IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака Обратен редослед
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 15:22
Originally posted by Mazak Mazak напиша:Vsushnost, koj saka(negovo pravo si e) mozhe slobodno da go tuzhi The Nagual za negovata "Marihuana inicijativna propaganda" na forumov, zatoa shto toa e protivzakonsko neshto...se shto treba da napravite e da go prijavite kako chlen na forumov so dostavena kopija na del od negovite mislenja preku advokat...i sekako deka ako advokatot podnese tuzhba ke mora da se otvori istraga...i togash ke mora adminite da dozvolat pristap do forumot zaradi istragata i ke mora da ja dadat tochnata lokacija na korisnikot(takvo neshto se ima slucheno na forumot Kajgana koj e pod povremena prismotra na nadlezhnite organi poradi bezbednsta na drzhavata-kako i drugi sajtovi.)

Toa e standardna operativna procedura nasekade vo svetot...i nekoj ako se prai mangup na forumov toa ne sum jas.

Jas sum protiv mangupite na forumov koi na mala vrata ja promoviraat upotrebata na Marihuanata.

Moe mislenje e deka adminite ne treba da toleriraat takvo odnesuvanje na forum(na tema za legalizacija na Marihuanata da spamira nekojsi posran narkoman)
Иди кај адвокат со ваква идеја и ќе те препрати на психијатрија.
За што да ме пријават? Што се борам за легализација. Тоа е елементарна слобода на говор бе троле едно. Такви истраги се отвораат само доколку има сериозни индиции за криминал. А вчера, токму ти произнесе такви индиции во врска со себе и некојси админ кај кој твоето лижење упалило. Им правиш проблеми на луѓето, свесен ли си за тоа.
Инаку за наводната "пропаганда" ако е така тогаш и Месенџер треба да се пријави пошто и тој е про легализација. И некако не сум те видел него да го наречеш наркоман.(А имаме отприлика ист број на постови на темата. Иди брои ако не те мрзи) Можда пошто е админ, а нив е лошо да ги наречеш наркомани.

Изменето од fiks - 13.Јули.2015 во 15:31
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 11:53
А да смиревте малку топката и двајцата ќе може?

Секој има право на мислење и изнесување на истото, и никому нема да му се скрати тоа право.


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 03:11


Vsushnost, koj saka(negovo pravo si e) mozhe slobodno da go tuzhi The Nagual za negovata "Marihuana inicijativna propaganda" na forumov, zatoa shto toa e protivzakonsko neshto...se shto treba da napravite e da go prijavite kako chlen na forumov so dostavena kopija na del od negovite mislenja preku advokat...i sekako deka ako advokatot podnese tuzhba ke mora da se otvori istraga...i togash ke mora adminite da dozvolat pristap do forumot zaradi istragata i ke mora da ja dadat tochnata lokacija na korisnikot(takvo neshto se ima slucheno na forumot Kajgana koj e pod povremena prismotra na nadlezhnite organi poradi bezbednsta na drzhavata-kako i drugi sajtovi.)

Toa e standardna operativna procedura nasekade vo svetot...i nekoj ako se prai mangup na forumov toa ne sum jas.

Jas sum protiv mangupite na forumov koi na mala vrata ja promoviraat upotrebata na Marihuanata.

Moe mislenje e deka adminite ne treba da toleriraat takvo odnesuvanje na forum(na tema za legalizacija na Marihuanata da spamira nekojsi posran narkoman)Изменето од fiks - 13.Јули.2015 во 11:53
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 01:44
Сега се каам што не го навлеков да се расприкаже уште малку во врска со неговите чпиунски потфати. Али тоа е.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 22:25
Originally posted by fiks fiks напиша:

смеење 


4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.
Da dopolnam, administrator ima pristap do mail adresa so koja korisnikot se registrira kako i do site informacii koi gi vnesuva pri zaclenuvanjeto na forumot
IP tracer koi locira IP adresi vo Karposh se IP adresi na T-Home. Site korisnici na drugi provajderi i kabelski operatori IP tracer dava priblizno tocna lokacija
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:54
Е до толку не драматизирај...Нема тука милионски провизии.
Но не е исклучено високо малограџанство.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:49
Бомби бе и тоа по некоја случајност истиот Телеком Мувата на капата
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:28
Опа и тука некои бомби летаат.    
Значи од сега со адвокат ја тука да си влегувам.
Посебно што многу попустливо по некои вакви лични
навреди,закани и ред поинакви кршења на форумскиот
правилник се реагира...
Има барем неколку кои покрај тоа што се без никаква опомена
кон упатувачите,и сеуште стојат.А се вулгарни пред се.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:22
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува. .......


Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?Прво....тука не постои кривично дело, ниту прекршок....
Ова е исто како да кажам дека можам да најдам пуштол и да те убијам а ти да ме тужиш за убиство. Всушност слободно можеш да консултираш стручно лице и да се увериш во тоа. И немој да бидеш толку лесноумен....
А за оној експертот за се и сешто ако е толку способен, нека најде и моја адреса ... и нека ја објави јавно...се разбира, ако е способен...


Ако ми се закануваш со убиство неможам да те тужам за убиство, ама можам да те тужам за отворена закана. Плус, Мазак не се заканува дека ќе дознае податоци, туку дека веќе има податоци. И знаеш ли колку криминали се разрешени поради дебили кои се фалеле по социјални мрежи и форуми? Ај пиши на ФБ како шверцаш бело робје од Украина и ќе видиш како ќе ти се нацртаат плавци на врата.
Сеа вие што сте решиле да ги толерирате сите бљувотини и навреди што ги кажа ви прави вас лошо за репутацијата. Значи типот ВАС може да ви направи проблем со законот, не мене. Во таа смисла не барам никаква правна помош од вас. Го постирав ова само да ви го привлечам вниманието на вас админите и на сите на форумов.
И кај е Мазак бе, го снема нешто.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 21:07
Originally posted by fiks fiks напиша:

смеење 

Ај вака среќа 

1. Четворица админи сме, од кои Перун е главен, останатите сме јас, Анастеа и Месинџер.
2. Јас никогаш не сум дал некој податок на член што може да наруши приватност негова, освем информации кои за повеќето тука се јавни, во смисла, роденден, од кој град е и слично а гарантирам и за останати админи во однос на ова.
3. Освем информациите кои вие како членови ќе ги оставите јавно на профил и ги гледаат сите, скриена информација може да биде, на пример име или иницијали кои ги оставате при регистрација, а тоа не е обврзувачко, што значи може да пишете дека името и презимето ви е Џингис Кан или било што друго, дури ни меилот регистрационен не може да го види никој, освем Перун.
4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.

Во однос на ова толку, кој сака да бара влакна во јајцето нека продолжи, може ќе најде некогаш.

Е сега, ти TheNagual доколку мислиш дека Mazak со пишанките збори вистина, а не дека се прави мангуп и изиграва ЦИА на форумов, слободно поднеси тужба само против мене и Перун, од причина што другите двајца тешко дека ќе бидат во можност да дојдат за на судење од причина што живеат во странство.
Ова ти го велам најсериозно, а сега ти одлучи кому ќе му веруваш?
Поздрав намигнувањеПретпоставувам дека Мазак незнае ништо пошто тврди дека не сум во МК, а сум во МК. Ама и тоа е претпоставка. Навистина неможам да бидам до крај сигурен дали тој се прави мангуп или навистина има некој пацов у форумов или у Телеком кој му дава илегално податоци. Еве и да не е така, тврдењата што ги изнесува тој можат на вас да ви навлечат сериозни кривични обвиненија.
Значи сега сме на жими мајка.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 20:21
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува. .......


Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?Прво....тука не постои кривично дело, ниту прекршок....
Ова е исто како да кажам дека можам да најдам пуштол и да те убијам а ти да ме тужиш за убиство. Всушност слободно можеш да консултираш стручно лице и да се увериш во тоа. И немој да бидеш толку лесноумен....
А за оној експертот за се и сешто ако е толку способен, нека најде и моја адреса ... и нека ја објави јавно...се разбира, ако е способен...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 17:51
смеење 

Ај вака среќа 

1. Четворица админи сме, од кои Перун е главен, останатите сме јас, Анастеа и Месинџер.
2. Јас никогаш не сум дал некој податок на член што може да наруши приватност негова, освем информации кои за повеќето тука се јавни, во смисла, роденден, од кој град е и слично а гарантирам и за останати админи во однос на ова.
3. Освем информациите кои вие како членови ќе ги оставите јавно на профил и ги гледаат сите, скриена информација може да биде, на пример име или иницијали кои ги оставате при регистрација, а тоа не е обврзувачко, што значи може да пишете дека името и презимето ви е Џингис Кан или било што друго, дури ни меилот регистрационен не може да го види никој, освем Перун.
4. Единствено нешто што може да ми послужи како информација за некој член, мене како админ и на модераторите, е IP адресата, меѓутоа и тоа е ептен ограничена информација, од причина што е многу неодредено за IP тракерите да лоцираат некоја IP....како пример, ќе ги земам членовите од Скопје, кои на IP тракер, секогаш ги лоцира во Карпош, иако не се од тамо.

Во однос на ова толку, кој сака да бара влакна во јајцето нека продолжи, може ќе најде некогаш.

Е сега, ти TheNagual доколку мислиш дека Mazak со пишанките збори вистина, а не дека се прави мангуп и изиграва ЦИА на форумов, слободно поднеси тужба само против мене и Перун, од причина што другите двајца тешко дека ќе бидат во можност да дојдат за на судење од причина што живеат во странство.
Ова ти го велам најсериозно, а сега ти одлучи кому ќе му веруваш?
Поздрав намигнување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 16:55
Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ова е кривично дело, така? И за админот и за Телеком и за типот кој добива незаконски информации кои потоа ги злоупотребува.

Еве го дисклејмерот

Македонски Телеком се обврзува да ја почитува анонимноста и приватноста на своите корисници и посетители на ИДИВИДИ порталот. Македонски Телеком може да собира лични податоци на корисници/посетители само со нивна изречна согласност. Прибирањето на сите податоци од оваа интернет страна е во согласност со Законот за Заштита на личните податоци како и Правилникот за техничките и организациските мерки за обезбедување тајност и заштита на обработка на личните податоци Наведените податоци ќе се користат со цел информирање на корисникот, подобар увид и разбирање на потребите и барањата на корисниците на ИДИВИДИ, одржување на содржината и функционалноста порталот како и развој на можности за поквалитетно давање услуги. Македонски Телеком се грижи да ја овозможи безбедноста на вашите лични податоци. Податоци се грижливо чувани од губење, уништување, фалсификување и неавторизиран пристап.

Значи на форумов има невидено кршење на дисклејмерот на сајтов и на законот за заштита на лични податоци. И не верувам дека тоа е ограничено само на мене.

Дали во вакви случаи може да се оди со приватна тужба или треба обвинителството да реагира?
Кон врв
Elilili Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 16:06
Почитувани, што со побарувања од ЈП, за сметки кои се стари и по години, а не се тужени? До кого би се пратил приговор за застареност? До архивите ли нивни? Конкретно се работи за сметки за вода, кои се нетужени, но со кои тие не условуваат (само усно) при барање на потврди и барање за разделување во шахта и, секако, не ни ги уважуваат.

Ви благодарам однапред за одговорите. Поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.