Испечати | Затвори го прозорот

Духовден или задушница?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19300
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 02:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Духовден или задушница?
Постирано од: izvoren
Наслов: Духовден или задушница?
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 00:10
   На празникот Духовден треба да го прославуваме Светиот Дух!

   Зошто православните на овој ден одат на гробишта и со разни јадења им оддаваат почит на умрените?

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”



Коментари:
Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:10
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

   На празникот Духовден треба да го прославуваме Светиот Дух!

   Зошто православните на овој ден одат на гробишта и со разни јадења им оддаваат почит на умрените?


Јас колку што знам задушница е во Сабота, а во недела е Духовден, односно слегувањето на Светиот Дух.
Православните Христијани одат во Сабота на гробишта за да се помолат за покој на душите на умрените.


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:24
baba mi (bog da ja prosti) vikase....Bog gi pustil dusite od mitrovden pa se do duhovden da setaat na zemjata..

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:37
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Православните Христијани одат во Сабота на гробишта за да се помолат за покој на душите на умрените.
 
И патем да ги наранат... душите.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:40
ne znam vo so da veruvam...strav mi e da ne e stvarno taka pa da ne ne me ranat koa ke umram...pod kazna zaso sum se smeela глупчо

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Православните Христијани одат во Сабота на гробишта за да се помолат за покој на душите на умрените.
 
И патем да ги наранат... душите.


Не знам кој ги храни умрените, јас знам дека се дава храна на живите, не на умрените.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 04:34
блу, ако ти прва отидеш јас ке те ранам, ако јас прв отидам ти мене, диал? голема%20насмевка
мацедониан, многу луѓе оставаат храна на гробовите и ја оставаат таму... се знае за кого не мудрувај непотребно
а зошто пак ти даваш на живите? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 09:34
Традицијата и верските обичаи налагаат едно а народот прави друго. Јасно е кажано што се носи на гробишта, како се однесува на гробишта, Еден многу убав напис за потсетување на оние кои забегуваат е даден во Дневник

Задушница не е гробна гозба

На празникот треба најважна да биде молитвата за спокој на душата на починатиот, а не гозба со која му се угодува на стомакот, вели свештеникот Стојан Пајковски, од црквата „Свети Димитрија“


Парите потрошени за храна што се остава на гробовите, подобро да се донираат во народни кујни или во детски домови

На покојните им се потребни помени со свеќи, цвеќе, пченица, лепче и малку вино, а не со храна, пијалаци и вистински гозби, им порачуваат свештениците од Македонската православна црква на верниците, спроти претстојниот верски празник Духовден. Тие реагираат и против ноќните бдеења на гробиштата, бидејќи тоа не е својствено за православната христијанска традиција.

Свештениците на МПЦ ги повикуваат граѓаните да престанат со таквото одржување, бидејќи тоа претставува непотребно расипништво. Задушница или Духовден се верски празници со кои двапати годишно им се одава почит на починатите. Но, почитта не треба да се изразува преку раздавање храна на гробовите на покојните.

- Тоа што луѓето го прават на Задушница не е во духот на празникот. Таму најважна треба да биде молитвата со која ќе го молиме Господ да и' даде спокој на душата на починатиот. Но, не ретко се случува да се прават гробни гозби со кои најмногу му се угодува на стомакот. На тој празник најважно е луѓето да дојдат со смирено срце, да запалат свеќа која ќе им го осветли патот на душите на покојниците - вели еден од најстарите скопски свештеници, Стојан Пајковски, од црквата „Свети Димитрија“.

Митрополитот европски Пимен, во колумна во „Дневник“ ги повика верниците, наместо непотребно да трошат пари за храна што ја оставаат на гробовите, тие средства да ги подарат на народни кујни или на детски домови.

- Настанува и натпревар кој повеќе ќе донесе на гробот за раздавање, со мисла дека храната и пијалакот оставени на гробот ќе ги изеде и испие починатиот.
Молитви и давање милостина се полезен начин да се направи нешто во име на починатиот. Порано, се правеле заеднички ручеци за сиромашни и за бездомници, а храната на гробовите се оставала за оние што ќе поминат, ако се гладни, да се послужат како спомен за покојникот, но не и со верување дека тој ќе стане да јаде - наведува митрополитот Пимен.

Скопјанката Светлана Деспотовска наведува дека многу често била сведок како празникот Задушница се претвора во веселба.

- Гледав како на гробишта се носат и касетофони, па откако во текот на ноќта ќе се испијат повеќе чашки ракија, се пушта и гласна музика, па некој што е поднапиен почнува да пее. Тоа сигурно не е во ред - вели таа.Од градските гробишта „Бутел“ наведуваат дека одбележувањето на Задушница секоја година им создава големи комунални проблеми. Директорот Илија Филиповски смета дека е крајно време да се влијае врз граѓаните да ја сменат традицијата со носење храна и пијалаци.

- Ни се случувало по секој празник да ангажираме и по седумдесетина камиони за да го соберат сето она што е оставено на гробиштата во тие денови. Последниве години тоа количество е намалено, но проблем и натаму постои. Ние не можеме да им забраниме на луѓето да раздаваат храна на други луѓе или да ја оставаат на гробовите. Апелирам, бидејќи тоа се пагански обичаи, тие помени да се прават на поинаков начин, со цвеќе, свеќи и пченица - вели Филиповски.

Зголемен број автобуси до Бутел

За верскиот празник Духовден, редовниот градски автобуски превоз кон гробиштата Бутел ќе биде засилен со дополнителен број автобуси на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“.

Автобусите в петок ќе сообраќаат според неделниот возен ред, а засилување ќе има во терминот меѓу 10 и 16 часот, со вклучување на дополнителен број автобуси на линијата број 59. Во истиот ден, линијата 51а/1 ќе тргне во 7.05 часот од селото Студеничани, а линијата со број 11/1 ќе тргне во 5.50 часот од селото Рашче. Линиите 55/6, 74/1, 74/2, 47а/1, 56/2, 56а/1 и 81/1 ќе работат според делничен возен ред. В сабота автобусите ќе сообраќаат според неделниот возен ред, а во периодот меѓу 7 и 16.30 часот ќе има дополнителен број автобуси, кои ќе бидат вклучувани во зависност од потребите на граѓаните. Граѓаните за возниот ред на автобусите на ЈСП може да се информираат на телефонскиот број 3 173 224.

Бранко Ѓорѓевски




-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 12:39
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На покојните им се потребни помени со свеќи, цвеќе, пченица, лепче и малку вино, а не со храна, пијалаци и вистински гозби, им порачуваат свештениците од Македонската православна црква на верниците, спроти претстојниот верски празник Духовден.
 
На покојните не им се потребни ни свеќи, ни цвеќе, ни пченица, ни лепче, ни малку ни многу вино. Покојните души немаат тела, па затоа немаат ни материјални потребни. А од друга страна, тие души не се наоѓаат на гробовите, ни во гробовите, ни под гробовите, ни позади гробовите, ни пред, ни до, ни лево од, ни десно од нив. Тие се многу далеку од нив, во небото или во адот, и тие не можат да дојдат од таму до својот гроб, ниту пат ангелите ќе се наканат да им носат непотребна пченица нели.
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На тој празник најважно е луѓето да дојдат со смирено срце, да запалат свеќа која ќе им го осветли патот на душите на покојниците - вели еден од најстарите скопски свештеници, Стојан Пајковски, од црквата „Свети Димитрија“.
 
Глупости, да ми извини Пајковски среќа Ваквите ритуали се познати во паганството и сличната идеја е застапена во "ноќта на вештерките". Според Светото Писмо, ако е некаков авторитет за свештениците на МПЦ, ангелите се тие кои веднаш по смртта ја носат душата на соодветното место, а на нив сигурно не им стигнало до вашата свеќа за да си светот "по патот" среќа
Дури и според православното вонбиблиско учење за митарствата, ангелите ја носат душата низ овие ткн. "царини", така што таа не скита сама по темните патишта со вашата осветена свеќа купена од тезгата на МПЦ.
 
Имајќи го ова предвид, повеќе од јасно е дека апелот на горниот и многу други свештеници на МПЦ кон верниците да купуваат свеќи за "осветлување на патот на покојните души" е всушност апел да се зголеми бизнисот со свеќи во МПЦ т.е. да се зголеми нивната продажба, а со тоа и доходот во буџетот на МПЦ кој доаѓа од нив.
Затоа, немојте ни случајно да сте купиле неосветена свеќа која не е произведена од МПЦ, затоа што таа не им свети добро на покојните души и по грешка може да залутаат во пеколот наместо во рајот голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 12:40
А ШТО ИМАШ ТИ ПРОТИВ НОЌТА НА ВЕШТЕРКИТЕ???? не%20зборувам


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 12:40
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Традицијата и верските обичаи налагаат едно а народот прави друго. Јасно е кажано што се носи на гробишта, како се однесува на гробишта, Еден многу убав напис за потсетување на оние кои забегуваат е даден во Дневник

Задушница не е гробна гозба

На празникот треба најважна да биде молитвата за спокој на душата на починатиот, а не гозба со која му се угодува на стомакот, вели свештеникот Стојан Пајковски, од црквата „Свети Димитрија“


Парите потрошени за храна што се остава на гробовите, подобро да се донираат во народни кујни или во детски домови

На покојните им се потребни помени со свеќи, цвеќе, пченица, лепче и малку вино, а не со храна, пијалаци и вистински гозби, им порачуваат свештениците од Македонската православна црква на верниците, спроти претстојниот верски празник Духовден. Тие реагираат и против ноќните бдеења на гробиштата, бидејќи тоа не е својствено за православната христијанска традиција.

Свештениците на МПЦ ги повикуваат граѓаните да престанат со таквото одржување, бидејќи тоа претставува непотребно расипништво. Задушница или Духовден се верски празници со кои двапати годишно им се одава почит на починатите. Но, почитта не треба да се изразува преку раздавање храна на гробовите на покојните.

- Тоа што луѓето го прават на Задушница не е во духот на празникот. Таму најважна треба да биде молитвата со која ќе го молиме Господ да и' даде спокој на душата на починатиот. Но, не ретко се случува да се прават гробни гозби со кои најмногу му се угодува на стомакот. На тој празник најважно е луѓето да дојдат со смирено срце, да запалат свеќа која ќе им го осветли патот на душите на покојниците - вели еден од најстарите скопски свештеници, Стојан Пајковски, од црквата „Свети Димитрија“.

Митрополитот европски Пимен, во колумна во „Дневник“ ги повика верниците, наместо непотребно да трошат пари за храна што ја оставаат на гробовите, тие средства да ги подарат на народни кујни или на детски домови.

- Настанува и натпревар кој повеќе ќе донесе на гробот за раздавање, со мисла дека храната и пијалакот оставени на гробот ќе ги изеде и испие починатиот.
Молитви и давање милостина се полезен начин да се направи нешто во име на починатиот. Порано, се правеле заеднички ручеци за сиромашни и за бездомници, а храната на гробовите се оставала за оние што ќе поминат, ако се гладни, да се послужат како спомен за покојникот, но не и со верување дека тој ќе стане да јаде - наведува митрополитот Пимен.

Скопјанката Светлана Деспотовска наведува дека многу често била сведок како празникот Задушница се претвора во веселба.

- Гледав како на гробишта се носат и касетофони, па откако во текот на ноќта ќе се испијат повеќе чашки ракија, се пушта и гласна музика, па некој што е поднапиен почнува да пее. Тоа сигурно не е во ред - вели таа.Од градските гробишта „Бутел“ наведуваат дека одбележувањето на Задушница секоја година им создава големи комунални проблеми. Директорот Илија Филиповски смета дека е крајно време да се влијае врз граѓаните да ја сменат традицијата со носење храна и пијалаци.

- Ни се случувало по секој празник да ангажираме и по седумдесетина камиони за да го соберат сето она што е оставено на гробиштата во тие денови. Последниве години тоа количество е намалено, но проблем и натаму постои. Ние не можеме да им забраниме на луѓето да раздаваат храна на други луѓе или да ја оставаат на гробовите. Апелирам, бидејќи тоа се пагански обичаи, тие помени да се прават на поинаков начин, со цвеќе, свеќи и пченица - вели Филиповски.

Зголемен број автобуси до Бутел

За верскиот празник Духовден, редовниот градски автобуски превоз кон гробиштата Бутел ќе биде засилен со дополнителен број автобуси на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“.

Автобусите в петок ќе сообраќаат според неделниот возен ред, а засилување ќе има во терминот меѓу 10 и 16 часот, со вклучување на дополнителен број автобуси на линијата број 59. Во истиот ден, линијата 51а/1 ќе тргне во 7.05 часот од селото Студеничани, а линијата со број 11/1 ќе тргне во 5.50 часот од селото Рашче. Линиите 55/6, 74/1, 74/2, 47а/1, 56/2, 56а/1 и 81/1 ќе работат според делничен возен ред. В сабота автобусите ќе сообраќаат според неделниот возен ред, а во периодот меѓу 7 и 16.30 часот ќе има дополнителен број автобуси, кои ќе бидат вклучувани во зависност од потребите на граѓаните. Граѓаните за возниот ред на автобусите на ЈСП може да се информираат на телефонскиот број 3 173 224.

Бранко Ѓорѓевски




аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

блу, ако ти прва отидеш јас ке те ранам, ако јас прв отидам ти мене, диал? голема%20насмевка
мацедониан, многу луѓе оставаат храна на гробовите и ја оставаат таму... се знае за кого не мудрувај непотребно
а зошто пак ти даваш на живите? збунетост


Никој не вели дека не оставаат храна на гробовите, но тоа не е за умрените, зар умрените ќе станат и ќе ја земат?!изненадување
Храната се остава, за потоа некој да дојде и да ја земе, ако е гладен.
Јас искрено, не давам ниту на живите, ниту на умрените, затоа што многу ретко одам на гробишта, а истотака не одам навечер пред Духовден, како што практикуваат некои.
А на живите се дава, поради тоа што се сака да се направи добрина, во име на умрениот, како еден вид молитва за покој на неговата душа. Најправилно е да се даде на сиромашни.




-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:18
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Храната се остава, за потоа некој да дојде и да ја земе, ако е гладен.
 
А зошто на гробишта да ја земе? Зошто да не ја земе од некоја народна кујна? Или пак мислиш дека гробиштата отвараат поголем апетит кај гладните? среќа
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


А на живите се дава, поради тоа што се сака да се направи добрина, во име на умрениот, како еден вид молитва за покој на неговата душа.
 
Аха, демек Мујо правел добрини, Хасо ќе оди во рајот хаха. Не мило, така не учи Светото Писмо. Светото Писмо, пак ќе кажам: ако е некаков авторитет за православните, учи дека секој ќе си одговара за своите дела или недела, за своите гревови или добрини, нема тука тато мама давајте храна за да ги искупите моите гревови, нема тука колење јагне за гревовите. Такво нешто имаше во Стариот Завет, таму се принесуваат жртви за покривање на гревови, но во Новиот Завет единствена жртва е Исус Христос кој се даде за покој на сите души што веруваат во Него, а не лебот, а не пченицата, а не свеќата, ниту било што друго што сега принесувате за "покојот на душите".
 
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

А ШТО ИМАШ ТИ ПРОТИВ НОЌТА НА ВЕШТЕРКИТЕ???? не%20зборувам
 
Упссс, се извинувам ако ги погодив вашите чувства среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:19
Паганска работа тоа со јадењето на гробишта, ИЛИ НЕ Е?
Има длабока симболика секако, а знае некој што се споменува во Библијата конкретно за Слегувањето на Светиот Дух и вистинската симболика?

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:22
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Паганска работа тоа со јадењето на гробишта, ИЛИ НЕ Е?
Има длабока симболика секако, а знае некој што се споменува во Библијата конкретно за Слегувањето на Светиот Дух и вистинската симболика?
 
Паганска е.
За вистинскиот Духовден можеш да прочиташ во Библијата, Дела на Апостолите 2 поглевје.
 

Духовден

(Дела на апостолите, 2 поглавје)

  • Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата.

  • На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи.

  • На овој ден Христовите апостоли беа облечени со силата на Светиот Дух и комплетно оспособени да бидат Христовото тело на Земјата.

  • На овој ден апостолите, од здружение на граѓани, откако го примија Светиот Дух беа трансформирани во Христова Црква.

  • На овој ден апостолите беа трансформирани од едни збунети и уплашени Христови ученици, во вешти, до смрт лојални и храбри Христови проповедници со исклучителна јасност и длабоко разбирање на Христовата евангелска порака.

  • На овој ден, по Петровата проповед, се крстија околу 3000 души и славно беше формирана првата Христијанска Црква.

Затоа овој ден со право е наречен: Роденденот на Христовата Црква.

До ден денес, оваа прва заедница на христијани, останува ненадмината во своите доблести и доследност на Христовото учење и како таква за нас претставува одличен пример за тоа што значи да се биде Христова Црква (Дела 2:42-47)



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
А зошто на гробишта да ја земе? Зошто да не ја земе од некоја народна кујна? Или пак мислиш дека гробиштата отвараат поголем апетит кај гладните?
среќа

Па и свештеникот си кажа, подобро е таа храна да се даде во народна кујна, а на гробишта да се носи само она што е потребно за да се изврши помен.


 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аха, демек Мујо правел добрини, Хасо ќе оди во рајот хаха. Не мило, така не учи Светото Писмо. Светото Писмо, пак ќе кажам: ако е некаков авторитет за православните, учи дека секој ќе си одговара за своите дела или недела, за своите гревови или добрини, нема тука тато мама давајте храна за да ги искупите моите гревови, нема тука колење јагне за гревовите. Такво нешто имаше во Стариот Завет, таму се принесуваат жртви за покривање на гревови, но во Новиот Завет единствена жртва е Исус Христос кој се даде за покој на сите души што веруваат во Него, а не лебот, а не пченицата, а не свеќата, ниту било што друго што сега принесувате за "покојот на душите".


Евангелос, мислам дека сме дискутирале за тоа, за тебе знам дека молитвите за покојните се грешни, мислам дека никогаш нема да се сложиме по тоа прашање, така да не знам зошто би се објаснувале сега. За тебе молитвите спомнати во книгите на Макавеите немаат значење како што имаат за Православните Христијани.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:47
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Па и свештеникот си кажа, подобро е таа храна да се даде во народна кујна, а на гробишта да се носи само она што е потребно за да се изврши помен.
 
Па јас токму за таа втора храна зборувам тука, која е нејзината потреба? Која е нејзината улога во тој православниот ритуал "помен"? Или народно кажано: "шо мајќа бара таа храна по гробишчана"? среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 13:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Па јас токму за таа втора храна зборувам тука, која е нејзината потреба? Која е нејзината улога во тој православниот ритуал "помен"? Или народно кажано: "шо мајќа бара таа храна по гробишчана"? среќа



Ќе објаснам колку што знам.

Пченицата е симбол на секое зрно кое мора да умре за да оживее, да не ги цитирам сега деловите од Светото Писмо, знам дека знаеш каде се наоѓа.
Виното е крвта на нашиот Господ којашто е пролеана за сите нас, значи и за умрените и за живите.
Така барем јас знам. Ако грешам, нека ме поправи некој.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 14:11
И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 14:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?


Христос еднаш се жртвува зар не?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 15:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На покојните им се потребни помени со свеќи, цвеќе, пченица, лепче и
малку вино...



Ovaa rechenica od citiraniot tekst e za nezaborav...

P.S. mamamd, replikava ne e upatena do tebe, tuku do onoj sto go rekol citiranoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 18:32
Sekoja religija si ima svoj nacin na iskazuvanje pocit kon mrtvite, komu nekomu da mu izgleda nedoveteno, nerazbirlivo.
Pravoslavnite vernici ovoj den go odbelezuvaat na toj nacin, so cveke (go ureduvaat grobot, ne dozvoluvaat da bide obrasnat so treva, znak deka umreniot ima potomstvo, ima koj da se grizi za negovoto vecno pocivalishte), sveki, vino i lepce. Site nie koi barem malku sme gi sledele ovie obredi, tradicija vo semejstvoto sme naucile deka toa se razdava ma ovoj den. Nekoi clenovi na semejstvata na ovoj den razdavaat i hrana koja umreniot ja sakal, mu bila omilena sakajki na toj den da se prisetat, da si spomnat na pocinatiot so ljubov, so vnimanie.
Nekoi pak sakajki da ja pokazat svojata blagosostojba od Zadushnica napravija piknik.
Neosporno e deka malku povekje se zabeguva i zatoa natpisot e so edna cel  da se potsetime, prvo da gi pocituvame zivite,za  lugjeto da se grizime dodeka se zivi, a od kako ke umrat dostojno da se prisetuvame na niv katadnevno niz spomnuvanje i vo denovite koi nashata pravoslavna vera gi slavi vo toa ime.
I malku vo konteks na  ova i  vistinitoголема%20насмевка- Deneska na grobishta zena doagja da ni  razdava nam iako na semejniot grob imashe 4-5 dushi. Tivko placeshe i niz solzi kaza deka ne saka da i podade na svojata snaa koja na svekrvata (majkata na zenva) dodeka bila  ziva ne i podala ni casha voda, ama sega na Zadushnica na grobishta donela od pile mleko. Donela i jagodi, koj pokojnata ne gi jadela bidejki od niv se isfrlala, odnosno bila alergicna na jagodi- tragicomicnoтага


-------------


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 18:42
Што ќе кажете за коментар од свештеник кој е повикан да отпее на гроб-НЕ СУМ ЈАС,КОЛЕГАТА Е НА ОВОЈ РЕОНизненадувањелутина


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 18:49
Поделба на реоните на интерес.
Не ги сфаќам луѓево, ако сакаат песна на гробот, зошто не си викнат профи пејач, зошто мораат поп да викаат?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

блу, ако ти прва отидеш јас ке те ранам, ако јас прв отидам ти мене, диал? голема%20насмевка


Deal. голема%20насмевка I nemoj meso da mi nosis ke te otepam. I samo sokovi so sugar free љубовголема%20насмевка A ako ti otides pred mene piroski ke ti nosam znam deka gi sakas трепкање

Moabetot mi bese, bev preska na grobista, i primetiv edna stvar. Mozam da ti namestam se ko so treba za nepolni 10 min тага Ocajno zvuci. Baegi iskustvo iam vise i za parastosi i za onaka....тага
Inace preska zborev so svestenikot, me interesirase za grankite od orev so se nosat sto znacat, pa mi napomena deka vo nedela ne se odelo. Nedela bilo za slavenje a ne za grobista. Ah so ovaa majka mi kolku ne mozam da se razubedam ej. Tolku veruva vo nekoj gluposti koj gi praat po selana po grobista, ne glea sto nalaga crkvata tuku so vikat seljacine od palanka so ke recat kako praele лутина


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:01
Inace okolu hranata. Uste edna glupost sto nasiot narod ja praj. Zapravo koga se dava hrana ne se dava na rodnini, prijateli i sl, tuku na onie sto nemaat, siromasnite. I ne se dava samo za pogreb ili parastos, tuku sekogas se dava na toj sto nema.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:04
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И шо ако се е симбол? Па и жртвеното јагне беше симбол за жртвата на Исус Христос и шо треба сега кyрбани да праиме по гробишчана?


Христос еднаш се жртвува зар не?
Isto i za ova se imam pobuneto. Koga vadevme na baba mi 6 meseci. Koga zapna majka mi ke sme kolele jagne zrtva se davalo. VRSKA NEMA! Se dava jagnesko meso no ne mora krv u dvor da ti se prolee i da go maltretiras jagneto niz pazari pa doma da go ranis nekolku dena (dobro da mu prajs) pa posle nozot da mu go udris (loso da mu prajs posle dobro, kaj otide svetov boze gospode). Ednostavno moes da si kupis od mesarnica meso a ne tuka ko seriski ubiec u dvor masakri da prajs. Do pcuenje majki sajki stignavme za ovaa rabota so moite doma, duri mi rekoa nepismena fakultet ne moese da zavrsis голема%20насмевка...na kraj duri 3 svesteni lica im rekoa deka e kako sto jas velam, pa im dojde um.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:07
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    На празникот Духовден треба да го прославуваме Светиот Дух!

   Зошто православните на овој ден одат на гробишта и со разни јадења им оддаваат почит на умрените?


Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...

-------------
МИР со сите


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:08
Ako dush*te se nematerijalni, zosto togas da im se dava materijalna hrana?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:26
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...
 
Не одат сите православни, ама битно поповите одат да отпеат малку и да заработат по 500ден од песна среќа
А и не само тие, па и владиците ако ги слушаше на телевизија советуваа да се иде по гробишчана ама да не се оставало се и сешто, туку само лепче, вино, пченица и свеќи...православни се разбира, инаку отиде јабана покојот на починатиот среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:33
aaa ne. ne im daame po 500. samo po 100ka голема%20насмевка
a za hranata ako nema se so treba ke stane mrtviot голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:49
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Isto i za ova se imam pobuneto. Koga vadevme na baba mi 6 meseci. Koga zapna majka mi ke sme kolele jagne zrtva se davalo. VRSKA NEMA! Se dava jagnesko meso no ne mora krv u dvor da ti se prolee i da go maltretiras jagneto niz pazari pa doma da go ranis nekolku dena (dobro da mu prajs) pa posle nozot da mu go udris (loso da mu prajs posle dobro, kaj otide svetov boze gospode). Ednostavno moes da si kupis od mesarnica meso a ne tuka ko seriski ubiec u dvor masakri da prajs. Do pcuenje majki sajki stignavme za ovaa rabota so moite doma, duri mi rekoa nepismena fakultet ne moese da zavrsis голема%20насмевка...na kraj duri 3 svesteni lica im rekoa deka e kako sto jas velam, pa im dojde um.



Не спомнувај блуе, јас со моите секоја година битка водам за овие обичаи. Посебно со овие за гробишта. Моите не прават жртви и такви работи, ама со храната и раздавањето, па со тоа навечер одење на гробишта претеруваат. Сега свештениците апелираат да не се оди, тие пак по свое. Секоја година се расправам за тоа, па и не само за тоа. И за бадниковото гранче се караме секоја година. За тоа дури и добив закана дека уште еднаш така и ќе ме избркале.голема%20насмевка
Кај мене мислам дека и Архиепископот да дојде тешко ќе излезе со нив на крај.голема%20насмевка

П.С. Јас многу ретко одам на гробишта, скоро никогаш, во Црква си одам. Сега идната недела ќе одам после којзнае колку време поради тоа што ќе вадиме на баба ми три години.


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:51
Jaс ја средив мајка ми.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:51
E ajde de. I gospod da se simne da im kaze djabe e. лутина

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 20:36
Ne e bitno sto mislime nie zasto nie tuka sme samo mala grupa na ludje so razlicni ubeduvanja, bitno e sto misli narodot koj e nositel na tradicijata i duhovnosta koja nie tuka se trudime da ja zastapime i prikazeme kako ispravna. Ako so vekovi nekoj go pravel ovaa toa znaci deka e del od tradicija, na nekogo moze da mu smeta na nekogo ne, ne e vazno, vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 20:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не одат сите православни... на гробишта......некои одат и во Црква.....тие што навистина разбираат што значи овој празник...

 

Не одат сите православни, ама битно поповите одат да отпеат малку и да заработат по 500ден од песна среќа

А и не само тие, па и владиците ако ги слушаше на телевизија советуваа да се иде по гробишчана ама да не се оставало се и сешто, туку само лепче, вино, пченица и свеќи...православни се разбира, инаку отиде јабана покојот на починатиот среќа



Popovite barem otpeat nesto da zarabotat 500 den ....budzetot na tvojata crkva e mnogu diskutabilen vie ne peete, vie biznis si terate...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 20:43
Темплариус, нашиов народ со векови јавал на магариња и тоа е дел од нашата традиција, така?. Зошто и ние денес не јаваме на магариња?


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:20
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.


Само мора да се нагласи дека таа вера нема заедничко со христијанската вера.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:31
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариус, нашиов народ со векови јавал на магариња и тоа е дел од нашата традиција, така?. Зошто и ние денес не јаваме на магариња?


Eh sega, nemoj tolku ostro...

Ako za Isus bilo dobro magareto, zoshto da ne bide i za narodot, a ?

Gedash, za se mozhe da se najde odgovor... ako tolku mnogu se saka da se najde.

Neshto sto na narodot mu se pikalo vo glava so stotici godini, ne e lesno tuku taka go izvadish nadvor... osobeno koga toj nema zhelba za nikakva promena. Lugjeto sekogash povekje sakaat da zhiveat so onoa sto im e poznato, pa makar toa da bide i mizerijata, otkolku da menuvaat neshto podrastichno. Znaesh, menuvanjeto nosi nepoznato, nepoznatoto nosi nesigurnost, nesigurnosta nosi strav od greshenje, greshenjeto nosi kaznuvanje...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:31
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

vazno e deka toa go otslikuva karakterot na nasiot naord i e del od nashata vera.


...не, не...мислиш дека тие што одат на гробишта со вреќи храна имаат некаков поим од верата ....поооооооим немаат верувај ми!!!! Чиста традиција....и плус да не речат комшиите дека е недомаќинка жената зашто ја мрзело да направи соленки, пита, колачи, торти.....и не знам уште што.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Jaс ја средив мајка ми.


А јас мојата ....НЕ.....нејќе да чуе....Еве цитат од нејзината изјава: - Тоа така било ОД ВЕКА....ќе одам и точка....



-------------
МИР со сите


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:39
Denot denesen (i utresen) so vekovi pravoslavnite vernici go odbelezuvale na nacin koj site go opisuvame. So odenje na grobishta, so razdavanje za dushata na pokojnikot, so palenje sveki i nosenje cveke (kako i oreova granka). Kako pocnavme ke osporime i zoshto popot odbral da prska sveta voda so bosiljek a ne da receme so vrba. Ima mnogu zoshto, no i mnogu zatoa. Taka bilo niz vekovite, taka nekoi raboti ostanale i ne e losho da gi pocituvame.
I edno neshto shto go razbrav, edno se diskutira od agol koga nemash umreno nekoj blizok, drugo e koga vekje toa se skucuva. Deneska licno jas pominav na 10 tezgi za da najdam creshi onakvi kakvi sakashe svekrva mi, nrznam zoshto imav cuvstvo deka ke zgreshev ako gi kupev prvite koi gi vidov. голема%20насмевка
Znaci razdavanjeto e sekjavanje, potsetuvanje a ne hranenje na duhot.
A za odenjeto na grobishta, pa ne e toa samo pravoslaven obicaj. I zoshto na grobishta koga site znaeme deka duhot na mrtviot ne e tamu? Toa e za nas zivite, odbirame edno mesto kade znaeme deka ne povrzuva so umrenite  Jas sekogash koga neshto dobro ili losho mi se slucuva sakam da odam na grobot na tatko mi ama sama, da si porazgovaram so nego, da pobaram sovet, da se vratam vo sekjavanjata shto kje mi kazeshe?!
Znam samo deka patot od Veles do Skopje posle taa poseta na grobot go minuvam smirena, rasteretena.



-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:46
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Jaс ја средив мајка ми.


А јас мојата ....НЕ.....нејќе да чуе....Еве цитат од нејзината изјава: - Тоа така било ОД ВЕКА....ќе одам и точка....



Во ред е да се оди, мислам, таман работа да не се оди. Се потсетуваме на нашите мили упокоени секој ден, тие се со нас, а секако дека треба да се посети и гробот, кој за жал многумина го нарекуваат вечен дом на покојникот.
Но она оставање храна по гробиштата која потоа ја разнесуваат кучињата, метење со ореова гранка и слични работи-не.

Овде би замолила некој да ми го објасни тоа со ореовата гранка, наводно се собирале душите на покојниците кои до тој ден од Митровден биле пуштени....


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:57
Na apostolovata vecer imalo mnogu drvja, od koj edno bilo orev....barem taka go razbrav popot denes.


Vo red e da se odi...ama ne da se preteruva so marifeti koi se slusnale ne se doslusnale...


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:57
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

I zoshto na grobishta koga site znaeme deka duhot na mrtviot ne e tamu? Toa e za nas zivite...


Amin!

Odenjeto po grobishta, odrzhuvanje tradicii i t.n. e za uspokojuvanje na zhivite, a ne za upokojanie na mrtvite.

Mrtvite se upokoeni od momentot koga go napushtile ovoj svet i kako sto ne sme mozhele da napravime za niv nishto togash, taka ne mozheme da napravime za niv nishto povekje nitu sega.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:59
za zal Mesi e vo pravo

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:03
Традициите кои знаеме дека се погрешни не треба да ги применуваме. Тоа е чист формализам. Се прави само затоа што прабаба ми, баба ми, мајка ми правеле па така треба и јас. А каде пишува дека мора да биде така? Во таа насока беше и мојот коментар дека нашите предци се превезувале на магариња, ние сме го усовршиле нашето знаење и користиме современи транспортни средства. Кога ќе увиди човекот дека има нешто што е подобро, покорисно и поправилно треба да почне тоа да го прави. Вака излегува дека во оние сфери кадешто имаме материјална добивка ги применуваме современите средства и методи, а во сферата на верата- ќе си ги тераме традициите.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:09
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Jaс ја средив мајка ми.


А јас мојата ....НЕ.....нејќе да чуе....Еве цитат од нејзината изјава: - Тоа така било ОД ВЕКА....ќе одам и точка....

Во ред е да се оди, мислам, таман работа да не се оди...


Нека оди но не на Духовден...


-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:14
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Традициите кои знаеме дека се погрешни не треба да ги применуваме. Тоа е чист формализам. Се прави само затоа што прабаба ми, баба ми, мајка ми правеле па така треба и јас. А каде пишува дека мора да биде така? Во таа насока беше и мојот коментар дека нашите предци се превезувале на магариња, ние сме го усовршиле нашето знаење и користиме современи транспортни средства. Кога ќе увиди човекот дека има нешто што е подобро, покорисно и поправилно треба да почне тоа да го прави. Вака излегува дека во оние сфери кадешто имаме материјална добивка ги применуваме современите средства и методи, а во сферата на верата- ќе си ги тераме традициите.


A toa e vistinska religioznost!

Bravo AlDra!

Religioznost ne e sobiranje na sekakva zbirshtina od dvorovite na site komshii od vek i vekovi i nivno slepo sledenje samo zatoa sto "taka se pravelo odsekogash" ili zatoa sto "taka velat starite".

Religijata e vitalnost, potraga po vistinata i neprekinato menuvanje soobrazno so soznanieto.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

za zal Mesi e vo pravo


Ami zoshto za zhal devojche?

Za srekja taka e!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Na apostolovata vecer imalo mnogu drvja, od koj edno bilo orev....barem taka go razbrav popot denes.



Попот треба да ги информира лугето за суштината на христијанското живеење, а не да опишува пејсажи, и да кажува какви дрва имало дали биле ореви или багреми тоа е воопшто неважно.
Каде наогаат такви информации само тие си знаат.




-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:20
голема%20насмевка pejsaz od berovo

zapravo toj pop ic ne go sakam zaso go iam cueno kako pcue. ali samo toj bese gore тага


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:20
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Традициите кои знаеме дека се погрешни не треба да ги применуваме. Тоа е чист формализам. Се прави само затоа што прабаба ми, баба ми, мајка ми правеле па така треба и јас. А каде пишува дека мора да биде така? Во таа насока беше и мојот коментар дека нашите предци се превезувале на магариња, ние сме го усовршиле нашето знаење и користиме современи транспортни средства. Кога ќе увиди човекот дека има нешто што е подобро, покорисно и поправилно треба да почне тоа да го прави. Вака излегува дека во оние сфери кадешто имаме материјална добивка ги применуваме современите средства и методи, а во сферата на верата- ќе си ги тераме традициите.

Се согласувам само делумно, сум за традиционалното во нормални рамки.
Мојата баба имаше тетовирано крст на челото и на двете раце и тоа го носеше со една необична гордост, јас тоа не го направив, иако се сеќавам на сите нејзини совети како да се биде добар човек, а потоа можеби верник.
Филозофијата на мојата баба беше дека со раздавање се пере совеста на живите и дека многу е пострашно  она што ке излезе од устата (лошите зборови) од она што ке се внесе (мрсна храна)  Многу се нервираше кога ке чуеше жени кои држеа пост па одеа на причеста, а оговараа цел комшилук и за сите знаеја се.
Знам дека не учеше да ја почитуваме традицијата, да не ги забораваме тие кои се родија пред нас, ама никогаш да не претераме.


-------------


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:24
Мило ми е Меси што се согласуваме. Само, имам забелешки за оперирањето со терминот религија. Имено, религијата е токму збир на формализми. Не е неопходно да бидеш верник за да бидеш религиозен. Луѓето кои се религиозни си слават Божиќ, Велигден, Духовден, се крстат кога ќе поминат од кај Соборна... ама не веруваат во Бога. Верата е многу повеќе од повторување на некои обреди и обичаи. Верата е сигурност дека она кое сме го прочитале, слушнале или виделе е навистина така. Не може да каже дека е Христијанин човекот кој не верува дека Исус е Синот Божји Кој дојде на Земјава за да ги избави оние кои веруваат во Него. А кај нас баш така. За жал! Верата е жив однос со Создателот, а не збирка на вековни традиции. Живиот однос е методот преку кој Бог дејствува кај човекот и го менува. Формализмот сам по себе е мртов и не води никаде. Што би променило во животот на еден човек тоа што ќе оди да раздава храна?
Христос беше и е против традициите. Прочитајте ја седмата глава од Евангелието по Марко.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:31
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

[QUOTE=blueprayer] Na apostolovata vecer imalo mnogu drvja, od koj edno bilo orev....barem taka go razbrav popot denes.



Друг поп пак мене ми рече дека тоа било поради тоа што празникот е Пентакост-Педесетница а ореовиот лист потсетувал на пламените јазици кои се спуштиле врз апостолите и плус имал пет такви, како да ги кажам кракчиња..
Ете, тоа се обидите да се христијанизираат обичаите но настанала дисхармонија во толкувањето, еден поп вика вака друг онака а всушност никој не знае. Малку е веројатно дека на апостоловата вечера имало многу дрвја од орев, поверојатно е дека (ако се одвивала на отворено) дека тоа биле маслинови дрвја. Но веројатноста е дека се одвивала во тајност (поради прогонот на христијаните) значи во затворена просторија. Тоа време маси и столови не биле во употреба-така да секое спомнување на оревот нема смисла.

Вистината е дека навистина, пред појавата на христијанството се  верувало токму така дека душите се собираат со метлата од орев, небаре душата е зрно прашинка, а подоцна дека душите се пуштени од Митровден до Духовден, па со гранчето се собираат.

Што од се ова има смисол?







-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:35
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

[QUOTE=blueprayer] Na apostolovata vecer imalo mnogu drvja, od koj edno bilo orev....barem taka go razbrav popot denes.



Друг поп пак мене ми рече дека тоа било поради тоа што празникот е Пентакост-Педесетница а ореовиот лист потсетувал на пламените јазици кои се спуштиле врз апостолите и плус имал пет такви, како да ги кажам кракчиња..Ете, тоа се обидите да се христијанизираат обичаите но настанала дисхармонија во толкувањето, еден поп вика вака друг онака а всушност никој не знае. Малку е веројатно дека на апостоловата вечера имало многу дрвја од орев, поверојатно е дека (ако се одвивала на отворено) дека тоа биле маслинови дрвја. Но веројатноста е дека се одвивала во тајност (поради прогонот на христијаните) значи во затворена просторија. Тоа време маси и столови не биле во употреба-така да секое спомнување на оревот нема смисла.Вистината е дека навистина, пред појавата на христијанството се  верувало токму така дека душите се собираат со метлата од орев, небаре душата е зрно прашинка, а подоцна дека душите се пуштени од Митровден до Духовден, па со гранчето се собираат.Што од се ова има смисол?



Ништо.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 22:36
Abe sekoj pop razlicno vika. Ko da ne ucele od ista kniga-bog da cuva se. I jas sum zaprepastena okolu toa, bas denes komentiravme...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 23:45
Ах колку е тежок, збркан и безмислен животот човечки без БОЖЈИОТ Дух Светол!

Го молам БОГА, врз и во сите луѓе - што тоа го сакаат - да го излие баш Тој Спасителен Дух !


АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 00:37
Христос се даде Себе си на Голготскиот крст за спасување на секој еден кој верува во Него. Секој што раздава за душата на покојниот, всушност придодава на Христовата жртва, а со тоа пак ја прогласува за недоволна, затоа што ако е потрено храна да се даде за покој на некоја душа, следува дека Христовата жртва не била доволна за таа душа. Тоа е понижување на скапоцената Христова крв која беше пролеана на крстот.
Затоа, баталете адети, традиции, обичаи, баталете ги и православните свештеници што ве подучуваат да ја понужувате Христовата жртва, и следете го исклучиво учењето на Христос, затоа што еден ден сите ние ќе орговараме пред Христос, а не пред нашите прадедовци, а не пред нашите свештеници, архиепископот или сл.
Sola Scriptura! Sola Christus! Soli Deo Gloria! големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 01:05


*Deo Santo, *Parola vita Santa, *Spirito Santo!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 02:39
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Мило ми е Меси што се согласуваме. Само, имам забелешки за оперирањето со терминот религија. Имено, религијата е токму збир на формализми. Не е неопходно да бидеш верник за да бидеш религиозен. Луѓето кои се религиозни си слават Божиќ, Велигден, Духовден, се крстат кога ќе поминат од кај Соборна... ама не веруваат во Бога. Верата е многу повеќе од повторување на некои обреди и обичаи. Верата е сигурност дека она кое сме го прочитале, слушнале или виделе е навистина така. Не може да каже дека е Христијанин човекот кој не верува дека Исус е Синот Божји Кој дојде на Земјава за да ги избави оние кои веруваат во Него. А кај нас баш така. За жал! Верата е жив однос со Создателот, а не збирка на вековни традиции. Живиот однос е методот преку кој Бог дејствува кај човекот и го менува. Формализмот сам по себе е мртов и не води никаде. Што би променило во животот на еден човек тоа што ќе оди да раздава храна?
Христос беше и е против традициите. Прочитајте ја седмата глава од Евангелието по Марко.


AlDra, voglavno se slozhuvame vo se, no za terminor religija imame malu porazlichni razbiranja. Toa ne e tolku vazhno...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 02:46
Еве на пример Меси, јас сум верник но не се сметам за религиозен.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 02:49
Како што викаше чичко Маркс- Религијата е опиум за народот!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 03:45
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Еве на пример Меси, јас сум верник но не се сметам за религиозен.


Koga vekje me prashuvash sto podrazbiram pod terminot religija kje ti kazham, iako navidum malu kje se oddalechime o temata.

Zborot "Religija" poteknuva od italijanskiot zbor religiere sto znachi vrakjanje kon izvorot , povrzuvanje ili slobodno prevedeno toa znachi vnimatelno razmisluvanje/rasuduvanje tragajki po korenot na neshtata .

Toa znachi deka sekoe temelnoto istrazhuvanje na bilo sto e religiozen priod kon rabotite. Toa mozhe da bide vo site aspekti na chovekovoto deluvanje: nauka, umetnost, filozofija, veruvanja...

Religioznost e nachin na zhiveenje, priod kon osoznavanje na zhivotot, a ne e versko/teoloshka eksluzivnost. Sigurno imash nekogash slushnato komentar: ovoj chovek religiozno si ja pravi rabotata. Toa ne znachi deka toj e nekakov vernik, deka kje se moli nekomu, kje pali svekji, kje se tovari so bagazh prepoln od sekakvi pishani i nepishani zbirshtini, tuku deka rabotata si ja vrshi metikulozno - temelno, detalno i precizno.

Toa sto nekogash, vo temnite vekovi na inkvizicijata, religiozniot priod bil poistveten so slepoto veruvanje i teologijata e neshto sosem drugo.

Religiozen vernik znachi chovek koj sekoe utro se budi so zhelba da se osoznae podobro od vchera. Bidejki novoto osoznavanje znachi otfrlanje na staroto, nepotpolnoto i pogreshnoto, religioznosta ne priznava nikakvi dogmi ili "apsolutni vistini".

Dogmite, "vechnite apsolutni vistini", zakoni vrezhani vo kamen, normi vo koi ne smee da se posomneva, tradicii, obichai, metanii i t.n. se postavuvaat od teolozite i teologiite, pa tie spored toa vo sushtina i po definicija ne se religiozni. Terminot "religiozno" e zloupotreben od teologiite vo nekogashnite vreminja za da se pretstavat kako temelni, objektivni i bezgreshni "nauki" (logii).

Toa e mojot stav za religiite.

Inaku veruvanje nema vrska so religija.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 03:59
jas veruvam...ali ne sum celosno religiozna da se rece. go prifakam ona sto covekot moze da go prifati.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 04:01
I toa e apsolutno vo red.

Ti si imash svoj pat vo zhivotot koj ne mora da bide ist so bilo koj drug.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 04:43
Како што јас пронајдов, религија доаѓа од ligere што значи ,,врзува’’. Прашањето е со што врзува? Со Бога или го поврзува човекот со другите луѓе и го прави делче од безличната маса?
Социолозите ја дефинираат религијата како збир на ритуали, обичаи со извесна доза на мистицизам, кои ги изведува свештенството и организираните маси. Штом постои организација, мора да потои и вертикална стратификација. А штом има подреденост, многу нормално застапен е принципот на супремација и субординација. Оние горе командаат, овие долу извршуваат. Кога горните ќе кажат носете храна на гробишта, овие долните трчаат, па дури и се задолжуваат за да го сторат тоа. Не се поставува прашањето: чекај бе дедо попе, па луѓево се умрени, што ќе им е храна? Ако кажат вртете ја црквата три пати, овие додека обиколуваат прашуваат: да не треба и три дена по ред така да правиме? Ете тие луѓе се религиозни. Луѓе на кои им се важни само обичаите и традициите. Религиозен човек е човек кој нема вера, освен можеби верата во обичаите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 04:57
Ligiere znachi povrzuvanje so neshto ( toa e generalna fraza i ne e vazhno so sto e povrzuvanjeto ), a religiere znachi povtorno vrzuvanje, vrakjanje kon izvorot... ili vo sloboden prevod kako sto ti go posochiv prethodno. Vo osnova toa nema nikakva direktna vrska so Boga ili so Petko ili Stanko.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 05:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ligiere znachi povrzuvanje so neshto ( toa e generalna fraza i ne e vazhno so sto e povrzuvanjeto ), a religiere znachi povtorno vrzuvanje, vrakjanje kon izvorot... ili vo sloboden prevod kako sto ti go posochiv prethodno. Vo osnova toa nema nikakva direktna vrska so Boga ili so Petko ili Stanko.





Да, ligere е врзување. Од таму доаѓа и лигаменти.
Важно е како може да не е важно со кого сврзува? Ако го врзува човекот со Бога- тоа е вера; ако го врзува човекот со другите луѓе и на тој начин го трансформира во сервилен- тоа е религија.


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 10:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Друг поп пак мене ми рече дека тоа било поради тоа што празникот е Пентакост-Педесетница а ореовиот лист потсетувал на пламените јазици кои се спуштиле врз апостолите и плус имал пет такви, како да ги кажам кракчиња..Ете, тоа се обидите да се христијанизираат обичаите но настанала дисхармонија во толкувањето, еден поп вика вака друг онака а всушност никој не знае. Малку е веројатно дека на апостоловата вечера имало многу дрвја од орев, поверојатно е дека (ако се одвивала на отворено) дека тоа биле маслинови дрвја. Но веројатноста е дека се одвивала во тајност (поради прогонот на христијаните) значи во затворена просторија. Тоа време маси и столови не биле во употреба-така да секое спомнување на оревот нема смисла.Вистината е дека навистина, пред појавата на христијанството се  верувало токму така дека душите се собираат со метлата од орев, небаре душата е зрно прашинка, а подоцна дека душите се пуштени од Митровден до Духовден, па со гранчето се собираат.Што од се ова има смисол?

Овде не станува збор да дисхармонија на толкувањето на празникот кај православните свешптеници туку станува збор за неписменост 80 % од насите свештеници кои облекоа мантија во тоа комунистичко општество немаат елементарно познавање на верата апа не да збориме за нешто повеќе тој гледа како да лапне некој денар а со ке каже не се замара една жена ко дојде попе вака е лета магарето лета лета ке дојде втора и трипара крила има има има ама лека полека и тоа ке се смени

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 12:05

Модераторе и Алдра, назад на темата! Муабетот продолжете си го во посоодветна тема или во општо и неврзано.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 13:07
Ne greshime samo nie obivnite smrtnici. Goran Mihajlovski kako po obicaj so svoeto ostro pero zabeleza neshto mnogu interesno (so zadovolstvo go citam)
По по­вод Ду­хов­ден, Из­врш­ни­от ко­ми­тет на ВМРО-ДПМНЕ вче­ра ги по­ви­ка ме­ди­у­ми­те да за­бе­ле­жат де­ка ќе па­лат све­ќи во Со­бор­ни­от храм во Скоп­је за по­кој на ду­ши­те на бор­ци­те за не­за­вис­на, са­мос­тој­на и сло­бод­на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја.
Од ко­га пуб­ли­ци­тет се пра­ви ко­га се па­ли све­ќа за ду­ша? Од ко­га ста­нав­ме кон­зер­ва­тив­на и мно­гу ре­ли­ги­оз­на зем­ја? Се пра­ват го­ле­ми вер­ни­ци, а не зна­ат де­ка ем ве­ра­та ем за­душ­ни­ца е нај­ли­чен праз­ник и не­ма вр­ска со ка­ме­ри.
Не се ви­нов­ни тие. Не­ма­ле ве­ро­на­у­ка во шко­ло.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 13:21
mamamd, не знам зошто те чуди ова, па ова се случува на сите празници. Православието е побратимено со власта и истото власта го користи за издигнување на својот рејтинг, публицитет, политичка кампања итн. Биди среќна што пародијата со "веронауката" заврши, затоа што истото ќе почнеше да се случува и во тој предмет, меѓу децата. Верувам дека пред политички избори, со предходен договор на архипепископот и премиерот, вероучителите посебно би ги нагласувале "верските" потези на владата и нејзината исклучителна "духовност". Тоа е само моја претпоставка нели, познавајќи го сегашниот однос на владата и водачите на МПЦ.
 
Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 15:44
Повод утрешниот роденден на Црквата Христова, Оптен, Маран Ата  и јас ве покануваме на торта.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 18:05
Јас колку што знам роденденот на МПЦ е на 17 јули (1967г.). Од кај па сега испадна 7 јуни? збунетост

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 18:26
Evangelos, штом се буниш, тебе не те викаме.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 19:15
Евангелос, а Духовден? Дали го признаваш за христијански празник?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 19:19

Се разбира мила, прочитај на 2-та страна од оваа тема, првиот коментар.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 19:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I toa e apsolutno vo red.

Ti si imash svoj pat vo zhivotot koj ne mora da bide ist so bilo koj drug.
fala bogu. ne se vodam po pateki za svetec pa da moram da sledam se neli големо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 20:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mamamd,


Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.



Ne mi e jasno koj go pojasnil toa i spored kogo e toa, koj si ti da go delish pravoslavieto od hristijanstvoto, pa ako si ti zabutan vo nekoja tamu crkva ne moze bre za pravoslavnoto hristijanstvo taka da zboruvas....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 20:28
Темплариус еве каде го појаснив тоа зошто Задушница не е христијански празник.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христос се даде Себе си на Голготскиот крст за спасување на секој еден кој верува во Него. Секој што раздава за душата на покојниот (оттаму зборот "задушница") , всушност придодава на Христовата жртва, а со тоа пак ја прогласува за недоволна, затоа што ако е потрено храна да се даде за покој на некоја душа, следува дека Христовата жртва не била доволна за таа душа. Тоа е понижување на скапоцената Христова крв која беше пролеана на крстот.
Затоа, баталете адети, традиции, обичаи, баталете ги и православните свештеници што ве подучуваат да ја понужувате Христовата жртва, и следете го исклучиво учењето на Христос, затоа што еден ден сите ние ќе орговараме пред Христос, а не пред нашите прадедовци, а не пред нашите свештеници, архиепископот или сл.
Sola Scriptura! Sola Christus! Soli Deo Gloria! големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 23:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ligiere znachi povrzuvanje so neshto ( toa e generalna fraza i ne e vazhno so sto e povrzuvanjeto ), a religiere znachi povtorno vrzuvanje, vrakjanje kon izvorot... ili vo sloboden prevod kako sto ti go posochiv prethodno. Vo osnova toa nema nikakva direktna vrska so Boga ili so Petko ili Stanko.


На Духовден преди околу 2000 години, луѓе со најразлично потекло, јазик, светоглед, ... во Името Исусово биле вдаховени со Вечниот ДУХ на ЉУБОВТА!
Кај ними паднале сите догми, предрасуди, стравови, кондиции и биле на чудесен начин повторно повржани во Оној Вечен Дух кој е Темел и Извор на сето постоење. Оној Дух Кој е Татко (и Мајка) на Животот и е пред секој човек, нација, конфесија, филозофија, теологија, ...!

Има ли поголем настан во историјата на човештвото?




   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 23:25
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mamamd,


Инаку задушница е православен, но не е и христијански празник, тоа веќе го појаснивме предходно. Исто како што денот пред Божиќ (Бадник) не е христијански празник, така и денот пред Духовден (Задушница) не е христијански празник.



Ne mi e jasno koj go pojasnil toa i spored kogo e toa, koj si ti da go delish pravoslavieto od hristijanstvoto,


Христос јасно кажал како треба да изгледаат и како да Го слават Бог христијаните, а пак Evangelos не го дели православието од христијанството самоиницијативно и според негова некоја желба за да го омаловажи туку тоа го констатирал од Светото Писмо.





-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 02:32
se uste ne ste zaminale?

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 14:42
Ova vo Vreme e nesto sto mnogumina od nas ne go znaat
ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ГО СЛАВАТ ДУХОВДЕН
Велигден за починатите

Православните христијани в недела го слават роденденот на црквата, народски познат како Духовден. Со него завршува годишниот циклус на верски празници и почнува новиот календар на празнување според православната традиција и религија. Според христијанските писанија на овој ден врз 12 свети апостоли во вид на огнени јазици се излеал Светиот Дух и тие почнале да зборуваат на различни јазици. Еден ден пред празникот е најголемата Задушница во годината, кога луѓето ги посетуваат гробовите на своите блиски за да се сетат на нив и да раздадат храна во нивно име. Народски верувања се дека во деновите пред Духовден почесто се сонуваат починатите, а луѓето мислат дека тогаш е Велигден за мртвите, па затоа и на овој ден носат црвени јајца на гробиштата. - Петнаесеттина дена пред Задушница, луѓето сонуваат како се на полна трпеза или на свадба. Ги сонуваат своите покојни роднини, како им бараат облека или нешто за јадење, па затоа на овој ден луѓето одат на гробишта и носат храна и облека, која ја раздаваат “ вели Драгица Стефковска, новинарка, добротвор и толкувач на сонови. Според неа, постои верување дека душите што не се опеани со посмртно опело шетаат надвор од гробовите. Тоа се најчесто луѓе што загинале во земјотреси, големи несреќи, чиишто тела не биле најдени и не биле соодветно погребани. Во Македонската православна црква објаснуваат дека луѓето ја поистоветуваат Задушницата со Духовден, но тие немаат исто значење, затоа што празникот е радосен, а не тажен. - Ова е голем празник, кој се слави три дена, како и Велигден и Божик. Луѓето го мешаат Духовден со Задушницата в сабота, затоа што името на празникот кај нашите луѓе асоцира на мртви и на гробишта. А на празникот, всушност, го славиме слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и со тоа се става печат на новиот завет на Бога со луѓето “ објаснуваат свештениците од скопската црква „Свети Димитрија“. Празникот уште се нарекува и Педесетница, затоа што се поминати педесет дена од Велигден. Првиот ден, односно неделата црквата го посветува на Света Троица и тој во народот се нарекува Троицин ден, а на вториот се слави Светиот Дух, заради што и се нарекува Духовден. Во многу македонски цркви и манастири што го носат името на света Троица на овој празник се организираат слави со богати трпези и народни веселби.





-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 22:23
Тешко нас, ако дошло време Дракче да ни кажува за душите.намигнување

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 22:42
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Народски
верувања се дека во деновите пред Духовден почесто се сонуваат
починатите, а луѓето мислат дека тогаш е Велигден за мртвите, па затоа
и на овој ден носат црвени јајца на гробиштата.
               


Уште една голема грешка кај тие што се нарекуваат христијани.Затоа не треба да се лутат кога ке им се посочат грешките во однос на нивните тврдења и докажувањљ околу тоа дека се неприкосновени христијани и следбеници на Христовото учење.
Затоа секој што се смета за христијанин не смее да помисли да прави вакви ритуални потези кој се практично спротивни на христијанството.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 12:22
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Народски
верувања се дека во деновите пред Духовден почесто се сонуваат
починатите, а луѓето мислат дека тогаш е Велигден за мртвите, па затоа
и на овој ден носат црвени јајца на гробиштата.
               


Уште една голема грешка кај тие што се нарекуваат христијани.Затоа не треба да се лутат кога ке им се посочат грешките во однос на нивните тврдења и докажувањљ околу тоа дека се неприкосновени христијани и следбеници на Христовото учење.
Затоа секој што се смета за христијанин не смее да помисли да прави вакви ритуални потези кој се практично спротивни на христијанството.

Vo zagubata na najbliskite nema vernik, nema racionalnost. Sekogash e polesno da se zboruva, pocituva neshto koga e vo prashanja tugjata soocenost so smrtta. Koga e toa licno (blizok clen) nikoj ne se raduva, naprotiv taguva zaradi fizickoto ne prisustvo na bliskiot tuka, do nas, na zemjata. Bolkata od zagubata lugjeto gi pravi neracionsli, duri i nevernici.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 12:49
mamаmad, токму во овие тешки моменти од животот (пр. кога ќе загубиме некој близок) се проверува искреноста, големината, темелот и вистинската убеденост во нашата вера. Секој знае да рече "Алелуја Господе" кога ни е убаво, кога сме здрави, весели, кога сите овци ни се на број, кога сме растеретени од грижите, кога се ни тече како мед и млеко. Но кога ќе навалат темните животни бранови врз нас, кога ќе не спотрефат неколку последователни несреќи, кога ќе навалат болестите, кога ќе изгубиме работа или кога ќе изгубиме некој близок, дури тогаш настапува тестот на вистинската вера.
Ако верникот, како што вели Исус во една од Своите параболи (Матеј 7:24-27), ја градел својата вера на песок, тогаш тој ќе почне да се гневи на Бог, ќе го проколнува Бог, ќе се откаже од верата и од Бог, својата надеж ќе ја положи во суеверија, пагански ритуали, разни нерационалности и сл. Но ако верникот, како што вели Исус, ја градел Својата вера на карпа, слушајќи ги и исполнувајќи ги Неговите зборови (што не нужно се и зборови на свештенците и поповите нели), тогаш, после сите несреќи и загуби, верникот ќе може како старозаветниот Јов да ги исправи премалените колена, да ја подигне главата кон Небото и да рече: Господ даде, господ зеде. Благословено да биде Името Господово! (Јов 1:21) Таквиот верник, дури кога минува и низ такви долини од својот живот, не посегнува по суеверија, по пагански ритуали, по нерационални обичаи и сл. туку верно се држи до Божјиот Збор и Христовото учење, затоа што ја изградил својата вера на карпа, и како што вели Христос во горната парабола...
"И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, но таа не се разурна, зашто беше втемелена на карпа."
(Исус во ев. Матеј 7:25)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:31
Јас разбирам дека сето тоа е така, ама никако не можам да ја избришам сликата на мајката прецвикната од болка (синоќа во зградата до мене почина од леукемија младо момче кое остави две дечиња сирачиња) и токму тоа се прашував - Зошто господе?
Ако тој растел сирак, ако на истите години умрел неговиот татко, зошто и неговите деца да растат сираци? Зошто ако неговата баба плачела за предвременото заминување на нејзината рожба, сега мора да плаче и неговата мајка по него?
Има многу зошто, а солзите одат сами, без да ги сопираш. сакам да верувам дека за се има одговор Севишниот, ама јас денеска не го најдов одговорот.
Некои велат дека добри луѓе умираат на големи христијански празници. Јас никогаш не ја прифатив смртта на млади луге, а најмалку на деца.  Тешко е да објасниш зошто родителот мора да го надживее своето дете?!


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 13:45
mamamd, и јас имам загубено близок член од семејството, и јас знам што е слика што не бледнее. Но верувам и убеден сум дека одговор од Севишниот има и дека еден ден ќе го дознаеме. А, како што кажав и во предходниот коментар, ако сме ја граделе верата на карпа (врз Исусовото учење), тогаш Бог ќе ни даде сила да поминеме низ сите тешкотии и искушенија што животот ќе ни ги донесе. Ми дал мене, би ти дал и тебе, ќе му даде на секој кој некомпромисно верува во Него, ги учи Христовите заповеди и ги извршува. Бог ветува дека нема да бидеме искушувани над нашите сили, дека никој нема да не отргне од раката Негова. Сега ни останува да веруваме и да не ја губиме надежда во Него пребегнувајќи кон разни суеверија, бабини деветини, пагански обичаи и сл. туку, доколку се нарекуваме христијани, да останеме верни на учењето на Божјиот Збор - Библијата.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk