Испечати | Затвори го прозорот

Бои на ѕидовите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19121
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 19:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бои на ѕидовите
Постирано од: Biba_G
Наслов: Бои на ѕидовите
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 09:33
Последниве години тренд е ѕидовите да се бојосуваат со различни бои. Дали го следите трендот и домот е облагороден со други весели бои или не ја напуштате традицијата на белата боја???

Еве,јас ќе си кажам прва: влезниот ходник е во светло зелена боја, дневната соба е комбинација на бордо со крем, спалната и кујната се "кајсија" голема%20насмевка , а во купатилото преовладува светло сината боја...



-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша



Коментари:
Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 10:09
......Кај мене салонот е во две бои,едните ѕидови се лаванда ,а друугите провенцијална плава,кујната е бојасана во црвена а дечите соби се зелени...
 
Играњето со бои при уредување на станот може и тек као да допринесе за поубав амбијентсреќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 19:41

...sobata kade sto spijam e vakva...



drugite sobi se so svetlo krem boja na zidovite




-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 19:48
vo site boi. da se oseti toplina. cela kukja ni bese vo site boi samo sega posleden pat me zeznaa i samo mojata i spalnata gi ostavija vo boja. inace sekoj zid si bese prica za sebe. obozavam taka љубов

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Enigma
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 20:07
vo dve boi e kaj mene zidovite svetla praska,a plafonite beli

-------------
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu


Постирано од: fiore
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 22:06
e utre ke stavam novi boi na zidovite,mozebi portokalovo i sivo,ke napravam kombinacii,bas sega gledam idei na net


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 10:09
Боите делуваат на амбиентот и атмосферата  во нашиот дом.Тие ги будат или смируваат чувствата,но исто така се знае и дека делуваат на нашето расположениесреќа
 
Па не би било лошо да се знаат неколку работи ,пред да фатиме за ваљакот и четкатанамигнување
 
Сината,бојата на небото и на морето не мами на опуштање и на одмор,ни  ја намалува вознемиреноста и не дава чувство на мир и спокојство.Во посветла нианса ,не исполнува со свежина,смиреност и ја стимулира креативноста.Потемните нианси на сина боја ја потпомагаат  медитацијата,релаксацијата и добриот сон.среќа
 
Зелената,бојата на природата и големите пространства ,е најдобриот лек против несоницата и уморот.Ја поттикнува хармонијата и создава рамнотежа и го буди чувството на мир.Во нежни ,светли нианси не тера да сонуваме,а во потемните нианси,создава опуштена и тотално смирена атмосфера.среќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 15:27

vo dnevnata nekolku zidovi se vo plava, kaj moite krem, sobata od brat mi e svetlo zelena, a mojata e celata portokalova-kajsija...gi obozavam  site, ali vo mojata najubavo se odmoram...i ne go gledam toa kako trend, zosto toa go napravivme zosto sakavme site da promenime nesto a i bese pred 5-6 godiniсреќа



-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: mina_d
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 01:31
кај нас дома е во две бои...светло зелено и бело! обоено е по моја желба

-------------
Сите луѓе знаат да сакат, тоа е вродено. Некои го прават природно, но повеќето треба одново да го научат!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 19:31
Мора многу да се внимава на соодносот со бојата на мебелот, теписите и величината на просториите.
Моментално сите ѕидови ми се „прљаво бели„ со нијанса на праска а живоста ја надокнадува мебелот и останатите додатоци во силни јарки бои.
Сакам просторот во кој живеам да ми изгледа пространо, светло и свежо и од таа причина имам светли скоро бели ѕидови.
Во мојот поранешен дом имав светло сини ѕидови,син мебел со жолти и поморанџести детали.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 11:42
...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 12:45
Ходник-кајсија боја, дневната една многу интересна неопределена свееетло лила кон бледо розева, на девојчето лила-розе, на момчето светло сина, кујната како дневната, многу интересносреќа.

Не сакам бели ѕидови, ме асоцира на болница, институција, нешто строгозагриженост


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 12:46
Originally posted by zagor zagor напиша:

...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство
газење%20од%20смеењеголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: apce
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 14:05
Originally posted by zagor zagor напиша:

...bojata na zidovite ,kako i ostanatiot enterier treba vnimatelno da se odbere,t.e odrzuva.kaj mene na primer,taa e kremasto bela(boja na eurokrem na TAKOVO,ne ovie drugite),a preku nea pigmentno e otslikana istorija na zbidnuvanjata vo tie prostorii vo minatoto...!crvenite damki,jasno go otslikuvaat vekovniot stremez za mir i spokojstvo vo tie prostori.ostocite od komarci ,muvi,pajaci po kosovite i drugi gamad....samo se nemi svedoci na borbite do docnite casovi vo gluvata nok...!
..izrazeniot kolorit na boi,avtenticen za ovie prostori na balkanot,ukazuvaat na potrebata od topol dom,pr.ostatocite od cad po zidovite na svezo preseceno drvo...kako i mozaikot i dlabokata rezba po vertikalnite povrsini od zidovite...!...motivite na tavanot se jasno izrazeni preku tenki i namesta podlaboki crti ,koj se protegaat vo nedogled,se izraz povtorno na covekovata fantazija za patuvanje sirum svetot...po more ili kopno..seedno..
..vkupno gledano,inkorporiranjeto na ovie vizuelni efekti gi budi cuvstvata kaj covekot ... задоволство
 
аплаузаплаузголемо%20гушкање


-------------
apce


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 12:49
црвенеењецрвенеењецрвенеење....рамнодушност

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 13.Јули.2009 во 20:36
Kajsija.


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 17:29
mojata soba e rozevaголема%20насмевка

-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 22:41
мојата соба е светло розова...

-------------


Постирано од: Ecy0
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 19:33
Мојата е со зелени ѕидови,кајсија кревет и сл. и банана боја останаиот мебел...А сеа пошо ќе иам нова соба,значително поголема,се двоумам помеѓу црвена или виолетова боја...

-------------
•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 19:43
Ecy0 не се двоуми...јас мислам виолетова(но сепак зависи која нијанса-нели?)...тоа ти е аристократска боја..и плус мн.убаво изгледа

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 05.Декември.2009 во 17:01
Јас се двоумам дали да обојам некој ѕид црвено...?

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 05.Декември.2009 во 17:39
Ѕидови со пруги

Пругите насликани на ѕидовите освен естетски ефект, со себе носат и ефект на визуелна трансформација на просторот. Хоризонталните пруги визуелно го прават поширок просторот, а вертикалните го издолжуваат, односно го прават повисок
 
 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 25.Јануари.2010 во 23:17
бело си е бело


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 01.Февруари.2010 во 01:09
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Јас се двоумам дали да обојам некој ѕид црвено...?
 
 
Во државата во која живеам обавезно еден ѕид во куката е обоен во црвена боја.......постои веруванје дека црвената боја ја привлекува добивката и просперитетотсреќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 01.Февруари.2010 во 01:20

Неколку совети за избор на боја при бојадисување


Со бојата може да се исправат одредени недостатоци во домот, а примената на соодветна боја зависи од повеќе фактори: ориентација во однос на страните на светот, климатските услови, обликот на просторијата...

Просториите коишто се свртени кон север или североисток имаат малку сончева светлина, па во такви простории владее студен амбиент. Топлата боја на ѕидовите, на пр. светложолта, ќе го ублажи ова чувство.

Просториите свртени кон југ или југозапад се изложени на сончева светлина, па за нив, поради летните денови соодветни се зелени и сини тонови.

Многу станови имаат долги, тесни ходници. Обликот на таквите ходници визуелно може лесно да се измени на тој начин што еден или обата челни ѕида може да се бојадисаат, на пример, со портокалова боја, а останатите ѕидови да имаат неутрална боја. На тој начин просторот оптички ќе се скрати, бидејќи портокаловите површини визуелно приближуваат. Доколку челните ѕидови ги обоиме со црна или темно-модра боја, кај таа површина би се добил ефект на дупка и уште повеќе оптички би се оддалечила.

Малиот, тесен и краток ходник може да се прошири со бојадисување на сите површини со зелена боја. Оваа боја го проширува просторот во сите правци.

Доколку просторијата изгледа премногу висока, таванот може да се обои со потемна боја од бојата на подот, а горните 20 cm на ѕидовите да се бојадисаат со иста боја како што е таванот. На тој начин таванот визуелно ќе се спушти.


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 01.Февруари.2010 во 01:29
Црвена спална соба...повеќе секс? трепкањеголема%20насмевка

Спалната соба е првото и последното место што го гледате секој ден. Тоа е ваш приватен храм во кој вие поминувате скоро една третина од животот, засолниште во кое бегате од вревата во светот. Кога ги избирате боите за вашата спална соба, направете топла комбинација која ќе ве релаксира и смирува.

Изберете боја која ќе Ве успие

Избирањето на вистинската боја за вашата спална соба може да биде многу стресно бидејќи огромниот избор на бои ја отежнува одлуката. Мало парче хартија во боја од продавница не е од голема помош кога сакате да направите проценка за тоа каков ефект избраната боја ќе има во вашата спална соба. Кога почнувате со бојадисување на ѕидовите, мора да имате јасна слика, со цел да го видите конечниот резултат.


Многу луѓе се разочарани по завршување на бојадисувањето, или нијансата е премногу светла, или е премногу темна, не одговара на мебелот...а бидејќи повеќето од луѓето не се одлучуваат за нова боја поради тоа што е скапо и одзема многу време, остануваат заглавени со несаканата боја во следните неколку години.

Следниве резултати ќе ви помогнат да изберете правилна нијанса, бидејќи бојата има важно влијание врз вашето расположение и перцепцијата на собата.

1. Проценете ја големината на собата

Мала соба бојадисана со темни нијанси ќе изгледа уште помала, па затоа одберете светли бои. Ова ќе направи собата да изгледа поголема.
Ако собата е голема, имате поголем избор на бои. Користете живи и светли бои, бидејќи ова ќе и даде на собата отворен и просторен изглед.

2. Одберете ја вашата боја од виножитото

Спалната соба е вашето совршено место за одмор и релаксација, поради што боите мора да бидат топли. И покрај тоа што темните и драматични бои можат да бидат многу убави, ви препорачуваме топли и релаксирачки бои.

Бледи нијанси

Бледите нијанси се релаксирачки, смирувачки и топли, што ги прави совршени за спиење и релаксација.

Ладни нијанси

Ладните нијанси, како на пример сината, зелената и сивата се одлични за мирен сон, бидејќи имаат релаксирачки ефект и даваат чувство на мир и тишина.

Топли нијанси

Иако најчесто се препорачуваат ладните нијанси, исто така можете да се одлучите за топли нијанси, само во случај ако знаете правилно да ги употребите. Употребете светло жолта, праска или нежно розева боја, со цел да создадете топла атмосфера во спалната соба.

Неутрални нијанси

Неутралните бои се многу добар избор за спална соба, бидејќи се многу релаксирачки и елегантни. Ако се одлучите за неутрални, имате многу повеќе избор за собна декорација со перници, слики, постелнина, итн.
Употребете темно црвена, виолетова или сина боја, бидејќи највеќе одговараат со неутралната. Ако ви здосади од бојата, едноставно променете ја декорацијата, а не бојата на ѕидовите.

3. Ограничете го бројот на бои

Ако сакате да имате пријатна спална соба, не користете повеќе од 4 различни бои. Најдобро е да преовладува една боја, а другите три да ја надополнуваат. Овие бои исто така ја вклучуваат бојата на мебелот, постелнината и другите декорации.

4. Изглед

Бојата на таванот е многу важна, затоа што може драстично да ја зголеми собата или да направи да изгледа помала. Ако го бојадисате таванот бел, собата ќе изгледа повисока, а ако го бојадисате со иста боја како во останатиот дел од собата, собата ќе изгледа поголема – направете го таванот небесно сина или светло жолта да создадете подраматичен изглед.



-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 13:11

namestajot e pretezno bez (slonova koska, sampanj) so temno kafeavi "kasi", zavesata e nijansa potemna sampanj....koja boja da gi varosam zidovite????



-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 13:13
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

namestajot e pretezno bez (slonova koska, sampanj) so temno kafeavi "kasi", zavesata e nijansa potemna sampanj....koja boja da gi varosam zidovite????





tirkizголема%20насмевка...........


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 13:15
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

namestajot e pretezno bez (slonova koska, sampanj) so temno kafeavi "kasi", zavesata e nijansa potemna sampanj....koja boja da gi varosam zidovite????





tirkizголема%20насмевка...........
 
тага lele my kaj ja najde bojava.. ke se osekam ko u sutka da ziveamголема%20насмевка


-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 13:31
de ma isto kako od Bandini......malku otvori so boite,sto e toa monotonija....голема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 13:35
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

de ma isto kako od Bandini......malku otvori so boite,sto e toa monotonija....голема%20насмевка
 
 
ako treba da bidam ko bandini, togas ke pocnam prvo od nakitot намигнување


-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Јули.2010 во 03:23
Боите во домот



Се смета дека боите на просторијата во која секојдневно, најмногу или повремено престојувате им даваат исто колку и распоредот на мебелот или самите ѕидови. Се подразбира дека изборот бара вкус и искуство, па и желба за експериментирање. Сепак, мора да се имаат предвид и поставките на теоријата на боите, особено кога ќе посакате да излезете од конвенционалноста, од вообичаените бои и комбинации.

При уредувањето на станот прво треба да решите која боја или елемент на ентериерот ќе биде носителот на системот на бои. Тоа може да биде парче мебел, поглед од прозорец, ќилим, но притоа е најаважно да решите дали тој ќе биде хармоничен или контрастен.

Треба да се знае дека хармоничниот систем предизвикува смирувачко расположение, а тоа значи дека сите бои се во согласност и не си конк*рираат една на друга. Со други зборови, ниедна боја не предизвикува посебно внимание. Постојат два основни типа: еднобоен, кој вклучува една боја со слаб интензитет, како што е светло сива или бела (каков било детал со поинтензивна боја ќе се истакне во ваков ентериер) и монохроматски- целиот простор го прави посебен (на пример жолтата боја вклучува повеќе нијанси на жолта во комбинација или поединечно).

Контрастниот систем предизвикува возбудување и привлекува внимание, при што бојата претставува доминанта. Постојат исто така два вида: аналоген (се ограничува на различни сродни бои, на пример зелена комбинирана со зеленосини и зеленожолти бои) и комплементарен (се состои од контрастни, т.е. комплементарни бои, на пример црвена и зелена, сина и портокалова, жолта и виолетова; резултатот е интересен и разигран, а сепак не е нападен).

Атмосферата во секоја просторија е условена од автоматската реакција на боите кои се користени во неа, зашто ништо не го одредува расположението така брзо како бојата, на кои нашите реакции се инстинктивни и моментни.

Пастелните бои се најлесни и најблаги нијанси со кои може да се експериментира. Со нежните тонови и благиот карактер, овие разблажени верзии на појаки бои лесно се комбинираат, секогаш создавајќи чувство на хармонија. Вообичаени се за ѕидовите на детските соби. Пастелните бои можат да бидат и студени, во минималистички ентериери со мебел од едноставен дизајн.

Јаките чисти бои создаваат модерен изглед кој повеќе соодветствува на современ, отколку на традиционален мебел. Тие се одлични како ефект на засилување и истакнување на особен стил и виталност.

Темните бои имаат стуштен, мрачен ефект во ентериерот, па не се препорачливи за декорација на поголеми целини во станот. Меѓутоа, во комбинација со пријатни кожни парчиња на мебел во боја на слонова коска можат да имаат силен, модерен ефект. Често се користат земјени тонови, како што се кафената и зелената, и елегантни нијанси на сива.

Неутралните бои се софистицирани и суптилни, природно елегантни, извонредно прилагодливи на секој ентериер. Предизвикуваат чувство на пријатност. Можат да бидат топли, како што се боја на слонова коска, на мед, на бело кафе, на чоколадо, и студени, како што се чисто белата, графитната, сивата. Со истакнување на текстурата на различни материјали на неутрална боја може да се постигне подинамична атмосфера, без додавање на појаки бои за контраст и акцентирање на деталите. Понекогаш е доволно да се истакнат самите елементи на архитектурата во просториите, а овие бои се како создадени за тоа.

Ѕидовите можат да бидат во една или повеќе бои, односно тонови. Големините, распоредот и формите на површините на различни бои мораат да бидат умешно осмислени. Бојосувањето на ѕидовите мора да биде технички коректно изведено. Влијанието на вештачкото и природното светло не смее да се занемари, како ниту структурата на ѕидот на кој се нанесува боја. Површините со мат сјај внесуваат мир во просторот, сјајните динамично ја рефлектираат светлината, а релјефните имат специфична чар.

Подовите прават повеќе од 30% од она што го гледате во собата, па, без оглед дали сакате да ги покриете или да ги оставите непокриени, морате да размислите за нивната боја кога ги избирате останатите бои за станот.

Таванот ја дефинира висината на просторијата. Неговата боја значително влијае дали просторот ќе изгледа повисок или понизок, односно поотворен или позатворен.

Бојата на мебелот има значајна улога во визуелизацијата на просторот и создавањето на атмосфера на истиот. Внимателниот избор на текстурата и материјалот исто така е еднакво битен.

Бојата на декорот дава акцент, го надополнува ентериерот. Може да доминира со просторот.

Ако сакате студена, минималистичка атмосфера, во станот треба да преовладува белата боја или различни неутрални бои со иста заедничка вредност, на пример топлата или студената светлосива, т.е. беж. Искористете ги за ѕидовите, архитектонските детали, вградените елементи, подовите, мебелот и ткаенините. Просторијата така ќе изгледа како да лебдее во просторот. Ако сакате топла, пријатна атмосфера, употребете додатни нијанси на црвена, жолта и портокалова, што вклучува и нијанси на праска, роза, нијанси на боја на корал, златни и теракота. Варирајте ги нивните тонови и нијанси низ собата. Можете да користите омилена боја на ѕидовите, а нејзината посветла нијанса на украсите и дрвениот материјал. Ако сакате топлина без премногу боја, комбинирајте топли нијанси со неутрални бои или со бела.

На местата изложени на сончева светлина, светла боја и рефлектирачка бела боја со студена нота дејствуваат смирувачки и спречуваат горештина. Ако во собата допира многу сончева светлина, се избегнуваат темните бои. Тие ја задржуваат горештината и можат да предизвикаат чувство на задушливост. Во студени соби или во оние кои се свртени кон север се добри црвената, црвенопортокаловата или портокаловожолтата боја или боја на диња. Во претопли соби свртени кон југ се користат бои што се „студени": сина, синовиолетова или синозелена.

За да постигнете мала соба да изгледа поголема, бојосајте ги ѕидовите со студена, светла, сјајна боја. Студените бои, според својата природа, подобро ја доловуваат оддалеченоста отколку топлите бои. Посветлите, посјајните бои рефлектираат светлина и го зголемуваат просторот.

За да доловите голема соба да изгледа помала, бојосајте ги ѕидовите со топла, темна, мат боја. Топлите бои ги приближуваат предметите и визуелно го намалуваат просторот.

За просторот да дејствува повисок, бојосајте го таванот со посветла, постудена боја од онаа на ѕидовите. Ригестите ѕидни тапети исто так ќе ги прават ѕидовите повисоки.

За просторијата да дејствува пониска, бојосајте го таванот со потемна боја од онаа на ѕидовите. Со ова удобноста во просторијата станува и потопла. Оптичката илузија на пониски ѕидови се добива и ако на понизок дел од ѕидот се нанесе потемна боја или со лепење на ѕидни тапети со хоризонтални риги или со додавање на хонорарни елементи како што е, на пример, низа од слики.

За долга, тесна соба да се направи поширока и поквадратна, бојосајте ги подолгите ѕидови со светла, студена, сјајна боја. Покусите ѕидови бојосајте ги со потемни, потопли мат бои за ѕидовите да се „доближат".

Ако светлата се запалени, која било боја во собата е под влијание на доминантната боја на вештачко осветлување.

Обична сијалица дава топла, жолтеникава светлина и под нејзино влијание топлите бои изгледаат уште потопли. Ако тоа не е она што го сакате, изберете постудени бои- сини или виолетови- или додајте им ги на деталите во ентериерот. Можете да користите и студени флуоросцентни ламби или халогени сијалици.

Халогените сијалици даваат бела светлина и штедат енергија. Незначително го намалуваат сјајот на бојата, но не влијаат претерано и на нејзините нијанси.

Рефлекторите светат со концентрирана бела светлина. Бела светлина со полн спектар ја имитира дневната светлина и им дава на боите поверен изглед.

Флуоросцентните сијалици даваат студена синкаста светлина. Студените бои под ваква светлина дејствуваат уште постудено. Ако тоа никако не го сакате, акцентирајте го просторот со црвени, жолти или портокалови детали. На пазарот постојат и потопли флуоросцентни ламби.



-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 11.Јули.2010 во 22:32
Мими, мислам некој ѕид во црвено да офарбаш да разбие монотонија или ако сакаш можеш темно сина нијанса некоја да “извадиш“.

Мојата соба ми е како шупа -така викаат моите, ама мене ми е најубава и најпријатно се осеќам таму.
Нешто потемна нијанса на зелена боја на ѕидовите, црвен кревет (постелнина де!) медијапан се глупостите како шкаф, биро итн. И баш е хаотична.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 20:35
Дали би се осмелиле сами да си ги избоите/нацртате ѕидовите дома или во канцеларија, со некои цртежи/апликации? намигнување
И дали ви се допаѓа....?

Еве на што мислам:

  









Обожавам да си ’’играм’’ со бои во просторот трепкање


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 19:58







Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 11.Ноември.2010 во 23:50
belo-praska boja

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:40
Vintage vibes: From a splash of paint to stylish accessories, add ...


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 15:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 05:19


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 05:20


-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Април.2011 во 16:13


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Јули.2011 во 20:32


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 19.Март.2013 во 15:11

...шарени,итака само еднаш се забележуваат.




-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 08:23
http://1.bp.blogspot.com/-_-X_p4QpuGI/UELunvYzahI/AAAAAAAAFtE/rdZdKGucHb8/s1600/Blue-Pink-image-for-living-room-wall-color-ideas.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 08:23
http://1.bp.blogspot.com/-90wJnUs0rAw/UELuvwe6eUI/AAAAAAAAFtU/8aAc1hiPzdI/s1600/Living-Room-Design-Bold-Colors3.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 08:24
http://4.bp.blogspot.com/-aSztikJnqsM/UELuuqCLrFI/AAAAAAAAFtM/dsPlsuCcIDA/s1600/Green-wall-in-modern-living-room.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:39

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/17597-moderni-boi-za-enterier" rel="nofollow - Модерни бои за ентериер

Еден од првите чекори при уредувањето на домот или било кој друг простор е изборот на боја. Ако на вашиот дом му е потребен нов почеток одберете некоја од популарните бои за оваа сезона. Некои се класични, а некои се предизвикувачки. Изборот е ваш.

moderni-boi-za-leten-enterier-01

Смарагд

Оваа боја беше избрана за боја на 2013та година. Дизајнерите ја пречекаа оваа боја со широко отворени раце и најдоа многу начини како да ја употребат во домот. Докажано е дека зелената на очите дејствува смирувачки бидејќи асоцира на природа и носи мир и свежина во просторијата. Смарагдот е јака боја по природа па затоа можете да изберете некои нејзини варијанти - светла зелена, популарна минт или нијанси на маслинеста боја. Тиркизна и сино зелена се совршени за детали или за мебел.

moderni-boi-za-leten-enterier-02

Бронзена

Месингот е еден од главните трендови на ентериер заедно со бронзената боја која внесува топлина и доза на отменост. За да го претворите домот во модерен користете сјајни метални украси, а бронзената ќе ја воспостави потребната рамнотежа во мрачната внатрешност.

moderni-boi-za-leten-enterier-03

Крем боја

Оваа боја се смета за класика и е најчесто барана боја кога е во прашање уредување на домот. Ако не сте обожавател на јаки бои, кремавата е вистинската за вас и одлично ќе се вклопи во секој амбиент од вашиот дом. За да не добиете анемична атмосфера во домот додајте друга боја и бидете внимателни во изборот зошто треба да биде хармонична со основната нијанса.

moderni-boi-za-leten-enterier-04

Сива

Сивата е исто така неутрална боја како кремавата, но сепак ретко кој ја одбира. Ова е боја за која важат многу предрасуди, но ако се употреби внимателно може да му даде на домот длабочина и мистериозност. Најдобро функционира како секундарна боја и совршено ќе одговара со нежни нијанси на сино.

moderni-boi-za-leten-enterier-05

Жолта

Жолта обоена мала соба визуелно ќе изгледа поголема. Таа е позната како бојата на расположение и среќа, бидејќи асоцира на изворот на енергија сонцето. Може да се искористи било каде во домот. За да создадете совршена атмосфера во дневната или спалната соба помешајте ја со другите модерни нијанси.

moderni-boi-za-leten-enterier-06

Темно виолетовата

Оваа боја е во моментов многу популарна. Се верува дека од оваа боја вие можете да добиете сила. Можеби нема да одговара за цела соба, но ако ја употребете како детаљ во собата може да придонесе за создавање мистична атмосфера која е идеална за одмор и релаксирање.

moderni-boi-za-leten-enterier-07



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 23:02

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/14824-nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot" rel="nofollow - Нијансирани ѕидови - весел новитет во ентериерот

Нијансираниот Омбре тренд го видовме насекаде низ модните парчиња и комбинации, но овој пат во ентериерот делува малку поинтересно и засега оригинално.

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-01

Всушност, Омбре стилот е прогресија на боите од најтемните до најсветлите нијанси. Во зависност од светлината на боите и нијансите тој може да делува модерно, драматично или смирувачки.

Нијансираните ѕидови се одличен избор за впечатлива декорација, па затоа никако не одат во комбинација со премногу ѕидни декорации или пак сувенири, полици и книги.

Во ходникот, дневната соба или кујната одлично изгледаат малку посветли, смирувачки нијанси, додека спалните и детските соби се создадени за нијансирање на смелите и весели бои.

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-1

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-2

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-3

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-4

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-5

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-6

nijansirani-zidovi-vesel-novitet-vo-enterierot-7



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Декември.2013 во 17:18

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/13651-svezina-i-silni-boi-vo-domot" rel="nofollow - Свежина и силни бои во домот

svezina-i-silni-boi-vo-domot-1

Ако сакате да побегнете од монотонијата и уредување на домот во 2-3 бои, дефинитивно треба да ги погледнете ентериерите на Карим Рашид.

Неговите ремек дела се прикажани во овој колоритен апартман во Њујорк. Три пространи соби се така добро искомбинирани со соодветни материјали, бои и линии.

Модерниот мебел, дело од портфолиото на Карим, креира уникатен простор кој ќе го задржи вниманието на секој кој ќе дојде во посета.

Сите оние кои сакаат живост и колоритно секојдневие – пробајте да комбинирате вакви бои и парчиња.

svezina-i-silni-boi-vo-domot-2

svezina-i-silni-boi-vo-domot-3

svezina-i-silni-boi-vo-domot-4

svezina-i-silni-boi-vo-domot-5

svezina-i-silni-boi-vo-domot-6

svezina-i-silni-boi-vo-domot-7

svezina-i-silni-boi-vo-domot-8

svezina-i-silni-boi-vo-domot-9

svezina-i-silni-boi-vo-domot-10



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Декември.2013 во 18:49

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/13830-koloriten-stan-za-familijarno-uzivanje" rel="nofollow - Колоритен стан за фамилијарно уживање

Во Варшава, Полска е направен совршениот фамилијарен стан. Овој компактен современ стан е завршен оваа година и се смета како одлично место за уживање на едно просечно семејство.

koloriten stan za familijarno uzivanje-1

Современиот стан во Варшава изобилува со простор и светлина. Симболично е поделен на неколку зони за различни цели: кујна, дневна соба, работен простор и спални соби. Целта на овој распоред, според изјавите на дизајнерите на внатрешниот простор, е дозата на приватност на секој поединец да биде задоволена, меѓутоа семејната комуникација да се одржи на високо ниво.

Доминантната боја во внатрешноста е белата која е умерено поврзана со живописни детали во весели бои. Шарените акценти даваат одредена свежина и топлина на не толку големиот простор.

Посебното катче за детските обврски е нешто што ретко може да биде испланирано во сечиј дом. Меѓутоа, во овој стан делот за најмладите е нешто што е предност уште при неговата првична замисла.

Погледнете како изгледа еден семеен стан во центарот на Варшава.

koloriten stan za familijarno uzivanje-2

koloriten stan za familijarno uzivanje-3

koloriten stan za familijarno uzivanje-4

koloriten stan za familijarno uzivanje-5

koloriten stan za familijarno uzivanje-6

koloriten stan za familijarno uzivanje-7

koloriten stan za familijarno uzivanje-8

koloriten stan za familijarno uzivanje-9

koloriten stan za familijarno uzivanje-10

koloriten stan za familijarno uzivanje-11



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 13:29
Мистичната виолетова во домот



Тоа е боја во која се споени стабилноста на сината боја и енергијата на црвената боја. Нејзините нијанси може да се движат од најтемните, бојата на модриот патлиџан, па сè до нежната и светла боја на лаванда. Виолетова боја делува мистично, таинствено и се поврзува со интуицијата и достоинството.




Виолетовата боја ја карактеризира креативност, отменост, елеганција, луксуз, амбиција. Ги придушува страстите, поврзана е со мудрост, независност, магија.

Меѓутоа, таа е и една од најпровокативните бои и делува исклучително екстравагантно. Се смета дека делува смирувачки, па затоа е идеална за создавање атмосфера за медитација.




Користењето на оваа боја се препорачува при уредувањето на спалната соба како и на простории за релаксација, но не е препорачлива за во бањите и кујните.




Виолетовата боја отсекогаш се сметала за боја на повластените класи во општеството, па затоа е идеална боја за собата за гости, во која гостите ќе имаат чувство дека се добредојдени и имаат посебен третман.




Светло-виолетовата боја буди романтични и носталгични чувства, додека темно-виолетовата може да се предизвика и тмурни, тажни чувства.




Некои луѓе стануваат и зависни од оваа боја, па често минуваат долго време во барање на предмети во виолетова боја.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 13:30
Кафената – боја од природата



Кафената боја е боја на земјата и се поврзува со сè што е природно и органски. Важи за боја на сигурноста и стабилноста. Луѓето кои ја сакаат оваа боја се конвенционални и педантни, а и просторот кој е опкружен со оваа боја добива на карактер на уредност.

Нијансите на кафената боја почнуваат со најсветлите, преку костенливата кафена, светло чоколадната, сè до потемните боја на кафе.

Кујните во кафена боја може да изгледаат во country стил, но може да бидат и модерни. Во комбинација со белата и светло беж бојата доаѓа до вистински израз. Кафената може одлично да се комбинира со портокаловата, зелената, тиркизната.




Во бањите се употребува, но доколку станува збор за мала бања треба да се избегнува подот да биде во оваа боја бидејќи визуелно го смалува просторот.




Од истите причина се препорачува во дневните соби да се употребува во деталите, парчињата мебел, завесите, патеките.




Кафената боја е одлична боја за елементите во спалната соба. Во терапевтска смисла оваа боја смирува, а ова особено важи за лицата на кои им е потребен одмор.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 13:32
Бои за релаксирана спална соба



Спалната соба е простор во кој треба да се создадат услови за одмор и опуштање, а боите докажано имаат влијание на нашето расположение и емоции. Еве неколку бои кои може да се употребат во спалната соба, со цел да создадат амбиент за релаксација, смирување и подобрување на расположението.

Светло зелена – при влегување во соба во која доминира оваа боја ќе имате чувство дека сте во природа, односно шума, која ви носи мир и спокој. Светло зелената има позитивна енергија која се поврзува со свежина, пролет, бујност, живост. Поради сето ова таа ќе ви помогне да се релаксирате.




Темно виолетова - се сретнува и под називот "кралска" боја, па така освен отпуштањето, ќе може да се почувствувате амбиент на богатство и раскош кој го носи со себе.

Бела - многумина ќе кажат дека белата е здодевна боја, но сепак таа оддава атмосфера на чистота, мир и беспрекорност.

Светло сина - дава чувство на свежина и прозрачност, што секако е добредојдено во спалната соба. Таа ќе помогне да се опуштите и да добиете нова енергија.

Светло жолта – нежна и блага боја која ќе создаде релаксирачки визуелен ефект дека вашата спална соба е исполнета со сончева светлина, а ќе побуди чувство на оптимизам и среќа.




Боја на праска – нежна боја која содава одличен амбиент за одмор. Извонредно може да се комбинира со детали во розова боја.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 13:32
Значење на боите во детските соби


Уште старите Египјани знаеле колку се важни боите за психолошката состојба на луѓето. Боите во голема мерка влијаат на нашите животи, а за тоа влијание најчесто не сме свесни. Нивното влијание е особено видливо за оние кои се најосетливи, а тоа се децата. На нив боите имаат двојно дејство, односно може да имаат релаксирачко и активирачко влијание.

Затоа е битно детските соби и воопшто просториите во кои престојуваме да бидат оази за одмор и опуштање.

Препорачливо е да се користат најмногу три различни бои, бидејќи поголем број би го нарушил складот, а собата може да изгледа хаотично и неуредно. Важно е при изборот на боите за детската соба да внимавате да ги усогласите и другите елементи. Ова се однесува на мебелот, завесите, тепихот, перничињата и расветните тела. Ако сево ова успеете да го усогласите, бидете сигурни дека на своите малечки ќе им создадете простор пријатен за престој, учење, опуштање и разонода.




Поделба на боите

Топли бои

Топлите бои имаат тенденција да пружат топлина и присност. Овие бои во нас создаваат чувство на блискост и удобност. Меѓутоа, интензивните топли бои, како што е црвената и портокаловата имаат стимулирачки ефект, бидејќи ја поттикнуваат енергијата кај децата. Како резултат на ова, може да се случи децата да бидат премногу немирни. Затоа, користете ги само во деталите при уредувањето на детската соба.


Студени бои

Повеќето луѓе ја избегнуваат употребата на студени бои во детските соби. Студените бои, како што се сината, зелената, светло сината, сино виолетовата, па дури и белата, имаат смирувачки ефект и го прават просторот визуелно поширок, елегантен и отворен.

Кај овие бои, во детските соби препорачливо е да се користат земјани нијанси, бидејќи се добар избор, особено за деца кои имаат проблем со концентрацијата и се хиперактивни. Земјани бои даваат чувство на топлина, опуштеност и удобност, а на тој начин делуваат смирувачки и позитивно на децата.


Неутрални бои




Беж бојата, бојата на каменот и крем се неутрални бои, како што е и црната, белата и сивата. Погодни се за повеќето простори, особено ако се комбинираат со силни нијанси на други бои. Неутралните бои даваат впечаток на празно сликарско платно на кое треба нешто да се наслика. За детската соба не се многу препорачливи бидејќи може да делуваат апатично, но може да се употребуваат во деталите.



Боите од светлосниот спектар и нивното психолошко значење за децата


Бела



Најмногу асоцира на мир, чистота, радост. Бидејќи рефлектира скоро 80% од светлината, белите детски соби изгледаат поголеми од просториите обоени во други бои. Доколку белата боја доминира, детската соба може да изгледа стерилно, но таа може многу добро да се комбинира со останатите интензивни бои, со што ќе се контролира нивната јачина.


Црвена



Доколку сакате да создадете чувство на мир, тоа нема да го добиете доколку има премногу површини со црвена боја во детската соба. Црвената внесува топлина, но и стимулира и дава енергија. Светлите нијанси на црвена ги поттикнуваат желбите и асоцираат на опасност, па така може да поттикнат тензија и лутина. Затоа, доколку ја употребувате, сторете го тоа во комбинација со неутрални бои со што ќе создадете контрабаланс, а ќе внесете живост и топлина во детската соба.


Портокалова



Таа има приближно ист ефект како црвената, но во помала мера бидејќи ја комбинира енергијата на црвената и на жолтата, која е боја на веселост и среќа. Потемните нијанси на портокаловата боја создаваат топол амбиент, додека посветлите нијанси му даваат на просторот веселост и се добар избор за детските соби.


Зелена



Ја јакне самодовербата и оптимизмот и дава смиреност. Таа исто така освежува, но треба да се внимава на нејзината јачина. Таа не треба да биде премногу темна. На пример, бојата на кивито е убав избор бидејќи се создава чувство на смиреност. Секогаш комбинирајте ја со топли бои, како што е црвената и портокаловата.


Сина



На просторот му дава мир, склад и длабочина. Доколку ја употребувате во детската соба, треба да се знае дека таа ја забавува работата на нервниот систем и создава смирувачки ефект, кој го подготвува телото за сон. Исто така, ја подобрува концентрацијата, односно способноста за помнење и учење. Таа може визуелно да ги омекне одредени делови на собата, давајќи му на просторот чувство на мир и спокој. Како и да е, доколку се решите да ја употребувате, совет е секогаш да е комбинација со други бои, за да собата делува смирувачки, топло и релаксирачки.


Виолетова



Често се смета за боја која не е добро да се употребува за спални или за детски соби бидејќи создава чувство на студенило. Темно виолетовата може да создаде чувство на тага и фрустрација, но сепак посветлата виолетова боја создава чувство на мир и романтика. Светло виолетовата е избор со кој нема да погрешите кога станува збор за детски соби за девојчиња.


Жолта



Бојата на среќата и надежта активира, дава топлина и веселост на сите простори. Таа исто така го стимулира помнењето. Сепак, не треба да се претерува со нејзината употреба бидејќи преголемо количество на жолта може да делува вознемирувачки. Таа го привлекува вниманието и ја стимулира мускулната активност.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Јули.2014 во 23:27

Па јас сум била модерна со бојава уште пред 3 години, без да знамголема насмевка




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Ноември.2014 во 16:52

Црвена

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-1

Црвената боја е одлична за подигнување на расположението, посебно навечер. Самата соба бојадисана во оваа боја има некоја посебна енергија. Се смета дека црвената боја го подигнува крвниот притисок, го забрзува дишењето и чукањето на срцето.

Многумина сметаат дека токму заради тоа, таа не е соодветна за во спалната соба. Меѓутоа, штом падне мрак, црвената боја во спалната соба ќе изгледа посветло, побогато и многу елегантно.



Жолта

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-2

Жолтата боја претставува синоним за среќа, а совршена е за во кујна, трпезарија или за во бањата, каде е неопходно да циркулира позитивната енергија и доброто расположение.

Но, немојте да ја бојадисувате спалната соба или детската во жолто, бидејќи се смета дека доколку премногу престојувате во жолти простории може лесно да ги „изгубите” нервите. Во ред е доколку бојадисате мали површини на ѕидот во жолта боја, но тоа нека биде умерено, во спротивно оваа боја предизвикува чувство на лутина и фрустрации кај луѓето кои престојуваат во неа.

Исто така, докажано е дека малите бебиња повеќе плачат во жолти соби.



Сина

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-3

Бојата на спокојот и мирот, ќе го намали вашиот крвен притисок и ќе го забави дишењето и работата на срцето.

Најмногу се препорачува за спалната соба и бањата, но внимавајте на нијансите, светлите тонови на сината боја делуваат ладно и стерилно. Затоа, секогаш одберете тиркизна или небесно сина боја, заради кои секогаш ќе се чувствувате смирено и опуштено.

Темно сината нијанса предизвикува чувство на тага, па најдобро е истата да не зазема голема површина на ѕидовите.



Зелена

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-4

Од сите бои, зелената најмногу смирува. Оваа боја настанала како комбинација од освежувачката сина и веселата жолта, па како таква одговара во секоја просторија.

Во кујната, зелената делува опуштено, а во дневната соба дава чувство на припадност во заедница.

Се верува дека оваа боја го елиминира  стресот, а влијае и врз плодноста, што значи дека е идеална за во спалната соба.



Виолетова

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-5

Посебно темните нијанси, како бојата на модар домат, делуваат богато, драматично и софистицирано.

Виолетовата боја се поврзува со луксуз и креативност, а нејзините посветли нијанси како бојата на јоргован или лаванда, се идеални за спалната соба.



Портокалова

kako-bojata-vlijae-vrz-vaseto-raspolozenie-6

Предизвикува возбуда, ентузијазам и ја зајакнува енергијата, но портокаловата никако не ставајте ја во дневната или спалната соба. Таа е идеална за во простор наменет за физичка активност.

Во древните култури се верувало дека портокаловата боја влијае врз лекување на белодробни заболување како и пораст на енергијата.

http://www.myartomat.com/wp-content/uploads/retro/retro-bedrooms-interior-design-with-orange-color-with-fancy-ornament.jpg" rel="nofollow - Која боја преовладува во вашиот дом?



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Ноември.2014 во 16:21




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Ноември.2014 во 16:26




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Февруари.2015 во 09:41
feng-shui-6-boi-bez-koi-vasata-kukja-ne-e-dom-3


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 16.Април.2015 во 20:29


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 16.Април.2015 во 20:30


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 16.Април.2015 во 20:31


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Ноември.2015 во 16:01


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Февруари.2016 во 08:21
Fascinantni-fakti-za-boite-i-kako-tie-vlijaat-vrz-vaseto-raspolozenie-07


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Април.2016 во 08:05
Vnesete-ja-proletta-vo-domot-odlicni-idei-kako-zelenata-boja-da-dominira-vo-domot-01


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Јуни.2017 во 21:30


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Јуни.2017 во 21:30


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Август.2017 во 14:59


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Август.2017 во 14:59


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Август.2017 во 15:00


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Септември.2017 во 09:31
kolorstrologija-idealnata-boja-za-domot-spored-mesecot-na-ragjanje-05.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Септември.2017 во 09:31
kolorstrologija-idealnata-boja-za-domot-spored-mesecot-na-ragjanje-08.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 15.Октомври.2017 во 01:51
sega se mnogu moderni rigi na zidovite
taka sto i jas morav da imam rigi
znaci tolku ubavo stojat i strasno moderen look mu davaat na prostorot
rigite kaj mene se temno rozevi
zatoa sto se pocna od sobata na kerka mi ,pa se posle prodolzi temno rozevo


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Ноември.2017 во 09:10


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Мај.2018 во 11:40
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Мај.2018 во 11:53


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Јули.2018 во 20:54
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Јули.2018 во 21:04
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Ноември.2018 во 19:54
idei-za-ureduvanje-na-enterierot-koi-kje-bidat-hit-vo-2019-ta-09.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Јануари.2019 во 23:12


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Јануари.2019 во 20:55




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Мај.2020 во 09:30
How to Choose the Perfect Wall Color to Complement Your Art ...


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Мај.2020 во 09:31
Inspiring Color Ideas For Bedrooms Walls 27 Photo - Little Big ...


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Мај.2020 во 09:32
interior-styles-of-interior-design-with-two-color-combinations ...


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Мај.2020 во 09:47
Monochrome Room Ideas - Furniture That Matches Paint Color | Red ...


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Октомври.2020 во 22:00
na-gosti-kaj-iva-od-bitola-rozov-dom-vo-barbi-stil-foto-10.jpeg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Октомври.2020 во 22:01
na-gosti-kaj-iva-od-bitola-rozov-dom-vo-barbi-stil-foto-08.jpeg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2020 во 23:00
Како оваа година да ја вклопите бојата берија во вашиот дом?


Како оваа година да ја вклопите бојата берија во вашиот дом?


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk