IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 00:11

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?

Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 08:10
Темава е за перпетум мобиле...
или е за форумски игри...
гатанки...
сложувалки...
и постави прашање...
одговори си сам...збунетост

Војо, ги прочитав сите постови...
и освен неповрзани полуреченици и прашања од твоја страна...
не прочитав никакво објаснување за машината...
или објасни, барем нешто, или...
батали...
префрли ја темава во форумски игри или мистерии...


Изменето од којсумјас - 21.Јуни.2009 во 08:14
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 11:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 11:33
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:Темава е за перпетум мобиле...или е за форумски игри...гатанки...сложувалки...и постави прашање...одговори си сам...збунетостВојо, ги прочитав сите постови...и освен неповрзани полуреченици и прашања од твоја страна...не прочитав никакво објаснување за машината...или објасни, барем нешто, или...батали...префрли ја темава во форумски игри или мистерии...
Да темата е за ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.А другите работи на избори и на ФАКУЛТЕТ.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 11:56
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:


Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.
 
Се што имаш дадено како податок на темава е тоа дека твојата машина вклучува вода во работата. Дури ни сликата од машината не ја постави ти, туку anakin. А тоа воопшто не е доволно. Замисли јас да отидам кај овластените лица од владата со едн папка во раката и да им речам: "Имам проект за перпетуммобиле што ќе го реши енеретскиот проблем во државата". Потоа тие го земаат мојот проект и се што гледаат во него е една слика на дрвена конструкција и една реченица под него: "оваа машина работи на вода".
Мислиш дека би ми го примиле таквиот проект кој не содржи никакво објаснување? Кој е тој што би инвестирал во сликичка?
 
Еве како изгледа тоа, сега ќе ти објаснам и илустративно. Еве оваа слика доле е мојата машина: ПЕРПЕТУММОБИЛЕ No.1 Таа работи на ВОЗДУХ.
 
 
Ете, ти дадов ист број на податоци колку што и ти ми даде за твојата машина. Дали ти би го примил мојов проект и би инвестирал во него ако не ти објаснам како работи?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 12:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:


Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.

 

Се што имаш дадено како податок на темава е тоа дека твојата машина вклучува вода во работата. Дури ни сликата од машината не ја постави ти, туку anakin. А тоа воопшто не е доволно. Замисли јас да отидам кај овластените лица од владата со едн папка во раката и да им речам: "Имам проект за перпетуммобиле што ќе го реши енеретскиот проблем во државата". Потоа тие го земаат мојот проект и се што гледаат во него е една слика на дрвена конструкција и една реченица под него: "оваа машина работи на вода".

Мислиш дека би ми го примиле таквиот проект кој не содржи никакво објаснување? Кој е тој што би инвестирал во сликичка?

 

Еве како изгледа тоа, сега ќе ти објаснам и илустративно. Еве оваа слика доле е мојата машина: ПЕРПЕТУММОБИЛЕ No.1 Таа работи на ВОЗДУХ.

 


 

Ете, ти дадов ист број на податоци колку што и ти ми даде за твојата машина. Дали ти би го примил мојов проект и би инвестирал во него ако не ти објаснам како работи?
Со твоите изјави не се слагам.Зошто-ВЛАДАТА ги има комплет моите документи,а плус и три барања за разговор,и што сега јас да правам.На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.Верувај сее јасно образложено ,нацртано,напишано имам и макета плус со нацрти.Нека ми го одземат патентот ако можат.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 14:08
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.
 
Образложи го тука начинот на кој работи твоето перпетуммобиле и јас ќе ти кажам зошто и каде застанува работата. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 15:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

На одредените денови за поднесување на идеи одам кај нив и разговарам за моите машини со нив и тука останува или застанува све,но зошто-незнам.

 

Образложи го тука начинот на кој работи твоето перпетуммобиле и јас ќе ти кажам зошто и каде застанува работата. среќа
Јас поседувам три ПАТЕНТИ на три различни машини кои по меѓу народен код се истите класифицирани во групата на ПЕРПЕТУММОБИЛЕ.Другите можеш да ги најдеш на пребарувачот на ГУГАЛ.Па кажи која да ти ја опишам по детално,а ако сакаш и оваа на овој форум што е закачена.Ама те држам за збор,и не да речеш ние сме мала држава и не смееме .крупни проекти да пуштаме поради некои си безбедносни или други причини.Р.МАКЕДОНИЈА е членка и на Европската Патентна Организација и шленка во wipo и од 211 држави во светот сме на 10 место,зборувам за 2007/8година.А ако нашите претставници потклекнуваат на други,вечно ќе имаме проблем.Што е причината да се затвори овој сајт www.1000inventions.com Usevski Vojo на кој што беа прикажани моите цртежи,или видоа жешко,но немаа шанса да се извлечат така од мене,бидејки и времето е со мене.

Изменето од Војо Ушевски - 21.Јуни.2009 во 15:46
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 16:15

Војо, поштеди ме од политка. Овде пишуваме на подфорумот "Наука" и затоа повели опиши ја работата на машината која е претставена на сликава на оваа тема.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 16:35
ајде малку да се замешам и јасголема%20насмевка
подфорумот е “наука“
значи,Господине Војо
бидејќи поставувате тема ,би требало прво вие да објасните зошто ја поставивте темата
ако сакате да продолжат дискусии на темата би требало Вие да ја поставите сликата на вашиот патент,да ни објасните како работи,движечката сила на машината,нејзината цел...значи во кратки црти “биографија“на истата.
ако ви беше целта ние да нагаѓаме а Вие да кажувате -така е или не,тоа навистина е тема за форумски игри
ако ви е целта да разговарате зошто вашите патенти не се признати и зошто не сте повикани на разговор од владеачката гарнитура тогаш темата ви е за во политика
Ве молам да се изјасните  ако сакате да продолжи квалитетна дискусија
Вака баш и не ја гледам целта на темаване%20знам
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 19:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, поштеди ме од политка. Овде пишуваме на подфорумот "Наука" и затоа повели опиши ја работата на машината која е претставена на сликава на оваа тема.

Политиката на која што многу и верувате е кочничар на новите достигнувања во науката и чекаат самото време да ја реализира истата а тоа претставува закаснување од времето а после се обвинува друг за одговорен.Но еве малку за оваа машина која се вика ДВИГАТЕЛ НА САМО ХОД ПО ЦВРСТА ПОДЛОГА таква како што ја гледате на сликата ќе служи за обработка на земјиштето или спора машина или како нормално човечко одење.Истата ќе влече или турка товар во зависност од нејзината големина и преносниците што ќе и бидат прикачени.Командите ќе бидат сместени од задната страна или на нејзината неј голема висина но тие се познати на НАУКАТА со можност за нови иновации да се вградуваат на неа.Важен е принципот на движењето,а тој е-овие лопатки што се отворени од едната страна и другите от другата вкупно се осум по број,и од другата страна има уште осум.Тоа значи дека машината може да се движи со нај малку осум лопатки т.с.оваа не се лопатки оваа се стапала на машината а може да се изврши продолжување на машината уште со осум стапала за по голема стабилност или друга потреба.Е сега ако движењето го одредиме ,во случајот на сликата во десно бидејќи самите стапала го налагаат тоа бидејќи долниот дел е под гравитација за движење на долу а тој дел за човековото движење е земјата.Значи тој отвор кој е во вид на мешина се отвара под агол до 45 степена,значи долниот дел од стапалото и горниот дел се прават како кутии со можност истата преку соодветен канал да е во состојба да прома и да испушта вода или воздух а истата надвор од истото да не пропушта,е сега кога веќе имаме 8 стапала 4 од десно ги полниме со вода и одма се јавува против тежа на десно и сака одма да ни побегне ,но зошто- затоа што кога машината притисне со целокупната нејзина тежина ја притиска водата што е испод неа во стапалото а истата таа вода по канал што е поврзан со другото стапало што е од негова спротива,и се до дека не ја испумпа водата во спротивното взаемно поврзано стапало машината не ме да дојде до наредното стапало ,значи водата е секогаш од десната страна на машината.Аодма во горното стапало несе наоѓа водататуку тамо е истиснатиот воздух што се наоќаше во комората на машината и она ќе биде поврзана само со едно нејзино стапало,значи 8 стапала со 8 комори.Коморите се оддвоени со преградите што ги гледате од страна -се приметува.И гравитационо кога завртува машината се прелеваводата во стапалото на напред а воздухот на назад и така добиваме не уморно движење во круг,или ние со нашата една нога што ја пуштаме напред прво газиме со петата и се до дека не го спуштиме спуштиме стапалото на земја не можеме да направиме друг чекор-проверете,аголот на врвот на прстите од вашата нога што веќе нормално исчекорила е 45 степена од земјата -проверете.Мислам по детални работи нема да ве интересираат но повелете со реални забелешки и реплики ПОЗДРАВ НА СИТЕ и не можам да префрлам ништо на интернет бидејќи не знам и се од некого барам помош околу тоа ,па затоа не се лутете одма.Ако сака некој нека ги префрли и другите машини на овој форум па ќе разговараме и за нив
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 20:02
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.


не е баш така
кажи дали имаш некоја рецензија од професори термодинимичари од машински факултет

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 20:29
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Војо, 11 часа поминаа откако те прашав да ни објасниш како работи твојата машина и ти сеуште не го направи тоа. Ако вака си го "објаснувал" и пред енергитичарите, воопшто не ме чуди зошто не ти го прифатиле проектот. Како е можно да се прифати проект без објаснување?


Ако навистина имаше објаснение за ова "перпетумобиле" ти ќе го напишеше тоа уште во првиот твој коментар на темава, но твојот молк зборува доволно среќа
Јас воопшто немам намера да бегам од разговор за принципот на движење на мојата машина.По мое мислам доволно податоци и до сега имам дадено,но не сакате да сватите или да ги разработите некои работи.Објаснувањето пред Енергетичарите и Машинците е многу јасно,но они немаат никаква забелешка на моите машини па затоа и не ги работат,но кога им се може нека продолжат така.
не е баш такакажи дали имаш некоја рецензија од професори термодинимичари од машински факултет
Требеше нешто да почнеме од Машински факултет но остана на средина незнам зошто,ако си близок со некој од тамо прашај па кажи слободно на форумот.На писмено немам ништо а они нај многу мерак и фрлија на машината која се вика ТУРБИНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТЕЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ ПО ПРИРОДЕН ПАТ и многу убаво бев прифатен од професорот и работевме околу неа со него и таман да биде работата и крај,но незнам зошто.Ако вистинско нешто знаеш пиши

Изменето од Војо Ушевски - 21.Јуни.2009 во 20:50
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 23:20


Војо Ушевски покрај макетата на неговиот изум
РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ПРОНАЈДОК ВО МАКЕДОНИЈА
Полицаец изумил мотор на гравитација
Моторот не загадува, а ако се расипе, може да се поправи без да се запре

Склоп на механизми, кој за свој погон ја користи само земјината гравитација, а може да придвижува и други уреди, беше еден од најпровокативните иновации презентирани на годинашната изложба "Макинова" во Скопје. Мнозина посетители на штандот не веруваа дека такво нешто е можно. Сепак, неговиот автор, 42-годишниот Војо Ушевски, го доби специјалното признание од меѓународното жири на изложбата. Изумот, кој беше изложен под името "Турбина за движење на течности и предмети по природен пат", ќе предизвика енергетска револуција во светот, вели Ушевски.

- Со мојот изум "перпетуум мобиле", кој ќе може да движи и генератори и да произведува струја, ќе можеме да ги заборавиме јагленот и нафтата и нуклеарните електрани, и земјата ќе ја ослободиме да дише. Со него ќе го живееме животот почисто, како што природата го планирала тоа, а не како што правиме ние сега - нагласува Ушевски, кој по професија е полицаец.

Неговата машина се состои од голем барабан во кој циркулира вода и го движи, а движењето понатаму се пренесува на клипови, кои движат оски. Ушевски правел пресметки цели 10 години и вели дека машината може да функционира само според вистинските параметри, кои тој не ги запазил кај изложената макета. Барабанот се завртува, дел од водата паѓа и истекува под дејство на гравитацијата, а во други негови комори во тој период се впумпува повторно вода. Барабанот се врти, движењето се пренесува на клиповите и тие може да вртат и генератори и да придвижуваат и возила. Со работата на клиповите се создава кинетичка енергија со која се врши и впумпувањето вода назад во барабанот за да може машината и понатаму да работи. Машината произведува многу повеќе кинетичка енергија отколку што е потребно за враќањето на водата во барабанот и таа енергија може да се користи за многу намени. Водата се внесува само еднаш, а машината може да функционира бескрајно долго, тврди Ушевски, кој е роден во селото Русиново, Беровско, а подолго време живее во Скопје.

- Мојот "перпетуум мобиле" ќе му помогне на човештвото оти ќе биде достапен за секого и нема да биде скап. Верувам дека со него ќе влеземе во нова ера - вели тој.

Освен материјалот за изработка и водата, за машината не е потребно ништо друго. Гравитацијата врши се. Човек може само да седи и да гледа како на чист начин се создава струја, како се движат возила. Нема никакво загадување, а ако нешто се расипе, машината функционира така што може да се изврши поправка без таа да се запре, објаснува изумителот, кој е подготвен својот изум и ексклузивното право за производство на машината да и ги отстапи на државата.


Сашо Спасоски

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.