Испечати | Затвори го прозорот

Доверба или посесивност

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19136
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 16:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Доверба или посесивност
Постирано од: Delicia
Наслов: Доверба или посесивност
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 22:34
Колку имате доверба во вашите деца или во вашите партнери?
Дали сте од оние ,кои кога ке прашаат нешто ,се задоволуваат со одговорот или постои црвчето на недовербата,па чепкате и понатаму.голема%20насмевка
Дали сте од оние родители кои ги контролираат нивните деца во секој чекор и поставуваат милион прашања ,или успевате да ја контролирате вашата љубопитност и го почитувате приватниот живот на вашите деца?
 Дали сте посесивни со вашиот партнер и колку ја контролирате таа посесивност или љубомора?Дали си дозволувате да му чепкате по мобилниот,читате негови меилови (без разлика дали се пословни или приватни),редовно ги проверувате неговите џепови и го бомбардирате со милион прашањаплазење 
 
Има многу дали и чекам одговор на нивголема%20насмевка


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...



Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:05
Neznam dali e doverba ili ne ama jas ne prasuvam. Koj saka da zboruva jas znam da slusam. A za po dzebovi, kolku ne proveruvam zboruva toa deka dosega sum isprala dve licni karti, edna vozacka dozvola i bajagi pari

-------------


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:10
veruvam ama i proveruvam chat-pat...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 21:58
Чепкам ДА, многу дискретно, не онака страствено и со намера, ама секогаш буричкам кога ќе ми се укаже прилика.
Чисто информативно, без задни намери

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:08
Ne gibam po dzepovi , mobilni ili mejl . Dovolen mie pogledot , koga ke se smeni sjajot na ochite togas znam deka sve e smeneto i ke se pomiram so toa a deka izigravam Sherlok Holms ne me biva , ne go imam toa vo krvta .


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:25
moree,..mi burichka po  djebovite,...лутина

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:43
Мајка ми е златооооооооо од мајка........

Никогаш не ми чепкала по работите....ако сака да знае нешто ќе си праша.....

И онака се знае зошто би проверувала?

-------------
МИР со сите


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 16:56
Кога син ми си игра со другарчиња јас работам во друга соба, но често ги наслушнувам.... да видам до каде се....... и ако ме бараат за нешто треба да ми викнат неколку пати затоа што јас си сум во другата соба, си работам и не ги слушам.........


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 12:56
......чепкањето по приватноста ,без разлика дали се работи за нашите деца или нашиот партнер е сигурен знак на несигурност на самите нас.....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 14:40
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

......чепкањето по приватноста ,без разлика дали се работи за нашите деца или нашиот партнер е сигурен знак на несигурност на самите нас.....


Точно.
Затоа подобро да проверуваш за да се осигураш.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 14:42
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

......чепкањето по приватноста ,без разлика дали се работи за нашите деца или нашиот партнер е сигурен знак на несигурност на самите нас.....


Точно.
Затоа подобро да проверуваш за да се осигураш.
 Аха......но тоа што не го знаеме неможе да боли,такаголема%20насмевка
 
 


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 14:45
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

......чепкањето по приватноста ,без разлика дали се работи за нашите деца или нашиот партнер е сигурен знак на несигурност на самите нас.....
Точно. Затоа подобро да проверуваш за да се осигураш.


 Аха......но тоа што не го знаеме неможе да боли,такаголема%20насмевка
 

 


Пак точно пуста човечка радозналост.
Да не бевме толку љубопитни човештвото немаше да биде на ова ниво.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 14:48
точно така........но се треба да има граница и да таа наша "љубопитност" не ја гуши другата страна ,па навистина да почне да бара кислород на друго местонамигнување

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 14:56
кислород велиш а? ма има бре денеска апаратура за кислород, ќе го приклучиме нема проблем, па боци за длабоко гњурење...па то кислород колку сака
Шала на страна, опсесивно циа агент чекирање на приватноста е малку болесничко однесување.
НО, блиско посматрање не е на одмет.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 19:58
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

точно така........но се треба да има граница и да таа наша "љубопитност" не ја гуши другата страна ,па навистина да почне да бара кислород на друго местонамигнување
sosema ispravno maco,i sekoj ke dobie samo onolku kolku shto dava

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 20:12
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

кислород велиш а? ма има бре денеска апаратура за кислород, ќе го приклучиме нема проблем, па боци за длабоко гњурење...па то кислород колку сака
Шала на страна, опсесивно циа агент чекирање на приватноста е малку болесничко однесување.
НО, блиско посматрање не е на одмет.
 
Марија пишува теорија, Глен - праксаплазење


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 20:15
и тоа докажана теоријазадоволство

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 20:23
доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 20:27
Originally posted by pagane pagane напиша:

доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување
 
и таа теорија е одамна докажаназадоволство
големо%20гушкањебакнеж


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 00:35
знаеш Марија, ставаш на кантар две работи кои воопшто немаат иста тежина
на Доверба, опонент е послабиот збор Сомнеж, или евентуално Себичност а не зборот Посесивност, кој е прејак и несоодветен.

Кај мене тоа е врвка со која ги врзувам за себе сите кои ги сакам.
Да, себичност е тоа, ама пак тогаш себично е се што се прави од љубов.

Нежноста, љубовта, не можеш да ги одвоиш од себичноста.изненадување
Посесивноста е глупост, патолошка е и е вид терор, супститут за верност и љубов, мешање на сакање со поседување.
Себичноста, чувството на припадност, нагонот да заштитиш и зачуваш нешто што ти е многу важно и во што си се вложил себе си не е грев. Грев е да го да го мешаш со посесивноста.





Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 01:12
некогаш и во големата љубов има доза на посесивност(велам доза а не посесивност до лудило) сакале ние да го признаеме тоа или не
можам да не го распрашувам за поминатиот ден оној кој не ме засега,за кој воопшто не ми е грижа каде бил и што правел
Глен има право блиц проверки не се на одмет намигнување


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 01:14
ма Глен е чудесна, обожавам да ја читам
секогаш точно се' на место


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 10:01
Хммм......најверојатно не сме на иста фрекфенција ,а и ништо зачудувачки......За мене или имаме или немаме Доверба. И само да потсетам дека зборуваме за личности а не за нешто....и  дека тоа нешто има чувства.....
 
Еве пример ,кој искрено и ме провоцираше да ја отворам темата:
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
И сега што е тоа Посесивност,Себичност???!!!!
 
Ако веке сакаме да врземе некого за себе ,тоа го правиме со немерена доза Љубов незаборавајки притоа да му оставиме и Слобода со која сам ке раководи ,со сета своја свест и совест!среќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 10:09

напишав песна за доверба и посесивност порано, па нека ја


Најтешко на светот 

http://mx.geocities.com/asuka_langley_shoryu/collage.jpg

Посеано семе, во мисла
станува тешко бреме, знам
не се познавам
о колку тежи , се лажам

мислата е тешка денес
потешка утре
од збор лесен, милиони
пак лесни
колку само напишани песни
ќе превагнат 

најтешко на светот
посеана мисла
од збор два издигната
гола , разголена
проклета денес 

Посеано семе, во мисла
останува тешко бреме, знам
пак не се познавам
се лажам



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 11:44
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Хммм......најверојатно не сме на иста фрекфенција ,а и ништо зачудувачки......За мене или имаме или немаме Доверба. И само да потсетам дека зборуваме за личности а не за нешто....и  дека тоа нешто има чувства.....
 
Еве пример ,кој искрено и ме провоцираше да ја отворам темата:
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
И сега што е тоа Посесивност,Себичност???!!!!
 
Ако веке сакаме да врземе некого за себе ,тоа го правиме со немерена доза Љубов незаборавајки притоа да му оставиме и Слобода со која сам ке раководи ,со сета своја свест и совест!среќа

Taka e Marija, ne pravi mu go na drugiot toa shto ne sakash toj da ti go pravi tebe.големо%20гушкање


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 11:56
 
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
 
Ова не е љубов. Ова е патолошка љубомора. Ваквите луѓе треба да одат на терапија. Јас имав ваков партнер пред многу години, во кого бев лудо вљубена но кој со својата патолошка љубомора ме угуши и ми ја уби љубовта кон него. Го оставив, се разбира, и а осетам такво нешто, веднаш го препознавам и бегам (Или советувам да бегаат - ако се партнери на моја другарка).
Љубовта дефинитивно значи доверба и почит на личноста, интегритетот и приватноста. Јас не чепкам и не сакам да ми чепкаат во моите работи. Ако не ми веруваш, значи не ме почитуваш, ако не ме почитуваш - не ме сакаш, бидејки не може да сакаш некого кого не го почитуваш.
Ако се јави сомнеж или љубомора (ако ми се причини дека со некоја многу „мило“ разговара на некоја журка или слично) - прашувам, разговарам. Или тој ако приметам дека ми суптилно реагира (кога ќе речам дека некој маж ми е интересен) - зборувам. Разговорот, искреноста и отвореноста во акутна ситуација е најдобро решение за остварување на убав и здрав однос.
 Ако сакаш да  задржиш некого покрај себе постои само еден начин: пушти го да си биде она што е, живеј во слобода со него.
 


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 12:54
Пак ќе се надоврзам на сите; Сите се во право со своите тврдења. Опсесивна љубомора ја убива љубовта, полека но сигурно, тешко на тој кој ќе се осети како да е под лупа 24/7 но има една многу интересна работа кај човечкиот род- преголемата слобода е редовно злоупотребена, ние сме така созадени да ги туркаме границите до онаму до каде можеме притоа искусувајќи ги благодетите и трагедиите од новите искуства.
Секој еден од нас имал искуство дали со партнер, дали со пријател кој некогаш не гушел и знаеме колку е горко тоа чувство, сигурно некои од нас се манијаци кои гушат
но една работа сум научила а тоа е дека доколку не постои макар и најмалку страв од губиток т.е однапред поставени граници помеѓу партнерите за прифатливо однесување, мислам дека секако ќе дојде до ситуација едниот да ја искористи слободата во даден момент на невообичаен начин и со тоа да и наштети на дотогашната безусловна доверба.
Тоа може да се случи кога случајно ќе забележите нешто на облеката која ја перете, или кога преуредувате некои лични работи по дома, во кола или однесувањето кога седнува на компјутер и сл.
Не мора да значи нешто се случило, ама невообичаени имиња на ливчиња, флеки (кои можеби се од пење кафе додека возел/а од сабајле) и сл. треаат на понатамошна проверка....знаеме сите дека ни љубовта не е совршена се случува наивно да му се верува на партнерот а позади грб се одвива љубовна романса или секс флеш авантури со други.
Мислам дека човекот треба да биде рационален и да постигнува резултати преку отворен меѓусебен разговор, но во голем дел е инстиктот она што не води а желбата да си го заштитиме своето ги води некои личности до крајност и губат контакт со рациото.
И она што не го знаеме не боли, но кога ќе го дознаеш еден ден ке биде како ладен туш во фаца, ќе се чувствуваш глуп и искористен и нема лек за вакво нешто, но има мерки на претпазливост, никако Манијачење


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 14:42
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
 
Ова не е љубов. Ова е патолошка љубомора. Ваквите луѓе треба да одат на терапија. Јас имав ваков партнер пред многу години, во кого бев лудо вљубена но кој со својата патолошка љубомора ме угуши и ми ја уби љубовта кон него. Го оставив, се разбира, и а осетам такво нешто, веднаш го препознавам и бегам (Или советувам да бегаат - ако се партнери на моја другарка).
Љубовта дефинитивно значи доверба и почит на личноста, интегритетот и приватноста. Јас не чепкам и не сакам да ми чепкаат во моите работи. Ако не ми веруваш, значи не ме почитуваш, ако не ме почитуваш - не ме сакаш, бидејки не може да сакаш некого кого не го почитуваш.
Ако се јави сомнеж или љубомора (ако ми се причини дека со некоја многу „мило“ разговара на некоја журка или слично) - прашувам, разговарам. Или тој ако приметам дека ми суптилно реагира (кога ќе речам дека некој маж ми е интересен) - зборувам. Разговорот, искреноста и отвореноста во акутна ситуација е најдобро решение за остварување на убав и здрав однос.
 Ако сакаш да  задржиш некого покрај себе постои само еден начин: пушти го да си биде она што е, живеј во слобода со него.
 
аплаузаплаузаплаузголемо%20гушкање


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 14:59
Originally posted by pagane pagane напиша:

доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување



Кеjти, не ги меша Маца работиве... просто ги споредува како краjности во понашането.
И таму негде во средината ке jа наjдеме логиката и резоноста...
не бараме чувства овде. Него  бараме тоа што смета и што би могло да направи  врската   или  бракот  здрави и стабилни.намигнување


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 15:07
Значи сепак ,за да се има еден цврст брак или врска ,сепак  е потребна доверба.....не се гради ништо на климави темели.....кога тогаш ке се сруши....


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 15:58
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:


но една работа сум научила а тоа е дека доколку не постои макар и најмалку страв од губиток т.е однапред поставени граници помеѓу партнерите за прифатливо однесување, мислам дека секако ќе дојде до ситуација едниот да ја искористи слободата во даден момент на невообичаен начин и со тоа да и наштети на дотогашната безусловна доверба.
 
 
Glen mila, znachi li toa deka si ubedena deka sekoja ljubov e osudena na propast?
 
Jas lichno ne "ja koristam" slobodata. Mene ne mi treba faktot shto sum slobodna da go koristam za neshto "drugo", sfakjash? Slobodata e tuka za da ni e dobro, da si uzhivame vo zhivotot zaedno (i odvoeno!), da imame prostor za muabet i da se reshavaat problemite koi se neizbezhni. Jas imam totalna sloboda od mojot mazh i toj od mene isto taka. Ne moram da mu davam otchet shto i kako, nitu toj mene. Jas ne se zamaram shto pravel cel den ili zoshto ne mi dignal slushalka. Nitu pak toj, osven ako edniot e vo frka pa drugiot mu e vo momentot potreben.
Mene voopshto ne mi doagja da mu zirkam vo lichnite raboti, da mu citam e-mailovi iako mu go znam pasvordot. Nitu pak toj go pravi toa.
I ne gledam zoshto "bi ja iskoristila" taa sloboda. (Imam eden kup mashki prijateli, kolegi so koi sorabotuvam, odime na kafe, si pishuvame pisma, i ne mi doshlo da se smuvam so nekogo ili da imam one night stand.)Ako se resham da ja "Iskoristam" taa sloboda toa znachi deka odnapred sum bila spremna na takvo neshto. A toa znachi deka odnosot e zapochnat na ne-bash-najzdrava osnova.
 Bidejki slobodata e neshto shto se podrazbira, a ne neshto shto nekoj ni go dava.
 
E sega, znaeme deka ne e taka vo site vrski. Jas go davam mojot primer i moite iskustvaсреќа
 
 
 


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 16:25
ne proveruvam

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:16

Glen mila, znachi li toa deka si ubedena deka sekoja ljubov e osudena na propast?

QUOTE]

Не воопшто не мислам дека секоја љубов е осудена на пропаст, да мислев така мојот живот ќе беше безнадежен.
Јас сум сомничава и аналитична по природа и тоа е мојот став по овие прашања.
Мразам изненадувања и мојот начин како ги собирам информациите за луѓето и нештата е мој начин да се заштитам од длабоки разочарувања и се дочекувам спремна.
При тоа ниеден од моите бивши и сегашниот не биле третиран како заморче, секој комотно си диши во сопствената кожа- но јас будно следам.
И многу е битно со какво машко си имаш работа. Секој бива третиран според однесувањето кое го покажува




-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:38
насловот на темата е Доверба или Посесивност
а кој е тој што ќе каже ДА за посесивноста???
Посесивноста е терор, болест и тоа на сите ни е јасно и никој тоа не го негира, нели???
Она за што вреди да се полемизира е инстинктот да го зачуваш она што е твое - треба да постои или да се препуштиме на довербата?
Еве еден пример,
Полноќ е, или близу до полноќ, се гушкате, се сакате, убаво ви е, среќни сте, и наеднаш ѕвони телефонот и се јавува неговата пријателка да го праша како е, онака чисто пријателски се јавува на полноќ да го праша како е. И тој те убедува дека се само пријатели и дека нема задни намери. Ќе се посомневаш, или ќе се потприш на довербата?
Никој не ги сака тие знаци, ама кога ќе се појават, не се баш пријатни.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:42
Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:47
Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.



хммм....не би???збунетост



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:51
Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.




така е паганеголемо%20гушкање, ама кој да ти каже до каде е границата меѓу глупоста и довербата


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:52
ами ке ти кажам. сум во брак и долго и малку време, биле сме далеку еден од друг ...никогаш ама никогаш не ми доjде на памет да сум опсесивно лубоморна.
довербата иде од познаването и докажуването во делата и постапките, не од зборовите ...
дури и да имало нешто , никогаш не би си дозволил jас да разберам.
сум глупа?


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:57
остави ја опсесивната љубомора, далеку е нашиов разговор од таа патолошка состојба. За тоа се согласивме сите едногласно дека не е добра и зошто уште да се потенцира.
Анализирај ја границата, тенката линија меѓу, како ти добро рече, довербата и глупоста


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 21:59
или имаш доверба или немаш. а секое пребаруване на джеповете, проверка на мобилниот ... хмммм... си е опсесиjа.



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 22:01
ок среќа бакнеж


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 22:02
изненадување

тамам почна дискусиjава и ти одуставашзбунетост


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 23:58
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Она за што вреди да се полемизира е инстинктот да го зачуваш она што е твое - треба да постои или да се препуштиме на довербата?
 
 
На што мислиш кога велиш - ТВОЕ?


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 00:03
Јас избирам ПРЕТПАЗЛИВОСТзадоволство


Постирано од: centurion
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 00:07
more kakva predpazlivost...vlegvam slepo vo igra...kako liljak...


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 14:33
Кај нас брачната довербата се изразува така што секој кај другиот може да чепне во џеб, да ги прочита пораките на мобилниот, си го знаеме пасвордот од Скајп, Фејсбук итн.,  и знаете што......?........  Кога ти е дозволено, не ти е интереснонамигнувањеголемо%20гушкање


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 14:43

doverbata se gubi a posesivnosta ne se lekuva ............



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 14:56
doverbata se gubi koga kje te procitaat kako selski bukvar pa stanuvas posesiven od zloba zosto vrvkata se skinala pa ne igras povekje za prv tim ......... не%20знам

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 14:58
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Она за што вреди да се полемизира е инстинктот да го зачуваш она што е твое - треба да постои или да се препуштиме на довербата?
 
 
На што мислиш кога велиш - ТВОЕ?
 
Најжалосно е кога личностите зе зимаат за нешта и се рачунаат за  лична своина.


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 14:58
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

doverbata se gubi koga kje te procitaat kako selski bukvar pa stanuvas posesiven od zloba zosto vrvkata se skinala pa ne igras povekje za prv tim ......... не%20знам


така е, Микитагаголемо%20гушкање


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 15:00
Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.

 
Тотално во право панганеголемо%20гушкање


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 15:02
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.

 
Тотално во право панганеголемо%20гушкање


знаеш, Мацо, jас стварно потполно се сложувам дека имаш или немаш доверба.
и се сложувам со тоа дека довербата наj лесно се губи  и наj тешко да си jа возвратиш.
но без причина да бидеш претпазлив...еххх, по мене проблемот е во тебе, не во другиот. тоа значи дека немаш доверба првом во себе си.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 15:02

koga e vo prasanje doverba , nema moe - tvoe .... zosto , ako postoi moe - tvoe , togas nema mesto za doverba не%20знам



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 15:03
мислам дека дискусиjава си доjде на местото.големо%20гушкање


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 15:15
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Доверба не значи да си глуп.
А и мислам дека кога се има почтуване и сакане  не би била можна слична ситуациjа на таа.

 
Тотално во право панганеголемо%20гушкање


знаеш, Мацо, jас стварно потполно се сложувам дека имаш или немаш доверба.
и се сложувам со тоа дека довербата наj лесно се губи  и наj тешко да си jа возвратиш.
но без причина да бидеш претпазлив...еххх, по мене проблемот е во тебе, не во другиот. тоа значи дека немаш доверба првом во себе си.
 Личностите кои не се сигурни во себе и кои свесно или подсвесно знаат дека можат да паднат во искушение,поради недовербата ,која прво ја немаат лично они ,таа своја несигутност ја покажуваат со разно разните проверки и недоверба кон партнерот

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:21
Originally posted by pagane pagane напиша:

мислам дека дискусиjава си доjде на местото.големо%20гушкање


Да дојде, зашто последните коментари се од членови со идентично размислување.
Мислам дека во темава има само два типа на размислување, во кои оние кои се залагаат за безусловната доверба сметаат дека се друго што не се поклопува со нивното е негативно и патолошко однесување.
Многу црно-бело се поставија работите и се обработуваат исклучиво лица со сериозен склоп од негативни особини. Мислам дека преку вакви дискусии нема ни да се постигне ефект а фала богу никој нема да земе да расправа и да се служи со детали од личниот живот за другите да сфатат зашто тој/таа навистина мисли така.
На крај краишта животот е нашиот најголем учител.
Секој ќе си сфати што е најдобро да прави или да ги менува своите начини доколку не е предоцна.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:24
Добро, Глен, да те питам- се сложуваш дека посесивната лубомора провоцира изневерата?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:29
znam deka provocira sranje odnos a za izneveruvanje ne e pravilo



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:30
Има работи со кои се сложувам....на пример во постот на http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=15174&FID=70 - kejt-d-grejt ,каде што ни ја опишува случката со телефонот......не би ми било се седно ни на мене и би се појавил стравот да изгубам нешто што сум го градела со тој човек ,семејството ,деца,заеднички живот.....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:31
Случката со телефонот ... коj маж/ жена коj  си дражи на врската/ бракот би допуштил подобна сценазбунетост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:32
Изневерувањето може да се случи како последица на склоп од околности и пак поставуваш прашање на последица предизвикана од екстремна реакција.
Изневерувањето има тема веќе, а посесивната љубомора предизвикува верижна реакција-незадоволство, угнетеност, неверство, депресија и што све не.
Ааа да не ги заборавам промискуитетните личности (кои никој не ги споменува) оние кои без оглед во каква врска се наоѓаат патолошка или идеална, постојано имаат нагон да вршат сексуални активности и со други луѓе. Иди па веруј му на таков некој, ама тие си наоѓаат соодветни партнери кои или слепо им веруваат или им мачкаат очи на големо.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:33
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Има работи со кои се сложувам....на пример во постот на http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=15174&FID=70 - [COLOR=#004364 - kejt-d-grejt[/COLOR - ,каде што ни ја опишува случката со телефонот......не би ми било се седно ни на мене и би се појавил стравот да изгубам нешто што сум го градела со тој човек ,семејството ,деца,заеднички живот.....


Аха, па за такви случки се праи муабет а не за психопати што немаат сопствен живот па брцкаат по све живо како просјаци во контењер.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:35
Originally posted by pagane pagane напиша:

Случката со телефонот ... коj маж/ жена коj  си дражи на врската/ бракот би допуштил подобна сценазбунетост
 
Во такви моменти на полнок ,мојот не ни знае кај му е телефонот намигнување


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 17:38
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Случката со телефонот ... коj маж/ жена коj  си дражи на врската/ бракот би допуштил подобна сценазбунетост
 
Во такви моменти на полнок ,мојот не ни знае кај му е телефонот намигнување


нормално.голема%20насмевка


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 19:56
i pogresniot telefonski povik e dovolen da se izgubi doverbata ..... osobeno nekoj posle polnokj ....

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 20:04
pokazatel deka nekoj stanal posesiven ... poradi nedovolno vnimanie .....

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 20:18
cudno, no nekomu izneveruvanjeto mu e vo krvta
nikogas od taa individua nema da ima mir, otrovot se pojavuva koga e naj naj naj
udri mu go stapov na takov
na nikoj ne mu treba.... posle pa se javuva ljubomora????    dzabe....



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 20:48
i posle site komentari sepak jas sum za doverbata,ja imam i toa mnogu,nikogash ne cepkam po rabotite na partnerot,a ni toj po moi,dali e telefon,dzeb,tashna ili shto drugo,imame izgradeno eden odnos so doverba i zasega dobro funkcionirame celi 15 godini

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:19
Не сум за некој да се претвори во форензичар во врската,но сепак потребна е доза на резерва,100%доверба во денешно времезбунетостпогрешно,мноооооооогу погрешнозадоволство


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:21
Доверба....??? ...  грешно, многу грешно....

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:23
Originally posted by Milaa Milaa напиша:

Не сум за некој да се претвори во форензичар во врската,но сепак потребна е доза на резерва,100%доверба во денешно времезбунетостпогрешно,мноооооооогу погрешнозадоволство
 
....после 20 години заеднички живот го знам како диши и ја има мојата доверба 110%среќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:23
a nedoverbata kaj vodi shto mislish ninja shto misli mila?

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:24
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Milaa Milaa напиша:

Не сум за некој да се претвори во форензичар во врската,но сепак потребна е доза на резерва,100%доверба во денешно времезбунетостпогрешно,мноооооооогу погрешнозадоволство


 
....после 20 години заеднички живот го знам како диши и ја има мојата доверба 110%среќа
maci srcka si isto mislime i toa ne od napamet zborenje tuku od iskustvo

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:24
Тоа што мисли Милаа си напиша,напамет незбори,од искуство ованамигнување
Незборам за недоверба,зборам за доза на резерва која секогаш треба да постои за да недај боже не не  шокира тоа што може да не снајде.
Инаку ако му се дозволи многу,тој црвот на сомнеж може да ја разори врската,но,се може да се контролира,бар некои од нас можатнамигнување


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:28
ok mila ,sepak nedoverbata ne vodi nikade osven shto go otvara patot na somnezot pa na ljubomorata a toa ne e vo red

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:30
A ninja zbori od uste pogolemo iskustvo....

Sekogas koga doverbata e najgolema...obicno togas "puka tikvata"...

probano-dokazano..намигнување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:34
Сепак се зависи и од карактерот на човекот,тоа е факт.....Има луге што навистина не заслужуваат доверба,но кога живееш со некого долго време и таа релација е конструирана на цврсти темели како што е довербата,тогаш нема никаков проблемсреќа

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:34
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

A ninja zbori od uste pogolemo iskustvo....Sekogas koga doverbata e najgolema...obicno togas "puka tikvata"...probano-dokazano..намигнување
tikvata ako reshila da puka i taka ke pukne,pa dali ke cepkam jas po negovite raboti ili ne nema nishto da smenam,znaci ne zborime dali e kasno i moze da se spreci tuku dali se ima doverba ili ne

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:41
Aj poinaku ke se izrazam...
Da, treba da se ima doverba....
Ama vo ova vreme na Internet, mobilni, pogolema sloboda na dvizenje.. uslovite za proneveruvanje se mnogukratno zgolemeni...
Zatoa nikoj ne moze poveke da kaze "Imam 100% doverba"....
Mozam da se kladam deka sopruzite na 80-90 % od prisutnive na forumov, voopsto ne ni znaat deka komunicirate so nekogo na  ovoj nacin...


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:45
eve jas so sigurnost ti kazuvam,znaci za mene zboram deka znae deka sum na forum bas sega,a vo red e i toa shto reche za mobilni,za internet ,megjutoa koj saka da napravi neshto ke napravi pa kolku sakas ti kontroliraj go,kolku sakas ne mu veruvaj,kolku sakas bidi ljubomoren toj sepak ke napravi kako shto naumil.......

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:48
Премногу пати сум го слушнал зборот "НИКОГАШ", и од машки  и од женски.....
Исто така, многу пати сум го видел спротивното, баш од тие што го употребиле тој збор....
Има премногу примери...


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:49
dali jas rekov nikogas bash sprotivno rekov doverba sekogas

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:50
Originally posted by Enigma Enigma напиша:

dali jas rekov nikogas bash sprotivno rekov doverba sekogas


Мислев НИКОГАШ во контекст....

-Јас НИКОГАШ нема да го изневерам.....



-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:52
Enigma ushte zaglavi na tema doverba ?

Nemoj srce da imash 100% doverba nikogash,vo nikogo ,pa ni vo sebe...nikogash neznaesh shto nosi zivotot


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:53
ni toa ne rekov
ama ako dojde do toa e togas ke mislam za toa dali jas nego ili toj mene,a do togas imam doverba,ima i toj

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:53
Имаше една приказна во која се кажуваше дека ако жената реши да го изневери мажот или обрано (ама приказната е за жената )таа ке направи мажот да и ги соблече гаките лично и да и држи стража .....ако убаво се секавам вака беше некако: мажот се сомневал дека женаму имала нешто со соседот ,арно ама оваа се колнела дека нема ништо и му рекла ако јас сака да имам нешто ти ке ми ги турнеш гаките и ке ми чуваш стража додека ние се работиме.....и умницата се договорила со соседот да ја чека во кенефот во толку и толку саат.Она таман кога дошол саатот почнала да меси тесто и наводно и се приодело под хитно во WC и му рекла на мажот мили ај турни ми ги гакиве ,рацете ми се со тесто да одам до WC....и постој на вратана да не налета некој оти неможам да ја затворам....голема%20насмевка
 
Значи ако некој реши да направи погрешен чекор ,ке го направи тоанамигнувањеголема%20насмевка


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 30.Мај.2009 во 23:55
e bas taka i ako dojde do toa e togas ke mislam ili neka misli,sega sepak ostanuvam na kazanoto DOVERBA DA

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:03
Гледам дека тешко е да убедиш некого, што цврсто верува во нешто....
Па затоа  можам само да ви посакам никогаш да не доживеете некој од наведените примери....намигнување
Зошто разочарувањето е пропорционално големо како и довербата...


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:06
ok ninja ushte ova ke napisham i povekje ne zamaram so isti primeri,bez razlika dali imas doverba vo partnerot ili ne ako toj resil da napravi neshto so shto ke te povredi,sekako deka i ke napravi zatoa samo ostanuva da pravime dobro za da ni se vrati so dobro,znaci imaj doverba,daj mu dovolno sloboda i nadevaj se deka se ke ti se vrati so dobro

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:06
ама ако дојде до тоа,или ако веќе дошло,а ти незнаеш,ако постоела доза на резерва,сепак шокот и нема да е толку голем,така?
луѓе сме,сите грешиме


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:07
aaaa,ako doslo do toa dali jas sum imala doza na somnez ili ne seedno znaci puka tikvata bez razlika imala doverba ili ne

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:08
a ako vekje doshlo a jas neznam epa alal neka mu e sekoja cest

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:09
ама таа доза на сомнеж може да го направи и спротивниот ефект....се сомневаш,а он ни ал ни абер и после кој е повредензбунетост

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:16
Очигледно се разликуваме во изборот на што е можно побезболен начин на живеење заеднички животнамигнување


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:21
ziveenje zaednicki zivot za mene ne pretstavuva i non stop pazenje od izbraniot dali ke me povredi ili ne i obratno pa sprema toa trudi se kolku mozes povekje misli na ubavi nesta a ne so doza na pretpazlivost ili strav deka ke te povredi

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:31
цццццццц....

Баш сте упорни, а ?


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:32
uporni ne ,samo doverlivi,lugje od doverba sme

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 00:37
така еееголемо%20гушкање

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 17:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

cudno, no nekomu izneveruvanjeto mu e vo krvta
nikogas od taa individua nema da ima mir, otrovot se pojavuva koga e naj naj naj
udri mu go stapov na takov
na nikoj ne mu treba.... posle pa se javuva ljubomora????    dzabe....



и тоа е така. но треба да се мисли на време. а не кога паднеш во трап.големо%20гушкање


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 17:55
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

ама таа доза на сомнеж може да го направи и спротивниот ефект....се сомневаш,а он ни ал ни абер и после кој е повредензбунетост


jас и никогаш не сум имала сомнеж. била сум човек на довербата.
кога сакаш некого му веруваш.
да, ке го повредиш него ако заслужил довербата.
jас сум за...довербата.
ако и да сум имала прилика да се разочарувам...од довербата си.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk