IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Паонците основен столб на македонизмот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Паонците основен столб на македонизмот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:33
о поглавје 5 книга еден ,,Александрова војна - Анабаза,,
Аријан вели: Aлександар со војската се движел по земјата на Агријаните и Паонјаните, каде стасале гласници, кои јавиле дека Клито, Бардилов син и Глвкиј, крал на Таулантите, му биле сојузници. Гласниците кажале дека и Автаријатите ќе навалат на војската на Александар Македонски по пат.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:33
Аријан во истото поглавје вели: ,,дека Александар со војската се движел по реката Еригон, денешна Црна Река во Паонија - кон градот Пелиј, град во Илирија, кој кралот Клито го држел во свои раце како најдобро утврден во тоа време, со обѕир на неговата локација во планината Пелиј. Кога Александар ста- сал до реката Еордика, сега Девол, се улогорил.
Реката Еордика била во Илирија,,.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:35
Квинт к*ртиј Руф во своето дело: ,,Историја на Александар Македонски,, во книга прва, глава 5 наведува:
,,Кога се враќал Филп од Скитија со голем воен товар, минувал низ земјата на Трибалите, а тие ги зафатиле погодните места и не му допуштале да премине ако не им даде од пленот,,.
Во војската на Филип втори Македонски имало и Грци како наемна војска, кои тешко ги поднесувале неволјите, како и лишувањето од привилилигиите што ги уживале. Поради тоа се јавил бунт во кој изгинале многумина од двете страни, а кралот Филип бил ранет во бедрото. Раната била многу тешка и му остава трага се до неговата смрт.
Во истата книга во гл.7 меѓу другото Квинт к*ртиј Руф пишува за говорот на Демонстен во градот Олинт и рекол:                                                                      
,,Јас пак, Тебанци, ќе престанам да им се протиставувам на тие што мислат така, се придржувам на нивното мислење.                                                                       Но вас со сета можна сила Ве наговарам, Ве молам, Ве колнам, Ве преколнувам да мислите на Вашиот спас и општиот спас на Грција, за да ја прифатите оваа нивна одлука,,.
,,Ако постапите така, Вие сами ќе допуштите да дојдете заради овците и добиток, Вашите полиња нема да бидат исполнети со робови, а самите Вие ќе служите меѓу остана- тите робови на Филипа, на Паонците и на Трибалите. Зошто тие ќе заповедуваат Вие да ги чувате стадата и робовите и тоа ќе Ви биде одлична привилегија од ропството, ќе Ви запо- ведаат да си ги презирате сопругите, децата, родителите, слободата, добриот глас и довербата,,.
Во глава 12 од истата книга Квинт к*ртиј Руф меѓу другото пишува:                   
,,Принцовите на Тракија и сите што се чинело дека се можни учесници во преврат, а немаат средства и смелост за тоа, ги отстрани со тоа што божем укажувајќи им чест, ги зел со себе како свои соборци против Персијците.Откако ги отстра- нил главешините на разни партии верувал дека оста-        натите нема да се осмелат да преземат нешто без своите првенци. Кога се враќал во Македонија, преку Агријанците и Паонците му било јавено за бунтот на Илирите.Бардил,крал на многубројни народи од пределите во коишто имало јаглен, исто така многу жестоко напаѓал на Македонија се додека не бил победен од Филипа во една голема битка - тој бил тогаш веќе кон крајот на животот, кон деведесетата година. Неговиот син Клит зборувал дека токму сега дошло погодно време повторно да се стекне слободата, и додека Александар е задржан со оружјето на најжестоките племиња отаде Истар-Дунав, тој ги потикнувал водачите на народот да земат оружје и да склучат сојуз со Главкиј, кралот на Илирија, и народот што се нарекува Тавланти,,.                  
Еден друг народ, Автаријати, тргнал исто така да ги напаѓа Македонците, но Лангар кралот на Агријанците, кој му бил верен на Александар побарал нему да му биде допуштено таа грижа, го убедил дека тој ним во татковината ќе им создаде толкави грижи така што ќе престанат да ги вознемируваат Македонците. Кралот го пофалил и почестил со величествени дарови младичот Лангар и го пуштил да замине, дури му ја ветил за жена сестра си Кина, која кралот Филип откако ја зел од Илирија му ја беше дал на Аминта. Агријанецот Лангар го исполнил ветеното, но се разболел и не можел да ужива во договорената награда зашто набргу потоа умрел.
Така, бидејќи Автаријатите биле задржани, без војување се дошло до Пелиј, град во Илирија, област Десаретија, надвиснат над реката Еордика!
Но кога намерувал да замине, му се заканила голема опасност: Овде река, таму ридишта му го попречувале патот, кој одвај можел да пропушти четири вооружени војници. А Клит по- ставил големи чети тешко вооружена војска на планинските ридови.
Во книга два глава 3 Квинт к*ртиј Руф наведува:                                                       
,,Пролета 335 год .п.н.е.Александар ги собрал от секаде војските и ги префрлил во Азија. Оваа војска била посилна по дух одошто по бројност. Парменион водел 30 000 пешаци, од кои 12 000 биле Македонци. Останатиот број ги испратиле сојузниците и федератите. Оклу 5 000 Илири, Тракијци и Трибали ја следеле оваа војска, кон нив се приклучиле и 1 000 стрелци Агријанци. Македонската коњица, која се состоела од 1 800 луѓе, кој ја предводела флотата, а Калас предводел исто толку коњаница од Тесалија. Од останатата Грција дошле се на се 600 коњаници на чие чело бил Еригиј. Клеандер ја водел претходницата, која ја сочинувале оклу 900 луѓе, и која била составена од Тракијци и Паонци,,.              
Во своето дело ,,Филипова Историја,, Јустин за овој период на македонската држава под раководство на кралот Филип втори Македонски и кралот Александар трети Македонски раскажува во книга осма глава 6 наведува:                    
,,Едни народи ги противставил на непријателите на самите граници на своето кралство, некои заробени од војната, ги распоределил како дополнување на градовите и така од многу племиња и народи создал едно кралство и еден народ. Кога ги средил работите во Македонија, ги покорил Дарданците и останатите соседи со измама,,.
Во книга осум глава 3 раскажува:
,,Додека кралот Филип Македонски со својата војска се вра- ќал од Скитија, Трибалите го нападнале и одбивале да му дадат премин ако не добијат од пленот,,.
Поради ова настанала расправија, а наскоро и битка, во која Филип бил така ранет во бедрото што преку неговото тело бил убиен коњот. Бидејки сите мислеле дека тој е убиен, го загубиле пленот.                                                              
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:36
Еве што пишува таканаречениот татко на Историјата, Халикарнишанин Херодот, во своето дело:
,,Херодова,Историја,,.                                                                            
,,Од моето време до Тројанската војна има најмногу осумстотини години,од моето време до Дионис, синот на Кадмовата ќерка Самела, има илјада и шестотини години,,.                                                                                                  
Дионис, запишан во многу истории како најславен и најголем освојувач, живеел и творел приближно пред повеќе од четири илјади год. п.н.е. Тој имал син по име Македон, кого по враќање од Медија го поставил за крал на Тракија и Ематија (област во Паонија) и по кого подоцна своето пошироко кралство го нарекува Македонија.
Поаѓајки од овој податок може да се заклучи откога потекнува името на Македеонија и колку време го носи тоа име, како и дека пред тоа народот бил и останал со исконско потекло од родоначалникот Илириј(Илја,Илија).
Наведеното нека послужи како вовед во она што значи ориентација за времето во кои настаните подоцна добиваат свои димензии.                                                        
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:48
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Како најпрво една орентација за Тракија,бидејки гледаме дека некој ги мешаат поимите Паонија и Тракија во случајот нашиот ценет ,,војвода,,Лјупчо Георгиевски.

,,Западно од кралството на Паон до Понтското Море денешно Црно Море постоело кралство Тракија,,.
 
Vesnap...ako vo pogorniot del od tvoeto izlaganje napisha deka;
 
"Продолжуваме со следење на родословното стебло на кралот Илириј и неговата жена Електра, бидејки тој е крал на Балканот, во чиј состав сме и ние, додека што се се одвивало на просториите на останатиот дел на Европа ќе добие свој епилог само по себе.
Илириј и Електра под своја власт ги имале териториите на денешна: Сбија, ЦрнаГора, Словенија, Хрватска, Македонија, Ромaнија, Бугарија, Молдавија, Украина, Албанија, Босна, јужниот дел од Русија и населениот дел од денесна Грција."   
 
Togash mene voopshto ne mi jasno kade spagaat Trakijcite? збунетост
 
I tie li se nekoja posle odvoena "granka" od Ilirij i Elektra, pleme narecheno spored  ime na nekoj vladetel  ili se tie nekoja posebna granka od drugite "Evropski narodi", shto gi nabroi prehodno, shto podocna ja zazela teritorijata na Ilirij i negovite potomci.  збунетост
    
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:51
Тој имал син по име Македон, кого по враќање од Медија го поставил за крал на Тракија и Ематија (област во Паонија) и по кого подоцна своето пошироко кралство го нарекува Македонија.

Од овој текст секој може да забележи по Херодот дека нашето име Македонија го добиваме од кралот Македон - родоначалник на името Македонија.Клучна работа денес за македонскиот народ е токму Ематија област која се навогала во Паонија.Областа се вика Ематија по Ематион син на Македон кој му ја отстапува неговиот татко.Ематија се викала исто така и во времето на Херодот.Инаку Ематија е истата област Арголида,но и пред Македон синот на Дионис оваа област се викала Микена.Па така според Херодот Микена или од порано Арголида се навогала област во Паонија.Понатаму истата оваа област е поврзана со градовите древни Арг,подоцна Водена но и престолнината Пела или Бела.Овој доказ днес и те како е битен во решаванјето на спорот за името Македонија на ова здружение,но морам да напоменам дека институциите се уште молчат да се произнесат по овој доказ на Блек Поинт,но во прилог на Ематија,од пред неа Микена односно Арголида ни оди и камената клесана фигура на грифин (пола лав,пола орел)која е преставена како земја на грифините.На жалост и овој значаен артефакт кој е тежок околу 300кг е занемерен повторно од институциите во р.Македонија.Ова е еден мал дел во доказите за Паонија а со неа докажуваме и за Македонија.Каде е проблемот останува да почекаме,да увидиме да сознаиме зошто толку многу се молчи за овие докази на ова здружение.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:59
A zoshto taa oblast se vikala Trakija ushte pred toj Makedon da stane niven kral i go proshiri kralstvoto Makedonija, znaesh li? збунетост
 
 
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:00
Да тракијците се посебна заедница од поколонието на Илириј,(Илја,Илија)но од секогаш биле поврзани со балканскиот народ,односно Македонскиот,Тројанскиот,Илирскиот (Ијадискиот)народ.Како што пишува Херодот Тракија била во состав на Троја,која по завршувањето на тројанската војна оваа територија е под раководство на кралот Дионис кој по вракањето од Медија ја доделува на неговиот син Македон заедно со Ематија (област во Паонија).Во погорните текстови можете да ги пронајдите сите синово на Илириј (Илја,Илија)кои имал девет сина и една керка,и бидејки по кралот цезарот територијата го добивала името не е сретнат син по име Трак на Илириј,односно Илја.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:04
Името Македонија и име од поново време во споредба со Микана (Ематија),Паонија,Дарданија,Перхебија,Трибалија,Јасонија,Тракија и др.Значи постоеле овие држави пред да го имаме добиено името Македонија,но се работи за приближно исти територии и ист народ кој пред Македонија го имал заедничкото име Троја,пред Троја Илјада или Илирија како што сегде денес ке ја пронајдите.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:06
Инаљку Илја или Илириј е крал на тогашната територија која денес ја знаиме како Балкан,брат на Келт и Галат, а син на првиот крал на Европа Полифем.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:08
Поаѓајки од овој податок може да се заклучи откога потекнува името на Македеонија и колку време го носи тоа име, како и дека пред тоа народот бил и останал со исконско потекло од родоначалникот Илириј(Илја,Илија).
Наведеното нека послужи како вовед во она што значи ориентација за времето во кои настаните подоцна добиваат свои димензии.                                                        
Херодот во својата Историја во прва книга насловена ,,Терписихора,, пишува:              
Персијците што биле оставени од Дареј во Европа, а на чие чело бил оставен Мегабиз, најпрвин ги потчиниле Периќан- ците на Хелеспонт. Со нив порано сурово постапиле Паонците што живеат на Стримон-Струма. Откако Периќанците победиле во два двобоја: маж со маж, коњ со коњ и куче со куче радосно запеале пајан. Паонците помислиле дека пеењето пајан е знак за пророштво, ги нападнале Периќаните и извојувале победа.                                                 
Авторот на Историјата за која станува збор во делото наведува дека конечно Паонците, односно племињата паонски што живееле околу езерото Прасијада, Сиропаонци, Пајоплите и др. биле протерани од своите живеалишта додека тие што живееле околу планината Паонгај, Доберите, Агријаните, Одоманите, како и тие што живееле на самото езеро, не биле покорени.                                                                                                                   
Кога сме кај планината Паонгај да спомениме дека градот Амфипол опфаќал еден огранок од оваа планина, сместен на 4км. од Белото Море, кој се префрла на на десниот брег на реката Стримон-Струма. Сместен на Виа Игнација, главен пат за комуникација меѓу Рим и Истокот. Овој град господарел над единствениот лесен премин за да се продре од бреговите на заливот Контеса во низината Македонија. Стримин-Струма прави еден полукруг околу него и го заштитува на тој начин од север, запад и од југ. На исток градот се поврзува со планината. Понатаму Херодот раскажува: ,,Откако ги покорил Мегабиз Паонците-Пеонците испраќа пратеници во Македонија кај кралот Аминта да бараат земја и вода за кралот Дареј. Од езерото Прасијада има еден сосема краток пат за Македонија .Прво нешто што е до езерото е рудникот од кој подоцна Александар први Филхеленот секојдневно му доаѓало по еден талант сребро. По рудникот зачекоруваме на планината што се вика Дисарон и веќе сме во Македонија,,
.                                                                                                                                  Се обидовме преку овие извадоци-цитати од делата на Аријан, Јустин или Помпеј Трог, Квин к*ртиј Руф, Херодот да ја прикажеме состојбата на Балканот врзана со настаните што се случувале непосредно пред и за време на почетокот на создавање на македонската империја.
Постојат и други авттори како што се Плутарх, Тукидит, Страбон, Псевдо, Калистен од античкиот свет, кои главно пишуваат за идентични состојби. Нивниот пример е следен и од поновите автори на античката историја, бидејќи тие им се извори, но со присуство на субјективизам и невистини што најверојатно доаѓаат од политички причини. Не е напразно ако се обидеме некои работи што се изнесени во овој матерјал ги дообјасниме, и бидеме поблиску до читателите.
Херакле, античкиот јунак од Арголида – синот на Амфитрион и Алкамена е историска личност која завзема видно место во престројувањата меѓу народите пред и по Тројанскатса Војна. Ние немаме намера да се занимаваме со неговите патешествија, но преку нив доаѓаме до сознанија интересни за нашето писание.
Чичкото на Херакле, Евристие бил крал на тогашната држава Арголида. Самиот Херакле се стекнувал со голема храброст од која дури и Евристие се плашел и сакал внукот да му биде што подалеку од неговото кралство, и од тие причини му давал задача како војсководец да војува надвор од Арголида за да не изврши удар во кралството.
Од тие причини јунакот Херакле ги направил подвизите во тогаш познатиоѕ свет.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:09
Znachi sepak I TIE se potomci na ISTIOT narod, koj podocna se dvoel i formiral posebni zaednici.  Taka da bilo kakva vrska i da se najde....nema da bide nitu malku greshka ako se napravi nekoja sporedba. Znachi tie sepak NE SE POSEBEN NAROD...tuku se potomci na istiot narod shto i Makedoncite. намигнување  Pa odtamu i slichnostite vo jazikot na celiot Balkan a i poshiroko a i genetskata struktura  na SITE BALKANSKI NARODI e mnogu slichna edna so druga...samo mali nijansi na razliki postojat. намигнување
 
Tuku, ne mi e jasno ZOHSTO na stranata od vashata zaednica shto ni ja prati stoi MASONSKIOT ZNAK? збунетост
 
 
 
 
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:13
Од горниот пост можеме да дојдеме до заклучок за областа Арголида која е поврзана со Херакле и кој според легендите овде ги уништил кентаурите.Заклучок дека со Ематија областа која го добива името Македонија подоцна со првиот родоначалник Македон е поврзана и со Херакле па од тука кралевите македонски се сматрала за поколение на Херакле,Аргеменон и др.од Троја,и ке бидат препознатливи по лавјата кожа кој ја носат на главата.Ке бидат забележани подоцна Пердика први,Архелај,Филип втори,Александар трети и др.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:15
Ако тврди Херодот дека од него до Дионис имало разлика во време од илјада и шестотини години, тоа се заедно со тие читиристотини години пред појавата на Херодот два миле- иума. Ако е точно, а треба да веруваме дека е така, должината на владеењето на тогашните кралеви е седумдесет години, тоа значи дека треба да се додадат годините на Дионис, околу дваесет, на Самела, неговата мајка, како и годините на Кадмо, од тоа произлегува дека се работи за околу четири илјади и двесте години на држави како што се: Автарија, Дарданија, Македонија, Перхебија, Паонијa, Тавлантија, Кадмеја, Тракија ,чии родоначалници произлегува дека се нивните први кралеви, синови на Илириј.
Додека кралот Дионис во историјата на тогашниот свет се појавува во разни имиња како што се: Рамзес први, Рамзес втори, Озирис ,Амон Ра, Ороталт, Рампсинит, Загреј, Апид, Серапис, Бекхос, Усире и др.
Овој крал – бог Дионис познат како најголем освојувач во тогашно и сегашно време кој во својот долг живот, изродил со своите вонбрачни жени, љубовници многу машки потомци меѓу кои и самиот Македон. Македон го имал со својата немажена свеска.
Постојат и други предпоставки дека родоначалникот на македонците потекнува од други родители, но спрема: Домазетовиќ ,,Античка Македонија,,            
Како најприфатлива предпоставка која се совпаѓа со времето кога и јасите се преименуваат во македонци како што и бил обичај во тогашно време се ставаат имиња на држави и народи спрема името на кралот во случај со Македон крал на трачаните и македонците.
Понатаму Македон има два сина Пиер и Емат по чие име биле именувани териториите со кои владееле.
Авторите на тврдењата дека Македон е основоположник на името на Македонија делимично се разидуваат во времето на појавувањето на Македон, но како и да е, се птретпоста- авува дека времето може да се лоцира помеѓу 1 500 год.п.н.е Што значи дека оваа територија на денечна Македонија, денешна Грција и Тракија некогаш имале заедничко име Македонија.
Историјата како наука не може точно да даде одговор кога и каде се одиграла Тројанската Војна, со што многу се отежну- ваат работите околу утврување на последователните настани од тој временски период, што навистина само по себе претставува чудо. Некои научни работници од таа свера тврдат и застапуваат едно мислење, а на спроти нив други го тврадат спротивното, односно целосно го негираат претходното тврдење, од што произлегуваат несигурности кај обичните читатели на историјата од тој период.
Кнкретно нам ни се наметнува да бираме меѓу сите научно историски тврдења дека највистини се оние кои нудат логичност помеѓу нештата како на пр: дека Јонското Море е меѓу Грција, Албанија и Италија, а не покрај бреговите на Мала Азија, каде што некои историчари ја лоцираат Јонија како држава, или пак таа е настанала по одвивањето на граѓанска војна како еден вид светска војна.
Од постојаната историска литература до колку истата внимателно и објективно се прочита и протолкува ќе се заклучи дека кралот Дионис со своите дејствија на воен и економски план, како да бил предвесник за случувањата врзани пред и после Тројанската Војна.
Споменатата војна спрема мислењето на некои историски истражувачи навистина била светска војна со оглед дека во тоа време го зафатила познатиот свет исфрлајќи протагонисти од типот на Херакле, Пријам, Хелен и др.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.