IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
Автор
Порака
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 14:02
Vo pravo si messenger, apsolutno.
Кон врв
ros_24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ros_24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 01:36
Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 17:15
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

Може ли некој да ми помогне да ми одговори на следново прашање...
Дали кај нас има категорија LEGAL PROFFESIONS како пример што е BARRISTER i SOLICITOR vo Anglija???
Ве молам ХИТНО ЕЕЕ


Секако дека има правни професии, адвокатот, судијата и нотарот се само пример за тоа, но кај нас нема како што е во Англија, barrister и solicitor. Функциите на тие две професии се обединети во една-адвокатската функција. Кај нас адвокатот има право да настапува во сите спорови, независно дали е тоа кај повисок суд, или понизок.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:34
Originally posted by lola123 lola123 напиша:

imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!


Дали има некаков доказ за сето ова погоре кажано, односно дали откако Вие сте му ги уплатиле средствата, сте добиле некаква потврда (црно на бело) за сето ова или не?
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:49
Tokmu taka, crno na belo...Umre vremeto na doverba, na prijatelstvo, rodninski vrski pogotovo koga se pari vo prasanje...Taka da dokolku nemate nikakov dokument na kogo , sto i kolku ste dale ,pisi brate propalo...
Povece sreca idniot pat...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 19:23
Originally posted by the king the king напиша:

ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!


Законот за трговски друштва е многу често менуван.
Делот за присоединување, спојување и поделба ( статусни промени ) е од член 517 до член 537-л. Во него се опфатени статусните промени, а во најновите измени е предвидено и спојувањето на македонско трговско друштво со друштво од ЕУ. Нема услови кои се посебни и важат токму за спојувањето кое ти го бараш, барем јас колку што видов, а и сега побарав на страна со правни прописи и во ЗТД тој тип на спојување не е споменат конкретно.

P.S. Што конкретно ти треба околу спојувањето? Дали е можеби нешто што е поврзано со пазарот и конк*ренцијата на пазарот?Изменето од Македон - 20.Мај.2010 во 19:25
Кон врв
ros_24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ros_24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 19:16
а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 00:39
Originally posted by ros_24 ros_24 напиша:

а дали јавен правобранител,јавен обвинител,народен правобранител спаѓаат под исто ?
Правам есеј на тема - The legal professions in Macedonia
За што да пишувам ?


Јавниот правобранител кај нас е познат како државен правобранител и истиот ги брани правата и имотните интереси на Република Македонија и други функции одредени со закон.

Народниот правобранител пак се грижи за почитување на човековите права и слободи од страна на органите на управата.

Јавното обвинителство на Република Македонија како единствен и самостоен државен орган кој ги гони сторителите на кривични дела и на други со закон утврдени казниви дела.

На интернет има доста информации за сите овие функции.

Во однос на есејот, пишувајте за судиите, адвокатите, нотарите, а можете да ги опфатите и овие професи, па и да направите споредба со земјите кои имаат прецедентно право, како што се Англија и САД.Изменето од Македон - 22.Мај.2010 во 00:40
Кон врв
ros_24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ros_24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 14:02
па да..тоа е и целта да се направи споредба со овие две држави
фала многу *
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 16:02
Prasanje:

Koj Zakon se odnesuva na lazno prestavuvanje? Znam za Zakonot za ime, no koga se raboti za lazno pretstavuvanje na svoja profesija, i sl, so cel materijalna zloupotreba?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 16:32
Originally posted by Kali Kali напиша:

Prasanje:Koj Zakon se odnesuva na lazno prestavuvanje? Znam za Zakonot za ime, no koga se raboti za lazno pretstavuvanje na svoja profesija, i sl, so cel materijalna zloupotreba?


Има еден член во Кривичниот Законик кој се однесува на Злоупотребата на личните податоци.


Злоупотреба на лични податоци


Член 149


(1)Тој што спротивно на условите утврдени со закон, без согласност на граѓанинот собира, обработува или користи негови лични податоци, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
(2) Со казна од став 1 се казнува тој што ќе навлезе во компјутерски информатички систем на лични податоци со намера користејќи ги за себе или за друг да оствари некаква корист или на друг да му нанесе некаква штета.
(3)Ако делото од ставовите 1 и 2 го стори службено лице во вршење на службата, ќе се казни со затвор од три месеци до три години.
(4) Обидот е казнив
(5) Ако делото го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.

Кон врв
maja.s Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 16:09
Rabotam sekoja sabota, a spored zakon neli ne treba toa da e dozvoleno???? I plus jas sum so visoko obrazovanie, a prijavena sum kako srednista i za toa dobivam plata...
Kade mozam vakvi nepravilnosti da prijavam????
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 16:30
Прво добредојде на форумов Маја.
Повели еден линк, мислам дека ќе ти заврши работа.

http://www.dit.mk/

Па можеш понатаму да споделиш информации со нас. Колку се ефикасни и слично.Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
maja.s Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 17:03
Fala Citam i gledam deka mnogu clenovi od zakonot gi zaobikoluvaat. Ke prijavam nepravilnost, a ke vidime koga ke se reagira....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.