IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зар сите Религии не водат кон Господ.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зар сите Религии не водат кон Господ.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 20:15
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Значи Анакине религијата ја ограничува креативноста и големината на човекот според тебе, а?

Некој религии служат колку да го одржат човекот до Божјите закони бидејќи тие ги применуваат и комунистите и атеистите и сите..!
Но верата Христијанска е она од Библијата, секој збор и секој стих, правилно проповедан и исповедан. Тоа е за мојата вера, мој став...
А за другите не знам, секој има право на слободна волја и избор.
Поздрав!
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 22:14
Zosto nikogas nema logicki odgovor od hristijanive (da ne recam vernicive)....sekogas e toa odgovor koj e emocionalno nabijan i se dvizi od ismevuvanje do da receme verska "opienost"
Vie ljugevo ne gi dozivuvate onakvi kakvi se, stalno nesto fantazirate , i se merite po nekoj vasi arsini...
 
Ima nas koi ne sme kako vie , koi smetame deka razum e "dar bozji" , a ne vera.
 
I ne znam zosto vi preci koga nie "razlicnite komentirame na "vasite" temi....ako vie komentirate na primer na politika ...nie ne se bunime...i davame kontraargument...a vie kolku sto imam primeteno sekogas gi izbegnuvate nasite komentari na vasite postovi...
Zosto e toa taka?
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 01:15


Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Ima nas koi ne sme kako vie , koi smetame deka razum e "dar bozji" , a ne vera.


Apsolutno tochno! Razumot e Bozhji dar i nego go imaat i vernicite. Nedostatok na razum se srekjava i kaj nevernicite i kaj vernicite, pa zatoa:

Originally posted by lane62 lane62 напиша:


Vie ljugevo ne gi dozivuvate onakvi kakvi se, stalno nesto fantazirate , i se merite po nekoj vasi arsini...



... nekoi vernici i nevernici fantaziraat i merat po nekakvi svoi arshini. Nerazumnosta ne e vernichka ekskluzivnost, iako mozhebi najdrastichno se prezentira preku niv bidejki chesto pati toa go pravat organizirano i pod pokrovitelstvo na nivnite verski organizacii.


Originally posted by lane62 lane62 напиша:


I ne znam zosto vi preci koga nie "razlicnite komentirame na "vasite" temi....ako vie komentirate na primer na politika ...nie ne se bunime...i davame kontraargument...a vie kolku sto imam primeteno sekogas gi izbegnuvate nasite komentari na vasite postovi...

Zosto e toa taka?


Lane, ne prechat razlichnite mislenja, tuku ponekogash prechi kako se plasirani. Inaku, ne povlekuvaj paralela megju politikata i verata. Mozhebi za tebe, kako na ateist, toa izgleda isto, no za vernicite e kako da sporeduvash den i nokj.

Jas (mozhebi zatoa sto ne se smetam "religiozen") ne izbergnuvam nikakvi prashanja, no se slozhuvam so tebe deka ima vernici na koi pomilo im e da ne vleguvaat vo polemiki okolu nekoi raboti. Sepak toa e nivno pravo i niven izbor, isto kako sto e tvoe pravo da navlezesh vo niv.


Изменето од Messenger - 23.Мај.2009 во 01:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 01:45
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Zosto nikogas nema logicki odgovor od hristijanive (da ne recam vernicive)....sekogas e toa odgovor koj e emocionalno nabijan i se dvizi od ismevuvanje do da receme verska "opienost"
Vie ljugevo ne gi dozivuvate onakvi kakvi se, stalno nesto fantazirate , i se merite po nekoj vasi arsini...
 
Ima nas koi ne sme kako vie , koi smetame deka razum e "dar bozji" , a ne vera.
 
I ne znam zosto vi preci koga nie "razlicnite komentirame na "vasite" temi....ako vie komentirate na primer na politika ...nie ne se bunime...i davame kontraargument...a vie kolku sto imam primeteno sekogas gi izbegnuvate nasite komentari na vasite postovi...
Zosto e toa taka?

Еееееее не е така...
Од порано и јас мислев дека е така, кога бев неверен, но потоа сватив дека Христијаните се супер луѓе.
Ај сега без разочарување, затоа што секој што е Христијанин не мора да е ист, има различни карактери..Не му се секирај.големо%20гушкање
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 14:27
Не, сите религии не водат до Господа од проста причина што многу од нив воопшто не го ни прифаќаат (имаат) Господ во своето учење: окултните религии опфаќаат комуникација со духови, аскетски религии бараат одрекување од себеси, а Господ кај нив и не постои, потоа буржоаските религии кои се многу примамливи за високите класи, а се однесуваат на самоподобрување и немаат однос со Бога и тн....
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 22:09
 
 
......

Библијата и молитвата кон Бог, тоа се прозорците што Бог ги поставил на ѕидовите од нашиот живот. Ги држев  затворени – светот беше темна, студена просторија.  Ги  тргнувам завесите и веднаш ќе ја гледам, Неговата светлина...

......Јас Сум Светлината на светот, за ниту еден кој верува во Мене да не остане во темнина“ порачува Господ Исус Христос. ....!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:33
Ако сите религии водеа до Господ, сите луѓе ќе живееја во мир. Вака, нешто смрди овде.
Баци!!!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:34
Originally posted by pcelka pcelka напиша:



 
 

......


<SPAN =medium>Библијата и молитвата кон Бог, тоа се прозорците што Бог ги поставил на ѕидовите од нашиот живот. Ги држев  затворени – светот беше темна, студена просторија.  Ги  тргнувам завесите и веднаш ќе ја гледам, Неговата светлина...


......Јас Сум Светлината на светот, за ниту еден кој верува во Мене да не остане во темнина“ порачува Господ Исус Христос. ....!!!</SPAN>



Milo mi e za tebe . BOG neka te blagoslovi i vodi vo zivotot
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:50
Originally posted by папата папата напиша:

Ако сите религии водеа до Господ, сите луѓе ќе живееја во мир. Вака, нешто смрди овде.




Dobra konstatacija Papa. Religijata ne spasuva, ISUS spasuva.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 19:37
Znaci site velea deka Isus spasuva vo temata KOJA CRKVA SPASUVA....
Epa koja e taa vistinska Crkva kade shto Isus preku nea ke ne spasi?
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 12:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Znaci site velea deka Isus spasuva vo temata KOJA CRKVA SPASUVA....Epa koja e taa vistinska Crkva kade shto Isus preku nea ke ne spasi?


Христијанската   
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 12:17
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Zosto nikogas nema logicki odgovor od hristijanive (da ne recam vernicive)....sekogas e toa odgovor koj e emocionalno nabijan i se dvizi od ismevuvanje do da receme verska "opienost"

Vie ljugevo ne gi dozivuvate onakvi kakvi se, stalno nesto fantazirate , i se merite po nekoj vasi arsini...

 

Ima nas koi ne sme kako vie , koi smetame deka razum e "dar bozji" , a ne vera.

 

I ne znam zosto vi preci koga nie "razlicnite komentirame na "vasite" temi....ako vie komentirate na primer na politika ...nie ne se bunime...i davame kontraargument...a vie kolku sto imam primeteno sekogas gi izbegnuvate nasite komentari na vasite postovi...

Zosto e toa taka?


Интересни чувства искажуваш преку овој пост.

Се сложувам дека верниците се многу често набиени, исфрустрирани и фанатички и импулсивно реагираат на постовите.

За таквите и јас секогаш имам критика.

Но, мислам дека христијанството не го познаваш добро, инаку ќе знаеш дека тоа е вера која се темели на цврста логика, здрав разум, докази, аргументи, факти, историја, искуство. Верата е само дел кој го надополнува оној порив внатре во нас да се вивнеме по божественото, по нешто што е подлабоко, пошироко, повисоко од површното и примитивно материјално нешто.

Се надевам на уште пријатни разговори со тебе лане62.
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 14:48
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Znaci site velea deka Isus spasuva vo temata KOJA CRKVA SPASUVA....Epa koja e taa vistinska Crkva kade shto Isus preku nea ke ne spasi?


Христијанската   


vo celiot moj zivot samo toj proklet odgovor go slusam, a kade se navaga taa crkva de mail faks telefon?
kako da kontaktiram so nejze?
ili toa e samo zamislena prostorija spored biblijata pa se tesime deka samo taa ke ne spasi..
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 16:14
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Znaci site velea deka Isus spasuva vo temata KOJA CRKVA SPASUVA....Epa koja e taa vistinska Crkva kade shto Isus preku nea ke ne spasi?


Христијанската   
vo celiot moj zivot samo toj proklet odgovor go slusam, a kade se navaga taa crkva de mail faks telefon? kako da kontaktiram so nejze? ili toa e samo zamislena prostorija spored biblijata pa se tesime deka samo taa ke ne spasi..


Ти бараш просторија, а не луѓе. Тука ти е грешката. Црквата спомната во Библијата не е некоја зграда, туку самиот собир на луѓе. Првите христијани немале црква како објект туку се собирале по домовите. Тоа е суштината на црквата: не каде си, туку со кого си и зашто си таму.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.