IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 16>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:02
Оваа машина се вика ТУРБИНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТЕЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ ПО ПРИРОДЕН ПАТ и влегува во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.Многу моќна и едноставна машина и секој може да си ја направи за дома.Истата ќе служи за производство на притисок а кога го исфрла врз механичкото срце што уште нее познато за јавноста мора да се одржува константно движењето на вретената заедно со генераторите кои ќе произведуваат Електрична Енергија,Значи ако сме одредиле или сакаме да добиеме притисок од 100 бари но при испуштањето на притисокот од 100 бари во износ да речеме 1 кубен метар во минута ,притисокот не смееме да го намалиме испод 100 бари или тој сам да падне испод.Тоа го обезбедуваме благодарение што движењето е со 8 клипа и истите се поставени степенасто под агол од 45 степена.Итука главен Енергенс е обична вода и со истата по долго или со дополнување по природен пат ако имаме мало испарување може и вечно.Најди ја истата склопена на ИНТЕРНЕТ за да биде по јасно.ПОЗДРАВ
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:24
jako e toa
kje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u vis
bez energija vnesena
rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabota
e sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodata
kako i da e ...visoko e голема%20насмевка


Изменето од anakin - 22.Јуни.2009 во 00:25
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:44
ili jas sum glup ili ova e nekoja zaebancija? jas voopsto ne mozam da svatam so saka da kazi pisatelot...

голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:52
Originally posted by anakin anakin напиша:


jako e toakje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u visbez energija vnesena rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabotae sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodatakako i da e ...visoko e голема%20насмевка
Е сега не мие јасно на каде го тераш муабетот.Да - констатацијата ти је точна,може да пренасочи природно течение на река и тоа на планина или преко неа,а Енергенсот кој е вода исто е од десната страна но во коморите и по гравитационнен пат излегува од машината и со помош на клиповите што се враќаат назад од кога завршат со притисокот ја качуваат пак горе.Машината при некоја поплава сама се активира и ја завршува работата и ќе служи за повеќе намени.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:53
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината. А одма во горното стапало не се наоѓа водата туку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,..
 
Војо, внимателно ја разгледав работата на твојата машина  и сметам дека тука не станува збор за перпетууммобиле од следниве причини:
Водата која се наоѓа во улога на двигател на машината врши кружно движење преку стапалата надоле и низ каналлите преку кои се враќа во горните стапала. Но, гледано во еден циклус на завртување, колку што вода поминува од врвот на машината, исто толкаво количество на вода и се качува. Од ова следи дека потенцијалната енергија на водата која истекува надоле низ стапалата е еднаква со енергијата која е потребна за истата да биде испумпана по каналите горе повторно во стапалата.
Овој циклус на вртење на водата би траел бесконечно доколку немаме триење т.е. силите на триењето би биле апсолутни нули, но такво нешто е невозможно во природата.  Овие сили на триење ќе доведат до намалување на кинетичката енергија која се добива преку истекувањето на водата низ стапалата, а пак намалената кинетичка енергија (која веќе не е еднаква на потенцијалната енергија за качување на водата повторно горе) нема да може да ја испумпа целата вода горе и по неколку вртења оваа машина ќе запре.
 
Војо, од сликите можам да забележам дека имаш навистина голем талент т.е. дарба за производство на машини кои практично би помогнале многу во инжинерството, автоматизацијата, заштедувањето на енергија и екологијата во речиси сите гранки на индустријата, но, како доволно стручен во оваа област, би те советувал да не ја трошиш твојата енергија и потенцијал во создавање на невозможното перпетуммобиле, затоа што е невозможно да се избега од силите на триењето/отпорот дури ни во лабараториските услови, а камо ли кога тоа би се изведувало во реалниот свет. Енергијата во еден затворен систем, доколку немаме дотур однадвор, е таа, не можеме да ја зголемиме, не можеме од ништо да создаваме енергија, а во процесите сигурни ќе ни се намалува затоа што имаме триење, отпор од воздухот, вискозност и површински напон кај течностите итн.
Поздрав! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:54
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

ili jas sum glup ili ova e nekoja zaebancija? jas voopsto ne mozam da svatam so saka da kazi pisatelot...голема%20насмевка
Нешто има а што е процени сам
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:59
a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:59
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


jako e toakje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u visbez energija vnesena rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabotae sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodatakako i da e ...visoko e голема%20насмевка
Е сега не мие јасно на каде го тераш муабетот.Да - констатацијата ти је точна,може да пренасочи природно течение на река и тоа на планина или преко неа,а Енергенсот кој е вода исто е од десната страна но во коморите и по гравитационнен пат излегува од машината и со помош на клиповите што се враќаат назад од кога завршат со притисокот ја качуваат пак горе.Машината при некоја поплава сама се активира и ја завршува работата и ќе служи за повеќе намени.


taka e vojo 100 bari ja tushkaat vodata na kilometrar na pelister
e sega za toa ne postojat bas takvi pumpi
ne deka nemozat nekoja kapka da tushet tamu gore no za kapacitet e potrebna snaga,,, neli so pobrzio da se zavrsit rabotata
a snaga e upm , potroshuvacka

e da evangelos nam otkri amerika

poznato e deka postojat odredeni prividni perpetumi, koi se dvizat mnogu dolgo,,, ne beskonecno
no nedavat snaga, oti toa dvizenje e na samata granica
kje go ebe trienjeto kamu pak snagata

no postoi super masina za na morski branovi tamu btanot gi ljulja platformite i tie so klipovi stvarat pritiskok na voda koja se srpi od moreto i taa goni perki generatori i taka moreto ni dava struja
no toa za nas raboti gravitacino pole megju mesecinata i zemjata

uraaaaaaaaa za LA LUNA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината. А одма во горното стапало не се наоѓа водата туку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,..

 

Војо, внимателно ја разгледав работата на твојата машина  и сметам дека тука не станува збор за перпетууммобиле од следниве причини:

Водата која се наоѓа во улога на двигател на машината врши кружно движење преку стапалата надоле и низ каналлите преку кои се враќа во горните стапала. Но, гледано во еден циклус на завртување, колку што вода поминува од врвот на машината, исто толкаво количество на вода и се качува. Од ова следи дека потенцијалната енергија на водата која истекува надоле низ стапалата е еднаква со енергијата која е потребна за истата да биде испумпана по каналите горе повторно во стапалата.

Овој циклус на вртење на водата би траел бесконечно доколку немаме триење т.е. силите на триењето би биле апсолутни нули, но такво нешто е невозможно во природата.  Овие сили на триење ќе доведат до намалување на кинетичката енергија која се добива преку истекувањето на водата низ стапалата, а пак намалената кинетичка енергија (која веќе не е еднаква на потенцијалната енергија за качување на водата повторно горе) нема да може да ја испумпа целата вода горе и по неколку вртења оваа машина ќе запре.

 

Војо, од сликите можам да забележам дека имаш навистина голем талент т.е. дарба за производство на машини кои практично би помогнале многу во инжинерството, автоматизацијата, заштедувањето на енергија и екологијата во речиси сите гранки на индустријата, но, како доволно стручен во оваа област, би те советувал да не ја трошиш твојата енергија и потенцијал во создавање на невозможното перпетуммобиле, затоа што е невозможно да се избега од силите на триењето/отпорот дури ни во лабараториските услови, а камо ли кога тоа би се изведувало во реалниот свет. Енергијата во еден затворен систем, доколку немаме дотур однадвор, е таа, не можеме да ја зголемиме, не можеме од ништо да создаваме енергија, а во процесите сигурни ќе ни се намалува затоа што имаме триење, отпор од воздухот, вискозност и површински напон кај течностите итн.

Поздрав! големо%20гушкање
Внимавај сега-веќе од ништо нема ништо бидејки никаде во просторот нема место без ништо и се бива од нешто,второ-сее е подложно на триење но се функционира,ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.Немој да веруваш на закоравени ставови НАУКАТА оди напред а ако е се точно до сега зошто имаме катастрофални последици во сите области,па сега стручнаците ако знаат каков вид на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ им требе нека си бараат но од -ху-или од боцни прачка пи вино нема ништо,а кокошка да влече воловска кола не знам дали је возможно но мислам дека не.Но незнам во иднината кој како ќе се спровира и мислам дека ќе му дојде крајот на трчи-лажи.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:28
VOJO
JAS MISLAM DEKA VO MENDELEEVA TABLICA NA ELEMENTI NEMOZE DA SE PROTNE VO SREDINA EKOJ ELEMENT KOJ BI MU ZAZEL MESTO NA NEKOJ DRUG

TAKA DA I MISLAM DEKA PRVIOT ZAKON ZA TERMODINAMIKA VAZI NA OVAA PLANETA

NE E FINTATA DA SE MISLI DEKA MOZE ILI NEMOZE DA SE NAPRAVI pm
FINTATA E DEKA ZA 200 GODINI NIKOJ NEUSPEAL MATEMATICNI DA GO OBIRI TOJ ZAKON

AKO NEMO\E NESO MATEMATICKI, TOGAS PRAKTICKI E PONEVEROJATNO

ZNAES ZASTO PROFESORITE NA MASINSKI SE SKEPTICNI I TAKVI IZUMI I GI DOBIVAAT 30 TINA GODISNO GI FRLAAT VO FIOKA BEZ DA GI CITAAT

CEKAAT NEKOJ VO SVETOT PRVO DA GO OBORI MATEMATICKI TOJ ZAKON
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:30
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?
Како што гледам како ја спроведувате во пракса можам да проценам колку ја познаваат и тие што требе ептен да ја познаваат.Со три формули го гура животот а со обичен народ не знае ни муабет да прави бидејки тој народ таа негова физика ја знае и ја применува во пракса.Провери и ќе се увериш.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:33
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:

a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?
Како што гледам како ја спроведувате во пракса можам да проценам колку ја познаваат и тие што требе ептен да ја познаваат.Со три формули го гура животот а со обичен народ не знае ни муабет да прави бидејки тој народ таа негова физика ја знае и ја применува во пракса.Провери и ќе се увериш.


E TUKA SI VO PRAVO
VO TERMODINAMIKA SE SE SVEDUVA NA SAMO TRI FORMULI
A SEPAK CEL SVET FUNKCIONIRA BASH NA TIE TRI FORMULI

BESPREKORNO

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

VOJOJAS MISLAM DEKA VO MENDELEEVA TABLICA NA ELEMENTI NEMOZE DA SE
PROTNE VO SREDINA EKOJ ELEMENT KOJ BI MU ZAZEL MESTO NA NEKOJ DRUGTAKA DA I MISLAM DEKA PRVIOT ZAKON ZA TERMODINAMIKA VAZI NA OVAA PLANETANE E FINTATA DA SE MISLI DEKA MOZE ILI NEMOZE DA SE NAPRAVI pmFINTATA E DEKA ZA 200 GODINI NIKOJ NEUSPEAL MATEMATICNI DA GO OBIRI TOJ ZAKONAKO NEMO\E NESO MATEMATICKI, TOGAS PRAKTICKI E PONEVEROJATNOZNAES ZASTO PROFESORITE NA MASINSKI SE SKEPTICNI I TAKVI IZUMI I GI DOBIVAAT 30 TINA GODISNO GI FRLAAT VO FIOKA BEZ DA GI CITAATCEKAAT NEKOJ VO SVETOT PRVO DA GO OBORI MATEMATICKI TOJ ZAKON
Пресметките ги имем и се точни а нив ти ги дава машината уште при откривањето на истата бидејќи за секој дел има соодветно место да се вклопи а да не смета на друг.Постави задача но утре бидејки ќе се исклучам одма ПОЗДРАВ ако можеш со зборови да ја поставиш задачата.Но ако не мие јасно ќе те прашам што значат некои ознаки.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:41
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.
 
Но газење по кружните скали кои би го вртеле бурето е проследено со дотур на надворешна енергија - тоа е храната која човекот ја јаде. Храната ги храни нашите мускули за да можат да се качуваат по скалите на бурето.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.