IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2011 во 23:30
Originally posted by матео98 матео98 напиша:

претпоставував дека е така но се надевав дека има некој некој нацин да се натера газдата да ги поднесе последиците за неговата негриза за вработените ...но по се изгледа дека нема...благодаран на одговорот МАКЕДОН

Матео98, повели и другпат. Во секој случај, има една одредба која би можела да користи, а тоа е член 259 од Законот за работни односи, иако не се однесува на повредата. Мислам дека тоа доста ќе Ви користи. Прочитајте ја одредбата.
Кон врв
матео98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај матео98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2011 во 23:45
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by матео98 матео98 напиша:

претпоставував дека е така но се надевав дека има некој некој нацин да се натера газдата да ги поднесе последиците за неговата негриза за вработените ...но по се изгледа дека нема...благодаран на одговорот МАКЕДОН


Матео98, повели и другпат. Во секој случај, има една одредба која би можела да користи, а тоа е член 259 од Законот за работни односи, иако не се однесува на повредата. Мислам дека тоа доста ќе Ви користи. Прочитајте ја одредбата.
какоо сто ја сватив треба да повикам инспекција да дојде и да види дека сум непријавен
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 00:03
Originally posted by матео98 матео98 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by матео98 матео98 напиша:

претпоставував дека е така но се надевав дека има некој некој нацин да се натера газдата да ги поднесе последиците за неговата негриза за вработените ...но по се изгледа дека нема...благодаран на одговорот МАКЕДОН


Матео98, повели и другпат. Во секој случај, има една одредба која би можела да користи, а тоа е член 259 од Законот за работни односи, иако не се однесува на повредата. Мислам дека тоа доста ќе Ви користи. Прочитајте ја одредбата.
какоо сто ја сватив треба да повикам инспекција да дојде и да види дека сум непријавен

Токму така. Добро си разбрал. Тоа нема да ти ја надомести штетата, но можеби ќе го натера работодавачот да те пријави онака како што треба, а и ќе ти исплати надомест во висина од три просечни исплатени бруто плати во Републиката, објавена во тековниот месец. 

Останува на тебе да размислиш како е најправилно да постапиш согласно твоите приоритети во моментот.

Секако, тоа што работодавачот ќе заснова работен однос на неопределено време, за жал, не значи и дека подоцна тој истиот нема да те отпушти од работа, по протекување на определен период.

Повторно ќе кажам, самиот треба да оцениш што ти е приоритетно во моментот и како ќе постапиш.
Кон врв
матео98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај матео98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 00:10
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by матео98 матео98 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


[QUOTE=матео98]претпоставував дека е така но се надевав дека има некој некој нацин да се натера газдата да ги поднесе последиците за неговата негриза за вработените ...но по се изгледа дека нема...благодаран на одговорот МАКЕДОН


Матео98, повели и другпат. Во секој случај, има една одредба која би можела да користи, а тоа е член 259 од Законот за работни односи, иако не се однесува на повредата. Мислам дека тоа доста ќе Ви користи. Прочитајте ја одредбата.
какоо сто ја сватив треба да повикам инспекција да дојде и да види дека сум непријавен


Токму така. Добро си разбрал. Тоа нема да ти ја надомести штетата, но можеби ќе го натера работодавачот да те пријави онака како што треба, а и ќе ти исплати надомест во висина од три просечни исплатени бруто плати во Републиката, објавена во тековниот месец. 

Останува на тебе да размислиш како е најправилно да постапиш согласно твоите приоритети во моментот.

Секако, тоа што работодавачот ќе заснова работен однос на неопределено време, за жал, не значи и дека подоцна тој истиот нема да те отпушти од работа, по протекување на определен период.

Повторно ќе кажам, самиот треба да оцениш што ти е приоритетно во моментот и како ќе постапиш.
[/QUOT не знам дали ке ми заврси тоа работа посто раката ми е во гипс и он усте сеа гледа да се оттараси од мене а не па да цека најмалку 3 месеци како сто казуваат докторите...мене ме иритира највисе тоа сто до сеа нема ни прасано дали имам некои тросоци во врска со повредата
Кон врв
MaF Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaF Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 14:58
Би сакала да прашам дали можам од Народна Банка да добијам испис на мои стари уплати кон Буџет на РМ, бидејќи никаде не можам да си ја пронајдам уплатата, па ме гонат судски?
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 15:09
Pocituvani, dali imat nekoj na forumov koj mozit da mi odgovorit na moevo praschajne. Sopstvenik sum na edna idealna polovina na kujka so dvor od severnata strana i dvor na juznata strana, vo sredinata na placot se naogat kujka na dva sprata od koj polovinata e moja t.s. prizemjeto.Dvorot od sever i jug so usmen dogovor gi podelivme pola pola, na molata polovina od juzniot dvor izgradiv dva pansioni po 3om2 prv i vtor sprat.Na mojata polovina ostanaa kamejna okolu 1m3 komschijata podnesol privremena merka na sud i plativ kazna okolu 2,000EUR istovremeno komschijata sopstvenikot na drugata idealna polovina go koristit bespravno mojot del od severniot dvor.Po moe barajne mojot advokat podnese veke tri pati privremena merka no sudot vo Ohrid gi odbivat kako ne osnovani,da napomnam toj ranotit vo sudot kako porotnik a zenamu e daktilogravka. Dali mozam da se zalam do nekoj povisok sud vo R.M. i kade ? Zoschto mojata privremena merka ne se privakat, a plus mi pravit schteta vadit piperki i celata voda odit vo tenelot. Odnapred vi blagodaram.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:44
Originally posted by olga olga напиша:

Pocituvani, dali imat nekoj na forumov koj mozit da mi odgovorit na moevo praschajne. Sopstvenik sum na edna idealna polovina na kujka so dvor od severnata strana i dvor na juznata strana, vo sredinata na placot se naogat kujka na dva sprata od koj polovinata e moja t.s. prizemjeto.Dvorot od sever i jug so usmen dogovor gi podelivme pola pola, na molata polovina od juzniot dvor izgradiv dva pansioni po 3om2 prv i vtor sprat.Na mojata polovina ostanaa kamejna okolu 1m3 komschijata podnesol privremena merka na sud i plativ kazna okolu 2,000EUR istovremeno komschijata sopstvenikot na drugata idealna polovina go koristit bespravno mojot del od severniot dvor.Po moe barajne mojot advokat podnese veke tri pati privremena merka no sudot vo Ohrid gi odbivat kako ne osnovani,da napomnam toj ranotit vo sudot kako porotnik a zenamu e daktilogravka. Dali mozam da se zalam do nekoj povisok sud vo R.M. i kade ? Zoschto mojata privremena merka ne se privakat, a plus mi pravit schteta vadit piperki i celata voda odit vo tenelot. Odnapred vi blagodaram.

Почитувана, делбата на имотот во заеедничка сопственост или сосопственост е предвидена со закон. Усната делба не предизвикува правно дејствие на имотот, кој очигледно ви е во сосопственост. Правно гледано, вие немате никаква поделба. Истата се врши по судски пат, или пак, доколку со соседот сте согласни и немате спор околу поделбата, пред нотар, кој поделбата ќе ја изврши со нотарски акт. Пред се, Вие треба да го направите токму ова, затоа што вие всушност знаете колкав дел од имотот е Ваш, но истиот не е поделен и не можете да кажете дека токму определен дел од имотот е ваш.

Каква привремена мерка предложил соседот? Дали тој поднел тужба за смеќавање на владение, или за надомест на штета против вас? Доколку не, објаснете што точно поднел, затоа што не е можно да поднел "само" привремена мерка. Поправете ме ако грешам, ама соседот против вас поднел тужба за смеќавање на владение и предложил привремена мерка, чии трошоци паднале на вас, секако заедно со судските трошоци. Бидејќи не е поделен имотот, соседот може да го поднесе тоа.

Велите дека сте поднеле предлог за определување привремена мерка. Дали меѓу Вас и соседот тече некаква парница? Што точно сте побарале од судот? Доколку тоа не ми го кажете, не можам да знам зошто судот одлучил така како што одлучил.

На кој начин ви прави штета соседот со наводнување на пиперките? Дали тие пиперки се наоѓаат на имотот кој е во сосопственост и дали тој е имотот кој е оштетен со дејствијата на соседот? Или станува збор за други дејствија на соседот и друг имот?

Што значи зборот "тенел?" Јас таков збор првпат слушам, иако охридскиот дијалект го познавам доста добро.

Ако соседот работи во судот како поротник и истиот одлучувал во постапка водена против него, тогаш тоа треба да го истакнете во жалба, доколку претходно сте поднеле барање за негово изземање. Барање на изземање се поднесува и против записничарот, доколку и тој учествувал во постапката.

Основа на вашиот проблем е тоа што усно сте се "спогодувале" и сте "делеле". Соседот очигледно сето ова го знае и затоа постапува вака. 

Повелете и другпат.

П.С. Доколку сметате дека нештата не треба да бидат пишувани тука, можете да ми пратите и лична порака, ќе се обидам да ви одговорам. 





Изменето од Македон - 13.Јануари.2012 во 16:48
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:54
Originally posted by Македон Македон напиша:

 
Што значи зборот "тенел?" Јас таков збор првпат слушам, иако охридскиот дијалект го познавам доста добро.


Колега, мисли на темелот од куќата.
a plus mi pravit schteta vadit piperki i celata voda odit vo teМelot.

Се оштетува од премногу водени "активности"среќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 18:15
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

 
Што значи зборот "тенел?" Јас таков збор првпат слушам, иако охридскиот дијалект го познавам доста добро.


Колега, мисли на темелот од куќата.
a plus mi pravit schteta vadit piperki i celata voda odit vo teМelot.

Се оштетува од премногу водени "активности"среќа

Доколку е така, а куќата, како што разбрав е во нејзина сопственост, веднаш може да повика вешто лице, кое ќе состави наод и мислење, па заедно со сите други докази, да состави тужба со која ќе бара надомест на штета од соседот.

Не сакам да изигрувам учител и ќе ми биде мило ако помогнам, но, од овој случај може да се заклучи она што кога и јас студирав на додипломски студии една мошне позната и добра професорка го кажуваше,а во кое не сакав да верувам, но за жал, реалноста ме натера поинаку да размислувам. Колку и некој да се сака, колку и со некого добро да се живее, тоа не може да биде причина да се заобиколуваат закони, затоа што секој, не дај Боже, може да се доведе во непријатни ситуации и тешки ситуации. Независно дали личноста со која се живее е  личност која е личност во која се има безгранична довеба, безгранично се сака, не може да се живее без таа личност или нешто слично на тоа. 




Изменето од Македон - 13.Јануари.2012 во 18:27
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 09:46
Makedon,Blagodaram za odgovorot. Sga ke se obidam poubavo da go objasnam mojov problem,dvorot na juznata strana e so dimenzii 8,30x12m
dvorot na severnata strana e so dimenzii 15m x 20m plus imat izlez na glaven pat,jas i komschijata sme sopstvenici na idealni polovini schto znacit jas sum sopstvenik na polovima od dvorot na severna strana koj del imat pristap od asfaltiran pat i sum sopstvenik na dvorot od juznata strana na polovina kade veke imam izgradeno dva mali pansioni. Sosedot go koristit negoviot del od dvorot na juznata strana imat nekoja schupa za drva,a isto taka go koristit celiot dvor na severnata strana od koj na polovina jas sum sopstvenik. Po moe barajne mojot advokat podnese predlog za privremena merka komschijata da ne go koristit delot od sever se dodeka sudski ne se podelime i sekoj da znajt koj od koja strana levo ili desno od placot e sopstvenik. Sudot vo Ohrid dosega tri pati go odbivat kako neosnovano. Primer ako sakam olukot da go smenam poschto e star nemozam deka komschijata go zagradil dvorot,do prozorot moj postavil masa i stolcina i galamit cel den,go zagradil i prostorot od kade mozev da vleguvam na pokrivot i red dr.raboti.A sudot gi odbiva moite privremeni merki ? Jas ziveam i rabotam vo Berlin ako dojdam ednusch vo Ohrid odma imam problem,sto trebit da napravam kade da se zalam deka sudot vo Ohrid go odbivat mojot predlok za privremena merka. Blagodaram
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 14:21
Originally posted by olga olga напиша:

Makedon,Blagodaram za odgovorot. Sga ke se obidam poubavo da go objasnam mojov problem,dvorot na juznata strana e so dimenzii 8,30x12m
dvorot na severnata strana e so dimenzii 15m x 20m plus imat izlez na glaven pat,jas i komschijata sme sopstvenici na idealni polovini schto znacit jas sum sopstvenik na polovima od dvorot na severna strana koj del imat pristap od asfaltiran pat i sum sopstvenik na dvorot od juznata strana na polovina kade veke imam izgradeno dva mali pansioni. Sosedot go koristit negoviot del od dvorot na juznata strana imat nekoja schupa za drva,a isto taka go koristit celiot dvor na severnata strana od koj na polovina jas sum sopstvenik. Po moe barajne mojot advokat podnese predlog za privremena merka komschijata da ne go koristit delot od sever se dodeka sudski ne se podelime i sekoj da znajt koj od koja strana levo ili desno od placot e sopstvenik. Sudot vo Ohrid dosega tri pati go odbivat kako neosnovano. Primer ako sakam olukot da go smenam poschto e star nemozam deka komschijata go zagradil dvorot,do prozorot moj postavil masa i stolcina i galamit cel den,go zagradil i prostorot od kade mozev da vleguvam na pokrivot i red dr.raboti.A sudot gi odbiva moite privremeni merki ? Jas ziveam i rabotam vo Berlin ako dojdam ednusch vo Ohrid odma imam problem,sto trebit da napravam kade da se zalam deka sudot vo Ohrid go odbivat mojot predlok za privremena merka. Blagodaram

Повелете и другпат!
Не смее соседот да го заградува дворот кој не ви е поделен.Соседот не смее да става огради.  Веднаш треба да се поднесе до судот тужба за смеќавање на владение на неподелена ствар. Исто така, бидејќи вие сеуште не сте поделени, не може да немате пристап до било што. Такво нешто мора да ви се обезбеди, исто како што и Вие нему му обезбедувате. 
Покрај ваквата тужба, веднаш треба да поднесете предлог до судот за поделба на имотот кој ви е во сосопственост со соседот. A доколку веќе и трпите штета на темелите од куќата поради наводнување или слични активности, тогаш, со адвокат, соберете ги сите потребни докази и поднесете тужба.

П.С. Независно како ќе ја изврши судот поделбата, вие треба да знаете дека право на нужен премин, односно премин до главниот пат ќе има секој кој согласни поделбата, нема да има излез на својот дел на главниот пат.



Изменето од Македон - 14.Јануари.2012 во 14:23
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 18:08
Podnesov predlok za privremena merka me odbija,podnesov tuzba ja otvrlija kako ne osnovana.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 19:59
Originally posted by olga olga напиша:

Podnesov predlok za privremena merka me odbija,podnesov tuzba ja otvrlija kako ne osnovana.

Почитувана, дали може да ми кажете кога сте ја поднеле тужбата и каква тужба сте поднеле? Ако можете и накусо да ми објасните кое е образложението на судот, тоа би било мошне полезно, за да утврдиме зошто судот ги одбивал тужбите.
Кон врв
olga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 09:34
Pocituvan Makedon,privremena merka podnese mojot advokat veke 3-tri pati, 2009,2010,2011,smekavajne na vladenie 2011 podnesena tuzba, samovlastie no sve besche odbieno od strana na sudot. Mojot advokat dolgi godini rabotesche kako sudija imotni pravni odnosi i se razbirat vo rabotaata i samiot se cudit na rabotata od sudot.Ke probam da vi raskazam eden primer,2008 Opschtina Ohrid bespravno mi odzede del od mojata gradezna parcela 75m2 i asfaltira pristapen pat sudot go dobiv Opschtinata besche zadolzena da go otstranit asfaltot od mojot imot, schto istoto i go stori.Gradeznata parcela ja ogradiv so pletena zica. Nezadovolen sosed koj ne granicit direkno so mojot imot podnesvit predlok za privremena merka i vo rok od 3-tri dena ogradata ja ruschet no sosedot e zadolzen da podnesit tuzba schto istoto i go pravit. Tuzbata e napischana protiv mojot sin koj ne e sopstvenik dosega se odrzani 4 cetiri rocischta i na sekoe rocischte mojot advokat kazuvat deka mojot sin ne e sopstvenik-pasivna legitimacija,kazuvat deka za tie dejstvija imam pravosilna presuda potvrdena od Bitola. Za zal sudot ne se interesirat koj e sopstvenik,tuzitelot kogo trebit da tuzit
ednostavno sudot odit ponataka.Nikoj ne rabotit so dokazi site rabotet po svoe ubeduvajne.Moe mislejne sudijata e dolzen da gi pocituvat odlukite na povisokiot sud vo ovaj slucaj odluka na apelacioniot sud Bitola. Kazetemi ako ne sum vo pravo. Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.