IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
    Испратена: 15.Јуни.2009 во 23:03
ЗДРАВО НА СИТЕ-Имам голема чест да ве известам дека ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.Истата ЕНЕРГИЈА ќе биде произведена со нај нов алтернативен принцип на производство.Предноста е во тоа што не користи ветер,сонце или некаков вид или никаков вид на согорливи енергенси и истите да не ви ги набројувам,а атомските и нуклеарните централи први ќе затворат а после другите согорливи енергенси ќе ги отфрлам една по една и тоа за време од неколку години а помалку од една деценија.Уште малку ќе ги оставам ЕНЕРГЕТИЧАРИТЕ и стручнаците да завлезат уште по длабоко за по убаво да се засрамат пред самите себе и пред Народот бидејки моите проекти за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА не сакаат да ги прифатат а истите се многу реални или па нека ми кажат ако несе реални.Срамота од нивна страна,научиле само демагогии да ни кажуваат од областа на ЕНЕРГЕТИКАТА.Сега слушам па и енергеттска стратегија поднеле до ВЛАДАТА за наредните неколку години.Е сега ако е паметен ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ да ме повика и да ме соочи со подносителите на стратегијата а от кога ќе им ја побијам таквата Енергетска стратегија и одма сите до еден да ги избрка од работа и истите да ги даде на суд за измама на Државата и за малтретирање и осиромашување на народот на Р.МАКЕДОНИЈА и закочување на МАКЕДОНИЈА за светска промоција а не да гледаат само сеир на Премиерот ,претседателот,на нашата Држава па и на целиот свет.А плус и имам документ што сум ги известил за моите проекти уште во 2005година а тие стратези од МАНУ ме праќааше во странство да одам.Ако утврдиле дека не можам да направам прото тип па тој нее толку глупав да не знае еден нај обичен цртеж да прочита и да се произнесе по него кога веќе државата ми издала ПАТЕНТНА ИСПРАВА за таква машина или ќе чекаат да умрам па да можат и тогаш на туѓа сметка да се докажуваат и да прават шеми.Напоменувам-јас сум иноватор на три машини за кои поседувам ПАТЕНТНИ ИСПРАВИ кои по меѓу народна класификација на патенти влегуваат во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ и истите ќе служат за производство на секаков вид ЕНЕРГИЈА на секое место и во секакво време а на стратезите,машинците и енергетичарите им дозволувам во секое време да ме демантираат ако можат или да престанат да издаваат глупави ЕНЕРГЕТСКИ СТРАТЕГИИ и да се научат да ги почитуваат иновациите бидејки од нив јадат леб,а не на некој да исполнуваат желби а да го запоставува развојот или напредокот на НАУКАТА.ПОЗДРАВ НА СИТЕ.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 23:33
abnormalen
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 05.Април.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 415
Цитирај abnormalen Одговорbullet Испратена: 22.Април.2009 во 00:04
Originally posted by anakin


ne mu gine nobelova na vojo, togas , valjda ke ima pari  i od lim da go napravi dolapov! газење%20од%20смеење


aha,.збунетост..ti li ke ne spasish od bedava?!,...so drvenava mini vodenica,a?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 23:37
...pa , ako si tolku siguren vo sebe,..batali gi ovie od tuka,..i "daj" im ja vodenicava na nekoi povizionerski raspolozeni zemji ,...svesen li si be,...deka zboruvash za edno od najgolemite otkritija,..ako ne i najgolemo ,..vo istorijata na choveshtvoto!?!,...ama , aj ,..sigurno znaesh shto mkazuvash...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 00:45
ЗДРАВО-Слушај бе пријателе -јас сум свесен што сум открил и знам што зборувам,а и морално и матерјално стојам позади сето тоа.А ти незнам за каква воденица зборуваш и каде гледаш воденица,а ако даваш коментар на сликата тоа нее воденица ниту приближно до неа туку тоа е нешто по големо.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 13:54
Здраво Војо. Бидејќи си релативно нов на форумов, ако некој веќе не го сторил тоа, би сакал да ти посакам добредојде. големо%20гушкање
 
Доколку го имаш заштитено авторското право на горниот проект, дали би сакал накратко да ни објасниш како работи истиот т.е. на кој начин би можел истиот да дава енергија без да користи согорливи енергетски извори.
 
Јас вака од око што можам да забележам е дека најверојатно станува збор за користење на гравитацијата која би требало да ги привлече рашираните лопатки надоле (бидејќи имаат поголем инерцијален момент од склопените) со што машината би се придвижила нанапред и потоа истиот циклус би се повторувал до бескрај, а машината би се движела напред.
 
Дали добро видов, или би сакал ти нешто да додадеш пред да започнам со детална математичко-физичка анализа на системот? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 14:11
ebe istiot crtez na ova e napraven pred stotici godini
go ima na wikipedia vo text perperum mobile

da ova, moze da se dvizi dolgo, no nedava visok energija koja e potrebna

sepak mnogu cvrsto sega za sega stoi prviot zakon za termodinamika

inaku ova ne se kosi so prviot Njutnov zakon

no so temnodinamickiot e vo totalna kolizija

mislam deka e mozno da se napravi nesto,, no mora da e toa nesto drugo

i permanentri magneti ne pomagaat,,,,,, problem e toa so koj se bavat 100 iljadi entuzijasti vo celiot svet, nesakaat da se pomirat so toj termo zakon no
umni glavi, no sega za sega e bezuspesno

inaku sekoja cest na Vojo, koj e svoj i nesto saka i ako ne veruvam vo uspeh, no ako ne bi postoele sonuvaci na ova planeta kje javavme do sega samo magarinja

pozdrav

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 14:15
The%20image%20“http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Perpetuum_mobile_villard_de_honnecourt.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:10
Оваа машина што ја гледам од оваа моментална позиција не може да мрдне ни на лево ни на десно,разглоби ја површински и ќе си донесеш свој заклучок.Овие седум чука дали знаеш што значат и овдека по твое на каде се одвива движењето.Ај да не речам ама оваа или овој принцип е одамна утната работа.Ајде малку разглоби го движењето на сопствениот организам,но не спомнувај природа или нешто друго.ПОЗДРАВ
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:21
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Оваа машина што ја гледам од оваа моментална позиција не може да мрдне ни на лево ни на десно
 
Г-дине Ушевски, а зошто сметате дека вашата машина би мрднала лево или десно? Од сликата горе гледам дека таа мирно седи на масата при нејзиното фотографирање, не мрда ни лево, ниту десно. Зошто?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:33
ЗДРАВО И ДОБРО НАЈДОВ И СЕ НАДЕВАМ РАЗГОВОРОТ ЌЕ ГО ВОДИМЕ ВО ПОЗИТИВНА НАСОКА СО ПРАВО НА УМЕРЕНИ И ПЕЗ ПОШТЕДНИ РЕПЛИКИ АКО УТВРДИТЕ НЕКОЈА НЕ ВИСТИНА ИЛИ НЕ РЕАЛНО ВИ ПРЕЗЕНТИРАМ ОКОЛУ МОИТЕ ПРОНАЈДОЦИ.НО ВО ДЕТАЛИ НЕМА ДА ОДГОВАРАМ И АКО ЗА МЕНЕ СЕ ПОЗНАТИ.И ТРУДИ СЕ ДА ТИЕ ЈАСНО ТОА ШТО ГО КАЖУВАМ АКО ТРЕБЕ ПО ДОЛГО ВРЕМЕ РАЗМИСЛУВАЈ НА ДОБИЕНАТА ИНФОРМАЦИЈА .Афторско право поседувам.Ајде малку ако сакаш прво ти почни ,по твое како би работела оваа машина а јас ќе ти помагам да ти биде по лесно да ја разбереш и сватиш.Околу лопатките си во право но истите зошто би служеле.ПОЗДРАВ
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:36
Ја имам потпрено
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:59
Како тоа мислите јас да почнам? Јас воопшто не знам што и како содржи оваа машина. Од око можат само лаици да зборуваат, а не и сериозни дискутанти. Таа е ваша творба и секако дека вие треба генерално да објасните како работи истата, а потоа да разговараме за деталите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 16:03

А како работи машината Војо?

Што енергија произведува?
 
Што енергија и е потребно да се стави во функција?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 16:50
Originally posted by fiks fiks напиша:

Што енергија и е потребно да се стави во функција?
 
Според Војо, претпоставувам никаква. Според мене оваа машина би се движела само доколку некој ја гура од позади. Не гледам причина зошто би се движела самостојно. Се надевам Војо ќе намина повторно на темава и ќе ни објасни.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.