Испечати | Затвори го прозорот

Ти простувам...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1938
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 15:33
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Ти простувам...
Постирано од: Barbika
Наслов: Ти простувам...
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 19:40
Kolku vi e lesno/tesko da gi izgovorite ovie dva zbora!?
 
Imam potreba da prostam nekomu
tesko se izgovaraat ovie dva zbora ...
kolku e tesko!?


-------------



Коментари:
Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 19:56

tesko....zavisi so e rabotata, kolku ti zgresil, i kolku te povredilo toa....zavisi kako ti se cuvstvuvas....i isto taka kolkava ti e gordosta...



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: SINO
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 20:40
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Imam potreba da prostam nekomu
tesko se izgovaraat ovie dva zbora ...

kolku e tesko!?


Ако веќе имаш ПОТРЕБА да простиш некому тогаш прости му.
Лесно е. Мислам, за изговарање. Но фрката почнува после. Дали тоа што си го кажала е навистина така. Дали навистина си ми простила.
Има нешто што е дефинитивно вистина и тоа може секој од нас да го провери, па ќе се увери дека е така. Тоа е:

Се додека не си спремна да проговориш за нештата значи дека не си простила. Тогаш кога ќе проговориш, си простила.

Со други зборови:
Се додека молчиш и не можеш да разговараш за тоа што треба да го простиш, се дотогаш сеуште си лута, сеуште си повредена, сеуште не можеш да простиш. И тогаш, зборовите „Ти Простувам“ се многу тешки за изговарање.

-------------
Нешто сум збесната деновиве


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 20:43
brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 20:46
jas  gi pametam losite raboti i tesko prostuvam .Toa go smetam za mana

-------------
was ist los?


Постирано од: SINO
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 21:03
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot


Море добро што ти беше проблемот.
Како е сега?

Еве зошто ме интересира:

Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ....

Сега работите стојат вака, кај мене:
Сфатив дека никој не е толку битен за јас да си го расипувам сопствениот живот бавејќи се со работи кои не ми се пријатни, бавејќи се со бес, со идејата „ќе им докажам“ или „ќе им вратам“, бавејќи се „другите“.

Така дојдов до тоа дека ... им простувам ... и им посакувам прекрасен живот ... но од сега па натаму ... без мене ... простувам и заминувам ... НЕ од нив/неа/него ... туку заминувам КОН Се*е.

-------------
Нешто сум збесната деновиве


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 21:12

covecki e da segresi no ida seprostuva.

Eden od desette bozji zapovedi e da se prostuva



-------------
was ist los?


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 21:48
Originally posted by SINO SINO напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot


Море добро што ти беше проблемот.
Како е сега?

Еве зошто ме интересира:

Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ....

Сега работите стојат вака, кај мене:
Сфатив дека никој не е толку битен за јас да си го расипувам сопствениот живот бавејќи се со работи кои не ми се пријатни, бавејќи се со бес, со идејата „ќе им докажам“ или „ќе им вратам“, бавејќи се „другите“.

Така дојдов до тоа дека ... им простувам ... и им посакувам прекрасен живот ... но од сега па натаму ... без мене ... простувам и заминувам ... НЕ од нив/неа/него ... туку заминувам КОН Се*е.


sea ke ti kazam....
loso e deka prostuvav brzo,ljugeto go pamtat toa i si igrat k*rtasak so mene deka znaat taka i taka ja ke im prostam......
mislam sigurno ima i nekoj raboti so ne gi prostuvam ama da dojde do toj stepen moras epten da mi zgresis

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:01

Originally posted by SINO SINO напиша:



Ако веќе имаш ПОТРЕБА да простиш некому тогаш прости му.
Лесно е. Мислам, за изговарање. Но фрката почнува после. Дали тоа што си го кажала е навистина така. Дали навистина си ми простила.
Има нешто што е дефинитивно вистина и тоа може секој од нас да го провери, па ќе се увери дека е така. Тоа е:

Се додека не си спремна да проговориш за нештата значи дека не си простила. Тогаш кога ќе проговориш, си простила.

Со други зборови:
Се додека молчиш и не можеш да разговараш за тоа што треба да го простиш, се дотогаш сеуште си лута, сеуште си повредена, сеуште не можеш да простиш. И тогаш, зборовите „Ти Простувам“ се многу тешки за изговарање.

ovde ti e se na mesto! vo pravo si!



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: SINO
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:14
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

sea ke ti kazam....
loso e deka prostuvav brzo,ljugeto go pamtat toa i si igrat k*rtasak so mene deka znaat taka i taka ja ke im prostam......
mislam sigurno ima i nekoj raboti so ne gi prostuvam ama da dojde do toj stepen moras epten da mi zgresis


Се надевам дека нема да доје до тука со луѓето кои ти значат.
Во тој случај е многу, многу потешко да се прости.
Ако ми „згреши“ комшијата што не ме викнал да одиме заедно на пазар, сигурно брзо ќе ми простам и веќе нема да го дружам, ама ако ми згреши некој многу битен во мојот живот ..... е тогаш ... е, тогаш е многу потешко ...

-------------
Нешто сум збесната деновиве


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:21
e taka,zavisi sto zgresil..mislam sekoj si ima svoja merka kade on odlucuva prostuvam ili ne!!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: maja
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:28
Originally posted by SINO SINO напиша:


Велат дека било тешко да простиш, уште потешко да заборавиш. Порано, за се*е можев да речам дека сум пример par excellance за горново: тешко простував уште потешко заборавав. (Баш имав добра меморија).
И денеска кога ќе се сетам на тоа како сум била повредена и дека брзо (гледано од оваа временска дистанца) сум простила ме фаќа нервоза и ми се разгорува бесот и тогаш станувам многу незгодна. Ми се чини дека никогаш нема да заборавам некои работи кои ме повредиле. Но, што со тоа, си велам ... Дали сакам да ги/го повредам? Одговорот е НЕ. Не сум осветољубива, не баш. Но затоа пак се „ждерам“ во се*е дека сум попустлива и се обвинувам дека сум недоволно ратоборна. Па после откао ќе излезам и од таа фаза, пак се разнежнувам и ... одиме понатаму ...

Vo ova se pronajdov sebesi:)
SINO odamna te nemashe,mi nedostasuvaa tvoite komentari:))

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 13:18
Imam drugarka koja mnogu me povredi.Zaedno sme od mali noze!Se se sluci po mnogu godini druzenje!Ne mi se veruvase deka se sto si imavme kazano i se sto si imavme storeno edna za druga mozese za cas da padne vo voda.Mnogu me povredi...Mi trebase mozebi edna cela godina da povtoruvam deka i prostuvam za da se ubedam samata sebe si deka sum i prostila!Vi se veruva li!? Edna cela godina!Kakvo psihicko izmacuvanje!Sega veke mozam povtorno da zboruvam so nea i poveke ne mi smeta storenoto...

-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 13:20
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot
 
 
Ova ne e problem Lou ova e doblest...blazesi ni sto te imame kako prijatel na forumov...pobogati sme!


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 13:23
Originally posted by angelce angelce напиша:

jas  gi pametam losite raboti i tesko prostuvam .Toa go smetam za mana
 
 
Da vo pravo si ...ova definitivno e maana,nosi samo negativna energija!
 
SINO pogore mnogu ubavo napisa za pozdrav e komentarot!
 
Ne vredi nikoj i nisto da se trosi vreme zaludno,eden e zivotot i kolku pobrzo naucime da prostuvame tolku povejke vreme ke imame za sebe!


-------------


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 14:21
mislam vaka
dzabe se muabeti dali treba da se prosti ili ne
dali nekoj prostuva lesno ili ne
dali sakame da prostime ili ne

sekoj covek CUSTVUVA dali treba da prosti ili ne
odnapred ne se znae nisto
ako CUSTVOTO ti kazuva PROSTI togas napravi go toa

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: devilish
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 18:24
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Originally posted by angelce angelce напиша:

jas  gi pametam losite raboti i tesko prostuvam .Toa go smetam za mana
 
 
Da vo pravo si ...ova definitivno e maana,nosi samo negativna energija!
 
Не е мана тоа е животно искуство и се вика памет за дру пат! Да не ти се потори иста грешка, да не дозволиш.
 
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

 
Ne vredi nikoj i nisto da se trosi vreme zaludno,eden e zivotot i kolku pobrzo naucime da prostuvame tolku povejke vreme ke imame za sebe!

Не можеш да научиш да простуваш, затоа што некои грешки се непростливи. Но добро е да не е човек злопамтило или осветољубив и да не си губи време во измачување за нешто што било и поминало.

 



Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 18:30
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

brzo prostuvam...toa mi bese sekoj pat problemot

 

 

Ova ne e problem Lou ova e doblest...blazesi ni sto te imame kako prijatel na forumov...pobogati sme!


tenk ju...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 18:32

lou dali mi prosti i mene!

P.S.ne mi odgovori na licnata poraka



-------------
was ist los?


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 23:00

Ima vistina i vo ona:

Vo ednoto uvo mi vleguva,a od drugoto izleguva...

Pa togas i nema potreba da prostuvas,a komu da prostuvas ako se si pustil da pomine pokraj tebe!?



-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Октомври.2005 во 23:13
Originally posted by angelce angelce напиша:

lou dali mi prosti i mene!


P.S.ne mi odgovori na licnata poraka



neli kazav deka brzo prostuvam........

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 29.Октомври.2005 во 23:05

sto se odnesuva do mene, na site im e prosteno, ne se ni zamaram so nikogo do tolku za da me pogodi nesto za koe sto bi sednal da razmisluvam i da tupam mozok... sto da kazam osven PLAY THE GAME



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 03.Ноември.2005 во 17:07
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

sto se odnesuva do mene, na site im e prosteno, ne se ni zamaram so nikogo do tolku za da me pogodi nesto za koe sto bi sednal da razmisluvam i da tupam mozok... sto da kazam osven PLAY THE GAME

 
Odlicno pravilo koga bi go primenuvale site bi nemalo bolka i taga


-------------


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 07.Ноември.2005 во 16:44

Bikoj ne moze da ne povredi onolku kolku sto samite mozeme da se povredime sebe,nikoj nemoze da ni go napriva ona sto samite si go pravime.

Pa zatoa covecki e da se gresi a angelski da se prostuva.

Toa e njagolemata doblest>

setete se samo na zborovite od isus:gospodi prosti im neznaat sto pravat.-mislam deka se e kazani!



Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 07.Ноември.2005 во 20:00
Да убаво кажано..Господи прости им незнаат што прават!

-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Ноември.2005 во 20:10

Sekoj od nas gresi...sekoj i na nas ni zgresil.Dali da se oprosti???

Da,definitivno.Mozebi toa e ona sto ne pravi blisku do "sovrsenstvoto"-prostuvanjeto!!!Toa ne doblizuva do "Bogovite"-davanjeto na vtora sansa!



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 07.Ноември.2005 во 21:06
prostuvaat samo onie sto vistinski cuvstvuvaat :)

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 08.Ноември.2005 во 18:15

Кога имам некој близок со кого се случило нешто за што би требало да му замерам знам дека тоа не е од него, туку од „нешто“ во него бидејќи го знам тој човек и знам дека сме биле пријатели. Ако ми е пријател само чекам да му помине „фазата“ без да се замерам, а ако е подалечен заборавам во истата секунда и не мислам ништо. Таа фаза секогаш поминува. Целиот процес го гледам и знам што ќе се случува, но сепак е болно и не е баш така лесно. Едно време товарот кој го носев од блиските пријатели беше толку голем што сакав да се откажам од сите луѓе на светов. Но кога се достоинствено ќе се издржи од секакви измислици, оговарања и навреди потоа доаѓа нешто како награда. Чувството за се*е е многу фино, а гледаш другите всушност уште повеќе те почитуваат иако не мора тоа со зборови да го кажат. Единствено ми смета што не успевам на нив да гледам онака светло како пред тоа. Би сакал сликата за нив да не ми се затемнува и исто така се припазувам бидејќи се покажале за нестабилни.



Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 08.Ноември.2005 во 18:23
ete uste e edn primer deka ne sekogas za se mozeme da razgovarame so priajtelite,deka ponekogas koma mislime deka nekoj ne raocaral,koga vrz sebe nosime tolku golem toavar a imame poterba da se ispocvedame nekomu zasto samo taka moze da ni olesni ete ti dobra pricina za na psiholog:)


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 08.Ноември.2005 во 18:33
Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

sto se odnesuva do mene, na site im e prosteno, ne se ni zamaram so nikogo do tolku za da me pogodi nesto za koe sto bi sednal da razmisluvam i da tupam mozok... sto da kazam osven PLAY THE GAME

 
Odlicno pravilo koga bi go primenuvale site bi nemalo bolka i taga

a ima li nekoja precka za da ne se primenuva???



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: sard
Датум на внесување: 09.Ноември.2005 во 00:50

Originally posted by nedopirliv nedopirliv напиша:

ete uste e edn primer deka ne sekogas za se mozeme da razgovarame so priajtelite,deka ponekogas koma mislime deka nekoj ne raocaral,koga vrz sebe nosime tolku golem toavar a imame poterba da se ispocvedame nekomu zasto samo taka moze da ni olesni ete ti dobra pricina za na psiholog:)

Тежина која е толку тешка и бара олеснување со исповед се само товарите на сопствените гревови, а кога се работи за туѓи гревови кон нас, значи ситуацијата со простувањето тогаш треба да се издржат и нивното исповедување некому во тој момент ќе значи „кукање“, слабост, предавство, оговарање.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Ноември.2005 во 00:52

Исповедта е најдлабока потреба на секој човек.

Затоа и во секојдневниот живот луѓето често ги кажуваат своите „тежини“ на своите блиски, но тоа не е исто. Човек не може да биде спасен од обичен човек.

Раната треба да се отвори од искусен лекар, да се очисти од гнојот, да се лекува и да се исцели. Така и исповедта. Исповедта направена преку духовниот отец е Света Тајна и како таква е наше отворање кон Бога. Наше барање помош и прифаќање на Божјата интервенција во нашиот живот преку словото (советите), молитвите и благословот на духовниот отец. Гревовите не смееме свесно да ги прикриваме, да се самооправдуваме, или да ги прикажуваме поблаго. Од таква исповед нема никаква полза.

Првото доаѓање на исповед повеќе има карактер на присоединување на човекот кон Црквата. Тогаш најчесто се исповедаат и простуваат најтешките гревови што нивните сторители ги одделуваат од Црквата. Гревот е егзистенцијално промашување, раскинување на нашата заедница со Бога, а не просто некој законски престап. Понатамошното одење на исповед има повеќе карактер на духовно раководство, што на сите ни е неопходно потребно.

За сите проблеми во духовниот живот, пак, треба да се советуваме со нашиот свештеник, а не да посетуваме бајачи и гледачи, бидејќи тоа е голем грев, со кој си нанесуваме огромна духовна штета, а создаваме и можност за душевно заболување. Нема никаква заедница помеѓу светлината и темнината

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 09.Ноември.2005 во 07:41

joj
mnogu dolgo za citanje

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: mia111
Датум на внесување: 09.Ноември.2005 во 09:17
zavisi ot goleminata na toa sto treba da go prostis.
ima nekoi raboti koi nemozeme taka lesno da gi prostime ne deka ne sakame-konkretno vo ljubovta ,tolku moze da se custvuvas povredena i skrsena sto ednostavno srceto ne vi dozvoluva da go napravite toa
no so tekot na vremeto mozebi ke izbledi taa bolka
vo mojot slucaj zamislete duri po pet godini mozev da mu prostam na covekot
sto me povredi tolku mnogu sto nemozev da zamislam deka toa moze da go napravi on sega e srekno ozenet i jas sum no site tie pet godini barase proska jas duri sega mozam da kazam deka mu prostiv.


Originally posted by Barbika Barbika напиша:

Kolku vi e lesno/tesko da gi izgovorite ovie dva zbora!?
 
Imam potreba da prostam nekomu
tesko se izgovaraat ovie dva zbora ...
kolku e tesko!?


-------------



Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 13.Ноември.2005 во 23:06
The image “http://ecards.mt.net.mk/Karticki/Iljutko.gif” cannot be displayed, because it contains errors.


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 18:25
Убава сликичка Синдирела!По сликата мечето како да кажува ти простувам ама уште сум љутко!Можно ли е тоа?

-------------


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 18:28
Тоа значи ---добро ако морааа-----


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 14.Ноември.2005 во 18:32
       Убаво ми се допаѓаааа!
 
 
 


-------------


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 16.Ноември.2005 во 17:39
Ти простувам затоа што чувствувам потреба да ти простам!
 
 


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 19.Ноември.2005 во 03:22
еј еј ејјјјјјјјјјјј, чекај бре нека дојде прочка, па после распуцај се

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 19.Ноември.2005 во 17:24
sekogas treba da se prostuva....sekogas...a toa sto sleduva ponatamu zavisi od pricinata...i od licnosta...

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 14:38
Prostuvam zatoa sto znam deka ne sum bezgresen i koga togas ke dojde vreme koga i jas ke treba da pobaram proska od nekogo

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 17:45
abe stalno prostvam.stvarno ne znam zs.imam eden drugar koj so mi rece deka sum bil premnogu dobar.to go slusnav letovo.i mi go povtorvese tolku mnogu pati so duri i stvarno si pomisliv taka.iako prethodno se smetav za mnogu los covek.abe ok e da si prostvime zaradi to so vo sekoj slucaj e da imas pojke ljugje so koi so mozis da zborvis odkolku so ljugje so koi na koi ke gledas so omraza.


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 19:31
Abe za toa deka si mnogu dobar te lazel toj cisto od k*rtoazija ama deka si golem ljutko jas ke ti kazam e toa treba da si go smenis i da prostuvas povekje i da pazis pred da zboris oti frleniot kamen ..... ja znaes pogovorkata neli

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 22:46
Простувам и ми простиле
Убаво чувство ,олеснувачко!
 
 


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 13:52

Простувам, и ми го начукаа, се научија така и сега постојано морам да им простувам



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 13:54
Немораш ако не сакаш,кој со сила бара убавина ако не е од срце тогаш не се важи!
 
 
 


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 13:55
море и  од срце и од душа и од мозок и од гради и од црн дроб, панкреас, бели дробови, бубрези, мочен меур... Од секаде простувам, ама тоа е... Секогаш барат повеќе и повеќе

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 13:57
Човечкото око е назаситно,а желбата уште поголема!
Се од те*е зависи!
 
 


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 13:59
Ехххх, ондак зашто да не им дозволм да си праат како им душа сака, кога се ненаситни, нека бидат такви, важно да се живее животот у најјако светло.. Еве јас на комшото колку време му велам комшо окото ти е ненаситно а не е тоа мојата свиња поде*ела, ама никако бе, нема шанси да убедиш чоек

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 14:02
Еееее тешко е да наметнеш некому своја теорија ,треба прво тој да сака да прифати,додека простувањето само од те*е зависи,важно е да е од се срце во спротивно исто како да не си простил.
 
 


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 14:03
абе све пробав верувај, дури и го начукав зашо обично тогаш све прифаќа, ама само џабе си фрлив пари по него за пиење... Не идееееее

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 18:00

Простувањето според мене не е толку тешка работа,бидејќи човекот кој те разбира неможеш никогаш да го изгубиш,но заборавот е тежок како олово....



-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 18:17
se setale dvajca najdobri prijateli niz pustina.odnenadez edniot na drugiot mu udril boks.ovaj udreniov zapisal na pesokta:"denes mojot najdobar prijatel me udri so boks".prodolzile ponatamu i naisle na oaza.koga toj udreniot sakal da se napiet od vodata padnal vo nejze i pocnal da se davit.togas negoviot drugar mu podal raka i mu go spasil zivotot.ovaj pat ovaj izgraviral vo kamen:"denes mojot najdobar drugar mi go spasi zivotot".i togas ovaj go prasal:"zs koga te udriv so boks zapisa vo pesok,a sega go izgravira ova na kamen",a ovaj mu rekol:"za da gi zaboravime losite raboti,a onie dobrite da ostanet zasekogas"
narodna prikazna


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 18:24

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

se setale dvajca najdobri prijateli niz pustina.odnenadez edniot na drugiot mu udril boks.ovaj udreniov zapisal na pesokta:"denes mojot najdobar prijatel me udri so boks".prodolzile ponatamu i naisle na oaza.koga toj udreniot sakal da se napiet od vodata padnal vo nejze i pocnal da se davit.togas negoviot drugar mu podal raka i mu go spasil zivotot.ovaj pat ovaj izgraviral vo kamen:"denes mojot najdobar drugar mi go spasi zivotot".i togas ovaj go prasal:"zs koga te udriv so boks zapisa vo pesok,a sega go izgravira ova na kamen",a ovaj mu rekol:"za da gi zaboravime losite raboti,a onie dobrite da ostanet zasekogas"
narodna prikazna

aman be znajs nesto drugo osven narodni prikazni i narodni pogovorki itn...????

P.S. super se....a i ovaa e epten zakon....

sega samo da ne pocnis da si prajs filmoj....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Barbika
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 18:27
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

se setale dvajca najdobri prijateli niz pustina.odnenadez edniot na drugiot mu udril boks.ovaj udreniov zapisal na pesokta:"denes mojot najdobar prijatel me udri so boks".prodolzile ponatamu i naisle na oaza.koga toj udreniot sakal da se napiet od vodata padnal vo nejze i pocnal da se davit.togas negoviot drugar mu podal raka i mu go spasil zivotot.ovaj pat ovaj izgraviral vo kamen:"denes mojot najdobar drugar mi go spasi zivotot".i togas ovaj go prasal:"zs koga te udriv so boks zapisa vo pesok,a sega go izgravira ova na kamen",a ovaj mu rekol:"za da gi zaboravime losite raboti,a onie dobrite da ostanet zasekogas"
narodna prikazna
 
 
Прв пат ја читам и премногу ја бендисав!Доста поучно и во суштина меѓуредови многу кажува!Филтерот на „нештата“ е мерило на моќта кај човекот колку тој може со добрите и лошите спомени да оди помнатаму!


-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 19.Декември.2005 во 21:26
besna e prikaznava, mi go smena mislenjeto

-------------
Точачиња.


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 20.Декември.2005 во 13:28
Простувам но не заборавам

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: kafka
Датум на внесување: 20.Декември.2005 во 13:37
Originally posted by babyy babyy напиша:

Простувам но не заборавам
i ja ne zaboravam, ne dozvoluvam vtor pat da treba pak da prostuvam

-------------
трократен победник на трките и еден од основачите на форумот


Постирано од: WORHOLL
Датум на внесување: 20.Декември.2005 во 13:37
...I JA...


Постирано од: maja
Датум на внесување: 20.Декември.2005 во 13:41
и јас

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 11:06
и јас тебе ...

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 14:27
Простено нека ти е


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 14:57
Ja na nikoj ne prostuvamLOLLOL


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 16:08
Jas sekogash prostuvam, no ne zaboravam ... dali i toa se vazi ??

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: pukanka
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 16:28
Koga ke mi zgresat ne se vozbuduvam premnogu, barem toa ne go pokazuvam....samo tie sto go napravile toa ne se svesni sto gi cekaBig%20smile
Golemo zlopamtilo sum i se smiruvam so mislata...."koga togas ke dojdat moite 5min."
 
Im prostuvam samo na lugeto sto premnogu gi sakam i pocituvam, posto znam deka i ako zgresile ne go napravile toa namerno!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 23:12
Простувањето е според мене - разбирањето. Разбирање на коренот, причината зошто некој направил нешто со што ме повредил, кој бил длабокиот мотив во него, а потоа причините. Кога ќе успеам тоа НАВИСТИНА да го разберам и осознаам длабоко во себе, тогаш е некако само по себе - простено. А тоа е најчесто кога раната е веќе излечена. Кога веќе не ме потресува, вознемирува, обзема.... Значи треба време....Се што е набрзина простено, не е простено. Тоа е мачкање очи, односно потиснување....На секоја болка и треба време да се одболува... Јас простувам и се трудам да - памтам, за да не се ставам повторно во слична ситуација, да бидам повредена. И ако пак ми се случи, пак простувам...Нормално, ова се однесува на луѓето кои ги сакам кои ми се длабоко во срцето. Со останатите се оди поедноставно, со помалку бранувања....барем се трудам:)


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 15:30
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Простувањето е според мене - разбирањето. Разбирање на коренот, причината зошто некој направил нешто со што ме повредил, кој бил длабокиот мотив во него, а потоа причините. Кога ќе успеам тоа НАВИСТИНА да го разберам и осознаам длабоко во себе, тогаш е некако само по себе - простено. А тоа е најчесто кога раната е веќе излечена. Кога веќе не ме потресува, вознемирува, обзема.... Значи треба време....Се што е набрзина простено, не е простено. Тоа е мачкање очи, односно потиснување....На секоја болка и треба време да се одболува... Јас простувам и се трудам да - памтам, за да не се ставам повторно во слична ситуација, да бидам повредена. И ако пак ми се случи, пак простувам...Нормално, ова се однесува на луѓето кои ги сакам кои ми се длабоко во срцето. Со останатите се оди поедноставно, со помалку бранувања....барем се трудам:)
 
Predobro objasneto se najdov vo ova!Smile


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 21:43
mozebi nekogas i ke brostam, no da zaboravam..... NIKOGASSmile

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: Alma
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 22:41
 PROSTUVAM AMA NA PROCKA A I PODOBRO DA NE MI GRESAT


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 22:50
eeeeeee
 da ne bese taa procka, pola makedonija nemase da si pravi muabetLOLLOL


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: ninaa
Датум на внесување: 26.Октомври.2006 во 11:24
mozam da prostam ... ama vo srceto mi ostanuva rana Cry

-------------
nina


Постирано од: nikola2101
Датум на внесување: 26.Октомври.2006 во 12:21
prostuvaneto kako takvo ne e tesko da se izgovori , poteski se posledicite posle toa , ti kazuvam od sopstveno iskustvo sum prostil i na kraj ispadalo poloso , pa zatoa moj sovet prvo ubavo razmisli pred da prostis i vidi dali navistina te zasluzuva


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Октомври.2006 во 00:38

GOSPOD prostuva,..........................jas NE!



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 01:50
Ti prostuvam ... i te razbiram... i bidejki te sakam ... te osloboduvam 

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 02:42
Човечки е да се простува 

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Jelena
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 04:30
Vopsto ne mi e tesko da prostam nekomu, megutoa samo dokolku pocuvstvuvam deka toj nekoj navistina se pokajal sto me povredil.
a na edna ista osoba nikogas ne prostuvam dvapati...buntovnickata priroda ne mi dozvoluv....za vtor pat sakam odmazda.


-------------


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 22:08
ma ne prostuvam vece nisto.... preku glava mi e od se...
znam deka e covecki da se gresi, ama ete, ne mozam vece vaka da izdrzam samo da prostuvam na nekoj


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 23:10
Jas na nikoj ne sum se nalutil pa i na nikoj netreba da mu prostuvam LOLLOL

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 17:06
јас секогаш простувам... барем флипси си знајт LOL

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 17:46
Ја не простувам брзо..... Многу сум злопамтилоSmile....Али тоа не важи и за глупости.... Значи сепак зависи од тоа што треба да простам.... Али понекогаш и да простам сепак ми останува тоа у глава и после го искористувам у моја полза.... Многу сум лоша а????Big%20smile

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 17:48
Originally posted by plavusa plavusa напиша:

јас секогаш простувам... барем флипси си знајт LOL


Znam znam, super licnost e Plavusa, site treba da prostuvaat, bidejki ЧОВЕЧКИ Е ДА СЕ ПРОСТУВА


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: maja
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 19:02

Originally posted by plavusa plavusa напиша:

ЧОВЕЧКИ Е ДА СЕ ПРОСТУВА
Da tochno covechki e da se prostuva, no do onoj moment koga licnosta povtorno e nepopravliva vo svoite greshki i istite povtorno gi zapocnuva.Togash DOSTA E!Kolku i da se bara proshka, ne vredi posle vtora, treta dadena shansa

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 22:20
da, ama i covecki e i da se gresi........

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 23:10
аа нее зависи кога мозе и треба да се прости!!!!

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 12:06
Tesko e prostuvanjeto ,no zatoa e golema umesnost od srce da prostis posebno na onoj koj do bolka ti zgresil!


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 12:11
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Originally posted by plavusa plavusa напиша:

јас секогаш простувам... барем флипси си знајт LOL


Znam znam, super licnost e Plavusa, site treba da prostuvaat, bidejki ЧОВЕЧКИ Е ДА СЕ ПРОСТУВА
ClapClapClap  Wink taka e flipsi!!! Big%20smile

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: maja
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 12:56

Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

Tesko e prostuvanjeto ,no zatoa e golema umesnost od srce da prostis posebno na onoj koj do bolka ti zgresil!
Do bolka uf ova e premnogu bolno za da se prosti..., ako sum mu znacela i me cenel kako licnost NIKOGASH nemal ili nemala da me povredi do bolka.Nema da prostam zosto vaka se podgazuvam sebe kako licnost kako da sum zavisna od nea/nego a veke me strozil/la.Nema da prostam kolku i da e covechki, podobro bi bilo toj/taa covechki da razmislile za postapkite koi gi pravele na vreme pred da nastapi bolkata koja ja nanele.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 13:04
Ne si vo pravo so ova sto go napisa nema na nea/nego (seedno sto e covek e) da i bide polesno ili potesko tuku ti nema vo son da se prevrtuvas zatoa sto proskata ne znaci zaboravanje tuku znaci olesnuvanje na dusata!

Prosti mi majko...prsteno ti e cedo!Tolku ednostavno,a sonot miren!


Постирано од: maja
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 13:23
Koga se raboto majka dete e sosem drugo.Proshka od nekoj koj mi zadal bolka hmm toj ke ima nemiren son so negovata zla namera ne jas

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 23:11
Ke ima nemiren son samo ako e svesen sto napravil.

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 12:33
Treba premnogu da e izopacen za da ne e svesen deka povredil nekogo...ama imas pravo ima i takvi licnosti.Confused
Mislata mi e sledna TE POVREDUVAAT ONOLKU KOLKU KE IM DOZVOLIS,ne mora da prostis nikoj ne go bara toa od tebe so sila da go storis ,srceto go kazuva vistinskiot moment.
Prostuvam i ne se zamaram poveke so minatoto,zatoa sto toa vlece i kocnica so sebe koja ne ti dava da odis ponatamu bez tie "crni damiki".Zavisi od goleminata,od tezinata i od toa kolku moze covek da prostuva.
Pamtenjeto na nesto sto e loso nosi samo negativna energija,a se osloboduvate samo togas koga prostuvate. Wink


Постирано од: l_dijana
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 13:01
 Najcesto prostuvam, no sekoj pat posle toa si vikam deka ova e posleden pat nekpoj da si igra majtap so mene. Zast za da se nalutam treba stvarno nekoj da preteraWink

-------------
   DIJANA


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 11:27

Kako prvo vie ako zborite za prostuvanje ne znaete sto toa zna4i!

Ako sakas da nai4is kako da prostuvas mores da bides povreden i da znaes kako e pred da povredis nekogo drug a posle da mu prostis


-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 12:04
Originally posted by zupan zupan напиша:

Kako prvo vie ako zborite za prostuvanje ne znaete sto toa zna4i!

Ako sakas da nai4is kako da prostuvas mores da bides povreden i da znaes kako e pred da povredis nekogo drug a posle da mu prostis


Iskustvoto go pravi pojak covekot...ocigledno e deka sopstvenoto iskustvo e najgolemo i prostuvanjeto so nego si vlece tezina...,no zupan ne veruvam deka postoi bezgresen covek sekoj ponekade zgresil i prostil ili mu bilo prosteno.Ne navleguvam za nekoi golemi nesta za koi mozebi ti aludiras ne bi sakala da se najdam na toa mesto i vo toa vreme...ima nesta koi navistina se neprostlivi ,a uste pomalku covek moze da gi otrgne od mislite za da si ja izbrise tezinata.
Ovdeka se pobivam samata sebe si so teorijata deka te povreduvaat onolku kolku ke im dozvolis da te povredat ,a toa e kade sto ima sila nema pravdina!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 01:23
Originally posted by brza brza напиша:

GOSPOD prostuva,..........................jas NE!

    TOKMU TAKA!!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: engie
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 01:26

Moze ke prostam ama nema da zaboravam.



-------------


Постирано од: dafina glasovik
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 01:38
pred okolu 5 god ja ne znaev da prostam na covekot sto me stvoril.mojata bandoglavost ne mi dozvoli nitu na smrtna postela da mu prozboram.koga pred 7 mes. mi se javia na telefon deka tatko mi pocinal jas  zaplakav.ednoto oko placese za nego a dr.barase proska od nego za toa sto nikogas ne najdov sila da mu orostam.JAS I SE USTE MU NEMAM OPROSTENO ZATOA STO NE MOZAM DA ZABORAVAM.A EDNOTO BEZ DRUGOTO NE ODI.CryCryCryCryCry

-------------
VASA SOVRSENO LUDA DAFNI


Постирано од: engie
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 01:46

Za mene  "ne zaboravam" e poveke u smisla deka vo idnina na toj covek ke gledam se rezerva, sakala nekela nema da mozam potpolno da mu veruvam.Ne ja drzam ljutinata i ne sum gorda , ama ete ne mozam potpolno da se opustam i da mu vruvam kako porano.

 
Inaku bas mi e zal za tvojot slucaj...jas veruvam deka sekoj roditel im prostuva na svoite deca, pa kolku i da se ljuti ili gordi. Ne e seuste kasno da prostis.


-------------


Постирано од: marinka
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 20:08
forgive,but never forget...

-------------
Denot mi e mal za moite cekori,nokta e premala za moite misli...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk