IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лекови од нашите бабички и лекови од природата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лекови од нашите бабички и лекови од природата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2014 во 21:18

ЛЕК ЗА ИСКАШЛУВАЊЕ ОД МЕД И КРОМИД20

Подготовка:
Изберете фина и здрава главица кромид, со средна големина. Исечете и го само делот кај коренот. Кромидот засечете го со остар нож надолж и попреку, но не сосема до дното.

Така подготвената главица ставете ја во подлабока здела и полијте ја со две лажици природен мед. Садот прекријте го со целофан и оставете на собна температура неколку часа. Потоа смесата процедете ја преку густа газа. Тоа е доза за еден ден. Земајте по една лажичка од сирупот на секои два часа, може и почесто. Сигурно по кратко време ќе почувствувате дека полесно дишете и набрзо ќе почнете да искашлувате.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2014 во 16:28

НАЈДОБРИОТ ЛЕК ЗА СИТЕ БЕЛОДРОБНИ БОЛЕСТИ: ДОМАШЕН СИРУП ОД ТЕГАВЕЦ

5

Тегавецот (plantago major и plantago minor) е драгоцено лековиото растение неправедно запоставено и недоволно користено и чие време веќе настапи. Иако со децении се прават природни сирупи од тегавец против кашлица и разни белодробни болести, најновите истражувања покажале некои фантастични лековити својства.

Во народната медицина тегавецот се користи за лекување на рани и чирови, за отоци и воспаление, додека како чај или сируп се користи за полесно искашлување, растварање на белодробниот слуз, за чир на желудникот и мочниот меур.

Традиционален рецепт за сируп од тегавец

Сирупот од тегавец се препорачува за сите кои страдаат од белодробни болести, туберколоза, отежнато дишење, упорна кашлица, болка во градите и прекумерен слузав секрет.

Потребна ви е голема стаклена тегла со капак што добро се затвара од 5 литри и на дното се става слој со дебелина од 3 сантиметри, стиснати листови од тегавец. Врз тегавецот се додава слој кафеав шеќер 1 сантиметар, а врз тоа уште еден слој од тегавец. Така продолжете наизменично се додека теглата не се наполни.

Смесата треба да отстои една ноќ, и следниот ден на ист начин се надополнува со истите состојки бидејќи во текот на ноќта содржината во теглата ќе спласне. Тоа се повторнува се додека теглата не се наполни до горе. Потоа во дворот се копа дупка, а теглата се заштитува со неколку слоеви фолија, најлонска и алуминумска или пак со восок и се става во дупката, се закопува со земја, се покрива дупката со даска врз која ќе ставите голем камен.

Теглата треба да отстои 3 месеци закопана во земја после што содржината од теглата се цеди, а така добиениот сируп од тегавец треба еднаш да проврие.

Добиениот сируп се чува во стерилен стаклен сад.

Овој домашен сируп е најдобриот природен помошник против сите белодробни болести.

По потреба сирупот се конзумира по неколку кафени лажички дневно за деца и исто толку супени лажици за возрасни.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2014 во 22:50
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

<div ="page-er" style="margin: 0px 0px 30px; padding: 0px 0px 22px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: line; : relative; color: rgb73, 73, 73; font-family: ' Sans', Arial, sans-serif; line-height: 18px; : http://popara.mk/wp-/themes/popara2/s/dots.gif 0px 100% repeat-x scroll transparent;"><h1 ="page-title" style="text-align: center; margin-right: 0px; margin-left: 0px; padding: 0px 0px 0px 18px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: top; color: rgb34, 34, 34; line-height: 28px; font-family: ' Sans Condensed', Arial, sans-serif; text-trans: uppercase; -: http://popara.mk/wp-/themes/popara2/s/bg_title.gif; -attachment: scroll; : transparent; -size: initial; -origin: initial; -clip: initial; -: 0px 8px; -repeat: no-repeat;">ЛЕК ЗА ИСКАШЛУВАЊЕ ОД МЕД И КРОМИД</h1>


<div style="text-align: center;">20<div id="primary" ="hfeed" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-size: 13px; vertical-align: line; : left; width: 660px; color: rgb73, 73, 73; font-family: ' Sans', Arial, sans-serif; line-height: 18px; : transparent;"><div ="post-280666 post -post status-publish at-standard has-post-thumbnail hentry category-zdravje tag-topvest" id="post-280666" style="margin: 0px 0px 20px; padding: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-left-width: 0px; border-bottom-style: none; outline: 0px; vertical-align: line; : relative; : left; : transparent;"><div ="entry-" style="margin: 0px 0px 20px; padding: 0px 0px 20px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: line; overflow: ; : left; width: 660px; : http://popara.mk/wp-/themes/popara2/s/bg_page_er.gif 0px 100% repeat-x scroll transparent;"><p style="margin: 0px 0px 10px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent;"><strong style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent;">Подготовка:
Изберете фина и здрава главица кромид, со средна големина. Исечете и го само делот кај коренот. Кромидот засечете го со остар нож надолж и попреку, но не сосема до дното.

<p style="margin: 0px 0px 10px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent;">Така подготвената главица ставете ја во подлабока здела и полијте ја со две лажици природен мед. Садот прекријте го со целофан и оставете на собна температура неколку часа. Потоа смесата процедете ја преку густа газа. Тоа е доза за еден ден. Земајте по една лажичка од сирупот на секои два часа, може и почесто. Сигурно по кратко време ќе почувствувате дека полесно дишете и набрзо ќе почнете да искашлувате.


Сега брзо го направив ова и делува
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2014 во 23:02
И јас знам дека кромидот помага во искашлување, само кој може да го пие,
посебно ако е за деца
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2014 во 01:28
Всушност и не е така грдоне знам
Го правев пред 3-4 години и на моја блиска и направив лани, ниту мене ми беше толку лошо ниту таа се пожали.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2014 во 02:54
Лошо е кога ќе постои повеќе тогаш е мирисот и вкусот по јак.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2014 во 21:23
so pienje na poveke technosti t.e  hidratacija na shlaemot po tri dena teloto samo ke go isfrli ...chitaj ishkashla ...SHLAEMOT... do tri dena ...ne kromid ne med ne treva da se pase nema da iskashla ama bash nishto apsolutno , oti zakacheniot shlaem ( sliven od gore od sinusite ) e suv barut i zakachen dooooobro vo dolniot respiratoren em belodroben del голема насмевка
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2014 во 18:27

ПРИРОДЕН ЛЕК НА ПРОФЕСОР МЕРМЕРСКИ ПРОТИВ ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

3

Специјалистот по здрава исхрана, професор Мермерски создаде рецепта за намалување на високиот крвен притисок и ризикот од инфаркт.

За да го подготвите чудотворното лекарство треба да олупите 400 гр лук, 4 големи лимони и да ги пасирате заедно во блендер. Добиената смеса се префрла во тегла, се додаваат 300 гр мед и потоа се меша со дрвена лажица. Неопходно е лекот да се чува на суво, темно и ладно место 25 дена. Смесата се конзумира секое утро и вечер. Во неколку лажици кисело млеко треба да се раствори 1 супена лажица од смесата со 20 капки прополис и една кафена лажичка цимет. Така подготвената смеса се конзумира два пати дневно половина час пред јадење, наутро и навечер непосредно пред легнување.

Лековитиот микс од лук, лимон, цимет, мед и прополис може да не заштити или излекува од висок крвен притосок, како и од многу други болести.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
sonce43 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce43 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2014 во 22:40
Na eden portal za zdravje ima mnofu ubavi raboti.I recepti i ubavi objasnuvawa za mnogu raboti. Ke vi pustam linkhttp://www.moezdravje.com/urovot-go-jakne-srtseviot-muskul/
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2014 во 22:28

НАЈДОБРИОТ ЛЕК ЗА РЕУМА И ГИХТ: ЧАЈ ОД БРЕЗА

3

Бидејќи чајот од бреза ја зголемува функцијата на бубрезите, односно елиминацијата на водата од организмот, тој помага и во исфрлањето на штетните отрови од телото. Според тоа, брезата е природен „чистач“ на организмот. Воедно, чајот од бреза врши и дезинфекција на мочните патишта.

Чајот од брезовите лисја не треба често да се пие, бидејќи има и други лековити билки со слично дејство во поглед на излачувањето на урината, но тој посебно се препорачува за растварање на бубрежните каменчиња и за нивно побезболно исфрлање.

Брезовите лисја се користат многу успешно и за лекување на кожни заболувања, лишаи, ги отстранува белковините од урината, ја исфрла кислеината од организмот, па се користи како природен лек за грозница, ревматски заболувања и водена болест.

Во пролет, кога ќе почнат да циркулираат соковите, се пробушува дупка во брезовото стебло. После тоа , дупката се затвара со дрвен клинец. Од едно стебло може дневно да се собере околу 4- 5 литри сок, а околу 170 литри во сезона. Честото бушење на едно исто стебло штетно делува на дрвото, му се намалува отпорноста према габичните инфекции. Брезовиот сок е богат со шеќер, па доколку го загреваме до вриење, се добива брезово вино.

Сокот и виното од бреза се одличен природен лек за лекување на атеросклероза, гојазност, бубрежни каменчиња и други бубрежни заболувања.

Природни рецепти од бреза

Чај против водена болест:

5 g листови од бреза, 5 g рузмарин, 5 g листови коприва, 10 g коњско опавче (equisetum arvense) и 10 g листови од боровинка. Една лажица од оваа мешавина се прелива со 2 децилитри врела вода. Оладениот чај може да се заслади со мед.

Чај против ревматизам и гихт:

Применете иста количина на листови од бреза, листови коприва и кора од крушина (Rhamnus frangula). Чајот пригответе го и пиете го исто како и во претходно наведениот рецепт.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2014 во 22:29

ЕФИКАСЕН НАРОДЕН ЛЕК ЗА ПОПУШТЕНИ ВЕНИ

15

Потребни состојки:

15 г прополис

10 г кантарион (само цвет)

50 г линцура

50 г рузмарин свеж

15 цвета зелен планински чај

50 г мајкина душица

1 ½ ракија (50-55 степени)

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во стаклено поголемо шише. Шишето убаво се затвора, па се завиткува во црна кеса. Шишето се чува 40 дена во фрижидер, или закопано во земја.

По изминати 40 дена, се прецедува, и се пие трипати на ден по половина ракиена чашка.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2014 во 22:30

НАЈЕФИКАСЕН ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СИНУСИ

6

Доколку мислите дека сте пробале сè што сте можеле, а во ништо не сте го пронашле лекот, ви ја предлагаме оваа домашна смеса за која не ви е потребно многу време, ниту пари.

Состојки:

  • 1 мала шолја мед
  • 1 мала шолја сок од лимон
  • 5 до 7 ротквици
  • 1 мал виолетов кромид
  • 6 чешниња лук

Подготовка:

Добро измијте го зеленчукот и излупете го кромидот и лукот. Исечете ги на четвртини и измиксирајте ги во блендер. Додадете ги сите состојки и повторно промешајте. Мешавината претурете ја во тегла и оставете ја во фрижидер.

Користење:

Возрасни лица земаат околу 2 лажици дневно, или повеќе по потреба. За децата препорачлива е максимум 1 лажица дневно. Првите реакции на препаратот ќе ги забележите по само 24 часа.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2014 во 16:52

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ШЕЌЕРНА БОЛЕСТ (ДИЈАБЕТЕС): ОД ОВА РАСТЕНИЕ НАПРАВЕТЕ ЧАЈ...

12

Гликозид миртилинот, екстракт од листовите на боровинка со право го нарекуваат растителен инсулин, бидејќи е мошне успешно природно средство за лечење на шеќерната болест, но со постојана соработка со лекарот и диета.

Чај против шеќерна болест:

20 гр листови од боровинка,

20 гр листови од црна дудинка,

20 гр добрица (Glechoma hederacea),

40 гр бели мешунки од грашок.

Сите компоненти добро измешајте ги и три лажици од мешавината варете ја 15 минути во ½ литар вода. Тргнете го садот од оган, покријте со капак и оставете да отстои 3 часа. Се пие по една доза три пати седмично.

Во традиционалната медицина боровинката е ценет лек против акутни и хронични интерни болести, особено за децата при стомачен тифус и паратифус, како дополнителна терапија на антибиотиците бидејќи чајот од листови и плод на боровинка во рок од 24 часа ги убиваат тифусните микроби, оние одговорните за паратифус, коли бацили, што значи дека лечи и одредени воспаленија на тенкото и дебелото црево, бидејќи боровинката ги врзува бактериите и нивните отрови, ги уништува заразните микроби, смирува, го зајакнува и прочистува црниот дроб, лечи состојби на пореметено варење и труење со храна.

Чајот од боровинка ефикасно го спречува создавањето на мочна киселина што е особено важно за луѓето болни од гихт.

Свежо цедениот сок од боровинка е еден од најдобрите природни лекови за испирање на грлото при воспаление, афти, воспаление на непцето, за леукоплака на јазикот предизвикана од многу пушење. Ако сокот се задржи неколку минути во уста, го отстранува и непријатниот мирис. Свежиот сок отстранува цревни паразити, особено глисти, и го намалува холестеролот.

Чајот од лист и плод на боровинка ја смирува кашлицата и потикнува исфрлање на секрет односно искашлување од белиот дроб.

caj-borovica

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2014 во 11:36

ИЗЛЕКУВАЈТЕ ЈА ЦИСТАТА НА ЈАЈНИЦИТЕ СО НАРОДНИ ЛЕКОВИ

5

Да се излекува циста на јајникот е многу тешко, но со природните лекови можете бргу да се ослободите од оваа болест! Ана од Москва ќе ве посоветува како да се излекувате од циста на јајникот.

„ По професија сум педијатар, сега сум во пензија. Имам повеќе болести, меѓу кои ми е дијагностицирана и циста на јајникот. Ви ја предлагам мојата метода за лекување на цистата во домашни услови со мед и сок од алое вера :

Земете листови од алое вера и ставете ги во фрижидер две недели. Потоа ситно изрендајте ги и иседете го сокот од нив. Сокот од алое измешајте го со мед, во однос 1:1 (значи колку лажици сок ќе исцедите од алоето, исто толкава количина на мед додавате ).Смесата чувајте ја во фрижидер.

За лекување :

Загрејте една лажица од оваа смеса, земете еден обичен женски тампон и натопете го во смесата од мед и алое. Тампонот ставете го во вагината и така преноќете. За подобар ефект на лекување на јајникот ви го предлагам и следниов начин :

Додека листовите на алоето проаѓаат биостимулација во фрижидерот, користев свежо изрендан корен од камфор, чиј сок го измешав со медот во ист сооднос (колку лажици сок од коренот на камфорот толку  лажици мед ). Потоа ги натопував тампоните во оваа смеса и ги ставав преку ноќ. Може да се користи и камфорно масло. Првите десет дена ги ставате тампоните со камфор и мед, потоа – десет дена пауза, па десет дена ставте тампони со смеса од мед и сок од алое вера. На овој начин можете да лекувате и ерозија на грлото на матката ( кај народот позната како рана на грлото на матката ), неплодност и други женски болести.

Биостимулативен сок од алое вера: Сокот од алое е многу корисен, но малкумина знаат дека од него можеме да добиеме сок збогатен со ферменти, биостимулативен сок, кој содржи неколку пати повеќе корисни компоненти и материи, отколку обичниот свежо иседен сок. “Ќерка на мои пријатели боледуваше од полицистични јајници . По овие третмани цистите ги снема, а таа во четириесет и првата година затрудне и роди здраво девојче на радост на своите најблиски“

Народни рецепти

Ореви против циста на јајникот. Ги чистиме оревите од лушпи и внатрешните прегради. Така одвоени ситно ги сецкаме и 4 лажици од оваа смеса ставаме во мал сад и го полеваме со 3 чаши врела провриена вода. Садот го ставаме на шпорет и вариме уште 20 минути.

Го ладиме, процедуваме и вака пиеме од него три пати на ден по пола чаша.

Тампони со кромид и мед. Земете наутро една средна главица кромид и  ставате ја во некој помал сад ( може и поширока чаша )со медот, така што лукот да биде потполно покриен со мед. Навечер пред спиење, кога лукот ќе го впие медот во себе, сами ќе направите од него тампон (со помош на газа и конец )или пак готов тампон натопете во изгмечена смеса и ставете го во вагината да преноќи. Третманот трае 10 дена.

Во ран стадиум цистата можете да ја излекувате потполно без хируршка интервенција.

Рецепт за маст, која со редовно користење за десет дена потполно ќе ја излекува болеста.

Чудо од мелем. Земете една чаша рафинирано билно масло, ставете во чаша парче од пчелин восок ( со количина колку еден кибрит ). Смесата ставете ја во емајлиран сад на тивок оган додека восокот не се истопи. Половина јајце од едно трдо варено, го гмечиме со вилушка и полека го додаваме во смесата. Мешаме, го тргаме од огнот и оставаме да одстои 15 минути. Го процедуваме, го ладиме и потоа го чуваме во фрижидер. Од овој чудо -мелем направете тампони (претходно растопуваме помала количина на водена пареа ) или готовите тампони ги натопуваме во смесата, ставаме во вагината и оставаме да преноќи.

Ова лекување можете да го користите и кај други воспалителни процеси кај женските репродуктивни органи.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.