IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Духовден или задушница?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духовден или задушница?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:08
Ako dush*te se nematerijalni, zosto togas da im se dava materijalna hrana?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:26
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...
 
Не одат сите православни, ама битно поповите одат да отпеат малку и да заработат по 500ден од песна среќа
А и не само тие, па и владиците ако ги слушаше на телевизија советуваа да се иде по гробишчана ама да не се оставало се и сешто, туку само лепче, вино, пченица и свеќи...православни се разбира, инаку отиде јабана покојот на починатиот среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:33
aaa ne. ne im daame po 500. samo po 100ka голема%20насмевка
a za hranata ako nema se so treba ke stane mrtviot голема%20насмевка


Изменето од blueprayer - 05.Јуни.2009 во 19:34
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:49
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Isto i za ova se imam pobuneto. Koga vadevme na baba mi 6 meseci. Koga zapna majka mi ke sme kolele jagne zrtva se davalo. VRSKA NEMA! Se dava jagnesko meso no ne mora krv u dvor da ti se prolee i da go maltretiras jagneto niz pazari pa doma da go ranis nekolku dena (dobro da mu prajs) pa posle nozot da mu go udris (loso da mu prajs posle dobro, kaj otide svetov boze gospode). Ednostavno moes da si kupis od mesarnica meso a ne tuka ko seriski ubiec u dvor masakri da prajs. Do pcuenje majki sajki stignavme za ovaa rabota so moite doma, duri mi rekoa nepismena fakultet ne moese da zavrsis голема%20насмевка...na kraj duri 3 svesteni lica im rekoa deka e kako sto jas velam, pa im dojde um.Не спомнувај блуе, јас со моите секоја година битка водам за овие обичаи. Посебно со овие за гробишта. Моите не прават жртви и такви работи, ама со храната и раздавањето, па со тоа навечер одење на гробишта претеруваат. Сега свештениците апелираат да не се оди, тие пак по свое. Секоја година се расправам за тоа, па и не само за тоа. И за бадниковото гранче се караме секоја година. За тоа дури и добив закана дека уште еднаш така и ќе ме избркале.голема%20насмевка
Кај мене мислам дека и Архиепископот да дојде тешко ќе излезе со нив на крај.голема%20насмевка

П.С. Јас многу ретко одам на гробишта, скоро никогаш, во Црква си одам. Сега идната недела ќе одам после којзнае колку време поради тоа што ќе вадиме на баба ми три години.


Изменето од macedon_alex - 05.Јуни.2009 во 21:40
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:51
Jaс ја средив мајка ми.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:51
E ajde de. I gospod da se simne da im kaze djabe e. лутина
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 20:36
Ne e bitno sto mislime nie zasto nie tuka sme samo mala grupa na ludje so razlicni ubeduvanja, bitno e sto misli narodot koj e nositel na tradicijata i duhovnosta koja nie tuka se trudime da ja zastapime i prikazeme kako ispravna. Ako so vekovi nekoj go pravel ovaa toa znaci deka e del od tradicija, na nekogo moze da mu smeta na nekogo ne, ne e vazno, vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 20:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...

 

Не одат сите православни, ама битно поповите одат да отпеат малку и да заработат по 500ден од песна среќа

А и не само тие, па и владиците ако ги слушаше на телевизија советуваа да се иде по гробишчана ама да не се оставало се и сешто, туку само лепче, вино, пченица и свеќи...православни се разбира, инаку отиде јабана покојот на починатиот среќаPopovite barem otpeat nesto da zarabotat 500 den ....budzetot na tvojata crkva e mnogu diskutabilen vie ne peete, vie biznis si terate...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 20:43
Темплариус, нашиов народ со векови јавал на магариња и тоа е дел од нашата традиција, така?. Зошто и ние денес не јаваме на магариња?
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:20
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.


Само мора да се нагласи дека таа вера нема заедничко со христијанската вера.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:31
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариус, нашиов народ со векови јавал на магариња и тоа е дел од нашата традиција, така?. Зошто и ние денес не јаваме на магариња?


Eh sega, nemoj tolku ostro...

Ako za Isus bilo dobro magareto, zoshto da ne bide i za narodot, a ?

Gedash, za se mozhe da se najde odgovor... ako tolku mnogu se saka da se najde.

Neshto sto na narodot mu se pikalo vo glava so stotici godini, ne e lesno tuku taka go izvadish nadvor... osobeno koga toj nema zhelba za nikakva promena. Lugjeto sekogash povekje sakaat da zhiveat so onoa sto im e poznato, pa makar toa da bide i mizerijata, otkolku da menuvaat neshto podrastichno. Znaesh, menuvanjeto nosi nepoznato, nepoznatoto nosi nesigurnost, nesigurnosta nosi strav od greshenje, greshenjeto nosi kaznuvanje...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:31
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.


...не, не...мислиш дека тие што одат на гробишта со вреќи храна имаат некаков поим од верата ....поооооооим немаат верувај ми!!!! Чиста традиција....и плус да не речат комшиите дека е недомаќинка жената зашто ја мрзело да направи соленки, пита, колачи, торти.....и не знам уште што.....
МИР со сите
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Jaс ја средив мајка ми.


А јас мојата ....НЕ.....нејќе да чуе....Еве цитат од нејзината изјава: - Тоа така било ОД ВЕКА....ќе одам и точка....

МИР со сите
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:39
Denot denesen (i utresen) so vekovi pravoslavnite vernici go odbelezuvale na nacin koj site go opisuvame. So odenje na grobishta, so razdavanje za dushata na pokojnikot, so palenje sveki i nosenje cveke (kako i oreova granka). Kako pocnavme ke osporime i zoshto popot odbral da prska sveta voda so bosiljek a ne da receme so vrba. Ima mnogu zoshto, no i mnogu zatoa. Taka bilo niz vekovite, taka nekoi raboti ostanale i ne e losho da gi pocituvame.
I edno neshto shto go razbrav, edno se diskutira od agol koga nemash umreno nekoj blizok, drugo e koga vekje toa se skucuva. Deneska licno jas pominav na 10 tezgi za da najdam creshi onakvi kakvi sakashe svekrva mi, nrznam zoshto imav cuvstvo deka ke zgreshev ako gi kupev prvite koi gi vidov. голема%20насмевка
Znaci razdavanjeto e sekjavanje, potsetuvanje a ne hranenje na duhot.
A za odenjeto na grobishta, pa ne e toa samo pravoslaven obicaj. I zoshto na grobishta koga site znaeme deka duhot na mrtviot ne e tamu? Toa e za nas zivite, odbirame edno mesto kade znaeme deka ne povrzuva so umrenite  Jas sekogash koga neshto dobro ili losho mi se slucuva sakam da odam na grobot na tatko mi ama sama, da si porazgovaram so nego, da pobaram sovet, da se vratam vo sekjavanjata shto kje mi kazeshe?!
Znam samo deka patot od Veles do Skopje posle taa poseta na grobot go minuvam smirena, rasteretena.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.