IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7071727374>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 13:16

Баш ме интересира зошто токму ради нив (Патријархот св.Фотиј и св.Царица Теодора ) започнале мисиите на  св.св.Кирил и Методиј ?

Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 13:27
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Да, но во случајот со латинската култура, имало и мешање со Римјани. Не станува збор за население кое било од ниските класи, напротив, за војници и писмени луѓе. Тие биле латинизирани, се измешале со Римјаните, а другиот дел од населението било елинизирано и немало мешање со Римјаните. Токму тоа цело време го говорам, дека овие населенија не биле дел од иста народ тогаш, едниот бил веќе помешан со Римјани, другиот дел не бил. Тоа веќе не е еден народ, туку два различни народи. Исто како што Пајонците се македонизирале, па станале еден народ со оние Македонци кои ги освоиле, а пред тоа не биле еде народ.

И не говориме за денешни состојби, туку за тогашни, денешнината отприлика на сите ни е јасна.
Makedon celo naselenie bilo  "latinizirano" do 7 vek.Nema nekoe bilo nekoe ne bilo. Vo crkvata e drugo prasanje.


Не било сето население латинизирано, голем дел од населението било елинизирано, а не латинизирано. Тоа е она на што цело време обрнувам внимание. Со тоа, многу нешта стануваат јасни.


Ќе може ли да видиме макар ЕДЕН аргумент со кој ќе може да се потврди дека била извршена било каква латинизација


Голем дел од зборовите се со латински корени. Самиот јазик е дел од романската група јазици. Ти треба ли поголем доказ од тоа? Секој што учл латински, веднаш може да ги препознае зборовите со латински корени.


1. "Голем дел од зборовите се со латински корени."

2. Ne mislenje. - Se barase eden EDINSTVEN argument.

3. "Ти треба ли поголем доказ од тоа? Секој што учл латински, веднаш може да ги препознае зборовите со латински корени".

Koj e toj sekoj ????

4. Znaci li deka "malo pile" snelo golemo "noevo jajce".

5. Koj go formiral Rim ????
6. Od kade poteknuvaat osnivacite na rimskiot narod ????


1. Побарај ги латинските зборови за истите нешта на
влашки, па ќе видиш од каде потекнуваат многу зборови.
2. Аргументите се наоѓаат во
3. Тој секој е оној што учел латински, односно изучувал барем малку латинскиот јазик.
4. Не се занимавам со пилиња и јајца.

А во однос на Рим, со убедувања од типот на препливувањето од Троја на синот на Венера и слични митови, не троши си го залудно времето. Венера е јасно дека не постоела, како и Енеј.


1. Razbiras li sto znaci toa da prilozis argument deka jazikot e izmenet ?

Prvo treba da prikazes staro makedonski zbor pa potoa da kazes deka istiot e zamenet so nov "latinski"

2. Sto se slucilo so Trojancite pogledaj kaj Herodot "Istorija, V, 122", "Istorija, V, 13.".


3. Ako ne ti e poznato, postojat izvorni latinski dokumenti od 551 g. znaci od pred 1.500 godini vo koi jasno se kazuva deka latinskiot jazik se zbogatuval so pozajmuvanje na zborovi od makedonskiot jazik.
---------------------------------------

4. Poznato li ti e deka ako pobaras "angliski" zborovi vo "americkiot" jazik, ke gi najdes korenite na zborovite vo Amerika, i "ke vidis od kade poteknuva angliskiot jazik".

Ako ne e tajna sto ti znaci prekarot "Makedon", so koj sto se predstavuas?   
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 15:34
1. Прочитај го Законот на 12 таблици, па види каков бил латинскиот јазик, многу векови пред да дојдат Римјаните во контакт со јазикот на древните Македонци, за кој и не знаеме каков бил. Нема потреба да барам нешта од периодот на контактот со древните Македонци. Не ми треба повеќе да барам

2. Во однос на Тројанците, сум кажал што имам да кажам. Во Митови и легенди не верувам, извини.

3. Не сум го видел документот од петтиот век од новата ера слободно, јас се сретнував со доста постари од тие документи, на латински јазик, па добро знам каков е латинскиот јазик.

4. Ако за тебе постои американски јазик, повеќе немам што да кажам. Јасно е се.

5. Прекарот мене ми е прекар со кој се претставувам, тој прекар ми се допаѓа. Тој секако си има значение, го знам истото, но бидејќи праша што ми значи мене, јас ти одговорив што ми значи мене.

Одма да те предупредам да не се трудиш мене да ми калемиш некоја твоја теорија, нема ништо ароманско во мене, ни по таткова, ни по мајчина страна.

Изменето од Македон - 02.Април.2011 во 15:36
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 16:26
Originally posted by емил емил напиша:

Баш ме интересира зошто токму ради нив (Патријархот св.Фотиј и св.Царица Теодора ) започнале мисиите на  св.св.Кирил и Методиј ?



Емил,токму во времето на св. Царица Теодора започнале да дејствуваат св. Кирил и Методиј. Впрочем, Царицата е одговорна и за солидното образование на св.Кирил. Од друга страна св.Фотиј бил и учител на св.Кирил, како што е и запишано во Панонските легенди.

За ова повеќе можеш да прочиташ на соодветната тема.

Изменето од Македон - 02.Април.2011 во 16:30
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 17:59
Originally posted by Македон Македон напиша:

  Тракијците и Македонците во тој период биле елинизирани, а не латинизирани. Јасно е дека грчката култура по смртта на Александар веќе била практикувана од македонската владеачка фамилија.


Но Македон ако биле елинизирани кога биле и на кој јазик зборувале пред тоа ? Мислиш грчкиот јазик бил чист неизменат недопрен? Тоа што
имало освојувања од Римјаните, "научниците" утврдиле дека имало латинизација . Ако постоела таканаречена латинизација сигурно тоа би било во големите центри .По ова што го тврдиш испаѓа дека сите Траки Илири Македони биле хеленизирани т.е грцизирани.


Изменето од ADVISOR - 02.Април.2011 во 18:00
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 18:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

1. Прочитај го Законот на 12 таблици, па види каков бил латинскиот јазик, многу векови пред да дојдат Римјаните во контакт со јазикот на древните Македонци, за кој и не знаеме каков бил. Нема потреба да барам нешта од периодот на контактот со древните Македонци. Не ми треба повеќе да барам

2. Во однос на Тројанците, сум кажал што имам да кажам. Во Митови и легенди не верувам, извини.

3. Не сум го видел документот од петтиот век од новата ера слободно, јас се сретнував со доста постари од тие документи, на латински јазик, па добро знам каков е латинскиот јазик.

4. Ако за тебе постои американски јазик, повеќе немам што да кажам. Јасно е се.

5. Прекарот мене ми е прекар со кој се претставувам, тој прекар ми се допаѓа. Тој секако си има значение, го знам истото, но бидејќи праша што ми значи мене, јас ти одговорив што ми значи мене.

Одма да те предупредам да не се трудиш мене да ми калемиш некоја твоја теорија, нема ништо ароманско во мене, ни по таткова, ни по мајчина страна.


Ocigledno e deka izbegnuvas da dades odgovor na najednostavni prasanja.

Ne se trudam da ti nakalemam nikakvo poteklo. Tvoja opredelba si e tvoja volja, tvoe pravo. Ako sakam mnogu lesno mozam da ti go izvedam pravoto poteklo, no kako sto rekov, licniot stav e toj koj se ceni.
------------------------------------------------

Tuku ai da se vratime malu na lingvistikata.

Sto pravis: "GOVORIS" ili "ZBORUVAS" ?
Koj e praviot termin za koj smetas deka mu pripagja na tvojot jazicen fond, "ZBORUVANJE" ili "GOVORENJE", "ZBOR" ili "REC" ?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 20:45
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:



Originally posted by Македон Македон напиша:

  Тракијците и Македонците во тој период биле елинизирани, а не латинизирани. Јасно е дека грчката култура по смртта на Александар веќе била практикувана од македонската владеачка фамилија.
Но Македон ако биле елинизирани кога биле и на кој јазик зборувале пред тоа ? Мислиш грчкиот јазик бил чист неизменат недопрен? Тоа што имало освојувања од Римјаните, "научниците" утврдиле дека имало латинизација . Ако постоела таканаречена латинизација сигурно тоа би било во големите центри .По ова што го тврдиш испаѓа дека сите Траки Илири Македони биле хеленизирани т.е грцизирани.


Пред тоа говореле и на свои јазици, но, оние кои биле воодушевени со грчката култура, меѓу кои била и аристократијата, знаеле и грчки. Тоа го тврдат и најстарите извори, како што е ракописот од Псевдо-Калистен. Секако, тие го говореле и својот јазик, иако не се знае дали воопшто имале пишан јазик. Хеленизацијата доживеала подем особено по смртта на Александар Македонски.

Во однос на латинизацијата, пак ќе кажам, ако можеш, земи книга за изучување латински јазик и погледни ги зборовите, или ако си учел во средно училиште, ќе се сетиш за што говорам.

Tие кои во тој период не биле латинизирани, биле елинизирани и пред тоа.

Не говорам за Илирите, за нив не знам, говорам за Тракијците и Македонците.




Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 20:52
Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

1. Прочитај го Законот на 12 таблици, па види каков бил латинскиот јазик, многу векови пред да дојдат Римјаните во контакт со јазикот на древните Македонци, за кој и не знаеме каков бил. Нема потреба да барам нешта од периодот на контактот со древните Македонци. Не ми треба повеќе да барам

2. Во однос на Тројанците, сум кажал што имам да кажам. Во Митови и легенди не верувам, извини.

3. Не сум го видел документот од петтиот век од новата ера слободно, јас се сретнував со доста постари од тие документи, на латински јазик, па добро знам каков е латинскиот јазик.

4. Ако за тебе постои американски јазик, повеќе немам што да кажам. Јасно е се.

5. Прекарот мене ми е прекар со кој се претставувам, тој прекар ми се допаѓа. Тој секако си има значение, го знам истото, но бидејќи праша што ми значи мене, јас ти одговорив што ми значи мене.

Одма да те предупредам да не се трудиш мене да ми калемиш некоја твоја теорија, нема ништо ароманско во мене, ни по таткова, ни по мајчина страна.


Ocigledno e deka izbegnuvas da dades odgovor na najednostavni prasanja.

Ne se trudam da ti nakalemam nikakvo poteklo. Tvoja opredelba si e tvoja volja, tvoe pravo. Ako sakam mnogu lesno mozam da ti go izvedam pravoto poteklo, no kako sto rekov, licniot stav e toj koj se ceni.
------------------------------------------------

Tuku ai da se vratime malu na lingvistikata.

Sto pravis: "GOVORIS" ili "ZBORUVAS" ?
Koj e praviot termin za koj smetas deka mu pripagja na tvojot jazicen fond, "ZBORUVANJE" ili "GOVORENJE", "ZBOR" ili "REC" ?



Ако се обидеш да ми "изведуваш" мене, или на било кого од членовите "вистински потекла", може многу неславно да ти заврши тоа, затоа што веднаш ќе ти дадам еден одговор што на сите такви "трагачи" им следувал, а кој ни малку не им бил поволен. Мислам дека разбираш што сакам да ти кажам.

A за тоа кој е правилниот термин, мошне лесно можеш да се увериш дека и зборувам и говорам се дел од македонскиот стандарден јазик, додека зборот "реч" не е правилен.
Кон врв
AndronikD Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AndronikD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 22:39
Сите застапници на големата миграција (поточно големите миграции) мора да одговорат на големиот проблем со континуитетот на овие простори. (зборувам за континуитет во повеќе сфери а за кој континуитет има се повеќе и повеќе материјални показатели, впрочем отсекогаш и ги имало).
Се останато е на ниво на веродостојност на најголем број од византиските извори: ти реков - ми рече, со тоа што за разлика од нив ние за темел ги имаме смешните соцреалистички скрибомани.
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 09:05
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

1. Прочитај го Законот на 12 таблици, па види каков бил латинскиот јазик, многу векови пред да дојдат Римјаните во контакт со јазикот на древните Македонци, за кој и не знаеме каков бил. Нема потреба да барам нешта од периодот на контактот со древните Македонци. Не ми треба повеќе да барам

2. Во однос на Тројанците, сум кажал што имам да кажам. Во Митови и легенди не верувам, извини.

3. Не сум го видел документот од петтиот век од новата ера слободно, јас се сретнував со доста постари од тие документи, на латински јазик, па добро знам каков е латинскиот јазик.

4. Ако за тебе постои американски јазик, повеќе немам што да кажам. Јасно е се.

5. Прекарот мене ми е прекар со кој се претставувам, тој прекар ми се допаѓа. Тој секако си има значение, го знам истото, но бидејќи праша што ми значи мене, јас ти одговорив што ми значи мене.

Одма да те предупредам да не се трудиш мене да ми калемиш некоја твоја теорија, нема ништо ароманско во мене, ни по таткова, ни по мајчина страна.


Ocigledno e deka izbegnuvas da dades odgovor na najednostavni prasanja.

Ne se trudam da ti nakalemam nikakvo poteklo. Tvoja opredelba si e tvoja volja, tvoe pravo. Ako sakam mnogu lesno mozam da ti go izvedam pravoto poteklo, no kako sto rekov, licniot stav e toj koj se ceni.
------------------------------------------------

Tuku ai da se vratime malu na lingvistikata.

Sto pravis: "GOVORIS" ili "ZBORUVAS" ?
Koj e praviot termin za koj smetas deka mu pripagja na tvojot jazicen fond, "ZBORUVANJE" ili "GOVORENJE", "ZBOR" ili "REC" ?




A за тоа кој е правилниот термин, мошне лесно можеш да се увериш дека и зборувам и говорам се дел од македонскиот стандарден јазик, додека .


1. "зборот "реч" не е правилен"

- што правиме со термините "речник", "речено е", "реков, рече, рече, рековме, рековте, рекоја", "ќе речем, ќе речеш,.....литературна реч.....поетска реч ..." дали и тие не се правилни ?

Но, поентата не се однесува на наведениот термин, туку на терминот "збор" и соодветниот глагол "зборува".

2. Кое е твоето мислење, на кој јазичен фонд му припаѓа зборот "ЗБОР", словенскиот, романските јазици, и дали има воопшто било каква врска со латинскиот или грчкиот јазичен фонд ?

И, евентуално дали можеш да ја изведеш неговата етимолошка основа.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 12:57
Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

1. Прочитај го Законот на 12 таблици, па види каков бил латинскиот јазик, многу векови пред да дојдат Римјаните во контакт со јазикот на древните Македонци, за кој и не знаеме каков бил. Нема потреба да барам нешта од периодот на контактот со древните Македонци. Не ми треба повеќе да барам

2. Во однос на Тројанците, сум кажал што имам да кажам. Во Митови и легенди не верувам, извини.

3. Не сум го видел документот од петтиот век од новата ера слободно, јас се сретнував со доста постари од тие документи, на латински јазик, па добро знам каков е латинскиот јазик.

4. Ако за тебе постои американски јазик, повеќе немам што да кажам. Јасно е се.

5. Прекарот мене ми е прекар со кој се претставувам, тој прекар ми се допаѓа. Тој секако си има значение, го знам истото, но бидејќи праша што ми значи мене, јас ти одговорив што ми значи мене.

Одма да те предупредам да не се трудиш мене да ми калемиш некоја твоја теорија, нема ништо ароманско во мене, ни по таткова, ни по мајчина страна.


Ocigledno e deka izbegnuvas da dades odgovor na najednostavni prasanja.

Ne se trudam da ti nakalemam nikakvo poteklo. Tvoja opredelba si e tvoja volja, tvoe pravo. Ako sakam mnogu lesno mozam da ti go izvedam pravoto poteklo, no kako sto rekov, licniot stav e toj koj se ceni.
------------------------------------------------

Tuku ai da se vratime malu na lingvistikata.

Sto pravis: "GOVORIS" ili "ZBORUVAS" ?
Koj e praviot termin za koj smetas deka mu pripagja na tvojot jazicen fond, "ZBORUVANJE" ili "GOVORENJE", "ZBOR" ili "REC" ?




A за тоа кој е правилниот термин, мошне лесно можеш да се увериш дека и зборувам и говорам се дел од македонскиот стандарден јазик, додека .


1. "зборот "реч" не е правилен"

- што правиме со термините "речник", "речено е", "реков, рече, рече, рековме, рековте, рекоја", "ќе речем, ќе речеш,.....литературна реч.....поетска реч ..." дали и тие не се правилни ?

Но, поентата не се однесува на наведениот термин, туку на терминот "збор" и соодветниот глагол "зборува".

2. Кое е твоето мислење, на кој јазичен фонд му припаѓа зборот "ЗБОР", словенскиот, романските јазици, и дали има воопшто било каква врска со латинскиот или грчкиот јазичен фонд ?

И, евентуално дали можеш да ја изведеш неговата етимолошка основа.



1. Да, ги има тие зборови, како што се речник, реков, рече, речено е, но, збор реч, не е правилен, бидејќи коренот и не е македонски. На македонски ќе биде поетски збор, поетско слово. Свети Климент не случајно напишал пофално слова.

2. Во однос на потеклото на зборот "збор" не сум сигурен, па не би избрзал со одговор, иако знам кон каде целиш, па затоа ќе чекам прво ти да го изведеш, а јас ќе побарам дотогаш постручен одговор.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 14:12
Korenot zbor edinstveno go ima vo armaneshti.среќа

Zburashti kaj Makedoncite e zboruva.

Ne znam dali se sekavas no porano imase edna emisija " Govorite makedonski" , tamu kazuvaa deka ne e pravilno zboruva tuku govori.голема%20насмевка


Изменето од ADVISOR - 03.Април.2011 во 14:14
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 14:20
збор

чешки/словачки-slovo

бугарски-дума слово

хрватски-riječ

руски-слово

српски-реч

романски-cuvânt
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 14:24
arm-mk

zbor-збор

zburashi-зборува

zboarâ-зборови


Изменето од ADVISOR - 03.Април.2011 во 14:24
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7071727374>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.