IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - За македонската традиција - општо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За македонската традиција - општо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: За македонската традиција - општо
    Испратена: 23.Јуни.2009 во 01:14

Јас сакам да прашам неколку работи. Ме интересира од каде води потекло македонскиот јазик, неколку зборови за македонската народната книжовна и духовна традиција, и сето тоа гледано денес каква врска има со Славо-Македонија и Античка-Македонија или поточно кажано каква врска има сето тоа со нас денес.

Какви, и од каде се овие букви со кој тука пишуваме, неколку работи за јазикот и сл.  
 
Сакам некој да ми ја објасни посткомунистичката историја во Р. Македонија и каква врска има тоа со територијата Македонија.
 
Некој да ми каже за традицијата и историјата на македонската држава и народ ...
 
Како се` ова денес настанало, од каде и каква е последователноста на ова денес со она пред 2 300 години и т.н. ...
 
Ке ве мола за помош ...
 
однапред ви благодарам.
 
п.с. Сакам документи, а не историски романтизам и прикаски од “чкарт“ археолози, (многу добро знаете на кого мислам) што средновековието го копаат со багери - за срамота!!!


Изменето од Tetratka - 23.Јуни.2009 во 01:16
Кон врв
tanas _ _ _ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas _ _ _ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 09:20
Вчера четох дека во МАНУ немат експерт по македонскиот јазик! Ке ти биде трудно да наjдиш нешто научно обосновано.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .






Изменето од eptendosadno - 09.Февруари.2010 во 18:07
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 18:20
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .





На баба ти фурката... Нема такова животно како македонска кукна слава
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 18:34
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Друга гледна точка :

Ист jазик,
иста култура и традиции
ист фолклор
исти исторички личности
исти псувни ако сакаш,
ист манталитет -

Извод- едните са антични македонци другите туромонголски татари!
Некаде грешам??


Да проверам .

Македонскот јазик е мегународно признат како таков , како македонски .
Бугарскиот јазик е мегународно признат како таков , како бугарски .

Со самото тоа дознаваме дека тоа се два различни јазика , официјално .

Која слава твојата куќа ја слави ?
Колку што знам , исправи ме ако грешам , Бугарите немаат кукна слава ?

Со самото тоа дознаваме дека тоа се две различни култури , официјално .

ист фолклор ?
Колку што знам , од Бугарите се користи термин “ Македонска песна “ , “ Македонско оро “
Со самото тоа дознаваме дека бугарското општество прави сегрегација на македонската песна и оро од остатокот фолклороно богатство кое го поседува .

Доволно е , мислам дека грешеш .





На баба ти фурката... Нема такова животно како македонска кукна слава


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

Куќна слава
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:42
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:54
Па не баш - самиот се правиш Србин эатоа эошто Србите како и Бугарите го эемале Христијанството од Македонците - така прво Македонците славеле куќни слави,па после Србите и Бугарите но поради патријаршиството Бугарите се одрекнале од куќните слави а и многу Македонци исто така - како и да е славењето слава е христијански обред а кој прв почна се энае
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:04
Абе Буги, свесен сум јас од каде тргнало христијанството меѓу Словените, како и за тоа дека славењето слава или неславењето само по себе не може да биде некакво национално обележје, бидејќи се работи само за културна придобивка. А Србите само се трескаат од земја со тоа. Да ги нанеле нивните територијални претензии кон Црно Море, можеби и Бугарите ќе биле „Срби“ само затоа што зборуваат словенски јазик.

Изменето од Pat - 10.Февруари.2010 во 23:04
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:07
Точно така
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 20:41
Тоа со куќната слава многу ме интересира. Го читав Гопчевиќ и ми беше многу занимливо како луѓето му одговарале дека се Бугари, ама ја славеле куќната слава и следствено за него биле Срби колку и да му се колнеле дека не се, зошто само Србите имале куќна слава. Не ми се пројасни дали тоа Гопчевиќ го нарекува „слава“ се викало „слава“ и кај Македонците или било нешто сосема друго.
Неккој позапознаен може да помогне!
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 23:03
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 23:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тоа со куќната слава многу ме интересира. Го читав Гопчевиќ и ми беше многу занимливо како луѓето му одговарале дека се Бугари, ама ја славеле куќната слава и следствено за него биле Срби колку и да му се колнеле дека не се, зошто само Србите имале куќна слава. Не ми се пројасни дали тоа Гопчевиќ го нарекува „слава“ се викало „слава“ и кај Македонците или било нешто сосема друго.
Неккој позапознаен може да помогне!


Најстар запис за СЛАВЕЊЕ на светец во Македонија е на еден од војсководците на Самуил , значи некадое околу 10/11 век .
Во даденот случај е СЛАВЕНА Богородица .
Србите излегле со теза дека секој кој има ќуќна слава е Србин , што апсолутно не е вистина , затоа што Србин е ...
Има докази дека Печката патријаршија во своите обреди , во својата политика , подржувала , потикнувала секоја кука , секое семејство да има свој светец кој ќе го величи , тоа да го има и секое село , секој град и сл.
Чинам дека тука има влијание и примери од минатото кога , грцчката митологија имала богови за се и сешто , христијанството во тој стил продолшува со светци на Рибарите , св. Никола , светец за некој занает , трговијата и.т.н.

Без навреди , но во Бугарија , во 15 ... 18 -19 век немао доволно критична маса христијани за да имаат било какви свои специфики , некоја христијанска култура , мислам , немале ни своја локална црква , како што тоа го имале христијаните од денешна Србија и Македонија .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 23:19
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле

Јас не сум ни муслиман ни атеист, а за своите предци бо требало да знам повеќе од тебе, зар не мислиш така?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 23:44
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Тоа е религиозен обред , не фолклорен .
Тој религозен обред го практукуваат во Македонија ,исто така .

Куќна слава

Јас не славам куќна слава (а и многу други). Според твојата логика тоа автоматски ме прави Бугарин, а според српската логика тоа што ти славиш слава автоматски те прави Србин. Е да, ама не!


Да , муслиманите и атеистите не слават кукна слава , но тоа не значи дека нивните дедовци тоа не го правеле

Јас не сум ни муслиман ни атеист, а за своите предци бо требало да знам повеќе од тебе, зар не мислиш така?


Јас сум од Македонија , па знам што е тоа св. Никола , што се се прави во Прилеп . Зарем има кука во Прилеп која не го слави дој светец , која не прави “ прилепски сарми “ ?
Заштитник на скопје е св. Богородица , на с. Мирковци е св. Кирил и Методија , да редам , да ти набројува селските слави од скопско , Поречијата , Тетовско , Гостиварско , Кумановско... ?

Па пријател , секое правило има и искључоци .


Русиново


Во селото можете да ги посетите црквите “Св. Петка“, од првата половина на 19 век, капелната црква “Св. Архангел Михаил“, од 14 век. Со убевината ќе ве плени и капелната црква “Св. Марко“, каде што се прави црковно – народен собир на празникот Голема Богородица на 28 август секоја година. Селска слава е Св. Троица.


Да , можеби јас знам повеќе за културата на мојот народ од тебе
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.