IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака
pavleta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pavleta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 11:19
Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 18:06
Нешто сличен проблем имаа едни мои пријатели кои беа во брак 3 години и во периодот на поднесувањето на барање за државjанство на РМ  добија принова.
Сопругот на мојата пријателка имаше заснован работен однос во земјава,имаше брачен стаж од 3  години,но барањето  му беше одбиено заради непознавање на македонскиот јазик.
Постапката сеуште им е во тек,се додека тој не го совлада македонскиот јазик....Македонија и све е можно!
Заборавив да напоменам,барателот на државjанството ја немаше  напуштено земјава за тие 3 години.


Изменето од renatax - 19.Март.2010 во 23:16
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 00:31
Originally posted by pavleta pavleta напиша:

Здраво, ме интересира чл.9 од ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - Странец кој е во брак со државјанин на Република Македонија најмалку три години и до поднесувањето на барањето законски престојува најмалку една година непрекинато на територијата на Република Македонија може со природување да стекне државјанство на Република Македонија иако не ги исполнува условите од член 7 став 1 точка 2, 6 и 8 на овој закон.
Јас сум странец кој ќе биде бо брак со државјанин на Република Македонија. Што значи да престојувам најмалку една година непрекинато во страната? Дали само постојанен адрес да имам или изопшто не можам да напуштам територијата на Република Македонија за период од 1 година и можам ли да поминувам граница општо речено?    


Непрекинато значи да имаш постојано место на живеалиште овде, секако, да си се пријавиш согласно сите процедури, а чинам дека можеш да ја преминеш границата на определен период, како што е за одмор или слично, но не сум сигурен. Инаку периодот од една година, започнува од моментот на потпишувањето во матичната книга на венчаните, кое има конститутивен карактер.
Кон врв
pavleta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pavleta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 11:11
Ви благодарам многу за вашиот одговор! Се надевам дека нема да има вакви проблеми со јазикот, јазикот мора да се знае! Во врска со пријавуването, ова е завршено, се е во ред. Да, разбирам, потпишуването во матичната книга е задолжителен услов за предизвикужане на акција, да се смета, дека сум наишла под одредбата на правната норма и рокот тече од овој момент. И ова ќе биде завршено во близку време... Ви благодарам уште еднаш!
Кон врв
Срмена Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Срмена Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 14:19
Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 16:54
Originally posted by Срмена Срмена напиша:

Еден пријател од Кавадарци немал платено за кабловска за цела 2008 година. За тој период ниту еднаш не е даден на суд заради наплата на тоа побарување. Дали може сега доколку го тужат да поднесе приговор за застареност на побарувањето ( мислам дека имаше таков некој член во ЗОО) и да избегне плаќање???? Сакам чисто да се информирам во врска со случајов. Поздрав


Таквото побарување има рок за застарување, ама не знам колкав период треба да измине за да може да се повика на тоа. Треба да се види во законот.
Кон врв
lola123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lola123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 15:20
imam edno prashanje vo 2002 godina jas uplativ za stan pola suma i minatoto leto doznavam deka go dale mojot stan na drug covek. e sega deka lugeto mi bea bozemski od doverba i deka se ke se reselo cekav do sega, ama od resavanje nisto ne ispadna. a covekot mi e rodnona - gnasa covek ispadna, mnogu se nerviram, ni propadnaa site pari dolgo zarabotuvani. prasanjeto mi e kade bi mozela da se obratam za pomos, i ako ima nekoj drugi so isto uskustvo da mi pisat kako go razresile - bi vi bila vecno blagodarna. pozz se nadevam ke pise nekoj!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 15:27
ќе може ли да добијам објаснување во врска со типот за поврзување на трговските друштва концент???

имам потреба од знаење во врска со овој тип на поврзување на друштвата...

инаку ова е од делот за законот за трговски друштва...

ви благодарам однапред!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Dafince Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dafince Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 03:09
Ве молам за помош. Порано работев во една фирма која сега води спор со моја бивша колешка. Имено, таа како и сите ние земаше плата трипати поголема од оној износ кој што беше пријавен. Сега ја тужат дека разликата во износот таа го должи и треба да го врати. Мене ме викаат да сведочам и да лажам дека работодавецот е во право или во спротивно и мене ќе ме обвинат за истото. Повеќе од една година добивам покани за сведок. Поканите ги оставаат под врата. Досега не сум потпишала дека сум добила покана.
Ве молам некое стручно лице да ми одговори имам ли право да не сведочам и дали е можно да ме соберат некоја вечер со комбе со оглед на фактот дека ниедна покана не е уредно доставена.
Многу Ви благодарам.
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 11:56
Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.

Изменето од Eva10 - 17.Мај.2010 во 11:57
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 13:38
garant nemash shansi da si gi vratish ,..pravno !
tuku,...tuka e normalna rabota,...toa shto si go dal na mesec-dva ,...da go dobiesh nazad za nekoja godina ili pak,....nikogash !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 15:15
Originally posted by Eva10 Eva10 напиша:

Пред одреден период на пријател му позајмив 1000 евра, со
договор
да ми го врати целиот износ во рок од 2 месеци. Помина цела година, а тој ми нема вратено ниту евро. Немам сведоци. Посто ли начин, како да докажам дека истото лице ми е должник? Што можам да превземам во тој случај? Однапред Ви благодарам.


Со каков договор? Склчучивте писмен договор, заверен на нотар, или пак усен договор, за кој немате сведоци?

Ако сте му позајмиле пари врз основа на усен договор, без сведоци, за жал, нема да можете да докажете пред судот дека Вие сте му позајмиле пари на тој пријател, затоа што тој, ако не сака да Ви ги врати парите, ќе негира дека воопшто нешто сте му позајмиле.

Изменето од Македон - 17.Мај.2010 во 15:16
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 10:08
Sekoe skolo se plaka. Pamet vo glava za drug pat.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:47
Koga se dava bilo shto na zaem samo na zbor, treba toa da se prifati kako daruvanje. Ako smetate deka mozhete da daruvate onoa shto vi se bara kako pomosh, togash storete go toa.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.