Испечати | Затвори го прозорот

ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19197
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 09:56
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
Постирано од: Marko sk
Наслов: ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 17:06
Termodinamika pakla

Na Univerzitetu u Va?ingtonu profesor je na ispitu dao i neobi?no dodatno pitanje. Odgovor jednog studenta je bio toliko ma?tovit, da profesor nije odoleo isku?enju da ga prosledi svojim kolegama i prijateljima.
Bonus pitanje: Da li je pakao egzoterman (odaje toplotu), ili je endoterman (upija toplotu)?

Ve?ina studenata odgovorila je na pitanje pozivaju?i se na Bojlov zakon (gas se prilikom ?irenja hladi, a zagreva se ako mu se zapremina smanjuje) ili sli?no.

Jedan student je napisao slede?e:
Prvo, treba da znamo kako se masa pakla menja sa vremenom. Dakle, treba nam stopa rasta broja du?a koje u pakao ulaze i onih koje iz njega izlaze. Smatram da mo?emo sa sigurno??u pretpostaviti da du?a koja jednom u?e u pakao, vi?e iz njega ne izlazi. Prema tome - ni jedna du?a ne izlazi.

?to se ti?e broja du?a koje ulaze u pakao, neke religije tvrde da ako niste pripadnik njihove religije, onda ?ete i?i u pakao. Po?to postoji vise od jedne ovakve religije i ljudi ne mogu biti pristalice vi?e od jedne religije, mo?emo pretpostaviti da neke du?e idu u pakao.

Obzirom na procentualno stanje broja ro?enih i umrlih, mo?emo o?ekivati eksponencijalni prira?taj broja du?a koje odlaze u pakao.
Sada obratimo pa?nju na promenu zapremine pakla jer, prema Bojlovom zakonu, da bi temperatura i pritisak u paklu ostali konstantni, zapremina pakla mora da se pove?a proporcionalno broju dodatih du?a.

Ovo nam daje dve mogu?nosti:

1. Ako pakao ekspandira sa manjom stopom rasta od stope porasta broja prido?lih du?a, onda ?e temperatura i pritisak rasti, dok ne do?e do eksplozije pakla.
2. Ako se se pakao ?iri br?e nego ?to raste broj du?a u njemu, onda ?e pritisak i temperatura opadati dok se pakao ne zaledi.

Pa, koja je mogu?nost ispravna?

Ako prihvatimo postulat koji mi je dala koleginica iz grupe - Tereza, i to jo? dok sam bio bruco?, i koji glasi: "... pre ?e osvanuti hladan dan u paklu nego ?to ?u ja spavati sa tobom" i ako pri tom uzmemo u obzir nesumnjivu ?injenicu da ja jo? nisam imao seksualni odnos sa njom, dolazimo do zaklju?ka da mogu?nost broj 2 ne mo?e biti ta?na, ?ime dokazujem da je pakao egzoterman i da se ne?e zalediti.
Student je ocenjen jedinom odli?nom ocenom u tom roku.


MAessenger: Samo go popraviv naslovot na temata.



Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 18:45


Chist ateistichki analitichki pristap ba religiozna tema!

Dobra shega Marko. Ova me stava na mislenje dali da otvorime edna shegobijna tema...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 18:48
mesi.. za dobro druzenje treba da ima segobijna tema
kade kje si pravime karikaturi edni na drugi bez ljutis
големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 18:55
Човече неверојатно добро одговорче,алал да му е на судентот

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 19:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Chist ateistichki analitichki pristap ba religiozna tema!

Dobra shega Marko. Ova me stava na mislenje dali da otvorime edna shegobijna tema...

Eden ostroumen vic ili osvrt mozhe da bide poznachaen od plitkostite shto se naogjaat megju koricite na mnogubrojni knigi.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 19:13
Se slozhuvam.

Vprochem zatoa prosvetlenite lugje se sluzhele so paraboli (sto ne se shegi, no ja koristat so istata paralela).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 19:47
zanimlivoголема%20насмевка

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 21:04
edna zena pocina vo bolnica i koga otide kaj sveti petar
toj i vika
abe so dojde, ti vrati se pod itno kje zivees uste 30 godini
i taka taa se razbudila i si rece
som kje ziveam tolku a sum vekje vo bolnica da se doteram
si napravi Lifntinzi, novi cicki operacija na nos usni kukovi i site saltanati
izleguvajki od bolnica ja zgazi kolata
i taa pak kaj sveti petar
abe petre neli kje ziveev uste 30 godini????
IZVINI NE TE PREPOZNAV
плазење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: makarios
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:09
Да му одговорам на спирос во врска со ракоблудот.

Реков од претходно, дека според учењето на Светите Отци, ракоблудот претставува страст. Зборот страст води црковнословенско потекло, и преведено на македонски значи страдање. Значи, тоа што дарко напиша самозадоболување и не е далеку од вистиниата, затоа што секоја страст претставува болка на душата, затоа што наместо да се очистува, просветлува и обожува, таа се валка и приземјува.

Прашањето на спирос е всушност, како да се ослободиме од страстите. Светите Отци велат, дека патот на ослободување од страстите е нивно преобразување. Кога сеуште сме заробени од страстите подвигот на очистување од нив изгледа тежок и невозможен, што доста често може да не` одведе и во очајание. Но, и покрај се, ние треба да пристапуваме со вера дека Бог ќе ни помогне и присилувајќи се. Тоа подразбира и призивање на Бога, односно да се молиме колку што можеме почесто (исто така присилувајќи се), иако многупати таквата молитва ни се чини празна, неуслишана, а во моменти на очајание ја сметаме и за излишна и непотребна.

Страстите ни пречат да изградиме правилен однос кон Бога, Неговите дарови и луѓето, зашто се острастуваме кон нив и ги гледаме со заболен, искривен духовен вид. Затоа Авва Исак вели: „Светот - тоа се нашите страсти“.

Добро е, да си одбереме духовен патеводител, и да се смируваме пред него и да му бидеме послушни. Постојано да ги исповедаме нашите мисли и желби пред него, и да веруваме на неговиот суд и неговите зборови.

Потребно е исто така, колку е можно поредовно да остваруваме и соборна заедница со Бога - односно да одиме на Литургија и со благослов на нашиот духовник да се причестуваме.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:21
Јас се извинувам, сум ја утнал темата. Постот сакав да го ставам во Општо и неврзано.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:34
откако Господ го створил светот решил да направи  човекпрво направил маж...го врти од сите страни...го гледа...нема маани...му вика-ајде терај,супер излезесега решил да му направи друшка,да не шета мажов сампочнал да ја прави женатаоткако ја направил ја разгледува...од лево...од десно...ја погледнал тажно и и вика - е ... ceга ќе мораш да се шминкашне%20знам

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:36
Некој окорел швалер додека рутински си ја вршел работата звони некој на влезната врата се крева паника сопругот порано иде дома и нема каде да се бега останува надворешната страна од прозорот како привремено да се надмине кризата НО се лизнува и почнува да паѓа од некоа средна висина околу пет-шест спрата и додека лета надоле се моли на Бога дека ќе престане со сите богохулни активности во својот живот , моли за прошка и ветува дека ќе се смени до корен и доека така БАМ во отоворен камион со ѓубре .
Станува се подзачистува и си вика...ха мала криза и одма гомна јадам


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:38
газење%20од%20смеење


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 22:49
Četiri starije gospođe katolkinje sjede i piju kavu.
Prva kaže svojim prijateljicama: "Moj je sin svećenik. Kadgod uđe u neku prostoriju, svi ga zovu 'Oče'…"
Druga gospođa veli: "Moj je sin biskup…kad on uđe u neku prostoriju, ljudi mu govore 'Vaša Milosti'. "
Treća kaže s ponosom: "Moj je sin kardinal…kad on uđe u prostoriju, ljudi ga zovu ' Vaša Eminencijo'. "
Četvrta…pijucka tiho svoju kavu, a ove tri je suptilno upitaju: " I…? "
"Ehhh…moj je sin predivan, 190 visok, čvrsto isklesanog tijela, stripper…Kad on uđe u prostoriju,
ljudi kažu ' O Bože…' "

-------------



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 23:48
OK, ne mislev deka kje kazhuvate mrsni ili polumrsni shegi...

Ako prodolzhite taka i ako upotrebuvate trminologija koja ne e za ovoj forum kje ja izbrisham temava.

Znachi samo so usul...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 23:52
abe mesi uzivaj
daj ednas... ne sfakjaj se ozbilno
ovoj forum sepak e za druzenje i zabava
aj uozbili se
zapravo
ne se uozbiluvaj sekogasголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 00:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK, ne mislev deka kje kazhuvate mrsni ili polumrsni shegi...

Ako prodolzhite taka i ako upotrebuvate trminologija koja ne e za ovoj forum kje ja izbrisham temava.

Znachi samo so usul...


Te poddrzuvam brate messi...Sepak ovoj podforum treba da bide dostoinstven, znaci bez vulgarni i mrsni segi..


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 00:16

Eve eden vic od mene:


Se budi covek od anestezija posle operacijata i gleda do krevetot eden covek oblecen vo belo i go prasuva: Doktore, uspesno li pomina operacijata?

A ovoj odgovoril: Jas ne sum doktor, jas sum Sveti Petar


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 12:02
Kako se vika papinoto lajno?

- sveta stolica!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 12:33
Си бил некој атеист и се шетал во шумата.
И се воодушевувал на природат .Колку се убаво створила се природава а не некој си Бог што толку го зборат.
И така шетајќи се сретнал со мноогу гладна мечка и почнала да го брка.
Он бегал она го бркала али 4 нозе се побрзи од две и го стигнала он паднал и таман да замавне со шепата да му скине главата он вриснал помогни ми Боже!!
И одеднаш се се укочило освен атеистот.
И слушнал глас:ете цел живот хулиш на мене и на моите слуги ,еве сега ја гледаш мојата семоќност.Дали сега ќе станеш верник?
И атеистот почнал да се туфка..абе види сега... ја како што викаш цел живот зборам против Тебе па сега нема да личи заради еден проблем да станам верник..еве на пример може мечкава верник да ја направиш!!
И следниот момент се се откочило и мечката ги допрела шепите како за молитва и рекла " лебот наш насушен дај ни го денес".


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:11
Zosto Gospod prvo go stvoril maskoto pa zenskoto?
Ucel na greskite!


 


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:15
Sto rekol Gospod koga go stvori maskoto?
Mozev i podobro....
намигнување


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:20
Zosto samo 10% od maskite odat vo raj?
Koga  %ot  bi bil pogolem rajot bi stanal pekol



-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:23
Sheta Adam niz Rajot i go zdogledal Boga.

- Da te prasham neshto dedo Bozhe?

- E ajde de, samo pobrzo bidejki treba da go pravam svetot.

- Dobro bre dedo Bozhe, kako mozheshe da ja napravish Eva so tolku ubavi zaobleni, a ne kako mene vakov chvornat na site srani...

- Pa za da sakash Adame. Tolku ne ti teknuva?

- A zoshto togash nejzinata kosa ja napravi tolku nezhna i ubava, dolga i sljajna, a ne kako mojava...

- Pa da ja sakash Adame, da ja sakash.

- Dobro, ama zoshto togash ja napravi tolku glupava? Sigurno ne go stori i toa za da ja sakam???

- E ne ja napraviv takva poradi toa, tuku za da te saka taa tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:25
Kako znaeme deka Adam i Eva po vera bile menoniti?

Pa koj inaku pokraj prekrasna gola zhena, sami vo Rajska gradina, bi bil privlechen od obichno ovoshje???

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:25
аплаузголема%20насмевка

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:38
Posle nekolku dena Gospod reshil Adam i Eva da pochnat so zgolemuvanje na natalitetot na zemjata, pa go povikal Adam kaj nego.

- Sakam da odish i da ja baknesh Eva - mu rekol Gospod na Adama.

- A sto e toa "da ja baknesh"? - prashal Adam.

Gospod mu objasnil i Adam ja grabnal Eva za raka, pa pravo vo grmushkite. Posle dve minuti se vratil kaj Gospod.

- Ova bilo ubavo!

- E sega sakam da ja miluvash Eva!

- Asto e toa "miluvash'? - prashal Ada.

Gospod povtorno mu objasnil i Adam ja grabnal za raka Eva i prevo vo zbuncheto. Posle desetina minuti se vratil kaj Gospod.

- Ej, i ova beshe ubavo!

- Sega sakam da otidesh vo grmushkata i da vodish ljubov so Eva.

- A sto e toa "da vodish ljubov"?

Gospod mu objasnil na Adama i ovoj prsnal so Eva pozadi grmushkite.

Koga posle samo deset sekundi se vrakja nazad.

- A dedo Bozhe, sto e toa "me boli glava"?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:48
газење%20од%20смеење nesto mi e poznato ova..

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 01:50

    HAHAHA,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:00
Kaj mene vo Amerika ima mnogu evangelisti so TV programi koi, veruvale ili ne, dosta se popularni megju lugjeto. Ednash bev na gosti kaj eden postar par, koga evangelistot od televizijata reche;

- Sega, site onie koi se bolni od neshto, neka ja stavat ednata raka na ekranot so slikata na Isus, a drugata raka na mestoto kade sto gi boli. So silata na edniot i edinstven ednoroden Bozhji sin Isus Hristos, kje se sluchi chudo kaj sekoj od vas koj e iskren vernik!

I babava stana, so ednata raka ja dopre slikata na Isus koja beshe proektirana na ekranot, a so drugata si go dopre bubregot. Dedoto stana isto taka, pa so ednata raka go dopre ekranot so slikata na Isus, a so drugata raka se fati megju noze.

Babata go pogledna zachudeno:

- Majk dusho, chovekov reche za lechenje bolni, a ne za voskresnuvanje mrtvi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:05
hahahaha . Sto nema da slusne covek od Amerikancite. Jako e


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:08
Se mochkaat malite Mujo i Mirko, koga gleda Mirko neshto ne e vo red so Mujoviot instrument...

- Abe Mujo, zoshto tvojot ne e kako mojot?

- E pa jas sum sechen.

- Sto znachi toa?

- Toa znachi deka mi otsekle parche kozha od vrvot...

- Ufff bre... i koga se sluchi toa?

- Majka mi veli koga sum bil star samo nekolku dena.

- I ... boleshe?

- Eeee... mozhesh da pretpostavish... nemozhev da odam godina dena!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:15
Sveshtenikot si go izgubil petelot i nikako nemozhel da si go najde. Bre, baral nasekade okolu crkvata, po komshijskite dvorovi, po sokacite... nikade go nemalo. Stom e taka, si rekol sveshtenikov, kje giprasham lugjeto bo nedela. Tie sigurno kje znaat!

Vo nedela, posle misata, sveshtenikov prashal:

- Dali nekoj od mazhite denovive go fati petelot?

Site mazhi stanale.

- Ne be toa, tuku mislev dali nekoj denovive go vide petelot?

Site zheni stanale.

- Ne bre, ne ve prashuvam toa, tuku dali nekoj go videl mojot petel???

Site monahinji stanale.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:24
Patuvale Katolichki sveshtenik i rabin zaedno na nekoj seminar i si pravele muabet...

Posle obligatornoto muabetenje za vremeto i golfot, katolichkiot sveshtenik ne izdrzhal a da ne prasha:

- Dobro, jas znam deka vam vi e zabraneto da jadete svinsko.. ne znam zoshto, ama ne e vazhno... me intereisra dali sepak nekogash si probal slanina?

- E kako ne, koga bev mal. Samo malku probav, sosem malku...

- I kako ti se dopadna?

- Eeee... ne e nitu priblizhno kako seks!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:32
Dovagja eden izbezumen evrein do rabinot...

- Slushaj vamu sto belja me snajde so sin mi! Go vovedov i go podignav vo nashata slatka preubava vera, kolku pari samo potroshiv po nashi evrejski verski shkoli, da znaesh samo kolkavo bogatstvo dadov za da mu napravam Barmitzvah, ushte povekje dadov za da izhuchi visoki shkoli i koga... mi doaghja vchera i mi veli deka saka da bide hristijanin!!! Rabine, kade pogreshiv ???

- Trebashe da dojdesh kaj mene! - mu odgovora rabinov - kako i ti, i jas imam sin po koj potroshiv celo bogatstvo za da go vovedam vo verata, da go izucham, da mu dadam prekrasna Barmitzvah... za da mi dodje eden den i da mi kazhe deka sakal da bide hristijanin !

- I shto napravi ti?

- Sto kje napravam, otidov da pobaram sovet od Boga.

- I sto reche Toj ???

- Gospod mi reche: "Trebashe da dojdesh kaj mene..."






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 02:40
Anglichanec, francuz i rusin gledaat sliki vo muzej... i doagjaat do slika na koja se prikazhani Adam i Eva.

- Oooo...gledajte kolku se smireni i elegantni - veli anglichanecot - Videte kakva graciozna vozdrzhanost... mora da bile anglichani!

- O no, no... nikako - veli francuzot - videte kako se goli, ubavi i zaljubeni... mora da se francuzi!

- A njet tavarishi, njet! - veli rusinot - Nemaat obleka, nemaat krov nad glava, imaat samo edno jabolko za jadenje i recheno im e deka toa e Raj. Mora da se rusi!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 16:41
Eden pijanica se doteteravil do katolichka crkva, vlegol vnatre i vamu-tamu doshol nekako do kabinata za ispovedanje i vlegov vnatre...

Sveshtenikot od drugata strana na pregradata strplivo chekal chovekov da zapochne so ispoveduvanjeto.

Minalo neshto vreme i sveshtenikov se zakashlal da stavi do znaenje deka e tuka i deka mozhe chovekot da pochne so izpovedta.

Slusha, slusha sveshtenikov, koga od drugata strana na paravanot doagja cimolenje i stenkanje...

- Of lele _ si pomislil sveshtenikot - ovoj jadnik izgleda ima golem grev na dushata.

Pa se nakashlal sveshtenikot kako ohrabruvanje, a od drugata strana se slusha ushte pogolemo stenkanje i cimolenje...

- Brejjjj... sto grev e ova? - si pomislil sveshtenikot.

Da pomogne, sveshtenikov zachukal na paravanot...

- Dzhabe chukash be - odgovoril pijaniot megju stenkanjata - i tuka nema hartija!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 16:52
Posle misata vo crkvata doagja eden vosh*ten chovek do sveshtenikot...

- Po gjavolite pope, vakvo peenje nemam chueno do sega!

- Milo mi e dobar choveku, milo mi e,,, ama bi te zamolil da ne se izrazuvash taka vo Bozhji dom.

- Izvini, zhal mi e za toa, ama gjavol da go zeme, nikogash nemam do sega slushnato takvo neshto vo ovaa crkva!

- Dobro , dobro, samo pripazi na zborovite vo vakvo mesto...

- Pope, samo sakav da znaesh deka, gjavol da go zeme, za vakvo peenje eve sega stavam vo kutijata 500 evra za crkvata!

- Aj ne zaebavaj! - se zaprepastil sveshtenikot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 22:31
Eden den Svetec imase sansa da zboruva so Gospod te go prasa:

Gospodine,
bi sakal da zanm kako izgledaat Pekol i Raj.

Gospod go odnese do dvete vrati.
 
Ja otvori ednata vrata i mu dozvoli da sirne vnatre.
Na sredina od sobata stoese golema okrugla masa.
 
Na sredinata na masata , se naogase golema posuda so dobra i vkusna hrana.
 
Ljugeto koi sedea za masata bea epten mrsavi, slabi , so ljiljakova boja i bolen izgled.
 
Site izgledaa izgladneto>Imaa lajci so dolgi racki koi bea pricvrsteni za nivnite race.
 
Site mozea da ja dodirnat pajncata so hrana i da zemaat po nesto,...
no kako  rackata na lajcata bese podolga od nivnata raka ne mozea hranata da ja stavat vo usta.
 
Gospod rece:
Sega go vide pekolot!
 
Potoa dvajcata se upatia kon vtorata vrata.
Gospod ja otvori vtorata vrata.
Scenata koja svetecot ja vide bese ista kako vo prvata soba
 
Okrugla masa, prekrasna hrana lajci so dolgi racki,
no ovoj pat , ljugeto okolu masata bea dobro najadeni i srekni, razgovaraa megusebno i se smeskaa....

Svetecot mu rece na Gospod:- Ne razbiram!

- Ednostavno e, odgovori Bog,

sve zavisi od edna veština.

Ovie naucija  kako da se ranat eden so drug, dok onie drugite ne mislat
na ništo osven sami na sebe.



-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:32
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Eden den Svetec imase sansa da zboruva so Gospod te go prasa:

Gospodine,
bi sakal da zanm kako izgledaat Pekol i Raj.

Gospod go odnese do dvete vrati.
 
Ja otvori ednata vrata i mu dozvoli da sirne vnatre.
Na sredina od sobata stoese golema okrugla masa.
 
Na sredinata na masata , se naogase golema posuda so dobra i vkusna hrana.
 
Ljugeto koi sedea za masata bea epten mrsavi, slabi , so ljiljakova boja i bolen izgled.
 
Site izgledaa izgladneto>Imaa lajci so dolgi racki koi bea pricvrsteni za nivnite race.
 
Site mozea da ja dodirnat pajncata so hrana i da zemaat po nesto,...
no kako  rackata na lajcata bese podolga od nivnata raka ne mozea hranata da ja stavat vo usta.
 
Gospod rece:
Sega go vide pekolot!
 
Potoa dvajcata se upatia kon vtorata vrata.
Gospod ja otvori vtorata vrata.
Scenata koja svetecot ja vide bese ista kako vo prvata soba
 
Okrugla masa, prekrasna hrana lajci so dolgi racki,
no ovoj pat , ljugeto okolu masata bea dobro najadeni i srekni, razgovaraa megusebno i se smeskaa....

Svetecot mu rece na Gospod:- Ne razbiram!

- Ednostavno e, odgovori Bog,

sve zavisi od edna veština.

Ovie naucija  kako da se ranat eden so drug, dok onie drugite ne mislat
na ništo osven sami na sebe.




Тоа е и во реалниот живот.
Но како да се справиме со тоа кое е сурова вистина?тага



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:45
овој  како да е некој потомок на бастер китон,  не верувам некогаш да се насмеал.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:14
Pominuva Mujo kraj katedralata i vidi edna babicka kako prodava krstinja
"Bako , kolku se ovi krstinja?
Sinko, ovoj obicen  20 denari
Aha...A ovoj so gimnasticarot?


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:23
P: Koj e najsreten covek na svetot?
O: Papa
P: ???
O: Sekoe sabajle go gleda svojot sef raspnat na krstot!!


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:29
lane zlatna, kje preveduvash ili kje brisham...

Barem vo shegite ne e problem peveduvanjeto. Na forumov oficijalen jazik za komunikacija e makedonskiot i samo ponekogash pravime odstapki za stranski jazici, koga ne e podatno za preveduvanje,

No zashegi... tuka nema odstapki.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:31
brisi...ne mozam poveke...

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:53

Doaga eden crnec pred portite na Rajot i Pekolot i Sv. Petar go prasuva:

Kako se vikas momce? Ovoj odgovoril: Leonardo Di Kaprio.

Sv. Petar go poglednal malku zbuneto i zavrtil telefon do informacii i prasal: Ve molam mi treba edna informacija, TITANIK potona ili izgore?


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 18:03
Ваквото мајтапење не е богоугодно. Да не си ја сведуваме верата на невкусни шеги и озборувања од зелено пазарче...


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 19:05
Зашто Господ ни дал толку многу и сака да го љубиме и да му веруваме, не да хулиме.

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:00
Originally posted by makarios makarios напиша:

Ваквото мајтапење не е богоугодно. Да не си ја сведуваме верата на невкусни шеги и озборувања од зелено пазарче...


Smeata e edinstvenata rabota sto gi oddeluva lugjeto od zhivotnite. Za da se razbere shegata, kako sto e i so parabolata, treba da se poseduva inteligencija i produhovenost.

Zhivotnite gi nemaat i dvete raboti.

Za chovekot polesno e da se moli otkolku da smisli dobra shega. Mnogumina mozhat da prikazhuvaat prikazni, no kolkumina mozhat da kazhat parabola?

Na religiite im nedostasuva smeenje, im nedostasuva vitalnost, im nedostasuva zhivost i zdravje... mozhebi zatoa povekjeto od niv deluvaat bolno, hermetizirano, oddeleni od svetosta na zhivotot. Religiite go isfrlija smeenjeto od crkvite, sinagogite, dzhamiite i hramovite kako da e nekakva zaraza, nekoja plega od koja se umira vo najteshki maki. A zatoa pak se obvija vo vechni tazhachki i plachki, nepekinati zhalachki od sekakvi grevovi, postoechki i nepostoechki, sopstveni i tugji... I taka so vekovi vo religiite dominiraa samo beskrajno tazhnite lugje.

Bilo (se ushte e taka) esencijalno vazhno za sekoj svetec da bide seriozen. Ne mozhelo da se zamisli svetec da se smee.... Taman rabota! Bog nikogash ne se smee, Toj samo znae da se luti i da kaznuva... koga e raspolozhen mozhe da nagradi, no nikako da se nasmee!

A ako Toj ne se smee, kako mozhat toa da go pravat lugjeto? Ushte polosho, kako mozhat da se nasmeat na bilo sto sto e povrzano so Nego, religijata ili chovekovata naivnost vo korelacija so niv?

A smeenjeto e sakralno... toa e edinstvenoto sto ne oddeluva od zhivotnite. Toa e edinstvenoto sto ni e dadeno od Boga koe ne pravi neshto posebno vo negovata Kreacija. Zatoa shto vo humorot i smeata ischeznuva egoto i suetata. Tie se eden od najefikasnite lekovi koj deluva bez da bidat lugjeto svesni za toa. Oti site seriozni lugje se egoisti i site egoistite se seriozni lugje! Koga se smeeme stanuvame kako decata - egoto ischeznuva, suetata isparuva i nie stanuvame chisti kako niv. Togash sme edno so Boga, isto onaka kako i koga tancuvame.

No za zhal, vo religijata sheguvanjeto i tancuvanjeto odamna se ekskomunicirani.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:13
Mes, не би рекол баш дека смеата е ЕДИНСТВЕНА работа што ги дели луѓето од животните. Има многу посуштински работи.

А темава не доликува за овој подфорум.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:14
Originally posted by makarios makarios напиша:

Mes, не би рекол баш дека смеата е ЕДИНСТВЕНА работа што ги дели луѓето од животните. Има многу посуштински работи.

А темава не доликува за овој подфорум.


So seta pocit, a sto pak vas vi fali da se posmeete malku???збунетост


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Ваквото мајтапење не е богоугодно. Да не си ја сведуваме верата на невкусни шеги и озборувања од зелено пазарче...


Smeata e edinstvenata rabota sto gi oddeluva lugjeto od zhivotnite. Za da se razbere shegata, kako sto e i so parabolata, treba da se poseduva inteligencija i produhovenost.

Zhivotnite gi nemaat i dvete raboti.

Za chovekot polesno e da se moli otkolku da smisli dobra shega. Mnogumina mozhat da prikazhuvaat prikazni, no kolkumina mozhat da kazhat parabola?

Na religiite im nedostasuva smeenje, im nedostasuva vitalnost, im nedostasuva zhivost i zdravje... mozhebi zatoa povekjeto od niv deluvaat bolno, hermetizirano, oddeleni od svetosta na zhivotot. Religiite go isfrlija smeenjeto od crkvite, sinagogite, dzhamiite i hramovite kako da e nekakva zaraza, nekoja plega od koja se umira vo najteshki maki. A zatoa pak se obvija vo vechni tazhachki i plachki, nepekinati zhalachki od sekakvi grevovi, postoechki i nepostoechki, sopstveni i tugji... I taka so vekovi vo religiite dominiraa samo beskrajno tazhnite lugje.

Bilo (se ushte e taka) esencijalno vazhno za sekoj svetec da bide seriozen. Ne mozhelo da se zamisli svetec da se smee.... Taman rabota! Bog nikogash ne se smee, Toj samo znae da se luti i da kaznuva... koga e raspolozhen mozhe da nagradi, no nikako da se nasmee!

A ako Toj ne se smee, kako mozhat toa da go pravat lugjeto? Ushte polosho, kako mozhat da se nasmeat na bilo sto sto e povrzano so Nego, religijata ili chovekovata naivnost vo korelacija so niv?

A smeenjeto e sakralno... toa e edinstvenoto sto ne oddeluva od zhivotnite. Toa e edinstvenoto sto ni e dadeno od Boga koe ne pravi neshto posebno vo negovata Kreacija. Zatoa shto vo humorot i smeata ischeznuva egoto i suetata. Tie se eden od najefikasnite lekovi koj deluva bez da bidat lugjeto svesni za toa. Oti site seriozni lugje se egoisti i site egoistite se seriozni lugje! Koga se smeeme stanuvame kako decata - egoto ischeznuva, suetata isparuva i nie stanuvame chisti kako niv. Togash sme edno so Boga, isto onaka kako i koga tancuvame.

No za zhal, vo religijata sheguvanjeto i tancuvanjeto odamna se ekskomunicirani.



Sekoja cest na postov mess... Nesto slicni mislenja delam so Vas.... Ne znam dali e tocno ova no smetam deka ova e razmisluvanje na vernik na 21 vek... Bas vo ovoj post se pronaogjam i jas....


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:39
Se e tochno vo toj komentar Omar.

I bash mi e zadovolstvo sto mi se ukazha prilika da go napisham, bidejki odamna se spremav na neshto takvo, no nikako ne mozhev da naidam na pogoden moment...

Blagodaram na komplimentot.

P.S. Na koj ne mu se dopagja ovaa tema ne mora da ja posetuva. Jas kje doagjam tuka ne samo zatoa sto toa mi e obvrska kako moderator.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:43
Izvini so ke bidam off topik ama i da se seguvam i ne samiot Bog znae kolku jas veruvam vo nego,a toa e dovolno... среќа


-------------


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 00:07
Trgnal papa na pat vo Pariz.Koga sleta na aerodrom site vikaa ene go Frenk Sinatra!A papata: ne sum jas F.Sinatra...ja sum Papa!
Sedna vo taksi...taksistot isto...O, F.Sinatra...
Papata zacudeno...pa nesum jas F.Sinatra..., jas sum Papata!
Pred hotelot...isto...site vo glas...Gledajte....ene go F.Sinatra!kutriot im objasnuva deka ne e, deka e papa....
Recepcionerot mu go dava kljucot i mu vika...povelete g-dine Sinatra...Papata pak objasnuva deka on ne e toj...
Koga vleze vo sobata gleda na krevetot dve devojki koi vooduseveno vozdisnuvaat ...Frenk Sinatra...
A papata ke rece:Strangers in the night.......


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 02:05
Originally posted by makarios makarios напиша:

Ваквото мајтапење не е богоугодно. Да не си ја сведуваме верата на невкусни шеги и озборувања од зелено пазарче...


Mislam deka e vo red da se kazuvaat verski segi , samo da ne bidat vulgarni i da ne gi povreduvaat verskite cuvstva na drugite.

Nekoi protestantski spisanija imaat i takvi naslovi:Verski segi , na koi kazuvaat anegdoti od crkvata i smesni slucki


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 17:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Ваквото мајтапење не е богоугодно. Да не си ја сведуваме верата на невкусни шеги и озборувања од зелено пазарче...


Smeata e edinstvenata rabota sto gi oddeluva lugjeto od zhivotnite. Za da se razbere shegata, kako sto e i so parabolata, treba da se poseduva inteligencija i produhovenost.

Zhivotnite gi nemaat i dvete raboti.

Za chovekot polesno e da se moli otkolku da smisli dobra shega. Mnogumina mozhat da prikazhuvaat prikazni, no kolkumina mozhat da kazhat parabola?

Na religiite im nedostasuva smeenje, im nedostasuva vitalnost, im nedostasuva zhivost i zdravje... mozhebi zatoa povekjeto od niv deluvaat bolno, hermetizirano, oddeleni od svetosta na zhivotot. Religiite go isfrlija smeenjeto od crkvite, sinagogite, dzhamiite i hramovite kako da e nekakva zaraza, nekoja plega od koja se umira vo najteshki maki. A zatoa pak se obvija vo vechni tazhachki i plachki, nepekinati zhalachki od sekakvi grevovi, postoechki i nepostoechki, sopstveni i tugji... I taka so vekovi vo religiite dominiraa samo beskrajno tazhnite lugje.

Bilo (se ushte e taka) esencijalno vazhno za sekoj svetec da bide seriozen. Ne mozhelo da se zamisli svetec da se smee.... Taman rabota! Bog nikogash ne se smee, Toj samo znae da se luti i da kaznuva... koga e raspolozhen mozhe da nagradi, no nikako da se nasmee!

A ako Toj ne se smee, kako mozhat toa da go pravat lugjeto? Ushte polosho, kako mozhat da se nasmeat na bilo sto sto e povrzano so Nego, religijata ili chovekovata naivnost vo korelacija so niv?

A smeenjeto e sakralno... toa e edinstvenoto sto ne oddeluva od zhivotnite. Toa e edinstvenoto sto ni e dadeno od Boga koe ne pravi neshto posebno vo negovata Kreacija. Zatoa shto vo humorot i smeata ischeznuva egoto i suetata. Tie se eden od najefikasnite lekovi koj deluva bez da bidat lugjeto svesni za toa. Oti site seriozni lugje se egoisti i site egoistite se seriozni lugje! Koga se smeeme stanuvame kako decata - egoto ischeznuva, suetata isparuva i nie stanuvame chisti kako niv. Togash sme edno so Boga, isto onaka kako i koga tancuvame.

No za zhal, vo religijata sheguvanjeto i tancuvanjeto odamna se ekskomunicirani.

GOOD POINT :)
_________________

Pochinal Bil Gejts i normalno gore na nebesa go prechekuva Sv Petar i mu veli:
Bil, kako mnogu zasluzhen za razvojot na informatichkoto opshtestvo kje ti dozvolam samiot da izberesh kade sakash da odish.
Bil radosno se slozhuva i Sv Petar go vodi da mu go pokazhe prvin pekolot:
A tamu, zabavi, zhurki, restorani, hoteli, barovi, surfanje, sport i rekreacija, super zheni, vrie od kompjuteri na sekoe kjoshe....
Potoa mu go pokzhauva rajot: Tamu mirno, lugjeto si kopkaat bavchichki, si sadat lukche kromitche, nema nekoe posebno dvizhenje, site se so smireni pogledi, nema nikakva zabava i sl.
Bil, bez razmisluvanje mu veli:
Koga vekje imav prilika da vidam i beskrajno sum vi blagodaren za toa, mojot izbor e pekolot. Sv Petar ja otkljuchuva taa vrata i Bil vleguva ...
Posle nekolku dena Petar pravi obikolka i go gleda Bil Gejts kako gjavolite go pechat na zhar. Bil go zdogleduva i mu vika:
Abe Petre, pa vidi shto mi pravat ovdeka, me napravija dar- mar, dushta mi ja izvadija, pa ova nema vrska so toa shto mi go prezentirashe....?
A Petar mu odgovora: Abeee Bil, pa toa beshe DEMO !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 17:25
Irec treba da pomine preku preprechenata ulica vo Belfast.

- Od koja religija si? - go prashuvaat na preminot.

- jas sum ateist - odgovara mudro chovekov.

- A kakov ateist si, protestant ili katolik?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 17:32
Jugoislovenska varijanta od gornata shega...

Minuva srbin preku sprska odbrambena linija vo Bosna.

- Sto ti e verata? - go prashuvaat na preminot.

- Hristijanin.

- Kakov, pravoslaven ili katolik?

- Pravoslaven.

- A kako mozhesh da dokazhesh deka ne si katolik?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:03
 - Sto si se obesil na veroispovest, so ti stana ?
 - Pa koa ne mi davas so zenski da zboram, demek ja maloumen i ke me ukrade nkoja, use malku ako produzis vaka, otidov u manastir.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 23:13
газење%20од%20смеење


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 22:51
Marko, ovaa tema e nameneta za shegi, vicevi... ne za tekstovi i linkovi na drugi sajtovi kako sto pravish ti sega.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 02:27

Eve eden vic od mene, da se raspolozime malku:

Eden covek se budi od operacija i gleda eden covek vo belo pokraj negoviot krevet i go prasuva:

Doktore, uspesna li bese operacijata?

A ovoj mu odgovoril: Sinko, jas ne sum doktor, jas sum SV.PETAR


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 16:00
влегува наркоман во црква и му вели на попот:
- Здраво нинџа, станчево ти е супер, само постериве ти се малку избледени!




-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Јули.2009 во 02:32


Edna zena na selo sakala da i dade lekcija po poslusnost na kerka si, pa i rekla: " Gledas li? Nokeska lisicata gi izela nasite dve guski zatoa sto ne bea poslusni!"


Devojceto odgovorilo: "Da be, ako bea poslusni, nie ke gi izedovme za Bozik!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 03:51

Eden mlad Katolicki svestenik imal mnogu trema pred svojata prva misa sto ne mozel ni zbor da kaze, pa go zamolil Biskupot za sovet. Biskupot mu rekol da se napie
casa voda so dve kapki votka i deka ke se cuvstvuva poslobodno i ke iscezne tremata.

Mladiot Svestenik go poslusal sovetot i zemal voda i votka. Posle toa se cuvstvuval mnogu dobro i opusteno kako nikogas vo zivotot i nemal nikakva trema. Megutoa, koga se vratil od misata na krevetot nasol pismence od Biskupot...
Vo nego pisuvalo:

               " Pocituvan Svestenice,

Sledniot pat stavete nekolku kapki votka vo vodata a ne obratno.Osven toa, eve vi uste nekolku soveti za da ne se povtorat nekoi ispadi:

1)Nema potreba da se stava parcinja od limon na ivicata na peharot.

2)Ne se potpirajte drugpat na statuata na Blazenata Deva Marija, ne ja pregrnuvajte i ne ja baknuvajte.

3)Postojat 10 Zapovedi a ne 12, 12 apostoli a ne 7.   
Nieden od apostolite ne bil dzudze.

4)ISUS i negovite ucenici ne gi narekuvame Isus Hristos i kompanija.

5) David go pobedi Golijat so pracka i kamen, ne go premlati i ne mu go isturi mozokot.

6)Juda ne go narekuvame kuckin sin.

7)Papata ne mora da go narekuvame El Padrino.

8)Bin Laden nema nikakva vrska so Isusovata smrt.

9)Beskvasnoto lepce ne e gricka so vinoto tuku za vernicite.

10)Gresnicite odat vo pekolot, a ne vo p.m.

11)Onoj vo agolot pokraj horot, koj go narekovte peder i tranvestit vo suknja, toa bev jas."

                              


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 05:33
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Edna zena na selo sakala da i dade lekcija po poslusnost na kerka si, pa i rekla: " Gledas li? Nokeska lisicata gi izela nasite dve guski zatoa sto ne bea poslusni!"


Devojceto odgovorilo: "Da be, ako bea poslusni, nie ke gi izedovme za Bozik!"

Сјаен вегетаријански виц со длабока духовна позадина, но за жал и вистина


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 03:22

Vo pravo si Majkl, surova vistina e toa za guskite.

I vaka ili onaka, ke zavrsat na necija trpeza.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 23:40
Молитва и пракса
Новинарка на пат во Ерусалим дознала за еден стар Евреин, кој одел да се моли на Ѕидот на плачот, два пати дневно, секој ден, веќе долго, долго време. Целата приказна ја заинтересирала и решила да ја провери информацијата.

Оди на Ѕидот на Плачот и го догледува старецот. Го гледа како се моли и по 45 минути, кога старецот се подготвува да си оди, новинарката го прашува дали може да му направи интервју.

"Јас сум Ребека Смит од СиЕнЕн. Господине колку време доаѓате на Ѕидот на плачот за да се молите?"

"Па околу 60 години," одговара старецот.

"60 години. Тоа е неверојатно. За што се молите?" прашала новинарката.

"Се молам за мир меѓу Евреите и Арапите. Се молам да престане целата омраза, се молам за нашите деца да израснат во безбедност и пријателство," објаснил старецот.

"И како се чувствувате по 60 години молитви?"


"Како да му зборам на ЅИД!"
Последна промена: 18.06.2009
  http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=89F569A66C60E449B73EBB6FD3D45FD3 - # (od On Net)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 19:36

Eden Hristijanski misioner patuval niz pustina. Naednas sretnal celo semejstvo lavovi. Rikajki trcale nakaj nego.

Pobozniot covek prsnal da bega, no koga videl deka ke go stignat kleknal, gi zatvoril ocite i pocnal da se moli:

" Mili Boze, napravi gi lavovite miroljubivi i pobozni!"

Lavovite vednas zamolknale. Koga poleka gi otvoril ocite, gi videl lavovite kako kleknale vo pesokot, gi prekrstile shepite i pocnale da se molat:

" Gospodi, blagoslovi ja ovaa hrana..."


Постирано од: sk
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 11:20
Neshto slicno kako Marko Sk, no so zemna realnost za sekoj covek.

Umira covek i Petar go prashuva kade sakash da odish, vo rajot ili vo pekolot. Covekov zbunet veli, ne znam, daj da vidam bar malku od dvete mesta pa ke ti kazam. Petar mu veli, vo red. Mu go pokazal rajot, zelenilo, idila, mir, ubaini. Potoa mu go pokazal pekolot, a tamu zabavi, devojki na plaza, i se ona shto svetov nudi. Covekov bez razmisluvanje rekol pekolot. Po nekoe vreme pominuva Petar niz pekolot i covekov go prepoznava i mu veli: "Izgleda deka ne me razbra shto ti kazav. Jas ovde se pecam, a kade e ona shto mi go pokaza?". Petar mu veli, mislish na devojkite na plaza i drugite stvari? Covekov so vosh*tuvanje rekol, DA, DA, tamu sakam da odam. Na toa petar mu rekol: vidi, toa beshe samo reklama.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 21:39
Влегува пијаница во кабина за исповедање во католичка црква. Влегува и свештеникот од другата страна на кабината, спремен да го слушне исповедањето
Чека неколку минути, а пијаницава молчи.
Му чука на прозорчето и пак чека. Овој абер нема да почне. Чука повторно, овој пат малку посилно. Потоа се огласува пијаницата: "Џабе тропаш, ни кај мене нема тоалетна."

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 22:15
Тројца пријатели умираат во сообраќајна несреќа и се наоѓаат пред портите на рајот. Пред да влезат Свети Петар ги прашува:
- Замислете си дека сте во ковчег и дека пријателите и блиските ве исплакуваат. Што би сакале да слушнете за вас?
Првиот: Би сакал да слушнам дека бев одличен лекар и добар семеен човек.
Вториот: Би сакал да слушнам дека бев прекрасен маж и дека сум израснал прекрасни синови.
Третиот: Би сакал да слушнам ...Види, види. Мрда!!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 19:06

Eden covek imal zakazano intervju za rabota. Se probudil rano sabajle, se istusiral, doruckuval i se kacil vo avtomobilot i trgnal.

Koga stignal na dogovorenoto mesto, ne mozel nikade da najde mesto za parkiranje. Se vozel so avtomobilot natamu-navamu, ama nikako da najde slobodno mesto.

Na krajot, koga videl deka ke zakasni za intervjuto,vo ocaj pocnal da mu se moli na Boga:


"Boze, ako mi najdes mesto za parkiranje, vetuvam deka sekoja nedela ke odam na crkva i vekje nema da lazam i da pravam losi raboti. "

Posle dve minuti se otvorilo mesto za parkiranje i covekot go parkiral avtomobilot. Mnogu mu olesnalo i rekol:


"Boze, izvini sto zboruvav gluposti, najdov mesto za parkiranje."



Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 14:50

Си биле оџа и поп. Комшии. Попот изградил црква, а оџата џамија. Попот си купил BMW и оџата си купил BMW.
Попот го миел своето BMW во дворот, а оџата отишол и го исекол ауспухот. Попот се зачудил: -Е зошто го исече ауспухот? А оџатa: - Кога ти можеш да го крштеваш, јас можам сунет да му правам.


Несвес!

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Август.2010 во 22:03

 Na edna bogosluzba,zavrsuvajki ja propovedta, propovednikot gi prasuva prisutnite vernici:

"I taka , dragi moi, kolku od vas im imaat prosteno na svoite neprijateli?"

Dignale raka okolu 80 % od prisutnite.

Propovednikot prasal: " Zarem ostanatite, ne im prostivte sega, vo ovoj moment? Bidete milostivi kako sto e milostiv nasiot Otec nebesen ! "

Ovojpat site dignale raka, osven edna stara babicka.

-"Vie gospogjo, zarem ne im prostuvate na vasite neprijateli ?" -prasal propovednikot.

-"Jas nemam neprijateli" - odgovorila babickata.

-"Toa e izvonredno! Kolku godini ste gospogjo?"

 -"Devedeset i osum " - rekla babickata.

Propovednikot se voodusevil i rekol : " Ve molam gospogjo, ako mozete da dojdete ovde pred site i da ni kazete kako moze nekoj da zivee 98 godini i da nema nieden neprijatel?"

Babickata poleka dosla do podiumot, se kacila , ja stegnala pesnicata , ja dignala vo vozduh i pobedonosno im rekla na prisutnite vernici:

- "Gi nadziveav kuckite !"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Август.2010 во 16:54


                              

 Ednas poznatiot evangelist Bili Gream dosol vo eden mal grad vo Amerika za da odrzi predavanja.

Pred da pocne so propovedta, sakal da otide do postata da isprati preporacano pismo.

Po patot sretnal nekoe dete i go prasal kade e postata. Momceto mu go pokazalo patot i Bili Gream mu se zablagodaril, a potoa go prasal:

" Sakas li da dojdes vo crkva vecerva? Sakam na lugjeto da im go pokazam patot do Boga ! "

Deteto bez razmisluvanje odgovorilo: " Nema da dojdam. Vie ne go znaete patot do postata. Kako ke go pokazete patot kon Boga?!

газење%20од%20смеење


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Септември.2010 во 03:05
Ednash nekoj vernik mu se molel na Boga...

- Bozhe moj, ti znaesh deka jas sum reven vernik... nemam drug Bog osven tebe... jas postojano ti se molam, ama ti ne me slushash... eve vekje so godini te molam da napravish neshto za da dobijam na loto, ama nishto nema od toa...

- E pa, chedo moe - mu se javil Bog - prestani vekje so ovie molenja i odi kupi barem edno loto livche !


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 17.Септември.2010 во 12:35

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ovo nam daje dve mogu?nosti: 

1. Ako pakao ekspandira sa manjom stopom rasta od stope porasta broja prido?lih du?a, onda ?e temperatura i pritisak rasti, dok ne do?e do eksplozije pakla.
2. Ako se se pakao ?iri br?e nego ?to raste broj du?a u njemu, onda ?e pritisak i temperatura opadati dok se pakao ne zaledi.

Pa, koja je mogu?nost ispravna?

Не,%20не,%20не!Има и трета можност!
Ако запремината на пеколот се зголемува или намалува пропорционално со бројот на душите во неа,тогаш не мора да се случи ни едното ни другото!
 
Јас не паѓам на вакви софизми.ма%20ајде

 



 


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 21:58
http://www.youtube.com/watch?v=lOfZLb33uCg - Amish Paradise - Wierd Al Yankovich

Амишки рај - од Ал Јанковиќ (пародија на Гангстерски рај од Кулио)


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Октомври.2010 во 13:01

 Pogolemiot del od lugjeto izmisluvaat najrazlicni izgovori zosto ne ja citaat Biblijata i zosto ne odat na bogosluzbi .

 Eden propovednik sostavil eden humoristicen spisok so naslov : " 10 prichini zosto ne gi mijam racete" za da ja izoblici neopravdanosta na vakvite izgovori.

             Deset Pricini Zosto Ne Gi Mijam Racete

 1. Zatoa sto na toa me prinuduvaa vo detstvoto.

 2. Zatoa sto onie sto se mijat se licemeri, smetajki se za pocisti od drugite.

 3. Zatoa sto ima tolku vidovi na  sapun, pa ne mozam da resam koj sapun e najdobriot izbor.

 4. Zatoa sto mienjeto race e zdodevno .

 5. Dovolno e sto se mijam za Bozik i Veligden.

 6. Zatoa sto nikoj od moite drugari ne mie race.

 7. Ke si gi mijam koga ke ostaram.

 8. Zatoa sto nemam dovolno vreme da mijam race.

 9. Zatoa sto vo banjata ne e dovolno  toplo.

10. Zatoa sto sapunot go proizveduvaat lugje sto samo sakaat da zarabotat pari. 



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Октомври.2010 во 20:03
http://www.youtube.com/watch?v=WDvZr0NG08M - ЈА БОГА ЗНАМ ЛИЧНО! - Од српското комично шоу „Никад извини!„


Постирано од: ANTEROS
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 21:14
ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ ХРИСТИЈАНСКИ ФУНДАМЕНТАЛИСТ

Многу интересни заклучоци

1.Знаете многу помалку за Библијата од некој атеист или агностик, но сепак се нарекувате христијани.

2.Го прифаќате 0.01% како висок процент за успешно услишани молитви,и тоа ви е доказ дека молитвите успеваат, додека преостанатите неуспешни 99.99% се едноставно воља на Господ.

3.Додека модерната наука, историјата, геологијата, биологијата, физиката не успеаја да ве убедат поинаку, некоја будала која се тркала по подот и зборува на јазици може да се еднистените докази кои ви требаат за да го докажете христијанството.

4. Верувате дека човечката популација која не ги дели вашите верувања ќе гори вечно во Пеколот. А сепак ја нарекувата вашата религија мирољубива и толерантна.

5.Ќе потрошите цел живот барајќи мали пропусти во научно установената старост на Земјата, но не наоѓате ништо погрешно во тоа да верувате во датуми запишани од писари од Бронзено доба кои седеле во шатори и претпоставувале дека Земјата е неколку генерации стара.

6.Им се смеете на Хиндустите кои на луѓето им придаваат божественост, и на Грците кои верувале дека бог општел со жена, но воопшто не ви е чудно што светиот дух ја забременува Марија која родила богочовек, кој умрел па оживеал и пак ќе се врати на земјата.

7. Лицето ви позеленува кога слушате за _злобните дела _ што ги извршуваат другите богови, но нема ни да трепнете кога ќе читате како Јахве наредува убивање на сите деца во Египет, и сотрува цели градови со се живо во нив.

8.Им се смеете на политеистите но немате проблем со верување во Троичен Бог.

9.Се чувствувате дехуманизирано кога некои научници ќе кажат дека човекот еволуирал од некои други форми на живот, но ви е сосема ок тврдењето дека сте направени од кал.

10.Жестоко ги отфрлате илјадниците богови од другите религии,но збеснувате кога некој ќе се посомнева во постоењето на вашиот.



слободно надополнете...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 23:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=WDvZr0NG08M - ЈА БОГА ЗНАМ ЛИЧНО! - Од српското комично шоу „Никад извини!„
Инаку мeлодијата е превземена од групата Џенесис во нивната песна Исус, тој ме знае. Фронтменот на групата, Фил Колинс, направи музичка сатира повод финансијските скандали со теле-евангелизаторите кој изби во САД 1991 год. Ова е оргиналната песна и спот:


http://www.youtube.com/watch?v=4WwuIh0TD3Q - Jesus He knows me - GENESIS




Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 05.Декември.2010 во 23:13

                              
 
 Edna golema banka vo Njujork otvorila nova filijala i naracala buket od edna cvekjarnica i zamolila da im bide dostaven na vrabotenite.


No, vo cvekjarnicata doslo do zamena na kartickite pa novata banka dobila buket so karticka :" Vi go izrazuvame naseto najdlaboko socuvstvo ".


A edno uzaleno semejstvo, koe toj den go izvrsuvalo zakopot na pocinatiot, dobilo buket so  karticka na koja pisuvalo : " Vi cestitame na novata lokacija !"
 


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Декември.2010 во 21:46


 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 13:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "
 
газење%20од%20смеење
КингДавид, немаш поим колку е сериозен вицов, ама ми се допаѓа кога некој верник е и самокритичен... дадаголема%20насмевка


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 23:25
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "
 
газење%20од%20смеење
КингДавид, немаш поим колку е сериозен вицов, ама ми се допаѓа кога некој верник е и самокритичен... дадаголема%20насмевка





Milo mi e sto ti se dopadna vicov голема%20насмевка да


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: XStrongAngelX
Датум на внесување: 03.Јануари.2011 во 13:15
* Овен: „Преблаг Господи! Те молам помогни ми да станам трпелива личност. Веднаш!“

* Бик: „Господе, те молам помогни ми да направам промени во својот живот, но не сѐ уште.“

* Близнаци: „Еј Богу…Или можеби си Божица? Кој си ти? Што си? Каде си? Колку ве има? Не можам да сфатам!“

* Рак: „Драг тато, знам дека не треба толку да сум зависен/а од тебе, но ти си единствениот на којшто можам да се потпрам, додека моето ќебенце е на перење.“

* Лав: „Здраво тате! Сигурен сум дека си многу горд што ме имаш за син/ќерка.“

* Девица: „Мили Боже, те молам направи го светот подобро место за живеење, и немој да ја оплескаш работава, како што ја оплеска минатиот пат.“

* Вага: „Драг Господи, знам дека треба сам/а да си донесувам одлуки, но од друга страна, ти што мислиш?“

* Скорпија: „Мили Боже, помогни ми да им простам на непријателите, иако копилињата не го заслужуваат тоа.“

* Стрелец: „Семоќен, почитуван, сеприсутен, вечен Господи, те замолив еднаш и ќе те замолам уште милион пати. ПОМОГНИ МИ ДА ПРЕСТАНАМ ДА ПРЕУВЕЛИЧУВАМ!!!!!!!!!!!!“

* Јарец: „Мил Господи, дојдов за да се помолам за некои работи, ама во меѓувреме сам/а си сфатив што треба да правам. Фала во секој случај.“

* Водолија: „Здраво Боже! Некои велат дека си маж. Други велат дека си жена. Јас велам дека сите сме богови. Наместо да се молиме, ајде да се забавуваме!“

* Риби: „Небесен Господи! Се обидувам да ја претопам мојата болка и тага, во последната петина од вискито. Со мојата опиеност ја прославувам Твојата вечна слава и чест.
плазење


-------------
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 03.Јануари.2011 во 13:36


Јарец: „Мил Господи, дојдов за да се помолам за некои работи, ама во меѓувреме сам/а си сфатив што треба да правам. Фала во секој случај.“ amin

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 23:25

 Nekoj covek odi na ispoved kaj svestenikot vo Katolicka Crkva:

 - Dobar den oce, imam edna zelba ako moze...

 - Slobodno kazete, cedo Bozje !

 - Moeto kuce zagina, pa bidejki bevme mnogu golemi prijateli, dali moze da napravime misa zadusnica za nego ? "

-Aaaaa, ne cedo Bozje, za zivotni ne moze da se odrzuva misa. Probajte kaj Hare Krishna, mozebi tie ke mozat da vi pomognat.

-Dobro, mislite li deka ako im platam na Hare Krishna 5 000 evra ke sakaat da  pomognat?

-Coveku Bozji !!! Pa zosto vednas ne rekovte deka vaseto kuce bilo katolik !




-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 23:44

 Umrel nekoj carinik i odi na neboto kaj Sveti Petar.

 Sveti Petar mu veli:

- Ti ne bese tolku los carinik, ne kradese mnogu kako drugite tvoi kolegi.

Zatoa, ti davam moznost da biras kade sakas: vo pekolot ili vo rajot?

-Moze li na granica?


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 01:20
Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
http://www.youtube.com/watch?v=rC6UrMTC73A - Топло добредојдовте во пеколот (англиски) (корегиран линк)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 04:38
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
http://www.youtube.com/watch?v=9UbqZ_on5do - Топло добредојдовте во пеколот (англиски)


The video you have requested is not available.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 20:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
http://www.youtube.com/watch?v=9UbqZ_on5do - Топло добредојдовте во пеколот (англиски)


The video you have requested is not available.
Корегиран е линкот, сега треба да функционира, а еве го уште еднаш тука http://www.youtube.com/watch?v=rC6UrMTC73A - Топло добредојде во пеколот


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 14:42
Tatkoto na Mula Nasrudin, reshil da go ozheni svojot sin. Toj ja spremal venchavkata a Mula seushte ja nemashe videno devojkata. Duri posle venchavkata, otkako ceremonijata bila zavrshena, negovata sopruga mu go otkrila liceto ispod velot. Nasrudin celiot se skamenil od shokot koga ja videl svojata zhena - mu bila mnogu grda.
Taa go prashala(spored Muhamedanskiot zakon):"Kazhi mi, ljubov moja, koja e tvojata zapoved? Pred koi lugje moram da go nosam velot, a pred koi mozham da go pokazham svoeto lice?"
"Pokazhi go pred kogo sakash, samo nemoj pred mene."- i odgovoril Mula Nasrudin.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 16:35
Sufite se genijalni!

Tie se dushata i srceto na Islamot.

Kaj makedonskiot narod karakterot Mula Nasrudin (Nasrudin Mula) sushnost e Nasredin (Nasrudin) Odzha.


------------------------------------------------------

Malu e poznato deka Naredin Odzha ne e nekakov izmislen lik, kako na primer iter Pejo, tuku navistina postoel. Negoviot grob s'e ushte postoi i redovno e posetuvan od sufite koi znaat za nego. Interesno e deka pred da umre izjavil zhelba oti ne saka na negoviot grob da bide krenat nikakov nadgorben spomenik, tuku da bde postavena samo edna porta. Portata trebalo da bide zakluchena i kluchot frlen vo moreto.

I toa e testament na prosvetlen chovek!

Duri i mrtov ostava tema za meditiranje i pouka za site onie koi kje go posetat negoviot grob. Zamilslete, lugjeto doagjaat tamu, gledaat edna porta krenata smata za sebe, bez nikakvi zidovi naokolu... i vrtat okolu nea chudejkji se zoshto stoi taka postavena i zakluchena koga ne chuva nishto pozadi nea...

Ako toa ne e spomenik na prosvetlenosta, ako toa ne e zen, ako toa ne e budizam, ako toa ne e svoeviden sertifikat za deka bil Sin Bozhji, togash navistina ne znam shto bi bilo drugo...





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2011 во 17:53
Vo tekot na religijskiot miting edna zhena se liznala preku ogradata na balkonot i pochanal da pagja... no fustanot se zakachil na eden klinec od ogradata i taa ostanala zakachena so glavata nadolu i nozete nagore, otkrivajkji ja svojata zenstvenost pre lugjeto.

Sveshtenikot vednash predupredil:

- Koj kje pogledne kon zhenata Bog vednash kje go oslepi!

Naredin Oodzha mu shepnal na chovekot do nego:

- Znaesh shto... jas mislm deka mozham da rizikuvam edno oko.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Февруари.2011 во 01:13
Pozajmeno od sestrinskiot podforum Забава : Штосеви, вицеви...


По брачна церемонија Гошо го прашува попот:

- Колку ви должам?

- Ние не земаме пари, но може да оставите донација за црквата.

- Колку?

- Па, според убавината на невестата.

Гошо вади 10 денари и ги дава на попот. Попот вади од џебот железни пари:

- Еве ви кусур!!!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Февруари.2011 во 01:14
Pozajmeno od sestrinskiot podforum Забава : Штосеви, вицеви...


Си бил еден полицаец и влегува во црква. Таму почнал да ги дува сите свеќи и иди попот и му вели:
Што правиш бе зошто ги дуваш сите свеќи?
А полицаецот му рекол:
Е како да не дувам кога денес ми е роденден!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk