IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - GP Monaco
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

GP Monaco

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: GP Monaco
    Испратена: 20.Мај.2009 во 20:00


Kruga       78 (260.520 Km)

Trening 1: Petok 21.05.2009, 10:00saat.
Trening 2: Petok 21.05.2009, 14:00saat.

Trening 3: Sabota 23.05.2009, 11:00saat.
Kvalifikacii: Sabota 23.05.2009, 14:00saat.

Trka: Nedela 24.05.2009, 14:00saat.

Изменето од Vardar1947 - 21.Мај.2009 во 19:22

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 22:55
Trening 1

1       Rubens Barrichello       Brawn GP       1:17.189
2      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:00.310
3      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:00.389
4      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.497
5      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:00.650
6      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:00.811
7      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:00.835
8      Jenson Button      Brawn GP      0:00.891
9      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:01.094
10      Mark Webber      Red Bull Racing      0:01.159
11      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      0:01.506
12      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:02.015
13      Sebastian Vettel      Red Bull Racing      0:02.044
14      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:02.066
15      Giancarlo Fisichella      Force India      0:02.345
16      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:02.371
17      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:02.390
18      Adrian Sutil      Force India      0:02.411
19      Timo Glock      Toyota Racing      0:02.509
20      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:02.642

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 22:56
Trening 2

1       Nico Rosberg       WilliamsF1 Team       1:15.243
2      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:00.202
3      Rubens Barrichello      Brawn GP      0:00.347
4      Jenson Button      Brawn GP      0:00.531
5      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:00.589
6      Sebastian Vettel      Red Bull Racing      0:00.604
7      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.741
8      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:00.742
9      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:01.017
10      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:01.043
11      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:01.309
12      Mark Webber      Red Bull Racing      0:01.335
13      Adrian Sutil      Force India      0:01.432
14      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:01.672
15      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      0:01.740
16      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:01.809
17      Timo Glock      Toyota Racing      0:01.866
18      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:01.866
19      Giancarlo Fisichella      Force India      0:02.261
20      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 01:14
Една од подосадните трки во формула 1.
Кој ќе биде на пол позиција има многу големи шанси да победи на трката.
Но сепак на трката и дава привлечност интересната патекаголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:56
Kubica го чека непредвидлив викендRobert Kubica е еден од возачите кои не забележаа поени во оваа сезона. Полјакот минатата година во своето BMW имаше сјајна година, а сега не успеа ни еднаш да заврши меѓу првите десет.

Сепак, Kubica се надева дека среќата во Монако би можела да му се сврти, но не е во можност да предвиди како болидот ќе се однесува на оваа уникатна патека.

„Јас сум голем љубител на уличните трки, така да се радувам на трката во Монако“, изјави Kubica.

„Секогаш сум имал навистина добро чувство кога доаѓам овде на викенд и уживав возејќи помеѓу бариерите и ѕидовите. Нема место за грешка, што ја прави работата посебно интересна. Секако, не можете однапред да кажете како болидите од 2009 година ќе се однесуваат со новата аеродинамика и слик гумите


Изменето од Iron Man - 22.Мај.2009 во 09:58
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 17:29
Kvalifikacii

1       Jenson Button       Brawn GP       1:14.902
2      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:00.025
3      Rubens Barrichello      Brawn GP      0:00.175
4      Sebastian Vettel      Red Bull Racing      0:00.369
5      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:00.535
6      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:00.553
7      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.614
8      Mark Webber      Red Bull Racing      0:00.751
9      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:01.107
10      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:02.442
11      Sebastian Buemi      Scuderia Toro Rosso      0:00.935
12      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:00.931
13      Giancarlo Fisichella      Force India      0:01.161
14      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:01.218
15      Adrian Sutil      Force India      0:01.643
16      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:01.362
17      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:01.362
18      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:01.503
19      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:01.646
20      Timo Glock      Toyota Racing      0:01.886

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 15:56
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 15:58
Ovoj Button mnogu jako vozi ovaa sezona pak prvo mesto, ocrkuvav Massa se popravi malce. Bitno e pred Alonso

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2010 во 20:40
ВО НЕДЕЛА (14.00) НА ПРОГРАМАТА Е НАЈПОЗНАТАТА ФОРМУЛА 1 ТРКА
Сите сакаат да победат на улиците на Монако

Тимот на Ред Бул Рејсинг ќе се обиде да ја продолжи својата совршена форма на квалификациите на Монако ГП, каде што пол-позицијата е секако најважна во текот на целата сезона. Претекнувањето ќе биде речиси невозможно на 3.340 километри долгата улична патека во кнежевството, така што добар резултат на саботните квалификации може да биде клучен за исходот на трката.Ред Бул го имаат монополот на пол-позициите оваа сезона со три квалификациски најдобри времиња од Себастијан Фетел и две од Марк Вебер, последното на Шпанското ГП минатиот викенд кога Австралиецот стигна до убедлива победа.

"Сите знаеме што значи првиот ред во Монако, бидејќи тие кои ќе се таму ќе се кралеви на крајот", вели Вебер.

Поранешниот светски шампион, Луис Хамилтон од Мекларен се согласува велејќи дека "квалификациите ќе бидат најважни", но самиот верува дека Мекларен може да заврши одлична работа. Сите најдобри тимови ќе се обидат да ја надминат предноста во брзината која Ред Бул очигледно ја има, но и да ги решат проблемите со постојаноста. Техничките проблеми му "одземаа" победи на Фетел во првите две трки од сезоната, додека Хамилтон се удри во претпоследниот круг на Шпанското ГП поради откажување на суспензијата.

"Нашиот болид е брз, но мора да биде така брз цело време. Вака имаме 50% шанси да ја завршиме трката", признава Фетел.

Досега оваа сезона имаше четири различни победници во пет трки, и само актуелниот светски шампион и колега на Хамилтон, Џенсон Батон успеа двапати да победи. Батон води во генерален пласман со 70 поени по 5 од 19-те трки оваа сезона, Фернандо Алонсо во Ферари има 67, Фетел е трет со 60, а Вебер е на 53 поени.

Победата во Монако носи посебен престиж поради единственоста на патеката за богатите, кои трката секако ќе ја гледаат од своите јахти.

"Ја обожувам патеката во Монако, бидејќи тоа е 'најголемата' патека на светот. Мојата победа таму во 2008 е можеби најдобрата во мојата кариера. Тоа беше неверојатен ден", вели Хамилтон, а неговиот колега Батон вели дека "победата лани беше можеби најдоброто нешто досега. На таа патека се станува Ф1 возач".

Најбрз на првите две тренинг сесии кои се одржаа во четвртокот беше Фернандо Алонсо во Ферари, кој сепак призна дека се работи само за подесување на Ф10 болидот, а не за знак за формата.

"Главната цел беше да се разбере како работат гумите и да се добие самодоверба на патеката. Имаме уште многу работа и многу разлика за надоместување", вели Алонсо.

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН

ВОЗАЧИ

1.Џенсон Батон (Мекларен) 70

2.Фернандо Алонсо (Ферари) 67

3.Себастијан Фетел (Ред Бул) 60

4.Марк Вебер (Ред Бул) 53

5.Нико Розберг (Мерцедес) 50

6.Луис Хамилтон (Мекларен) 49

6.Фелипе Маса (Ферари) 49

8.Роберт Кубица (Рено) 44

9.Михаел Шумахер (Мерцедес) 22

10.Адријан Зутил (Форс Индија) 16

11.Витантонио Лиуци (Форс Индија) 8

12.Рубенс Баричело (Вилијамс) 7

13.Витали Петров (Рено) 6

14.Хаиме Алгуерсуари (Торо Росо) 3

15.Нико Хулкенберг (Вилијамс) 1

КОНСТРУКТОРИ

1.Мекларен Мерцедес 119

2.Скудерија Ферари 116

3.Ред Бул Рејсинг Рено 113

4.Мерцедес ГП Петронас 72

5.Рено Ф1 50

6.Форс Индија Мерцедес 24

7.Вилијамс Косворт 8

8.Скудерија Торо Росо Ферари 3

-.БМВ Заубер 0

-.Лотус Рејсинг 0

-.ХРТ Хиспанија 0

-.Вирџин Рејсинг 0

***
Вебер ќе го замени Маса во 2011?

Во неочекуван пресврт, Марк Вебер стана последниот возач кој е поврзуван со тимот на Ферари за 2011, во развој во кој иднината на Фелипе Маса во Скудерија станува се понеизвесна. Подолго време се шпекулираше дека ѕвездата на Рено, Роберт Кубица е вистинска цел на тимот од Маранело како партнер на својот близок пријател и покер-партнер Фернандо Алонсо, но новиот сопственик на тимот од Енстоун, Жерард Лопез објави план да го убеди Полјакот да остане во неговиот тим.

Претходно се веруваше дека 33-годишниот Вебер нема да добие нов договор од Ред Бул и ќе реши да се пензионира, но сега се појавува шанса да вози покрај својот пријател Алонсо.

Маса беше послаб во последните две квалификации и трки од Алонсо, и како тивко да влезе во сенка на Шпанецот. Бразилецот призна дека Ф10 болидот "не работи како што очекував". Договорите на маса и Вебер истекуваат на крајот на годината.

Кубица пак доби ветување од сопственикот Жерард Лопез дека ќе добие шанса да гради силен тим, како што Михаел Шумахер го правеше тоа со Бенетон и Ферари.

"Тој е вистински тркач. Во формула 1 е за тркањето, а не за политиката. Малку возачи имаат таков талент како него", вели Лопез.

***
Батон: "Се уште сум досадно копиле!"

Џенсон Батон признава дека мора да направи повеќе за да го зголеми интересот околу неговата личност. Лани пред Монако ГП трката тој изјави дека јаде, спие и пие формула 1 и дека е "вистинско досадно копиле", а сега 30-годишниот шампион вели дека и покрај титулата не се променети многу работи.

"Далеку сум поопуштен од минатата година, но се уште размислувам премногу на формула 1. Понекогаш е потребна пауза, да се избере друго хоби, но моето хоби е триатлон, а последниот на кој учествував беше во август. Така останува поголемиот дел од времето да размислувам на формула 1. Затоа се уште сум досадно копиле, но малку сум поопуштен", вели Батон.

***

"Кумот" Еклстоун ќе го спасува ХРТ

Берни Еклстоун призна дека новиот Ф1 тим, Хиспанија Рејсинг (ХРТ) има финансиски проблеми при доцниот старт на сезоната, но носителот на комерцијалните права вети дека и тоа "ќе се среди". ХРТ едвај влезе во Ф1 оваа година, откако главниот акционер Хозе Рамон Карабанте го купи тимот од претходниот сопственик Адријан Кампос.

"ХРТ имаат проблеми. Јас ќе го решам тоа. Сакам 12 тима да ја завршат сезоната, бидејќи тие се обврзаа да го направат тоа. Можеби ќе загубиме еден од тимовите, но правам се тоа да не се случи. Затоа ме викаат кум", вели Еклстоун.

***

Петер Заубер вели дека има целосна доверба во своите возачи Педро Де Ла Роса и Камуи Кобајаши, откако призна дека бил збунет од извештаите дека нивните места се под закана. Ова посебно важеше за ветеранот Де Ла Роса, кој би бил сменет со возач кој носи спонзори. "Не сфаќам зошто цело време се зборува за тоа. Возачите не се тема во тимот. Во Шпанија конечно им дадовме конк*рентен болид и сега треба тие да ја вратат самодовербата", вели Заубер.

Во Мекларен објавија дека нивниот главен инжинер Пет Фрај си замина од тимот, но шефот Мартин Витмарш е сигурен дека нема да имаат проблеми со развојот на тимот. Фрај работи во Мекларен од 1993 година. "Пет беше во компанијата 18 години, така што имаше огромно влијание на нашиот тим. Тој реши дека му е потребна пауза, но нема да страдаме поради тоа. Во тимот сега се создава шанса за некој помлад и погладен за победи. Сите можеме да бидеме заменети", вели Витмарш.

Михаел Шумахер верува дека Мерцедес конечно е блиску до најбрзите болиди во Монако поради тоа што патеката ќе ги стави во прв план возачките квалитети. Мерцедес се далеку на четвртото место зад Ред Бул, Мекларен и Ферари по првите 4 трки, но имаа 2. и 5. најбрзо време на слободниот тренинг во Монте Карло. "Другите тимови кои имаат предност на другите патеки сега се поблиску и ќе биде интересно на квалификациите. Едвај чекам да дојде трката", вели Шумахер.

Мањи-к*р патеката може да биде потенцијална замена оваа сезона доколку организаторите на првото Корејско ГП не успеат да ја довршат патеката во Јеонгам Каунти до 24 октомври. Францускиот магазин Ауто Хебдо вели дека Мањи-к*р, кои имаа трки од 1991 до 2008, ја имаат подршката на Жил Депењо, советникот на францускиот премиер Франсоа Филон.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2015 во 17:40
Многу жалам што во Монако стигнав десетина дена после трката за големата награда и немав можност да во живо го доживеам сиот оној адреналин кој го нуди овој спорт и со тоа згасна и надежта дека од блиску ќе го видам Хамилтон трепкање .Но затоа,горделиво си шетав низ храмот на брзината,уживајќи во гламурозната убавина која ја нуди ова кнежевство,па на крајот морав да средувам впечатоци во Јапонската Градина од Грејс Кели ,за да можам да се помирам со моето враќање дома...Неповторливо!На сите топло ви препорачувам да го доживеете истото што и јас!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2015 во 01:07
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Многу жалам што во Монако стигнав десетина дена после трката за големата награда и немав можност да во живо го доживеам сиот оној адреналин кој го нуди овој спорт и со тоа згасна и надежта дека од блиску ќе го видам Хамилтон трепкање .Но затоа,горделиво си шетав низ храмот на брзината,уживајќи во гламурозната убавина која ја нуди ова кнежевство,па на крајот морав да средувам впечатоци во Јапонската Градина од Грејс Кели ,за да можам да се помирам со моето враќање дома...Неповторливо!На сите топло ви препорачувам да го доживеете истото што и јас!


И јас не го видов Хамилтон, ама му ја видов колата паркирана пред Hotel de Paris плазење

А за утеха не знам дали ти текна да седнеш во таа бронзената формула-споменик, на некојси поранешен петкратен шампион кој дури Шумахер успеал да го надмине? Таму на раскрсницата кај што им се боксовите кога се одвива трката. Бронза, како за утеха.голема насмевка
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2015 во 15:39
  Foto: Instagram

Не,не се качив на таа играчка голема насмевка,да го сретнев типчево со ова ауто ќе застанев некаде у позадина гарант.Претпоставувам новиов автомобил си го видела паркиран пред хотелот.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2015 во 13:58

Тоа беше пред 2-3 години и појма немам ни каква беше колатаголема насмевка Мојата посилна половина ми кажа, еве ја колата на Хамилтон,или е на кафенце во хотелот или од карши во казиното, да спечали некоја параголема насмевка

А јас па од толку што го знам типчето, сеедно ми е, да помине покрај мене нема да знам дали бил Хамилтон или комшијата од карши.плазење


Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2015 во 22:17
леле Анастеа ќе те утепам! некојси возач?! некојси! ... тоа е еден од најлегендарните возачи на сите времиња, Хуан Мануел Фанџио, возач од пеесетите, носач на 5 светски титули во Ф1, рекорд што ќе биде срушен од страна на Шумахер дури во 2003 година, после 47 години... ова во монако е спомeник кај што е прикажан со својот мерцедес W196

а еве како си врти кругчиња низ монако, од документарец за него (да биде во склоп на темава нели трепкањеразмисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.