IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Колку ги познаваме законите, уставот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку ги познаваме законите, уставот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 17:52
Уставот гарантира почитување и заштита на приватноста на личниот и семејниот живот, почитување и заштита на достоинството и на угледот, како и сигурност и тајност на личните податоци.


Македонскиот устав изгледа ова не го гарантира за жал.

Абе реков јас и има уште милион пати да повторам дека државата ни е под НУЛА не


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:01
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Македонскиот устав изгледа ова не го гарантира за жал.[/IMG]


Според ова што го пишуваш, можам да заклучам дека не си го прочитала македонскиот Устав...

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:07
Јас ништо не измислувам од мене туку коментирам на реченица напишана во книгава тука за полагање за државни службеници

Јас главата си ја сечам ако некој од вработените има поима од некој закон и слично.

Затоа ке си продолжам да ја критикувам државата дека не ни вреди и тоа е тоа.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:14
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Јас ништо не измислувам од мене туку коментирам на реченица напишана во книгава тука за полагање за државни службеници.


Според тоа што го напиша горе, секој, кој го познава Уставот ќе го заклучи тоа што го напишав. А кој сака да види што пишува во Уставот, доволно е да седне и еднаш да го прочита, ништо повеќе. Тоа што не го пишува во прирачник, не значи дека го нема. Се сложувам дека е виновна државата што ги учи своите службеници да користат прирачници, а не да се посоветуваат со самиот Устав, кој за неполни 20 минути се чита, па потоа не можат во Устав да се снајдат. Нормално дека нема да можат.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:24
Не е работата да се прочита некој закон, целата работа е во почитувањето.

Во Македонија наместо полицијата, судтсвото , министерствата да им бидат пример на граѓаните за политување на законите , за жал вработените си прават прекршоци и ја злоупотребуваат својата функција.

Епа како после очекуваш од еден обичен граѓанин да ги почитува законите ??


Џабе е да му речиш на некој да го прочита уставот , и 100 пати да го чита , факт е дека во оваа држава едноставно НЕМА закони, НЕМА устав.

Е како што ти
Македон
се сложуваш дека е виновна државата и јас така се сложувам со секој кој ја критикува државата, бидејки критиките се на место и никој не може на некој да му затвори очи кога гледа дека ништо не е како што треба да биде.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:30
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Е како што ти Македон се сложуваш дека е виновна државата и јас така се сложувам со секој кој ја критикува државата, бидејки критиките се на место и никој не може на некој да му затвори очи кога гледа дека ништо не е како што треба да биде.


Јас кажав, виновна е државата, виновни се и тие службеници кои мислат дека со едно прочитување на некое брошурче се знаат. А не се сложувам со секоја критика. На пример, твојата критика дека македонскиот Устав не ги штити нештата кои ти ги спомна е класична невистина. Во член 18 јасно си пишува за тоа прашање. А при очи, сеуште не дозволувам никој да, како што велиш ти, ми затвора очи.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 18:36
Originally posted by Македон Македон напиша:



Јас кажав, виновна е државата, виновни се и тие службеници кои мислат дека со едно прочитување на некое брошурче се знаат. А не се сложувам со секоја критика. На пример, твојата критика дека македонскиот Устав не ги штити нештата кои ти ги спомна е класична невистина. Во член 18 јасно си пишува за тоа прашање. А при очи, сеуште не дозволувам никој да, како што велиш ти, ми затвора очи.



Па да, убедена сум дека уставот на Македонија  апсолутно не ја заштитува приватноста.

А за посочувањето дека некој член објаснувал нешто , па искрено и немам баш некоја доверба во оној кој го пишувал уставот намигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 02:27
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Јас кажав, виновна е државата, виновни се и тие службеници кои мислат дека со едно прочитување на некое брошурче се знаат. А не се сложувам со секоја критика. На пример, твојата критика дека македонскиот Устав не ги штити нештата кои ти ги спомна е класична невистина. Во член 18 јасно си пишува за тоа прашање. А при очи, сеуште не дозволувам никој да, како што велиш ти, ми затвора очи.
Па да, убедена сум дека уставот на Македонија  апсолутно не ја заштитува приватноста.А за посочувањето дека некој член објаснувал нешто , па искрено и немам баш некоја доверба во оној кој го пишувал уставот намигнување


Tи можеш да си убедена во се, ама штом нешто го пишува, секој може да провери и да утврди дека не си во право. Доволно е да знае да чита. Ти можеш и да не веруваш дека Уставот постои, ама твоето верување нема никакв врска со фактите. Тоа е само верување. Реалноста е нешто друго.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 03:02
...sigurno taa misli na toa deka vo praksa ne e bash kojznae kolku zashtitena ,...ne deka  ne go pishuva toa  vo ustavot!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 20:18
Originally posted by Македон Македон напиша:


Tи можеш да си убедена во се, ама штом нешто го пишува, секој може да провери и да утврди дека не си во право. Доволно е да знае да чита. Ти можеш и да не веруваш дека Уставот постои, ама твоето верување нема никакв врска со фактите. Тоа е само верување. Реалноста е нешто друго.


Е како не сум во право ? Зарем има некој во Мк кој ги почитува законите ?збунетост

Еве сега ме провоцираш па ке ти кажам Ч татко ми работи во МВР и вели дека вработените таму не почитуваат ништо, па што останало за другиве. Многу близок роднина работи во министерство за труд и социјала и он вели ма какви закони, државата е катастрофа , битно да се снајдеш со работно место и после си го ладиш само. И уште неколку роднини пример прва братучетка работи во локалната самоуправа и ми вели дека тотално ништо не се почитува , дури се нема никаков респект кон обичниот граѓанин.

Немојте мене тие финти за закониве и за тоа колку бил битен уставот дали требало да се чита.

Реков јас и тоа е тоа, толку сум негативна спрема Македонија што не ми треба ништо од оваа проклета држава каде се нема култура и ништо не се почитува.



Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 20:23
И пак ќе повторам..... Во оваа наша држава, нема закони, нема устав , факт е тоа.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 19:44
Закони може има.....но дали некој ги почитува и чита.....а и кој како ги користи или не користи.
Хартија трпи.....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 00:10
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Tи можеш да си убедена во се, ама штом нешто го пишува, секој може да провери и да утврди дека не си во право. Доволно е да знае да чита. Ти можеш и да не веруваш дека Уставот постои, ама твоето верување нема никакв врска со фактите. Тоа е само верување. Реалноста е нешто друго.
Е како не сум во право ? Зарем има некој во Мк кој ги почитува законите ?збунетостЕве сега ме провоцираш па ке ти кажам Ч татко ми работи во МВР и вели дека вработените таму не почитуваат ништо, па што останало за другиве. Многу близок роднина работи во министерство за труд и социјала и он вели ма какви закони, државата е катастрофа , битно да се снајдеш со работно место и после си го ладиш само. И уште неколку роднини пример прва братучетка работи во локалната самоуправа и ми вели дека тотално ништо не се почитува , дури се нема никаков респект кон обичниот граѓанин.Немојте мене тие финти за закониве и за тоа колку бил битен уставот дали требало да се чита.Реков јас и тоа е тоа, толку сум негативна спрема Македонија што не ми треба ништо од оваа проклета држава каде се нема култура и ништо не се почитува.



Немам сега намера да те разубедувам и да ти ги покажувам контрадикторностите кои ги напиша во другите постови и да ти објаснувам која е разликата меѓу непочитување Устав и закон и немањето на Устав и закони. Самата треба да сфатиш дека не си во право. Впрочем, секој кој ти ги чита постовите лесно го доловува тоа. Не е само да кажеш "реков јас и тоа е тоа". Треба да ја познаваш разликата меѓу немање закон за нешто и непочитување на истото. Во правото има разлика меѓу едното и другото, која ти очигледно е дека не ја правиш и разбираш.


Изменето од Македон - 27.Април.2011 во 02:18
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 00:12
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

И пак ќе повторам..... Во оваа наша држава, нема закони, нема устав , факт е тоа.


За да нешто биде факт, тоа треба да е јасно докажано. Ти ова кое го пишуваш е твое субјективно толкување на нештата,кои немаат никаква врска со објективната реалност. За жал, тоа не е факт, туку лично доживување и е далеку од фактите.

Изменето од Македон - 27.Април.2011 во 02:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.