IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ти простувам...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ти простувам...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 37>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ти простувам...
    Испратена: 27.Октомври.2005 во 19:40
Kolku vi e lesno/tesko da gi izgovorite ovie dva zbora!?
 
Imam potreba da prostam nekomu
tesko se izgovaraat ovie dva zbora ...
kolku e tesko!?
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 19:56

tesko....zavisi so e rabotata, kolku ti zgresil, i kolku te povredilo toa....zavisi kako ti se cuvstvuvas....i isto taka kolkava ti e gordosta...

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
SINO Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SINO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 20:40
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Imam potreba da prostam nekomu
tesko se izgovaraat ovie dva zbora ...

kolku e tesko!?


Ако веќе имаш ПОТРЕБА да простиш некому тогаш прости му.
Лесно е. Мислам, за изговарање. Но фрката почнува после. Дали тоа што си го кажала е навистина така. Дали навистина си ми простила.
Има нешто што е дефинитивно вистина и тоа може секој од нас да го провери, па ќе се увери дека е така. Тоа е:

Се додека не си спремна да проговориш за нештата значи дека не си простила. Тогаш кога ќе проговориш, си простила.

Со други зборови:
Се додека молчиш и не можеш да разговараш за тоа што треба да го простиш, се дотогаш сеуште си лута, сеуште си повредена, сеуште не можеш да простиш. И тогаш, зборовите „Ти Простувам“ се многу тешки за изговарање.
Нешто сум збесната деновиве
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 20:43
brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot
Кон врв
angelce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2005
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 316
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 20:46
jas  gi pametam losite raboti i tesko prostuvam .Toa go smetam za mana
was ist los?
Кон врв
SINO Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SINO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 21:03
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot


Море добро што ти беше проблемот.
Како е сега?

Еве зошто ме интересира:

Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ....

Сега работите стојат вака, кај мене:
Сфатив дека никој не е толку битен за јас да си го расипувам сопствениот живот бавејќи се со работи кои не ми се пријатни, бавејќи се со бес, со идејата „ќе им докажам“ или „ќе им вратам“, бавејќи се „другите“.

Така дојдов до тоа дека ... им простувам ... и им посакувам прекрасен живот ... но од сега па натаму ... без мене ... простувам и заминувам ... НЕ од нив/неа/него ... туку заминувам КОН Се*е.

Изменето од SINO
Нешто сум збесната деновиве
Кон врв
angelce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2005
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 316
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 21:12

covecki e da segresi no ida seprostuva.

Eden od desette bozji zapovedi e da se prostuva

was ist los?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 21:48
Originally posted by SINO SINO напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot


Море добро што ти беше проблемот.
Како е сега?

Еве зошто ме интересира:

Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ....

Сега работите стојат вака, кај мене:
Сфатив дека никој не е толку битен за јас да си го расипувам сопствениот живот бавејќи се со работи кои не ми се пријатни, бавејќи се со бес, со идејата „ќе им докажам“ или „ќе им вратам“, бавејќи се „другите“.

Така дојдов до тоа дека ... им простувам ... и им посакувам прекрасен живот ... но од сега па натаму ... без мене ... простувам и заминувам ... НЕ од нив/неа/него ... туку заминувам КОН Се*е.


sea ke ti kazam....
loso e deka prostuvav brzo,ljugeto go pamtat toa i si igrat k*rtasak so mene deka znaat taka i taka ja ke im prostam......
mislam sigurno ima i nekoj raboti so ne gi prostuvam ama da dojde do toj stepen moras epten da mi zgresis
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 22:01

Originally posted by SINO SINO напиша:



Ако веќе имаш ПОТРЕБА да простиш некому тогаш прости му.
Лесно е. Мислам, за изговарање. Но фрката почнува после. Дали тоа што си го кажала е навистина така. Дали навистина си ми простила.
Има нешто што е дефинитивно вистина и тоа може секој од нас да го провери, па ќе се увери дека е така. Тоа е:

Се додека не си спремна да проговориш за нештата значи дека не си простила. Тогаш кога ќе проговориш, си простила.

Со други зборови:
Се додека молчиш и не можеш да разговараш за тоа што треба да го простиш, се дотогаш сеуште си лута, сеуште си повредена, сеуште не можеш да простиш. И тогаш, зборовите „Ти Простувам“ се многу тешки за изговарање.

ovde ti e se na mesto! vo pravo si!

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
SINO Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SINO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 22:14
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

sea ke ti kazam....
loso e deka prostuvav brzo,ljugeto go pamtat toa i si igrat k*rtasak so mene deka znaat taka i taka ja ke im prostam......
mislam sigurno ima i nekoj raboti so ne gi prostuvam ama da dojde do toj stepen moras epten da mi zgresis


Се надевам дека нема да доје до тука со луѓето кои ти значат.
Во тој случај е многу, многу потешко да се прости.
Ако ми „згреши“ комшијата што не ме викнал да одиме заедно на пазар, сигурно брзо ќе ми простам и веќе нема да го дружам, ама ако ми згреши некој многу битен во мојот живот ..... е тогаш ... е, тогаш е многу потешко ...
Нешто сум збесната деновиве
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 22:21
e taka,zavisi sto zgresil..mislam sekoj si ima svoja merka kade on odlucuva prostuvam ili ne!!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2005 во 22:28
Originally posted by SINO SINO напиша:


Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ...

Vo ova se pronajdov sebesi:)
SINO odamna te nemashe,mi nedostasuvaa tvoite komentari:))
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2005 во 13:18
Imam drugarka koja mnogu me povredi.Zaedno sme od mali noze!Se se sluci po mnogu godini druzenje!Ne mi se veruvase deka se sto si imavme kazano i se sto si imavme storeno edna za druga mozese za cas da padne vo voda.Mnogu me povredi...Mi trebase mozebi edna cela godina da povtoruvam deka i prostuvam za da se ubedam samata sebe si deka sum i prostila!Vi se veruva li!? Edna cela godina!Kakvo psihicko izmacuvanje!Sega veke mozam povtorno da zboruvam so nea i poveke ne mi smeta storenoto...
Кон врв
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2005 во 13:20
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot
 
 
Ova ne e problem Lou ova e doblest...blazesi ni sto te imame kako prijatel na forumov...pobogati sme!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 37>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.