Испечати | Затвори го прозорот

Лекови од нашите бабички и лекови од природата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1959
Датум на принтање: 18.Април.2021 во 10:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Лекови од нашите бабички и лекови од природата
Постирано од: Barbika
Наслов: Лекови од нашите бабички и лекови од природата
Датум на внесување: 31.Октомври.2005 во 10:52
Eve prostor koj moze da bide dosta korisen dokolku sekoj od vas se seti barem na eden takov lek!Znam deka gi ima mnogu ,sepak ke se rasprasam poveke i ke pisam sto poveke mozam!Za sekoj lek Vie sto ke go zapisete odnapred sum Vi blagodarna!

-------------Коментари:
Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 31.Октомври.2005 во 13:02

Eve prvo eden koj go upotrebiv za da go smiram vospalenieto na gazeto na moeto bebe:Na mestoto na vospalenieto se stavaat oblogi od caj od listovi od jorgovan na sekoi 2 casa.Efektivno e i rezultatite se vidlivi uste istiot den!Ovoj lek go upotrebiv po sovetuvanje od baba mi na koja i pukna film otkako vide deka celi 3 nedeli se izmacuvam so Eosin,Garamicin,kantarion,kamilica i.t.n. prvo bev skepticna ,no otkako go upotrebiv mi stana jasno deka sum gresela sto porano ne sum go upotrebila.

 -------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 03.Ноември.2005 во 15:25
Kaslica:1kg limon se cedi  se mesa so 1/2 kg med i se stava edna lazica melen sinap i 2 lazici leneno seme (meleno).Seto toa da se izmesa i da se stavi vo frizider.Sekoj den 1-2 lazici se srka(pie)!


-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 03.Ноември.2005 во 15:46
Za decinja koi imaat poteshkotija za isfrlanje na Slajmceto kako i za vozrasni koi se strasni pushaci..

Vo 1 kg Voda se stavaat 20 parcinja odicen lokum so Ruzata.( bez nikakvi dodatoci ) Se vari da stigne do pola litar i pred krajot se stavaat 20 mentol bonboni od Krash zelenite. Se vadi smesata i se dodavaat po zelba nekolku livcinja slatkarce mada i ne e tolku potrebno.
Se cuva vo frizider i se dava po edna lazica tri pati na den. Za 2-3 dena se cisti shlajmot od gradite.


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 03.Ноември.2005 во 16:04
Ova e od Natalija go kopirav od forumot za vezbanje!
 
koga se raboti za vospaleni muskuli vo pola casha se stava ladna voda i lazica Med se razmatuva dur ne se soedini tecnosta so medot se pie i za 15-20 min ke iscezne bolkata i zategnatosta


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 11.Ноември.2005 во 11:22
За железо:
 • 1/2 кг цвекло рендано
 • 1/2 кг цеден лимон
 • 1 лажица шеќер
Да одстои 24 часа и потоа да се процеди низ газа.Откако ќе се исцеди сокот се меша со 1/2 кг мед.
Не повеќе од 3 лажички на ден!


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 22:06
за намалување на крвниот притисок,подобрување на апетитот за подобро варење и смирување на нервите
 
Исчистете два корена целер со листовите и стебленцата,исецкајте ги, и варете ги 15 минути.Потоа процедете ја добиената смеса и се пијте ја засладена со мед,по 2 шољи на ден.


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 23:45
против реума и гихт:
 
Секое утро во приод од три недели пијте по 10 мл сок од целер.Можете да го комбинитате и со сок од моркови и од домати.Исто така,на овие болести поволно влијае и салата од рендано свежо цвекло,моркови и зелена салата,зачинета со лимонов сок.


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 11:50
А нишадорот како лек го користел некој?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 10:36
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

А нишадорот како лек го користел некој?

Јас
Само исклуциво кога имам загноени крајници кое ми е реткост. Но, го употребувам кај внуките мои.

-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 10:42
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

А нишадорот како лек го користел некој?
Немам крајници ме средила мајка ми одамна со ова, но знам дека премногу добро делува врз гнојните кеси

-------------


Постирано од: Patnik
Датум на внесување: 19.Март.2006 во 07:45

 За бубрежни заболувања, воспаленија најчесто и проблеми со мокрење, одлични резултати дава чајот од Клека.Еве како се приготвува:

Се собираат зрнцата на клеката кои се зрели ако се темно лилава боја.Се користат исушени и тоа 3-4 зрнца се додаваат во 2 дл.вода, се вари 10 мин.Чајот има прекрасна арома и боја .-------------


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 23:05
Лек за маснотии и висок крвен притисок:

Ке си купите од зелено пазарче 200гр. р’ж и 200гр. уров сето измешано и сомелено(го има на зелен пазар во продавничката за кафе) Ке пиете 3 пати на ден по еден филџан за кафе а се вари како кафе по едн лажиче ама битно е да се испие и талогот и да не се засладува.


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 23:33
уров?!-што е тоа?

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 23:35
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

А нишадорот како лек го користел некој?

од кога паметам мајками ми дувала на крајниците нишадор,а кога пораснав...сега јас самата си ставам кога ќе приметам гној на грлото.
чувството е ух..јак..ама дејството е


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 23:45
 Уровот има мирис ко леблебија ама не е незнам точно шо е леков ми го имаат кажано баба ми го применува и е ептен задоволна ама знам кај го има зашто јас и го купувам.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 23:50
Уров е наут-така мислам

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 00:02
Како влијае врз маснотиите?Тоа има вкус на кафе.

-------------


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 00:06
да, маснотиите ги снемува т.е. се во нормална граница и не само бабами знам и други луге што го пијат и се задоволни немаат веке маснотии а и се пие како кафе.


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 00:24
покрај зелено пазарче има зграда кај сто има две/три месари и во истиот ред има продавничка за кафе и тука продаваат такви работи ако купуваш кази и ке ти го смелат и ке ти го измесаат.


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 16:13
само да знаеш не треба да се става шекер и по можност и талогот да се испие.

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 21:40
За намалување на крвниот притисок и холестеролот во крвта е дајконот (личи на огромен бел морков) и шитаке печурките (ама тие се многу скапи). Има и шитаке печурки во прав и правот се пие растворен со вода или сок, но може да се става и во манџа... А дајконот е супер, ефтин е, а е многу ефикасен. Се јаде рендан, како салата, зачинет со оцет и малку сол.

За висок притисок никако кафе...Наутот е О.К. тој се прави од 'рж...

-------------


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 19:53
Пред некој ден слушнав од една пријателка лек за симнување на температуара.
Сите знаеме за облоги од оцет на нозете,ама еве слушнав нешто поефикасно.
Нозете.т.е. стапалата се премачкуваат со сенф и температурата се намалува за многу кусо време

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 12:29
kaj nas botanikata pocnala od mojata prababa. znaela za edna trevka, koja  gi obnovuva nervnite i koznite tkiva, ako se pie deluva smiruvacki na nervniot sistem i otvora apetit. isto ja zgolemuva koncentracijata i oshtrinata pri rabotenjeto.


-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 12:44
КОја е таа тревка коколо мило?

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 12:53
taa trevka rasti samo na edno mesto vo makedonija, toa e edno ritce, odma nad mestoto kade shto jas ziveam, znam samo deka rasti pokraj edna karpa, dedomi ushte ne mi pokazal kade tocno se najduva toa mesto no se nadevam ke mi kaze.

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 13:24
супер мило обожавам сетки растенија..
па ако некогаш дознаеш не ни кажувај само скубни и дај ми

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:08
mislam deka imam neshto od nea doma, ali nesum suguren bash, ke proveram da vidam.

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:16
Провери и следен пат кога ке дојдеш набаци наваму со се рецепт и гушки ок?

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:17
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Eve prostor koj moze da bide dosta korisen dokolku sekoj od vas se seti barem na eden takov lek!Znam deka gi ima mnogu ,sepak ke se rasprasam poveke i ke pisam sto poveke mozam!Za sekoj lek Vie sto ke go zapisete odnapred sum Vi blagodarna!
 
имам во наследство од бабами книга од Васа Пелагич ако некој слушнал....огромна 600-700 страни голем формат.....целата е со народни лекови....многу е стара .... ако некому му знаци ...може копија да направиме нема проблем......


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:22
ако не ти е проблем мене би ми значело многу...

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:24
како да не ,со задоволство !!Embarrassed


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:29
Ти благодарам убавино

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 14:33

ок,демек...книгата е стара пожолтена ( што впрочем зборува за нејзината старост ) ...ке го најдам надобриот копир овде и ке ги замолам да бидат крајно внимателни....!!...ок е така?Постирано од: natalija
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 11:45
ок е сонце така.. ти благодарам за напорот што ке го направиш, ке ти бидам благодарна...


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 11:53
nema za sto ....jas se ponudiv....koj saka...Smile....


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 16:17
zaboraviv da napomenam eden mnogu vazen sporeden efekt na taa trevka.
Ako se konsumira toj caj podolgo vreme i vo pokoncentrirani kolucini stanuvate surova i ladna licnost. no dobro e shto toj efekt pominuva za opredelen period od mesec- dva

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 12:23
Коколо лепото не си играј со моабетов.. ме испоплаши тука

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 12:30
Originally posted by natalija natalija напиша:

Коколо лепото не си играј со моабетов.. ме испоплаши тука  
Ne be Nate, taa reakcija e samo ako se zema onaka kako shto napomenav, bahs sum so plan vikendov da odam da go pobaram mestoto kade rasti, pa ako imam sreka ke ja najdamSmile.


-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 12:34
ок сонце но малку ме чуди моабетов ладна и сурова личност... Знаеш некои особи тоа го носат во срце и душа прашање е кога ке се исплоти.. па ме зачуди толку здрава и благотворна а со голема количина толку сурова билка...


-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 12:40
no, rabotata e shto taa vlijae na nervniot sistem, i ednostavno te stava vo sostojba na polna gotovnost kako vojnik pred borba. te pravi oshtar i brz. no kako shto kazav, toj nesakan efekt pominuva za mesec- dva.
zatoa ne e pozelno da se preteruva so nea


-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 12:27
Vcera davav lek protiv tomboza(na edna moja draga prijatelka go najdov vo lekoviti bilki)...mnogu e ednostaven se pece kromid i se stava nekolku kapki zejtin na nego i se jade pred dorucek i pred vecera na gladno srce.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 22:00
Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

gladno srce.
prazen zeludnik


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 12:01
Da Nela na prazen zeludnik Smile


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 22:20
ПА ИМА НЕКОИ МНОГУ ДОБРИ
Big%20smile


-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 10:26
 
protiv opstipatio- suvo ovosje vo voda cela nok-i nautro se pie
obicno smokva, sini slivi


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 10:31
 
Zelenata glina ima navistina sirok spektar na dejstvuvawe: akni, rani, isekotini, vospalenie na vnatresni organi, bolki vo stomakot i crevata, opaganje na kosata, arterioskleroza, stareewe, bori, anemija stenija, zaboluvawe na disnite patista , cistit, bolni menstruacii, koli-baciloza, kolitis, crevni paraziti i uste mnoooooogu drugi raboti......
 
koj moze da ja pie e mnogu zdrava deluva mnogu zdravo


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 10:17

ПРОТИВ КАШЛИЦА-ЕДНО ЛАЖИЧЕ ШЕЌЕР ГО СТАВАШ ВО ЃЕЗВЕ И ЧЕКАШ ДА СЕ КАРАМЕЛИЗИРА,ПОТОА ДОДАВАШ МЛЕКО ОКОЛУ 200 ГРАМА ,МАРГАРИНЧЕ ПОЛА ЛАЖИЧЕ И ПОПОЛЕКА СЕ ВАРИ.-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 21:35
Тие некогаш се поефикасни од лековите на екимите.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 14:02
Za onie koi stradaat od depresija eve 2 prirodni leka
 
I.
Se mele 1 kg. limon (cel) vo masina za melenje meso, se razbira prethodno dobro izmien; se dodavaat 1,5 kg seker , 3 kg. voda i dve granki ruzmarin. Se varat gusto kako za slatko. Se pie po 3 pati na den po 1 supena lazica.
 
II.
Ovoj go slusnav od matija Paunovski, biljarkata, go kaza vo nekoja emisija
Se zema 1 litar nekoe ubavo crno vino i vo nego se stavaat nekolku granki ruzmarin. Ova stoi zatvoreno okolu 40 dena i posle se pie kako prethodnoto, t.e. 3X1 supena lazica.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 02:29
Ако ти отече к*рето, тогаш стави го во чајче од Вртипоп.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 14:20
Салеп, како лек против кашлица.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 21.Декември.2007 во 09:06

Еве еден лек за бело прање, за што модерната медицина е скоро немоќна целосно да го среди:

Еднаш неделно да се одмивате со 1 лажичка сода бикарбона растворена во млака вода. Значи, ова не е само лек за да се изгуби исцедокот, туку и превентива да не се појави пак. Женската популација на моето семејство редовно го практикува ова и никоја од нас никогаш немала проблем со бело прање.
 
Ако после 1 месец одмивање нема никаков успех, тоа значи дека имате некоја сексуално пренослива инфекција која треба да се третира со антибиотик. Но, после било какво користење на антибиотик, одмивањето треба да се практикува барем на секој трет ден.


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: VE007MK
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 01:01
Za zenite:ako imaat problem so gradite,dnevno na gradata da se stava list od zelka sveza,korisen lek pri oteceni gradi,i voopsto protiv sekakvo zaboluvanje na gradite.

-------------
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:22
Аа, еве едно лекче кое го мразам од дното на душата и го памтам од детствотоплазење, ама е делотворно:

-за симнување на температура: чорапи натопени во алкохол, и во нив изрендано сирови компири...да се облечат на ноџињата и да се држат така дури не исушат...па нова тура...па нова...ух


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:30
лек за заушки.... пржен кромид или праз се полни во марама, и додека е топол се врзува со шал околу грлото, и така се носи цел ден. изненадување голема%20насмевка

А за температура исто чорапи во оцет голема%20насмевка, и нормално мачкање на цело тело со греана ракија и завиткување во волна.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:41
Уште некои знамсреќа

- против кашлица: да се врзе шалче со загреана ракија и бибер на него
- за изгореници, ранички на кожата- кантарионово масло


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:43
за шинат зглоб, лепче изџвакано се завиткува со завој среќа

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:44
Ако продолжиме вака ќе испадне џабе плаќаме здравствено осигурување. голема%20насмевка

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 00:54
Жими се’, и онака тоа осигурување не значи бог знае што во нашиов систем. Како викаат, не дај боже да се разболишсреќа

-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 01:21
Да не им стапнеш во дуќан среќа

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 12:16
PROTIV OTOCI PRI SHINAT ZGLOB(DODEKA NE OTIDESH KAJ ZELEZNICHAROTнамигнувањеголема%20насмевка)
RENDAN SAPUN ZA PERENJE-AKO SEUSHTE NA NEKOGO MU SE NAODJA TAKVO NESHTO PO DOMA,I KROMID.
TOA SMRDI SHTRASHNO...ALI DELUVA   100%


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 25.Јануари.2008 во 17:19
Caj od kromid- protiv grlo i kaslica. malku e tezok za pienje no toa e lekot na Babite.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: silvana_1976
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 23:43
DALI ZNAE NEKOJ LEK ZA TEMPERATURA


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 23:54
Температурата се спушта со туширање со поладна(млака) вода.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 03.Март.2008 во 09:57
okolu vospalenieto na muskulite
vo vodata so med se dodava i edna supena lazica jabolkov oced


-------------
car's freack


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 03.Март.2008 во 15:44
Бабите прават некаква крема од невен.А таа крема лекува изгореници,лузни,лишаи и и места кои тешко зазадравуваат.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 22:58
Originally posted by BidiFit BidiFit напиша:

Бабите прават некаква крема од невен.А таа крема лекува изгореници,лузни,лишаи и и места кои тешко зазадравуваат.
 
Tatko mi pravi takov melem od neven i nekoi dr trevki stava i navistina e efikasna...pokraj seto toa shto go spomna pogore isto e mn efikasna i pri bolki  vo muskulite i za podobra cirkulacija na krvta.


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 23:00
Originally posted by silvana_1976 silvana_1976 напиша:

DALI ZNAE NEKOJ LEK ZA TEMPERATURA
 
so tushiranje so mlaka voda ili so oblogi od vinski ocet na cheloto, dlankite i nozete, taka mn brgu se spushta temperaturata.


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 23:08
Originally posted by VE007MK VE007MK напиша:

Za zenite:ako imaat problem so gradite,dnevno na gradata da se stava list od zelka sveza,korisen lek pri oteceni gradi,i voopsto protiv sekakvo zaboluvanje na gradite.
 
Pred 1 god otkriv grudka na levata grada i bev mn uplashena, megutoa koga otidov na pregled doktorot mi kaza deka toa e natrupuvanje na nekoi zlezdi i mi preporacha da stavam oblogi od zelka se dodeka ne osetam promena .... za 1na nedela grutkata ischeznaголема%20насмевка
 
najdobro e listot od zelka malku da go omeknete( jas go pominuvav so pivsko shishe- kako shto se mesi kora) za da pushti malku technost i potoa  go stavav na gradata i vrz nego stavav maramche...efikasno e ne samo za gradite tuku i za sekakvi bolki da se stava obloga od zelka


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Ноември.2008 во 15:55
1 супена лажица рум и 1 лажица мед се полеваат со 200мл. врела вода,се промешува да се стопи медот и се додава 1 кришка лимон(1/4 цел лимон)

Се пие топло.
Одличен е при настинки, покачена телесна температура, треска...

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 16.Мај.2013 во 01:10
Moeto prasanje se odnesuva na edna zena koja ima 58 god.i  e vo klimaks.2 god.i 4 meseci nema mesecen ciklus i sega posle tolku vreme kako datata koga i bil posledniot ciklus i se pojavile  nekolku kapki pa posle dva dena povtorna kapka pa nema,neznae kako ke se odviva ponataka pa me zamoli da prasam dali e toa normalno i sto da pravi.Znam deka ke kazete pravac lekar,ama ona sepak bi probala da cue nekoe drugo iskustvo.
Moze nekoi kapki ili caj ke pomogne...nema sini kartoni,firmata i e pod stecaj...nema sansi da odi na privatno,zatoa sto nema pari....
Ako znaete nesto ajde da i pomogneme na zenava...


Постирано од: Mincela
Датум на внесување: 24.Мај.2013 во 17:53
Jas koristev Caj za mokracni kanali od Apteka Matija. Sum go probala i Cajot za Z.Tegobi imav obilni krvarenja pri menstruacija, OK bese...


Постирано од: Radmila Rada
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 15:09
Мене баба ми кога ќе сум се изгорела местото веднаш ми го попрскуваше со сол...Жешкото се неутрализира и побрзо поминува. Можеби сте слушнале а јас и ден денес го практикувам овој бабин рецепт.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 13:26

Ефикасни домашни лекови

Без разлика дали сте настинати , дали ве мачи желудникот, имате осип или исекотина, првата помош се наоѓа во вашата кујна. Некои куќни лекови се само бабини приказни, но некои се покажаа како ефикасни низ генерации.

Мед

Користете го за
: Помали исекотини и изгореници, кашлица и болка во грлото

Како делува : Повеќето од нас го ставаат медот во чај за да ја намалат болката во грлото, но тој веќе со векови се користи и за лечење на рани. Истражувањата покажаа дека медот помага и кај смирување на исекотини, а неодамнешната холандска студија издвои дека протеинот дефансин 1 има антибактериско дејство.

Обидете се: Нанесете топол мед на помала исекотина или изгореница, а местото потоа заштитете го со газа или завој и менувајте го еднаш дневно. Сепак, ако имате исекотина или рана која предизвикува оток, грозница или болка, консултирајте се со лекар, бидејќи можеби ви е потребен антибиотик.

Сол

Користете го за:
Синусите , воспаление на грлото

Како делува: Кога ќе се измеша солта со вода во повисока концентрација од сол во нашето тело, тоа ќе предизвика да се извлечат течностите од ткивото.

Обидете се: За болка во грлото, стопете половина лажица кујнска (или пак подобро морска сол) во чаша вода и едноставно исплакнете го грлото. За синусите, шмркајте ја водата. Користете само дестилирана вода или пак сварена па изладена на собна температура.

Чај од нане

Користете го за:
Болки во стомакот и проблеми со варењето
Како делува: Маслото од листот и стебленцето на нането го смируваат варењето, го олеснуваат протокот на гасови и ги отстрануваат пречките. Доколку болката е предизвикана од рефлукс - кисело чувство и пржење во градите, избегнувајте го овој чај.

Овесни снегулки

Користете ги за:
егзема , изгореници , осип

Како делува: Овесот содржи фитохемикалии со антивоспалително дејство кое го смирува чешањето и воспалението на кожата. Повеќето лекари препорачуваат користење на инфламаторен колоиден овес, но вам ќе ви биде корисен било кој вид.

Обидете се: Овесните снегулки сомелете ги во прав. Ставете ги во шолја со топла вода и потопете ги, па почекајте 15-на минути. Доколку користите колоиден овес, тогаш само директно ставете ги во шолја со вода.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 21.Февруари.2014 во 16:09


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 21.Февруари.2014 во 16:10


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Февруари.2014 во 16:11

Ова многу помага против кашлање и бронхитис.да
Јас го правам вака: тегла мед, мелен ѓумбир и мелено каранфилче (по две до три лажици).


Originally posted by evangeline evangeline напиша:
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 14:23

Според рецептот на баба: Домашно лечење на настинка


Настинката и грипот спаѓаат во најчести заболувања на респираторниот систем, а настинката се јавува почесто отколку сите останати болести заедно.Голем дел од луѓето се настинати неколку пати во годината, обично на пролет и на есен. Ако чувствувате дека ќе се разболите, морате веднаш да започнете да превземате неопходни мерки.

Што да направиѕе ако ги почувствувате првите симптоми на настинка и како да спречите ширње на болеста и да ја зајакнете здравствената состојба?

Овој едноставен, но ефикасен и проверен народен лек ќе ви помогне да се изборите со првите симптоми на настинка и груп, спечувајќи напредување на болеста.

Делува веднаш по првите симптоми

Загрејте 100 мл. црно вино, додадете во него 1/4 лажички мелен бибер и 1 кажица мед.  Промешајте и испијте го топло пред спиење.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 14:31

Руски народен лек за грло


Проверен и едноставен, но ефикасен.

За приготвување на овој руски народен лек ќе ви биде потребна 1 поголема главица цвекло и 9-процентен алкохолен оцет.

Изрендајте го цвеклото на ситно ренде. На 250 грама изрендано цвекло, ставете 1 супена лажица од оцетот (на 500 грама – 2 супени лажици, се разбира). Промешајте и оставете смесата да отстои околу 15-20 минути. Добро процедете ја преку газа или пластична цедалка. Остатокот од цвеклото можете и да го фрлите.

Грлото треба да го испирате со смесата на секои 2-3 часа, а за подобар ефект можете и да проголтате.

Овој домашен лек е познат како многу ефикасен метод против воспаленија на грлото и гнојна ангина. Пробајте, а за резултатот ви гарантира долга руска традиција.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 15:24

Направете природен антибиотик од пет состојки за помалку од 100 денари


Во текот на зимскиот период кога помалку се движиме а повеќе јадеме, нашиот имунитетен систем слабее и станува помалку отпорен на надворешните фактори.

Затоа клуч за здрав организам е да се зацврсти и појача имунитетот за да се подготви за сезоната на настинки и грип, а во тоа најмногу помага природните сојузници на здравјето. За тоа ви потребни само пет природни продукта кои нема да ве чинат ни 100 денари, а резултатот е природен антибиотик кој ќе го штити вашиот имунитет и организам како најцврст оклоп.

Состојки:

- 1 чешне лук
- 2 лажици мед
- 2 лажици свежо рендан ѓумбир
- 1/2 лажици мелени чили пиперки
-1/2 лажици цимет
-1дл свеж исцеден сок од лимон

Подготовка:

1. Исцедете го лимонот и во него ставете ги сечканото чешне лук, ѓумбир, чили и цимет.

2. Сите состојки добро промешајте ги и на крај додајте го медот за да добиете густа смеса.

3. Подготвената смеса ставете ја во стаклен сад со поклопец и добро затворете го, и оставете така да стои три часа на собна температура, а после тоа, сирупот чувајте го во фрижидер.

Совет:

Земајте по една лажица од сирупот еднаш дневно, најдобро наутро на празен стомак за да се зајакне имунолошкиот систем. Ако сте веќе болни или настинати, земајте од сирупот три пати дневно пред секој оброк.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 15:31

Имунитетска бомба: Едноставен домашен лек против настинки


Неприродно високите температури за ова доба од годината, освен што се пропратени со главоболки и чувство на поспаност и умор, со себе донесоа бројни вируси, воспалени синуси, кашлица и целосен пад на имунитетот.

Доколку сакате на природен начин да го зајакнете вашето тело и да ги победите настинките, пригответе си го овој едноставен, ефикасен и навистина вкусен рецепт.

Состојки:

-6 лимони
-1 поголема главица лук
-2 лажички ѓумбир во прав
-2 лажици мед
-3 чаши сок од ананас
-¼ лажиче чили во прав

Подготовка:

1. Добро исцедете ги сите шест лимони и ставете ги во блендер

2. Додадете ги сите останати состојки и добро измешајте се додека не добиете хомогена смеса.

3. Истурете ја содржината во стаклено шише и ставете ја во фрижидер.

4. Четири пати во денот пијте по една чаша од овој напиток, се додека симптомите од вирусот целосно не изчезнат.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 15:38

Ублажете ги и победете ги разните болки со намирници од кујната


Забоболка, главоболка, болки во мускулите, артритис – речиси се можете да излечите или барем ублажите со состојки кои веројатно ги имате во кујната.

Ѓумбир против болки во мускулите

Данските истражувачи тврдат дека ѓумбирот, како обичен додаток во јадењето, може да ја ублажи болката во мускулите за 63 проценти. Во него постојат моќни супстанции, наречени „gingerols“, кои го инхибираат лачењето на хормоните виновни за чувството на болка. Научниците тврдат дека доволна е само една лажичка сушен или две лажички свежо исецкан ѓумбир при еден оброк дневно.

Ѓумбирот се користи и при проблеми со варење, но и против кашлица и настинка. Веќе со години се смета дека помага и против рак на јајници.

Сушено каранфилче и лук против забоболка

Нежното џвакање сушено каранфилче ја намалува забоболката и воспалението на непцата за само два часа, според научниците на UCLA. Еугенолот кој го содржи каранфилот е силен природен анестетик.

Одличен лек за забоболката е и лукот. Кога се дроби, чешнето лук ослободува алицин, кој делува како антибактериско средство. Следниот пат кога ќе ве заболи заб, издробете малку лук и нанесете го на болното место. Некогаш болката престанува за само неколку минути, а некогаш се потребни неколку часа пред целосно да престане.

Бел лук против болки во увото

Едноставно ставете 2 капки топло масло од лук (натолчете и помешајте со масло за јадење) во болното уво, 2 пати дневно, во текот на 5 дена.
Овој третман може да биде поефикасен дури и од лековите, според научниците од Медицинскиот Универзитет на Ново Мексико. Активната состојка во лукот (германиум, селен и сулфурни соединенија) можат да уништат десетици видови бактерии виновни за болките.

Цреши против разни болки

Една од четири жени се бори со артритис, гихт (костобол) или хронична главоболка. Во овие случаи, според истражувачите од East Lansing – Државен Универзитет на Мичиген, црешите можат да ја олеснат болката. Антисоцијанините, соединенијата кои им ја даваат црвената боја, имаат 10 пати посилни против-воспалителни својства
од аспиринот! „Антисоцијанините помагаат при гасење на силните ензими виновни за започнување на воспалителниот процес, што значи дека можат да спречат, но и да излечат различни видови болести“, објаснува професор од универзитетот. Тој советува 20 свежи, сушени или смрзнати цреши дневно, се додека болката не престане.

Јако кафе како додаток на лековите за мигрена

За оние склоните кон мигрена, научниците препорачуваат пиење на лековите заедно со шолја јако црно кафе. Кафето ќе го засили дејството на лековите за мигрена за повеќе од 40 проценти. Според експертите, кофеинот го стимулира желудникот побрзо и поефикасно да ги апсорбира таблетите против болки.

Сол против болки во стапалата и нокти враснати во месото

Научниците од Стенфорд тврдат дека решението против ноктите во месо е прилично едноставно – редовно потопувајте го стапалото во солена топла вода. Болната инфекција може да исчезне за само 4 дена. Солта ги ублажува воспаленијата и има анти-бактериски својства, што ја прави ефикасна против бактериите кои предизвикуваат отоци и болка.

Односот на растворот треба да е една лажичка сол на една чаша вода, а температурата може да биде и собна – само да не е оладена; тоа би предизвикало само дополнителни незгоди. Потопувајте го стапалото 20 минути, 2 пати дневно, се додека инфекцијата е активна.

Грозје против болки во грбот

Грозјето е едноставен начин за брзо закрепнување. Неодамнешната студија на Универзитетот на Охајо укажува дека една чинија дневно ги опушта крвните садови и го подобрува протокот на крв во оштетените ткива, често и за само три часа.

‘Рбетот е потполно зависен од околните крвни садови, кои го снабдуваат со потребните киселини и хранливи материи, па подобрувањето на крвотокот е клучен чекор во опоравувањето на ткивото.

Боровница против инфекции и болки во бешиката

Една чинија дневно смрзната, свежа или цедена боровница го намалува ризикот за инфекција на уринарниот систем за 60 проценти, тврдат истражувачи од универзитетот Рутџерс од Њу Џерси.

Боровницата е полна со танин – растително соединение кое важи за моќен природен непријател на бактериите кои се појдовна точка за заболувањата на мочните канали – објаснува Д-р. Ејми Хауел.

Мед против ранички во устата

Раничките најчесто настануваат по настинка или грип, и можат да бидат прилично болни и непријатни. Непастеризиран мед, 4 пати дневно, може да биде наједноставното решение, директно од вашата кујна.

Мачкањето со мед делува подобро од моменталните лекови дури за 43 проценти, тврдат научниците од Медицинскиот Центар на Дубаи. Суровиот мед е природен ензим кој се бори против воспаленијата, ги уништува вирусите и го убрзува опоравувањето на оштетеното ткиво.

К*ркума против хронични болести

Најновите истражувања покажуваат дека популарниот индиски зачин е речиси 3 пати поефективен во ублажување на болката од аспиринот, а ги ублажува хроничните болки и за 50 проценти кај луѓето со хроничен артритис.

Последните години се случува експанзија на проучувањето на К*ркуминот – антиоксиданс што се наоѓа во К*ркумата. Студиите покажуваат дека има против-воспалително, антибактериско и антитуморско дејство. Се препорачува четвртина лажичка од зачинот дневно, во било кое јадење, од ориз, месо, па до зеленчук.


* Се разбира, пред  употреба на овие лекови консултирајте се со вашиот доктор. Иако генерално не можат да наштетат, во одредени случаи може да се јави конфликт со некоја од моменталните терапии.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 17:24

Природен лек кој брзо ќе ви помогне при непријатностите со синусите


Воспалението на синусите придружено со затнат нос, потешкотии во дишењето и главоболки знаат да бидат навистина иритирачки. Доколку сакате по природен начин да се решите од оваа појава, а притоа да го зајакнете имунолошкиот систем, направете си сами природен лек за ублажување на овие непријатни болки.

Состојки:
- 1 мала чаша мед
- 1 мала чаша сок од лимон
- 5-7 глави ротквица
- 1 мал кромид
- 6 чешниња лук

Подготовка:

1. Зеленчукот убаво измијте го, отстранете ги лушпите од лукот, како и од кромидот, по што ќе го исечкате на четвртини.

2. Се заедно вметнете во блендер и добро измешајте додека не добиете изедначена смеса.

3. Добиената смеса ставете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Употреба:

Возрасните конзумираат по две лажици дневно (или доколку е потребно и по повеќе), а децата по една. Првите резултати ќе ги почуствувате по 24 часа.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 17:25

Едноставен домашен лек за грло

Зимата се ближи, а со тоа и болните грла. Пред да посегнете по лековите, пробајте го овој лесен домашен „марифет“.

Припрема: Наполнете една тегла со резанки од лимон, мед и ѓумбир (исто така на резанки). Добро затворете ја и чувајте ја во ладилникот додека да се формира смеса слична на желе.

Употреба: Земете една супена лажица од смесата и ставете ја во шолја. Додајте зовриена вода и чајот е готов. Смесата можете да ја чувате во ладилникот и до 3 месеци. Се смета дека овој едноставен лек е навистина делотворно решение за главоболка, додека медот е признат од науката како лек за разни болести.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 17:46

Јапонски бабини лековити рецептиПолошо од фаќањето настинка е веројатно самото чувство дека сте на пат да настинете. Болката во коските и загриженоста од типот „Имам премногу обврски за да се разболам“ се дополнителни фактори што можат да го забрзаат процесот и да ве упатат кон креветот. Без паника, следуваат неколку „бабини марифети“ директно од Јапонија. Се смета дека следниве домашни лекови можат да излечат речиси се, од главоболки до воспалено грло.

Чај од „Умебоши“ сливи

Умебоши сливите се берат во месец Јуни, па потоа се ставаат во глинени тегли со морска сол додека да ферментираат. Се смета дека се многу лековити.
Загрејте 2 или 3 умебоши сливи на тивок пламен, внимавајќи да не изгорат. Додате ги во шолја жежок чај. Напивката предизвикува потење, што пак ја намалува температурата и го забрзува процесот на оздравување.

 

Печен млад кромид

Исечете добра порција од белиот дел од неколку стебла млад кромид. Печете ги на ниска температура, внимавајќи да не загорат. Завиткајте го снопот во газа и притиснете ги стеблата едно кон друго. Одвиткајте и уживајте. Се смета дека овој лек е добар за циркулацијата на крвта, ги смирува воспаленијата, а покрај при болното грло, помага и при затнат нос.

 

Гинко ореви

Плодовите на дрвото Гинко се неверојатно смрдливи и кај некои луѓе можат да предизвикаат алергиски реакции. Но ако имате пристап до нив и не сте алергични, јадењето 5 или 6 од нив ја олеснува кашлицата и го редуцира шлајмот.

 

Мед и дајкон

Исечените парчиња од дајконот се потопуваат во мед и се оставаат 2 до 3 дена да отстојат. Создадениот сок (сируп) е ефективен супресант и ја „задушува“ кашлицата. 

Лотосов корен

Се смета дека супата од издробен или изрендан лотосов корен, сос од соја, ѓумбир и „arrowroot“ (брашно од корени на тропски растенија) е еден од најбрзите лекови против настинка.

 

Кромид и ѓумбир

Издробете четвртина кромид и малку ѓумбир. Ставете ги во шолја со врела вода и додадете една супена лажица мед. Смесата помага при затнат нос.

 

Следните два се малку чудни:

 

Кромид за синуси и затнат нос

Како привремено решение за затнатиот нос, јапонските баби препорачуваат да земете парче исечен кромид и да го помирисате неколку пати, вдишувајќи што подлабоко од миризбата. Ги прочистува синусите и краткорочно го олеснува затнувањето на носот.

 

Ѓумбир и маслиново масло за главоболка

Против главоболка, старите дами од Јапонија препорачуваат паста од издробен ѓумбир и масло од сусам. Пастата се нанесува на челото и слепоочниците.

Не можеме да кажеме со сигурност дека рецептите делуваат, но старите жени во Јапонија дефинитвно веруваат дека е така. Ако сте во можност, пробајте ги. Можеби не самиот лек, но љубовта и грижата при приготвувањето се лековитата магија.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 17:49

Три природни лекови против воспаление на синусите


Антибиотиците со кои се лекуваат воспаленијата на синусите може штетно да делуваат на здравјето. Ако пречесто се внесуваат во телото, тоа може да развие отпорност на нив.

Синуситис е воспаление на параназалните синуси предизвикано од бактерии, вируси, алергии… Воспалението може да зафати било кои од назалните синуси.

За среќа во природата постојат билки кои може да ни помогнат во ублажување на воспалението, а кои истовремено го намалуваат ризикот од повторно јавување на болеста.

Лук

Алицинот, состојката која му го дава препознатливиот мирис на лукот , има антибиотско делување на оваа непријатна болест.

Портокал

Ова овошје е одличен извор на витамин C кој ја ублажува запушеноста на носот и помага во чистење на синусите. Вдишувањето на портокалот, исто така, помага во чистење на синусите. Истражувањата покажаа дека со секојдневна конзумација на портокал може значително да го намалите ризикот од воспаление на синусите.

Коприва

Копривите ги ублажуваат воспаленијата на синусите, вклучувајќи ја и надразеноста на очите и чешањето на носот. Ако се земе во форма на чај ја поттикнува работата на имунолошкиот систем што ефикасно ќе се бори против инфекциите. Освен тоа, го поттикнува и ослободувањето на слузта од синусите која е главен причинител за неподносливата болест.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 17:58

Домашен лек против кандида

Откако ви го претставивме домашниот http://365.com.mk/83492/domashen-test-za-kandida" rel="nofollow - тест за кандида, сега ви покажуваме и што би можеле да превземете доколку испадне дека ја имате.

Оваа упорна габа е чест жител во нашиот организам, па еве еден рецепт кој може на сите да им биде од корист, бидејќи има благотворно дејство врз целиот организам.За да го направите овој лек потребни ви се следниве состојки:

1 чаша јогурт
2 чешниња лук
1 морков
половина лажички ѓумбир и цимет

Инструкции за подготовка:

Изрендајте го морковот, лукот и ѓумбирот и се додадете во јогуртот. Додадете и цимет, и убаво промешајте. Оставете малку да отстои и конзумирајте го како салата еднаш во денот.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 09:30
                                    Прочистете го црниот дроб со само една голтка

Најдобро средство за превенција на здравјето на црниот дроб е секојдневното чистење, затоа што здравиот црн дроб гарантира виталност, енергија, убав изглед и добро расположение.
Црниот дроб во нашиот ортанизам има улога на фабрика за крвта. Тој учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага во јакнење и стимулација на варењето на храната. Извршува уште една важна функција - ги елиминира сите токсини од крвта.

Најдобро средство за зачувување на здравјето на овој орган е секојдневното чистење. Па така, секое утро на празен стомак испијте една лажица маслиново масло, помешана со лажичка лимонов сок. После тоа, можете да уживате во појадокот. Овој „коктел“ можете да го подготвувате цел живот, затоа што двете состојки се здрави животни намирници.


Ако вашето тело е склоно да ја задржува водата или ако чувствувате подуеност, овој напиток ќе ви помогне за месец дена да ги почувствувате резултатите. Вашиот изглед ќе се подобри, темните кругови под очите ќе исчезнат, тенот ќе ви стане свеж а изгледот подмладен. Цревата правилно ќе си ја извршуваат задачата, и ќе заборавите не проблемите со стомакот. Ќе се чувствувате здрави и полни со енергија.

Маслиновото масло како никој друг производ помага во отворање на каналите на црниот дроб и жолчнта кеса. Жолчката е активен учесник во процесот на варење. Ист ефект на варењето имаат и лимонот и брусницата.
Маслиновото масло чувајте го на собна температура.

Корисните особини на лимонот ни се добро познати. Тој е извонреден извор на витамин „Ц“, а ефикасно ги чисти крвните садови од наслагите на холестерол.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 09:32
                                 Домашен сируп за подобрување на крвната слика

За да ја подобрите крвната слика, овој сируп доволно е да го консумирате два пати годишно.
Ако сте малаксани, чувствувате замор, време е да ја проверите крвната слика. Но, пред да отидете на лекар, обидете се на природен начин да ја подобрите општата состојба и крвната слика. Подответе го следниот сируп.

Потребно:
1 кг.цвеко
1/2 кг.моркови
сок од еден лимон
2-3 портокали
2 кисели јаболки
1 тегла мед


Подготовка:
Цвеклото, морковот и јаболките излупете ги, исечете ги на помали парчиња, ставете ги во соковник и направете сок.

Од лимонот и портокалот рачно процедете сок и помешајте го со претходниот. На крај додајте тегла мед, најдобро ливадски, затоа што е најлековит.

Измешајте добро додека медот да се соедини со сокот. Количината портокали може дабиде и поголема, затоа што тие се додаваат воглавно поради мирисот и вкусот. Готовиот сируп сипете го во стаклено шише.

Ќе добиете околу 1,2 или 2 литри сируп, што е доволно за 15-20 дена. Од сирупот пијте секое утро на празен желудник, додека да ја потрошите целата количина.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Февруари.2014 во 19:13
Природен лек за отстранување на болките од грбот, ‘рбетот и нозете


Само по неколку дена консумирање на овој лек, ќе почувствувате благи позитивни резултати, а за неполни два месеци целосно ќе се излечите.
Доколку имате болки во грбот, ‘рбетот и нозете кои претежно доаѓаат од премногу седење или голем физички напор, престанете да се грижите, постои целосно природно решение за вашите проблеми

Испробајте го овој природен рецепт и целосно ќе ви се промени животот, затоа што она што е потребно, можете да го најдете во секој маркет.

За да заборавите на болките, секоја вечер, пред спиење, во рок од еден до два месеци треба да јадете:


1 сува смоква
1 сува кајсија
5 суви сливи

Овие плодови содржат супстанци кои предизвикуваат регенерација на ткивото кое се наоѓа меѓу пршлените. Така тие стануваат поцврсти.

Секој плод посебно содржи одредени елементи и супстанци, а нивното мешање дава одличен народен лек, кој е исклучително ефикасен против болките. Подеднакво е ефикасен и кај мажите и кај жените.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 06.Март.2014 во 12:22

Лек за топење камен во бубрег и жолчка

Песокот или каменот во бубрезите и жолчката е проблем кој се јавува прилично често, а истиот главно е предизвикан од водата која ја пиеме и исхраната.

За да се обидете да ги избегнете тешките и интензивни методи на конвенционалната медицина, ви претставуваме народен рецепт за топење и исфрлање на каменот од организмот.Состојки:

 • 250 гр. шеќер во прав
 • 0,25 л. природно маслиново масло
 • 250 гр. лимон со кора
 • 250 гр. корен од магдонос (мелен)
 • 250 гр. мед

Подготовка:

Добро измијте го лимонот, исечкајте го на парченца и сомелете го во блендер. Коренот од магдоносот излупете го, исечкајте го на парчиња и сомелете го како и лимонот. Во измелените состојки додадете го медот, маслиновото масло и шеќерот во прав и мешајте сè додека смесата не се изедначи потполно.

Консумирајте по една супена лажица од овој лек секое утро на празен стомак и секоја вечер пред да си легнете. Смесата потребно е да ја чувате во фрижидер во стаклено шише за да не ви се расипе.

За решавање на повеќето проблеми со песокот или камењата во бубрезите и жолчката потребно е да испиете две наведени мери, но не ги правете одеднаш за да биде лекот во добра состојба.

Неговиот состав има пријатен вкус и е здрав и за други намени, како борба против инфекции и бактерии. Важно е да се напомене дека за време на терапијата треба да пиете што повеќе течности.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Март.2014 во 15:12

Природен лек против подуен стомакДоколку често патите од надуен стомак и гасови денеска за нашата рубрика  http://365.com.mk/zivot/zdravje" rel="nofollow - „здравје“  ви подготвувме природен сок кој може да биде идеално решение за овој проблем.Потребни ви се:

Половина помал ананас

Половина глава, или две дршки од  https://www.google.com/search?q=%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BD&sa=X&rlz=1C1CHMO_enMK552MK552&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=S4sdU9GwMan8ywOnwICQAQ&ved=0CCgQsAQ&biw=1920&bih=936" rel="nofollow - анасон

Две стебленца целер со лисја,

Едно парче корен од ѓумбир 2-3 см.

Сите состојки измешајте ги во блендер. Додадете малку вода по потреба за смесата да биде течна. Пијте на празен желудник додека тешкотиите не престанат. Доколку имате моќен соковник можете да исцедите и промешате сок од сите состојки и да го пиете на празен желудник додека цревната флора не се обнови.

Ананасот содржи ензими кои помагаат при варењето. Целерот го спречува задржувањето на водата. Анасонот и ѓумбирот влијаат на обнова на цревната флора.

Сите заедно се комбинација која може да го реши вашиот проблем.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Март.2014 во 13:42

Најефикасните лекови против киселини во желудникот


Непријатното чувство во желудникот, мачнина, надуеност и кисел вкус во устата се најчести симптоми на киселини во стомакот. Киселините најчесто се предизвикани од зачинета храна, газирани сокови и алкохол, кои секако треба да се одбегнуваат, а зачестената непријатна појава може да се смири со помош на пет природни лекови.


К*ркума

К*ркумата станува сè попоуларен зачин, чии лековити својства го забрзуваат поминувањето на храна низ дигестивниот систем и ја спречуваат појавата на желудочните киселини. 

Јаболков оцет

Само една лажица природен јаболков оцет помешан со 2 дл. вода, помага да се ублажат киселините. Имено, оцетот ја разредува желудочната киселина, а витамините и минералите кои се наоѓаат во јаболковиот оцет создаваат алкална средина во желудникот и ги елиминираат штетните бактерии. Оцетот, разреден во вода, се препорачува да се пие за време на оброкот и наутро на празен желудник.

Босилек

Босилекот, како еден од најпознатите зачини, изобилува со етерични масла чии лековити својства се особено ефикасни за проблемите со дигестивниот систем. Иако најдобро е да се користи свежо набран како зачин во храната, бидејќи ги ублажува желудочните киселини, ефикасен е и консумиран како чај.

Ким и анасон

Ова се најбрзи ситни јунаци кои ги неутрализираат последиците од консумирањето на зачинета храна. Затоа, доколку сте ја прекршиле правилната исхрана, направете си ладна мешавина со еден литар вода и една лажица помешани семки од ким и анасон. Оставете го напитокот да отстои еден час, а потоа процедете го и пијте го после секој оброк по една чаша, во мали голтки.


Банани

Бананите и тоа како се пожелни во борбата против желудочните киселини. Бананата создава природна одбрана против киселини во телото, па затоа се препорачува нејзината консумација кога и да почувствувате горчина и подуеност.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Март.2014 во 17:14

Чистење на бубрезите на природен начин

Бубрезите се задолжени за елиминирање на токсините од нашето тело.

Во нашиот организам веќе постои природен механизам за чистење на бубрезите. Ако конзумирате доволно течности како вода или чај, тие се чистат самите.

Освен тоа, бубрезите произведуваат важни хормони: erythropoietin ( го стимулира произведувањето на црвени крвни зрнца), renin (го регулира крвниот притисок) и calcitriol (активна форма на витамин D).

Меѓутоа, на бубрезите понекогаш им е потребна помош, а најдобра детоксикација е со помош на лековити билки.

Чистењето на бубрезите може да помогне и кај зајакнувањето на имунитетот, нормализирањето на крвниот притисок и подобрување на функциите на мочниот меур.

Билки што се добри за чистење на бубрезите:

Џумбир, смрека, коприва, каранфилче.

Намирници што се добри за чистење на бубрезите:

Лубеница, сок од лимон, сок од брусница.

Витамини кои се добри за чистење на бубрезите:

Витамин B 2, витамин B 6 и магнезиум.

Како да го намалите ризикот од настанување на бубрежни болести?

- Избегнувајте цигари и претерано конзумирање на алкохол и кофеин.

- одржување на крвниот притисок и шеќерот на нормално ниво.

- редовно проверувајте го холестеролот.

- Пијте многу вода (бар 8 чаши дневно)

- Одржување на здрава телесна тежина.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Март.2014 во 17:39

Утринска чаша здравје: Зелен сок кој ќе ви ги наполни батериите

Таканаречениот „Супер 7 зелен сок“, е составен од 7 ултра здрави намирници, кои заедно сочинуваат вистинска витаминска бомба полна со хранливи влакна. Зелениот сок е одличен начин за да го започнете денот, а она што ви е потребно за да го направите е:

Состојки:

- 2 шолји бадемово млеко
- 2 лажички мед
- 1 банана
- 1 портокал
- 1/2 шолја малини
- 5 јагоди со средна големина
- 3 шолји со листови свеж спанаќ
- 2 шолји полни со коцки лед

Подготовка:

Убаво измијте ги сите состојки, излупете ги и ставете ги во блендер. Матете додека се не се сомелат и соединат намирниците, и послужете веднаш, свежо и ладно.

Совет:

Немојте да користите соковник, бидејќи со соковникот се губи значаен дел од влакната.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 22.Март.2014 во 14:51

СОЧУВАЈТЕ ГИ НЕРВИТЕ СО ОВИЕ ПЕТ БИЛКИ


Лаванда

Направете чај од неколку цветови од лаванда. Овој мирис ќе ве смири и ќе ве опушти за миг. Ќе се намали главоболката и ќе имате мирен сон.

Кантарион

Оддамна е познато дека кантарионот се употребува како лек за депресијата. Ја зголемува концентрацијата, го олеснува спиењето и едноставно ги разбиструва мислите.

Анасон

Оваа билка има неверојатен смирувачки ефект. Ги смирува нервите, а исто така и надуеноста и менструалните болки.

Маточина

Оваа билка најчесто се користи за да закрепне организмот по голем стрес. Многу позитивно влијае на психата. Освен тоа се препорачува и за регулирање на нередовна менструација која е предизвикана од стрес.

Мајчина душичка

Овој чај ни е познат на сите нас. Една шолја топол чај од мајчина душичка во комбинација со една лажица мед може навистина многу да ви помогнат. Овој чај исто така ја намалува нервозата, а и ја намалува главоболката.-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 22.Март.2014 во 15:14

Чај за искашлување


- 1 главица кромид

- 3-4 лажици мед

- сок од цеден лимон

Начин на подготовка:

Се сецка главицата кромид на ситни парчиња, па му се додава медот и се промешува се додека не се добие хомогена смеса. Вака приготвената смеса се остава да отстои се додека не испушти течност, ја цедите течноста па му се додава малку сок од лимон.

Начин на дозирање: 

Се зема со лажица се додека чувствувате потреба, нема ограничување на времето ниту на дозата.-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2014 во 18:27

Природен лек против главоболка подобар и од Аспиринот!


Главоболка е најчеста болка на модерниот човек која може да биде предизвикана од стрес, замор или преоптовареност на организмот. Неиздржливиот притисок во главата многумина знаат да го олеснат со брзопотезниот спасител, Аспиринот.

А токму главната состојка на спасителските таблети е салицинот кој ги смирува болките, но тој се наоѓа и во познат јаткаст производ. Една шака бадеми претставува природен аспирин, кој пак има подолг ефект, а нема непосакувани реакции. 

Главоболката најчесто настанува во задниот дел на главата и предизвикува слаба концентрација, раздразливост и малаксалост. Причините за главоболка најчесто се стрес, напетост, грип, воспаление на синусите или пак дигестивни проблеми. Експертите велат дека оваа незгодна појава треба да ја третираме како симптом, а не како болест. 

Поради тоа, тие со последните научни истражувања се обидуваат главоболката да ја лечат со алтернативна медицина, како медитација, туширање, опуштање, но и со храна. Тука откриле дека бадемите и тоа како можат да ни бидат од корист.

Една шака бадеми, односно од 10 до 12 парчиња дневно ја ублажува и ја спречува главоболката, а овој јаткаст плод можете да го јадете сиров, но и оставен во вода преку ноќта,  како додаток во оброкот.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Март.2014 во 10:12

Црвена експлозија за елиминација на пролетниот замор


Додека природата се буди и нè повикува да излеземе од зимскиот сон, нашиот организам не е подготвен да одговори на сончевите зраци и големата енергија која се шири низ воздухот. Имено, дури половина од луѓето патат од пролетен замор кој настанува заради нерамнотежата во телото и ослабениот имунитет. Загубата на апетитот, несоницата, малаксаноста и лошото расположение најбрзо се лечи со балансирана исхрана, збогатена со енергетски бомби.Ви претставуваме рецепт за црвена доза на енергија која ќе ве разбуди побрзо и од ладен туш!

Потребни состојки:

 • 3 репки (со тежина околу 300 грама)
 • 2 моркови
 • 2 стебла целер
 • 4 китки магдонос
 • 1 чили пиперче
 • 4 ротквици
 • 4 домати

Подготовка:

Излупете ги репките и морковите, а останатиот зеленчук добро измијте го и исечкајте го. Ставете сè во блендер и добро измиксајте, а добиениот пијалак се препорачува да се консумира после првиот утрински оброк.

Покрај многуте витамини и минерали, репката изобилува и со јаглехидрати, кои се гориво за поспаното тело. Заради содржината на растителни влакна, репката ја подобрува дигестијата и ја спречува подуеноста, со што телото се ослободува од честите одземувачи на енергија, кои го исцрпуваат организмот. 

Целерот содржи активни состојки кои ги опуштаат мускулите и артериите и на тој начин го регулираат крвниот притисок кој е најчесто низок и ни пречи во извршувањето на секојдневните функции во овој период од годината. Б-комплексот од целерот ја поттикнува размената на јаглехидрати во телото, ги зајакнува нервите и мозокот и нè буди од пролетниот замор.

Доматите се еден од најбогатите извори на витамин Ц, како и магдоносот, и се неопходни за зајакнување на имунитетот. Покрај тоа, доматите содржат и калиум и магнезиум, кои ги спречуваат грчевите во мускулите.

Чили пиперката ја стимулира циркулацијата на крвта, го намалува крвниот притисок и нивото на холестерол.

Високата содржаност на калиум, фосфор и железо, ги ублажува симптомите на стрес, замор и слабост во мускулите, кои всушност се најчестите тегоби во организмот, кои ни се случуваат во ова пролетно време.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk