IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - За македонската традиција - општо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За македонската традиција - општо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 00:37
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 07:38
Прнзовци (8 к., денес 36) и Спасевци (2 к., денес 3) се два рода кои се сметаат за едни од најстарите. Го слават Митровден. Порано биле еден род со заедничко презиме Дардагановци. Прнзовци до 1950 година живееле во задруга со вкупно 50 луѓе. Подоцна задругата на Славко Прнзовски броела 26 лица.
Нацовци или Баниќовци (1 к., денес 2) ја славеле куќната слава Св. Ѓорѓи Алимпие. Не можеле бројчано да се прошират поради честите умирања во фамилијата. Се сметаат за стар род во Г. Лисиче.

Митковци (2 к., денес 3) со куќна слава Св. Богородица Пречиста, исто така, се сметаат за еден од најстарите родови во селото. Нивниот прв предок не го познавале, бидејќи одамна бил умрен. Во овој род живееле домазетовците: Блажо од Добридол и Боне од овдешниот род на Дамевци, за кои се смета дека подалечното потекло им е од Прилеп.

Брусевци (1 к., денес 14) со куќна слава Св. Ѓорѓи Алимпие, а денес го слават Петковден. И тие се сметаат за староседелски род. И во овој род често било масовното умирање на членовите на фамилиите.

Грџовци (1 к., денес 3) со куќна слава посветена на Петковден, исто така е еден од најстарите родови. Овој род многу пати широко се разгранувал поради многубројното потомство, но, исто така, и бргу потоа се намалувал поради големиот број на смртни случаи. Се памети дека еднаш за само неколку дена умреле три млади „беќари”.

Докинчевци (4 к., денес 19) со куќна слава посветана на Св. Никола, исто така, биле старински род. Многу малку се знае за нив.

Тодевци (4 к., денес 15) исто така го славеле Св. Никола. Биле меѓу најстарите жители во селото. Старото презиме им било Далтабановци (имале дустабан стопала).

Стамболиовци (1 к., денес 2) со куќна слава посветена на Св. Никола, исто така, биле меѓу најстарите родови во селото.

Ацковци (5 к., денес 18) со слава посветена на Св. Атанасие зимен, се сметале за староседелски род. За нивното потекло ништо не се знаело.

Некои основни етнографски обележја и потеклото на населението во с. Г. Лисиче

Да не би ептендосадно да обрква кукна славо со храмов празник?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 08:33
Нова Слава

По Втората светска војна на Подрумље слават нови празници. Преди все, се слави денот на борецот (4 јули). Главно се прослава во селата Борчево, Белчишта и Ташморуништа. Пред пладне, локалните жители и гости се собарат пред споменикот на
паднатите борци, да го слушаат официалниот говор , а после тоа прават ручек во училиштните соби. После следува забавен дел исклучително со танци и одржување на спортски натпревари.
http://www.rastko.rs/antropologija/glasnici-ei/45/jtrifunovski.pdf
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:01
Од тоа што го читам разбирам дека ние празнуваме празници, а вие славите слави.
Инаку кај нас секое село си има празник, тогаш се спроведуваат сборови, а во нашето семејство најпочитуваниот светец е св. Георги,зошто дедо ми, татко ми и на сестра ми детето се викаат Георги, па секоја година на Гергјовден се собираме целото семејство. Ама не го викаме слава празникот.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:07
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 16:16
Не ми одговори дали тоа што ти го нарекуваш „слава“ било точно „слава“ одсекогаш или Македонците го нарекувале поинаку.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 19:18
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.

Моето семејство по традиција е антикомунистичко, што значи муабетот не ти држи вода, а и да сум само јас кој што не слави, па да се тревожам и да викам поп, ама не има доста такви во Македонијава. Ќе ти кажам и една работа, знам еден кој слави слава, а потекнува од комунистичко семејство и има роднини во Бугарија кои што себеси се сметаат за Бугари, како што ми има кажувано, а тој себеси се смета за Македонец. Чудни работи...
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 22:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не ми одговори дали тоа што ти го нарекуваш „слава“ било точно „слава“ одсекогаш или Македонците го нарекувале поинаку.


Треба ли етомолошки да ти го објаснам името на С. Трифунов , или воопшто зборот “ СЛАВИ “ , “СЛАВА “ , “ СЛАВЕНИК “ и.т.н.

Но ако алудираш дали секаде на територијата на Македонија за таквиот религиозен обред се користел зборот “ СЛАВА “ одговорот е НЕ , И , не секаде и не на секое парче македонска земја се празнувал некој светец , немала секоја македонска куќа имала свој заштитник .

Но поентата е дека , во Вардарска Македонија , куќната слава е дел од културата на православното население , нешто што ги одвојува од Бугарите на Аспарух , Борис , Симеон , Калојан , Фердинанд и.т.н.

Изменето од eptendosadno - 12.Февруари.2010 во 22:48
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 22:49
кукна слава мислам доага од кука на слав
демек кука на словен
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 22:51
слава иди од славење на некој настан
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 22:53
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.

Моето семејство по традиција е антикомунистичко, што значи муабетот не ти држи вода, а и да сум само јас кој што не слави, па да се тревожам и да викам поп, ама не има доста такви во Македонијава. Ќе ти кажам и една работа, знам еден кој слави слава, а потекнува од комунистичко семејство и има роднини во Бугарија кои што себеси се сметаат за Бугари, како што ми има кажувано, а тој себеси се смета за Македонец. Чудни работи...


Нема да играм со тебе квискотека или да ти ја барам причината зашто се одвојуваш од мнозинството Македонци .

Да , и јас знам луге кои немаат слава , луѓе кои ја земале славата на својата жена и сл. , луѓе кои од здравствени причини земале слава , но , не сакам да навлегувам во детали зашто он ова , она , и да се замарам со неговиот , нивните ... “ феномени “ .

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:05
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Нема да играм со тебе квискотека или да ти ја барам причината зашто се одвојуваш од мнозинството Македонци .

Да , и јас знам луге кои немаат слава , луѓе кои ја земале славата на својата жена и сл. , луѓе кои од здравствени причини земале слава , но , не сакам да навлегувам во детали зашто он ова , она , и да се замарам со неговиот , нивните ... “ феномени “ .


Па работата е во тоа што некако не ми се верува баш дека мнозинството Македонци слават куќна слава, но јас и не се замарам толку со тоа, како што реков, славата е само културна придобивка, не и национално обележје.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Feniks 76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:09
Колку што мене ми е познато куќна слава нема на исток од вардар односно источна Македонија мислам дека ова го нема и во Егејска Македонија, е сега зошто е тоа така незнам.
Баш би ме интересирало ако некој знае да го објасни овај феномен,или дали едните е имале и ја изгубиле или пак на другите му е наметната од некого или пак нешто трето е во прашање?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 08:02
Како модераторот спомена - имало е термини "служба", "ден" кои били едно и сшто по сдржание со "слава". Сепак терминот Слава е чисто српско творение насила присаден у македонска почва после српската окупациjа. Доказателства:
1. Еден погоре бе споменал што Славата jа нема во Егеjска Македониjа /зар таа не беше под српска окупациjа/
2. Нема ни еден научник посетил Македониjа преди 1900 г. да е описал обичаj коj да е носил името "Слава"
3. Ниту еден македонски преродбеник - Миладиновци, Шапкарев и т. н. не е описал обичаj со име "Слава"
---
Каков требе да биде изводот според тебе?

Инаку си прав за модата у нас да се празнува еден католически светец - св. Валентин. Претпочитам да славим Трифон Зарезан. Утре значи е двоен празник: и на св. Валентин и на св. Трифон.
Сепак си мислим што светци треба да се слават само во црквите. Некак си не врви да славим светци у дома на трапеза со jадене и пиене...

Изменето од Македон - 13.Февруари.2010 во 14:47
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.