IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5859606162 74>
Автор
Порака
Spiridon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Spiridon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 00:50
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

јас пак имам друга перцепција - некој Македонците ги дели на Антички и Славјански поради некаква цел,сака да ја нагласи старата советска пропаганда за сеславјанство со цел да се откажеме од нашето духовно и крвно наследство МАКЕДОНСКО - ни античко ни славјанско туку само едно и единствено МАКЕДОНСКО


Апсолутно погрешно.Да не речам смешно размислување.И тотално е небитно што во Македонија одредена група луѓе решиле да ја искривуваат историјата,убедувајќи не дека сме Антички Македонци.Тоа што за цел свет е вистина-за вас е лага.Сите се будали,ние сме паметни.Веројатно знаеш кој тип на луѓе(во случајов народи) така размислуваат..
Ние сме Словени,целата наша историја се базира на Славјанството,а вас *ново* приучените историјата брзо ќе ве заборави.

Немојте да се плашите од писмени.
Немојте да се плашите ни од неписмени.
Плашете се од полуписмени.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 01:00
И Пулевски исто гоо заборави историјата,а и оние од Македонската лига 1880 година.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 11:59
Значи пак да повторам за да не се прави грешка - почетокот на целиот проблем меѓу античноста и славјанството е самото славјанство - кога ке научат сите оние кои во последниот период од 100 год. планираа да направат една славјанска раса од политички причини за голема славјанска држава дека славјанството денес е неиздржлив историски феномен ке разберат дека такво нешто како антички и словенски не постојат - дека Македонците се еден ист народ како во периодот пред христос така и во периодот по христоснамигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:03
ne ima 300 miliona
hehe ima vreme, kje si dojde se na svoeto mesto
nie sme cuvari na imeto, taka da eden den 300 te milioni kje ni se zablagodarat
jbg sme cuvari i zatoa i kje si go platime danokot
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:09
Originally posted by Spiridon Spiridon напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

јас пак имам друга перцепција - некој Македонците ги дели на Антички и Славјански поради некаква цел,сака да ја нагласи старата советска пропаганда за сеславјанство со цел да се откажеме од нашето духовно и крвно наследство МАКЕДОНСКО - ни античко ни славјанско туку само едно и единствено МАКЕДОНСКО


Апсолутно погрешно.Да не речам смешно размислување.И тотално е небитно што во Македонија одредена група луѓе решиле да ја искривуваат историјата,убедувајќи не дека сме Антички Македонци.Тоа што за цел свет е вистина-за вас е лага.Сите се будали,ние сме паметни.Веројатно знаеш кој тип на луѓе(во случајов народи) така размислуваат..
Ние сме Словени,целата наша историја се базира на Славјанството,а вас *ново* приучените историјата брзо ќе ве заборави.

Немојте да се плашите од писмени.
Немојте да се плашите ни од неписмени.

даПлашете се од полуписмени.
apsolutno...ispravno !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:12
Originally posted by brza brza напиша:


Немојте да се плашите од писмени.
Немојте да се плашите ни од неписмени.

даПлашете се од полуписмени.
apsolutno...ispravno !да[/QUOTE]

Со ова и јас се согласувам - времето ке каже кој е полуписмен или заблуден по Стаљинизмот - тој го измислил славјанизмот на крај краеванамигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:16
eh spiridone

cela istorija na Rusite, Poljacite, Slovacite,Cehite, slovencite, srbite.... se bazira vrz
Slavjanstvoto,,, no prasanje e do koga....ti kako da ne si svesen sto se slucuva... polemikite za postoenje na slovenite ne gi zapocnavme nie sega i vo makedonija,,, toa pocna vo 1870 vo tie zemji i kje prodolzi....
takva teorija za pojava na pleme od 50 milioni vo 6 vek e neodrziva
nitu milion politicki istoriski knigi ne mozat da ja odrzat taa laga vo idnina

inaku zabludata e od GERMANSKO POTEKLO... id nivnite interesi od pred 200 godini




Изменето од anakin - 18.Јануари.2010 во 12:20
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:49
hahahah.... toa pocna vo 1870 vo tie zemji i kje prodolzi....


...koga?!изненадување.. a kolku ima od togash , antichki brate?збунетост.....140 godini!!...mnogu be im trebalo...a i ne gledam shto dokazale i pokazale za,...samo vek ipol!намигнување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 12:55
pa normalno deka e taka
oti germanskata fikcija pocna da im odgovara na rusite i niven blok
sega posle 1990 vekje pocna da ne im odgovara na tie drugi zemji
pa kje si ostanat sami rusite

interesna mi e wikipedija na tie drzavi
imaat za rimjanite 100 stranici ispisani
a za demek nivno pleme odvaj pola strana



Изменето од anakin - 18.Јануари.2010 во 12:56
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Spiridon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Spiridon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 03:40
И бидете Антички Македонци.Се до еден ден...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 12:39
Фала - ке си бидеме
Кон врв
Redgun Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Redgun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 21:27
И едно и Друго!

Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE
Кон врв
MySelfme Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MySelfme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:53
Pa ne moze da se opredeli dali toa ili toa...
Ja kako sto znam pred da dojdat Slovenite na
Balkanot tuka ziveele antickite narodi, i koga
ovie dosle so tek na vreme doslo do pretopuvanje
do mesanje...
NOTHING NEVER ENDS...

Kakov paradoks!!!Sovrsenata ljubov e onaa sto ne pravi nesrecni.

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:06
Originally posted by MySelfme MySelfme напиша:

Pa ne moze da se opredeli dali toa ili toa...
Ja kako sto znam pred da dojdat Slovenite na
Balkanot tuka ziveele antickite narodi, i koga
ovie dosle so tek na vreme doslo do pretopuvanje
do mesanje...




Античките народи живееле во Антиката .
Словените не дошле на Балканот во Антиката .

АНТИКА !
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5859606162 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.