IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3334353637 74>
Автор
Порака
Соловиев Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Соловиев Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 17:35
Ни едно,ни друго.
(Се моли непознатиот фактор одговорен за снемвање на овој потпис да не изводи)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 22:40
Originally posted by Ванчо Михајлов Ванчо Михајлов напиша:

Makedoncite se sloveni kako nas Bugarite, a imat i anticka makedonska krv ama taa e Grcka.


Од каде Бугарите словени и како може Грците да бидат Македонци или обратно
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 02:48
Abe luge...   Vizantija postoela sega pred okolu 600-700 godini, pa veke ne se znae kade se i koi se nivni naslednici, a ovde sakate da tvrdite deka ste naslednici na nekoj narod od pred 2300 godini... Pa toa e tolku smesno sto doaga i do placenje...   Makedonija postoela samo kako teritorija, obelezje, toponim na karta koja ja pravele Elinite i nisto poveke... Sekoj bil narekuvan po mestopolozbata kade sto zivee, pa taka i Aleksandar Makedonski...   
A nasite predci SLOVENITE se naselile na ovoj MAkedonski bibliski prostor i samite tie bile nareceni Makedonci po mestopolozbata kade ziveele... E posle mnogu godini pocnuvaat naciite da stanuvaat se povazni vo svesta na lugeto, pa taka se formirala i nasata Makedonska nacija...
I denes nekoj se rodil pred 18 ili 20 godini i razbral deka tamu nekoj pred 2300 godini go vikale Makedonski i toj odma se poistovetuva so nego... Pa toa e blamaza... javna blamaza...

Изменето од DelijaSkopje - 24.Јули.2009 во 02:48
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 08:52
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

I denes nekoj se rodil pred 18 ili 20 godini i razbral deka tamu nekoj pred 2300 godini go vikale Makedonski i toj odma se poistovetuva so nego... Pa toa e blamaza... javna blamaza...


KONSTATACIJATA E SOSEMA NA MESTO.

NO, ne e tocno deka "RABOTITE NE SE ZNAAT", SE, SE ZNAE, SE E ZAPISANO, OD DALECNATA ANTIKA PA SE DO DENES.

PRASANJETO E KOLKU SME SPREMNI DA JA SOGLEDAME PRAVATA VISTINA.

KOLKU SME SPREMNI DA GI SOGLEDAME FAKTITE, I ISTITE DA GI POCITUVAME.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 10:56
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Abe luge...   Vizantija postoela sega pred okolu 600-700 godini, pa veke ne se znae kade se i koi se nivni naslednici, a ovde sakate da tvrdite deka ste naslednici na nekoj narod od pred 2300 godini... Pa toa e tolku smesno sto doaga i do placenje...   Makedonija postoela samo kako teritorija, obelezje, toponim na karta koja ja pravele Elinite i nisto poveke... Sekoj bil narekuvan po mestopolozbata kade sto zivee, pa taka i Aleksandar Makedonski...   
A nasite predci SLOVENITE se naselile na ovoj MAkedonski bibliski prostor i samite tie bile nareceni Makedonci po mestopolozbata kade ziveele... E posle mnogu godini pocnuvaat naciite da stanuvaat se povazni vo svesta na lugeto, pa taka se formirala i nasata Makedonska nacija...
I denes nekoj se rodil pred 18 ili 20 godini i razbral deka tamu nekoj pred 2300 godini go vikale Makedonski i toj odma se poistovetuva so nego... Pa toa e blamaza... javna blamaza...



Се точно се энае - эа Виэантија,эа Македонија - се има точно эапишано по енциклопедиите историски.
СЛОВЕНИТЕ кога се населиле тука на Балканот,посебно во Македонија начекале мирољубив МАКЕДОНСКИ народ тука при што се эближиле и эапочнале эаеднички да живеат - е тоа се нашите предци и бламажа е да не се энаеш што си и од каде си,да немаш корен при што нормално треба и да се обраэуваш малку,да прочиташ варијации на раэни автори како домашни така и странски а не да живееш само со литературата Југословенска и сеуште да тврдиш дека си Југословен(србин)
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 13:34
Booqie... Eve i bugarov ti se smee... Daj be dosta so tie gluposti... Mene mi vikas deka ne si go znam korenot...??? Pa jas sum toj sto tebe ti velam da si go spoznaes i gordees na svoeto SLOVENSKO poteklo...

I uste ednas po kojznae koj pat...!!!    SLOVENITE DOSLE OKOLU 6 VEK... A ANTICKITE MAKEDONCI POSTOELE OKOLU 3 VEK PRED NASA ERA... ZNACI TOA E OTPRILIKA 900 GODINI DOLG PERIOD...   VO TIE 900 GODINI TUKA SE NASELUVALE SEKAKVI NARODI, TAKA DA KOGA DOSLE SLOVENITE NASLE RAZLICNI NARODI , SAMO NE ANTICKI MAKEDONCI...   
( TIE ANTICKI MAKEDONCI USTE TOGAS VEKE BILE ISTORIJA I ZA SAMITE NARODI KOJ ZIVEELE NA BALKANOV, PA I ZA SLOVENITE )

Ajde kazi mi zosto Kiril i Metodij se narekuvale sloveni i si go obrazuvale svojot slovenski narod na ovie prostori... A ziveele na SAMO nekolku stotici godini od naseluvanjeto na Slovenite vo Makedonija i nikogas, ama bas nikogas vo svoeto ucanje ne gi spomnuvale Antickite Makedonci, bidejki i za niv toa bilo nekoe davno minato i nekoj drug narod... ANTICKI...
Odgovori mi zosto bilo toa taka...?
Odgovori mi zosto site damnesni patepisci od Francija , Anglija i od drugi zemji koga pisuvale za ovoj narod ovde kazuvale edno isto... citiram.... -   "...narodot koj tuka zivee e miroljubivo naselenie koe samo se narekuva SLOVENSKO... Ovie luge od slovensko poteklo se vredni rabotlivi luge se zanimavaat so stocarstvo, zemjodelie... itd...itd...

Samo nemoj da mi kazes deka i togas nekoj vrsel asimilacija i prinuda taka da se narekuvaat... Razberi... Antikata e nesto damnesno, mnooogu damnesno... Nemozes da najdes nikakov dokaz, bidejki se e veke najdeno... Pa nie nemame nikakov artefakt od toa vreme, nikakov HRAM ili nesto drugo od toa vreme... stvarno ova e veke sramota za Makedonskiot narod...

Изменето од DelijaSkopje - 24.Јули.2009 во 13:41
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 15:09
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Abe luge...   Vizantija postoela sega pred okolu 600-700 godini, pa veke ne se znae kade se i koi se nivni naslednici, a ovde sakate da tvrdite deka ste naslednici na nekoj narod od pred 2300 godini... Pa toa e tolku smesno sto doaga i do placenje...   Makedonija postoela samo kako teritorija, obelezje, toponim na karta koja ja pravele Elinite i nisto poveke... Sekoj bil narekuvan po mestopolozbata kade sto zivee, pa taka i Aleksandar Makedonski...   
A nasite predci SLOVENITE se naselile na ovoj MAkedonski bibliski prostor i samite tie bile nareceni Makedonci po mestopolozbata kade ziveele... E posle mnogu godini pocnuvaat naciite da stanuvaat se povazni vo svesta na lugeto, pa taka se formirala i nasata Makedonska nacija...
I denes nekoj se rodil pred 18 ili 20 godini i razbral deka tamu nekoj pred 2300 godini go vikale Makedonski i toj odma se poistovetuva so nego... Pa toa e blamaza... javna blamaza...




Во 67 година, Свети Павле бил осуден на смрт и егзекутиран во Рим. Од овде се смета дека Свети Павле бил римски државник бидејќи само римските граѓани биле егзекутирани на таков начин....

Се знае кој бил на овие простори и кој останал...

По враќањето во Ерусалим, во почетокот неговите истомисленици се сомневале во него, неверувајќи му. На своето прво мисионерско патување, бил испратен од страна на Барнаба, кој претходно го внесол во заедницата на Ерусалимската црква. Проповедал во Антиохија, Киликија, Кипар, Ефес, Атина, Македонија, Коринт и Шпанија. Обично за Свети Павле се споменуваат четири мисионерски патување, со кој тој првин во саботите влегувал во синагога за да на евреи|евреите им го сподели евангелие|евангелието, но кога почнале евреите да не го прифаќаат и не го пуштаат во нивните храмови, тој им се обраќал и на поганите.

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5

Ако по 600 години доаѓаат словените....

The early Slavs were a diverse group of tribal societies in Migration Age Europe whose tribal organizations created the foundations for today’s Slavic nations.[1] Although it is not until the sixth century AD that literary sources first mention the name Slavs, yet, by this time, sources reported that Slavs inhabited a vast area of central-eastern Europe, and were to spread even further over the next two centuries...

Historical evidence
In historical literature, the tribal names Antes, Sclaveni and Venethi have been connected with early Slavic peoples. The earliest clear reference to the ethonym Slav does not occur until the sixth century of the Common Era. Nevertheless, attempts have been made to identify the Slavs, or their ancestors, with earlier groups. The Soubenoi mentioned by Ptolemy in the second century A.D. have often been deemed to have been Slavs, their name having originally been Sthlavanoi - a distorted form of Slovenoi. They lived in Samartia, north of the Alans. Another tribe linked with Slavs were the Venethi mentioned by writers such as Pliny the Elder, Ptolemy and Tacitus[4]. They occupied the area between the Oder and Vistula river basins. Although Tacitus listed the Venethi as a Germanic tribe, in his Getica, Jordanes, several centuries later, stated that they were Slavic[5], although it is far from certain that they were referring to the same people. The third major ancient Slavic group, the Antes, were mentioned as early as the first century A.D by Pliny the Elder (Natural History). Counted amongst the ranks of Sarmatian and Scythian tribes, they occupied the open steppe north of the Black Sea[6]. Jordanes' Slavic Antes were said to dwell along the northern curve of the Sea of Pontus- from the Dniester to the Dnieper.

Both writing in the mid-sixth century, Jordanes and Procopius provide the first indisputable reference to the Slav ethonym, in the form Sclavenoi. Jordanes writes that their land stretched from the town of Noviodunum, to the river Dniester, then northward to the Vistula river. He adds that the Sclavenoi, Antae and Veneti were but one people. In his work De Bellis, Procopius also links the Sclavenoi and Antes, being two barbarian tribes speaking the 'same' language and bearing a similar appearance, living just north of the River Ister (Danube). He adds that they were originally one people, called Sporoi[7]....

http://en.wikipedia.org/wiki/Early_Slavs#cite_note-6

За каква библиска ЗЕМЈА говориш ако немало народ? Св. Павле им говорел на дрвјата, камењата, птиците или на народот Македонски во Македонија?











Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 15:27
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Booqie... Eve i bugarov ti se smee... Daj be dosta so tie gluposti... Mene mi vikas deka ne si go znam korenot...??? Pa jas sum toj sto tebe ti velam da si go spoznaes i gordees na svoeto SLOVENSKO poteklo...

I uste ednas po kojznae koj pat...!!!    SLOVENITE DOSLE OKOLU 6 VEK... A ANTICKITE MAKEDONCI POSTOELE OKOLU 3 VEK PRED NASA ERA... ZNACI TOA E OTPRILIKA 900 GODINI DOLG PERIOD...   VO TIE 900 GODINI TUKA SE NASELUVALE SEKAKVI NARODI, TAKA DA KOGA DOSLE SLOVENITE NASLE RAZLICNI NARODI , SAMO NE ANTICKI MAKEDONCI...   
( TIE ANTICKI MAKEDONCI USTE TOGAS VEKE BILE ISTORIJA I ZA SAMITE NARODI KOJ ZIVEELE NA BALKANOV, PA I ZA SLOVENITE )

Ajde kazi mi zosto Kiril i Metodij se narekuvale sloveni i si go obrazuvale svojot slovenski narod na ovie prostori... A ziveele na SAMO nekolku stotici godini od naseluvanjeto na Slovenite vo Makedonija i nikogas, ama bas nikogas vo svoeto ucanje ne gi spomnuvale Antickite Makedonci, bidejki i za niv toa bilo nekoe davno minato i nekoj drug narod... ANTICKI...
Odgovori mi zosto bilo toa taka...?
Odgovori mi zosto site damnesni patepisci od Francija , Anglija i od drugi zemji koga pisuvale za ovoj narod ovde kazuvale edno isto... citiram.... -   "...narodot koj tuka zivee e miroljubivo naselenie koe samo se narekuva SLOVENSKO... Ovie luge od slovensko poteklo se vredni rabotlivi luge se zanimavaat so stocarstvo, zemjodelie... itd...itd...

Samo nemoj da mi kazes deka i togas nekoj vrsel asimilacija i prinuda taka da se narekuvaat... Razberi... Antikata e nesto damnesno, mnooogu damnesno... Nemozes da najdes nikakov dokaz, bidejki se e veke najdeno... Pa nie nemame nikakov artefakt od toa vreme, nikakov HRAM ili nesto drugo od toa vreme... stvarno ova e veke sramota za Makedonskiot narod...


Свети Кирил и Методиј имале задача да го “просветлат“ словенскиот народ за да го научат христијанството преку СЛОВОТО и тоа е почетокот на кирилицата....

Свети Кирил и Методиј ( старословенски јазик: Кѷриллъ и Меѳодїи) биле византиски браќа родени во Солун во деветиот век,[кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата Апостоли на Словените. Тие се заслужни за изумување на глаголицата, првата азбука искористена да се препише старословенскиот јазик.[7] По нивната смрт, нивните ученици ја продолжуваат нивната работа и дејност помеѓу Словените. Двајцата браќа се почитувани во Источната православна црква како светци со титулата Еднакви со Апостолите. Во 1880, Папата Лав XIII ја вовел нивната слава во календарот на Римокатоличката црква. Во 1980, Јован Павле Втори ги прогласил за ко-патрони на Европа, заедно со Бенедикт Нурсијски...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2._%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB_%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%98

Значи, ги учеле “дојденците“ на културен развој и секако христијанството. Ако знаеме дека Константин (византиски цар) е темелот на христијанството во Европа, а Македонија е дел од тоа визнатиско царство, како можеш да негираш на постоење на Македонизмот на овие простори?
Со самото тврдење дека нема антички македонци туку Хелени, ти го негираш битието на овој народ, ако по тебе овој народ е 100% словенски дали мислиш и ти како Бугарите дека сме ние дело на Тито?

Да пробам да одам по некаква си логика:

1. Велиш не постои античка Македонија- ако не постои тогаш не постои ниту Александар Македонски.

2. Тврдиш дека античките македонци се хелени- по твојата теза сме грци.

3 Ако македонците се словени - дали укажува дека Бугарската теза за Титова нова нација наречена Македонци сме ние?

4 Ако самиот се декларираш како македонец тогаш ме интересира да бидеш искрен и да кажеш, дали мислиш дека Македонската нација воопшто не постои или е уште една пропаганда од северот за некаков си пан славенизам?

Изменето од Buggyman - 24.Јули.2009 во 15:28
Homo homini lupus est...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 16:35
Тоа да но сепак ние си знаеме кои сме и што сме,горд сум што денешниве деца барем ја учат вистината која е напишана од Македонци за следните Македонски генерации а не како порано да учиме разно разни туѓи теории за некакви братски народи кои всушност на крај се испоставува дека ни се најголеми душмани,окупатори и креатори на Македонски голготи
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 16:44
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:



1. Велиш не постои античка Македонија- ако не постои тогаш не постои ниту Александар Македонски.

2. Тврдиш дека античките македонци се хелени- по твојата теза сме грци.

3 Ако македонците се словени - дали укажува дека Бугарската теза за Титова нова нација наречена Македонци сме ние?

4 Ако самиот се декларираш како македонец тогаш ме интересира да бидеш искрен и да кажеш, дали мислиш дека Македонската нација воопшто не постои или е уште една пропаганда од северот за некаков си пан славенизам?


Epa eve nekako da ti razjasnam...

1. Ne velam deka ne postoela Anticka Makedonija, tuku deka ne postoela kako nacija... Postoela kako oblast isto kako i Tesalija, Sparta, Epirusia itd...itd...

2. Da...    Jas tvrdam deka tie Anticki Makedonci se Heleni isto kako i Spartancite , Tesalijcite idrugite, NO PO TVOJATA TEZA DEKA SME NIVNI POTOMCI ISPAGAME DEKA SME GRCI... Po mojata ne sme Grci bidejki sme SLOVENI...

3. Tito ne ja stvoril Makedonskata nacija, taa postoela i pred nego... Tito samo i dal mesto vo negovata SFRJ... A nasata nacija postoi od poodamna, a najveke se spomnuvame kako Makedonska nacija od Krste Petkov Misirkov pa navaka...

4. Jas sum Makedonec i Makedonskata nacija postoi se dodeka i eden taka se izjasnuva... A jas se izjasnuvam taka, togas Makedonskata nacija postoi...



p.s.   Neznam dali si zadovolen od odgovorite, no toa i toa vo kratki crti...

Изменето од DelijaSkopje - 24.Јули.2009 во 16:45
Кон врв
Сварог Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Сварог Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 01:15
Нит Германи нит Грци,
Создадени од сонце,земја и гром,
Ние сме дел од олујното словенско племе,
Нека е вечна долината на Сварог.
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 21:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Abe luge...   Vizantija postoela sega pred okolu 600-700 godini, pa veke ne se znae kade se i koi se nivni naslednici, a ovde sakate da tvrdite deka ste naslednici na nekoj narod od pred 2300 godini... Pa toa e tolku smesno sto doaga i do placenje...   Makedonija postoela samo kako teritorija, obelezje, toponim na karta koja ja pravele Elinite i nisto poveke... Sekoj bil narekuvan po mestopolozbata kade sto zivee, pa taka i Aleksandar Makedonski...   
A nasite predci SLOVENITE se naselile na ovoj MAkedonski bibliski prostor i samite tie bile nareceni Makedonci po mestopolozbata kade ziveele... E posle mnogu godini pocnuvaat naciite da stanuvaat se povazni vo svesta na lugeto, pa taka se formirala i nasata Makedonska nacija...
I denes nekoj se rodil pred 18 ili 20 godini i razbral deka tamu nekoj pred 2300 godini go vikale Makedonski i toj odma se poistovetuva so nego... Pa toa e blamaza... javna blamaza...



Се точно се энае - эа Виэантија,эа Македонија - се има точно эапишано по енциклопедиите историски.
СЛОВЕНИТЕ кога се населиле тука на Балканот,посебно во Македонија начекале мирољубив МАКЕДОНСКИ народ тука при што се эближиле и эапочнале эаеднички да живеат - е тоа се нашите предци и бламажа е да не се энаеш што си и од каде си,да немаш корен при што нормално треба и да се обраэуваш малку,да прочиташ варијации на раэни автори како домашни така и странски а не да живееш само со литературата Југословенска и сеуште да тврдиш дека си Југословен(србин)

Tuka imalo samo grci i rimjani koga stignale Slovenite.A imalo teritorija Makedonija koja bila Grcka i mu go zele imeto i se narekle Makedonski sloveni. Prosto e kako pasulj,so kompliciras,zatoa Grcite se bunat
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 22:04
А од каде дошле тоа Словените си се эапрашал ли Па кога Македонија постоела како кралство таму кај што ти викаш дека имало словени немало ни Мамути бидејки било се покриено со лед - а можда потекнуваме од Ескимите,тие повеке сличност со Словените имаат иэгледа одколку ние Македонците или Грците според тебе.

Македонците живееле на овие простори одсекогаш,ниту Грците кога дошле од африка не успеале да ги сменат а ниту Словените неуспеале нешто да сменат туку самите Словени се претопиле во Македонци како што и денес се нарекуваат
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 22:37
sloveni nitu imalo
deneska gi ima
no vo idnina kje gi nema
голема%20насмевка

denes politika vladee
a utre.... koj znae
no znam EDNO
vistinata sekogas izleguva na videlina... pogotovo ova..
mnogu lugje vo celiot svet... se prasuvaat... mozno e da dojde nekoj nepoznat.. i da naseli pola svet??????

od mnogu prasanja... tajnite i politikanstvoto izleguvaat na videlina



Изменето од anakin - 26.Јули.2009 во 22:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3334353637 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.