Originally posted by antimilica antimilica напиша:

Ve molam dali moze da mi odgovori nekoj na slednovo> Dobiv tuzba na ime na mojata firmata, na koja napraviv promena na naziv i sediste. No vo tuzbata se navedeni stariot naziv i sedisteto. Dali tuzbata e osnovana ili ne?

Ако тужбата е поднесена тогаш кога фирмата имала го имала стариот назив и старото седиште, јас не гледам проблем.  Погледнете го датумот на поднесувањето на тужбата.

Дури и ако фирмата има нов назив и седиште, единствен проблем би била можеби  надлежноста на судот, иако таа пак не зависи само од седиштето. Ако Вашата фирма е истиот субјект, но со ново име и седиште, не гледам причина за одбивање на тужбеното барање.  



Изменето од Македон - 09.Мај.2012 во 16:53
Кон врв
antimilica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antimilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2012 во 14:51
Da da tuzbata e podnesena pred promenata...Blagodaram najmnogu Makedon.Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,734 секунди.