IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Исус бил распнат?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Исус бил распнат?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто Исус бил распнат?
    Испратена: 19.Мај.2009 во 23:54
Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?
Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 00:45
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?


За да нё спаси, разнежувајќи ги нашите тврди срца, очи и уши за чудесната моќ на Оној што е Вечна ЉУБОВ!


Originally posted by zambija zambija напиша:

Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!


Твоето сугеративно прашање подсетува на она Фаустовото (од Гете): „(Радостната) Вестта добро ја слушам, но ми недостасува верата!

Ако читаш понатаму во Фауст, мислам дека ќе наидеш на стиховите кои ќе ти ја отворат смислата!

Поздрав




       


Изменето од spiros - 20.Мај.2009 во 00:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 01:26
Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас големо%20гушкањељубов
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 01:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас големо%20гушкањељубов


ве обожавам големо%20гушкањеова ретко кој може да го склепасреќа
гушкаааааааааааааа

пс   дури три пати го прочитав



Изменето од anakin - 20.Мај.2009 во 01:44
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 05:30
anakine, EvAngelos dade odgovor na postavenoto prashanje spored Hiristijanskoto veruvanje. Toa ne e negovo "sklepuvanje" tuku e sushtinata na Hristijanstvoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 11:07

За да нё спаси, разнежувајќи ги нашите тврди срца, очи и уши за чудесната моќ на Оној што е Вечна ЉУБОВ!


Да, точно, само што Муслиманиве тоа го претставуваат како голема лага на Сатаната.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 14:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

anakine, EvAngelos dade odgovor na postavenoto prashanje spored Hiristijanskoto veruvanje. Toa ne e negovo "sklepuvanje" tuku e sushtinata na Hristijanstvoto.



znam deka ne e negovo zatoa i nema zbor te nego ve

ako e tolkuvanjeto dadeno vo toj oblik
zosto ja otvorivte temata. koga sekoj moit da si go procita tolkuvanjeto
jas mnogu mislev
a tolkuvanjeto mi dava za pravo da kazam deka , napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni peta
kamu pak logika
no e ubo spakuvano.. sekoja cest.. nekoj debelo mislel
голема%20насмевка


Изменето од anakin - 20.Мај.2009 во 15:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 15:27
[QUOTE=anakin]

... napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni petakamu pak logika

Зар Евангелос (или било кој друг од форумов) е крив што ти не можеш да најдеш глава, пета, ниту пак логика во погорекажаното?????????

Како да ја видиш светлината кога си слеп???? Ова е метафора не сакам да те навредам......
МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 16:38
Za ater na vistinskata sostojba vo vrska so ova prashanje, treba da se naglasi deka anakin so pravo si go dava svoeto mislenje i ne treba da bide osuduvan za toa.

Inaku onoa sto go napisha EvAngelos e hristijanskoto objasnuvanje. Evreite smetaat deka Isus ne bil mesaja i deka bil razapnat kako sekoj drug kriminalec vo toa veme. Muslimanite se ubedeni deka Isus voopshto ne bil razapnat (na negovo mesto bil postaven nekoj drug chovek), a postojat veruvanja niz drugi delovi na svetov deka Isus se dvizhel i bil aktiven kako chovek vo podocnezhni godini vo nivnite kraishta, kade sto na krajot pochinal i bil pogreban.

Duri i megju hristijanite imalo razlichni tolkuvanja za negovoto raspetie. Za razlika od onoa sto go prochitavme od EvAngelos, ubeduvanjeto na hristijanite-gnostici bilo deka Isus ne umrel za spasenie na nash*te grevovi, tuku za prenesuvanje na znaenjeto koe, dokolku go prifatime i sledime, bi ne spasilo od tie grevovi.

Znachi ne postoi samo eden edinstven odgovor na postavenoto prashanje vo temava, tuku ima povekje od koi nekoi se duri i dijametralno sprotivni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:07
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

[QUOTE=anakin]

... napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni petakamu pak logika

Зар Евангелос (или било кој друг од форумов) е крив што ти не можеш да најдеш глава, пета, ниту пак логика во погорекажаното?????????

Како да ја видиш светлината кога си слеп???? Ова е метафора не сакам да те навредам......


so vikas jas da zinam
a ti da mi ja protolkuvas logikata
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:17
Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...
МИР со сите
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:20
Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас

spored svetoto trojstvo isus e otelotvorenie na bog i toj bog sam dozvoli da go raspnat na krst za da gi opravda grevovite na lugjeto pred samiot sebesi i so toa im obzbedil vecen zivot na lugjeto

potoa samoit voskresna i so toa, neznam kako na lugjeto im obezbedi vecen zivot so toa sto na lugjeto im pokazal deka dal svoj zivot za site lugje i ako voskresna

ENE TOA SE CITA OD TEXTOT... DOBRO jas sum slep i negledam svetlina
no sim i glup... na negledam glava i peta na seto toa
dokazuva deka dava zivot za nas i lesno voskrsnuva posle tri dena
pa navidum dava zivot koga moze da voskresne koga saka
izgleda e vazen cinot od tri dena a ne  logikata na celosno zrtvuvanje
 
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:21
Зар Исус не можеше да направи чудо па да се спаси од крстот?

Да, можеше, но Тој сакаше да ја покаже Својата љубов кон нас грешниците.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:22
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...


prvo ne se navredivголемо%20гушкање
no navredliva ti e sega ova recenicaголема%20насмевка

sega ti mene mi ja nametnuvas vistinata
mislis e covecki nekomu da kazes mojata vistina ja bije tvojata vistina slepce ni eden???


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.