IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лекови од нашите бабички и лекови од природата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лекови од нашите бабички и лекови од природата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 22:00
Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

gladno srce.
prazen zeludnik


Изменето од Nela Bella - 08.Ноември.2006 во 22:02
Кон врв
Antoaneta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 292
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antoaneta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 12:01
Da Nela na prazen zeludnik Smile
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 22:20
ПА ИМА НЕКОИ МНОГУ ДОБРИ
Big%20smile
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 10:26
 
protiv opstipatio- suvo ovosje vo voda cela nok-i nautro se pie
obicno smokva, sini slivi
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 10:31
 
Zelenata glina ima navistina sirok spektar na dejstvuvawe: akni, rani, isekotini, vospalenie na vnatresni organi, bolki vo stomakot i crevata, opaganje na kosata, arterioskleroza, stareewe, bori, anemija stenija, zaboluvawe na disnite patista , cistit, bolni menstruacii, koli-baciloza, kolitis, crevni paraziti i uste mnoooooogu drugi raboti......
 
koj moze da ja pie e mnogu zdrava deluva mnogu zdravo
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 10:17

ПРОТИВ КАШЛИЦА-ЕДНО ЛАЖИЧЕ ШЕЌЕР ГО СТАВАШ ВО ЃЕЗВЕ И ЧЕКАШ ДА СЕ КАРАМЕЛИЗИРА,ПОТОА ДОДАВАШ МЛЕКО ОКОЛУ 200 ГРАМА ,МАРГАРИНЧЕ ПОЛА ЛАЖИЧЕ И ПОПОЛЕКА СЕ ВАРИ.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:35
Тие некогаш се поефикасни од лековите на екимите.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 14:02
Za onie koi stradaat od depresija eve 2 prirodni leka
 
I.
Se mele 1 kg. limon (cel) vo masina za melenje meso, se razbira prethodno dobro izmien; se dodavaat 1,5 kg seker , 3 kg. voda i dve granki ruzmarin. Se varat gusto kako za slatko. Se pie po 3 pati na den po 1 supena lazica.
 
II.
Ovoj go slusnav od matija Paunovski, biljarkata, go kaza vo nekoja emisija
Se zema 1 litar nekoe ubavo crno vino i vo nego se stavaat nekolku granki ruzmarin. Ova stoi zatvoreno okolu 40 dena i posle se pie kako prethodnoto, t.e. 3X1 supena lazica.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 02:29
Ако ти отече к*рето, тогаш стави го во чајче од Вртипоп.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:20
Салеп, како лек против кашлица.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 09:06

Еве еден лек за бело прање, за што модерната медицина е скоро немоќна целосно да го среди:

Еднаш неделно да се одмивате со 1 лажичка сода бикарбона растворена во млака вода. Значи, ова не е само лек за да се изгуби исцедокот, туку и превентива да не се појави пак. Женската популација на моето семејство редовно го практикува ова и никоја од нас никогаш немала проблем со бело прање.
 
Ако после 1 месец одмивање нема никаков успех, тоа значи дека имате некоја сексуално пренослива инфекција која треба да се третира со антибиотик. Но, после било какво користење на антибиотик, одмивањето треба да се практикува барем на секој трет ден.
Veni Vidi Vici
Кон врв
VE007MK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VE007MK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:01
Za zenite:ako imaat problem so gradite,dnevno na gradata da se stava list od zelka sveza,korisen lek pri oteceni gradi,i voopsto protiv sekakvo zaboluvanje na gradite.
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 00:22
Аа, еве едно лекче кое го мразам од дното на душата и го памтам од детствотоплазење, ама е делотворно:

-за симнување на температура: чорапи натопени во алкохол, и во нив изрендано сирови компири...да се облечат на ноџињата и да се држат така дури не исушат...па нова тура...па нова...ух
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 00:30
лек за заушки.... пржен кромид или праз се полни во марама, и додека е топол се врзува со шал околу грлото, и така се носи цел ден. изненадување голема%20насмевка

А за температура исто чорапи во оцет голема%20насмевка, и нормално мачкање на цело тело со греана ракија и завиткување во волна.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.