IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Доверба или посесивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Доверба или посесивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 19:58
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

точно така........но се треба да има граница и да таа наша "љубопитност" не ја гуши другата страна ,па навистина да почне да бара кислород на друго местонамигнување
sosema ispravno maco,i sekoj ke dobie samo onolku kolku shto dava
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 20:12
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

кислород велиш а? ма има бре денеска апаратура за кислород, ќе го приклучиме нема проблем, па боци за длабоко гњурење...па то кислород колку сака
Шала на страна, опсесивно циа агент чекирање на приватноста е малку болесничко однесување.
НО, блиско посматрање не е на одмет.
 
Марија пишува теорија, Глен - праксаплазење
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 20:15
и тоа докажана теоријазадоволство

Изменето од marija1000 - 28.Мај.2009 во 20:15
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 20:23
доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 20:27
Originally posted by pagane pagane напиша:

доверба... посесивноста провоцира изневерата.намигнување
 
и таа теорија е одамна докажаназадоволство
големо%20гушкањебакнеж
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:35
знаеш Марија, ставаш на кантар две работи кои воопшто немаат иста тежина
на Доверба, опонент е послабиот збор Сомнеж, или евентуално Себичност а не зборот Посесивност, кој е прејак и несоодветен.

Кај мене тоа е врвка со која ги врзувам за себе сите кои ги сакам.
Да, себичност е тоа, ама пак тогаш себично е се што се прави од љубов.

Нежноста, љубовта, не можеш да ги одвоиш од себичноста.изненадување
Посесивноста е глупост, патолошка е и е вид терор, супститут за верност и љубов, мешање на сакање со поседување.
Себичноста, чувството на припадност, нагонот да заштитиш и зачуваш нешто што ти е многу важно и во што си се вложил себе си не е грев. Грев е да го да го мешаш со посесивноста.



Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 01:12
некогаш и во големата љубов има доза на посесивност(велам доза а не посесивност до лудило) сакале ние да го признаеме тоа или не
можам да не го распрашувам за поминатиот ден оној кој не ме засега,за кој воопшто не ми е грижа каде бил и што правел
Глен има право блиц проверки не се на одмет намигнување


Изменето од Andjelina - 29.Мај.2009 во 01:14
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 01:14
ма Глен е чудесна, обожавам да ја читам
секогаш точно се' на место
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 10:01
Хммм......најверојатно не сме на иста фрекфенција ,а и ништо зачудувачки......За мене или имаме или немаме Доверба. И само да потсетам дека зборуваме за личности а не за нешто....и  дека тоа нешто има чувства.....
 
Еве пример ,кој искрено и ме провоцираше да ја отворам темата:
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
И сега што е тоа Посесивност,Себичност???!!!!
 
Ако веке сакаме да врземе некого за себе ,тоа го правиме со немерена доза Љубов незаборавајки притоа да му оставиме и Слобода со која сам ке раководи ,со сета своја свест и совест!среќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 10:09

напишав песна за доверба и посесивност порано, па нека ја


Најтешко на светот 

http://mx.geocities.com/asuka_langley_shoryu/collage.jpg

Посеано семе, во мисла
станува тешко бреме, знам
не се познавам
о колку тежи , се лажам

мислата е тешка денес
потешка утре
од збор лесен, милиони
пак лесни
колку само напишани песни
ќе превагнат 

најтешко на светот
посеана мисла
од збор два издигната
гола , разголена
проклета денес 

Посеано семе, во мисла
останува тешко бреме, знам
пак не се познавам
се лажам



Изменето од anakin - 29.Мај.2009 во 10:16
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 11:44
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Хммм......најверојатно не сме на иста фрекфенција ,а и ништо зачудувачки......За мене или имаме или немаме Доверба. И само да потсетам дека зборуваме за личности а не за нешто....и  дека тоа нешто има чувства.....
 
Еве пример ,кој искрено и ме провоцираше да ја отворам темата:
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
И сега што е тоа Посесивност,Себичност???!!!!
 
Ако веке сакаме да врземе некого за себе ,тоа го правиме со немерена доза Љубов незаборавајки притоа да му оставиме и Слобода со која сам ке раководи ,со сета своја свест и совест!среќа

Taka e Marija, ne pravi mu go na drugiot toa shto ne sakash toj da ti go pravi tebe.големо%20гушкање
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 11:56
 
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
 
Ова не е љубов. Ова е патолошка љубомора. Ваквите луѓе треба да одат на терапија. Јас имав ваков партнер пред многу години, во кого бев лудо вљубена но кој со својата патолошка љубомора ме угуши и ми ја уби љубовта кон него. Го оставив, се разбира, и а осетам такво нешто, веднаш го препознавам и бегам (Или советувам да бегаат - ако се партнери на моја другарка).
Љубовта дефинитивно значи доверба и почит на личноста, интегритетот и приватноста. Јас не чепкам и не сакам да ми чепкаат во моите работи. Ако не ми веруваш, значи не ме почитуваш, ако не ме почитуваш - не ме сакаш, бидејки не може да сакаш некого кого не го почитуваш.
Ако се јави сомнеж или љубомора (ако ми се причини дека со некоја многу „мило“ разговара на некоја журка или слично) - прашувам, разговарам. Или тој ако приметам дека ми суптилно реагира (кога ќе речам дека некој маж ми е интересен) - зборувам. Разговорот, искреноста и отвореноста во акутна ситуација е најдобро решение за остварување на убав и здрав однос.
 Ако сакаш да  задржиш некого покрај себе постои само еден начин: пушти го да си биде она што е, живеј во слобода со него.
 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 12:54
Пак ќе се надоврзам на сите; Сите се во право со своите тврдења. Опсесивна љубомора ја убива љубовта, полека но сигурно, тешко на тој кој ќе се осети како да е под лупа 24/7 но има една многу интересна работа кај човечкиот род- преголемата слобода е редовно злоупотребена, ние сме така созадени да ги туркаме границите до онаму до каде можеме притоа искусувајќи ги благодетите и трагедиите од новите искуства.
Секој еден од нас имал искуство дали со партнер, дали со пријател кој некогаш не гушел и знаеме колку е горко тоа чувство, сигурно некои од нас се манијаци кои гушат
но една работа сум научила а тоа е дека доколку не постои макар и најмалку страв од губиток т.е однапред поставени граници помеѓу партнерите за прифатливо однесување, мислам дека секако ќе дојде до ситуација едниот да ја искористи слободата во даден момент на невообичаен начин и со тоа да и наштети на дотогашната безусловна доверба.
Тоа може да се случи кога случајно ќе забележите нешто на облеката која ја перете, или кога преуредувате некои лични работи по дома, во кола или однесувањето кога седнува на компјутер и сл.
Не мора да значи нешто се случило, ама невообичаени имиња на ливчиња, флеки (кои можеби се од пење кафе додека возел/а од сабајле) и сл. треаат на понатамошна проверка....знаеме сите дека ни љубовта не е совршена се случува наивно да му се верува на партнерот а позади грб се одвива љубовна романса или секс флеш авантури со други.
Мислам дека човекот треба да биде рационален и да постигнува резултати преку отворен меѓусебен разговор, но во голем дел е инстиктот она што не води а желбата да си го заштитиме своето ги води некои личности до крајност и губат контакт со рациото.
И она што не го знаеме не боли, но кога ќе го дознаеш еден ден ке биде како ладен туш во фаца, ќе се чувствуваш глуп и искористен и нема лек за вакво нешто, но има мерки на претпазливост, никако Манијачење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 14:42
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 
 
Таа го сака.И тој ја сака. Но таа е толку несигурна во себе ,што е опседната со тоа дали тој навистина ја сака.....И тука следат тие за мене посесивни акти:
 = Константна проверка ,каде е ,со кого е.....недај боже да е недостапен во моментот кога таа го бара на мобилен!
=Проверка на неговите мејливи во негово отсуство,кое за мене е многу ниска работа!
=Дескретни и редовни проверки на неговиот мобилен,влезни и излезни повици!
=За буричкањето по џебови и да не зборуваме, и како сето тоа да не е доволно ,проверка на килиометрите на колата посто ТАА точно знае колку има од работа до дома и назад!
 
 
Ова не е љубов. Ова е патолошка љубомора. Ваквите луѓе треба да одат на терапија. Јас имав ваков партнер пред многу години, во кого бев лудо вљубена но кој со својата патолошка љубомора ме угуши и ми ја уби љубовта кон него. Го оставив, се разбира, и а осетам такво нешто, веднаш го препознавам и бегам (Или советувам да бегаат - ако се партнери на моја другарка).
Љубовта дефинитивно значи доверба и почит на личноста, интегритетот и приватноста. Јас не чепкам и не сакам да ми чепкаат во моите работи. Ако не ми веруваш, значи не ме почитуваш, ако не ме почитуваш - не ме сакаш, бидејки не може да сакаш некого кого не го почитуваш.
Ако се јави сомнеж или љубомора (ако ми се причини дека со некоја многу „мило“ разговара на некоја журка или слично) - прашувам, разговарам. Или тој ако приметам дека ми суптилно реагира (кога ќе речам дека некој маж ми е интересен) - зборувам. Разговорот, искреноста и отвореноста во акутна ситуација е најдобро решение за остварување на убав и здрав однос.
 Ако сакаш да  задржиш некого покрај себе постои само еден начин: пушти го да си биде она што е, живеј во слобода со него.
 
аплаузаплаузаплаузголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.