Испечати | Затвори го прозорот

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19401
Датум на принтање: 17.Јули.2024 во 15:33
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
Постирано од: Војо Ушевски
Наслов: ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 23:03
ЗДРАВО НА СИТЕ-Имам голема чест да ве известам дека ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.Истата ЕНЕРГИЈА ќе биде произведена со нај нов алтернативен принцип на производство.Предноста е во тоа што не користи ветер,сонце или некаков вид или никаков вид на согорливи енергенси и истите да не ви ги набројувам,а атомските и нуклеарните централи први ќе затворат а после другите согорливи енергенси ќе ги отфрлам една по една и тоа за време од неколку години а помалку од една деценија.Уште малку ќе ги оставам ЕНЕРГЕТИЧАРИТЕ и стручнаците да завлезат уште по длабоко за по убаво да се засрамат пред самите себе и пред Народот бидејки моите проекти за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА не сакаат да ги прифатат а истите се многу реални или па нека ми кажат ако несе реални.Срамота од нивна страна,научиле само демагогии да ни кажуваат од областа на ЕНЕРГЕТИКАТА.Сега слушам па и енергеттска стратегија поднеле до ВЛАДАТА за наредните неколку години.Е сега ако е паметен ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ да ме повика и да ме соочи со подносителите на стратегијата а от кога ќе им ја побијам таквата Енергетска стратегија и одма сите до еден да ги избрка од работа и истите да ги даде на суд за измама на Државата и за малтретирање и осиромашување на народот на Р.МАКЕДОНИЈА и закочување на МАКЕДОНИЈА за светска промоција а не да гледаат само сеир на Премиерот ,претседателот,на нашата Држава па и на целиот свет.А плус и имам документ што сум ги известил за моите проекти уште во 2005година а тие стратези од МАНУ ме праќааше во странство да одам.Ако утврдиле дека не можам да направам прото тип па тој нее толку глупав да не знае еден нај обичен цртеж да прочита и да се произнесе по него кога веќе државата ми издала ПАТЕНТНА ИСПРАВА за таква машина или ќе чекаат да умрам па да можат и тогаш на туѓа сметка да се докажуваат и да прават шеми.Напоменувам-јас сум иноватор на три машини за кои поседувам ПАТЕНТНИ ИСПРАВИ кои по меѓу народна класификација на патенти влегуваат во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ и истите ќе служат за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА на секое место и во секакво време а на стратезите,машинците и енергетичарите им дозволувам во секое време да ме демантираат ако можат или да престанат да издаваат глупави ЕНЕРГЕТСКИ СТРАТЕГИИ и да се научат да ги почитуваат иновациите бидејки од нив јадат леб,а не на некој да исполнуваат желби а да го запоставува развојот или напредокот на НАУКАТА.ПОЗДРАВ НА СИТЕ.Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 23:33
member_profile.asp?PF=21692&FID=98 - abnormalen
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 05.Април.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 415
new_reply_form.asp?M=Q&PID=1773425&PN=4&TR=50">Цитирај abnormalen   new_reply_form.asp?PID=1773425&PN=4&TR=50">Одговор forum_posts.asp?TID=15809&PID=1773425#1773425">bullet Испратена: 22.Април.2009 во 00:04
Originally posted by anakin


ne mu gine nobelova na vojo, togas , valjda ke ima pari  i od lim da go napravi dolapov! газење%20од%20смеење


aha,.збунетост..ti li ke ne spasish od bedava?!,...so drvenava mini vodenica,a?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 23:37
...pa , ako si tolku siguren vo sebe,..batali gi ovie od tuka,..i "daj" im ja vodenicava na nekoi povizionerski raspolozeni zemji ,...svesen li si be,...deka zboruvash za edno od najgolemite otkritija,..ako ne i najgolemo ,..vo istorijata na choveshtvoto!?!,...ama , aj ,..sigurno znaesh shto mkazuvash...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 00:45
ЗДРАВО-Слушај бе пријателе -јас сум свесен што сум открил и знам што зборувам,а и морално и матерјално стојам позади сето тоа.А ти незнам за каква воденица зборуваш и каде гледаш воденица,а ако даваш коментар на сликата тоа нее воденица ниту приближно до неа туку тоа е нешто по големо.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 13:54
Здраво Војо. Бидејќи си релативно нов на форумов, ако некој веќе не го сторил тоа, би сакал да ти посакам добредојде. големо%20гушкање
 
Доколку го имаш заштитено авторското право на горниот проект, дали би сакал накратко да ни објасниш како работи истиот т.е. на кој начин би можел истиот да дава енергија без да користи согорливи енергетски извори.
 
Јас вака од око што можам да забележам е дека најверојатно станува збор за користење на гравитацијата која би требало да ги привлече рашираните лопатки надоле (бидејќи имаат поголем инерцијален момент од склопените) со што машината би се придвижила нанапред и потоа истиот циклус би се повторувал до бескрај, а машината би се движела напред.
 
Дали добро видов, или би сакал ти нешто да додадеш пред да започнам со детална математичко-физичка анализа на системот? среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 14:11
ebe istiot crtez na ova e napraven pred stotici godini
go ima na wikipedia vo text perperum mobile

da ova, moze da se dvizi dolgo, no nedava visok energija koja e potrebna

sepak mnogu cvrsto sega za sega stoi prviot zakon za termodinamika

inaku ova ne se kosi so prviot Njutnov zakon

no so temnodinamickiot e vo totalna kolizija

mislam deka e mozno da se napravi nesto,, no mora da e toa nesto drugo

i permanentri magneti ne pomagaat,,,,,, problem e toa so koj se bavat 100 iljadi entuzijasti vo celiot svet, nesakaat da se pomirat so toj termo zakon no
umni glavi, no sega za sega e bezuspesno

inaku sekoja cest na Vojo, koj e svoj i nesto saka i ako ne veruvam vo uspeh, no ako ne bi postoele sonuvaci na ova planeta kje javavme do sega samo magarinja

pozdrav-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 14:15
The%20image%20“http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Perpetuum_mobile_villard_de_honnecourt.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:10
Оваа машина што ја гледам од оваа моментална позиција не може да мрдне ни на лево ни на десно,разглоби ја површински и ќе си донесеш свој заклучок.Овие седум чука дали знаеш што значат и овдека по твое на каде се одвива движењето.Ај да не речам ама оваа или овој принцип е одамна утната работа.Ајде малку разглоби го движењето на сопствениот организам,но не спомнувај природа или нешто друго.ПОЗДРАВ


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:21
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Оваа машина што ја гледам од оваа моментална позиција не може да мрдне ни на лево ни на десно
 
Г-дине Ушевски, а зошто сметате дека вашата машина би мрднала лево или десно? Од сликата горе гледам дека таа мирно седи на масата при нејзиното фотографирање, не мрда ни лево, ниту десно. Зошто?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:33
ЗДРАВО И ДОБРО НАЈДОВ И СЕ НАДЕВАМ РАЗГОВОРОТ ЌЕ ГО ВОДИМЕ ВО ПОЗИТИВНА НАСОКА СО ПРАВО НА УМЕРЕНИ И ПЕЗ ПОШТЕДНИ РЕПЛИКИ АКО УТВРДИТЕ НЕКОЈА НЕ ВИСТИНА ИЛИ НЕ РЕАЛНО ВИ ПРЕЗЕНТИРАМ ОКОЛУ МОИТЕ ПРОНАЈДОЦИ.НО ВО ДЕТАЛИ НЕМА ДА ОДГОВАРАМ И АКО ЗА МЕНЕ СЕ ПОЗНАТИ.И ТРУДИ СЕ ДА ТИЕ ЈАСНО ТОА ШТО ГО КАЖУВАМ АКО ТРЕБЕ ПО ДОЛГО ВРЕМЕ РАЗМИСЛУВАЈ НА ДОБИЕНАТА ИНФОРМАЦИЈА .Афторско право поседувам.Ајде малку ако сакаш прво ти почни ,по твое како би работела оваа машина а јас ќе ти помагам да ти биде по лесно да ја разбереш и сватиш.Околу лопатките си во право но истите зошто би служеле.ПОЗДРАВ


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:36
Ја имам потпрено


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 15:59
Како тоа мислите јас да почнам? Јас воопшто не знам што и како содржи оваа машина. Од око можат само лаици да зборуваат, а не и сериозни дискутанти. Таа е ваша творба и секако дека вие треба генерално да објасните како работи истата, а потоа да разговараме за деталите.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 16:03

А како работи машината Војо?

Што енергија произведува?
 
Што енергија и е потребно да се стави во функција?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 16:50
Originally posted by fiks fiks напиша:

Што енергија и е потребно да се стави во функција?
 
Според Војо, претпоставувам никаква. Според мене оваа машина би се движела само доколку некој ја гура од позади. Не гледам причина зошто би се движела самостојно. Се надевам Војо ќе намина повторно на темава и ќе ни објасни.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 17:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:


Што енергија и е потребно да се стави во функција?

 


Според Војо, претпоставувам никаква. Според мене оваа машина би се движела само доколку некој ја гура од позади. Не гледам причина зошто би се движела самостојно. Се надевам Војо ќе намина повторно на темава   ни објасни.
Како енергенс и е потребно течна материја или обична вода и тоа со истата по долго време или бес конечно.Е сега немој со гурање.Добро ,од вики педија се ви е јасно а од сопствениот живот,движењето што го правиме нон стоп не сакаме ич да се замараме.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 18:15
Движењето во сопствениот живот го правиме нонстоп но затоа што јадеме нонстоп, значи примаме гориво. Истото е и со твојата машина, ако не прима гориво, нема да мрдне ни педа... барем мене така ми изгледа, а ако мислиш дека би се движела бесконечно без дотур на енергија, повели објасни како.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 21:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Движењето во сопствениот живот го правиме нонстоп но затоа што јадеме нонстоп, значи примаме гориво. Истото е и со твојата машина, ако не прима гориво, нема да мрдне ни педа... барем мене така ми изгледа, а ако мислиш дека би се движела бесконечно без дотур на енергија, повели објасни како.
 
ЗНАЕВ дека ќе го кажеше тоа,но е погрешно од твоја страна.Тоа што го зборуваш е да те одржува во живот,ајде малку околу сопственото движење.ПОЗДРАВ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 21:12

Војо абе ќешки да ти киниса работата,ама многу магловито ти е објаснувањето.

Ако на нас храната ни служи замо заради тоа да не одржи во живот тогаш што не придвижува?-Желбата,свеста или нешто друго?
 
Машината твоја што ја придвижува?
Ако користи вода како гориво како се постигнува тоа?
Дали треба постојан дотур на води  или треба да е во близина на води и слично.
Објасни?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 21:59
Originally posted by fiks fiks напиша:

Војо абе ќешки да ти киниса работата,ама многу магловито ти е објаснувањето.


Ако на нас храната ни служи замо заради тоа да не одржи во живот тогаш што не придвижува?-Желбата,свеста или нешто друго?

 

Машината твоја што ја придвижува?

Ако користи вода како гориво како се постигнува тоа?

Дали треба постојан дотур на води  или треба да е во близина на води и слично.

Објасни?
Рековме нели еднаш ставаме вода и крај,и можеш со наја да одиш кај сакаш.Е сега дали се срамите од сопственото движење па не го објаснувате принципот.ПОЗДРАВ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:09
зимата ке работи ли?

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:20
значи не е физична
значи не е химична
значи не е атомска
значи не е jадрена

мора да е Ван дер Ваалсова

од коj вид Ван дер Ваалсови сили се користат во перпетомубилот?


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:25
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

зимата ке работи ли?
Ќе и обезбедиме заштита од мрзнење на водата или може да се движи во место и нема да замрзне,а за движење по снег и мраз ќе нема проблем и тоа без ланци или добри цокули и ќе нема гајле    


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:27
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

зимата ке работи ли?
Ќе и обезбедиме заштита од мрзнење на водата или може да се движи во место и нема да замрзне,а за движење по снег и мраз ќе нема проблем и тоа без ланци или добри цокули и ќе нема гајле    


еве значи неработи со лед

како што реков - мора да е со Ван дер Ваалсови силизадоволство


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:33
По мое мислам дека движењето е по физички пат.Кажи нешто за Ван дер силите.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:45
физичен - механичен
физичен - термодинамичен
или физичен - електричен

тешко ке ми биде со македонскиoт да го обjаснам Ван дер Ваалс
елетрично взаимодеjствив помегу водните молекули од по висок ред - дипол-дипол, дипол квадрупол, квадрупол-квадрупол

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:55
ФИЗИЧЕН-МЕХАНИЧЕН и ФИЗИЧЕН ТЕРМО ДИНАМИЧЕН.Ајде малку против тежа и делливост на течноста сама од себе до -0- преку соодветни канали одредено во единица време.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 22:59
требе да го видам перпетумобилат за да поверувам

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 23:14
Се надеваме,но ајде малку околу чекорот околу стапалото,добиј го својот обем со нормалниот чекор,примени го п=3,14,ајде колку твои нормални чекори пмножено со п 3,14 ти го дава точниот обем.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 00:11

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?

Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 08:10
Темава е за перпетум мобиле...
или е за форумски игри...
гатанки...
сложувалки...
и постави прашање...
одговори си сам...збунетост

Војо, ги прочитав сите постови...
и освен неповрзани полуреченици и прашања од твоја страна...
не прочитав никакво објаснување за машината...
или објасни, барем нешто, или...
батали...
префрли ја темава во форумски игри или мистерии...


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 11:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 11:33
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:Темава е за перпетум мобиле...или е за форумски игри...гатанки...сложувалки...и постави прашање...одговори си сам...збунетостВојо, ги прочитав сите постови...и освен неповрзани полуреченици и прашања од твоја страна...не прочитав никакво објаснување за машината...или објасни, барем нешто, или...батали...префрли ја темава во форумски игри или мистерии...
Да темата е за ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.А другите работи на избори и на ФАКУЛТЕТ.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 11:56
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:


Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.
 
Се што имаш дадено како податок на темава е тоа дека твојата машина вклучува вода во работата. Дури ни сликата од машината не ја постави ти, туку anakin. А тоа воопшто не е доволно. Замисли јас да отидам кај овластените лица од владата со едн папка во раката и да им речам: "Имам проект за перпетуммобиле што ќе го реши енеретскиот проблем во државата". Потоа тие го земаат мојот проект и се што гледаат во него е една слика на дрвена конструкција и една реченица под него: "оваа машина работи на вода".
Мислиш дека би ми го примиле таквиот проект кој не содржи никакво објаснување? Кој е тој што би инвестирал во сликичка?
 
Еве како изгледа тоа, сега ќе ти објаснам и илустративно. Еве оваа слика доле е мојата машина: ПЕРПЕТУММОБИЛЕ No.1 Таа работи на ВОЗДУХ.
 
 
Ете, ти дадов ист број на податоци колку што и ти ми даде за твојата машина. Дали ти би го примил мојов проект и би инвестирал во него ако не ти објаснам како работи?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 12:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:


Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.

 

Се што имаш дадено како податок на темава е тоа дека твојата машина вклучува вода во работата. Дури ни сликата од машината не ја постави ти, туку anakin. А тоа воопшто не е доволно. Замисли јас да отидам кај овластените лица од владата со едн папка во раката и да им речам: "Имам проект за перпетуммобиле што ќе го реши енеретскиот проблем во државата". Потоа тие го земаат мојот проект и се што гледаат во него е една слика на дрвена конструкција и една реченица под него: "оваа машина работи на вода".

Мислиш дека би ми го примиле таквиот проект кој не содржи никакво објаснување? Кој е тој што би инвестирал во сликичка?

 

Еве како изгледа тоа, сега ќе ти објаснам и илустративно. Еве оваа слика доле е мојата машина: ПЕРПЕТУММОБИЛЕ No.1 Таа работи на ВОЗДУХ.

 


 

Ете, ти дадов ист број на податоци колку што и ти ми даде за твојата машина. Дали ти би го примил мојов проект и би инвестирал во него ако не ти објаснам како работи?
Со твоите изјави не се слагам.Зошто-ВЛАДАТА ги има комплет моите документи,а плус и три барања за разговор,и што сега јас да правам.На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.Верувај сее јасно образложено ,нацртано,напишано имам и макета плус со нацрти.Нека ми го одземат патентот ако можат.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 14:08
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.
 
Образложи го тука начинот на кој работи твоето перпетуммобиле и јас ќе ти кажам зошто и каде застанува работата. среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 15:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.

 

Образложи го тука начинот на кој работи твоето перпетуммобиле и јас ќе ти кажам зошто и каде застанува работата. среќа
Јас поседувам три ПАТЕНТИ на три различни машини кои по меѓу народен код се истите класифицирани во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.Другите можеш да ги најдеш на пребарувачот на ГУГАЛ.Па кажи која да ти ја опишам по детално,а ако сакаш и оваа на овој форум што е закачена.Ама те држам за збор,и не да речеш ние сме мала држава и не смееме .крупни проекти да пуштаме поради некои си безбедносни или други причини.Р.МАКЕДОНИЈА е членка и на Европската Патентна Организација и шленка во wipo и од 211 држави во светот сме на 10 место,зборувам за 2007/8година.А ако нашите претставници потклекнуваат на други,вечно ќе имаме проблем.Што е причината да се затвори овој сајт www.1000inventions.com Usevski Vojo на кој што беа прикажани моите цртежи,или видоа жешко,но немаа шанса да се извлечат така од мене,бидејки и времето е со мене.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 16:15

Војо, поштеди ме од политка. Овде пишуваме на подфорумот "Наука" и затоа повели опиши ја работата на машината која е претставена на сликава на оваа тема.-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 16:35
ајде малку да се замешам и јасголема%20насмевка
подфорумот е “наука“
значи,Господине Војо
бидејќи поставувате тема ,би требало прво вие да објасните зошто ја поставивте темата
ако сакате да продолжат дискусии на темата би требало Вие да ја поставите сликата на вашиот патент,да ни објасните како работи,движечката сила на машината,нејзината цел...значи во кратки црти “биографија“на истата.
ако ви беше целта ние да нагаѓаме а Вие да кажувате -така е или не,тоа навистина е тема за форумски игри
ако ви е целта да разговарате зошто вашите патенти не се признати и зошто не сте повикани на разговор од владеачката гарнитура тогаш темата ви е за во политика
Ве молам да се изјасните  ако сакате да продолжи квалитетна дискусија
Вака баш и не ја гледам целта на темаване%20знам


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 19:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, поштеди ме од политка. Овде пишуваме на подфорумот "Наука" и затоа повели опиши ја работата на машината која е претставена на сликава на оваа тема.

Политиката на која што многу и верувате е кочничар на новите достигнувања во науката и чекаат самото време да ја реализира истата а тоа претставува закаснување од времето а после се обвинува друг за одговорен.Но еве малку за оваа машина која се вика ДВИГАТЕЛ НА САМО ХОД ПО ЦВРСТА ПОДЛОГА таква како што ја гледате на сликата ќе служи за обработка на земјиштето или спора машина или како нормално човечко одење.Истата ќе влече или турка товар во зависност од нејзината големина и преносниците што ќе и бидат прикачени.Командите ќе бидат сместени од задната страна или на нејзината неј голема висина но тие се познати на НАУКАТА со можност за нови иновации да се вградуваат на неа.Важен е принципот на движењето,а тој е-овие лопатки што се отворени од едната страна и другите от другата вкупно се осум по број,и од другата страна има уште осум.Тоа значи дека машината може да се движи со нај малку осум лопатки т.с.оваа не се лопатки оваа се стапала на машината а може да се изврши продолжување на машината уште со осум стапала за по голема стабилност или друга потреба.Е сега ако движењето го одредиме ,во случајот на сликата во десно бидејќи самите стапала го налагаат тоа бидејќи долниот дел е под гравитација за движење на долу а тој дел за човековото движење е земјата.Значи тој отвор кој е во вид на мешина се отвара под агол до 45 степена,значи долниот дел од стапалото и горниот дел се прават како кутии со можност истата преку соодветен канал да е во состојба да прома и да испушта вода или воздух а истата надвор од истото да не пропушта,е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината.Аодма во горното стапало несе наоѓа водататуку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,или ние со нашата една нога што ја пуштаме напред прво газиме со петата и се до дека не го спуштиме спуштиме стапалото на земја не можеме да направиме друг чекор-проверете,аголот на врвот на прстите од вашата нога што веќе нормално исчекорила е 45 степена од земјата -проверете.Мислам по детални работи нема да ве интересираат но повелете со реални забелешки и реплики ПОЗДРАВ НА СИТЕ и не можам да префрлам ништо на интернет бидејќи не знам и се од некого барам помош околу тоа ,па затоа не се лутете одма.Ако сака некој нека ги префрли и другите машини на овој форум па ќе разговараме и за нив


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 20:02
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.


не е баш така
кажи дали имаш некоја рецензија од професори термодинимичари од машински факултет-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 20:29
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.
не е баш такакажи дали имаш некоја рецензија од професори термодинимичари од машински факултет
Требеше нешто да почнеме од Машински факултет но остана на средина незнам зошто,ако си близок со некој од тамо прашај па кажи слободно на форумот.На писмено немам ништо а они нај многу мерак и фрлија на машината која се вика ТУРБИНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТЕЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ ПО ПРИРОДЕН ПАТ и многу убаво бев прифатен од професорот и работевме околу неа со него и таман да биде работата и крај,но незнам зошто.Ако вистинско нешто знаеш пиши


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 23:20


Војо Ушевски покрај макетата на неговиот изум
РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ПРОНАЈДОК ВО МАКЕДОНИЈА
Полицаец изумил мотор на гравитација
Моторот не загадува, а ако се расипе, може да се поправи без да се запре

Склоп на механизми, кој за свој погон ја користи само земјината гравитација, а може да придвижува и други уреди, беше еден од најпровокативните иновации презентирани на годинашната изложба "Макинова" во Скопје. Мнозина посетители на штандот не веруваа дека такво нешто е можно. Сепак, неговиот автор, 42-годишниот Војо Ушевски, го доби специјалното признание од меѓународното жири на изложбата. Изумот, кој беше изложен под името "Турбина за движење на течности и предмети по природен пат", ќе предизвика енергетска револуција во светот, вели Ушевски.

- Со мојот изум "перпетуум мобиле", кој ќе може да движи и генератори и да произведува струја, ќе можеме да ги заборавиме јагленот и нафтата и нуклеарните електрани, и земјата ќе ја ослободиме да дише. Со него ќе го живееме животот почисто, како што природата го планирала тоа, а не како што правиме ние сега - нагласува Ушевски, кој по професија е полицаец.

Неговата машина се состои од голем барабан во кој циркулира вода и го движи, а движењето понатаму се пренесува на клипови, кои движат оски. Ушевски правел пресметки цели 10 години и вели дека машината може да функционира само според вистинските параметри, кои тој не ги запазил кај изложената макета. Барабанот се завртува, дел од водата паѓа и истекува под дејство на гравитацијата, а во други негови комори во тој период се впумпува повторно вода. Барабанот се врти, движењето се пренесува на клиповите и тие може да вртат и генератори и да придвижуваат и возила. Со работата на клиповите се создава кинетичка енергија со која се врши и впумпувањето вода назад во барабанот за да може машината и понатаму да работи. Машината произведува многу повеќе кинетичка енергија отколку што е потребно за враќањето на водата во барабанот и таа енергија може да се користи за многу намени. Водата се внесува само еднаш, а машината може да функционира бескрајно долго, тврди Ушевски, кој е роден во селото Русиново, Беровско, а подолго време живее во Скопје.

- Мојот "перпетуум мобиле" ќе му помогне на човештвото оти ќе биде достапен за секого и нема да биде скап. Верувам дека со него ќе влеземе во нова ера - вели тој.

Освен материјалот за изработка и водата, за машината не е потребно ништо друго. Гравитацијата врши се. Човек може само да седи и да гледа како на чист начин се создава струја, како се движат возила. Нема никакво загадување, а ако нешто се расипе, машината функционира така што може да се изврши поправка без таа да се запре, објаснува изумителот, кој е подготвен својот изум и ексклузивното право за производство на машината да и ги отстапи на државата.


Сашо Спасоски-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:02
Оваа машина се вика ТУРБИНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТЕЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ ПО ПРИРОДЕН ПАТ и влегува во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.Многу моќна и едноставна машина и секој може да си ја направи за дома.Истата ќе служи за производство на притисок а кога го исфрла врз механичкото срце што уште нее познато за јавноста мора да се одржува константно движењето на вретената заедно со генераторите кои ќе произведуваат Електрична Енергија,Значи ако сме одредиле или сакаме да добиеме притисок од 100 бари но при испуштањето на притисокот од 100 бари во износ да речеме 1 кубен метар во минута ,притисокот не смееме да го намалиме испод 100 бари или тој сам да падне испод.Тоа го обезбедуваме благодарение што движењето е со 8 клипа и истите се поставени степенасто под агол од 45 степена.Итука главен Енергенс е обична вода и со истата по долго или со дополнување по природен пат ако имаме мало испарување може и вечно.Најди ја истата склопена на ИНТЕРНЕТ за да биде по јасно.ПОЗДРАВ


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:24
jako e toa
kje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u vis
bez energija vnesena
rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabota
e sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodata
kako i da e ...visoko e голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:44
ili jas sum glup ili ova e nekoja zaebancija? jas voopsto ne mozam da svatam so saka da kazi pisatelot...

голема%20насмевка


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:52
Originally posted by anakin anakin напиша:


jako e toakje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u visbez energija vnesena rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabotae sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodatakako i da e ...visoko e голема%20насмевка
Е сега не мие јасно на каде го тераш муабетот.Да - констатацијата ти је точна,може да пренасочи природно течение на река и тоа на планина или преко неа,а Енергенсот кој е вода исто е од десната страна но во коморите и по гравитационнен пат излегува од машината и со помош на клиповите што се враќаат назад од кога завршат со притисокот ја качуваат пак горе.Машината при некоја поплава сама се активира и ја завршува работата и ќе служи за повеќе намени.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:53
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината. А одма во горното стапало не се наоѓа водата туку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,..
 
Војо, внимателно ја разгледав работата на твојата машина  и сметам дека тука не станува збор за перпетууммобиле од следниве причини:
Водата која се наоѓа во улога на двигател на машината врши кружно движење преку стапалата надоле и низ каналлите преку кои се враќа во горните стапала. Но, гледано во еден циклус на завртување, колку што вода поминува од врвот на машината, исто толкаво количество на вода и се качува. Од ова следи дека потенцијалната енергија на водата која истекува надоле низ стапалата е еднаква со енергијата која е потребна за истата да биде испумпана по каналите горе повторно во стапалата.
Овој циклус на вртење на водата би траел бесконечно доколку немаме триење т.е. силите на триењето би биле апсолутни нули, но такво нешто е невозможно во природата.  Овие сили на триење ќе доведат до намалување на кинетичката енергија која се добива преку истекувањето на водата низ стапалата, а пак намалената кинетичка енергија (која веќе не е еднаква на потенцијалната енергија за качување на водата повторно горе) нема да може да ја испумпа целата вода горе и по неколку вртења оваа машина ќе запре.
 
Војо, од сликите можам да забележам дека имаш навистина голем талент т.е. дарба за производство на машини кои практично би помогнале многу во инжинерството, автоматизацијата, заштедувањето на енергија и екологијата во речиси сите гранки на индустријата, но, како доволно стручен во оваа област, би те советувал да не ја трошиш твојата енергија и потенцијал во создавање на невозможното перпетуммобиле, затоа што е невозможно да се избега од силите на триењето/отпорот дури ни во лабараториските услови, а камо ли кога тоа би се изведувало во реалниот свет. Енергијата во еден затворен систем, доколку немаме дотур однадвор, е таа, не можеме да ја зголемиме, не можеме од ништо да создаваме енергија, а во процесите сигурни ќе ни се намалува затоа што имаме триење, отпор од воздухот, вискозност и површински напон кај течностите итн.
Поздрав! големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:54
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

ili jas sum glup ili ova e nekoja zaebancija? jas voopsto ne mozam da svatam so saka da kazi pisatelot...голема%20насмевка
Нешто има а што е процени сам


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:59
a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 00:59
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


jako e toakje ja tushnesh vodata do  Pelister  kilometar u visbez energija vnesena rabora e da go oteras na visinski potencijal.... jaka rabotae sega snagata pa zavisi za koe vreme kje ja tushnes gore na pelister vodatakako i da e ...visoko e голема%20насмевка
Е сега не мие јасно на каде го тераш муабетот.Да - констатацијата ти је точна,може да пренасочи природно течение на река и тоа на планина или преко неа,а Енергенсот кој е вода исто е од десната страна но во коморите и по гравитационнен пат излегува од машината и со помош на клиповите што се враќаат назад од кога завршат со притисокот ја качуваат пак горе.Машината при некоја поплава сама се активира и ја завршува работата и ќе служи за повеќе намени.


taka e vojo 100 bari ja tushkaat vodata na kilometrar na pelister
e sega za toa ne postojat bas takvi pumpi
ne deka nemozat nekoja kapka da tushet tamu gore no za kapacitet e potrebna snaga,,, neli so pobrzio da se zavrsit rabotata
a snaga e upm , potroshuvacka

e da evangelos nam otkri amerika

poznato e deka postojat odredeni prividni perpetumi, koi se dvizat mnogu dolgo,,, ne beskonecno
no nedavat snaga, oti toa dvizenje e na samata granica
kje go ebe trienjeto kamu pak snagata

no postoi super masina za na morski branovi tamu btanot gi ljulja platformite i tie so klipovi stvarat pritiskok na voda koja se srpi od moreto i taa goni perki generatori i taka moreto ni dava struja
no toa za nas raboti gravitacino pole megju mesecinata i zemjata

uraaaaaaaaa za LA LUNA


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

...е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината. А одма во горното стапало не се наоѓа водата туку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,..

 

Војо, внимателно ја разгледав работата на твојата машина  и сметам дека тука не станува збор за перпетууммобиле од следниве причини:

Водата која се наоѓа во улога на двигател на машината врши кружно движење преку стапалата надоле и низ каналлите преку кои се враќа во горните стапала. Но, гледано во еден циклус на завртување, колку што вода поминува од врвот на машината, исто толкаво количество на вода и се качува. Од ова следи дека потенцијалната енергија на водата која истекува надоле низ стапалата е еднаква со енергијата која е потребна за истата да биде испумпана по каналите горе повторно во стапалата.

Овој циклус на вртење на водата би траел бесконечно доколку немаме триење т.е. силите на триењето би биле апсолутни нули, но такво нешто е невозможно во природата.  Овие сили на триење ќе доведат до намалување на кинетичката енергија која се добива преку истекувањето на водата низ стапалата, а пак намалената кинетичка енергија (која веќе не е еднаква на потенцијалната енергија за качување на водата повторно горе) нема да може да ја испумпа целата вода горе и по неколку вртења оваа машина ќе запре.

 

Војо, од сликите можам да забележам дека имаш навистина голем талент т.е. дарба за производство на машини кои практично би помогнале многу во инжинерството, автоматизацијата, заштедувањето на енергија и екологијата во речиси сите гранки на индустријата, но, како доволно стручен во оваа област, би те советувал да не ја трошиш твојата енергија и потенцијал во создавање на невозможното перпетуммобиле, затоа што е невозможно да се избега од силите на триењето/отпорот дури ни во лабараториските услови, а камо ли кога тоа би се изведувало во реалниот свет. Енергијата во еден затворен систем, доколку немаме дотур однадвор, е таа, не можеме да ја зголемиме, не можеме од ништо да создаваме енергија, а во процесите сигурни ќе ни се намалува затоа што имаме триење, отпор од воздухот, вискозност и површински напон кај течностите итн.

Поздрав! големо%20гушкање
Внимавај сега-веќе од ништо нема ништо бидејки никаде во просторот нема место без ништо и се бива од нешто,второ-сее е подложно на триење но се функционира,ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.Немој да веруваш на закоравени ставови НАУКАТА оди напред а ако е се точно до сега зошто имаме катастрофални последици во сите области,па сега стручнаците ако знаат каков вид на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ им требе нека си бараат но од -ху-или од боцни прачка пи вино нема ништо,а кокошка да влече воловска кола не знам дали је возможно но мислам дека не.Но незнам во иднината кој како ќе се спровира и мислам дека ќе му дојде крајот на трчи-лажи.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:28
VOJO
JAS MISLAM DEKA VO MENDELEEVA TABLICA NA ELEMENTI NEMOZE DA SE PROTNE VO SREDINA EKOJ ELEMENT KOJ BI MU ZAZEL MESTO NA NEKOJ DRUG

TAKA DA I MISLAM DEKA PRVIOT ZAKON ZA TERMODINAMIKA VAZI NA OVAA PLANETA

NE E FINTATA DA SE MISLI DEKA MOZE ILI NEMOZE DA SE NAPRAVI pm
FINTATA E DEKA ZA 200 GODINI NIKOJ NEUSPEAL MATEMATICNI DA GO OBIRI TOJ ZAKON

AKO NEMO\E NESO MATEMATICKI, TOGAS PRAKTICKI E PONEVEROJATNO

ZNAES ZASTO PROFESORITE NA MASINSKI SE SKEPTICNI I TAKVI IZUMI I GI DOBIVAAT 30 TINA GODISNO GI FRLAAT VO FIOKA BEZ DA GI CITAAT

CEKAAT NEKOJ VO SVETOT PRVO DA GO OBORI MATEMATICKI TOJ ZAKON

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:30
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?
Како што гледам како ја спроведувате во пракса можам да проценам колку ја познаваат и тие што требе ептен да ја познаваат.Со три формули го гура животот а со обичен народ не знае ни муабет да прави бидејки тој народ таа негова физика ја знае и ја применува во пракса.Провери и ќе се увериш.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:33
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:

a vojo, dali mozam da te prasam koi se tvoite poznavanja od fizika?
Како што гледам како ја спроведувате во пракса можам да проценам колку ја познаваат и тие што требе ептен да ја познаваат.Со три формули го гура животот а со обичен народ не знае ни муабет да прави бидејки тој народ таа негова физика ја знае и ја применува во пракса.Провери и ќе се увериш.


E TUKA SI VO PRAVO
VO TERMODINAMIKA SE SE SVEDUVA NA SAMO TRI FORMULI
A SEPAK CEL SVET FUNKCIONIRA BASH NA TIE TRI FORMULI

BESPREKORNO-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

VOJOJAS MISLAM DEKA VO MENDELEEVA TABLICA NA ELEMENTI NEMOZE DA SE
PROTNE VO SREDINA EKOJ ELEMENT KOJ BI MU ZAZEL MESTO NA NEKOJ DRUGTAKA DA I MISLAM DEKA PRVIOT ZAKON ZA TERMODINAMIKA VAZI NA OVAA PLANETANE E FINTATA DA SE MISLI DEKA MOZE ILI NEMOZE DA SE NAPRAVI pmFINTATA E DEKA ZA 200 GODINI NIKOJ NEUSPEAL MATEMATICNI DA GO OBIRI TOJ ZAKONAKO NEMO\E NESO MATEMATICKI, TOGAS PRAKTICKI E PONEVEROJATNOZNAES ZASTO PROFESORITE NA MASINSKI SE SKEPTICNI I TAKVI IZUMI I GI DOBIVAAT 30 TINA GODISNO GI FRLAAT VO FIOKA BEZ DA GI CITAATCEKAAT NEKOJ VO SVETOT PRVO DA GO OBORI MATEMATICKI TOJ ZAKON
Пресметките ги имем и се точни а нив ти ги дава машината уште при откривањето на истата бидејќи за секој дел има соодветно место да се вклопи а да не смета на друг.Постави задача но утре бидејки ќе се исклучам одма ПОЗДРАВ ако можеш со зборови да ја поставиш задачата.Но ако не мие јасно ќе те прашам што значат некои ознаки.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:41
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.
 
Но газење по кружните скали кои би го вртеле бурето е проследено со дотур на надворешна енергија - тоа е храната која човекот ја јаде. Храната ги храни нашите мускули за да можат да се качуваат по скалите на бурето.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 01:55
tocno. dali moze nekoj koj so ja ima analizirano masinata, vo kratki crti da go opise principot na rabota? ne vojo, nego nekoj drug

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 02:04
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

tocno. dali moze nekoj koj so ja ima analizirano masinata, vo kratki crti da go opise principot na rabota? ne vojo, nego nekoj drugmasinata ima sposobnost da pri nejzinoto vrtenje oskite na statorot i rotorot, vo osvetleniot horizont, gi secat covekovite ideali

sega ti e jasno????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 02:21
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
голема%20насмевка

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 10:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

ако на едно буре му направиш кружни скали и ти само ќе газиш по степениците а оно се ќе се врти но тоа го прави водата а испуштаме колку сакаме а примаме исто.

 

Но газење по кружните скали кои би го вртеле бурето е проследено со дотур на надворешна енергија - тоа е храната која човекот ја јаде. Храната ги храни нашите мускули за да можат да се качуваат по скалите на бурето.
Очигледно е дека не се разбираме,ако е веќе таа вода храна уште по добро,но секогаш со истата и каде е проблемот или што уште требе.Види ја досегашната потрошувачка на сегашните производствени капацитети и кој е есапот.Па сега што се планираат тие пари да се вложат во Енергетски капацитети,сиромаштијата тие тука до гуша а другите проблеми се башка и каде е есапот на ФИЗИКАТА.А сега ако нашите иновации од Р.М.за вас се ЕНИГМА тоа е нешто друго.Ако некој од Р.М.,иноватор ви рекол некогаш дека од лулањето на водата во морето и со помош на машина со клипови ќе се произведува Е.Е.верувам дека ќе сте го направиле од Г.... по доле, а утре кога се реализираат моите машини, ќе речеме извини,затоа ви препорачувам бидете инвентивни и на нај малото сознание посветете му внимание оти не знаеш каде може да те одведе..Така резултати и оправија нема.Согледајте ги малку по широко работите и донесете свој заклучок.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 10:31
The%20image%20“http://img36.imageshack.us/img36/3305/japanf.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 11:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

The%20image%20“http://img36.imageshack.us/img36/3305/japanf.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
На слика да а составот во внатрешноста на што е еднакво ако се употребува како храна,но еве ќе речеме добро е и стварно.Гледаш проста или едноставна работа но провокативна.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 13:33
...jas mislam deka ova cudo ke raboti,samo treba da go preispitam!mora da se podvrgne na detalni analizi i ispituvanja.
....inaku stojam na raspolaganje ova da pocne da se ...vrti.


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 18:25
Originally posted by zagor zagor напиша:

...jas mislam deka ova cudo ke raboti,samo treba da go preispitam!mora da se podvrgne na detalni analizi i ispituvanja.
....inaku stojam na raspolaganje ova da pocne da se ...vrti.
Помеѓу двете взаемни стапала што ги врзува цивка што поминува водата што се испумпува од едно во друго стапало,е сега измеѓу таа цефка -значи се оддвојува но е споена меѓу себно со по големо фи на цефка а во внатрешноста има клапна или лесно топче да не дозволи на водата да се врати назад кога се птетура гравитационно а кога веќе стапалото ја заврши работата топчето или клапната го затвара другиуо взаемен отвор од цефката.Други детали нема,е сега стапалата се на зглобови и се движат лево и десно а за во круг без влечни ствари ќе се користи посебен дел испод стапалото во вид на столб но истата ќе биде подложна на до усовршување дури и до песни да ти пее.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 10:51

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 11:11
MAKEDONIJA..bibliska zemja.i gnezdo na naukata...задоволство

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 18:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Ајде мисли уште некој ден па јави се со реален заклучок за машината но и не мора да го промениш сопственоит стаф ,а ако триењето го сметаш како главен пред услов,ти си во голема заблуда.Ај убаво разгледај ја на сликата и ќе се увериш дека не си ја видел и разгледал убаво и кажи ми што нај ново си приметил кај неа.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 21:43
ве молам да дискутирате на темата.за меѓусебни разговори имате ПП.
воздржувајте се од навреди и провокации,возрасни сме нели?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 21:49
Јас секогаш зборувам во добро намерни цели,е сега може некогаш и некој збор да ми се испушти,но луѓе сме,а ако нема провокативни муабети не можеме да продолжиме на темата.А морам за некои работи да ви признаам ,впрочем многу сте по далеку од мене,ќе сте живееле на друга планета ,еве сте се здружиле со НАСА па и плацеви ќе си купувате преку неа,а гледам и вече ги имате ставено и своите имиња т.с.што ги читам на ФОРУМОТ.Само едно да знаете ,сами си го заслужуваме камшикот.Тоа нее песни да пејам и со некој да го делам ќарот,тоа се ПАТЕНТИ бре пријателе одма ти ја зема сопственоста и после со истото ќе ти биде инвеститор на своја земја ,па ќе ти дојде да пукнеш или ќе се вртам и мртов а ако било речено таквите пронајдоци ќе излегле во друга земја.Но полека полека ќе ве оправам,бидејќи гледам дебело сте скршнале од опипливото и реалното.Ако беше за пари одамна ќе завршев работа со моите проекти,но се ближи денот кога ќе тропнат на МАКЕДОНСКИТЕ порти ама сегашната лекција изгледа нема да ја заборават

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 23:00
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Ајде мисли уште некој ден па јави се со реален заклучок за машината но и не мора да го промениш сопственоит стаф ,а ако триењето го сметаш како главен пред услов,ти си во голема заблуда.Ај убаво разгледај ја на сликата и ќе се увериш дека не си ја видел и разгледал убаво и кажи ми што нај ново си приметил кај неа.
 
Војо, јa разгледав одлично вашата машина и реално заклучив дека таа не може да произведува енергија и дека енергијата која би ја вложиле за истата да се врти, набрзо ќе премине во триење и ќе запре после краток број на вртежи. Затоа, како таква таа не може да се користи за производство на енергија од едноставна причина што таа не може да произведува енергија, туку само може да троши енергија за своето вртење.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 23:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


И покрај сето тоа, машината нема да мрдне, а доколку ја турнете, таа ќе направи 3-4 круга (зависно од силата со која сте ја турнале и од триењето) и пак ќе застане. Перпетууммобилето останува сеуште во фантазијата на научниците и евентуално во филмовите.

Ајде мисли уште некој ден па јави се со реален заклучок за машината но и не мора да го промениш сопственоит стаф ,а ако триењето го сметаш како главен пред услов,ти си во голема заблуда.Ај убаво разгледај ја на сликата и ќе се увериш дека не си ја видел и разгледал убаво и кажи ми што нај ново си приметил кај неа.

 

Војо, јa разгледав одлично вашата машина и реално заклучив дека таа не може да произведува енергија и дека енергијата која би ја вложиле за истата да се врти, набрзо ќе премине во триење и ќе запре после краток број на вртежи. Затоа, како таква таа не може да се користи за производство на енергија од едноставна причина што таа не може да произведува енергија, туку само може да троши енергија за своето вртење.
Чекај сега да те прашам,не може да се тркала само стојно или со додатен влечен товар или со помош на клипови да произведува константен притисок.И ако мислиш дека ќе застане кажи ми после колју направени круга и кој ќе биде моментот на застанувањето.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 02:55
Точно така, не може да се тркала самостојно, а доколку некој или нешто ја влече (пример некое магаре) секако деќа ќе се тркала како и секое друго тркало.
Таа ќе застане заради триењето, од која причина застануваат и сите други тркала при нивното вртење нели. А после колку вртења ќе застане тоа не можам да ти кажам затоа што не знам колку е триењето, а тоа зависи исто така и од силата со која што ќе ја турнеш. Ако една топка ја шутнеш полека, ќе се тркала 10тина метри, но ако ја шутнеш силно, таа ќе се тркала и над 100 метри.
Тоа можеш и сам да си го провериш. Гурни ја машината и изброј колку к*рга ќе направи.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 09:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно така, не може да се тркала самостојно, а доколку некој или нешто ја влече (пример некое магаре) секако деќа ќе се тркала како и секое друго тркало.
Таа ќе застане заради триењето, од која причина застануваат и сите други тркала при нивното вртење нели. А после колку вртења ќе застане тоа не можам да ти кажам затоа што не знам колку е триењето, а тоа зависи исто така и од силата со која што ќе ја турнеш. Ако една топка ја шутнеш полека, ќе се тркала 10тина метри, но ако ја шутнеш силно, таа ќе се тркала и над 100 метри.
Тоа можеш и сам да си го провериш. Гурни ја машината и изброј колку к*рга ќе направи.
Добро,но ако си спремен за опклада јави се,но со десет стручнеци па и професори што ти ќе ги доведеш,и ако се повеќе од твоја страна јас губам ако не ти но со изјави и потписи.А ако си се оддал по библијата,она нама допирни точки со машинството.


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 23:22
По молба на Г-дин Војо го ставам на темава интервјуто со Г-дин Војо на Македонско Радио.
Еве линк за слушање:

mailto:http://lupcobocvarov.blog.com.mk/node/234424#new - Линк


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 00:51
Војо, еве едно дирекно прашање до тебе:
Дали твојата машина работи на начинот на кој ја презентираш т.е. дали твојата машина може да се врти самостојно без некој или нешто да ја врти/гура?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 01:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, еве едно дирекно прашање до тебе:
Дали твојата машина работи на начинот на кој ја презентираш т.е. дали твојата машина може да се врти самостојно без некој или нешто да ја врти/гура?
Јас сум многу јасен во моето излагање.Прегледај ги сите мои изјави и вложи само малку труд од себе да ти биде по лесно да разбереш.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 02:11

Значи со други зборови не се движи самостојно така?-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 09:30
bogami,..crno mu se pishe na svetov,...da zavisi od umot na eden obichen,...bivsh pajkan?изненадување,..... намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 10:28
Originally posted by brza brza напиша:

bogami,..crno mu se pishe na svetov,...da zavisi od umot na eden obichen,...bivsh pajkan?изненадување,..... намигнувањеголема%20насмевка
Бивш и без никаков и никогаш во прекин ,и се уште во работен однос како полицаец.Но тоа нее битно но и службата мие таква -чување и заштита на се-.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 10:46
zanes ja gledam ova klapaturka kako se dvizi so pagjakje na klapnite
no daj i skica vnatresna kako toa vodata pretekuva od kutivkite
a zasto ja turi vodata za pogolem obrten moment? M-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: zagor
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 11:02
...mislam deka ke treba da se dotura voda..non-stop.голема%20насмевка

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 11:05
ma,..ke mu go najde "lekot" vojo ,..i na toa,..ednash turish,....i vozish naokolu,..bezkrajno,..голема%20насмевканамигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 11:09
...mozebi i na vino i pivo ke se trkala toa..!so pivoto ke postigne povisok pritisok i ke mu sluzi kako...turbo!!задоволство

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: dark
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 12:14
kakvo vino i pivooo breee

abe vinoto i pivoto e za pienje ne za dobivanje energija


inace proektov odnosno mashinata ako moze da proizveduva energija taka kako sto vika Vojo togas covekot e car
a zashto ti vojo ne ja napravis sam pa da i pokazes na drzavata deka se ova funkcionira i deka moze da ne spasi od energetska kriza????????

-------------
faster then light :D


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 13:24
Originally posted by zagor zagor напиша:

...mislam deka ke treba da se dotura voda..non-stop.голема%20насмевка
Не се дотура,и било како да ја поставам ,еднаш и ставам вода и крај,е сега ако е за стварање на работен притисок од атер да не биде сама машината може една друга по малечка да стои пред неа и да ја храни со цуцла со истата вода.А тоа ти је дотур на вода но со истата без конечно без да црпе од природно течение.Некогаш и дождот ќе и помогне.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 13:29
Originally posted by zagor zagor напиша:

...mozebi i na vino i pivo ke se trkala toa..!so pivoto ke postigne povisok pritisok i ke mu sluzi kako...turbo!!задоволство
НЕ но ќе ни послужи како одлежано вино,но и гмечено со години и ќе биде шо да ти кажам мерак на душата.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 13:40
Originally posted by dark dark напиша:

kakvo vino i pivooo breee

abe vinoto i pivoto e za pienje ne za dobivanje energija


inace proektov odnosno mashinata ako moze da proizveduva energija taka kako sto vika Vojo togas covekot e car
a zashto ti vojo ne ja napravis sam pa da i pokazes na drzavata deka se ova funkcionira i deka moze da ne spasi od energetska kriza????????
Ти мислиш дека државата не знае за машините и за мене,ама сега имаат други приоритети.А и готова да им ја дадам и тоа да произведува Енергија или да се движи ,ќе речат добро почекај малку,а до кога ќе се види.Ќе си се наместат сами работите бидејќи гледаш математиките никако не им излегуваат и секој дневно што повеќе се клатат,ама супер се за театар и тоа бес платно да гледаш а срамот и образот одамна го изгубиле.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 19:36
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

По молба на Г-дин Војо го ставам на темава интервјуто со Г-дин Војо на Македонско Радио.
Еве линк за слушање:

mailto:http://lupcobocvarov.blog.com.mk/node/234424#new - Линк


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 19:57
Vojo, ne te razbiram koja ti e poentata ?
Ubavo te prashuvaat chlenovive na forumov kako funkcionira mashinata , ti nikako da dadesh odgovor kako si go reshil problemot - mashinata kontinuirano da funkcionira bez input na energija ( vo bilo koja forma). Ok, neskash da kazhesh, i nemora !
Ako si uspeal da napravish perpetum mobile, znaesh li shto si napravil, na samo Mkd, tuku na planetarno nivo ti si NO 1 .
Velish so vladava si razgovaral, deka so nekoi profesori od mashinski si pochnal, ama bez objasnuvanje se prekinala sorabotkata...OK, kazhi shto ti e idejata, barash investitor za da napravish prototip ili shto ?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 20:02
ma prema mene so vidov na slika napravil naprava, ne masina, koja se vrti mnogu dolgo, zamaec so ekscenti od desna strana
za da bide generator treba da se optereti a prema poznatite zakoni koi 2000 godini vazat, opteretuvanje go zaustavuva generatorot
oti vojo tuka pisuva deka otkril perpetum mobile od prv vid-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 20:19
Vidov shto napravil, nema vrska, tuku ajde ova chudo koe mozhe da lichi na se' ama na samohodna naprava ili neshto shto kje e mashina nikako, i toa bez inurt na energija, shto saka Vojo ?
Kolku shto prochitav, na nekolku bazichni prashanja od fizikata, Vojo neodgovara ni vo najelementarna forma, more Vojo vo osmo oddelenie ima kec da ti stavi nastavnikot za vakvi raboti, ok da se nashalime so nashiov perpetum mobilec, ...i samo ja vrti neshto so nasheto dvizhenje, demek ja otkril amerika, kako chovelkot se dvizhi pa po taa logika mashinata raboti...nekoja 'super mehatronics mashina'...ajde da vidime shto e rabotava, ako bara inevestitor lesno e za vakva rabota da se najde, ama treba da bide ubedliv, barem teorestki da dade objasnuvanje deka outputot kje bide pogolem od inputot, a ne da odgovara kako rebusi da reshavame...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 20:26
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Vidov, nema vrska, tuku ajde ova chudo koe mozhe da lichi na se' ama na samohodna naprava ili neshto shto kje e mashina nikako, i toa bez inurt na energija, shto saka Vojo ?
Kolku shto prochitav, na nekolku tvoi porashanja i na Evangelos, bazichni prashanja od fizikata, Vojo neodgovara ni vo najelementarna forma, more Vojo vo osmo oddelenie ima kec da ti stavi nastavnikot za vakvi raboti, ok da se nashalime so nashiov perpetum mobilec, ...i samo ja vrti neshto so nasheto dvizhenje, demek ja otkril amerika, kako chovelkot se dvizhi pa po taa logika mashinata raboti...nekoja mehatronics mashin ...ajde da vidime shto e rabotava, ako bara inevestitor lesno e za vakva rabota da se najde, ama treba da bide ubedliv, barem teorestki da dade objasnuvanje deka outputot kje bide pogolem od inputot, a ne da odgovara kako rebusi da reshavame...


znaes postojat osnovni zakoni
taka da prviot na termodinamika za zacuvuvanje i pretvaranje na energii isklucuva duri i teoretska moznost za pojava na perpatuum mobile od prv vid

inaku ova naprava e napravena pred stotici godini na ima na wikipadia
vo perpatuum mobile na nekoi jazici ,, jas pustiv slika od taa naprava pred stotici godini
znaci taa e poznata 500 godini a nikoj so dodavanje na klipovi i fluidi ne ja doopravil za tie 500 godini
toa e toa
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 20:37
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma prema mene so vidov na slika napravil naprava, ne masina, koja se vrti mnogu dolgo, zamaec so ekscenti od desna stranaza da bide generator treba da se optereti a prema poznatite zakoni koi 2000 godini vazat, opteretuvanje go zaustavuva generatorototi vojo tuka pisuva deka otkril perpetum mobile od prv vid
Со постигнатиот притисок кој мерено во БАРИ може да биде и многу голем илимногу јак,е сега плоштината испод клипот ќе ја намалам или нема да биде еднаква со плоштината на клипот за да добијам голем притисок,но како тоа е уште не познато за физиката ,мислам,а веќе механичкото тркало или срцето низ кој ќе поминува притисокот но по обемната изработена површина кое ќе биде главно да ја регулира загубата на оптеретувањето но при стартувањето а од после кога све нормално почне да врти,нормално притисокот си оди пак преку срцето ,веќе вртливите вретена имаат свое забрзување и ќе ми требе притисок колку да ги прдупредам да не застануваат и само така да продолжат,а и намалувањето на обртаите нее одма секундарно туку постепенно за неколку секунди исто како жив организам.Движењето на машината е планетарно а осовините секундарно или многу ортаи во минута.Е сега ти не можеш да си дозволиш големи осовини на мала машина или на слап притисок да поставиш.Све излегува по познатите ФОРМУЛИ


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 21:48
Vojo, sakash mashinata tvoja da vidi bel den ili shto e rabotava...?
Te prashav, ako se e spored poznatite formuli ( kako shto napisha vo posledniot post) togash shto e problemot, let's go to work ? barash inevstitor za prototip ili shto ?
No ako ne si ubedliv, a gledam so fizikava ne stoish najdobro...ok, ajde posochi na izdrzhani zakonomiernosti i princip na rabota i ja opravivme Mkd ekonomija a Bogami i seta globalna kriza, nema shto da ja chekame vladata, capish ili ne? ....ama kako shto gledam nishto od business-ot !


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 22:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Vojo, sakash mashinata tvoja da vidi bel den ili shto e rabotava...?
Te prashav, ako se e spored poznatite formuli ( kako shto napisha vo posledniot post) togash shto e problemot, let's go to work ? barash inevstitor za prototip ili shto ?
No ako ne si ubedliv, a gledam so fizikava ne stoish najdobro...ok, ajde posochi na izdrzhani zakonomiernosti i princip na rabota i ja opravivme Mkd ekonomija a Bogami i seta globalna kriza, nema shto da ja chekame vladata, capish ili ne? ....ama kako shto gledam nishto od business-ot !
Англиското не ти го разбирам.Не знам околу Физичките изрази што требе да ми је познато а прашај нешто па ќе се обидам да дадам објаснување но ако можеш објасни ја формулата на нашки бидејки ознаките не ги знам.А ако се најде некој по формула да ја мрдне машината како не продуктивна и како не реална нека проба но ќе се изгори кога ги види резултатите.Јас сум спремен за работа на дело,но да не го јадеме стапот од Енергетичарите оти знаеш каков удар е тоа,но јас не се плашам од никого па што биде нека биде важно спремен сум да им зададам удар во Енергијата и машинството.Ако требе да работиме пиши со приватна порака да се договориме и до објасниме по детално.


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:12
Еве слики од машината:

Едит: Сликите не излегуваат, не знам што е проблемот.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:12
Vojo, zashto udar na energeticharive i mashinstvoto.
OK, gledam deka tvojata mashina, kako i principot na rabota treba tehnichki struchno i izdrzhano da se objasni, so elaborati i tehnichka dokumentacija.
Hmmm, a kako si doshol do zakljuchok deka taa tvoja mashina voopshto kje funkcionira ako se kosi so site mozhni fizichki zakoni koi ne dozvoluvaat inputot da bide pomal od outputot (vleznata - vlozhenata - potroshenata energija za da se pokrene mashinata, ili za bilo koj e procesiranje da bide pomala od izlenata energija - od dobienata sila za izvrzhuvanje na nekoja rabota, kako da ti objasnam, mislam deka me razbirash, koga se znae deka imame zaguba pred se vo trienje, ako e toplotna imame zaguba na toplina...koga si pochnal ova da go rabotish zarem ovoj elementaren podatok ne ti bil poznat, ili i ti isto kako onie vo kladilnicive, koga gi gledam kako mu ja mozgaat da napravat sistem koj e dobiten a vlogoit da bide pomal od dobivkata, ednostvno ako imame dve verojatnosti , tie davaat pomal koeficient od 2 i gotovo e, nema mozganje, pa kako komentiraat deka nekoj koj epten znae matematika toa struchno go sostavil, a tolku e ednostavno, ok)
Vojo, mozhebi si napravil neshto vo forma na idea koe mozhe da bide polezno, no daleku si od perpetum mobile, vprochem , toa na ova nivo na nashata spoznaja za fizichkiov svet e prosto kako grav - NEVOZMOZHNO.
Kako da vlozham evro vo neshto shto vo start znam deka vlezot kje bide pogolem od izlezot ( troshokot kje bide pogolem od dobivkata prosto kazhano)...a nitu davash pojdovni indicii deka toa si go reshil - kolku tolku, a neznam zashto sushte si uporen koga prethodnite diskutanti taka ubavo ti posochija za zagubata pri trienjeto...ne se machi.


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:24
Ги немам читано мислењата на темава, но имам една идеа за Перпетуум мобиле, не знам, може е и иста со оваа на Г-дин Војо.
Еве го мојот теоретски перпетуум мобиле:
Енергијата што ке ја добијам, сакам да ја користам како електрична енергија, па поради тоа ке употребам коло кое ке биде генератор на електро моторна сила.
Ке ставиме вода во колото која ке го заврти клипот, ке се индуцира ЕМС и после тоа истата вода ке биде бутната од лопатки, водата преку цевки пак ке се искачи до влезот и пак ке индицира енергија. Повеке вода, поголемо коло, повеке вртежи, поголемо количество на енергија. Ова е едноставно коло кое сеа ми текна. Можда е тешка глупост, ама сепак е идеа.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:24
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Vojo, zashto udar na energeticharive i mashinstvoto.
OK, gledam deka tvojata mashina, kako i principot na rabota treba tehnichki struchno i izdrzhano da se objasni, so elaborati i tehnichka dokumentacija.
Hmmm, a kako si doshol do zakljuchok deka taa tvoja mashina voopshto kje funkcionira ako se kosi so site mozhni fizichki zakoni koi ne dozvoluvaat inputot da bide pomal od outputot (vleznata energija da bide pomala od izlenata, koga se znae deka imame zaguba pred se vo trienje...koga si pochnal ova da go rabotish zarem ovoj elementaren podatok ne ti bil poznat, ili i ti isto kako onie vo kladilnicive, koga gi gledam kako mu ja mozgaat da napravat sistem koj e dobiten a vlogoit da bide pomal od dobivkata, ednostvno ako imame dve verojatnosti , tie davaat pomal koeficient od 2 i gotovo e, nema mozganje, pa kako komentiraat deka nekoj koj epten znae matematika toa struchno go sostavil, a tolku e ednostavno, ok)
Vojo, mozhebi si napravil neshto vo forma na idea koe mozhe da bide polezno, no daleku si od perpetum mobile, vprochem , toa na ova nivo na nashata spoznaja za fizichkiov svet e prosto kako grtv - NEVOZMOZHNO.
Kako da vlozham evro vo neshto shto vo start znam deka vlezot kje bide pogolem od izlezot...a nitu davash pojdovni indicii deka toa si go reshil - kolku tolku, a neznam zashto sushte si uporen koga prethodnite diskutanti taka ubavo ti posochija za zagubata pri trienjeto...ne se machi.
Зборуваш на памет,елаборат - да - и без претходни приказни,бидејки многу како тебе со мене почнале и на крај се помириле и со загуби и со тиење и со влог и добивка.Јас убаво и реално ти напишав а ако имаш скапани намери си го погрешил човекот.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:42
Ne be Vojo, ne se razbirame ?
Te prashuvam prosto i ednostavno:
Ti si siguren deka mashinata kje profunkcionira, jas kje vlozham za nejzina realizacija, ama vrz onsova na shto ? kako da vlozham pari za neshto koe odnapred znam deka nema da funkcionira, t.e. treba dotur na energija...inaku tvojata mashina e slozhena i sigurno nema da funkcionira so pozitiven efekt , najprostata forma za da se napravi perpetum mobile e koga na koso ispravena cevka (presechena na polovina po dolzhinata) edno metalno topche so magnet se privlekuva nagore, pa negde pred magnetot ima otvor i koga topcheto se dvizhi nagore toa sepak i se potpira- trie od povrshinata na cevkata i treba da propadne vo dupakta pred magnetot i po neke crevo vo sloboden pad doagja pak na pochetnata pozicija i pri padot ima potencijalna sila da izvrshi nekakva rabota...ama i toa ne uspeva, magnetot za da go podigne topcheto iako pred otvorot e stavena mrezha za da ne se zalepi topcheto za magnetot, ne funkcionira, vo site mozhni variacii e isporobano, ama ne funkcionira, znachi nikako da se postigne takov idealne balans - podiganje na topcheto so takva magnetna sila koja e tolku silna da ne go zalepi topcheto za mreshata koga kje dojde do odbojnikot, tuku da propadne vo otvorot na cevkata i da ovozmozhi kruzno dvizhenje ...ili go lepi topcheto za mrezhata - odbojnikot, ili magnetot e preslab i nemozhe da go podigne na zadoivolitelna visina za da topcheto ( so svojata tezhina) pagjajkji preku otvorot koristejkji ja gravitacijata, se ovozmozhi nekoj pozitiven realen raboten moment i efekt...mislam deka sega pomognav, od ova poprosto amin.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk