IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 11:20
Neshto slicno kako Marko Sk, no so zemna realnost za sekoj covek.

Umira covek i Petar go prashuva kade sakash da odish, vo rajot ili vo pekolot. Covekov zbunet veli, ne znam, daj da vidam bar malku od dvete mesta pa ke ti kazam. Petar mu veli, vo red. Mu go pokazal rajot, zelenilo, idila, mir, ubaini. Potoa mu go pokazal pekolot, a tamu zabavi, devojki na plaza, i se ona shto svetov nudi. Covekov bez razmisluvanje rekol pekolot. Po nekoe vreme pominuva Petar niz pekolot i covekov go prepoznava i mu veli: "Izgleda deka ne me razbra shto ti kazav. Jas ovde se pecam, a kade e ona shto mi go pokaza?". Petar mu veli, mislish na devojkite na plaza i drugite stvari? Covekov so vosh*tuvanje rekol, DA, DA, tamu sakam da odam. Na toa petar mu rekol: vidi, toa beshe samo reklama.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 21:39
Влегува пијаница во кабина за исповедање во католичка црква. Влегува и свештеникот од другата страна на кабината, спремен да го слушне исповедањето
Чека неколку минути, а пијаницава молчи.
Му чука на прозорчето и пак чека. Овој абер нема да почне. Чука повторно, овој пат малку посилно. Потоа се огласува пијаницата: "Џабе тропаш, ни кај мене нема тоалетна."
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 22:15
Тројца пријатели умираат во сообраќајна несреќа и се наоѓаат пред портите на рајот. Пред да влезат Свети Петар ги прашува:
- Замислете си дека сте во ковчег и дека пријателите и блиските ве исплакуваат. Што би сакале да слушнете за вас?
Првиот: Би сакал да слушнам дека бев одличен лекар и добар семеен човек.
Вториот: Би сакал да слушнам дека бев прекрасен маж и дека сум израснал прекрасни синови.
Третиот: Би сакал да слушнам ...Види, види. Мрда!!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 19:06

Eden covek imal zakazano intervju za rabota. Se probudil rano sabajle, se istusiral, doruckuval i se kacil vo avtomobilot i trgnal.

Koga stignal na dogovorenoto mesto, ne mozel nikade da najde mesto za parkiranje. Se vozel so avtomobilot natamu-navamu, ama nikako da najde slobodno mesto.

Na krajot, koga videl deka ke zakasni za intervjuto,vo ocaj pocnal da mu se moli na Boga:


"Boze, ako mi najdes mesto za parkiranje, vetuvam deka sekoja nedela ke odam na crkva i vekje nema da lazam i da pravam losi raboti. "

Posle dve minuti se otvorilo mesto za parkiranje i covekot go parkiral avtomobilot. Mnogu mu olesnalo i rekol:


"Boze, izvini sto zboruvav gluposti, najdov mesto za parkiranje."



Изменето од KINGDAVID - 20.Март.2010 во 19:08
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 14:50

Си биле оџа и поп. Комшии. Попот изградил црква, а оџата џамија. Попот си купил BMW и оџата си купил BMW.
Попот го миел своето BMW во дворот, а оџата отишол и го исекол ауспухот. Попот се зачудил: -Е зошто го исече ауспухот? А оџатa: - Кога ти можеш да го крштеваш, јас можам сунет да му правам.


Несвес!
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 22:03

 Na edna bogosluzba,zavrsuvajki ja propovedta, propovednikot gi prasuva prisutnite vernici:

"I taka , dragi moi, kolku od vas im imaat prosteno na svoite neprijateli?"

Dignale raka okolu 80 % od prisutnite.

Propovednikot prasal: " Zarem ostanatite, ne im prostivte sega, vo ovoj moment? Bidete milostivi kako sto e milostiv nasiot Otec nebesen ! "

Ovojpat site dignale raka, osven edna stara babicka.

-"Vie gospogjo, zarem ne im prostuvate na vasite neprijateli ?" -prasal propovednikot.

-"Jas nemam neprijateli" - odgovorila babickata.

-"Toa e izvonredno! Kolku godini ste gospogjo?"

 -"Devedeset i osum " - rekla babickata.

Propovednikot se voodusevil i rekol : " Ve molam gospogjo, ako mozete da dojdete ovde pred site i da ni kazete kako moze nekoj da zivee 98 godini i da nema nieden neprijatel?"

Babickata poleka dosla do podiumot, se kacila , ja stegnala pesnicata , ja dignala vo vozduh i pobedonosno im rekla na prisutnite vernici:

- "Gi nadziveav kuckite !"
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 16:54


                              

 Ednas poznatiot evangelist Bili Gream dosol vo eden mal grad vo Amerika za da odrzi predavanja.

Pred da pocne so propovedta, sakal da otide do postata da isprati preporacano pismo.

Po patot sretnal nekoe dete i go prasal kade e postata. Momceto mu go pokazalo patot i Bili Gream mu se zablagodaril, a potoa go prasal:

" Sakas li da dojdes vo crkva vecerva? Sakam na lugjeto da im go pokazam patot do Boga ! "

Deteto bez razmisluvanje odgovorilo: " Nema da dojdam. Vie ne go znaete patot do postata. Kako ke go pokazete patot kon Boga?!

газење%20од%20смеење
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 03:05
Ednash nekoj vernik mu se molel na Boga...

- Bozhe moj, ti znaesh deka jas sum reven vernik... nemam drug Bog osven tebe... jas postojano ti se molam, ama ti ne me slushash... eve vekje so godini te molam da napravish neshto za da dobijam na loto, ama nishto nema od toa...

- E pa, chedo moe - mu se javil Bog - prestani vekje so ovie molenja i odi kupi barem edno loto livche !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 12:35

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ovo nam daje dve mogu?nosti: 

1. Ako pakao ekspandira sa manjom stopom rasta od stope porasta broja prido?lih du?a, onda ?e temperatura i pritisak rasti, dok ne do?e do eksplozije pakla.
2. Ako se se pakao ?iri br?e nego ?to raste broj du?a u njemu, onda ?e pritisak i temperatura opadati dok se pakao ne zaledi.

Pa, koja je mogu?nost ispravna?

Не,%20не,%20не!Има и трета можност!
Ако запремината на пеколот се зголемува или намалува пропорционално со бројот на душите во неа,тогаш не мора да се случи ни едното ни другото!
 
Јас не паѓам на вакви софизми.ма%20ајде

 



 


Изменето од Pejik - 17.Септември.2010 во 12:41
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 21:58
Amish Paradise - Wierd Al Yankovich

Амишки рај - од Ал Јанковиќ (пародија на Гангстерски рај од Кулио)
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 13:01

 Pogolemiot del od lugjeto izmisluvaat najrazlicni izgovori zosto ne ja citaat Biblijata i zosto ne odat na bogosluzbi .

 Eden propovednik sostavil eden humoristicen spisok so naslov : " 10 prichini zosto ne gi mijam racete" za da ja izoblici neopravdanosta na vakvite izgovori.

             Deset Pricini Zosto Ne Gi Mijam Racete

 1. Zatoa sto na toa me prinuduvaa vo detstvoto.

 2. Zatoa sto onie sto se mijat se licemeri, smetajki se za pocisti od drugite.

 3. Zatoa sto ima tolku vidovi na  sapun, pa ne mozam da resam koj sapun e najdobriot izbor.

 4. Zatoa sto mienjeto race e zdodevno .

 5. Dovolno e sto se mijam za Bozik i Veligden.

 6. Zatoa sto nikoj od moite drugari ne mie race.

 7. Ke si gi mijam koga ke ostaram.

 8. Zatoa sto nemam dovolno vreme da mijam race.

 9. Zatoa sto vo banjata ne e dovolno  toplo.

10. Zatoa sto sapunot go proizveduvaat lugje sto samo sakaat da zarabotat pari. 

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 20:03
ЈА БОГА ЗНАМ ЛИЧНО! - Од српското комично шоу „Никад извини!„


Изменето од Majkl - 04.Октомври.2010 во 20:06
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:14
ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ ХРИСТИЈАНСКИ ФУНДАМЕНТАЛИСТ

Многу интересни заклучоци

1.Знаете многу помалку за Библијата од некој атеист или агностик, но сепак се нарекувате христијани.

2.Го прифаќате 0.01% како висок процент за успешно услишани молитви,и тоа ви е доказ дека молитвите успеваат, додека преостанатите неуспешни 99.99% се едноставно воља на Господ.

3.Додека модерната наука, историјата, геологијата, биологијата, физиката не успеаја да ве убедат поинаку, некоја будала која се тркала по подот и зборува на јазици може да се еднистените докази кои ви требаат за да го докажете христијанството.

4. Верувате дека човечката популација која не ги дели вашите верувања ќе гори вечно во Пеколот. А сепак ја нарекувата вашата религија мирољубива и толерантна.

5.Ќе потрошите цел живот барајќи мали пропусти во научно установената старост на Земјата, но не наоѓате ништо погрешно во тоа да верувате во датуми запишани од писари од Бронзено доба кои седеле во шатори и претпоставувале дека Земјата е неколку генерации стара.

6.Им се смеете на Хиндустите кои на луѓето им придаваат божественост, и на Грците кои верувале дека бог општел со жена, но воопшто не ви е чудно што светиот дух ја забременува Марија која родила богочовек, кој умрел па оживеал и пак ќе се врати на земјата.

7. Лицето ви позеленува кога слушате за _злобните дела _ што ги извршуваат другите богови, но нема ни да трепнете кога ќе читате како Јахве наредува убивање на сите деца во Египет, и сотрува цели градови со се живо во нив.

8.Им се смеете на политеистите но немате проблем со верување во Троичен Бог.

9.Се чувствувате дехуманизирано кога некои научници ќе кажат дека човекот еволуирал од некои други форми на живот, но ви е сосема ок тврдењето дека сте направени од кал.

10.Жестоко ги отфрлате илјадниците богови од другите религии,но збеснувате кога некој ќе се посомнева во постоењето на вашиот.



слободно надополнете...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

ЈА БОГА ЗНАМ ЛИЧНО! - Од српското комично шоу „Никад извини!„
Инаку мeлодијата е превземена од групата Џенесис во нивната песна Исус, тој ме знае. Фронтменот на групата, Фил Колинс, направи музичка сатира повод финансијските скандали со теле-евангелизаторите кој изби во САД 1991 год. Ова е оргиналната песна и спот:


Jesus He knows me - GENESIS




Изменето од Majkl - 10.Јануари.2011 во 01:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.