IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Доверба или посесивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Доверба или посесивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 14:59
Originally posted by pagane pagane напиша:

доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување



Кеjти, не ги меша Маца работиве... просто ги споредува како краjности во понашането.
И таму негде во средината ке jа наjдеме логиката и резоноста...
не бараме чувства овде. Него  бараме тоа што смета и што би могло да направи  врската   или  бракот  здрави и стабилни.намигнување
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 15:07
Значи сепак ,за да се има еден цврст брак или врска ,сепак  е потребна доверба.....не се гради ништо на климави темели.....кога тогаш ке се сруши....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 15:58
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:


но една работа сум научила а тоа е дека доколку не постои макар и најмалку страв од губиток т.е однапред поставени граници помеѓу партнерите за прифатливо однесување, мислам дека секако ќе дојде до ситуација едниот да ја искористи слободата во даден момент на невообичаен начин и со тоа да и наштети на дотогашната безусловна доверба.
 
 
Glen mila, znachi li toa deka si ubedena deka sekoja ljubov e osudena na propast?
 
Jas lichno ne "ja koristam" slobodata. Mene ne mi treba faktot shto sum slobodna da go koristam za neshto "drugo", sfakjash? Slobodata e tuka za da ni e dobro, da si uzhivame vo zhivotot zaedno (i odvoeno!), da imame prostor za muabet i da se reshavaat problemite koi se neizbezhni. Jas imam totalna sloboda od mojot mazh i toj od mene isto taka. Ne moram da mu davam otchet shto i kako, nitu toj mene. Jas ne se zamaram shto pravel cel den ili zoshto ne mi dignal slushalka. Nitu pak toj, osven ako edniot e vo frka pa drugiot mu e vo momentot potreben.
Mene voopshto ne mi doagja da mu zirkam vo lichnite raboti, da mu citam e-mailovi iako mu go znam pasvordot. Nitu pak toj go pravi toa.
I ne gledam zoshto "bi ja iskoristila" taa sloboda. (Imam eden kup mashki prijateli, kolegi so koi sorabotuvam, odime na kafe, si pishuvame pisma, i ne mi doshlo da se smuvam so nekogo ili da imam one night stand.)Ako se resham da ja "Iskoristam" taa sloboda toa znachi deka odnapred sum bila spremna na takvo neshto. A toa znachi deka odnosot e zapochnat na ne-bash-najzdrava osnova.
 Bidejki slobodata e neshto shto se podrazbira, a ne neshto shto nekoj ni go dava.
 
E sega, znaeme deka ne e taka vo site vrski. Jas go davam mojot primer i moite iskustvaсреќа
 
 
 


Изменето од chuchuliga - 29.Мај.2009 во 15:59
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 16:25
ne proveruvam
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:16

Glen mila, znachi li toa deka si ubedena deka sekoja ljubov e osudena na propast?

QUOTE]

Не воопшто не мислам дека секоја љубов е осудена на пропаст, да мислев така мојот живот ќе беше безнадежен.
Јас сум сомничава и аналитична по природа и тоа е мојот став по овие прашања.
Мразам изненадувања и мојот начин како ги собирам информациите за луѓето и нештата е мој начин да се заштитам од длабоки разочарувања и се дочекувам спремна.
При тоа ниеден од моите бивши и сегашниот не биле третиран како заморче, секој комотно си диши во сопствената кожа- но јас будно следам.
И многу е битно со какво машко си имаш работа. Секој бива третиран според однесувањето кое го покажува


Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:38
насловот на темата е Доверба или Посесивност
а кој е тој што ќе каже ДА за посесивноста???
Посесивноста е терор, болест и тоа на сите ни е јасно и никој тоа не го негира, нели???
Она за што вреди да се полемизира е инстинктот да го зачуваш она што е твое - треба да постои или да се препуштиме на довербата?
Еве еден пример,
Полноќ е, или близу до полноќ, се гушкате, се сакате, убаво ви е, среќни сте, и наеднаш ѕвони телефонот и се јавува неговата пријателка да го праша како е, онака чисто пријателски се јавува на полноќ да го праша како е. И тој те убедува дека се само пријатели и дека нема задни намери. Ќе се посомневаш, или ќе се потприш на довербата?
Никој не ги сака тие знаци, ама кога ќе се појават, не се баш пријатни.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:42
Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:47
Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.



хммм....не би???збунетост

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:51
Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.




така е паганеголемо%20гушкање, ама кој да ти каже до каде е границата меѓу глупоста и довербата
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:52
ами ке ти кажам. сум во брак и долго и малку време, биле сме далеку еден од друг ...никогаш ама никогаш не ми доjде на памет да сум опсесивно лубоморна.
довербата иде од познаването и докажуването во делата и постапките, не од зборовите ...
дури и да имало нешто , никогаш не би си дозволил jас да разберам.
сум глупа?
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:57
остави ја опсесивната љубомора, далеку е нашиов разговор од таа патолошка состојба. За тоа се согласивме сите едногласно дека не е добра и зошто уште да се потенцира.
Анализирај ја границата, тенката линија меѓу, како ти добро рече, довербата и глупоста
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:59
или имаш доверба или немаш. а секое пребаруване на джеповете, проверка на мобилниот ... хмммм... си е опсесиjа.



Изменето од pagane - 29.Мај.2009 во 22:00
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 22:01
ок среќа бакнеж
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 22:02
изненадување

тамам почна дискусиjава и ти одуставашзбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.