IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Бои на ѕидовите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бои на ѕидовите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бои на ѕидовите
    Испратена: 20.Мај.2009 во 09:33
Последниве години тренд е ѕидовите да се бојосуваат со различни бои. Дали го следите трендот и домот е облагороден со други весели бои или не ја напуштате традицијата на белата боја???

Еве,јас ќе си кажам прва: влезниот ходник е во светло зелена боја, дневната соба е комбинација на бордо со крем, спалната и кујната се "кајсија" голема%20насмевка , а во купатилото преовладува светло сината боја...

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 10:09
......Кај мене салонот е во две бои,едните ѕидови се лаванда ,а друугите провенцијална плава,кујната е бојасана во црвена а дечите соби се зелени...
 
Играњето со бои при уредување на станот може и тек као да допринесе за поубав амбијентсреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 19:41

...sobata kade sto spijam e vakva...drugite sobi se so svetlo krem boja na zidovite


Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 19:48
vo site boi. da se oseti toplina. cela kukja ni bese vo site boi samo sega posleden pat me zeznaa i samo mojata i spalnata gi ostavija vo boja. inace sekoj zid si bese prica za sebe. obozavam taka љубов
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 20:07
vo dve boi e kaj mene zidovite svetla praska,a plafonite beli
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
fiore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 22:06
e utre ke stavam novi boi na zidovite,mozebi portokalovo i sivo,ke napravam kombinacii,bas sega gledam idei na net
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 10:09
Боите делуваат на амбиентот и атмосферата  во нашиот дом.Тие ги будат или смируваат чувствата,но исто така се знае и дека делуваат на нашето расположениесреќа
 
Па не би било лошо да се знаат неколку работи ,пред да фатиме за ваљакот и четкатанамигнување
 
Сината,бојата на небото и на морето не мами на опуштање и на одмор,ни  ја намалува вознемиреноста и не дава чувство на мир и спокојство.Во посветла нианса ,не исполнува со свежина,смиреност и ја стимулира креативноста.Потемните нианси на сина боја ја потпомагаат  медитацијата,релаксацијата и добриот сон.среќа
 
Зелената,бојата на природата и големите пространства ,е најдобриот лек против несоницата и уморот.Ја поттикнува хармонијата и создава рамнотежа и го буди чувството на мир.Во нежни ,светли нианси не тера да сонуваме,а во потемните нианси,создава опуштена и тотално смирена атмосфера.среќа


Изменето од marija1000 - 21.Мај.2009 во 10:19
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:27

vo dnevnata nekolku zidovi se vo plava, kaj moite krem, sobata od brat mi e svetlo zelena, a mojata e celata portokalova-kajsija...gi obozavam  site, ali vo mojata najubavo se odmoram...i ne go gledam toa kako trend, zosto toa go napravivme zosto sakavme site da promenime nesto a i bese pred 5-6 godiniсреќа

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
mina_d Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mina_d Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 01:31
кај нас дома е во две бои...светло зелено и бело! обоено е по моја желба
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 19:31
Мора многу да се внимава на соодносот со бојата на мебелот, теписите и величината на просториите.
Моментално сите ѕидови ми се „прљаво бели„ со нијанса на праска а живоста ја надокнадува мебелот и останатите додатоци во силни јарки бои.
Сакам просторот во кој живеам да ми изгледа пространо, светло и свежо и од таа причина имам светли скоро бели ѕидови.
Во мојот поранешен дом имав светло сини ѕидови,син мебел со жолти и поморанџести детали.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 11:42
...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 12:45
Ходник-кајсија боја, дневната една многу интересна неопределена свееетло лила кон бледо розева, на девојчето лила-розе, на момчето светло сина, кујната како дневната, многу интересносреќа.

Не сакам бели ѕидови, ме асоцира на болница, институција, нешто строгозагриженост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 12:46
Originally posted by zagor zagor напиша:

...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство
газење%20од%20смеењеголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 14:05
Originally posted by zagor zagor напиша:

...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство
 
аплаузаплаузголемо%20гушкање
apce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.