IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
Автор
Порака
Арогантен Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Арогантен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Правна помош
    Испратена: 03.Август.2009 во 11:27
За правни совети, недоумици, изложување на случаи од секојдневието на членовите на форумот, прашања во врска со правото...да спориме и да одговориме овде .
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 01:01
Ме интересира дали доколку потпишам договор на 3 месеца пробен период мозат да ме избркаат од работа после месец дена без никаква или со глупава причина? И што можам да направам да се заштитам или да бидам обештетен?
Кон врв
Арогантен Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Арогантен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 17:21
Може да те манипулира, пробен период од 3 месеца е предвиден во Законот за работни односи. Може да ти се сметаат само како "проба" тие 3 месеца, и да те избрка.
Bodies on a cemetery...
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 17:51
Да, тоа е јасно но дали може порано од тоа да ме избркаат?
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 18:55
e pa  ne bi trebàlo da te d'rže,ak' ne te biva za ništo bez razlika imiš ili nemiš dogovor.
Бог да чува!
Кон врв
Арогантен Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Арогантен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 13:41
Originally posted by Makedonec vo dusa Makedonec vo dusa напиша:

Да, тоа е јасно но дали може порано од тоа да ме избркаат?


Да де, нормално.
Bodies on a cemetery...
Кон врв
fazze Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fazze Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 03:47
Дали со поништување на оглас за одредено работно место се поништува целиот јавен оглас?
Вака, да појаснам, се пријавив за работно место на јавен оглас кој се состоеше од повеќе отворени работни места, на едно од Министерствата на Р.М.
Слушнав дека ќе имало повторување на огласот за дел од отворените позиции, па ме интересира дали тоа значи дека ќе има повторување на јавниот оглас и за работните места за кои веќе има соодветни кандидати?!
Кон врв
RORAIMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RORAIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:55
Samiot kazuvas deka kje ima povtoruvanje SAMO ZA ODREDENI POZICII.
Ako e taka ,togas Vasiot oglas i prijavata se vazecki

poz
se sto e so pari , e bez pari !
Кон врв
jovannvo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jovannvo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 08:18
Originally posted by Арогантен Арогантен напиша:

За правни совети, недоумици, изложување на случаи од секојдневието на членовите на форумот, прашања во врска со правото...да спориме и да одговориме овде .
Кон врв
jovannvo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jovannvo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 08:28
Do osnovnoto javno obvinitelsto vo kumanovo vo tekot na 1998 godina dostaviv krivicni prijavi protiv odredeni lica za izvrseni kriminalni dejstvija, a do denes ne sum izvesten deka, po navedenite krivicni prijavi e postapeno.Koi se moite prava ponatamu.Bidejki vo spomnatite krivicni prijavi navedov deka sum osteten sa pogolema suma na pari, pa dali mozam,poradi odolgovlecuvanje vo postapuvanjeto od strana na OJO Kumanovo da go ostvaram navedenoto ostetno pobaruvanje i od kogo.
Кон врв
jovannvo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jovannvo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 08:50
Dokolku, spored zakonot e navedeno da odreden dogovor mora da bide zaveren od strana na notar dali se misli deka treba da se zaveri nekoj dogovor- privatna isprava, so solemnizacija, da se sostavi notarski akt ili pak da se zaverat, samo potpisite, na dogovornite strani.Vsusnost, dali ima razlika pomegu notarska zaverka na dogovor i zaverka na potpisi i koja.
Кон врв
BoaVista Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BoaVista Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:06
Originally posted by jovannvo jovannvo напиша:

Dokolku, spored zakonot e navedeno da odreden dogovor mora da bide zaveren od strana na notar dali se misli deka treba da se zaveri nekoj dogovor- privatna isprava, so solemnizacija, da se sostavi notarski akt ili pak da se zaverat, samo potpisite, na dogovornite strani.Vsusnost, dali ima razlika pomegu notarska zaverka na dogovor i zaverka na potpisi i koja.


Razlika ima. Dokolku sakas notarot da ti sostavi notarski akt togas notarot ti go sostavuva aktot t.e dogovorot i odgovara za negovta sodrzina. Dokolku ti samiot si odneses dogovor, toa nema da bide notarski akt, tuku notarot samo ke gi zaveri potpisite i pri toa notarot ne odgovara za sodrzinata na aktot. Da izgotvis notarski akt e poskapo i od zaverka na potpisi i od solemnizacija t.e potvrduvanje na dogovorot.
Кон врв
bimba Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bimba Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 12:47
денес и јас добив решение од мртв за наплата на такса(како и многу други граѓани),решението е пратено на дата 15.08.2009 г.Колку е ова правно да се спроведува и дали може да ми земаат пари од трансакционата сметка без судска одлука.Времето за жалба и приговор највероватно е поминат затоа што како спомнав погоре самото решение е од 15.08.2009г.Имам кабелска и сметам дека кабелскиот оператор треба да ги измирува таксите за мтв и др.Што ми советувате да превземам затоа што се чуствувам осуден без право на судење.
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 10:13
da se platat smetkite inaku ako prisilno ti gi naplatat vo taa suma ke ja dodadesh i sumata za izvrsh*tel moj sovet e da se platiнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.