Испечати | Затвори го прозорот

За македонската традиција - општо

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19460
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 15:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: За македонската традиција - општо
Постирано од: Tetratka
Наслов: За македонската традиција - општо
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 01:14

Јас сакам да прашам неколку работи. Ме интересира од каде води потекло македонскиот јазик, неколку зборови за македонската народната книжовна и духовна традиција, и сето тоа гледано денес каква врска има со Славо-Македонија и Античка-Македонија или поточно кажано каква врска има сето тоа со нас денес.

Какви, и од каде се овие букви со кој тука пишуваме, неколку работи за јазикот и сл.  
 
Сакам некој да ми ја објасни посткомунистичката историја во Р. Македонија и каква врска има тоа со територијата Македонија.
 
Некој да ми каже за традицијата и историјата на македонската држава и народ ...
 
Како се` ова денес настанало, од каде и каква е последователноста на ова денес со она пред 2 300 години и т.н. ...
 
Ке ве мола за помош ...
 
однапред ви благодарам.
 
п.с. Сакам документи, а не историски романтизам и прикаски од “чкарт“ археолози, (многу добро знаете на кого мислам) што средновековието го копаат со багери - за срамота!!!



Коментари:
Постирано од: tanas _ _ _
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 09:20
Вчера четох дека во МАНУ немат експерт по македонскиот јазик! Ке ти биде трудно да наjдиш нешто научно обосновано.


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .






-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 18:20
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .





На баба ти фурката... Нема такова животно како http://www.google.bg/search?client=opera&rls=en&q=%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 - македонска кукна слава


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 18:34
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .





На баба ти фурката... Нема такова животно како http://www.google.bg/search?client=opera&rls=en&q=%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 - македонска кукна слава


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

http://www.google.com/intl/mk/#hl=mk&source=hp&q=%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&fp=c26c79a56c95bda8 - Куќна слава

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 22:42
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

http://www.google.com/intl/mk/#hl=mk&source=hp&q=%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&fp=c26c79a56c95bda8 - Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 22:54
Па не баш - самиот се правиш Србин эатоа эошто Србите како и Бугарите го эемале Христијанството од Македонците - така прво Македонците славеле куќни слави,па после Србите и Бугарите но поради патријаршиството Бугарите се одрекнале од куќните слави а и многу Македонци исто така - како и да е славењето слава е христијански обред а кој прв почна се энае

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 23:04
Абе Буги, свесен сум јас од каде тргнало христијанството меѓу Словените, како и за тоа дека славењето слава или неславењето само по себе не може да биде некакво национално обележје, бидејќи се работи само за културна придобивка. А Србите само се трескаат од земја со тоа. Да ги нанеле нивните територијални претензии кон Црно Море, можеби и Бугарите ќе биле „Срби“ само затоа што зборуваат словенски јазик.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 23:07
Точно така

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 20:41
Тоа со куќната слава многу ме интересира. Го читав Гопчевиќ и ми беше многу занимливо како луѓето му одговарале дека се Бугари, ама ја славеле куќната слава и следствено за него биле Срби колку и да му се колнеле дека не се, зошто само Србите имале куќна слава. Не ми се пројасни дали тоа Гопчевиќ го нарекува „слава“ се викало „слава“ и кај Македонците или било нешто сосема друго.
Неккој позапознаен може да помогне!


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 23:03
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

http://www.google.com/intl/mk/#hl=mk&source=hp&q=%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&fp=c26c79a56c95bda8 - Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 23:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тоа со куќната слава многу ме интересира. Го читав Гопчевиќ и ми беше многу занимливо како луѓето му одговарале дека се Бугари, ама ја славеле куќната слава и следствено за него биле Срби колку и да му се колнеле дека не се, зошто само Србите имале куќна слава. Не ми се пројасни дали тоа Гопчевиќ го нарекува „слава“ се викало „слава“ и кај Македонците или било нешто сосема друго.
Неккој позапознаен може да помогне!


Најстар запис за СЛАВЕЊЕ на светец во Македонија е на еден од војсководците на Самуил , значи некадое околу 10/11 век .
Во даденот случај е СЛАВЕНА Богородица .
Србите излегле со теза дека секој кој има ќуќна слава е Србин , што апсолутно не е вистина , затоа што Србин е ...
Има докази дека Печката патријаршија во своите обреди , во својата политика , подржувала , потикнувала секоја кука , секое семејство да има свој светец кој ќе го величи , тоа да го има и секое село , секој град и сл.
Чинам дека тука има влијание и примери од минатото кога , грцчката митологија имала богови за се и сешто , христијанството во тој стил продолшува со светци на Рибарите , св. Никола , светец за некој занает , трговијата и.т.н.

Без навреди , но во Бугарија , во 15 ... 18 -19 век немао доволно критична маса христијани за да имаат било какви свои специфики , некоја христијанска култура , мислам , немале ни своја локална црква , како што тоа го имале христијаните од денешна Србија и Македонија .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 23:19
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

http://www.google.com/intl/mk/#hl=mk&source=hp&q=%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&fp=c26c79a56c95bda8 - Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле

Јас не сум ни муслиман ни атеист, а за своите предци бо требало да знам повеќе од тебе, зар не мислиш така?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 23:44
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

http://www.google.com/intl/mk/#hl=mk&source=hp&q=%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0&btnG=Google+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&fp=c26c79a56c95bda8 - Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле

Јас не сум ни муслиман ни атеист, а за своите предци бо требало да знам повеќе од тебе, зар не мислиш така?


Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 00:37
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 07:38
Прнзовци (8 к., денес 36) и Спасевци (2 к., денес 3) се два рода кои се сметаат за едни од најстарите. Го слават Митровден. Порано биле еден род со заедничко презиме Дардагановци. Прнзовци до 1950 година живееле во задруга со вкупно 50 луѓе. Подоцна задругата на Славко Прнзовски броела 26 лица.
Нацовци или Баниќовци (1 к., денес 2) ја славеле куќната слава Св. Ѓорѓи Алимпие. Не можеле бројчано да се прошират поради честите умирања во фамилијата. Се сметаат за стар род во Г. Лисиче.

Митковци (2 к., денес 3) со куќна слава Св. Богородица Пречиста, исто така, се сметаат за еден од најстарите родови во селото. Нивниот прв предок не го познавале, бидејќи одамна бил умрен. Во овој род живееле домазетовците: Блажо од Добридол и Боне од овдешниот род на Дамевци, за кои се смета дека подалечното потекло им е од Прилеп.

Брусевци (1 к., денес 14) со куќна слава Св. Ѓорѓи Алимпие, а денес го слават Петковден. И тие се сметаат за староседелски род. И во овој род често било масовното умирање на членовите на фамилиите.

Грџовци (1 к., денес 3) со куќна слава посветена на Петковден, исто така е еден од најстарите родови. Овој род многу пати широко се разгранувал поради многубројното потомство, но, исто така, и бргу потоа се намалувал поради големиот број на смртни случаи. Се памети дека еднаш за само неколку дена умреле три млади „беќари”.

Докинчевци (4 к., денес 19) со куќна слава посветана на Св. Никола, исто така, биле старински род. Многу малку се знае за нив.

Тодевци (4 к., денес 15) исто така го славеле Св. Никола. Биле меѓу најстарите жители во селото. Старото презиме им било Далтабановци (имале дустабан стопала).

Стамболиовци (1 к., денес 2) со куќна слава посветена на Св. Никола, исто така, биле меѓу најстарите родови во селото.

Ацковци (5 к., денес 18) со слава посветена на Св. Атанасие зимен, се сметале за староседелски род. За нивното потекло ништо не се знаело.

http://www.ilindenskimarsh.mk/GornoLisice/EtnografskiObelezja.html - Некои основни етнографски обележја и потеклото на населението во с. Г. Лисиче

Да не би ептендосадно да обрква кукна славо со http://www.google.bg/search?client=opera&rls=en&q=%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%B2+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BA&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 - храмов празник ?


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 08:33
Нова Слава

По Втората светска војна на Подрумље слават нови празници. Преди все, се слави денот на борецот (4 јули). Главно се прослава во селата Борчево, Белчишта и Ташморуништа. Пред пладне, локалните жители и гости се собарат пред споменикот на
паднатите борци, да го слушаат официалниот говор , а после тоа прават ручек во училиштните соби. После следува забавен дел исклучително со танци и одржување на спортски натпревари.
http://www.rastko.rs/antropologija/glasnici-ei/45/jtrifunovski.pdf - http://www.rastko.rs/antropologija/glasnici-ei/45/jtrifunovski.pdf


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 15:01
Од тоа што го читам разбирам дека ние празнуваме празници, а вие славите слави.
Инаку кај нас секое село си има празник, тогаш се спроведуваат сборови, а во нашето семејство најпочитуваниот светец е св. Георги,зошто дедо ми, татко ми и на сестра ми детето се викаат Георги, па секоја година на Гергјовден се собираме целото семејство. Ама не го викаме слава празникот.


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 15:07
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.


-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 16:16
Не ми одговори дали тоа што ти го нарекуваш „слава“ било точно „слава“ одсекогаш или Македонците го нарекувале поинаку.


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 19:18
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.

Моето семејство по традиција е антикомунистичко, што значи муабетот не ти држи вода, а и да сум само јас кој што не слави, па да се тревожам и да викам поп, ама не има доста такви во Македонијава. Ќе ти кажам и една работа, знам еден кој слави слава, а потекнува од комунистичко семејство и има роднини во Бугарија кои што себеси се сметаат за Бугари, како што ми има кажувано, а тој себеси се смета за Македонец. Чудни работи...

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 22:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не ми одговори дали тоа што ти го нарекуваш „слава“ било точно „слава“ одсекогаш или Македонците го нарекувале поинаку.


Треба ли етомолошки да ти го објаснам името на С. Трифунов , или воопшто зборот “ СЛАВИ “ , “СЛАВА “ , “ СЛАВЕНИК “ и.т.н.

Но ако алудираш дали секаде на територијата на Македонија за таквиот религиозен обред се користел зборот “ СЛАВА “ одговорот е НЕ , И , не секаде и не на секое парче македонска земја се празнувал некој светец , немала секоја македонска куќа имала свој заштитник .

Но поентата е дека , во Вардарска Македонија , куќната слава е дел од културата на православното население , нешто што ги одвојува од Бугарите на Аспарух , Борис , Симеон , Калојан , Фердинанд и.т.н.

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 22:49
кукна слава мислам доага од кука на слав
демек кука на словен


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 22:51
слава иди од славење на некој настан

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 22:53
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе

Ги мешаш работите. Куќна слава е индивидуална куќна слава. Самото тоа „куќна“ ти кажува. Се слави заштитникот на куќата. И оние што слават можат да имат различна со оној на комшијата, ако и тој слави.


Во мојата фамилија се слават два светци , не треба да ти објаснувам зашто .
И вака , не е можно во минатото твоите предци да не славеле некој светец , едноставно опкружувањето тоа нема да го прифатело како нешто нормално нешто рисјански .
Можеби со текот на времето се изгубил тој обичај .
Инаку , секој си има своја слава , оној од браќата кој ќе остане да ги чува старите ја зима и славата , па на тој ден останатите браќа и сестри доагаат во куќата , да го слават светецот , значи не секој од таа фамилија ја слави таа слава . Но , си викаш поп , ти отвара книгата и ете , каде што ќе се отвори , тој е твојот светец , светоецот на твојата куќа , твојот заштитник , и.т.н.

Пријател , можеби поради делби во фамилијата , менување на местото на живеење почесто , поради тоа што си имал предци комунисти , тебе ти се губи тој дел од идентитетот . Како што кажав , секое правило има и искључоци .

Оди во с. Мирковци и ќе видиш дека секоја куќа го слави св. Кирил и Методија , плус секоја куќа си има своја кукна слава .

Оној што е доселен во Скопје , продолжува да ја го слави Кирил и Методија , а за кукната слава иде кај своите во Мирковци и.т.н.

Моето семејство по традиција е антикомунистичко, што значи муабетот не ти држи вода, а и да сум само јас кој што не слави, па да се тревожам и да викам поп, ама не има доста такви во Македонијава. Ќе ти кажам и една работа, знам еден кој слави слава, а потекнува од комунистичко семејство и има роднини во Бугарија кои што себеси се сметаат за Бугари, како што ми има кажувано, а тој себеси се смета за Македонец. Чудни работи...


Нема да играм со тебе квискотека или да ти ја барам причината зашто се одвојуваш од мнозинството Македонци .

Да , и јас знам луге кои немаат слава , луѓе кои ја земале славата на својата жена и сл. , луѓе кои од здравствени причини земале слава , но , не сакам да навлегувам во детали зашто он ова , она , и да се замарам со неговиот , нивните ... “ феномени “ .



-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 23:05
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Нема да играм со тебе квискотека или да ти ја барам причината зашто се одвојуваш од мнозинството Македонци .

Да , и јас знам луге кои немаат слава , луѓе кои ја земале славата на својата жена и сл. , луѓе кои од здравствени причини земале слава , но , не сакам да навлегувам во детали зашто он ова , она , и да се замарам со неговиот , нивните ... “ феномени “ .


Па работата е во тоа што некако не ми се верува баш дека мнозинството Македонци слават куќна слава, но јас и не се замарам толку со тоа, како што реков, славата е само културна придобивка, не и национално обележје.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 12.Февруари.2010 во 23:09
Колку што мене ми е познато куќна слава нема на исток од вардар односно источна Македонија мислам дека ова го нема и во Егејска Македонија, е сега зошто е тоа така незнам.
Баш би ме интересирало ако некој знае да го објасни овај феномен,или дали едните е имале и ја изгубиле или пак на другите му е наметната од некого или пак нешто трето е во прашање?


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 08:02
Како модераторот спомена - имало е термини "служба", "ден" кои били едно и сшто по сдржание со "слава". Сепак терминот http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0 - Слава е чисто српско творение насила присаден у македонска почва после српската окупациjа. Доказателства:
1. Еден погоре бе споменал што Славата jа нема во Егеjска Македониjа /зар таа не беше под српска окупациjа/
2. Нема ни еден научник посетил Македониjа преди 1900 г. да е описал обичаj коj да е носил името "Слава"
3. Ниту еден македонски преродбеник - Миладиновци, Шапкарев и т. н. не е описал обичаj со име "Слава"
---
Каков требе да биде изводот според тебе?

Инаку си прав за модата у нас да се празнува еден католически светец - св. Валентин. Претпочитам да славим http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%BD_%D0%97%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BD - Трифон Зарезан . Утре значи е двоен празник: и на св. Валентин и на св. Трифон.
Сепак си мислим што светци треба да се слават само во црквите. Некак си не врви да славим светци у дома на трапеза со jадене и пиене...

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 08:28
Во пиринска МК има кукна слава?

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 09:41
Originally posted by чоли чоли напиша:



Зоштото нема нту еден доказ што е имал празник коj е носел во името си поимот "слава". Како модераторот спомена - имало е термини "служба", "ден" кои били едно и сшто по сдржание со "слава". Сепак терминот http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0 - Слава е чисто српско творение насила присаден у македонска почва после српската окупациjа. Доказателства:
1. Еден погоре бе споменал што Славата jа нема во Егеjска Македониjа /зар таа не беше под српска окупациjа/
2. Нема ни еден научник посетил Македониjа преди 1900 г. да е описал обичаj коj да е носил името "Слава"
3. Ниту еден македонски преродбеник - Миладиновци, Шапкарев и т. н. не е описал обичаj со име "Слава"
---
Каков требе да биде изводот според тебе?

Инаку си прав за модата у нас да се празнува еден католически светец - св. Валентин. Претпочитам да славим http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%BD_%D0%97%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BD - Трифон Зарезан . Утре значи е двоен празник: и на св. Валентин и на св. Трифон.
Сепак си мислим што светци треба да се слават само во црквите. Некак си не врви да славим светци у дома на трапеза со jадене и пиене...




Не те разбирам бе човек, што сакаш да кажеш дека сме Срби штом некои луѓе слават слави?! Дај бутур фатете та и вие, та и Срби та и Грци. Сфатете еднаш Македонците ниту биле Бугари, ниту Срби, ниту Грци. Си имаат свој јазик, своја култура и своја историја.

Колку јас, таткоми и дедоми по охридска линија паметиме во Охрид се славеле имендени, а и ден денска се слават. Св Андон, Св Јован , Св Наум, Св Никола итн. Во Охрид и во околината покрај имендените на позначајни црковни празници се организирале собири, панаѓури се организирале излети. Секое место си имало свој светец заштитник. Нешто како селска слава.

По скопска линија, односно велешко-тетовска во зависност од фамилијата или славеле слави или имендени. Нашето колективно паметење се протега повеќе од 100 години.

Која е разликата меѓу именденот и славата? Именденот е официјален ден кога главата на куќата слави. На тој ден славеникот чека гости. Кога синовите на главата на куќата ќе се осамосталат тогаш тие си ги слават своите имендени, што е нормално да бидат различни од именденот на таткаси. Со смрта на слвеникот се престанува да се слави тој именден.

Славата е пак официјален ден на куќата. Обично тоа е некој светец кој е избран како заштитник на куќата. Истата слава се пренесува од генерација на генерација. Имено, кога таткото ќе почине, тогаш еден од синовите одлучува да ја продолжи традицијата и ја превзема куќната слава. Покарактеристично е за централниот и северниот дел на Македонија да славата слави, мада има случаеви каде истите се слават и во Прилеп, Битола, Струга. Ако ти е цел да докажеш дека тоа е српска работа, еве ќе те израдувамави, славите се слават повеќе онаму каде што имало поголемо српско влијание.

Како што и Трифуноски објани, имендените и славите обично се слават во текот на зимските месеци, кога луѓете не работат на поле. Тоа било еден вид забава, другарување, социјализирање.

За разлика од куќните слави и имендените, селските слави или пнаѓури, собири се организраат обично кога временските услови се подобри, односно во пролетниот или летниот период.

Да, на овие балкански простори луѓете си пренесувале и ќе си пренесуваат едни на други. Дали овие објаснувања те задовлија? Во што е проблемот?





-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 15:09
Потеклото на славата, службата, денот не е ниту од Србите, ниту од Бугарите, туку од времето на покрстувањето на Словените. Имено, кога се покрстувале, Светителот на денот на покстувањето свое го почитувале, па во чест на Светителот, секоја година, тие носеле жртвени приноси, не крвни жртви, туку храна и слично (крвните жртви во Христијанството,се забранети).
Во почетокот, своите приноси Словените ги носеле во храмовите и таму се одржувале свеченостите. Но, тие свечености, не секогаш биле во согласност со Православната Христијанска вера, па затоа тој обичај Црквата го забранила, со што истиот се преселил во домовите, додека некаде и исчезнал. Секако, дури и денес во Црквите се носи лепче, за да го благослови свештеник, некаде пак, свештеник доаѓа дома и го благословува лепчето, а и домот.
Сепак, фактот е дека онаму каде што имало словенски Цркви, службата или славата се задржала, додека онаму каде што била доминантна грчката Црква, овој овичај исчезнал. Затоа и во Бугарија, која речиси сето време откако ја примила Православната Христијанска вера, била во рамките на грчката Црква, овие обичаи, ги нема, туку се држат грчките Црковни традиции.

Чоли спомена погоре дека во Егејска Македонија немало слав, служба, ден. Не си во право Чоли, имало. Јас сум од црковна фамилија по баба ( на мајка ми мајката ), од игуменска фамилија ( така не викаат ), од село Чурилово, а колку што знам, баба ми имаше светец кој го почитуваше многу, имено Светиот Великомаченик Георги, а чинам, дека ми кажуваше, колку што ме држи сеќавањето, дека го славеле дома. Инаку, селото Чурилово не било егзархиско, туку патријаршиско. Кај егзархистите не би можел со сигурност да кажам дали го имало овој обичај.


-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 11:44
http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related

Jaс неразбрав што мисли Паску за Самуилзбунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 12:22
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related Jaс неразбрав што мисли Паску за Самуилзбунетост


Лаже , дипломиран интелектуалец на “ Компаративна Југословенска Книжевност “ ,тоа е место каде што не се учи за Александар Македонски .
Он ли му држи предавање на археолог ?

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 12:41
Па истиот археолог кажува дека не е нашол едно камче од Самуил, значи колку крепости е преровил, од Самуил - ништо.
Ама нема што да бара, има си убава плоча во Битола...намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 12:44
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Па истиот археолог кажува дека не е нашол едно камче од Самуил, значи колку крепости е преровил, од Самуил - ништо.Ама нема што да бара, има си убава плоча во Битола...намигнување


Па не излажа човекот , он го копал Калето во Охрид , он знае што нашол .

И плочата во Битола не е на Самуил .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 12:58
Originally posted by eptendosadno

Originally posted by lav4eto

Па истиот археолог кажува дека не е нашол едно камче од Самуил, значи колку крепости е преровил, од Самуил - ништо.Ама нема што да бара, има си убава плоча во Битола...намигнување


Па не излажа човекот , он го копал Калето во Охрид , он знае што нашол .

И плочата во Битола не е на Самуил .


Не, не е, ама доволно пишува и за него.
За обичниот човек е доволен доказ.
Предпоставувам дека за тебе е фалсификат, или "поправена" од бугарите.голема%20насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 14:30
Едно е сигурно - Самуил постоел како на пр. Карпош што постоел како Македонски крал,е сега што повеке се энае эа владетелите тоа поубаво но во овој случај сега эа сега повеке се энае эа Македонскиот(Кумановскиот) Крал Карпош отколку эа Самуил

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 14:39
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Едно е сигурно - Самуил постоел како на пр. Карпош што постоел како Македонски крал,е сега што повеке се энае эа владетелите тоа поубаво но во овој случај сега эа сега повеке се энае эа Македонскиот(Кумановскиот) Крал Карпош отколку эа Самуил



аааа и Карпош бил локален владетел како што вели Паску


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 16:15
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:



Па не излажа човекот , он го копал Калето во Охрид , он знае што нашол .

И плочата во Битола не е на Самуил .


Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:




Не, не е, ама доволно пишува и за него.За обичниот човек е доволен доказ.Предпоставувам дека за тебе е фалсификат, или "поправена" од бугарите.голема%20насмевка


Не , Самуил во натписот не е спомнат , без разлика колкава голема да ти е желбата , сон од детството и сл.


Се додека не се произнесам во врска со плочата , ти слободно предспоствувај , немам јас зијан од тоа

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 16:23
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=fikNnQ7pXRM&feature=related Jaс неразбрав што мисли Паску за Самуилзбунетост


Лаже , дипломиран интелектуалец на “ Компаративна Југословенска Книжевност “ ,тоа е место каде што не се учи за Александар Македонски .
Он ли му држи предавање на археолог ?



И тоа југословенска компаративна книжевностм не некоја друга! Мора да имало некој смер за бугаристика?!


Јас имам многу книги прочитано од бугарски историчари , и верувај , неговото познавање на историјата не е од книгите на македонската историографија , ниту од факултетот со смер - КОМПАРАТИВНА ЈУГОСЛОВЕНСКА КНИЖЕВНОСТ .

И , бидејки насловот е За македонската традиција - општо , јас ќе му се придружам на Паско Кузман и ќе побарам од јавноста , икона , проповетка , приказна , песна и сл. за Самуил во македонската етно култура .

Такво чудо нема ?

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 16:32
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:



Па не излажа човекот , он го копал Калето во Охрид , он знае што нашол .

И плочата во Битола не е на Самуил .


Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:




Не, не е, ама доволно пишува и за него.За обичниот човек е доволен доказ.Предпоставувам дека за тебе е фалсификат, или "поправена" од бугарите.голема%20насмевка


Не , Самуил во натписот не е спомнат , без разлика колкава голема да ти е желбата , сон од детството и сл.


Се додека не се произнесам во врска со плочата , ти слободно предспоствувај , немам јас зијан од тоа


Не, не е спомнат, ама ич!голема%20насмевка


Во превод на современ македонски:


† Во 6523 година од создавањето на светот [1015-1016] се обнови оваа тврдина sидана и правена од Јоан http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80 - самодржец бугарски и со помош и со молитвите на пресветата владичица наша Богородица и застапувањето на врховните апостоли таа тврдина беше направена за засолниште и за спасување и за животот на Бугарите. Започната беше тврдината Битола во месец октомври во 20 ден, а се заврши во месец ... во крај. Тој самодржец беше Бугарин по род внук на благоверните Никола и Рипсимија, син на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D1%80%D0%BE%D0%BD&action=edit&redlink=1 - Арон , кој е брат на самодржавниот цар Самуил и кои двајца ја победија во Штипон грчката војска на цар Василиј каде беше земено злато ... а овој в ... цар е победен од цар Василиј во 6522 година од создавањето на светот во Клуч и почина во крајот на летото.

Аjде ке чекам да се произнесеш...да дознаеме вистина од прва рака...намигнување

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B0 - Битолски натпис


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:10
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:



Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:



Па не излажа човекот , он го копал Калето во Охрид , он знае што нашол .

И плочата во Битола не е на Самуил .


Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:




Не, не е, ама доволно пишува и за него.За обичниот човек е доволен доказ.Предпоставувам дека за тебе е фалсификат, или "поправена" од бугарите.голема%20насмевка


Не , Самуил во натписот не е спомнат , без разлика колкава голема да ти е желбата , сон од детството и сл.


Се додека не се произнесам во врска со плочата , ти слободно предспоствувај , немам јас зијан од тоа
Не, не е спомнат, ама ич!голема%20насмевкаВо превод на современ македонски:† Во 6523 година од создавањето на светот [1015-1016] се обнови оваа тврдина sидана и правена од Јоан http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80 - самодржец
бугарски и со помош и со молитвите на пресветата владичица наша
Богородица и застапувањето на врховните апостоли таа тврдина беше
направена за засолниште и за спасување и за животот на Бугарите.
Започната беше тврдината Битола во месец октомври во 20 ден, а се
заврши во месец ... во крај. Тој самодржец беше Бугарин по род внук на
благоверните Никола и Рипсимија, син на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D1%80%D0%BE%D0%BD&action=edit&redlink=1 - Арон ,
кој е брат на самодржавниот цар Самуил и кои двајца ја победија во
Штипон грчката војска на цар Василиј каде беше земено злато ... а овој
в ... цар е победен од цар Василиј во 6522 година од создавањето на
светот во Клуч и почина во крајот на летото.Аjде ке чекам да се произнесеш...да дознаеме вистина од прва рака...намигнување http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B0 - Битолски натпис


Моја грешка , не бев доволно прецизен .

Па истиот археолог кажува дека не е нашол едно камче од Самуил, значи колку крепости е преровил, од Самуил - ништо. Ама нема што да бара, има си убава плоча во Битола...

Инаку забелешката на Паско Кузман е дека на Охридското Кале не е најдено ни едно камче од Самуил , значи нешто што било создадено од Самуил .

Натписот од Битола не е во контекст на спрот помегу соговорниците .
Па , затоа и не бев доволно прецизен .
Самуил во натписот на Јоан е спомнат , точно , но не влегува во темата , бидејки тоа е плоча на Јоан .

И сега , за да се извадам треба на широко и на големо да ти појаснувам што се тоа значи , и сл.

Тоа не е тема .

Во друга прилика и во друга тема

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:19
Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.
Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?
Што е тоа според тебе?
Сериозно прашам, не е провокациjа.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:31
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=16401 - оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:40
а од што е дел?

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:46
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

а од што е дел?


Дел од национал романтизмот , а не од традицијта , етнокултурата , и.т.н.

Чинам , дека и името Самуил - Самоил не се имиња од Македонија кои ги има евидентирано Миладинов .
Исправете ме ако грешам

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:53
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=16401 - оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:54
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

а од што е дел?


Дел од национал романтизмот , а не од традицијта , етнокултурата , и.т.н.

Чинам , дека и името Самуил - Самоил не се имиња од Македонија кои ги има евидентирано Миладинов .
Исправете ме ако грешам


Со Миладинови е дебела работата оти ако ги гледаме jас требе одма да се декларирам како македонецголема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:57
но ова не е проблем

проблем е дека во Миладиноци нема Александар, Филип и Клеопатра

еве ова е големиот проблем


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:03
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=16401 - оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:07
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=16401 - оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно



http://bg.wikipedia.org/wiki/Крали_Марко

Како што гледаш, нештата не се баш толку едноставни- ги имало тука Мрњавчевиќи, некои слават слава и ајде сега, сите сме Срби, како да не!

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:30
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели http://ohridnews.com/index.php?mod=1&id=16401 - оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно



http://bg.wikipedia.org/wiki/Крали_Марко

Како што гледаш, нештата не се баш толку едноставни- ги имало тука Мрњавчевиќи, некои слават слава и ајде сега, сите сме Срби, како да не!


Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Цар Константин II Асен, познат и како Константин Страцимир, е единствен син на цар Иван Срацимир од царица Ана, ќерка на влашкиот кнез Николае Александру. Потекнува од родовите Шишмановци и Срацимировци и е бугарски цар помеѓу 1396 и 1422 година Како престолонаследник учествува заедно со Митрополитот Јоасаф Видински во мисија во 1394 година до Турците, завладели Трново. Тој зазема престолот најверојатно во 1396 година откако Турците заземаат Видин и неговиот татко Иван Срацимир "е изведен од главниот град и фрлен во затвор во Бурса, во која умира во 1402 година, веднаш по поразот на Турците во битката кај Ангора.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .



-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:52
Pat, доволно е што си го постирал линкот, пишување на јазици различни од македонскиот знаеш дека не е дозволено. 

-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:53
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .

Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека Македонците немаат никаква врска со Св.Климент, а имаат врска со т.н. „Охридска Архиепископија“ на Вранишковски. И јас немам коментар на такви глупости.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 19:14
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .


Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека Македонците немаат никаква врска со Св.Климент, а имаат врска со т.н. „Охридска Архиепископија“ на Вранишковски. И јас немам коментар на такви глупости.



Што е тоа традиција ?

традиција (л. traditio)

предавање, од колено на колено усмено ширење (приказна , поука; веровања, обичаи и сл.) вест; обичај,навика .



Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека ....

Баш тоа сакам да кажам , јас кој сум ги прочитал делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков и многу друга стручна литература од српски , бугарски , руски етнолози .

Од археолошки позиции тоа го кажува и Паско Кузман за белегот на Самуил во Охрид .

Не , Вие нема да коментирате затоа што немате аргументи , а не од друга причина



-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 19:17
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:




Што е тоа традиција ?

традиција (л. traditio)

предавање, од колено на колено усмено ширење (приказна , поука; веровања, обичаи и сл.) вест; обичај,навика .



Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека ....

Баш тоа сакам да кажам , јас кој сум ги прочитал делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков и многу друга стручна литература од српски , бугарски , руски етнолози .

Од археолошки позиции тоа го кажува и Паско Кузман за белегот на Самуил во Охрид .

Не , Вие нема да коментирате затоа што немате аргументи , а не од друга причина


И што пишува во делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 19:21
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:




Што е тоа традиција ?

традиција (л. traditio)

предавање, од колено на колено усмено ширење (приказна , поука; веровања, обичаи и сл.) вест; обичај,навика .



Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека ....

Баш тоа сакам да кажам , јас кој сум ги прочитал делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков и многу друга стручна литература од српски , бугарски , руски етнолози .

Од археолошки позиции тоа го кажува и Паско Кузман за белегот на Самуил во Охрид .

Не , Вие нема да коментирате затоа што немате аргументи , а не од друга причина


И што пишува во делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков?


За “ Црни Татари “ , “ Турци Анадолци “ , “ Србче “ , Александар , Крале Марко и самовилата која го именува како Бугар , ....

За да добиеш повеќе информации ќе треба да ти наплатам

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 19:22
Хахаха, имам и јас читано нешто, најдобро е така, кога никој не ти прераскажува

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:03
Дали Гоце е славел слава:


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=741&ArticleID=47922 - Гоце на митровденска слава кај Бабовци


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:06
Originally posted by чоли чоли напиша:

Дали Гоце е славел слава:


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=741&ArticleID=47922 - Гоце на митровденска слава кај Бабовци


Мислам дека “УНИЈАТИТЕ“ немале слава

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:24
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Дали Гоце е славел слава:


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=741&ArticleID=47922 - Гоце на митровденска слава кај Бабовци


Мислам дека “УНИЈАТИТЕ“ немале слава

Во српската wiki пише:

...Слава се среќава и кај католиците во Бока Которска, Конавлима, јужна Херцеговина, Далмација и Босанско Грахово, кај Албанците католици, некои Муслимани во Босна и Санџак, православните Власи, Горанците и Хрватите на Косово.

Чоли, внимавај на јазикот, да не те опоменувам!


-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:26
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Дали Гоце е славел слава:


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=741&ArticleID=47922 - Гоце на митровденска слава кај Бабовци


Мислам дека “УНИЈАТИТЕ“ немале слава

Во српската wiki пише:

...Слава се среќава и кај католиците во Бока Которска, Конавлима, јужна Херцеговина, Далмација и Босанско Грахово, кај Албанците католици, некои Муслимани во Босна и Санџак, православните Власи, Горанците и Хрватите на Косово.


Јас напишав за УНИЈАТИТЕ од Кукуш   

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:36
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Дали Гоце е славел слава:


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=741&ArticleID=47922 - Гоце на митровденска слава кај Бабовци


Мислам дека “УНИЈАТИТЕ“ немале слава

Во српската wiki пише:

...Слава се среќава и кај католиците во Бока Которска, Конавлима, јужна Херцеговина, Далмација и Босанско Грахово, кај Албанците католици, некои Муслимани во Босна и Санџак, православните Власи, Горанците и Хрватите на Косово.


Јас напишав за УНИЈАТИТЕ од Кукуш   


Сликата е од Прилеп. Гоце е бил на гости.

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:37
Сликата е фалсификат, до колку се разбира од статиjата.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:40
Па ?
Кај нас во Скопје ние каурите за Бајрам се убиваме од јадење баклави , а нив за Велигден ги труеме со јајца

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:28
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1957&ArticleID=135298 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1957&ArticleID=135298



am srekna wi Baba Ksantika beголема%20насмевкада


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:34
„Тој во минатото ги обединувал душите на Македонците во заедничките стремежи за опстанок и за подобар живот. За жал, денес не се знае речиси ништо за овој духовен празник, кој во старо време беше синоним за македонскиот идентитет. Можеби затоа што тоа е чист македонски феномен. Никој од нашите соседи не се осмелил да ја присвои и да го прикаже како дел од своето културно наследство“, велат од „Ксантика“.


ako deда





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:41
Од „Ксантика“ забележуваат дека празникот на пролетта Ксантика бил многу битен за сфаќањето на светогледот на Македонците, за нивното обединување и формирање на нивната држава. Првите податоци за Ксантика потекнуваат од 6 век пр.н.е, а Ксантика ја празнувале луѓето што живееле на север од Олимп.



Gledam kaj mene  deka momentalno site go zachuvat makedonskiot identitet sao martenki


jas imam 7намигнување





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:42

Ксантика

За античкиот празник Ксантика во наше време не се знае речиси ништо.  Ксантика, Македонците ја преземале како епоним од името на божицата на цвеќињата, љубовта и убавината Ксантија, која според митолошките податоци постоела во земјата на богот Македон. Многу ја обожавале божицата Ксантија и во нејзина чест, тие пролетниот празник го нарекле Ксантика, а првиот месец Ксантик, кој на повеќе места се спомнува во Библијата. 

Се празнувала спонтано цел месец. Ксантика остана незаборавена до денешно време, зашто е длабоко вкоренета во нашта култура и традиции. Таа секоја пролет е со нас. Ја гледаме во празнувањето на Прочка, Цветници, Младенци, Лазарица, Тодорица, Летник и Благовец. Ја гледаме во народните ракотворби, во изворноста на македонскиот вез, во монументалноста на нашите песни и ора, во звуците на народните инструменти. Ја гледаме во сјајот на пролетните цвеќиња.

Според стари преданија, богот Македон кој бил син на семоќниот бог на Пантенон Зевс (Диа), се вљубил до последен здив во божицата на цвеќињата - Ксантија. Но од како злите сили  на некои од боговите на Пантеонот ја замениле Ксантија во цвеќе, кутриот бог Македоннамигнување, секоја пролет ја барал својата прва и незаборавна љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, во сите цветни градини.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:44
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Ксантика

За античкиот празник Ксантика во наше време не се знае речиси ништо.  Ксантика, Македонците ја преземале како епоним од името на божицата на цвеќињата, љубовта и убавината Ксантија, која според митолошките податоци постоела во земјата на богот Македон. Многу ја обожавале божицата Ксантија и во нејзина чест, тие пролетниот празник го нарекле Ксантика, а првиот месец Ксантик, кој на повеќе места се спомнува во Библијата. 

Се празнувала спонтано цел месец. Ксантика остана незаборавена до денешно време, зашто е длабоко вкоренета во нашта култура и традиции. Таа секоја пролет е со нас. Ја гледаме во празнувањето на Прочка, Цветници, Младенци, Лазарица, Тодорица, Летник и Благовец. Ја гледаме во народните ракотворби, во изворноста на македонскиот вез, во монументалноста на нашите песни и ора, во звуците на народните инструменти. Ја гледаме во сјајот на пролетните цвеќиња.

Според стари преданија, богот Македон кој бил син на семоќниот бог на Пантенон Зевс (Диа), се вљубил до последен здив во божицата на цвеќињата - Ксантија. Но од како злите сили  на некои од боговите на Пантеонот ја замениле Ксантија во цвеќе, кутриот бог Македоннамигнување, секоја пролет ја барал својата прва и незаборавна љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, во сите цветни градини.




да


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:45
Јас прв пат сега слушам и читам за ова....глупчо

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:46
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Јас прв пат сега слушам и читам за ова....глупчо
 
 
не си само ти


-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:48
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Јас прв пат сега слушам и читам за ова....глупчо


be kako be - glej shto pishuva

Во чест на несреќната љубов на богот Македон и на божицата Ксантија, Македонците првиот пролетен месец го нарекле Ксант, а пролетниот празник Ксантика, велат од здружението „Ксантика“.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:50
Е добро де....сакав да кажам дека сега се оживува поим кој досега имал адекватна заменка "Цветници".... и со генерации наназад го знаат како Цветници...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:52
cvetnici e druga rabota

barem kaj nas e druga rabota


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 11:53
Епа јбг....да
И за Ксантика кај нас досега не се чуло....голема%20насмевка


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 03.Март.2010 во 19:43
ам Честита 3та Ксанта и на вас беда

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 22:10
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

ам Честита 3та Ксанта и на вас беда


Не е Ксанта туку Ксантика -

Ксантика е една од најсветлите обележја на старомакедонските народни обичаи, која со својата волшебна моќ ги обединувала душите на Македонците во заедничките стремежи за опстанок и подобар живот.

Ксантика Македонците ја празнувале како празник на пролетта, љубовта, цвеќињата и убавината. Но, за жал, во сегашно време не се знае скоро ништо за овој духовен празник, кој во старо време беше синоним за македонскиот идентитет. Се чини дека Ксантика е оставена на заборавот на времето, да изгасне со природна смрт. Може и затоа што таа е чист македонски феномен, никој од нашите соседи не се осмелил да ја присвои и прикаже како дел од своето културно наследство.

Првите податоци за Ксантика потекнуваат од VI век пред Христа и нив ни ги пренесува старогрчкиот писател Хесихиос, од кои дознаваме дека Ксантика ја празнувале луѓето кои живееле на север од Олимп и дека при празнувањето доаѓало до излив на силни емотивни чувства, тешко разбирливи за елинскиот свет. Многу подоцна, во I век од новата ера дознаваме за Ксантика од античките писатели: Диодор, Јустин и к*ртиј Руф.

Тие во своите дела посветени на походите и подвизите на Александар III Македонски, ја споменуваат Ксантика како празник на пролетта, во кој македонските војници ја манифестирале длабоката почит кон обичаите на своите предци. Од нив дознаваме дека Ксантика се славела секоја година, со спонтани манифестации, културни приредби и спортски игри, без разлика што престојувале меѓу други со различни култури. Празнувањето на Ксантика преставувало голема атракција за тамошните жители. Македонските војници ја славеле Ксантика облечени во свечена македонска облека, пееле и играле македонски песни и ора со што ја истакнувале својата посебност во однос на војниците припадници на други народи, а посебно од војниците на елинските државички-градови.

Современите истражувачи на македонската историја, американскиот професор Јуџин Борза и британскиот научник Николас Хејмонд, ја споменуваат Ксантика како посебен празник на кој Македонците им оддавале особена чест и на починатите македонски цареви. Тоа го правеле во завршните свечености на празникот, кога во свечената поворка во македонската престолнина Пела се изнесувале златната дијадема, воената опрема, оружјето, царскиот дневник и други воени трофеи на секој починат цар во посебни возила.

Вреди да се нагласи дека и Александар III Македонски својот историски подход, го започнал во пролетниот празник - Ксантика.

Што значи "Ксантика" и зошто Македонците го празнувале овој празник спонтано со невиден занес, гордост и љубов?

Неуморниот истражувач на изворната македонска митологија, проф. Ташко Белчев, во своето дело: "Орфеј - Горпеј", ја оживува легендата за Божицата на цвеќињата Ксантија и богот Македон, синот на семоќниот Бог на Пантеонот Ѕевс (Диј).

Според преданијата, Ксантија била Божица на сите цвеќиња што цветаат во градините, полињата и горите. Во неа бил вљубен до последниот здив Богот Македон. Но, откако злите сили на некои од боговите на Пантеонот ја замениле Ксантија во цвеќе, кутриот бог Македон, секоја пролет ја барал својата прва и незаборавна љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, кај сите цветни градини во својата омилена земја - Македонија.

Во чест на оваа необична и несреќна љубов на Богот Македон и на Божицата на цвеќињата Ксантија, Македонците првиот пролетен месец го нарекоа Ксант, а пролетниот празник Ксантика.

Празникот на пролетта Ксантика е многу битен за сфаќањето на светогледот на Македонците, за нивното обединување и формирањето на нивната држава од страна на легендарните аргеадски цареви со потекло од Орештија (Орестија).

Ксантика е празник во кој Македонците верувале дека се случува "измивање на душите", простување на гревовите, доминација на разбудената пролетна светлина врз зимската темнина, што ги притиска нивните души. Симбол на празникот беше црвено-белата врвка исплетена од бел и црвен конец.

Од тука, нешто што е и до денес зачувано и кај нас, тоа е онаа "мартинка", онаа просто волшебна црвено-бела плетенка која тогаш се провлекувала како нишка за спојување на тие луѓе за време на празникот.

Белата боја во таа плетенка најверојатно потекнува како симбол на белиот делфин кој се сметал за божји дар и кој живеел само во Егејско Море, па и оттука и називот" Беломорска Македонија".

Белата боја се сметала за симбол на чистота и искреност, а црвената боја за симбол на светлоста и љубовта.

Ксантика беше длабоко впиена во душите на Македонците со вчудоневидена сила.
Славањето на Ксантика беше проследено со невиден ентузијазам и занес.
Црвено-белите симболи се ставаа на вратите и прозорците и оградите.
Жените и девојките од нив правеа ѓердани, си ги украсуваа косите.
Мажите ги врзуваа на ремените или на појасите.
Децата ги носеа како белегзии на рацете.
На коњите и на јагнињата им се правеа буфки од црвено-бело предено.

Црвено-белите симболи се ставаа и на оралата, на јаремите, ги обелжуваа со нив кравите и овците, се ставаа на крблата за молзење млеко.

Жените ја истакнуваа облеката, исткаена и извезена во зимскиот период, збогатена со изворна инспирација, монументална хармонија и раскошен колорит.

Најзабележителни беа долгите и широки фустани за на оро, наречени ајти, како и кошулите, прегачите и муфеските со разновидни украси, прекрасен вез, збогатен со живописен колорит, што претставуваше вистински израз на творечката надареност.

Главни обележја на машката облека беа: шеритот (појас), што се сметаше за симбол на машкоста, хламидата (наметка) и богато извезената и накитена кошула. Мажите на главата носеа бели ленти или каусии (капи со широк круг).

Вистинска убавина претставуваа нивните мелодични песни и развиорените ора, особено карпеа (карпестото) и телесија (телесното).

Низ сите населени места, низ сите долини и планини ечеа со застрашувачка моќ волшебните звуци на тапаните, гајдите, грнетите, буриите, зурлите и кавалите.

Ксантиката се славаше цел месец, со зачудувачки ентузијазам и вознес кон боговите и вечното Сонце - симболот на животот.

Превземено од „Македонска цивилизација“


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 23:05
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

.............
Ксантика Македонците ја празнувале како празник на пролетта, љубовта, цвеќињата и убавината. Но, за жал, во сегашно време не се знае скоро ништо за овој духовен празник, кој во старо време беше синоним за македонскиот идентитет. Се чини дека Ксантика е оставена на заборавот на времето, да изгасне со природна смрт. Може и затоа што таа е чист македонски феномен, никој од нашите соседи не се осмелил да ја присвои и прикаже како дел од своето културно наследство.

Првите податоци за Ксантика потекнуваат од VI век пред Христа .........
 
 
Ако таа Ксантика е толку битна за македонците, како тоа предедо ми и прабаба ми не ја спомнале. Триста приказни сум чул за али и аждаи, султани и принцови, Настрадин Оџа и Крале Марко и Итар Пејо, Исус и Марија, и Господ Бог, ама Ксантика ја нема никаде. Како што ги немаше ни грчките или римските богови.
 
Како го објаснуваш тој дисконтинуитет во преданијата?
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:21
Неэнам јас эа тебе,мене баба ми и дедо ми ми раскажувале эа Македони и Ксантика уште кога бев мало дете

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:55
 
Мора многу да биле стари баба ти и дедо ти, штом паметеле античко-македонска богиња...
 
голема%20насмевка
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 02:10
Искрено, од приказните, постарите, од на мајка ми страната, ми раскажувале за тоа како старите, во селата во Костур, кога биле мали, им кажувале дека Македонците страдаат поради клетвата на Александар Македонски ( а и споменаа некаква клетва на Самуил ), дека Македонија поради тоа е поделена и слично. Тоа е се на што можам да се сетам во моментов за пренос на традиции поврзани со антиката.


-------------


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 22:02
Историјата на Македонија испишувана низ долги милениуми со кованиците на македонските цареви ни го претставува тоа неисцрпно богатство, застапено во сите симболи на монетоковањето. Тоа е наше овековечување. Трајност, факти. Континуитет, убавина. Вредност, уметничко обликување и сведоштво низ историјата...

Кованите монети- статерот на Александар Македонски беше единствено разменско средство во цела Индија и поранешното персиско царство неколку стотини години и по владеењето на Големиот Александар.
Македонските влијанија на македонските пари се исти како и влијанијата и потеклото на европските царства во сродство со македонските династии.
Сите колекционери, покажувајќи го историјатот на ковачниците, сакаат да покажат претопување на македонската историја во "елинистичка" или "предримска".

Така ги покажуваат сличностите на македонските кралеви и симболи со "римските" или
"византиските". На парите се гледа и се чита сè тоа што е македонско.
Во народот парата отсекогаш преставувала фетиш или амајлија.
Секогаш жените се кителе со пари, со златни и со сребрени низи со чапрази, со обетки од златни пари, со лента нанижана на чело, со прстен од пара...

За жал, што и да се открие и да се гледа дека е македонско по симболите, како и парите, се прикажува како да им припаѓа на некои други народи.
Знаеле Македонците како да создадат трајни вредности со порака, со писмо, со симбол на парите за да стигнат до нас како реликвии и по толку посегнувања, присвојувања и неспомнувања. Блеска сјајот на македонските пари во колекциите по светот.

Така сонцето на парите го среќаваме како точка, како круг, како ѕвезда или сириус, го среќаваме како блесок на сончевиот диск на самата пара.
Сонцето е потпис на парите од Македонија или старински гувернер, што гарантира севкупна вредност на богатствата во Македонија.
Во колекцијата на принтот речиси нема пара без македонскиот знак на сонцето.
Толку длабоко е навлезен сончевиот симбол во свеста на македонските династии и македонскиот народ за да ги зачуваат името и културата примарни за опстанок на државата.

Тука не застануваа македонското царство на монетоковањето.
Ковачниците од Пела, Стоби, Амфипол и сите други подготвено ги пречекале Римјаните за да им направат македонски пари, со македонски симболи на богови и букви и полека да ги вметнуваат римските императори до Август, Тибериј, Ливија, Трајан, Гордијан, Марко Аврелие.

Од 168 г. пред. христа. до 180 . пр. не и натаму до 2 445 – кај Гордијан II сите цезари се оковани во македонското сонце и ликовите на македонските богови на реверсот.

Гордијан отишол толку далеку со обожавање на македонските науки што за симбол го ставил Асклепио со змијата на стапот, како што го гледал на бистите наредени во Лицеумите низ македонските царски градови.
Кога се присвојуваат цивилизациските вредности на еден народ, на почетокот така правеле и римските цезари, се дружеле со имињата на македонските богови на парите.

Подоцна ги преименувале.
Така Асклепио станал Ескулап.
Сите императори се завиткале во македонските царски хламиди и го употребиле македонскиот штит, орелот, венецот и другите симболи од македонските пари. Александар Север дури до 235 н.е., година на реверсот, го носи Зевс исто онака како што бил врежуван во македонските пари пред 600 години и со исто име.

Сите колекционери, покажувајќи го историјатот на ковачниците, сакаат да покажат претопување на македонската историја во "елинистичка" или "предримска".
Така ги покажуваат сличностите на македонските кралеви и симболи со "римските" или "византиските".
Со тоа е постигнат обратен ефект.
Можеби тоа го прават несвесно, неуко или тенденциозно, се едно, на парите се гледа и се чита сè тоа што е македонско.

Има потреба од покомплексно претставување и реално, како што е тоа на парите.
Тоа значи поддржување на континуитет изразен за Македонија низ историјата на парите како историја на народот и државата.
Во исто време треба да се поддржува големото влијание во светот, кое го извршиле Македонците правејќи им култура и економија со пари на сите модерни држави во Европа.

Исто така,дабовиот венец е вплетен уште подолг период во кованите пари од Македонија.
Да го земеме статерот на Филип II или на Персеј, чии ликови со лента, дијадема на глава и од другата страна орел во дабов венец ги вклучува разновидните монограми, и Василевс или Базелиус (А.Б) титулата на царот.
Таа титула ќе се испишува уште 1.000 години на парите од македонската династија во Цариград на Константин до Васил II.

Парите се најголеми македонски морнари кои ги препловиле сите реки и мориња и три милениуми лежат закотвени по музеите во светот, на истите места каде што некогаш вршеле парична функција во оптек.
Истите тие пари од Македонија сега вршат историска функција, ни го бранат името и идентитетот.

Статерот на Александар во издание од било кој владетел на македонското царство, било единствено разменско средство во цела Индија и поранешното персиско царство неколку стотини години подоцна.
Македонските влијанија на македонските пари се исти како и влијанијата и потеклото на европските царства во сродство со македонските династии, како што тоа го утврди Александар Донски во своите истражувања.
Преку парите може да се утврди и колку римски императори и колку турски (везири) султани за да станат тоа што биле, претходно морале да го докажат своето македонско потекло.

Кај народот парата отсекогаш претставувала фетиш или амајлија.

Секогаш жените се кителе со пари, со златни и со сребрени низи со чапрази, со обетки од златни пари, со лента нанижана на чело, со прстен од пара и монистра од бисер.
Таа македонска традиција во круните и на облеката на цариците и придружбата царици, сите осветлени од македонско сонце.

Прстенот со пара имал и има особено значење при поздравувањето.
Во царското семејство служел како печат, а кај народот во Македонија бил свадбен подарок.
Секако дека изработката на парите прикажува врвна уметничка и ликовна способност за изработка, своевидно творештво, за да може само по себе да биде накит, да украсува и да разубавува.

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 22:03
Тешкото оро се смета за едно од најубавите и најтешките Македонски ора. За него е многу напишано и многу зборувано бидејќи представува важно дело на македонскиот музички фолклор. Географски како и носиите во кои се игра потекнува од областа Галичник во Северозападна Македонија, на планината Бистра.

Во основа потекнува од моментите кога печалбарите заминувале на печалба. Го играле на крајот од селото, на местото каде се разделувале со најблиските пред да се впуштат на патот кон непознатата исцрпувачка работа во туѓина. Но со тек на време прераснува во химна не само на печалбарството туку и на сета тежина и горчина собрана во Македонските души низ безбројните векови робување.

Орото претставувало инспирација за многу уметници како за поетот Блаже Конески со поемата Тешкото така и за композиторот Тодор Скаловски со хорската композиција Македонско оро.

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk