IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Паонците основен столб на македонизмот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Паонците основен столб на македонизмот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:16
Македонија во тоа бурно време како и останатите држави ја зафатила борбата за опстојување што е многу тешко да се опише во еден ваков временски и просторен теснец.
Ќе напомениме дека таа не можела да ги одбегне настаните на процесите кои траеле повеќе десетици години и каде доаѓало до менување на кралеви и територии како на филмска лента.
Било како било историјата како наука ќе истражува и ќе докажува некои тврдења ќе ги потврдува, а некои ќе ги негира и така во недоглед, но сепак евидентно е дека Македонија е држава која менувала кралеви, кои и го менувале името раководени од нивното име, но народот кој живеел во неа од некои па до сега останува со исти или слични традиции, особености и посебности во однос со сите од подалечното соседство.
Ќе ни треба многу време и простор да ја презентираме историјата на Македонија и нејзините соседи во времето од Тројанската Војна па до појавата на македонските кралеви од династијата Темениди почнувајќи од Пердика први но затоа пак ќе се потрудиме да напоменеме за периодот во кој се појавува кралот Хелен, син на Пријам кралот на Троја.
Хелен како уважен и голем антички пророк имал бурен патешествен живот кој го довел во ситуација да стане крал на Хелада, денешна Грција, но територијата и народот кој живеел во неа не биле така именувани од самиот Хелен како што досега било обичај, туку од неговиот наследник – синот Кестрин кој по смрта на неговиот татко земјата ја нарекол Хелада, а нородот хелени. Кои се територии од тогашниот свет влегувале во кралството на Хелен и во кои држави сега се наоѓаат е тема за друго списание, но за нас е важно дека хеленизамот се појавува на историската сцена многу подоцна од колку македонизамот кој те се појавува, те се губи како некоја река подморница се до доаѓањето на власт на новата династија на кралеви Аргеади – Темениди од како што рековме Пердика први.       
Секоја од овие држави има своја историја, време низ кое нејзините народи минеле, проткаено со добро или лошо, со војни и мир и со градење на своја култура, која пак сведочи за нивната самобитност.                                                             
Од изнесеново преку извадоците од споменатите автори јасно се гледа каква била геополитичката состојба на Балканот, кои народи биле присутни и со кои народи се судрил таткото на тогаш современата Македонија, кралот Филип втори Македонски.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:16
Секоја од овие држави има своја историја, време низ кое нејзините народи минеле, проткаено со добро или лошо, со војни и мир и со градење на своја култура, која пак сведочи за нивната самобитност.                                                             
Од изнесеново преку извадоците од споменатите автори јасно се гледа каква била геополитичката состојба на Балканот, кои народи биле присутни и со кои народи се судрил таткото на тогаш современата Македонија, кралот Филип втори Македонски.
Од ова читателот може сам да ги извади заклучоците што му се потребни за да ја утврди вистината за генезата на тогашните жители на балканските држави и на крај да се убеди дека на тие територии живееле народи што потекнуваат од ист корен.
Преку изградената култура и нејзините сведочења можеме да ја следиме и судбината на државата. Тоа ќе ни одземе многу време и простор во овој случај но во ова сегашно време, со обѕир на повампирените националисти на Балканот, потребно е да им се каже на таквите дека се на крив пат.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:17
Времето течело за соменатите народи, но течело и за останатите за нивните соседи, па ние во понатамошното наше излагање ќе се обидеме преку историјата на Македонија да ги следиме и фактички состојби на останатите народи на Балканот. Споменавме дека . Основа на ова истажување би требало да биде изворот Пела.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:19
Рековме и дека од самото конституирање на државата Европа во денешниот континент главно на три дела, три родоначелства Гали, Келти и Илири.
Родоначалството на Илириј видовме дека се додржало до Тројанската војна и од самиот почеток на создавањето на македонската империја. Речиси иста таква геополитичка состојба е затекната при навлегувањето на Римјаните.           
Дали денес ние македонците како една од најстрите цивилизации дојдовме до ситуација да граѓанините на Македонија, и нејзините животи владее историска борба за опстанок на фамилијата, градовите, селата.
Во ваква ситуација на ,,беда,, која неслучајно на македо- нскиот народ е наметната со кој се ограничува и често онемогучува македонецот да ја шири македонската култура во јавноста, а воедно да даде голема подршка на културните делатности, во случајот со нас, каде и весниците, медиумите, новинарите се контролирани.
Зошто!                                 
Дали само затоа што треба македонецот да ја докаже вистината за постоењето на Македонија ,а со неа и нашето постоење, нашата историја, нашиот културен апарат.
Кој се плаши од нашата вистина!                          
Дали денес со докажување на нашата вистина галеничето на Е.У. Грција ке остане без своја култура, историја, културен апарат, бидејки денешна Грција е земја која вештачки е створена, со украдена историја од македонскиот народ.                                                                             
Зарем нашиот живот денес треба да ни помине некој друг да ни се меша во се.
Потребна ли ние на нас македонците и денес миграција!                                          
Дали миграцијата не го спасила македонецот од изумирање многу пати во историјата.
Кога римјаните ги освоиле овие простори, најголемиот дел од македонската популација бива протерана.
Големо патишествие било тоа.                                                                                                  
Рим кој бил во својот нагорен подем за време на кралувањето на кралот Филип пети во Македонија се замешал во работата т.н. Виграл - илирска држава на Балканот каде владеела кралицата Теутта.
Теутината држава Илирија се простирала на териториите кои денес се воглавно во Албанија и зафаќале дел од тетовската околија.
Таа како кралица - владетел на тоа кралство на своите поданици им дозволила да крстосуваат по Јадранското Море но, и да ги напаѓаат, вознимеруваат и пљачкаат соседните држави Дарданија, Епир, Елда, Месанија и.т.н. Таквиот однос на Теута не можеле да го поднесат околните држави, а посебно островите на Јадранот и по еден нејзин напад на островот Иса – Вис граѓаните побарале помош од Рим, по што римјаните полека но сигурно и постепено за неколку десетина години си ги остваруваат своите интереси на Балканот.
За време на владение на Рим со народот македонски е доста пишувано и од нашите автори, но и од римски автори и речиси е позната нивната цел за секого, како и нивните методи за постигнување на таа цел, која македонецот ја насетува преку влијанието што го наметнува нашиот јужниот сосед и обединета Европа.
Ако ја погледнеме денес ѓеополитичката карта на Балканот, многу нешта ќе ни бидат јасни зошто така постапувал Рим,а денес Е.У.                                                             
Се наметнува прашањето дали се навистина овие народи што го населуваат Балканот дојденци од Карпатите под името Славјани-Словени, или пак тоа е постепено вградувано во свеста на нашиот човек додека се уште бил под власт на источното-римско царство, односно Византија порано, а и континуирано до денешни дни од грчките власти и нивните ментори.                                                        
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:21
Vesnap....ne mi odgovori na prashanjeto!? збунетост
 
Znachi sepak I TIE se potomci na ISTIOT narod, koj podocna se dvoel i formiral posebni zaednici.  Taka da bilo kakva vrska i da se najde....nema da bide nitu malku greshka ako se napravi nekoja sporedba. Znachi tie sepak NE SE POSEBEN NAROD...tuku se potomci na istiot narod shto i Makedoncite. намигнување  Pa odtamu i slichnostite vo jazikot na celiot Balkan a i poshiroko a i genetskata struktura  na SITE BALKANSKI NARODI e mnogu slichna edna so druga...samo mali nijansi na razliki postojat. намигнување
 
Tuku, ne mi e jasno ZOSHTO na stranata od vashata zaednica shto ni ja prati stoi MASONSKIOT ZNAK? збунетост
 
 
 
 
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:24
Теутината држава Илирија се простирала на териториите кои денес се воглавно во Албанија и зафаќале дел од тетовската околија.


Доказ од кога настанува фалсификатот за Илирија и Илирите,кој им помага на оние кои денес се сматраат за илири.Инаку епитетот е токму присвоен од Илја или Илија и царството Троја,кој некој денес си го присвојува за свој и нашата древна историја ПРЕД ИМЕТО МАКЕДОНИЈА СИ ЈА ПРЕПИШУВА ЗА СЕБЕ.НО ЗА ОВА ПРОБЛЕ3МАТИКА БИ САКАЛ ДА ОТВОРИМЕ НОВА ТЕМА КОЈА Е ПОВРЗАНА СО АЛБАНСКИОТ НАРОД ДАЛИ СЕ ТИЕ ПОТОМЦИ НА ИЛЈА ИЛИ ИЛИРИЈ КАКО ТИЕ ШТО ГО НАРЕКУВААТ.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 18:46
Piramidata so oko e atribut na kralot Dionis,koj pred Aleksandar Makedonski ja ima priblizno istata teritorija i ke bide zabelezan kako covek koi narodite gi osloboduval od tiranijata na vlastodrscite za vreme na negoviot zivot.Znaci se raboti za makedonsko obelezje,za masonite tacno,sepak nie si go pocituvame naseto.
Кон врв
dj_didi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dj_didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2016 во 13:41
ne vi funkcionira web stranata http://www.peonija.org
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.