IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 17:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:


Што енергија и е потребно да се стави во функција?

 


Според Војо, претпоставувам никаква. Според мене оваа машина би се движела само доколку некој ја гура од позади. Не гледам причина зошто би се движела самостојно. Се надевам Војо ќе намина повторно на темава   ни објасни.
Како енергенс и е потребно течна материја или обична вода и тоа со истата по долго време или бес конечно.Е сега немој со гурање.Добро ,од вики педија се ви е јасно а од сопствениот живот,движењето што го правиме нон стоп не сакаме ич да се замараме.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 18:15
Движењето во сопствениот живот го правиме нонстоп но затоа што јадеме нонстоп, значи примаме гориво. Истото е и со твојата машина, ако не прима гориво, нема да мрдне ни педа... барем мене така ми изгледа, а ако мислиш дека би се движела бесконечно без дотур на енергија, повели објасни како.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 21:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Движењето во сопствениот живот го правиме нонстоп но затоа што јадеме нонстоп, значи примаме гориво. Истото е и со твојата машина, ако не прима гориво, нема да мрдне ни педа... барем мене така ми изгледа, а ако мислиш дека би се движела бесконечно без дотур на енергија, повели објасни како.
 
ЗНАЕВ дека ќе го кажеше тоа,но е погрешно од твоја страна.Тоа што го зборуваш е да те одржува во живот,ајде малку околу сопственото движење.ПОЗДРАВ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 21:12

Војо абе ќешки да ти киниса работата,ама многу магловито ти е објаснувањето.

Ако на нас храната ни служи замо заради тоа да не одржи во живот тогаш што не придвижува?-Желбата,свеста или нешто друго?
 
Машината твоја што ја придвижува?
Ако користи вода како гориво како се постигнува тоа?
Дали треба постојан дотур на води  или треба да е во близина на води и слично.
Објасни?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 21:59
Originally posted by fiks fiks напиша:

Војо абе ќешки да ти киниса работата,ама многу магловито ти е објаснувањето.


Ако на нас храната ни служи замо заради тоа да не одржи во живот тогаш што не придвижува?-Желбата,свеста или нешто друго?

 

Машината твоја што ја придвижува?

Ако користи вода како гориво како се постигнува тоа?

Дали треба постојан дотур на води  или треба да е во близина на води и слично.

Објасни?
Рековме нели еднаш ставаме вода и крај,и можеш со наја да одиш кај сакаш.Е сега дали се срамите од сопственото движење па не го објаснувате принципот.ПОЗДРАВ
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:09
зимата ке работи ли?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:20
значи не е физична
значи не е химична
значи не е атомска
значи не е jадрена

мора да е Ван дер Ваалсова

од коj вид Ван дер Ваалсови сили се користат во перпетомубилот?
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:25
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

зимата ке работи ли?
Ќе и обезбедиме заштита од мрзнење на водата или може да се движи во место и нема да замрзне,а за движење по снег и мраз ќе нема проблем и тоа без ланци или добри цокули и ќе нема гајле    
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:27
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

зимата ке работи ли?
Ќе и обезбедиме заштита од мрзнење на водата или може да се движи во место и нема да замрзне,а за движење по снег и мраз ќе нема проблем и тоа без ланци или добри цокули и ќе нема гајле    


еве значи неработи со лед

како што реков - мора да е со Ван дер Ваалсови силизадоволство
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:33
По мое мислам дека движењето е по физички пат.Кажи нешто за Ван дер силите.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:45
физичен - механичен
физичен - термодинамичен
или физичен - електричен

тешко ке ми биде со македонскиoт да го обjаснам Ван дер Ваалс
елетрично взаимодеjствив помегу водните молекули од по висок ред - дипол-дипол, дипол квадрупол, квадрупол-квадруполКон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:55
ФИЗИЧЕН-МЕХАНИЧЕН и ФИЗИЧЕН ТЕРМО ДИНАМИЧЕН.Ајде малку против тежа и делливост на течноста сама од себе до -0- преку соодветни канали одредено во единица време.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 22:59
требе да го видам перпетумобилат за да поверувам
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 23:14
Се надеваме,но ајде малку околу чекорот околу стапалото,добиј го својот обем со нормалниот чекор,примени го п=3,14,ајде колку твои нормални чекори пмножено со п 3,14 ти го дава точниот обем.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.